Tweede Blad behoorende bij De LeidscheCourant van Donderdag 19 Dec.no.973. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Politiek debat. De heer v. Wichen maakte een vijftal opmerkingen over de wijze van bestrij- iding van het mond- en klauwzeer. Eer stens drong hij aan op meer overleg tusschen de ambtenaren van het Rijksvee- artsenijkundig Staatstoezicht met de vee houders. Met dezen wensch vereenigde Zich de minister, doch hij vreesde, dat het misschien moeilijk zal zijn in dezen winter, pu de ziekte hier en daar nog rondsluipt, daarvoor veel ambtenaren be schikbaar te stellen. Vervolgens drong ide afgevaardigde aan op stalinspectie. ]Ook hiermede vereenigde zich de mi nister. maar hij liet er op volgen, dat deze maatregel, goed uitgevoerd, veel ambtenaren en veel geld zal eischen, .waartegenover de heer v. Wichen op merkte, dat er dan ook in de toekomst .veel kosten worden voorkomen. Op de derde plaats betoogt spr., dat het ge- wenscht is, dat de taxatie van onteigend vee geschiedt door een veehouder, om dat dan niet zoo dadelijk tot onteigening èal worden overgegaan als wanneer, het onderzoek door rijksambtenaren ge schiedt, en omdat de kosten dan niet worden opgedreven. Betreffende dit punt Zegde de minister een onderzoek toe. Ten vierde houdt spr. een pleidooi voor het afmaken van het vee in abattoirs. De minister voelt daar veel voor, doch is bevreesd voor besmetting door vervoer. De heer v. Wichen heeft het indertijd uitnemend ingericht met motorbooten, maar niet overal heeft men goed inge richte motorbooten, en niet overal kan men ook met die booten onmiddellijk bij de hoeve komen. Eindelijk had de afgevaardigde iets :over politiehulp ter bestrijding van het mond en klauwzeer. Wanneer bewaking van hoeven noodig is, zijn daarvoor op sommige plaatsen militairen gerequi- reerd. Dit brengf groote kosten mede. Er is f 38000 voor uitgetrokken. Beter is politiehulpveldwachters en rijksveld wachters, geholpen door onbezoldigde rijksveldwachters, die dadelijk door den Commissaris der Koningin kunnen wor- 'den benoemd. Militairen deugen niet zoo goed voor bewaking van hoeven; spr. zou er treurige staaltjes van kunnen vertellen. De veldwachters zijn oudere menschen, de veehouders stellen meer vertrouwen in hen, en zij zijn ook beter geschikt vcor dien arbeid. Bovendien is hun hulp veel goedkooper. Wat de pre- imie betreft, is de Minister het eens, dat we voor de bewaking van hoeven rijksveldwachters moeten hebben, maar zoodra de rijksveldwachters eigens an ders noodig zijn, worden ze terug ge trokken. Spr. is daarom dankbaar dat zijn ambt genoot van Oorlog militairen tot zijn be schikking stelt. Behalve dat er veel gesproken is in de Tweede Kamer, is er ook veel ge- lachen. Wij verwijzen naar ons verslag. Een passage, van de rede van den heer Roodhuijzen willen wij hier nog even naar voren brengen. „Ik zou echter toch wel eens aan de rechterzijde willen vragen: hoe komt het toch eigenlijk, en geef u zelf eens ant woord op die vraag, dat dit de eerste wetgevende periode is, waarin de obstruc tie is voorgekomen. In de jaren van 1897 tot 1901, toen hier een liberaal Ministerie was en ook sociaal-democraten zaten,, hebben toen de rechterzijde of de sociaal democraten er ooit aan gedacht obstruc tie te voeren? Hebben zij er in de jaren 1905 en 1907 aan gedacht? Men behoef de er niet aan te denken, omdat zij daar toe geen aanleiding hadden, aangezien de toenmalige meerderheid de rechten van de minderheid wist te respectee ren." In deze woorden ligt de erkenning van de obstructie. Zij zijn daarom kos telijk en kostbaar. In de avondvergadering, waar de Wa- FEUILLETON. DE TWEE VRIENDEN. 