vcn- Wijk Amsterdam, Mej. .J Philipsen id., Mevr. DrossaersElias, Breda. j. Smit Delft, W. Mensing Gouda, Mej. C. Nan- selaar. 's Gravenhage, P. van Egmond id., J. H. Castelein id., A. NieveldHaar- Iemmermeer, Zuster Hazenberg, Leiden, Mevr. Scheltema—Boonzaaijer, Rotter dam, A. van Hevenlingen, G. v. d. Berg Westland, G. Leemkule, ALPHEN. Gisteren had de vergadering plaats van de R. K. Centrale Kiesvere niging in het District Alphen, van de Prov. Staten. De Vergadering was druk bezocht en had een zeer geanimeerd verloop. Er werd ook meegedeeld, dat op den Districtdag die Woensdag 22 Januari a.s. zal worden gehouden als sprekers zullen optreden de ZeerEerw. Pater Bor- romeus de Greve, en de Heeren Wesse- ling uit de Haag en Bruna uit Utrecht welke sprekers de volgende onderwer pen zullen behandelen Actie in het 1 e- meen Het Regeeringsbeleid Waarom moet ik aan Politiek doen. Het belooft aldus een zeer mooie dag te worden, en wij hopen dan ook dat de wensch van onze ZeerEerw. Deken Eere-Voorzitter, dat. als er nog lauwe Katholieken in on ze omgeving mochten zijn, die lauwheid in geestdrift voor de goede zaak moge veranderen, bewaarheid moge worden. xOORDWIJKERHOUT. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" verga derde gisteravond in café „Het Wapen van Noordwijkerhout." De Voorzitter heet de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom en w ijst erop, dat er in de laatste maanden^ veel door de Katholieken is verricht. Spreker spoor, daarom de aanwezigen aan om mede ie werken tot bloei van het Katholieke le- a voorlezing der notulen wordt er door den afgcvaardigdé-plaa-.sver. anger, den heer W. Warmenhoven, verslag uit gebracht van de laatst gehouden verga dering der Centrale kiesvereeniging. De heer G. Bulten toch had kennis gegeven door ziekte verhinderd te zijn. De heer \V. Warmenhoven kweet zich uitmuntend van zijn taak, waarvoor hij den dank van de geheele vergadering inoogste. De Penningmeester doet rekening en verantwoording. De inkomsten bedroe gen f 87,68, de uitgaven f 52.355, batig saldo f35.325. Door de heeren E. Bak ker, P. van Denzen en B. Immerzeel worden rekening en bescheiden nagezien en. in orde bevonden. De Penningmeester omvangt dank voor zijn accuraat be heer. Tot bestuursleden worden met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren L. M. van Noort en H. van Leeu wen Pzn., die beiden onder dank voor de op hen uitgebrachte stemmen, de be noeming aannemen. Medegedeeld wordt, dat in verband mee de groote verkiezingsstrijd van het volgend jaar, een commissie van bij stand in het leven geroepen zal worden, die in samenwerking met het Bestuur, kiezers zal trachten te winnen. Zij, die zich hiervoor beschikbaar wenschen te stellen, kunnen zich b'j het Bestuur aa*i»7,elden. Bij de rondvraag wordt gevraagd, of er iets bij het Bestuur bekend is betref fende de a.s. Kamerverkiezing, waarop orrkennend geantwoord wordt. Verder wordt de wenschelijkheid be toogd van het houden eener propagan- davergadering en het laten optreden van een spreker. Ook wordt gevraagd om de medewerking van het Bestuur voor het oprichten van een eigen verenigings gebouw Een en ander zal door het Be stuur women overwogen. Ten slotte brengt de Voorzitter den leden dank voor hun attentie en wijzend op het komende jaar spoort hij de leden aan, zooveel in hun vermogen is te ijve ren voor de Roomsche zaak. en vooral de R. K. bladen te steunen. Met een gelukkig uiteinde voor 1912 en een voo-s->oedig nieuwjaar, sluit hij deze zeer geanimeerde vergadering. ROELOEARENDSVEEN. Het 7-jarig dochtertje van den heer P. de J. Cz. viel gistermiddag bij het naar school gaan al spelende te water. Hulpvaardige handen brachten haar spoedig op het droge, waarna zij bij den heer J. H. v. droge kleeren werd voorzien en naar huis gebracht. Met den schrik en een nat pak kwam zij er af. Maandagavond had in het café van den Geest alhier de buitengewone verga dering plaats van het R. K. Leesgezel