6o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911, van het R. Kath. Armbestpur. 7o. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1911, van-het R. Kath. Armbe stuur. 80. Rekening, dienst 1911, van het R. Kath. Armbestuur. cö Eegioo.ing, dien t 1913, van het R Kath. Armbestuur. lOo. Staat Van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911, van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. llo. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1911, van het R. Kath. Wees- en- Oudeliedenhuis. 12o. Rekening, dienst 1911, van het R. Kath. Wees- en Oudeliedenhuis. 13o. Begrooting, dienst 1913, van het R. Kath. Wees- en Oudeliedenhuis. 14o. Voortzetting van de behandeling van het praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Nederl. Bondi van Confectiebedienden e.a., om het slui tingsuur van winkels en magazijnen bij verordening te regelen. 15o. Voorstel van de heeren van Gru- ting, Zwiers en Botermans in zake de wederinvoering van de kermis. 16o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van het terrein der voormalige boomkweekerij ten behoeve van den aldaar te vestigen gemeentelijken reinigingsdienst. 17o. Voorstel om aan de Maatschappij „Vesuvio" zoo noodig een bedrag van f 3000.extra uit te betalen, in verband met de levering der vuilverbrandings installatie. 18o. Verzoek van de Arbeiders-Geheel- onthoudersvereeniging „De Vrienden kring'1 om het gebruik van een der lo kalen van de school der 3e klasse No. 1. 19o. Voorstel tot wijziging van de overeenkomst betreffende de levering van electriciteit aan de gemeente Wou- brugge. 20o. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stads-Tirnmerwerf aanwezige buiten gebruik gestelde voorwerpen en materialen. 21o. Voorstel tot afstand van een pastelportret uit de verzameling van het Stedelijk Museum „de Lakenhal'1 aan Dr. C. Hofstede de Groot. 22o. Voorstel tot afstand van bet Rijk van een reisjournal van het schip Hol- landia 15951597 en eenigê stukken be- hoorende tot de oude notarieële archie ven. - 0. Verzoek van J. A. Kohschulte in zake den afstand va neen strook gronds van de binnenplaats der school 4e klas se No. 1. 2 'o. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de perceelen Hof van Zessen Nis. 4, 5, 6, 7, 8, 9, en 10. 25o. Voorstel atot het aangaan van eene overeen komst met de „Algemeene Verzeke- rings-Maatschappij Providentia" in zake de verzekering van de kaderleden en de spuitgasten bij de brandweer tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen b. tot beschikbaarstelling van de voor die verzekering voor het jaar 1913 be- noodigde gelden. 2óo. Voorstel- a. om aan de afd. Leiden der Z. Holl. vereeniging „Het Groene Kruis" een subsidie toe te kennen in de kosten van door haar te houden cursussen in Eerste hulp bij Bedrijfsgevallen b. tot beschikbaarstelling van de voor de voldoening dier subsidie benoodigde gelden. 27o. Verordening, houdende wijziging der verordening op de Straatpolitie van den 2en Mei 1912 (Gem. blad no. 17). 28o. Voorstel tot wijziging van de aan de Naamlooze Vennootschap „de Leid- sche Zoutkeet" verleende vergunning tot het maken van een hangtransportbaan over den Ouden Singel. Rechtzaken. Kantongerecht te Leiden. Op de rol stonden voor heden 97 zaken, waarvan 91 voor openbare behandeling. Het eerst had zich te verantwoorden [W. F. K., manufacturier te Leiden, wegens overtreding der arbeidswet. Bekl., die niet verschenen was, had zich tegen den verbalisant, den adj.