70) Haar gelaat, dat door de jaren ge rimpeld was, drukte diepe smart uit. Zij behoorde tot het ras van bedien den, die zich hechten aan hun meesters, aan het huis waar zij gewoond hebben, waar zij gedurende zooveel jaren hun brood verdienden. ,De graaf vroeg haar Is uw zoon thuis Ja. Qa dan met ons mee. Wij zullen in uw huis veiliger zijn dan in dit kas teel, waar men ons elk oogenblik kan overvallen. De zoon der oude vrouw, Thomas Piaudren, was een pachter van de Ké- roual's. Zijn land lag nauwelijks een kwart- jniji van het kasteel verwijderd en zijn hoeve was verscholen achter boomen. De Plaudren's waren al meer dan 150 'jaren, van vader op zoon, in dienst van de Kéroual's geweest. Zij hadden hun grond in erfpacht. Met hart en ziel waren De Piaudren's terstaatsbegrooting aan de orde %vasH ■was het als naar gewoonte een bespre ken van allerlei locale en min of meer particuliere belangen. Het voornaamste vindt men terng in ons verslag. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 19 December. Gobelin en weefkunst. Ter propageering van deze kunst en in verband met de tentoonstelling, waar van wij reeds melding maakten, hield gister in een der zaaltjes van de Zita- vereeniging Mej. Elfrinckhoff een ezing waarin rij allereerst het doel en streven der op te richten scholen uiteenzette. Spr vermeldde daarbij hoe zal ge- tracht worden door uitzending van leer- aressen naar de centra van Gobelin en weefkunst (voor het eerste Parl!s, v00r het tweede Roemenië, waar dit een wer kelijke volksnijverheid is, die op hoogen trap van ontwikkeling staat) deze hier een hoogere vlucht te doen nemen. Zij stelde vooral op den voorgrond hoe de leeraressen en leerlingen der scholen vooral degelijk katholiek moesten z n. Gelijk toch een kunstschilder in zijn werk geheel zijn ziel legt, zoo moet dit ook bij het Gobelin werk zijn. Vooral met liet oog op het kerkelijk werk moe ten de dames dus van diepen gods vrucht doordrongen zijn, opdat dat in hun werk tot uiting en het werk ten goede kome. Vervolgens merkte spr. op dat niet het doel is naast vele andere moderni teiten, hier modern gobeünwerk te le veren. Het werk leent er zich immers Wel zal men strijden tegen de sleur, die in olie takken van kunst heerscht. Het werk moet redelijk en persoonlijk gemaakt worden. De teckening moet ziin in overeenstemming met het voorwerp, waarop het moet word™ aangebracht, met den aard van het weefsel en de te gebruiken stof. Onredelijkheid is vooral in Kerkelijk werk tegenover God onverantwoordelijk. Ook moet niet, zooals tot nog toe, an deren nagedaan worden. De teekenaars der fabrieken regeeren nu de wereld, doch veel mooier is, wanneer het persoonlijke in het werk gelegd wordt. Wat we zelf maken is ons dierbaarder, heeft een ze kere intimiteit voor ons zelf en anderen^ die men er mede begiftigd, zullen het meer op prijs stellen. Is dit een voordeel voor deze kunst als liefhebberijwerk, ook practisch toe gepast kan deze kunst waarde hebben, doordat dames er op nette wijze een be staan in kunnen vinden. In dit verband wijdde spr. nog verder uit over het dod der vereeniging en over de Planne"' te eindigen met een opwekking tot de beoefening der Gobelin en weefkunst. Na de lezing werd door vele aanwe zigen gebruik gemaakt van de gelegen heid tot bezichtiging van het tentoon- gestelde en het werken aan weefge touw en Gobelinstoel. HOOGMADE. J.l. Maandag hield de ijsclub „Hoogmade" hare jaarvergade ring, die door 57 leden werd bijge woond. Nadat de notulen der vorige vergadering zonder aanmerking waren goedgekeurd, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn e- houden beheer, waaruit bleek,„dat de kas op het oogenblik bevat i 39-07. Het jaarverslag van den secretans ocm ons dat 6e vereeniging zich nog altijd in veler belangstelling mag verheugen. Besloten werd voor dit jaar de halve contributie te innen. De verkiezing va bestuursleden had tot uitslag, dat de aftredenden de heeren C. W. Lieverse J. Zwetsloot en C. v. d. Meer met groote meerderheid werden herkozen. Alsnu