schap „Nut en Genoegen". De voorzit ter de heer G. V. Vergeer, opende om half acht de vergadering en riep de op gekomen leden een hartelijk welkom toe. De notulen van de vorige vergadering worden daarop door den secretaris, de heer P. du Pau, voorgelezen en goedge keurd. Bij de bespreking van den te ge ven feestavond waren verschillende le den van meening, dat dit gevoegelijk aan het bestuur kon worden overgelaten. De voorzitter deelt daarop mede, dat de feestavond in de tweede week van den Vastenavond zal worden gegeven. Door den heer G. Rietbroek werd daarop een voorlezing gehouden van „de drijvende opera", welke voorlezing met veel belangstelling werd gevolgd, waar na de heer Ring de leden vermaakte met de voorlezing van een drietal leuke moppen, n.l. „De Rookles", „De uien" en „Vreeselijke verschijningen." De voorzitter bedankte beide heeren, waarna de vergadering op de gebruike lijke wijze werd gesloten. VOORHOUT. Met de MSto.t." zijn ver zon'et ei oTnkL r: Statu te van de Maiia-Vtreeni in alhier we ke vereeniging, zooals bekend, zich ten doel stelt de bestrijding van het alcoho lisme ter bevordering van het geestelijk en stoffelijk welzijn van het volk. WARMOND. Het is wel te voorzien dat in deze gemeente'het volgend jaar electriciteitsvoorziening zal plaats heb ben. De kabel naar het landgoed van den heer Krantz is reeds tot over den spoorlijn genaderd. Deze leiding is op eigen initiatief van genoemden heer aan gelegd, maar andere ingezetenen zullen ook in de gelegenheid worden gesteld zich aan te sluiten. Spijskokerij en Ondersteunings fonds zullen bij genoegzame medewer king dit jaar weer hun werk opvatten. Gisteren zijn de inteekenbi'.jetten inge zameld. GEWESTELIJK GEMENGD. Het lijk van de wed. E. B. te Lei den, die ongeveer een maait geleden vermist werd, is drijvende gevonden in de Zijlsingel. Het lijk werd overgebracht naar het lijkenhuis. Vermoedelijk is dc vrouw tengevolge van de duisternis te water geraakt. Gemeenteraad van Warmond. Vergadering van hedenmorgen Voorzitter de heer A. J. Sziiölvinck, burgemeester. Aanwezig alle leden behal ve de heer Papót. Na opening worden de notulen der vo rige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren een missive van Ged. Staten ten geleide van verschillende goed gekeurde raadsbesluiten een verzoek van de afd. Warmond van het Groene Kruis om een subsidie. B. en W. stellen voor f 150 toe te zeg gen voor één keer. Een langdurige discussie ontspon zich hierover. Verschillende leden opperden bezwaren. De vereeniging zou eerst een beroep op de gemeentenaren kunnen doen. Men kan dan nog wel eens zien, als de vereeniging een jaar gewerkt heeft. Het voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Een schrijven van het commando der Rijksveldwacht te 's-Gravenhage ten ver zoeke dat de gemeente de huur van de veldwachterswoning op zich zal nemen gedurende den tijd dat de plaats vacant is. Het gevaar bestaat anders dat de veldwachter te Oegstgeest geplaatst wordt. Besloten wordt het verzoek toe te staan. Alsnu wordt overgegaan tot behande ling der agenda: Het eerst komt in behandeling een aanvulling der politieverordening betref fende hei verontreinigen van putten enz. Aangenomen zonder hoofd, stemming. De gemeentebode heeft tegen 1 Ja nuari i5l3 eervol ontslag gevraagd. Voorgesteld wordt dit op de meest eer volle wijze te verleenen en in diens naam te benoemen den veldwachter Steekers. Op veel plaatsen zijn die twee betrekkin gen gekoppeld. De heer Kruseman vindt liet geven van bijbaantjes aan den veldwachter niet goed. Dit was ook besloten bij de aan stelling van den veldwachter die daar voor hoogere salaris dan de vorige ge niet. De Voorzitter meent dat bijbaan tjes in gemeentedienst wel goed te ver eenigen zijn. Het is juist een groot ge mak. Goedgekeurd zonder hoofd, stemming. Eveneens geschiedt met een af- en overschrijving. Voorgesteld wordt het salaris van den gemeentesecretaris te verhoogen. De werkzaamheden aan het ambt verbonden is wel een reden om het van f 750 op f 850 te brengen. De heer de Haas vindt dit nog te laag voor een secretaris. Spr. wilde het op f900 gebracht zien. De heer H eyl vindt f 100 verhooging ook wel mooi en zou willen weten hoe de salarissen in andere gemeenten zijn. Het voorstel de Haas in stemming ge bracht wordt aangenomen met alg. stem men. Voorgesteld wordt vervolgens den ambtenaar ter secretarie Spar.rgaren een gratificatie van f 25 te geven. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede met de heer Burgcrsdijk van de N. Z. H. T. ge sproken te hebben en zegt dat er veel kans bestaat dat er een tram door War mond zal komen. Deze zou dan loopen van de Straatweg fangs Wasbeekerlaan, Heerenweg en langs de spoorlijn naar Leiden. De gemeentenaren kunnen er zelf veel aan doen. Wanneer eigenaars van bermen te kennen geven dat zij die willen over doen aan de gemeente dan zal daartoe eer tot verbreeding van den weg en tot aanleg van de tramlijn kunnen worden overgegaan. Spr. verzocht den leden hun invloed daartoe bij de eigenaren aan te wenden. De instructie van den lampenist wil de voorzitter eenigszins veranderd zien met dien verstande dat alleen ten opzichte van uitvoeringen van bepaalde vereeni- gingen uit de gemeente van kracht blij- ve de bepaling van het blusschen der lan taarns een kwartier na afloop dier uit voeringen. Wethouder Heemskerk vindt het een gevaarl;jk iels. Wanneer voor een of ander feil door e_en caféhouder een la ter si-.angzujr aangewv.agd wordt, is dat een bewijs dat er dan publiek op straat is. De meerderheid der leden is eveneens tegen die verandering. De heer K ruseman vindt liet aan genaam te hooren dat de leden er voor zijn, dat er een goede verlichting is. Spr. heeft juist opgemerkt dat er zoo dikwijls geen licht is en vindt het jam mer dat er nog zooveel op dc maan ge let wordt. Nu loopt men dikwijls in het donker. Dc Voorzitter zegt meer het oog te hebben op willekeurige aanvragen van caféhouders. De kwestie doof "den heer Krusemari geopperd, is slechts te ver beteren door automatische aanstekers en blusschers. De heer Kr use man deelt mede, in de eerstvolgende vergadering een voor stel te wenschen om in de wintermaanden de regeling onafhankelijk van de maan te inaken. Deze zaak wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Op de secretarie wil de voorzitter gaar ne een karpet hebben onder de lesse naars van het personeel, dat nu zeer veel van tocht te lijden heeft. De aan- schaffingskosten zullen pl.m. f 20 bedra gen. Aanschaffing wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd de barak af te staan voor de spijskokerij. Vervolgens gaat de Raad in geheime zitting ter bespreking der regeling op onderhoud en toezicht van wegen en de reclames H. O. In de geheime vergadering werd veel geredeneerd over het politietoezicht op het water. Eindelijk is 't in stemming gekomen met den uitslag 3 voor en 3 tegen vermeerdering van politie op 't water. Een raadslid was afwezig. In de volgende vergadering zal een nieuwe stemming gehouden worden. Over het aanschaffen van een motor boot is nog niets besloten. Bij de rond vraag zei de heer He ijl, dat de Buurt weg moet in orde gebracht worden; de heer De Vroom en vroeg of de hoop steenen, die aan de Haven stonden, daar voor niet benut konden worden. De Voorzitter keurde dit goed en zal er met den gemeente-opzichter over spreken. Landbouwonderwijs. Nadat de Edelachtbare heer A. A. v. Oils de vergadering, uitgeschreven door den Zoeterwoudschen Boerenbond, in hei lokaal van C. Angenent texZoeter- woude (Dorp) had geopend en den wensch had uitgesproken, dat, om 't belang der zaak van het Landbomvvakonderwijs ook voor vrouwen en .boerendochters, voer taan bij dergelijke gelegenheden de boe ren ook hun vrouwen en dochters mee zouden nemen, werd het woord gegeven aan den Rijkslandbouwleeraar voor Zuid-Holland A. A. Neeb. Deze zette voor zijn talrijke en aandachtige toe hoorders op