Ingezonden Mede teelingen. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. HERMAN E.A.DAMEN&Zn. 30 cent per regel. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Toch meent de „Echo de Paris" tc ■weten, dat de Tsaar nog voor Bethman zijn rede in den Rijksdag hield reeds in gelicht was omtrent de gewichtige woor den betreffende een interventie van Rus land en een conflict tusschen Oosten rijk en Servië. Den adjudant van den Duitschen Keizer, generaal Tatisjtef, zou door den Keizer zijn opgedragen de Rus sische regeering geruststellende berich ten te geven over de ware beteekenis van die zinsneden uit de rede van den rijkskanselier. In de tegenwoordige om standigheden kon de rijkskanselier dezen zin niet onuitgesproken laten, als hij de pogingen van Oostenrijk-Hongarije, die de bedoeling hebben de Serviërs toe geeflijker te maken, wilde ondersteunen. De Jesuitenwet in zijn verscherpte jongste lezing kan nog heel wat onaangenaamheden voor de Duitsche regeering met zich brengen. Het Centrum heeft gisteren bij mon de van den heer Spahn de regeering zijn vertrouwen opgezegd, omdat hare verklaring een aanslag inhield tegen de Katholieke Kerk en de publieke rechten der Duitsche Katholieken. De quintessen ce van zijn korte rede was, naar de bij zondere berichtgever van het „Hbl." meldt, de volgende. „De mcdedeeling van den Bondsraad van 28 November 1012 kwetst, doordat zij de Jezuieten verbiedt priesterlijke handelingen te ver richten, de gewetensvrijheid van alle Ka tholieken, die het recht hebben de sa cramenten van de Kerk te ontvangen van den priester, wien zij hun vertrou wen geschonken hebben. De Bondsraad heeft den in de uitzonderingswet tegen de orde der Jezuieten gelegen inbreuk op de burgerlijke en kerkelijke vrijheid verscherpt. Onder deze bmstandigheden kunnen wij niet meer vertrouwen, dat de Rijkskanselier en de Bondsraad aan de behoeften der Katholieken in het Duitsche rijk op rechtvaardige wijze te gemoet zullen komen. Wij zullen onze houding dienovereenkomstig bepalen." De rijkskanselier zeide hierop, dat het besiuit van den bondsraad slechts een codificatie is van de reeds lang gevolg de practijk en dat het Centrum dit bij zijn verklaring niet in aanmerking neemt. Wanneer het Centrum thans aanleiding vindt den bondsraad en den rijkskanse lier zijn vertrouwen op te zeggen, dan maakt het daarmee de Jezuietenwet tot hoeksteen van zijn politiek program. 24 millioen Duitsche Katholieken staan te genover 40 millioen Protestanten, beide zonen van één volk, zoowel in vóór als in tegenspoed onverbreekbaar verbon den. De opwinding over de Jezuietenwet is in Protestantsche kringen niet minder levendig dan in Katholieke. De afkeer tegen de Jezuietenorde vindt zijn grond in het verleden. Wie thans aan het Ka tholieke volk voorhoudt, dat het besluit van den bondsraad een hernieuwing van den cultuurkamp beteekent, laadt een zware en noodlottige verantwoordelijk heid op zich. We zijn benieuwd over het verdere verloop van deze kwestie. GEMENGD Een telegram uit Alexandria bericht, dat Enver-bei daar aangekomen is en een onderhoud met een Duitsch officier heeft gehad. Men kent het doel van de reis niet. Sommigen gelooven, dat hij zich naar Konstantinopel zal begeven, anderen, dat hij gekomen is om te traheten het ter voortzetting van den oorlog in Barka benoodigde geld te ver krijgen. Ismael Kemal heeft de Porte in een telegram verklaard, dat de Albanee- z e n, tot op het huidig oogenblik trouw aan het Ottomaansche Rijk, niet in gebreke zijn gebleven om alles te vermij den, wat met die trouw niet in overeen stemming zou zijn en het rijk bij voort during bij te staan. Thans wenschten zij eensgezind, daar hun land door den vijand was veroverd, zich op te maken tot de verdediging uitsluitend van hun nationale rechten, zonder, op welke wijze dan ook, Turkije te schaden. Zij verzoeken de Porte aan Dzjanina en Skoetari haren steun niet te onthouden. In de Gara-Valley-mijnen in Zuid- Wal es is een s talcing uitgebroken, omdat een niet bij de vakvereeniging