DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. 4e Jaargang. N<\ 967. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/t cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 12 December IOI2, De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 ce: ingezonden mededeelingen van 15 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratL bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodet, betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Allerzielen. De nieuwe burgemeester van Apel doorn heeft de opvoering van dit stuk in zijn gemeente verboden. Tot dusverre legden tooneeldirecties zich bij een dergelijke beslissing eenvou dig neer, maar de heer Heijermans, die erdoor getroffen wordt in zijn dubbele qualiteit van auteur en directeur, zal het nu eens hoogerop zoeken. Hij is met zijn troep toch naar Apel doorn gekomen, heeft zich den toegang tot de schouwburgzaal doen weigeren en daarop den burgemeester in rechten betrokken voor eene actie tot schadever goeding, ten einde zoo mogelijk beslist te krijgen of die autoriteit met het ver bieden van „Allerzielen" in zijne ge meente, binnen of buiten zijne bevoegd heid is gegaan. We zijn benieuwd of de rechter zich bevoegd zal verklaren, in deze uitspraak te vellen. We hebben hier toch te doen met een geschil tusschen een burger en de overheid, welke gevallen tot dusverre buiten onze gewone rechtspraak vielen, 't Is juist voor dergelijke aangelegenhe den, dat de invoering van administratieve rechtspraak noodig is. Het Hbld. schijnt al te vreezen, dat de heer Heijermans aan doovemans deur zal kloppen, want het houdt den ma gistraten met nadruk voor, dat hun roe ping is: „de burgers te beschermen in hunne vrijheden de kleinen te vrijwaren jegens de grooten de onderdanen tegen de machthebbers het pföfanum vulgus tegen overspanning van gezag. En de rechterlijke macht, die begint met zich daarvoor niet ontvankelijk te verklaren, verstaat haar roeping zeker niet", zegt het Amsterdamsche orgaan. j M. a. w.de rechterlijke macht heeft tot dusverre haar roeping niet verstaan, want als regel onthield zij zich van uit spraak in geschiHen tusschen overheid en burgerij: Op frappante staaltjes kan dienaangaande gewezen worden. Zal nu ter wille van den heer Heijer mans in die practijk opeens wijziging komen Hoe 't zij, een merkwaardig geding staat ons zeker te wachten, ook wijl de burgemeesterlijke bevoegdheid in zake uitvoeringen er nog eens grondig bij on der 't oog kan worden gezien. intusschen als de Tweede Kamer eens tiici vindt voor de administratieve recht spraakheugen, zij-zal er goed werk mee doen. KAMEROVERZICHT. TVt tEDE KAMER. De 'al/emêene beschouwingen. Herziet u zelf, heeft de heer Brummel- kamp tot slot van een nijdig requisitoir der linkerzijde toegeroepen. Herziet u zelf en doet uw plicht als volksvertegenwoordigers. 't- Was een scherp vonnis, dat de A. R. afgevaardigde over de linkerzijde velde, maar volkomen rechtvaardig en welver diend! Want de bijtende- scherpte, waarmede FEUILLETON. 64) Even buiten de poort werd hij even wel door een patrouille aangehouden, waarvan de bevelhebber hem naar zijn papieren vroeg. Zij werden in orde bevonden en hij kon zijn weg vervolgen. I iet was een triestige morgen. Parijs leerde in een vooridurenden angst. Een decreet, dat een paar dagen te voren was verschenen, verbood op de deuren of gevels der huizen, de namen der bewo ners te schrijven. Niemand wist welk nut dit verbod inhield, maar men ge hoorzaamde er aan, door vrees gedreven. De weinige voorbijgangers slopen als schimmen door de straten en keken tel kens vol wantrouwen om zich heen. Op de vlakte van Vaugirard' gekomen, ademde de ruiter vrijer, voor een deel van zijn angst ontheven. Daar in die straten was het hem geweest alsof de sombere gesloten huizen zich elk oogen- blik op hem konden storten om hem te verpletteren. De ,weg, dien hij nu, volgde, liep tus- van links tegen onze Christelijke regee ring wordt opgetreden, is zoo onredelijk mogelijk. De onzinnigste beweringen worden ge uit. Zoo hoort men verwijten, dat rechts geen sociale wetten tot stand brengt en even later worden de ingediende ontwer pen radicaal als prulwerk in stukken ge scheurd. 