duidelijke wijze uiteen den stand en den omvang van het heden- daagsch landbouwonderwijs. Voor jongelieden yan aanleg en ver schillenden weten:cnappelijken onder grond staan ook verschillende wegen open om zich op landbouwgebied onder wijs te zien verstrekt. Indien men eind diploma 5 j. c. H. B. S. bezit kan men toegelaten worden tot de Hoogere Land bouwschool té Wageningen, welke in richting eerlang wellicht omgezet z: 1 worden in een Landbouw Hoogeschool. Deze leidt op tot Rijkslandbouwleeraar, Dir. van proefstations, houtvester, Ad ministrateur in het groot -landbouwbe drijf, vooral voor onzen Oost van belang. Einddiploma H. B. S. 3 j. c. en"wat daarmefe gelijkgesteld wordt geeft toe gang tot de Middelbare Landbouwschool te Groningen, vroeger te Wageningen. In een twee en aan half jarigen cursus wordt de leerling bekwaam gemaakt voor het groot-bedrijf hier te lande Vooral Groningsche landbouwers maken en maakten hiervan een druk gebruik. Toch worden de boerenzoons hierdoor te veel aan het bedrijf onttrokken, dan dat van een dergelijke onderwijsinrichting een algemeen gebruik kan worden ge maakt. Vandaar dat in bepaalde centra Landbouwwinterscholen werden opge richt voor een twintigtal jaren. Nu be staan deze te "Leeuwarden, Groningen, Meppel, Schagen, Dordrecht, Goes, Sit- tard en Zutfen. En wellicht zouden er op plaatsen, die gemakkelijk te bereiken zijn meerdere worden opgericht indien er geen groot gebrek aan onderwijs krachten bestond. Hier wordt alleen 's winters gedurende twee achtereenvol gende jaren les gegeven, wat die bedrij ven ten goede komt, waar de zoons dien tijd best gemist kunnen worden. Ook op tuinbouwgebied heeft men dergelijke Winterscholen, in Zuid-Hol land b.v. te Boskoop, Naaldwijk en Lis- se. Doch men bracht het Landbouwon derwijs nog korter bij de boeren in den vorm van wintercursussen, waarvan ir tegenwoordig eenige honderden in ons land bestaan. Deze worden door rijks subsidie en meestal die van Provincie Gemeente en Vereenigingen, soms wel door particulieren gesteund. Daarom is dit onderwijs niet duur en binnen ieders bereik. Dit onderwijs ingericht volgens vaste regels wordt gegeven door land- bouwonderwijzers daarin bijgestaan soms door veeartsen onder controle van den Rijkslandbouwleeraar in wiens gebied de cursus gegeven wordt. Gedurende de 2 winerli nl f aren wordt tot een minimum vaji 144 uur per iaar Xmax. 255 uur) onderwies vers r.kt waar.ia den leerlin gen een diploma kan worden uiigereikt. De fundamenteele vakken van de Land bouwwetenschap, scheikunde, plant, dier en natuurkunde nemen ook op deze cur sussen een voorname plaats in, om te leeren zien het hoe en waarom der din gen voorkomende in de practische land bouw. Bij voortzetting der wintercursus sen, kunnen naast uitbreiding der schei kundige kennis, speciale onderwerpen behandeld worden als veevoeding, bemes ting, bedrijfscontrole of landbouwboek houding. Deze en voorgaande cursussen ook vooral zijn van belang voor boerenvrou wen en haar dochters. Voor doelmatige voeding van het lichaam moeten zii sa menstelling leeren van spijzen en de aanwending daarvan in verschillende tij den. Zuivelcursusseh, kookcursussen e. d. mogen zich reeds in tal van plaatsen in haar belangstelling verheugen. Dit onderwijs aan de jongeren heeft de ouderen wakker geschud en soms ver schrikt. Eerst oin bij te blijven, maar daarna uit belangstelling en ondervonden voordeel gingen ze de cursussen voor volwassenen bezoeken In een tien of .twaalftal lessen worden speciale en aantrekkelijke onderwerpen uiteen gezet, waaraan dadelijk practisch nut en voordeel verbonden is. Menige boer daar onderricht wist thuis aanzien lijke besparingen te maken op zijn vroe ger gebruikte voederrantsoencn, wist site ces te behalen met verandering daarin om een bepaald doel te bereiken. Cursussen jvoor runder- en paarden kennis worden gegeven doos veeartsen.. Gepassec-rden zomer werden 'zelfs op een viertal plaatsen in Zuid-Hoiland