Gemengd Nieuws. cijfer van dit hoofdstuk in de eerstko mende jaren noodwendig moest stijgen, indien de belangen, waarvan de behar tiging aan dit department is toever trouwd, de zorg ontvangen, welke zij behoeven en waard zijn. Voor de klacht over gebrek aan zuinigheid en opdrijving van uitgaven bestaat geen voldoenden grond. De Minister zet dit breedvoerig uiteen. De staatscommissie voor den landbouw is met haren arbeid, waartoe ook be hoort eene uitvoerige behandeling van de pacht, nagenoeg gereed gekomen. Hare rapporten en voorstellen zullen waarschijnlijk nog in dit jaar worden gepubliceerd- Aan het advies der staats commissie voor den landbouw, om onze landbouwende bevolking meer met het instituut der ruilverkaveling bekend te maken, is reeds zoover gevolg gegeven, dat in de omschrijving van het uitge trokken subsidie ook het bevorderen van ruilverkaveling is opgenomen. De Ned. Heide Mij., daartoe financieel door de regeering gesteund, is voornemens voor dc ruilverkaveling krachtige propaganda te maken. De definitieve afwerking van het wetsontwerp tot regeling van de jacht is eenigszins vertraagd. Thans ech ter wordt daaraan met kracht doorge werkt. De minister kan zoolang de rap- porten en voorstellen der staatscommissie voor den landbouw, waarin ook de grond belasting uitvoerig wordt besproken, niet zijn verschenen, geen andere mededeeling omtrent de gevraagde herziening der grondbelasting verstrekken. Een wetsont werp tot regeling van het landbouwhoo- geronderwijs is in gevorderden staat van voorbereiding. Het verleenen van subsidie aan locale boerenleenbanken heeft steeds tot doel gehad het stichten dezer banken aan te moedigen. Dit doel is volkomen bereikt. De minister meent, dat het verstrekken van steun van regeeringswege voor boe renleenbanken in het vervolg niet meer noodig is. Een wetsontwerp is samengesteld, hou dende bepalingen tot wering van vleesch en vleeschwarenv die voor de volksge zondheid schadelijk zijn. Hoewel bij de jongste verschijning van het mond- en klauwzeer de verbreiding der ziekte niettegenstaande in den aan vang herhaaldelijk afmaking van vee werd toegepast, niet is kunnen worden ver hinderd, kan de minister de meening van eenige leden als zoude door dit bestrijdingsmiddel de ziekte niet zijn te stuiten, niet deelen. Evenmin kan wor den toegegeven, dat strenge afzondering van het besmette vee de voorkeur boven afmaken verdient. Inderdaad wordt door de staatsmijnen gebruik gemaakt van de arbeidsbeurs te Heerlen, welke is opgericht door den Limburgschen R.-Katho!ieken werklieden- bond. Deze beurs verleent echter ook hare bemiddeling tot plaatsing van an dere dan Roomsch-Katholieke werkzoe kenden. Naar aanleiding van de ramp van 'de tTitanic heeft de hoofdinspecteur voor de scheepvaart overleg gepleegd met de di recties der stoomvaartmaatschappijen, welker schepen groote aantallen passa giers vervoeren. Deze hebben zich bereid verklaard maatregelen te treffen, opdat voortaan op hun schepen voldoende plaats zal zijn in de booten en aanvul lende reddingsmiddelen. Tusschen de reorganisatie van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken en een vertegenwoordiging van den mid denstand bestaat nauw verband, zoodat deze aangelegenheid niet nader in over weging kan worden genomen zoolang de commissie voor de middenstandsenquête baar rapport nog niet heeft uitgebracht. Uitvoerig verdedigt de minister de voor gestelde lütbreiding van het aantal nij verheidsconsulenten. De voorbereiding