-inspecteur van politie Duval, verontschuldigd niet on wetendheid van de wet. Eisch f4 of 2d. 1. L., 42-jarig steenkoolsjouwer, en A. H., 45-jarig lpsvverkman, beiden te Lei den, hadden te zamen met nog een derden, niet verschenen bekl., v. E., vee gedreven, pl.m. 14 beesten, zonder dat die behoorlijk konden worden bijeenge houden. Bekl. L. beweerde, dat de koeien tou wen aan dien kop hadden gehad, doch het was onmogelijk vaarskoeien vast te houden. Bekl. H. legde een briefje over van den rijksveearts v. Gruting ten bewijze, dat de beesten vaarzen waren. De zaak wordt aangehouden 0111 den veearts te hooren. De 65-jarige landbouwer P. K. te 'Zoeterwoude had zich niet onder worpen aan de bevelen van een agent van politie, die voor de veiligheid van het verkeer over de Blauwpoortsbrug hem bevolen had te wachten tot de massa's der voetgangers die voor de open brug hadden gewacht, wat gedund was. Bekl. zegt, dat hem niets bevolen is. De verbalisant had gezegd: „beroerde kerel, rij op". Over deze woorden toonde bekl, zich gekrenkt, Verbalisant zegt, dat hij, vóór de hekken opengingen, bekl. had geboden te wachten. Eisch f3 of ld. Dat is zoo verschrikkelijk niet, meende bekl., 't zal best' betaald worden. Ik kan er nog een schepje opdoen, beloofde de kantonrechter. P. Z., slager te Lisserbroek, had ongekeurd vet de stad Ingevoerd, zonder geleidebriefje. Bekl. meende, dat uit zijn boekje voldoende bleek, voor wie het vet bestemd was. Dit had hij aan den verbaliseerenden agent getoond. Hij voert op deze manier iedere week vet naar het „remontoir" en men had er daar nimmer aanmerking op gemaakt. Eisch f3 of 3 d. Een 16-jarig fabrieksarbeider, H. L., te Leiden, had met drie meisjes 's avonds te twaalf uur op den Nieuwen Rijn geschreeuwd en getierd. Bekl. zeide, dat hij de meisjes van een feestje had thuis gebracht, ze waren wat vroolijkv maar hij had niet meege zongen. Hij was schor, heeft meer last van zijn keel. Verbalisant weet zeker dat beklaagde wel meegezongen heeft. Eisch f 1 of 1 week tuchtschool voor den jongen, voor de 3 meisjes, niet ver schenen, ieder f 3 of 3 d. G. H., 39 j„ koekbakker te Leiden had minderjarigen arbeid laten verrich- tlerr, zonder dat in zijne werkplaats de noodige papieren dienaangaande aanwe zig waren. Bekl. zeide. dat hij de arbeids kaarten wel had, doch geen lijst en re gister. Verbalisant J. A. Verkuylen, zegt, dat bekl. ook geen arbeidskaarten had. Deze had zulks aan hem verklaard. Reeds lang had men vermoeden, dat beklaagde de jongens niet als loopjongens hield, maar hen in de bakkerij liet helpen. Eisch 2 maal f 5 of 2 maal 2 d. Mej. H. H. wed. V„ winkelierster aan de Haven te Leiden, had niet verhinderd dat haar 15-jarig dochtertje 's avonds na 9 uur tabak had verkocht. Bekl. wist niet, dat dit niet mocht; ze heeft het wel meer gedaan. Eisch f 3 of 3 d. Al. J. B. 47 j. banketbakker te Lei den had een 13-jarige jongen in diens schafttijd suiker uit vormen doen nemen. Eisch f 4 of 2 d. In de zaak van S. S. te Leiden die een vorige maal wegens overtreding der jachtwet terecht stond, werd gehoord de 86 jarige landbouwer v. E. die zeide „die vent" niet te kennen. Hij had dus geen permissiebewijs voor beklaagde kunnen schrijven, te minder daar hij niet schrijven kan. De ambtenaar vroeg derhalve tegen beklaagde een geldboete 2Xf 5 subs. 2X2 d.' De Ja'iozieënmaker J. S. te den Haag had onder Voorschoten gevischt zonder vergunning en over den spoor weg geloopen. Bekl. had permissie van een heer Mie- remet om in dat water te visschen, dit bewijs had hij aan verbalisant laten zien. Het tweede ten laste gelegde bekende hij. De zaak wordt aangehouden om ver balisant te hooren. J. D. 32 j. meikverkooper te Leiden had op den wagen waarop de melk ver voerd werd zijn naam en woonplaats niet duidelijk vermeld. Bekl. had een gehuurde wagen in ge bruik terwijl de zijne geschilderd werd. Nu is alles weer in orde. Deshalve eisch- te de ambtenaar f 1 of 1 d. R. de G. 68 j., schipper te Bodegra ven, was gedagvaard wegens varen met motor in verboden vaarwater onder Zoe terwoude. Bekl. zeide dat hij het vaartuig met stilstaanden motor had doen voorttrekken. De zaak wordt 8 dagen aangehouden. Ten derde male werd behandeld de zaak van J. D. Azn. en A. v. d. B. te Noord