kwam aan de orde de verkie zing van een nieuw bestuurslid in de den afgetreden voorzitter, die vanaf de oprichting bestuurslid is geweest Na- poprichting bestuurslid is geweest. Na dat hem door de vergadering dank ge bracht was, voor hetgeen door hem voor de vereeniging was gedaan werd bp meerderheid van stemmen de "eer bh v. d. Salm als bestuurslid gekozen. No= eenige mededeelingen van het bestuur toegedaan geweest aan de familie de Kéroual. De dood der meesters dompelde de familie der pachters in rouw. Bij de komst der beide miters was de Bretagner bezig een zeis te slijpen. Evenals zijn moeder kwam hij, toen hij de bezoekers zag, hun met uitgesto- lce'n handen tegemoet, bracht de paarden op stal en nam de miters mee naar de kamer van de hoeve. Dit vertrek was laag van verdieping en de zoldering rustte op zware balken, die zwartgerookt waren. De groote schouw rustte op pilaren en graniet. Het meubilair bestond uit een lange tafel met twee banken, waarop bazen en knechts gemeenschappelijk aanzaten voor het middag- en avondmaal, een buffet met potten van gebakken aarde en grof vaatwerk en een bed, gelijk aan een groote kast met laden, waarin het ge- heele gezin sliep als vogels, wier nesten op de verschillende takken van een boom gebouwd zijn. De vrouw van den pachter, eenvoudig en zindelijk, sterk en werkzaam, veegde nog even met den bezem de kamer aan, wreef haastig de tafel om haar te doen glimmen en wierp een handvol doode takken op het vuur in den schoorsteen, en de rondvraag maakte.... geen tongen los. Daarom dus maar het laatste puntje: de verrassing. Ook zij liep goed van stapel en in opgewekte stemming ver lieten allen het lokaal met den stillen wensch, dat de winter nu toch eens werk aan de vereeniging moge geven. LISSE. In het Bondsgebouw hield het Kruisverbond 3t. Jan de Dooper een propagandavergadering. De opkomst had grooter kunnen zijn. Als spreker tradt op de heer G. P. Bon, Secretaris van het Diocesaan Bondsbestuur te den Haag. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat de afgetreden voorzitter op een desbetreffend verzoek niet liet eere lidmaatschap wenschte te aanvaarden omdat hij niet had gezocht de eer maar alleen had gewerkt gedreven door chris telijke naastenliefde. Bij enkele candi- daatstelling werd de heer Chr. Zuider- wijk gekozen tot Secretaris. Hierna werd 't woord gegeven aan de spreker die tot onderwerp had gekozenhet Bieralcoho- lisme. Onze afdeeling van Bloembo 1 :n- cultuur hield gisteravond een goed be zochte vergadering in de „Witte Zwaan" Na opening werd direct begonnen met de beschrijvingsbrief. Bij het punt Be stuursverkiezingen werd besloten voor de vacature Daamen te stellen den heer L. van Staalduinen te 's Gravenzande en in de vacature W. H. de Graaf de heer J. de Graaf, te Leiden. Omtrent enkele punten ontspon zich een eenigzins uit- gebeide discussie en vooral bij een voor stel West-Schouwen omtrent een prijs vraag voor de beste bolienrooijmachine waarbij door Lisse werd besloteH voor te stellen een premie van f 2000 hier voor beschikbaar te stellen. Bij de andere punten ging men accoord met het pre advies van het H. B. Door de afd. Noordwijk was een schrijven ingezonden omtrent de meening der afd. Lisse voor het aanstellen van een beëedigd monster nemer ter bestrijding der simulatie bij bollenlevering. De voorzitter verwachte hier in de practijk al zeer weinig resul- ta en van. Dat er simulatib'.j de levering plaats heeft werd door de heer Gruile- mans met feiten en namen van personen aangetoond. Besloten werd dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Tot penningmeester werd met bijna al- gemeene stemmen herkozen de heer L. Onderwater. Als afgevaardigde naar de Alg. Verg. werden benoemd de heeren N. Dames en J. Marbus. Na de rond vraag volgde sluiting. NOORDWIJK. De afdeeling