van een wetsontwerp tot uitbreiding van de Arbeidswet tot de landbouwbedrijven is ver gevorderd. De publicatie van een verslag betref fende de gedwongen winkelnering in de venen kan binnenkort worden tegemoet gezien. Het derde en laatste deel van bet verslag omtrent de toestanden in de huis industrie, dat o.m. een overzicht daar- vaji zal bevatten, zal binnen enkele maan den kunnen verschijnen. Aan de hand daarvan zal behooren te worden over wogen welke maatregelen zijn te nemen tegen de daarin meegedeelde misbruiken. In verband met het bekende bindende besluit der doctoren om, onder de wer king der Ziektewet, geen medewerking te verleenen aan ziekenfondsen, die niet aan bepaalde eischen, waarvan één den wei standsgrens betrof, voldeden, heeft de minister, om op de hulp der doctoren te kunnen rekenen na het tot stand komen der wet, het wenschelijk geacht, dat de bepalingen in het wetsontwerp betref fende den weistandsgrens worden ge wijzigd. De minister achtte het een eisch van goede politiek, van zijn zienswijze aan het bestuur der Maatschappij voor Geneeskunde mededeeling te doen vóór den dag, waarop de algemeene vergade ring haar definitieve beslissing zou nemen. Natuurlijk zal van de diensvolgens in het wetsontwerp aan te brengen wijzi ging tijdig aan de Kamer mededeeling worden gedaan. Marinebegrooting. Aan het voorloopig verslag is ontleend Algemeen gaf men zijn instemming te kennen met de opvatting van den minis ter, dat er geen gelden behooren te wor den aangevraagd voor den bouw van mariiieruaterieel yoor Indiër nu een staats- commissie is c^oenjd. Over de vraag, of de minister goed doet vast te houden aan het door zijn voorganger voor nieuwen aanbouw noodig geacht bedrag van 4,2 millioen 'en dit bijna geheel te bestemmen voor de verdediging van Ne derland, waren de meeningen verdeeld. Vele leden betuigden hunne voldoening erover, dat de minister op groote schaal overgaat tot opruiming van verouderd materieel. Men vroeg naar de plannen tot ver- eeniging der departementen van Marine en van Oorlog. Eenerzijds was men met de plannen ingenomen, anderzijds werd gevreesd, dat het departement van Marine niet in de meest gewenschte handen zou komen. Andeimaal werd een uitvoerige bespre king gewijd aan den geest onder het personeel. Verschillende feiten werden genoemd, die zouden wijzen op een niet langer duldbaren toestand. O.m. werd herinnerd aan den internationalen roei- wedstrijd te Sjanghai, waar door de op zettelijke onthouding onzer matrozen Ne derland een poover figuur maakte; aan de weigering van matrozen om gebruik te maken van het aangeboden geleide van officieren ter bezichtiging van de merkwaardigheden van door hen bezochte steden; aan de afwijzing van aangeboden ontspanningen en versnaperingen op feestdagen, en aan de bekende feiten, voorgevallen aan boord van Hr. Ms. De Ruyter; o.m. het overboord werpen van een mondstop van een kanon en van 'den stoel van den commandant. Vele leden spraken hunne afkeuring uit over deze gedragingen, vooral over de sabotage, aan boord van genoemden bodem ge pleegd. Verscheidene leden, die toegaven, dat verschillende feiten duiden op een verkeerde gezindheid van het personeel, zochten de oorzaak daarvan, dat tal van rechtmatige grieven werden veronacht zaamd. Verscheidene andere leden deel den niet de meening, dat de veronacht zaming van klachten en vooral de passa giersregeling den geest onder het per soneel zoozeer hadden verslecht, maar weten dit aan de actie van de