HA Cacao DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. HEERLUK.OPWEKKEND IS EEN KOP VAN HOUTEN S 4e Janrgung, No. 973. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag 1© December 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer I5cen| ingezonden raededeelingen van 15 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Aavertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Katholiek geld. Er zijn nog altijd notarissen, die, hoe wel zij niet zullen durven beweren, het geld van Katholieken te kunnen of te willen derven, toch diezelfde Katholieken op krenkende wijze grieven. Zij weten, dat voor de meesten hunner Katholieke plaatsgenooten een Katholiek dagblad het lijfblad is, dat zeer velen zelfs niet anders dan een Katholiek dagblad lezen, en toch adverteeren zij aile of verschillende boel- huizen en verkoopingen uitsluitend in een niet-Katholiek dagblad, en brengen zoodeonde hunne Katholieke plaatsge nooten in eenig ongemak of oefenen een zekeren dwang op hen uit om een niet- Katholiek blad te lezen. Tot eer van de notarissen in Leiden en omgeving zij gezegd, dat de meesten ruim genoeg van opvatting zijn en een dergelijke handelwijze niet tot de hunne maken, en dat anderen er tenminste lang zamerhand toe overgaan ook in ons blad te adverteeren. Toch zijn er nog gevallen, die wijzen op zulk een wij zouden bijna zeggen: anti-Katholiek optreden. Zoo zagen wij II. Zaterdag twee verkoopingen aange kondigd van een gemeente in onze om geving uitsluitend in een niet-Katho liek dagblad.. Wij weten, dat men zich in de betrokken gemeente, daarover geërgerd heeft; te meer nog daar de verkoopingen eigendommen van twee Katholieken be treffen. Ons dunkt, een zekere reverentie voor zijn clienten moest den betrokken notaris bewogen hebben anders te handelen. Wij willen gaarne aannemen, dat de bedoelde notaris in het onderhavige geval niet is geïnspireerd door anti-clericale neigingen, niet zijn Katholieke plaatsge nooten en Katholieke clienten heeft willen grieven, maar gehandeld heeft uit ge woonte, uit sleur; doch het feit is en blijft grievend. Grievend is het, als mei: er geen rekening mee houdt, dat wij, Katholieken, in overeenstemming met onze Katholieke overtuiging, een Katholieke courant lezen. Moe aan dezen misstand een einde te maken? Wij hebben het reeds meermalen gezegd: Herstens kunnen de Katholieken, als zij bij ven notaris komen, er op aandringen, dat deze hunne verkoopingen of boel huizen ook in een Katholiek blad ad verteert. Vervolgens is er nog een ander middel, nog veel beter. En wij citeeren hier, wat 'de-Teer v. Vuuren op den Haarlemschen Katholiekendag sprak: „Laten bijv. de gegadigden in de stad, de Katholieke boeren op liet iand, daar, waar liet gewoonte is verkoopingen bij advertentie in de bladen aan te kondigen, alleen het eigen orgaan en niet, ook niet voor de advertentiën van verkoopingen, een ander blad lezen, zoodat zij, zonder te boycotten, maar door onbekendheid met het bestaan er van, wegblijven van alle boelhuizen en verkoopingen, in het Katholieke blad niet aangekondigd, en ik blijf er borg voor: binnen drie maan den, ja, vermoedelijk reeds bij de eerst volgende verkooping, zal de meest anti- FEUILLETON. 67). Den volgenden morgen om 5 uur, na dat hij zijn laatste paard aan het laatste posthuis had afgegeven, klopte hij aan het venster van zijn vriend, die dit terstond opende en vroeg Zijt gij daar, Jean? Ja, Doe open. Twee minuten later drukten de beide vrienden elkaar de hand. Aanstonds vroeg Pierre Lasson: Welnu? Jean sprak slechts één woord: Dood. Allen? Neen, mijn zuster, die nog nooit iemand leed heeft gedaan, kon alleen genade vinden in de o.ogen van die el lendelingen. Zij is vrijgesproken, maar nog steeds gevangen, met verbod om Parijs tie veriaten, totdat het hun zal goeddunken