aangesloten arbeider in dienst was ge nomen. Een 3000-tal mijnwerkers nemen aan de staking deel. In Noord-Wales hebben de mijnwerkers een eisch inge diend tot verhooging van de loonen der bovengrondsche arbeiders; er heerscht groote gisting onder hen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Doetinchem, M. E. van Lidt de Jeude, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bor- culo tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Aardenburg, K. P. Vlaan deren, ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Ter schelling: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Heythuizen, J. H. H. Stassen, ontvanger derzelfde middelen te Amstenrade is aan den ontvanger der directe be lastingen en accijnzen G. H. Voerman te Heerenveen eervol ontslag verleend aan J. L. T. G.oneman te Wieringer- waard eervol ontslag verleend als lid der commissie van advies voor de Rijks landbouwproefstations en is benoemd tot lid dier commissie D. Brander Tzn te Hoogkarspel. De actie van de sigarenmakers. Van Maandag 9 December af, zal bij alle sigarenfabrikanten, aangesloten bij de vereeniging Het Oosten., (omvattende het gedeelte van ons land, gelegen ten Oosten van de lijn KampenApeldoorn Nijmegen), een nieuwe loonregeling worden ingevoerd. De minimum-loonen op deze regeling gebaseerd, zullen voor vormwerk 2 cent sigaren, gebracht worden op f 4 voor rechte modellen en f 4.25 voor knakmo- dellen, bij een lengtemaat van 115 m.M. met uitzondering van nog eenige goed- koopere soorten welke f 13 per mille en minder opbrengen, voor welke soor ten een minimum van f3.75 gesteld is. De minimum-loonen voor handwerk zijn bepaald op f5.75 voor rechte model len en f 0.50 voor knakmodellen voor si garen die f30 detail opbrengen. Hierop is eveneens een uitzondering gemaakt wat betreft de sigaren die f 20 en min der opbrengen, waarvoor resn. f 5.50 en f 6.25 zal worden betaald. Voor duurdere sigaren wordt, zoowel wat vorm- als handwerk betreft, naar verhouding meer betaald. Eerste Khmer. De Eerste Kamer zal niet morgen bij eenkomen, .zooals was aangekondigd, maar Maandag, des namiddags om 2 uur. KORTE KRONIEK. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad in district IV, te Rotterdam maakte van de 15,236 kiezers slechts 7200 van hun kiesrecht gebruik, die nóg 95 biljetten van onwaarde uitbrachten. Volstrekte meerderheid 3553 stemmen. Verkregen hebben de heeren G. H. Kieviet (a.-r.) 2336. J. ter Laan (S.D.A.P.) 3212 en J. Verheul Dz. 2457 stemmen. Zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Kieviet (antir.) "en Verheul (liberaal). De Minister van financiën maakt in de „Stct." aan belanghebbenden be kend, dat gedu eide de maanden Janua ri, Februari en Maart aanstaande, dage lijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd ten kantore van de betaalmeesters de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van de Nederland- sche Staatsbegrooting, loopende over de vierde drie maanden van het jaar 1912. Naar men aan de „Msbd." meldt, hield de Internationale, vereeniging van hotel-, café,- restaurant- en societeits- geëmployeerden „Nederland" te 'sGra- venhage eene algemeene vergadering, welke overwoog dat het koffiehuisbe- zoek op den oudejaarsavond na 10 uur niet rechtvaardigt dat het bedienend per soneel bij het scheiden des jaars aan den familiekring onttrokken wordt. LEIDEN, 5 December. Lustrum-viering Verschenen is het rapport der Com missie naar aanleiding van de korpsver gadering van Dinsdag 11 Juni 1912, benoemd om na te gaan de middelen tot bezuiniging der Maskerade. De Com missie, bestaande uit de heeren A. J. ter Kuile, heeft, naar het „hbl." meldt, aan de oude wijze van feestvieren, n.I. met een optocht en een feestgebouw, vastgehouden. Daar naast staan de bij komende feestelijkheden, zooals het mi- menspel van 1910, die in geen geval mogen worden opgedragen aan de Mas keradecommissie, daar deze anders te veel werk heeft. Het initiatief voor der gelijke feestelijkheden behoort uit te gaan van particulieren, voor