leiders der vereenigingen, die feitelijk het per soneel slechts ontevreden maakte en dien de voor propaganda van de sociaal democratische beginselen. Aangedrongen werd op maatregelen tegen de hier be doelde vereenigingen, o.a. het mogelijk maken van ontbinding, terwijl ook ge vraagd werd een onderzoek naar gegron de grieven van het personeel. Omtrent de voeding werden opnieuw door verscheidene leden klachten geuit. Gewezen werd op de vele ontberingen, die Europeesche schepelingen hebben te verduren op de flottielje- en opnemings- vaartuigen. Door sommige leden werd bepleit, door andere bestredenopheffing van den verplichten kerkgang aan boord. Door verscheidene leden werd aange- dronken op afschaffing van verkoop van sterken drank in de cantines der marine. Verschillende andere onderwerpen kwa men nog ter sprake, o.a. het bestraffen van de schepelingen van Hr. Ms. Hertog Hendrik, omdat zij het snelvuurgesehut niet naar behooren hadden bediend, het uitzenden van Hr. Ms. Gelderland naar het terrein van den Balkanoorlog, de positie van het werf person eel, de rege ling van het weduwen en weezenpensioen voor rijkswerklieden en bedienden op daggeld, enz. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur. Mag ik u nogmaals verzoeken een weinig ruimte aan mij af te staan in uw geacht blad en bij voorbaat mijn dank. Vooreerst mijne excuses aan „Een Werkman", omdat ik hem en „Buiten staander"' voor denzelfden persoon aan zag; hij zal het echter met mij eens zijn, dat voor deze meening wel aan leiding bestond, al wordt soms liet te gendeel beweerd. Nu hij echter zoo stel lig verklaart, dat hij Buitenstaander" niet is, zal ik er maar acte van nemen. Dan spijt het mij te moeten consta- teeren, dat Werkman zijn ingezonden stukje inzet piet eene (op zijn zachtst gezegd) groote onjuistheid. Hij schyjft: „Blommeman is zoo goe dertieren mij te antwoorden, niette genstaande ik maar een werkman ben." M. de R. dit zijn mijne woorden niet, doch wanneer hij mijn stukje van 16 Nov. nog eens goed naleest, zal hij zien, dat ik hem antwoordde juist om dat hij een werkman is. Misschien wer ken zijne hersenen niet zoo spoedig, om dit groote verschil in te zien, doch ik zoiv li.em dan aanraden om er langer dan ééne week over te doen, dan zullen die werkmanshersenen het misschien wel verwerkt en begrepen hebben. Voor le zers, die van dat niet zoo spoedig werken van zulke hersenen niet veel aannemen, geeft het den schijn, om met alle gepaste en ongepaste middelen een vlieg te wil len afvangen en dat gaat toch niet, want dan kan ik u, M. de R., wel verzoeken om alle kolommen voor mij beschikbaar te stellen, wijl ik dan niet uitgepraat zou komen. Wel, wel, wat een toestand; omdat ik zoo kalmpjes weg het een en ander over Waalsdorp vertel, gaat men zich dat te Wassenaar aantrekken en verlangt men bovendien, dat ik allen nog antwoord. Neen. hoor, dat kan toch heusch niet, want verbeeldt u, Werkman, dat men zich dat geschrijf ook op 4 of 5 andere plaatsen ging aantrekken dan kan men van mij toch niet verlangen, om alle eventueel ingekomen stukken te gaan beantwoorden. Daarom en daarom al leen liet ik het stukje van den voorzit ter der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" ook onbeantwoord; dat gaat mij niet aan, laat men dat te Wassenaar zelf uitvechten. Dat het wel toevallig is, dat men daar in dezelfde positie verkeert als hier te Waalsdorp, dat geef ik toe, doch het is toch mogelijk. Werfcman's hersenen schijnen ook geen begrip te