w ij kerhout wegens jacht- overtreding geverbaliseerd. De ambtenaar eischte nu tegen D. 2Xf 20 en uitlevering van haas en af- draaier of f 10 subs. 2x5 d. tegen A. v. d. B. f 20 of 5 d. Bekl. j. D. zeide dat als hij ook maar 1 minuut straf kreeg hij zou zien of de heeren in den Haag hem geen recht zou den verschaffen. Haagsche Rechtbank. De Haagsche rechtbank veroor deelde P. van R. te Katwijk a. Z„ die een meisje mishandelde, tot f 7 of 7 d. K. V. te L e i d e 11, die een agent uit schold tot f 3 of 3 dagen; H. G. te Leiden, wegens gelijk feit, tot f 3 of 3 dagen; J. J. H„ rijwielhersteller te Rotterdam, die onder Oegstgeest 'n sergeant uitschold tot f3 of 3 dagen; F. M. te B 1 e i s w ij k, die zonder per missie rozen sneed onder Alphen, tot f 5 of 10 dagen. De subst. officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank eischte heden één jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen den recidivist C. H„ schilder, zon der vaste woonplaats, beklaagd van eeni- ge diefstallen, gepleegd in November in een ledigstaand sanatorium te Noord w ij k e r h o u t, waar hij cacao en bruine boonen had weggenomen. De beklaagde kwam heden op zijn bekentenis voor den rechtercommissaris afgelegd terug. Uitspraak over acht dagen. De bierbottelaar en verlofhouder J. B. IJ. te Sassenheim, was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis, om dat hij op 31 Augustus des avonds na tien uur bezoekers had gehad in den bij zijn veriofslokaliteit behoorenden tuin. Van dat 'vonnis kwam hij in hooger beroep bij de Haagsche rechtbank' aan welk college hij mededeelde, dat hij om vóór tienen de in den tuin opgehangen lampions had laten uitdoen en de gla zen had laten weghalen van de bezoe kers, die op een bank zaten. Hij had niet gezegd den tuin te verlaten, wijl hij meen de daartoe niet gerechtigd te zijn, om dat de tuin tevens overpad is voor zijn buren. Hij had voor Koninginnedag ver gunning tot later openhouden van zijn inrichting gevraagd maar niet gekregen. Beklaagde meende onschuldig gestraft te zijn en had in ieder geval geen bedoeling iets te doen wat niet mocht. Hij wilde wegens zijn zaak liever zonder straf blij ven en was daarom in hooger beroep gekomen. De president merkte hem op, dat hij het wegsturen van de bezoekers aan de politie had overgelaten. Het O. M., waargenomen door den subst. officier mr. van Kleffens, eischte bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter. Bekl. vroeg consideratie met hem te gebruiken, omdat het op Koninginnedag gebeurde en hij niet bedoeld had, de verordening te overtreden. Uitspraak over acht dagen. Hoogen Raad. De Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van A. v. d. R„ koop man te Leiden, door de rechtbank en het gerechtshof te 's Gravenhage veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf, wegens verduistering van een handwa gen. UK Stad en Omgeving. LRIDEN, 16 December. De Jonge Garde. Met een verwijzing naar de belang rijke agenda, voorkomende in een ad vertentie in het nummer van heden, spo ren wij de leden van de Jonge Garde ten krachtigste aan allen als één man morgenavond de vergadering bij te wo nen. 't Wordt hoog tijd om ons strijdvaar dig te maken voor den grooten strijd in 1913, die wij als Katholieken verplicht zijn te strijden. Laten allen tenminste door hun op komst op deze vergadering toonen te weten en te willen, wat in deze omstan digheid plicht is. Tentoonstelling in Gobelin en Weefwerk. In een paar lokaaltjes der Zitavereeni- ging is door Mej. Elfrinckhof een ten toonstelling georganiseerd van Gobelin en weefwerk door hare leerlingen ver vaardigd. Hierdoor zai de aandacht der dames gevestigd worden op deze tak van kunst, welke speciaal in de versiering onzer kerken zulk een groote en schoone toe passing kan vinden. Daarom heeft dan ook Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zijn hooge