't Eene oogenblik ontdekt men niets van de Christelijke^beginselen'n ander moment jaagt de regeering de gods dienstgeschillen op. Op deze wijze gaat het al dagen ach tereen. Zou men nu maar niet ophouden? De voorzitter zeide gisteren te ver wachten, dat de algemeene beschouwin gen deze week afloopen. 't Zal wel dien stig zijn ook, wil ihet begrootingswerk op tijd gereed. Maar wij zien het er zonder extra krachtsinspanning niet van komen; met een onwillige tijd-verkletsende lin kerzijde valt nu eenmaal niet op te schie ten. Gisteren dachten wij mr. Troelstra te zullen hooren, doch een ongesteldheid houdt den leider der socialisten thuis gevangen, zoodat wij ons met een min dere grootheid tevreden moesten stel len. Schaper was aan 't woord en heeft de groote politieke rede van den meester afgestoken. Hij heeft uitgepakt. Alle mi nisters kregen hun beurt en ongezouten ook, hoor! Natuurlijk waren er 'n paar die het bij de rooien erg hadden verbruid en voor hen had Schaper iets extra. Op Regout van Waterstaat vooral, die Troel stra en consorten meermalen terugstiet op een wijze, als de socialisten zelden ondervonden, op hem was het speciaal gemunt. Treurig was het, dat Schaper de open lijke obstructie in bescherming nam, er zelfs prat op ging, dat de socialisten zulke heldendaden hadden gepraesteerd, en de valsche stelling verkondigde, dat rechts maar moest zorgen met een vol doend aantal mannen present te zijn. Op ieder van de 100 Kamerleden rust de plicht voor den normalen loop van zaken te zorgenden niet op de regeeringsmeer- derheid alléén. Die plicht hebben de le den der oppositie ernstig verzaakt. Als rechts, in de minderheid komende, eens met gelijke munt terugbetaalde! Wat zouden de liberalen dan op hun neus kijken. Reeds nu werd hun door Schaper be duid, dat zij vrij wat meer concessies moesten geven om in Juni de gunst -der socialisten te verkrijgen. Zóó heel goed koop is de hulp der S. D. A. P. niet. Met het concentratie-program is zij niet tevreden en de liberalen zullen een hoo- ger bod hebben te doen voor den soci- alistischen steun. Heel veel gelooven wij hiervan niet. De roode neven der liberalen zijn ge woon hun ooms de huid vol te schelden om later toch bij te draaien. Familie relaties verloochenen zich zelden. Daar om mocht men rechts gerust interrum- sciieii velden door; hij ontmoette er nu en dan een wagen mei groenten of met hooi en hij voelde zich te mopde als iemand die aan een groot gevaar ont komen is. Hij kon nu vrij denken, zonder zich te bedwingen, zonder vrees zich door een of andere onvoorzichtige uit lating te verraden. Welke vreeselijke dagen had hij door leefd. Onuiiwischbare herinneringen had hij opgedaan. Het waren slechte enkele uren geweest, maar hoeveel folteringen hadden zij hem niet doen ondergaan en welk een haat hadden zij in zijn jeugdig gemoed gezaaid, een haat, die nooit te verzoenen zou zijn. Steeds stond hem het visioen voor oogen van die af schuwelijke karren, waarop alles wat hem dierbaar was, naar het schavot werd vervoerdzijn vader, een grijsaard, wiens leven steeds een voorbeeld van eerlijk heid en rechtschapenheid was geweest; zijne moeder, eeii onberispelijke vrouw; zijn vrienden, de Balazé's en de d'Achets, trouwe metgezellen van zijn jeugd. Onophoudelijk vervolgde hem dat schrikbeeld, terwijl zijn paard draafde over den weg, die nu flauw beschenen werd door het daglicht van den aan- brekenden wintermorgen, dat met moeite door den nevel drong. En zijn zuster, zijn lieve Rose, die bemind