kunnen vor men van het woord propagandist. Be grijpt hij dan waarlijk niet, dat leden trachten aan te werven voor de eene of andere vereeniging op hetzelfde neer komt als propaganda maken, en dat iemand, die propaganda maakt, vanzelf propagandist is. Dat de oprichting van eene afdecling „De Hanze", zij 't dan niet direct dan toch indirect, haar oprichting aan den Volksbond te danken zal hebben, heeft met mijn reden om geen propagandist voor den Volksbond te willen zijn, niets te maken. Maar dat kunnen die hersenen zeker ook alweer niet zoo spoedig ver- werekn. Wat het recht op den opengevallen zetel betreft, blijf ik volhouden, en ik sta waarlijk niet alleen, dat de, door verraad gevallen candidaat van verleden jaap er het meeste recht op heeft en ieder onbevooroordeeld kiezer zal het met mij eens zijn, dat dit verraad nu eenigszins kan hersteld worden. Niet geheel en al, want hadden alle leden der kiesvereeniging zich verleden jaar als led dn gedragen, dan had Waalsdorp 7 Katholieke raadsleden rijk geweest. Nu echter kan in het gunstigste geval het getal 6 gehandhaafd blijven. Verlangend ben ik om van Werkman te vernemen wat wij nu met zekerheid van den burgervader kunnen zeggen, ten minste in verband met de a.s. verkie zing. Wat het consequent blijven van raads leden betreft, och, M. de R., hiervan is geheel Katholiek Waalsdorp vol. Werkmaii's hersenen schijnen ook nog niet te begrijpen, wat ik bedoelde met de aanhaling van een Kamerlid. Waarde Werkman, de bedoeling was ^'leen om te zeggen, dat alle raadsleden geen langpraters behoeven te zijn, doch dat kort maar bondig en op zijn tijd, zonder onderscheid van personen, veel beter is. Wat de middelen aangaat, om een candidaat te doen zegevieren, och, M. de R., me dunkt, dat de tegenpartij hier te Waalsdorp die middelen verleden jaar genoegzaam heeft aangegeven en met schoone resultaten, althans voor hen. Zijn Werkman's hersenen die alweer verge ten, omdat hij ze van mij verlangt, dan is het er toch erg treurig mee gesteld, want pasbeginnende schooljongens kun nen het u zeggen. Wat de verplichting van een lid eener kiesvereeniging betreft, hierpmtrent geef ik Werkman nogmaals volkomen gelijk. Een lid eener kiesvereeniging moet als lid den eenmaal gestelden candidaat steu nen èn niemand anders, zelfs ook dan wanneer die candidaat zijn uitverkorene niet is. Werkman behoeft echter in 't geheel niet van een succes te spreken, want ik kan hem de verzekering geven, dat de candidaat van verleden jaar, als lid der kiesvereeniging, zich nooit zal lee- nen, om als tegencandidaat te fungeeren. Neen, zulk 'eene handelwijze, die hier echter te Waalsdorp meermalen met suc ces heeft plaats gehad, behoeft men van hem niet te vrezen. "Zelfs niet waar de ondervinding ge leerd heeft, dat zulke gekozenen toch weer in genade worden aangenomen, al hebben zij zich eerst tegen de kiesver eeniging gekeerd en deze grooten af breuk gedaan. Mijnheer de Redacteur nogmaals mijn dank. BLOMMETJE BLOMMEMAN. Waalsdorp, 30 Nov. 1912. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. voor de tweede en laatste maal een klein plaatstje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank Wanneer mij ooit iets is tegengevallen dan zeker wel de eigen ideeën-vertoonin gen van den voorzitter der R. K. Kies vereeniging alhier. In plaats van mijn bescheiden vraag rondweg te beantwoorden, laat hij ze niet alleen zelfs geheel onbeantwoord maar tracht mij nog op eene slinksche manier in het geding te betrekken. Neen hoor, als marionet of pop heb ik mij nooit laten gebruiken en zal het ook nooit doen, dit laat ik over aan die genen, die zulks soms om den broode schijnen te moeten doen voor neutrale vereenigingen of dergelijke. Laat de voorzitter dit (altijd volgens hem) poppenspel liever op zich zeiven toepassen en bedenken dat voorzitters werklui, buitenstaanders, en akkerlui ge makkelijk bij een en denzelfden boer karnemelk kunnen gehaald hebben. Het verheugt mij echter dat hij moet constateeren dat Blommeman de lachers op zijn hand heeft, want eenmaal zoö ver, i£ de zaak reeds half gewonnen. Nogmaals het valt mij bitter tegen en deze handelwijze geeft voor de zooveel- ste maal waarheid aan het Fransche spreekwoord„Dis moi qui tu te fré- quentes, et je te dirai qui tu es." Een lid der R. K. Kiesver. Hecht en Plfchtl Wfisenaar. Geestelijke Liefdadigheid. Bij een onzer welgezeten boeren, een zeer ontwikkeld man, zaten eenige be zoekers rond het gezellig open vuur. Het was schemerdonker en de vlammen speelden in spookaclitigen dans rond het knetterend hout. Het gesprek kwam natuurlijk op den oorlog in den Balkan en men huiverde bij het denken aan dc verschrikkingen waaraan al die lijdende en stervende menschen bloot staan. Een huismoeder plaatste als in een zelf-overpeinzing de opmerking, dat zij ten minste niet kon nalaten iederen dag te bidden voor al de zielen dergenen, die op het oorlogsveld zoo plotseling vaak sneven en voor den rechterstoel Gods moeten verschijnen. De mededeeling trof de aanwezigen en de grijze landbouwer, een christen van den ouden stempel, antwoordde, dat hjj daar nog niet aan had gedacht, maar dat hij het voortaan ook zou doen. Er wordt veel geld verzameld om de nooden der lijdende bevolking in de oorlogsstreken te verlichten en van over al trekken moedige ambulances uit om verpleging en verzorging te brengen. De echt-katholieke liefdadigheid om te bidden voor de overledenen kan ieder uit de verte toepassen. Vinden de menschen die jgewoon zijn te bidden het denkbeeld niet zeer te prijzen Laten wij allen zoo barmhartige Sa maritanen zijn. (N. T.Crt/' Loten. De Naaml. Vann. Holland- sche Credietbank te Amsterdam stelt vol gens hare in dit blad geplaatste adverten tie de gelegenheid open de Antwerpsche en Brusselsche Premieloten te koopen tegen geringe maandelijksche aflossingen. De eerstvolgende trekkingen vinden de volgende maand plaats. Een vondst In een leeg winkel huis in de Gasthuismolensteeg, bij de Heerengracht te Amsterdam, is bij een vertimmering een manshooge, dubbele muur blootgelegd, in welken zich een met puin bedekte, geheel van de lucht afgesloten ruimte bevond. In die ruim te werd bewaard oud zilverwerk, doozen, pakjes, schalen, lepels en documenten. Deze documenten zijn op perkament en leder geschreven, uit de jaren 1644, van baron de Rhede heere tot Saesveld. Al les is betrekkelijk goed gebleven. An dere stukken zijn uit de jaren 1655, 1672 en 1682 van een grondverkoop van de Noordelijke Gasthuismolensteeg. De eigenaar deelde ons mede, dat hij eenige stukken van de vondst een muse um zal aanbieden. (Telegr.) Nog een vondst. £en gisteren op de vischmarkt te Coevorden gekoch te kabeljauw had in zijn maag een flesch- je, waarin een papiertje, dat in duide lijke letters, met potlood geschreven: Mijn laatste groet aan het vaderland. Schip vergaat. H. Boume. Tragisch. De zoon en een ar beider van den heer S. A. te Bovenkar- spel (N.