haar los te laten. De ande ren,. allen die ik liefhad, zijn niet meer. (Ter dood veroordeeld en terechtgesteld, ook mijn vader, en mijn moeder. Is het mogelijk? Katholieke notaris, onder den druk van zijn meest anti-Katholieken cliënt, eieren voor zijn geld kiezen." Wij Katholieken moeten ons niet in een hoekje laten dringen! Wij moeten van degenen, door wie wij ons geld laten verdienen, éïschen, dat zij ons niet kren ken zij 'tdan ongewild in onze overtuiging'! Als men Katholiek geld wil, moet men ook de Katholieke overtuiging eerbiedigenDat te eischen is ons recht en onze plicht! KAMEROVERZICHT. TM CEDE KAMER. Politiek Debat. 't Heeft zijn nut dezer dagen in het parlement te hooren uiteenzetten, wat de samenwerking der vrijzinnige par tijen eigenlijk bedoelt. Steeds meer ont popt zich de concentratie-politiek als een a ri t i-g o d s d i e n s t i g e, fel a n t i-c 1 e- ricale drijverij. Aller duidelijkst viel dit wel te constateeren 1.1. Zaterdag in de rede van den groot-anti-clericaal, den heer Tydeman. De geestelijke vrijheid wordt door de Christelijke regeering aan gerand, aldus constateerde spr. En op dat stramien borduurde hij voort en hij tooverde op 'net doek zijner welspre kendheid in bonte rij de volgende spo ken De vloot-dominé, het bijzonder middelbaar onderwijs, de Indische poli tiek, de subsidieweigering aan de Ver- eeniging „Zedelijke Opvoeding" en last not least het Motu Proprio. Dat anti is het eenige, waarop de concentratie drijft. De heer Drucker heeft het Zaterdag weer eens herhaald, dat de concentratie de verantwoordelijk heid niet aanvaarden zal, indien de vrij zinnigen niet op zichzelf, zonder de so cialisten, 51 zetels halen. Maar wat 'n kiezersbedrog is het, om op die mogelijkheid nog te rekenen, om de kiezers warm te maken voor iets, dat toch zeker niet gebeuren zal. Minister Heemskerk constateerde het' zoo juist. Hoog staat de roode vaan (algemeen kiesrecht en staatspension- sioen), maar overigens mist. Overigens mist, dikke mist bjij die zoo luid toege juichte samenwerking der drie vrijzin nige partijen. Welke kiezer acht het niet gevaarlijk lyj zulk een mist van wal te steken. ALGEMEEN OVERZICHT. Hedenmorgen om 12 uur moeten de vredesonderhandelingen begonnen zijn, welke de Balkanstaten oprecht wenschen tot een goed einde te brengen. Daarom hebben zij zich be reid verklaard om redelijke voorstellen die Turkije zou willen doen, in ont vangst te nemen en te bestudeeren. Zij staan dus niet op een onverzoenlijk standpunt. Een punt, waarop de gedelegeerden der Balkanstaten bijzonder den nadruk leggen, is, dat Turkije zich zeer zeker zal vergissen, als het hoopt, het blok Met is waar. Maar wat zijn het dan voor mon sters, die zulke vonnissen uitspreken? Jean de Trémazan zegde, terwijl hij met zijn voorhoofd op zijn linkerhand leunde, om de tranen te verbergen, die over zijn mannelijk gelaat vloeiden: Oij hebt het gezegd, Pierre, mon sters in menschelijke gedaante, maar de wet, die onverbiddelijke wet, is niet door hen gemaakt. Zijt gij er bij geweest? Ja, bij het uitspreken van het von nis en bij de voltrekking er van. Ik heb gezien ik sidder er nog van hoe al die hoofden vielen onder den afschu welijken bijl, die reeds zooveel levens heeft afgesneden. Hij voegde er bij, met de oogen naar den grond gericht, het gelaat van smart verwrongen Thans ben ik alleen op de wereld met mijn arme Rose en onze goederen zijn niet meer van ons. Niets blijft ons over. Er heerschte een oogenblik stilte. Pierre Lasson dacht na. Hij had versch hout geworpen op het vuur, dat in den grooten schoorsteen van zijn kamer brandde en reeds gedeeltelijk smeulde onder de asch. Nu sloeg de vlam weer vroolijk op op en verlichtte het vertrek, dat spaar van de vier staten te kunnen verdeelen, of zou weigeren met Griekenland te on