goed keuring gehecht aan het plan om over al zulke scholen op te richten, die ver schillende dames in staat zullen stellen zich in deze kunst 'n middel van bestaan te verschaffen. Om deze scholen op een meer reëele grondslag te vestigen, zal dan ook een bond gevormd worden, op welks statuten ook de Bisschoppelijke goedkeuring zal gevraagd, en naar uit bovenstaande reeds blijkt ook gegeven zal worden. Zoo bestaat dan ook het plan na afloop der tentoonstelling hier een R. K. Gobelin en Weefschool te openen, waarvoor de leertijd ongeveer 6 maanden is. Ongetwijfeld zal dit nie mand kunnen afschrikken, die eenmaal op het zien van hetgeen bereikt kan worden, de zin in zich voelt opkomen, zich in deze richting te bekwamen. Het zou moeielijk zijn op bijzondere zaken te wijzen. Men ga zelf eens op de tentoonstelling zien naar het .fraaie weefwerk, dat in zijn eenvoud ran pa tronen en in de met veel smaak en kunstzin gekozen kleuren, zulk een rus tig deftigen indruk maakt, het warm- tonige Smyrnatapisserie dat u treft in een stijlvol kussen en die eenvoudig ge rande looper naar het altaartje, waar voor het stemmige antipendium hangt in gobelin werd door Jan Dunselman ont worpen. Die er meer van wil weten ga er heen en verzuime vooral niet de lezing a.s. Woensdag door Mej. Elfrinckhoff te houden. Een collecte, gisteravond in de St. Petruskerk gehouden, ten bate der pa rochiale weezen na een predikatie van den weleerw. heer B. Möller, kapelaan aan de parochie van de H. Barbara te 's Gravenhage, bracht op de som van 260 gulden. Met ingang ivan heden Is de conduc teur 2e klasse C. Sneeuw, ten spoorweg- postkantore no. 1, van Amsterdam over geplaatst naar hier. In de najaarsvergadering van het Genootschap ter bevordering van Melk- kunde werd door den heer W. deGraaff, lector aan de universiteit alhier, een voor dracht gehouden over het: „Het Alde- hydegetal der melk" en door Dr. E. Gorter, kinderarts alhier, over: „De me thode van Budde voor het steriliseeren van melk," WARMOND. De gemeenteraad verga dert Donderdagmorgen te half elf. GEWESTELIJK GEMENGD. Spoortrein-vertraging. Zaterdag middag geraakte te Nieuw Vennep een geladen bietenschuit vast in de spoorbrug over de Hoofdvaart. De spoorbrug kon daardoor niet wor den gesloten, en hoe men ook moeite deed om de schuit vrij te krijgen, alfes was tevergeefs. De spoortrein, die ten 1.08 van Leiden te N. Vennep moest aankomen, kon niet verder dan tot aan bedoelde brug. Met een bootje werden de passagiers overgezet en daarna met een in allerijl uit Hoofddorp ontboden trein verder vervoerd. Op dit traject ont stond alzoo aanmerkelijke vertraging. Ge holpen door een aantal werklieden van de H. S. M. werd de schuit gedeeltelijk ontladen, waardoor het vaartuig lichtte, en daardoor vrij kwam. Den volgenden dienst van des middags 3 uur naar Lei den kon de brug door den trein <veer gepasseerd worden. In de Sted. Werkinr. zijn opgenomen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 14 Dec. (verv.) De heer «H u g e n h 0 11 z (S.D.) had liever de zaak van de militaire bonden bij hoofdstuk 'VI (Marine) behandeld, 'doch na bet gehoorde wil hij bij de algemeene beraadslagingen antwoorden. Tegenover de beschuldigingen aan. den Bond van minder Marinepersoneel stélt hij de be schuldiging aan de Regeering, die de belangen van de matrozen verwaarloosde, waarop spr. reeds jaren lang wees: op het te geringe salaris, op het slechte voedsel, het slechte logies, de onvol doende rechtspositie. De heer Drucker (V.D.) repliceert. Het absenteïsme zoowel vail links als van rechts keurt de redenaar af; maar men mag ten deze niet onrechtvaardig zijn voor de linkerzijde, als linksche leden eens opzettelijk het quorum missen. Spr. doet daaraan niet mee, maar men mag het niet losmaken van hetgeen de rechter zijde doet, als het opzettelijk voortzetten van een vergadering tot diep in