Noord- wijk, van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur vergaderde gisteren avond in café „Fortuin" van den heer C. Gordijn. Als nieuwe leden werden ge balloteerd de heeren W. A. J. Alkema de Az. van Noordwijl: en den heer W. Nauta van Bolsward. Onder de ingekomen stukken kwam voor een schrijven van den Ned. Tuin bouwblad over het oprichten van een Algemeen Tuinbouwblad. De voorzitter deelde hierna mede dat een lid der afd. de heer Plas, zoo wel willend was geweest, een zevental pot ten met bloeiende hyacinten beschikbaar te stéllen voor de verloting. Naar aanlei ding van een besluit op de vorige ver gadering was door het bestuur een cir culaire samengesteld en aan de afdee- lingen rondgezonden. In deze circulai re wordt de meening afgevraagd over het voorstel van de afd. Noordwijk om in het ressort van iedere afd. een be- eedigd monsternemer aan te stellen. Van een vijftal afdeelingen, nl. West- land, Oegstgeest, Castricum, Heemste de en Roelofarendsveen was reeds een antwoord ingekomen. De secretaris deed voorlezing van deze antwoorden, waar uit bleek dat het voorstel niet door al de genoemde afdeelingen wordt ge steund. Bovendien kwam in een adhae- sie-betuiging onderteekend door een 7- tal firma's met klinkende namen. De voorzitter en de heeren Braun en N. M. Alkemade voerden hierover het woord. Algemeen werd erkend, dat er tegen deze zaak, evenals er tegen iedere andere, bezwaren zijn in te brengen. Maar deze bezwaren zijn, naar de mee ning der sprekers niet onoverkomelijk dat dadelijk opvlamde en iets gezelligs gaf aan deze kamer, waar men nu inet angst op de berichten wachtte. Met een vragenden blik keek de zoon zijn moeder aan en deze, die hem zeer goed begreep, antwoordde Dood! Allen? Ju- Wie heeft u dat gezegd? Mijnheer Jean. De jonge boerin droogde met een hoek van haar voorschoot de tranen, die in haar oogen opwelden. De pachter keek naar zijn zeis, een vreeselijk wapen in de handen van een sterken boer en mompelde: Wij zullen hen wreken. Bloed voor bloed. De smart belette de jonge boerin niet aan haar gasten te denken. Reeds braadde een lierstruif op de vuurplaat. De oude vrouw wierp een helder wit laken op de tafel en zette daarop de bor den neer, met zwart brood en 'n stuk- spek. Piaudren haalde een kruik met zijn besten wijn uit den kelder. Toen zij aanzaten, gastheer en reizi gers, op de houten bv>ken aan "de gast vrije tafel, beschreef jean de Tréinazan en mogen voisirekt geen reden zijn om het voorstel in te trekken. De vergade ring kon zich volkomen met de ziens wijze van de sprekers vereenigen. Bij mor.de van den secretaris werden nu de bezwaren, door de redactie van het Weekblad geopperd, alsook de antwoor den hierop door het bestuur ingebracht uiteengezet. Op voorstel van den heer A. Faes werd nu deze belangrijke kwestie overgela ten aan de heeren, die zich tot nu toe voor deze zaak hebben geïnteresseerd, nl de heeren N. M. Alkemade en Verweij. De voorzitter deelde hierna mede, dat het Bestuur voorstelde, niet alle kralen van gladioli, die aan de afd. zijn geschon ken voor de verloting te bestemmen, maar een gedeelte bij afslag ie verkoo- pen. De vergadering ging hiermede ac coord.. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de alg. vergadering ver eenigde de afd. zich bij punt 6 (inschrij ving als lid) en bij punt 7 (royement) met de voorstellen van het hoofdbe stuur. Als gevolg van de discussies over punt 8 (beschikbaar stellen van een jaar- lijksch bedrag voor inzendingen op bui- tenlandsche tentoonstellingen) worden aangenomen twee amendementen op het voorstel van het hoofdbestuur. Ie. van het jaarlijksche bedrag van f 10Ö0 worde zoo mogelijk f 300 besteed voor perk- beplantingen in Nederland. 