derhandelen, zoolang Griekenland den wapenstilstand niet geteekend heeft. hi het laatst van de week hebben on verwacht de gevolmachtigden dér vier Balkanstaten vergaderd om in bijzon derheden de kwesties te bespreken no pens de. wijze waarop de beraadslaging in haar werk zou gaan. Wehizelos stelde voor om den Ser- vischen gedelegeerde Nowakowits, den oudsten" van de gedelegeerden, tot voor zitter tè benoemen. Dit voorstel werd aangenomen, onder voorbchoudj dat, als de Turken tegen deze benoeming zouden opkomen, de hoofden van de onderschei dene missies om de beurt zouden pre- sideeren. Nopens den wapenstilstand merkte men op, dat men bij het onderteekenen van het protocol den Turken duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat Gricken- kenland toch aan de vredesonderhande lingen zou deelnemen, al onderteekent het het protocol niet. De hoofden van de missies kwam ook tot volledige over eenstemming over de vredesvoorstellen, aan Turkije te stellen. Aan het slot van de vergadering gaf men elkander zeer loyale en vriendschap pelijke verzeke;ingen over de einsgezind heid van de Balkanstaten. Oorlogsgebeurtenissen hebben er natuurlijk niet veel plaats. De begetting van Skoetari heeft weder om eeji uitval gedaan, doch met weinig succes] Lhr Turksche bron verluidt nu dat commandant van Skoetari een poging zal doen, om door de omsinge ling vuri- de. Moiitenegrijnen heen het land van de Mirdieten te bereiken, voor de honger hem tot overgave mocht dwin gen. Hij hoopt bij de Mirdieten een gun stig onthaal te vinden, daar het mee- rendeel van zijn troepen uit Albaneczen bestaat. Van het zeegevecht met zijn gunstigen afloop voor de Turken wordt niets meer vernomen, zoodat men mag aannemen dat het weer uit den bekenden duim ge zogen is, gelijk ook het officieele be richt over het ontzet van Dzjanina, dat nog steeds door de Grieken belegerd wordt. Dit bericht luidt als volgt Ten W. en Z.W. van Dzjanina heb ben de Grieken twee belangrijke neder lagen geleden. Zij werden volkomen ver slagen. Zij hebben zware verliezen ge leden. Deze overwinning heeft Dzjanina van zijn belegeraars bevrijd. De Grieken moeten hun marsch naar Walona opge ven en zich tot aan de grenzen terug trekken. Het bericht heeft algemeene vreugde verwekt. De troepen welke aan dén strijd hebben deelgenomen worden niet genoemd. Waarschijnlijk sloot dit bericht op een succes door de Turken behaald op de af deeling Garribaldianen die honderd man dooden en gewonden kregen en op een schijnbeweging van de Grie ken bij Santi Quaranta, waarover het Grieksche ministerie van oorlog het vol gende mededeelt. Ingezonden Me jedeelingen. zaam gemeubileerd was. Aan de helder gewitte muren hingen wapenen in uitmuntenden staat, naast prenten, die jachtepisoden voorstelden. Pierre vroeg aan zijn vriend Wat wilt gij doen? Naar Lambelle terugkeeren voor de dag aanbreekt. Zonder u een oogenblik op te hou den Ik kan niet slapen en zoo ik al in slaap, dan wordt mijn rust gestoord door afschuwelijke droomen. En te denken dat God Zijn bliksem niet zendt om die wurgers, die moordenaars te verpletteren! Eensklaps ging hij tot een ander on derwerp over: Mijn beste Pierre, zegde hij, gij hebt mij een dienst bewezen, die ons nog vaster aan elkaar bindt, als dat moge lijk is. Wees onbezorgd. Hier zijn uw papieren. Niemand zal vermoeden, dat ik gedurende eenige dagen voor u ben door gegaan. Waar is uw vader Nog altijd te Parijs. Ik weet niet, wat hem daar ophoudt. Zaken waar schijnlijk. Hij is er altijd er uit om geld te verdienen. Gii kent hem. Ik heb nie mand gezien. Ik ben in deze kamer op gesloten gebleven, zoolang gij weg waart. Gij kunt thans uw vrijheid herne men. D.ank zij ij heb ik mijn ouders, jnijn Daar men het doelmatig achtte, een gedeelte van de bij Dzjanina samenge trokken Turksche troepen tijdens