-H.) waren uitgegaan met een schuit bloemkool. Op den terugreis sloeg door den krachtigen wind de volle schuit om. De arbeider wist zwemmende aan wal te komen. Hij trachtte nog zijn mak ker hulp te bieden doch zag hem voor zijn oogen verdrinken. De man heeft in bewusteloozen toestand in een hooi berg den nacht doorgebracht. De va der ongerust door het lange uitblijven van zijn zoon, ging op onderzoek uit en vond de omgeslagen schuit drijvende. Na eenig visschen haalde hij het lijk van zijn zoon op. De arbeider werd 's morgens gevonden. Hii bleef den geheelen dag bewusteloos doch kwam 's avonds bij. De overledene was een eenige zoon en 25 jaar oud. Hij kon er niet uit. Peer kan 's morgens niet opstaan. „Zijt gij niet beschaamd", sprak zijne vrouw, „men moet tegenwoordig vroeg opstaan om door de wereld te komen." „Ja, maar ge moet bijzonder goed uit geslapen zijn", zei Peer, en hij bleef liggen." (Msbd.) Wat in „Artis" wordt veror berd. Jan Feith van het „Handels blad" geeft in zijn blad o.m. het volgen de merkwaardigs te lezen over Artis, den vermaarden dierentuin in Amster dam. „Op de laatste begrooting kwam op den post „Voeding" een bedrag voor van drie-en-veertig-duizend gulden 's jaars. En toen ik naar een nadere specificatie daarvan vroeg, kreeg ik de volgende eenigszins ontstellende cijfers te aan schouwen. In den zomer zijn er voor de plant- eters in onze dierentuin 11,200 kilo gras per week noodig; 'swinters komen 3000 kilo hooi, 1000 kilo mangehvorte- lèn het tekort aan versch gras aanvul len aan vruchten worden verorberd 600 bananen, 600 appelen en sinaas appelen de dadels, kokosnooten en vij gen gaan bij bescheidener tientallen ki lo's ....aan eieren 50 rauwe en 225 gekookte;.... aan brood 110 kilo weite brood, 250 kilo roggebrood, 70 kilo tar webrood aan vleesch ongeveer 750 kilo per week, meest van het paard, om niet te spreken van de fijnere vleesch- soorten, kalfsvleesch, geitjes en gevo gelte voor de delicatere dicren-consti- tutïes 90 kilo hondenbroodlimo nades en enkele wijnsoorten pro mejno- i jBiMtti i 1 Ji.M mmmt rieaan vlscfi 350 kilo riviervisehy het meest vorentjes en bliek, 225 kilo zeev»9ch, meest wijting en spiering aaü wormen ongeveer a00 per week, bij voorkeur meel wormen aan granen 50Q kilo gerst, 210 kilo haver, 50 kilo tar we, 35 kilo boekweit, 25 kilo wit zaad, 25 kilo maanzaad melk ongeveer 200 liter per week...." Ongelukken. Te Harderwijk is gisfehniddag een 12-jarig meisje bij het waterhaleri verdronken. Te Lemmer werd sedert gisteren middag de schilder H. van S. vcrmistli Vanochtend heeft men hem verdronken gevonden. Men denkt aan een ongeluk. Gisteren is uit den Hollandscheii IJsel onder de gemeente Gouderak het lijk opgehaald van Joh. van St., die se dert 9 dezer te Nieuwerkerk a. d. IJsel werd vermist. Zes dagen bewusteloos. - Een jongcdochter P. K. te Ter-Idzaiidt, bij Wolvega, ging de vorige week een avond naar liet land om de schapen te melken. Toen zij na geruimen tijd niet terug kwam, ging men haar zoeken en vond haar bewusteloos liggen in een sloot. Terstond werd geneeskundige hulp inge roepen, doch men slaagde er niet in haar. bij te brengen. Eerst na zes dagen her kreeg zij haar bewustzijn. Zij wist zich toen te herinneren, dat zij op den bewus- ten avond voor een grooten zwarten hond was geschrokken en door den schrik in de sloot was geraakt. Er be staat nu alle hoop, dat zij spoedig geheel hersteld zal zijn. Een slimmerd. Naar aanleiding van •recente Amsterdamsche gebeurte nissen vertelt Het Volk de volgende anecdote De oude heer