werd of althans begeerd d,oor liet peeren, toen Schaper geducht aan het uitpakken was, dat de heeren elkaar in 1913 wel vinden. Dit neemt echter niet weg, dat Scha per harde woorden zei over de dubbel zinnige hóuieng der liberalen bij de eind stemming d.r Bakkerswet, waarbij men de bakkers er heeft laten invliegen door niet-verwezenlijkte belofte. Paste deze critiek* evénwel in deri mond der socialis ten, die niets anders doen dan de arbei ders lokken en paaien met onvervulbare toekomst-idealen? v heer Patijn volgde den socialisti- sciien spreker op, niet met een eigenlijke politieke rede, doch met detail-critiek. Drie punten werden door hem behan deld, le. de ambtenaarstractementen, 2e. de gemeentefinanciëri, en 3e. de inkom stenbelasting. Avondvergadering. Landbouwzaken. 't Voornaamste punt van de bespre kingen vormde de botercontiölesta- tions. Men weei, de zaak in elkander zit. Aan (door den Staat gesubsidieerde) vereenigingen wordt het recht toegekend aansluiting bij de botercontrólestations te weigeren, terwijl de belanghebbenden tegen deze afwijzing niet in hooger be roep 'kunnen gaan. Er: toch is die aanslui ting een zeer belangrijke zaak: in bin nen- en buitenland wordt aan het rijks- merk (o»p: welks gebruik alleen de aan geslotenen recht hebben) groote waarde toegekend. De heer Loeff had bezwaar tegen zulk een regeling; naar zijn oor deel oefenen zulke vereenigingen een recht uit, dat eigenlijk der. staat toe komt, en is bij zntlceeri regeling een optreden, ingegeven door eigen-belang, volstrekt niet uitgesloten. Tegen deze theoretische bezwaren van den heer Lpeff stelden andere sprekers en de mi nister, de heer Talma, beschouwingen, ontleend aan de practijk, welke deze be zwaren wel geheel en al ondervingen. Eerstens: in de besturen van' de boter- controlestations zitten volgens de statu ten in meerderheid personen, die niet zelf boterbereiders zijn, bij wie dus eigenbelang is buitengesloten. Tweeden-s dc bestuurders dier stations zijn, daar hun terrein zich slechts over eeti bepaal de streek uitstrek', beter dan wie ook op de hoogte van dc deugdelijkheid der fir ma's, die aansluiting vragen. En ten der de: bij den minister zijn nog nooit ern stige klachten tegen de bestaande rege ling ingekomen. Om de belangrijkheid van het gespro kene voor velen onzer lezers, hebben wij de besprekingen in ons verslag nog al breed weergegeven. Voor nadere bijzon derheden vc ijzen wij daarnaar. ALGEMEEN OVERZICHT. Er zal, verneemt de „Berl. Börs. Cour." niet lang onderhandeld worden over den vrede. De betrokken partijen zijn her er over eens, dat de zaken snel moeten monster van trouweloosheid, dat Hubert Nollan heette, wat zou er van haar worden? Welke nieuwe beproevingen, weike gevaren wachtten haar? Op welke wijze zou hij haar te hulp kunnen komen? Op de hoogte van Meudin gekomen, keerde hij zich oin. In zijn oogen schit terde een koortsachtige glans. Hij zond een afscheidsgroet toe aan het verslindend Parijs, dat hij door dén nevel slechts onduidelijk Icon onderscheiden, en hij mompelde tusschen zijn op elkaar ge-> klemde tanden door: Ik verlaat u, maar wij zullen elkaar weerzien. Aan wie dacht hij? Aan de stad, die reeds uitgestrekt was, ofschoon zij toen nog niet de helft was van hetgeen zij heden ten dage is? Wat zou hij tegen haar kunnen doen Het was aan een'igen harer inwoners, dat hij dacht: aan dien Fouquier-Tin- ville, wiens snijdende stem, waarmee hij de hoofden voor de guillotine opeischte, hem nog in de ooren klonk; aan anderen, hooger geplaatst dan hij, wiens bevelen hij opvolgde; aan de rechters, die het doodvonnis hadden geveld; aan het huis in de rue Saint Honoré vooral, waar hij Lydie Manon, de schoone en gevierde tooneelspeelster, had opgemerkt en ne vens haar Sicard, -den regeering;:ommis- gevolmachtigde van de Natio- afloopen en het niet langer dan een week