een te gen de Turken gcrichten frontaanval af te leiden, heeft het leger uit Epirus bij Santi Quaranta ten N.W. van Dzjanina twee bataljons infanterie en vier kanon nen aan land gezet en een beweging ter afleiding van de Turken uitgevoerd, wel ke volkomen geslaagd is. Zoodra de landing van de Grieksche af- deeling was opgemerkt, werden den Grieken van Dzjanina uit acht Turksche bataljons met twee batterijen en ,twee belegeringskanonnen tegemoetgezonden. Na een schermutseling, die de Grie ken in staat stelde, de sterkte van de troepen tegenover hen te bepalen, keer den de Grieken, zonder dat de Turken hen vervolgden, naar Santi Quaranta te rug, gingen in goede orde met al hun oorlogsmaterieel aan boord van de wach tende schepen en richtten zich daarna bloedverwanten en vrienden weergezien en hun door mijn aanwezigheid mijn gehechtheid bewezen. Ik stond aan den voet van het schavot, waarop zij zijn ge storven. ik kon van mijn moeder geen laatsten kus ontvangen, maar ik ving haar laatsten blik op, van haar en van alle anderen, die gevallen zijn als hel den, als martelaren. Ik breiig een aan denken mee, dat mij aan dien vreeselijlcen dag zal herinneren, zoo ik hem al ooit kon vergeten. Zie Uit zijn borstzak haalde hij den zak doek te voorschijn, die gedoopt was in het bloed van zijn dierbare dooden, hij drukte er zijn lippen op en riep Dit aandenken zal mij niet verlaten dan op den dag dat zij gewroken zijn. Hij drukte de hand tegen zijn hart, als om er het kloppen van te bedwingen. Pierre Lasson was heftig ontroerd. Zijn vriend vroeg hem Mijn paard? Is geheel bekomen van de ver moeienis. Dan kan ik vertrekken? Gij wilt liet? Het moet. De nacht beschermt mij tegen een ontdekking, die mij het leven zou kosten, zooals allen, die in dc handen vallen van die beulen, die slechts één behandeling kennen voor hun' vijanden. naar een ander punt van de kust van Epirus. Hun verliezen waren 5 dooden en 19 gewonden, die aan boord van de schepen gebracht werden. Generaal Sapvendzakis seinde dan ook dat de troepen na een heldhaftigen ba- jonetaanval de laatste hoogte rond Dzjanina bezet hebben waarna de Tur ken bescherming zochten in de verdedi gingswerken om de stad, waartegenover het Grieksche leger stellingen bezet heeft. De spoorwegstaking aan den Engelschen Noordooster Spoor weg is geëindigd. Zooals men weet was de oorzaak al een zeer nietige, het ont slag n.l. van den machinist Knox die wegens dronkenschap buiten dienst door den rechter was veroordeeld tot een ge ringe straf. Zooals haar recht was oor deelde de maatschappij een man die zich bedronk niet in staat de verantwoording voor trein vol menschen te dragen. Doch O! dat gij hen niet gezien hebt, dat gij dien tijger niet hebt hooren brullen, die maar één straf te eischen weet: den dood. Ja, den dood voor allen, voor mannen en vrouwen, voor meisjes en kinderen, voor allen in één woord, schul dig of niet, die zich niet bukken willen voor de onwaardige meesters, welke het noodlot van den tijd ons heeft gegeven. Hij stond op en stak zijn vriend de hand toe Vaarwel, Pierre, zeide hij, en nog maals dank. Wanneer gij mijn leven noo- dig hebt, dan kunt ge er over beschikken. Waar gaat gij heen? Zooals ik gezegd heb, het eerst naar Lamballe. Zult gij daar een schuilplaats vinden? Een veilige schuilplaats bij Gouray, in de herberg Dc Gouden Leeuw. Gij kent Gouray ook wel. Hij is een getrouwe. En' vervolgens? Vervolgens wil ik het huis terugzien van mijn vader, mijn geboortehuis, dat ons niet meer toebehoort. Wat zegt gij? Het vonnis van de revolutionaire rechtbank, dat mijn vader ter dood ver oordeelde, beval tevens, dat de goed-eren van dc veroordeelden verbeurd verklaard werden en ten voordeele van de natie zullen worden verkocht. (Wordt ver v.).

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1