aan boerendochters die de kaasmakerij prac tisch verstonden een cursus gegeven in de theoretische kaasbereiding en meer dere veranderingen in het practisch be drijf thuis zijn daarvan het gevolg, de kwaliteit van het zuivelproduct ten goe de komende. Na nog eenige vragen be antwoord te hebben en de aanwezigen nogmaals te hebben opgewekt zooveel mogelijk van de verschillende vormen van landbouwonderwijs gebruik te ma ken, eindigde de i::;e:dc-r zijn uiteenzet ting. Hij werd onder luid applaus hier voor dank gebracht door den cercvoor- zitter der vereeniging, waarna de ver gadering gesloten werd. Provinciale Stalen. De beraadslaging werd na de pauze afgebroken voor een interpellatie van den heer Van Wichen omtrent den stand van zaken in zake den ontworpen spoorweg Boskoo pG o u d a. Be rekenende, dat nog 6 ton ter verwezenlij king van het plan noodig zijn, zou dc provincie nog 1 ton kunnen bijdragen met steun verder van het Rijk. Het groo te belang van handel en verkeer wettigt zeer zeker een verhoogde provinciale bijdrage, ook in aansluiting met Aals meer en Amsterdam. Voorziening in het verkeer met Boskoop is dus van het grootste belang, welke gemeente dat heeft ingezien door f105.000 in de aan- legkosten bij te dragen, wat een aan merkelijke schuldenlast op Boskoop Izgt. Waar het Rijk in overleg is met Gedep. Staten vraagt spr. hoe het thans hier mede staat en verzoekt hij dit belang zooveel mogelijk te bespoedigen. Namens Ged. Staten antwoordde mr. Limburg, dat Ged. Staten van het ge wicht der zaak ten volle overtuigd zijn, getuige de som van 5 ton door de Sta ten voor dien spoorweg toegestaan. Er is een kapitaal noodig van 18 ton. In- tusschen kregen Ged. Staten van den Minister de mededeeling, dat het werk zal kosten 24 ton en Ged. Staten zijn thans bezig te onderzoeken, welke fac toren tot die 6 ton meer medewerken. Dit dienen Gedep. Staten eerst te weten. Waardoor komt de verhooging van 6 ton Het antwoord op dit onderzoek is nog niet ingekomen. Gedep. Staten zullen overwegen of zij nadere plannen aan de betrokken gemeenten ter inzage kunnen geven. Hierop werd de discussie over de re geling van de subsidies voor vak schol en hervat. Het voorstel van den heer De Gijselaar (om deze discussie over dit punt te schorsenwerd verworpen. Het resultaat der discussie is, dat de regelen onveranderd gehandhaafd blijven als ze thans zijn. Vervolgens werden goedgekeurd de verhooging subsidie voor Mathesis Scien- tiarum Genetrix en idem voor de Prac tische Ambachtsschool, beide te Lei den. Op het Sdres van L. Paardekooper landbouwer te Zoeterwoude, hou dende verzoek om schadevergoeding we- aens de door hem geleden bedrijfsscha de, voortspruitende uit de omlegging van het.Rijn- en Schiekanaal, werd afwijzend beschikt. Zonder discussie en hoofdelijke stem ming vereenigden de Staten zich met het oordeel van Ged. Staten, dat wie voor zijn bedrijf gebruik maakt van een openbaren land of waterweg, de kans beloopt, dat dezen weg ten algemeenen nutte tijdelijk moet worden gesloten en dat zoo iemand geen recht heeft schade vergoeding te eischen. Gemeenteraad van Leiden. (Vergadering van hedenmiddag). Voorzitter Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar. Aanwezig bij opening 24 leden. Afwe zig de heeren Bots, van hamei, Koore- vaar, Driessen, v. Gruting, Pera ca Krui mel. Na opening door den voorzitter wor den de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Verzoek van T. Reindersma om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school der 4e klasse no. 1. Bezwaarschriften tegen aanslagen in liet 1ste suppl. kohier der plaatsel. be lastingen dienst 1912. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van praeadvies. Adres van de gezondheidscommissie op de ontwerp-verordening tot wijziging van de verordening op de straatpolitie. Te behandelen bij punt 27. Verzoek om de winkelsluiting niet bij verordening te regelen. Als ongezegeld ter zijde gelegd. Verzoek van mej. J. Hogervorst geb. de Rijk om niet over te gaan tot de re geling van een sluitingsuur voor winkels en magazijnen. Te behandelen bij punt Aan de orde komt nu de agenda: lo. Benoeming van een lid der Com missie voor dc Bewaarscholen. Herbenoemd wordt de heer J. A. van Hamel. De heer Kruimel komt ter vergadering. 