wie de com missie dan in haar begrooting een sub sidie zal kunnen uittrekken. Een andere werkzaamheid welke haar bij vorige lus trum veel werk bezorgde, zal ook niet meer op haar schouders mogen neer komen, n.I. het aanschaffen van een cos- tuum voor de deelnemers. Deze behoo- ren daar zelf voor te zorgen, onder op pertoezicht der Maskeradecommissie, welke ook als bemiddelaarster, met de leveranciers kan optreden, maar in geen geval het risico op zich nemen, zooals tot dusver geschiedde. De corpsleden moeten vooral actief aan de feesten deel nemen. De lustrumviering is een korps- feest, dat niet in de eerste plaats dienen moet om buitenstaanders genot te ver schaffen. Daarom wijdt het "rapport ook eenige opmerkingen aan de kostbaarheid der costuums, en geeft in overweging de bijkomstige feestelijkheden wat minder grootscheeps, des noods zonder artistie- ken leider, in te richten. Voor de maskeradecommissie blijven dan over het feestgebouw en de optocht en de Commissie doet verscheidene voorstellen aan de hand om beide min- ,L der kostbaar te maken. In verband met deze wijzigingen stelt de Commissie voor, belangrijke wijzi gingen in het reglement der maskerade commissie aan te brengen. De leden van den gemeenteraad* wordt op 14 December in Hotel du Lion d'Or een maaltijd aangehouden door den burgemeester en mevrouw. Bij de constnictieverkplaatsen te Delft is gedetacheerd de le luit. C. J. G. Kraft, van het 2e regiment Veld-Art. alhier. Tot onderwijzer met acte Duitsch te Enschedé is benoemd de heer F. Rijn- dersman, onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school 4e klasse no. 1 (Haverstraat) alhier. In de week van 27 November tol en met 3 December werden uit de pro vincie Zuid-Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 5 gevallen van typhus of febris typhoidea, 43 gevallen van roodvonk en 34 geval len van diphtlieritis. Hiervan kwamen vobr te Leiden 1 gevallen van typhus of febris typhoidea 3 oevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis, te A 1 k e m a d el ;geval van roodvonk en 1 geval van diphtheri tis, te Leiderd orp 1 geval van diph theritis en te R ij n s b u r g 1 geval van diphtheritis. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de 2e helft der maand Nov. 1912. Binnenland. Brieven: Mej. Vergunst, Alfen; Ci. v. d. Berg, Amersfoort; mr. J. Cort v. d. Linden, Arnhem; A. J. Roebert, Bergen op ZoomB. Laros, Leiden; B. A. de Gelaan, Losser; M. v.d. Kun-de Bruijn, Nijmegen; G. R. Brouwer, A. J. R. ter Linden, A. J. Roozenschoon, Rotterdam; Th. J. Grijp in de Lugt, Zoeterwoude. BriefkaartenMevr. C. Kan, A. P. Overvliet (2), E. Groen, Amster dam; M. Haersum, Brielle; mevr. Bontje- ma Schone, Bussummevr. B. Nolthenius- v. Elsbroek, Lauriane, 's-Gravenhage; F. de Wol, K.?, Leiden. Buitenland. Brieven: L. Varossieau, Bodja Semarang; fam. A. Bahre, Char- lottenburg. BriefkaartenC. W. Chris- tiaane, Halle; E. v. Nieuw..., Londen; D. v. Konijnenburg, Modenko. Hulpkantoor Katwijk a. d. RijnHein- rich Krebs, Wien. ROOMSCHE AGENDA. V r ij d a g 5 uur n.ra. Bondsgebouw Rapenburg 10. St. Nicolaasfeest voor kinderen van bondsleden. ALPHEN. De opbrengst van de Col lecte voor het Ned. Roode Kruis, Bal kanambulance, heeft f118 bedragen. HAZERSWOUDE. Gisteravond kreeg de 12-jarige zoon van den landbouwer A. Q., een ongeluk in den stal. Hij kwam terecht onder een koe, die plotseling was gevallen. Hij brak een zijner beenèn even boven dén voet. Hij is p^r auto vervoerd naar het Hopitaal Wallon, fe Leiden. H1LLEGOM. De heer R. Visser, on derwijzer aan de openbare school alhier is benoemd tot onderwijzer aan een op leidingsschool voor jongens en meisjes te Haarlem. HOOFDDORP. Alhier zal door eenige personen een openbare vergadering wor den belegd, om te trachten een ver eeniging tot verbetering, der volkshuis vesting op te richten. Bij voldoende mede werking zullen er flinke arbeiderswonin gen gebouwd worden op het terrein, dat onlangs door de gemeente voor dit doel is aangekocht. KATWIJK. Twee en twintig varkens van den landbouwer N. G. zijn ont eigend, omdat zij leden aan of verdacht werden van trichine. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuin- bouwvereeniging Katwijk en Omstreken heeft, door den kleineren aanvoer op 't einde van het seizoen moeten eindigen met veilen. Met voldoening kan het be stuur op het afgeloopen seizoen terug zien. Steeds gaven nieuwe leden»*zich op, de geraamde som werd overschreden en de sympathie der tuinders voor de veiling is verkregen: Toch konden er nog meer tuinders lid zijn. Moge deze zulks inzien. LEIDERDORP. In de vergadering van den gemeenteraad deelde de Voorzitter mede, dat het ontwerp-watervoorziening, den leden in de vorige zitting aangebo den, aldus gewijzigd moet worden dat de leening niet op 60 doch op 40 jarigen termijn moet worden gesloten. De ge raamde winst ad f 100 bij aansluiting van alle daarvoor in aanmerking komen de perceelen verandert daarom in een verlies van pl.m. f 760 's jaars, zoodat, daar aansluiting van alle perceelen in den beginne niet is te verwachten, het vermoedelijk te kort wel f 1500 zal zijn. Spr. gaf als zijn meening tc kennen, dat een waterleiding in het belang der ge meente is, speciaal in dat van de min der bedeelde plaatsgenooten en dat een bijpassing van desnoods f 1500 per jaar, de draagkracht der gemeente niet zal overschrijden, wijl de hoofdelijke omslag dan ongeveer D/2 pCt. zal bedragen. Het verder behandelde was kleingoed. LISSE. Met ingang van 1 Febr. is de klerk P. en T. le kl. J. Abresch van hier naar Amsterdam (telegraafkan toor) verplaatst. NOORDW1JK. Op dé vergadering van de zangvereeniging St. Gregorius, onder- afdeeling van den R. K.Volksbond, bracht de voorzitter, de heer Th. Esman, zijn dank aan de leden voor de goede orde tijdens de feestavonden én spoorde hen aan trouw de repetitiën te blijven bij wonen. Het reglement werd, behoudens enkele kleine wijzigingen, vastgesteld. Als commissaris van orde werd gekozen de heer Jac. Vink. Het plan, door een der leden geopperd, om binnenkort een invi tatie-concert te geven, vond algemeene instemming. Gisteravond hield de afd. Noord- wijk van het Holl. Bloernkweekersge nootschap haar eerste vergadering in dit seizoen. De voorzitter, de heer G. J. G. van Parijs, sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Ingekomen was o.a. een circulaire van den Ned. Tuinbouw- raad, waarin steun wordt gevraagd voor een door den Tuinbonwraad op te richten algemeen tuinbouwblad. De voorzitter zette de bedoeling nader uiteen. Als be stuurslid werd gekozen de heer H. Vink Vz. Bij eerste stemming was gekozen de heer P. Hoogeveen, die de benoeming niet aannam. Bij de verdere besprekingen kwam de lieer G. v. d. Weijden Lz. met klachten over het Kweekersblad. Spr. had hier vooral het oog op de uitspraken van het scheidsgerecht voor den bloem- bollenhandel. De voorzitter beloofde een en ander ter spfake te brengen op de eerstvolgende hoofdbestuursvergadering. Bij het vaststellen van de in 1912 ge maakte prijzen, bleken deze nogal uiteen te loopen. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond vergaderde in café van Dam de Noord- wijktrhoutsche IJsclub. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. Heems kerk en L. J. Mens. Daarna doet de pen ningmeester rekening en verantwoording. In kas was een batig saldo van f 205,67. De rekening wordt nagezien door de heeren N. C. v. d. Zalm en E. Bakker en in orde bevonden. Bij de rondvraag verzoekt een der leden een verloting te »udcn met het oog op den goeden stand der kas. Dit wordt afgewezen. In over weging zal worden genomen een voorstel tot het uitdeelen van levensmiddelen en brandstof aan de armen, wanneer er dezen winter weer geen ijs komt. Maandag 9 Dcc. a.s. wordt er een groote propaganJavergadering gehouden voor de R. K. Bloemistwerklieden in het Wapen van Noordwijkerhout, waar als spieker zal optreden de Zeereerw. heer Rector van den Berg te Haarlem. ROELOFARENDSVEEN. Nadat reeds eenigen tijd te Oudade en Rijpwetering electrische stroom voor verlichting en