den nacht als de linksche spreker aan het woord is en den volgenden morgen ook moet spre ken. Wanneer de concentratie geen meer derheid krijgt zonder behulp van de sociaal-democraten, zal zij nietverplicht zijn de regeering te aanvaarden, een cabi net d'affaires zou dan wel de beste op lossing zijn, doch de beteekenis van het concentratieprogram is daarmee volstrekt niet vervallen. De vergadering wordt verdaagd tot Maandag half twee. Oer-icSiten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Hofberichten. H. AA. de Koningin zal Donderdag, 2 Januari, audiëntie verleenen aan bur gerlijke en militaire autoriteiten. Het gala-bal ten Hove ter gele genheid van het Nieuwjaar zal plaats hebben op Vrijdagavond 3 Januari a.s. Het Hof neemt met ingang van morgen, voor den duur van twee weken den lichten rouw aan wegens het over lijden van den Prins Regent van Beieren. De Prins vertrok gisteravond naar Weimar. De Koningin zal hedenavond bijwo nen de opvoering van ..De 'Misantroop^' door het gezelschan Povaards. Vier en twintig adelborsten van „de Gelderland" zijn thans naar Constanza vertrokken, om vandaar over land naar Willemsoord terug te keeren. De toestand van adelborst Agter- bos, die te Smyrna door een Turk werd verwond, blijft bevredigend. De Staatscommissie voor de In dische defensie zal naar verwachting einde Januari gereed zijn. De Indische leden kunnen dan begin Februari naar Indië terugkeeren. De Missie bij de begrafenis van Prins Luitpold van Beieren vertrekt he denavond naar München. In januari zal aanhangig worden gemaakt het wetsontwerp inzake de ver eeniging van Oorlog en Marine tot één Departement van Landsdefensie. f 11.50 a l-'.rAi. U NiNinina puike 1' i 0.51'a .1.10, overige soorten f 7.50 a 9.50, bruine boouea ruim aangeboden, lager verkocht per H.LI '0 a T2.75, overige arlikelen te gering sa.-igeboOen om noteering op te maken. Mais La Biata I 1-30 a 131„ AMSTERDAM, 16 Dec. Vee. Aanvoer 335 vette koeien ie qual. 84 a «8 c.2e qual. 76 a 80c. 3e qual. 70 a 75 c. 100 melk- en kalikoeten f135 a 350, 62 nuchtere kalveren f 12 a IS. 19 schapen 1 24 a 28 per stuk. 570 veile varken» Hollandsche le qual. 57 a 5ü c. idem 2e en 3e qual. 55 a 57 c. Marktberichten. ROTTERDAM, 16 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 197 runderen, 109 vette kalveren, 0 nuchtere kalf, 1174 schapen, 844 varkens, 0 bok, Prijzen per Yi KO.koeien en ossen 35—43 ct., vette kal veren 5560 c., export-kalveren 5055 c., schapenc., varkens 2931 c., export varkens 25—26*4 c., voor Frankrijk ct., lammeren f 1622 a per stuk. Vette runderen aanvoer beperkt, kooplust minder. Superieure kwaliteit behoorlijk gevraagd, omzet tamelijk, inferieure soorten minder ge zochte. Vette kalveren aanvoer gering; er is v-.or handel voldoende vraag, doch de prijzen te hoog. Wolvee minder aanvoer, minder animo tot koopen. Er werd over het algemeen minder betaald dan vorige week. Aanvoer varkens minder: buitenland minder vraag, handel slee- pend, omzet stroef, markt terugloopend. Binnenlandsche granen. Tarwe rui mer aangeboden, puike onveranderd, mindere omzet in afwijkende soorten. Essex per 100 K.G. Gemengd Nieuws. Brutale inbraak. Zooals wij Zaterdag reeds in liet kort meldden, heeft Vrijdagavond een ongemeen brutale diefstal in den goudsniidswinkel van den lieer W. Esmau, Damrak te Amsterdam, plaats gehad. Het zal óngeveer 10 minu ten over 9 geweest zijn, dat de bedien de van den heer Esman den winkel ver liet, na de deur op het veiligheidsslot, 't gewone slot en.de binnenwaartsche knip. gesloten te hebben. Te halfelf keerde de heer Esman Jr. terug, wilde de deur, openen, doch vond haar gesloten. Onmid dellijk spoedde h ij zich naar den heer Willem Esman, die ook op den Nieu- w en dijk een zaak in goud en zilver drijft, en toen deze eveneens bemerkte, dat de deur slechts met geweld zou zijn te openen, spoedde hij zich