behoeft te duren. Ze zullen eerst beginnen, wanneer de Balkanstaten het onderling over de gebiedsuitbreiding zijn eens geworden. De gezantenconferentie heeft minister Orey gister reeds ter spra ke gebracht en wel toen hij in ant woord op een hem gestelde vraag mede gedeeld had, dat de keuze van Londen voor de onderhandelingen geenszins door Engeland beïnvloed was. T>e keuze was hem echter zeer aangenaam en thans zeer welkom. Wij gelooven, zeide hij, dat de oor logvoerende partijen hier gunstige om standigheden zullen vinden om de on derhandelingen te voeren en den vrede te sluiten, welken wij allen ernstig wen- schen te zien verzekerd te Londen. Deze laatste zinsnede bracht hem er toe en deze samenkoppeling geeft te denken te spreken over de gezanten conferentie, waarin alle mogendheden nu hebben toegestemd. Dit zal zijn, zeide hij, een vrije beraadslaging zonder bindende besluiten, dat de gedachtenwisseling zal vergemakkelijken, speciaal wat betreft punten, waarbij de belangen van de af zonderlijke mogendheden direct betrok ken zijn. Deze besprekingen zullen dade lijk beginnen zoodra alle gezanten te Londen, elk van zijn regeering, instruc ties zullen hebben ontvangen. Wij ho pen, dat dit in de volgende week zal zijn. Zij zullen geen „conferentie" uit maken. In dit verband herinnert hy er aan. ,dat het eerste plan, dat werd op geworpen, afkomstig is van Poincaré, die een formeele conferentie voorstelde. Parijs zal daarom het eerst in aanmerking komen als de plaats, waar men bijeen zal komen, indien het nuttig en nood zakelijk wordt bevonden, .een formeele conferentie te houden. Over den Europeeschen toestand zeide hij o.m., dat hoop en vrees elkaar van dag tot dag hebben afgewisseld en elkaar nog eenigen (tijd lang zullen blijven afwisselen en het is moeilijk iets te zeg gen zonder gevaar te loopen een onge motiveerd pessimisme te veroorzaken te genover de opkomende goede verwach tingen, welke dientengevolge teleurstel lingen zouden worden. De betrekkingen tusschen de regee ringen van de mogendheden zijn vriend schappelijk en de diplomatieke toestand is gunstig en indien er eenige bezorgd heid bestaat is het deze, dat er eeniger- lei inwendig en onvoorzien incident zal ontstaan <en een ongunstige verandering zal veroorzaken in de diplomatieke at mosfeer. De beraadslagingen van de gezanten moeten niet formeel en vrij zijn en dit is zeker een aanwijzing, dat de. mogend heden .er nog niet zeker van zijn, dat de oplossing van alle moeilijkheden in het zicht is. Van den anderen "kant ech ter .mag het feit, dat de mogendheden er .alle in hebben toegestemd zich dich ter aan een te sluiten bij de besprekingen als een bewijs beschouwd worden, dat er niet één is_, die meent, dat zulk een nale Conventie, die het onderzoek in Bretagne had geleid en de slachtoffers had aangevoerd, welke door een duistere kuiperij in het verderf gestort waren. Duister? Ja, ongetwijfeld, dat was het nog toen hij de veroordeeling van zijn ouders en de vrienden, die hem na aan 'thart lagen, bijwoonde, maar nu? Kon hij nog twijfelen? Had hij niet genoeg gezien om te begrijpen wie de ware oorzaak van het kwaad was, de geheim zinnige vijand, dien een toeval hem had aangewezen, de lafhartige verrader, die het net gespannen had, waarin al die ongelukkigen waren gevangen? O! had had dien ellendeling wel juist beoordeeld. Hoe verfoeide hij hem reeds eenige jaren geleden, ondanks de liefde, die hij had opgevat voor zijn zuster Thérèse, een grenzenlooze liefde, en die den broeder had moeten beschermen tegen zijn afkeer, maar 't instinct had luider gesproken dan de hartstocht. Het waarschuwde hem op zijn hoede te zijn voor Hubert, dien hij moest wantrouwen, ofschoon alle deuren voor hem geopend waren en hij overal vriendschap vond. Zijn misdaad was er slechts te grooter, te afschuwwekkender om! In deze overpeinzingen