2o. Benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan de school der 4e klasse No. 1. Benoemd wordt mej. M. A. Horrée. 3o. Benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse No. 4. Benoemd wordt mej. J. W. Zwart. De heer Pera komt ter vergadering. 4o. Benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse No. 1. Benoemd wordt mej. J. A. Overduin. 5o. Verzoek van R. Adama om eervol ontslag als onderwijzer-plaatsvervan gend hoofd der schooi 4e klasse No. 2. Het ontslag wordt met ingang van 1 April 1912 verleend. De heer van Hamel komt ter vergade ring. Goedgekeurd worden (613): de staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911de supp'ctoire staat van begrooting, dienst 1*911; de rekening, dienst 1911, en de begrooting, dienst 1913, van het R. K. Armbestuur; de staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911; desuppletoire staat van bcgrooting, dienst 1911; de rekening, dienst 1911, en de begrooting, dienst 1913, van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. Voortgezet wordt de behandeling (14) van het praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Nederl. Bond) van Confectiebedicnden e.a., om het slui tingsuur van winkels en magazijnen bij verordening te regelen. De heer Fokker zegt waarschijnlijk van het woord te hebben afgezien, wan neer niet de laatste spreker hem uit zijn tent had gelokt. Spr. wil met een enkel woord in de debatten over deze kwestie in 1907, die zeer veel materiaal verlee nen, terugtreden. Spr. vindt dit onderwerp zoo bij uit stek liggend in de neutrale zóne. Hij heeft bij de begrooting een paar wan klanken gehoord. Die van den heer Rei- meringer wien hij tegenvoert dat de in voering der verordening geen ramp maar een voordeel voor de gemeente is. •Wanneer de heer Aalberse den lieer Reimeringer had kunnen antwoorden* dan had deze kunnen hooren welke mas sa's papier daarover reeds in den Haag] zijn verwerkt. Een adres aan de hooge regeering is dus overbodig. Spr. vindt niet dat er gewacht moet worden dat de regeering bij staatswet in deze in grijpt. Spr. critiseert het praeadvies van B. en W. dat hij van overdrijving beschul digt. Spr. gaat voortdurend in op aan merkingen, waarom de Voorzitter hem verzoekt zich bij de zaak te bepalen. Spr. zegt dat de schuld bij de inter rumpeerenden ligt. Voortgaande merkt spr. op dat er te veel wordt gehamerd op de kwestie van het hooren van belanghebbenden en hij beschouwt deze zaak nog uitvoerig, voor al wat betreft den werkduur der bedien den. Sedert in enkele steden winkelslui ting is ingevoerd zijn de cijfers van den arbeid der bedienden gedaald. Spr. weet wel dat het niet in de lijn ligt van den gemeenteraad een verorde ning tot vermindering van den arbeids duur der bedienden vast te stellen, maar met zulk een verordening verschaffen: wij ook de winkeliers een prettiger be staan. Het particuliere initiatief geeft in deze niet genoeg, de concurrentie be derft de zaak geheel. Spr. meent dat de meerderheid moet beschermd worden te gen een contrarieerende minderheid. De invoering van winkelsluiting is in Duitschland, waar men er eerst even goed tegen gekant was, ook mogelijk gebleken. Spr. acht het niet noodig een aparte commissie in het leven te roepen om de verordening te maken. Spr. wilde dat de commissie voor strafverordenin gen aan den raad een. concept zal over leggen. De heer Roem zal niet oude koeien uit de sloot halen. Spr. zal stemmen voor het praeadvies omdat hij de per soonlijke vrijheid niet aan banden wiï leggen. Dc heer B r i t motiveert zijn stenf tegen het praeadvies. Spr. sluit zich aan

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2