naar een buurman, leende daar een trap, klauterde tot op de eerste verdieping, schoof iiet raam open en kwam op deze wijze zijn woning en winkel binnen. Onmiddellijk zag de heer Esman, toen hij langs de trap de winkel binnenkwam en het clec- trische licht ontstoken had, dat onge meen sluwe inbrekers aan het werk wa ren geweest. Immers de linkerzijde van de kast was geopend en het schouwspel bracht den heer Esman letterlijk tot wan hoop. Daar waren letterlijk alle groote stukken van waarde, edelgesteenten, ju- weelen en al wat maar hoogere waarde kon worden toegekend, als door een des kundige zorgvuldig uitgekozen, wegge- planderd. Naar schatting moet een waar de van f 15,000 gestolen zijn. De winkel vertoonde overigens betrekkelijk weinig sporen van de aanwezigheid van dieven. Aan de straatdeur geen spoor van braak of geweld. Hier stond de recherche, die men ijlings waarschuwde, dan ook wel voor een zeer vreemd ja aanvankelijk schijn baar onoplosbaar raadsel. De recherche vond echter wel iets op het dak dat tot de oplossing van het raadsel zou leiden, nl. een rolletje tele foondraad. In den winkel vond zij slechts de bei tel, waarmede de kast geopend werd. Het zal ongeveer drie uur in den na middag geweest zijn, dat zich in den lier- berg naast den winkel van den heer Es man gelegen, een werkman van de ge nreen tetelefoon althans iemand die als zoodanig gekleed was en een pet droeg gemerkt G T. aanmeldde met de bood schap dat hij de kabel moest nazien en daarom verlof vroeg even naar boven te mogen gaan om het werk te kunnen op nemen. Vergenoegd wreef de man Zich bij zijn terugkomst in de handen, en hij lichtte zijn blijdschap toe inet de woor den 't is een heel karwei, 't zal wel overwerk worden, enfin, dan valt er ten minste wat extra voor mij te verdie nen. En de man vertrok. Ongeveer 7 uur Vrijdagavond beklom hij wederom de trap, welke naar het dak leidde en ving zijn werkzaamheden aan. Deze be stonden echter niet in het onderzoeken van de deugdelijkheid der telefoonlij- dingen, doch wel in het treffen van alle voorbereidingen welke tot het slaan van den grooten slag noodig zijn. Kalm had hij te voren zijn werkjas op zolder gehangen en ging nu heen met op 't dak toegang gevende tot liet huis van den heer Esman een aantal binten weg te zangen tengevolge waarvan' hij in staat was"een 6 tal pannen vrij te maken en zich door de op deze wijze gemaakte opening te laten afzakken. Dit moet dus plaats gehad hebben onmiddel lijk na het vertrek van den heer Es- man Jr. "Op een „spook" geschoten. In den avond van 9 November meende een arbeider die zich in een kamp aan' Boven Coppename bevond, een verdacht gedruisch te hooren in het bosch. Over tuigd, dat daar een spook of een tijger,, rondwaarde, greep de arbeider Hassel- bank een geladen geweer om, zoo noo- dig, zijn leven duur te verkoopen. Werkelijk hoort hij later in den avond het verdachte geluid weder. Maar nu ziet hij bovendien duidelijk een gedaante bewegen. Hij schiet, op het vermeende spook en hoort onmiddellijk daarna roei! pen: „O, God, ik ga dood!"' Het spook bleek te zijn een medear-t beider van hetzelfde kamp. Jordaan ge* naamd, die zich even had verwijderd, om een behoefte te doen. Hij kreeg een vol schot hagel in den bovenarm. Dit geval leert, dat men voorzichtig moet zijn met het schieten op spoken.' (Hbld.) Het grootste orgel ter we-Gi re ld. Verschillende bladen maakteul. melding van het nieuwe orgel dat weldra'; in de St. Michaelskerk te Hamburg ge reed zal zijn en alle bestaande orgeis in grootte zal overtreffen. Thans echter,' heeft het reeds zijn meester gevoudert! want Breslau zal een nog reusachtiger j orgel bouwen in de grootte zaal van d€ 1 tentoonstelling, die aanstaand jaar in deze stad gehouden zal worden. Dit or gel zal niet minder dan 180 stcmreguieij; bevatten,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 3