verdiept, tril lend van haat en wraakzucht, had hij niet opgemerkt, dat zijn paard was blijven staan vo.or de deur van een groot ge- oplossing onmogelijk is of dat een over eenkomst niet waarschijnlijker is dan 'n mislukking der onderhandelingen. Indien de besprekingen te Londen een maal begonnen zijn en de vertegenwoor digers der mogendheden in staat zijn de kwesties met elkaar van nabjj te bespreken, zullen de mogendheden zoo doende in nauw contact met elkaar zijn, £n zal er minder gevaar zijn, dat één van haar van de andere afwijkt, zoo er onvoorziens moeilijke punten zouden' ontstaan. Wij vertrouwen daarom, dat deze be sprekingen zoo spoedig niogelij'k zullen' beginnen. Intusschen wensch ik mij van alle verdere verklaringen van politieken aard over den toestand te onthouden, want juist het feit, dat Londen de plaats van bijeenkomst is voor de besprekingen en vredesonderhandelingen, legt de Brit- sche regeering speciale verplichtingen op om gereserveerd te zijn wat betreft het doen van zulke verklaringen. Op den Balkan blijft het intusschen, uitgezonderd dan wat Skoetari betreft, en de actie dec Grieken, rustig. Tegen Griekenland schijnt de Turk nu zijn vloot te willen doen uitvaren. De „New-York Herald" verneemt te- legrafisch uit Athene, dat de schepen, die de Dardanellen doorvoeren, melding maakten van Turksche vlootbewegingen. Men meent, dat zulks wijst op de plannen der Turken om de Dardanellen uitte varen en den strijd aan te binden met de Grieksche vloot. De Turksche oorlogsschepen hebben den omtrek van Constantinopel verlaten en liggen thans te Kale Sultane geankerd, terwijl de Turksche torpedovernielers bij het einde der Dardanellen verkenningen hebben gedaan. Vervolgens kunnen we eerstdaagsch nog van een andere vlootdemonstratie hooren. De Italiaansche bladen deelen n.l. mede, dat het Drievoudig Verbond besloten zou hebben door de vloot troe pen naar Albanië te zenden om de on afhankelijkheid van Durazzo en Walona te verzekeren. De tweede Itatiaansche divisie van de marine heeft bevel ont vangen zich gereed te houden om een transportvloot met 300 man troepen aan boord naar hun plaats van bestemming te begeleiden. Een bericht uit Triest schijnt dit te bevestigen. Het meldt, dat vermoedelijk! het Duitsche oorlogsschip Göben, dat te Konstantinopel gelegen heeft en een an dere Duitsche kruiser in de oorlogsha ven Pola aangekomen zijn. Een authen tieke mededeeling daaromtrent is echter nog niet ingekomen. Volgens geruchten, die ook daar loopen, zou de aankomst van deze Duitsche oorlogsschepen in ver band staan met een vlootdemonstratie van het Drievoudig Verbond voor Du razzo en Walona. GEMENGD De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij het recht voor vergunningen tot den v e r- koop van sterken drank in het bouw, waar het als uit de kracht der. gewoonte vanzelf was heengegaan. Het was de posi van Versailles. De dag was nu geheel aangebroken en men kon de gezichten goed onderscheiden. Een barsche stem riep hem toe: Uw papieren! Hij sprong van zijn paard en rustig en beleefd zeide hij: Hier zijn zij, burger. De man, die de wacht had bij de monumentale poort, zag er norsch cn grimmig uit. Blijkbaar had zijn post hier in den nevel een ongunstigen invloed op zijn humeur gehad. Hij droeg een grijze rok met roode opslagen, waarover een gekruiste witte bandelier, met een patroonia'sch en een sabel er aan, een witte spanbroek en halve laarzen, terwijl zijn hoofd bedekt was door een steek met de driekleu1- rige cocarde. Beurtelings keek hij met wantrouwigen blik naar het signalement op het paspoort en het gelaat van den reiziger. Alles scheen echter in orde. Pierre Lasson, op wiens naam het paspoort stond, en Jean de Trémazan geleken op eikaar. Het signalement van den een stemde met dat van den ander overeen. _(W,ordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1