Sarphati, de stichter van het Paleis voor Volksvlijt en een der drijvende krachten voor de stadsuit breiding achter de Weteringschans', was ook een Jood. Een rijke Jood, maar een Jood. Dies werd hij ook geweerd uit sommige café's en clubs, zooals er toen nog wel in. Amssterdam bestonden (en nog wel in Amsterdam bestonden (en waar aan Joden de toegang verboden was of liet verblijf onaangenaam ge maakt werd. In een dier café's had men dezclficfe gewoonte die nu weer in „Trianon" wordt toegepast: men joeg de ojden niet aan de deur weg, maar liet ze extra-duur betalen voor hun vertering. De oude Sarphati besloot eens te be proeven hoever dat ging. Hij nam eeni ge dagen na elkaar plaats in een dier antisemitische café's en bestelde el- ken dag een kop koffie. Den eersten dag berekende men hem, in plaats van de gebruikelijke drie stuivers, een kwart je. Den tweeden dag vijftig cent. Den' derden dag een gulden. Den vierden' dag een rijksdaalder. Enzoovoorts, tot men hem eenmaal vijf-en-twintig gulden vroeg. Toen verklaarde hij tot zijn spijt niet zooveel geld bij zich te hebben, maar vroeg zijn horloge in pand te mo gen geven, dan zou hij den volgenden dag komen betalen. De caféhouder vond, dat goed, het horloge bleef in pand... den' volgenden dag diende Sarphati bij de justitie tegen den caféhouder een klacht in wegens het zonder vergunning houden van een pandjeshuis. Pech. Een monteur, werkzaam aan den gashouder voor de fabriek te Oost- zaan, ging naar Zaandam om een post-, wissel, groot f 206 te innen; dat geld was uit Duitschland gezonden, om het loon der werklieden te betalen. Toen hij te Zaandam kwam, werd hem daar, naar de Tel. meldt, meegedeeld dat het geld reeds den vorigen dag was uitbe taald vermoedelijk aan een anderen mon teur, vroeger te Oostzaan werkzaam. Deze laatste wist dat 't geld elke week: daar aankwam. Ee n gevaarlijke weddenschap De machinist van een trein bemerkte bij Sochelt plotseling een knaap op de rails. Door met alle kracht te remmen' kon de trein nog juist bijtijds tot stil stand worden gebracht. Men meende dat de knaap zelfmoord had willen ple gen, doch tot aller verbazing gold hel hier een weddenschap. De 12-jarige jon gen had gewed dat hij op de rails zon gaan liggen, om zoo zijn kameraden te toonen wat hij durfde. Zonder de op lettendheid van den machinist was het hem duur te staan gekomen. Het laatste spoorkaartje v. d. Paus. De Koning van Griekenland houdt zich op in die tijden, dat hij niet door de Turken verslagen wordt of deze zelf verslaat, in zijn vrije uren onder an tl eren bezig met het aanvullen en sor- teeren van een merkwaardige collectie spoorkaartjes. Het dierbaarst is hem de ongebruikte helft van een retour-biljei Venetië-Rome. De Koning toont dit stuk-i je karton met groote trotsch aan zijn| bezoekers. Het werd in de zomer va» 1903 genomen door kardinaal Carto, toen deze naar de conclave vertrok. Tot de vrienden die hem uitgeleide dedeni zeide ZiEminentie: „Maak u niet onge rust over uwen herder, hij komt terug* Ik heb een retourbiljet genomen". Nie-< mand twijfelde aan zijn terugkeer, want weinig kardinalen hadden op tiari als Mgr. Carto. Men bracht de woorden van den kardinaal, toen deze tot Paus was gekozen, aan den Griekschen Koning en deze verzocht Z.H. hein het bewusts kaartje als gunst te willen zenden. Of Koning George ook de laatste kaaij tjes te Saloniki genomen, aan zijn coü lectie heeft toe gevoegd.,^,? uRottf)-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6