beweegkracht aanwezig was, is thans de stroom tot ons dorp toegevoerd. Dins dag brandde het licht reeds in het raad huis, in de burgemeesterswoning en bij de kasteleins y. d. Geest, Bakker en Hagenaar. Woensdag werd ook het post kantoor electrisch verlicht, terwijl voorts bij verschillende particulieren de aanslui ting gereed kwam. Gestadig wordt door gewerkt aan de straatverlichting, zoadat de eerste electrische straatlantaarns mis schien in de volgende week reeds zullen branden en de „gloeiende spijkers" zullen vervangen. De aansluitingen, welke ge reed zijn of waaraan gewerkt wordt, moeten vooral in Roelofarendsveen zeer talrijk zijn. WASSENAAR. Gisteravond vergader de'de afd. Wassenaar der AlgemeeneVer- eeniging voorBloembollencultuur in het lokaal van den heer Th. C. v. d. Zalm. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering op 23 Dec. a.s. te Haarlem werden aangewezen de heeren A. Ver steeg en A. J. van Noort en tot hunne plaatsvervangers de heeren L. v. Egmond en J. H. Angevaare. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief blijkt, dat de leden instemming betuigen met de voor stellen en praeadviezen van het hoofd bestuur. behalve bij punt •11, waarvoor den afgevaardigden vrij mandaat wordt gegeven. Besloten wordt, dat paringen zuilen worden aangewend om dezen win- 5677 Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor: Bs rlsteeg tot's avonds 8 uu geopend. (527!) ter een spreker te doen optreden over narcissen-culturen. Het voorstel der afd. Noordwijk om in het ressort van iedere afdeeling een beëedigd monsternemer aan te stellen, vond geen instemming; men vond, dat het scheidsgerecht hierin ge noegzaam voorzag. Zooals gewoonlijk, had het bestuur wederom gezorgd voor eene prachtige St. Nicolaasverloting,waar bij de heer Th. C. v. cL Zalm zijn tra- ditioneelen kater als extra-prijs had toe gevoegd. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van hedenmiddag. Voorzitter: jhr. mr. dr. N. C. de Gijze laar. Aanwezig 28 leden. Afwezig de heeren J. Bots, wegens ongesteldheid, en Timp wegens verhindering. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering welke ter visie hebben gelegen, worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: 'Verzoek van R. Adamas, om eervol ontslag als onderwijzer plaatsvervangend hoofd der schoo 4e kl. no. 2. Gested in handen van B. en W. Verzoek van den Ned. Bond van Boek drukkerijen, district Leiden om het druk werk Voor de gemeente niet ondershands te gunnen, doch in het openbaar aan te besteden. Te behandeen bij punt 8. Verzoek van de afd. Leiden van het Ned. Werkiedenverbond Patrimonium om niet aan te nemen het voorste in zake de wederinvoering van de kermis. Za worden behandeld tegelijk met het voorste. Adressen van de Gezondheidscommis sie op het voorstel inzake de opheffing) van de bestaande entstofinrichting en verbetering van de okalen in het Elisa- betshof. Te behandeen bij punt 7. Idem asvoren op het voorstel betref fende de oprichting van eene gemeente- fijke zweminrichting. Te behandeen bij punt 9. Daarna komt de agenda in behandeling. Benoemd worden tot leden van de Plaatselijke Schoolcommissie de heeren dr. H. G. van de Sande Bakhuijzen, J. Hoogenraad, dr. P. Th. L. Kan en L, van der Laan, allen aftr. Aan die Leidsche IJsclub wordt ver gunning verleend tot het bouwen van een houten restauratietent op het terrein der club aan den Maredijk. Daarna worden behandelde de ver zoeken van de heeren A. Uittenbroek e.a. om het gebruik van een lokaal der Jongensschool 2e klasse ten behoeve van een cursus voor meergevorderden tot op^ leiding van onderwijzers, en van den heer J. Tjalsma, om het gebruik van een lokaal der openbare school aan de Van der Werffstraat ten behoeve van een cursus tot opleiding voor het toelatings examen van Mathesis Scientiarum Gei nitrix. Bij het eerste verzoek (dat van deff heer Uittenbroek) betoogde de heer Fokker dat de gevraagde huur ad f5 per wekelijksch lesuur laag iSj oindat dc

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2