2o. de af deelingen worden vooraf geboord, in dien het hoofdbestuur een som voor de een of andere tentoonstelling wenscht beschikbaar te stellen. Bij punt 9 f900 beschikbaar stellen voor tentoonst. in December 1913 te Haarlem wordt met 18 tegen 15 stemmen besloten, zich met het voorstel van het hoofdbestuur te vereenigen. Bij punt 10 (prijsvraag bollenrooima- chine) wordt het praeadvies van het hoofdbestuur algemeen bestreden en aan genomen een amendement-N. M. Alke made op het voorstel van de afd. Wes- telijk-Schouwen, luidende aldus: desoin beschikbaar te stellen door de alg. ver eeniging worde aangevuld door particu liere bijdragen. Den afgevaardigden wordt opgedra- gedragen het voorstel Noordwijk (punt 12: plaatsen van telefoontoestellen in de zaal van de Beurs zoo warm mogelijk te verdedigen. De begrooting 1913 wordt goedge keurd. Voor de rondvraag wordt door den heer Braun in het licht gesteld, dat de verbinding met Haarlem voor de zuide lijk gelegen plaatsen van hei boilendis- trict niet schitterend is. Besloten wordt nu aan het hoofdbestuur in overweging te geven zich met een verzoek te wen den tot de directie van de H. S. M. om door het inlasschen van een paar stop treinen op Maandag gedurende den zo merdienst de beursbezoekers te gerie ven. Den afgevaardigden wordt opge dragen, deze zaak op de algemcene ver gadering te behartigen. Nadat door den heer N. M. Alkemade nog een uitspraak van het scheidsgerecht is ter sprake gebracht, worden tot afge vaardigden gekozen de heeren J. Braun en N. M. Alkemade en tot plaatsvervan gers de heeren P. v. d. Weijden en P. Hoogeveen. Hierna gaat men over tot de verlo ting. NOORDWIJKERHOUT. In café van Denzen vergaderde gisteravond de R. K. Bloemistwerklieden vereeniging Door Eendracht Verbonden. De voorzitter opende met den christelijken groet en vraagt de aandacht der toehoorders voor de te behaudelen punten. De notulen worden na een kleine wijziging goedge keurd. Medegedeeld wordt dat door B. en W. goedgunstig is beschikt op het verzoek om de uitbetaling van loon bij eventueele voorkomende branden te be spoedigen. Voorlezing wordt gedaan van het concept collectief arbeidscontract. Een 20tal nieuwe leden worden opge geven. Bekend wordt gemaakt, dat er met Kerstmis een H. Mis zal worden opgedragen voor de leden der veree niging en dat er Maandag a.s. een ver gadering wordt gehouden van het Win- zijn vreinden in korte bewoordingen het vreeselijke tooneel, dat hij voor zijn oogen had zien afspelen. Daarna vroeg hij hun Wat gebeurt er hier in het land? De pachter was meer een man van de daad dan van het woord. Kortaf antwoordde hij Hier is alles ellendig. La Tosse? 1 Dat was het kasteel van d'Achet. Geplunderd, zooals bij ons, geen meubelen meer, niets. Bij Balazé Alles gestolen, alles verwoest. En op La Guyonnière? Zooals hier, verwoest, ledig. Gaat gij er heen Ja. Neem u in acht, er is te Lamballe een ellendeling, die zeer gevaarlijk is. Ledoux? De kruidenier, -ja. Wat zegt men in den omtrek? Dat een verrader u heeft verkocht, overgeleverd. Zijn naam Het kan slechts een vriend zijn geweest van de d'Achets, de Balazcs en van onze meesters, de Kérouals. Van cm? Omdat hij al hun geheimen kende. terprovisiefonds. Hierna deed de. penningmeester re kening en verantwoording. De inkom* sten bedroegen f 59.96, de uitgaven wa ren f 44.17, batig saldo f 15.79, Tot bode wordt gekozen de heer J. Brou wer. Aan de orde komt het voorstel tot aansluiting bij den bond St. Deusdedit. Langdurig wordt er gediscussieerd. Ten slotte houdt de secretaris der vereeni ging, de heer A. H. van Noort een klemmend betoog, waarna tot stemming wordt overgegaan. Het voorstel wordt hierop aangenomen met 43 stemmen te gen 8 en 2 blanco. In verband hiermede zal de contributie drie cent per week meer bedragen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorzitter, onder dank voor de aangename samenwerking, de vergadering sloot. Alen bericht ons nog, dat de contri butie, welke voorbeen 10 cent per maand was, is gebracht op 3 cent per week. SASSENHEIM. Dinsdagavond verga derd in de koffiekamer van „Het Bruine Paard" de afdeeling Sassenheim van de Alg. Vereeniging voor Bloembo'l ncul- tuur. De voorzitter, de heer G. Vlasveld, opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden, in het bijzon der aan den heer A. Frijlink Jr., die in de vorige vergadering als bestuurslid ge^ kozen was, in de plaats van wijlen den heer A. Frijlink Sr. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goect gekeurd. Ingekomen waren: Een schrijven van den secretaris van -den Landbouwraad^ waarbij werd meegedeeld, dat door ge noemde vereeniging een weekblad zal worden uitgegeven en zij den steun der vereeniging inriep. Een schrijven van den heer K. Klijn, lid der afdeeling, waarin deze verzoekt dat de afdeeling bij de H. IJ. S. Maat schappij zal aandringen, dat er te Piet- Gijzenbrug meerdere treinen stoppen, vooral uit de richting Haarlem. De heer, Klijn lichtte zijn schrijven toe, vooral des 's avonds was het zeer gewenschtx dat er een latere trein te Piet-Gijzenbrug stopte, vooral met het oog op den rei zigers, die met den laatsten trein uit het buitenland komen. De heer Kliin ried aan ook bij de afdeelingen Noordwijk en Noordwijkeri'oui aan te kloppen en dan gezamenlijk stappen bij de maatschappij te doen. Het bestuur zegde zijne hulpi toe. Tot afgevaardigde n^ar de algemeene vergadering werden benoemd de hee renK. Klijn en B. Hoogstraten en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Wijntjes en A. FrqUnk. De plaatsvervan gers van het vorige jaar werden niet tot afgevaardigden benoemd, daar geen van beide heeren aanwezig waren en men derhalve niet wist, of zij eene benoe ming zouden aanvaarden. Hierna volgde dt beschrijvingsbrief, waar nog al eens druk over gediscussieerd werd. Na afloop leidde de heer H. P. Trij- link dc vraa~ *nIs het wenschelijk dat de behandeling voor het broeien der Hyaciiithen op glazen meer bekend wordt? Volgens den inleider was dc oorzaak, dat het broeien van hyacinthen op gla zen, zoo vaak mislukte, hier aan t^c te schrijven, dat velen onbekend wuren met de behandeling. De heer Frijlink deelde vervolgens mee, hoe zijn vader vele jaren Hng prach-i tige hyacinthen op glazen broeide, deze behandeling moest veel meer aan het koopend publiek bekend gemaakt wor den, dan zou de afname van hyacinthen veel grooter kunnen worden. Door velen werden hunne ervaringen op het gebied van hyacinthen op glazen broeien mee gedeeld, en wat de een als het beste mededeelde, werd door den andere afgekeurd, waaruit bleek datovcf deze kwestie het laatste woord nog niet gesproken was. In de vragenbus werd een drietal vra gen gevonden 1. Heeft een verkooper het recht, de door een kooper afgekeurde bloembollen Uw vader behoorde ook tot zijn vrienden Hubert Nollan De pachter aarzelde. Hij keek naar zijn muren en zijn kas ten, alsof zij vol spionnen waren geweest- Jean drong aan: Gij bedoelt den dokter? Welnu, ja. Denkt gij, dat ik dat al niet lang reeds had geraden Nu durfde de boer ook vrijer spreken. Zooveel is zeker, zegde hij, dat men hem meer dan eens te Plancoët heeft ge zien, bij Legner. Jea nsprong op. Wat zegt ge? lii de herberg De Moriaan, waar hij aan één tafeltje zat met Sicard, den man uit Parijs, die hier gekomen is om hen gevangen te nemen. Hij en de dokter speelden onder cén hoedje, hoe had die Parijzenaar anders moeten we len dat er papier en geld geborgen wa ren op het kasteel van d'Achet, hoe had hij de geheime bergplaatsen op de andere kasteel en moeten vinden, hoe had hij an ders moeten weten, dat de baron de Guern God hebbe zijn ziel een toevlucht had gevonden op het kasteel La Guyonnicre, dat hij daar overleden is en dat men zijn lijk in den vijver had verborgen? (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5