e ftzidóelve Sou^ant 20 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 948, Bureau OUDE SIN GEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratlt bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën; gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Eén ware Kerk. In de „Standaard" driestart dr. Kuyper over de oprichting van de, ook door ons besproken, nieuwe partij, de z.g. Christe- lijk-Sociale partij. Na er op gewezen te hebben, dat 't het streven dezer partij is .om door de actie voor de Christelijke be ginselen weer heel de samenleving voor «den Christus te winnen, vervolgt hij: Het eigenaardige van deze actie is alleen, dat ze niet blijft staan bij de Christelijke beginselen, maar die beginselen zich als geïncorporeerd •denkt in ééne bepaalde Kerk. Onbekend is zulk streven niet. Geheel de wereld door bespeurt men het in de Roomsch-Katholieke actie, die nooit anders bedoelde. Alleen gevoelt men zich eenigszins verrast, dat dit uit gangspunt van de universeeïe Roomsch- Katholieke actie juist hier geijkt wordt door wie zich zoo gaarne hyper-Protes tanten noemen. Juist zoo! De Roomsch-Katholieke Kerk belijdt het beginsel, dat zij de alleen zaligmakende is. De Protestanten hangen dit beginsel niet aan, maar... doen er toch naar; elk hunner kerken handelt en treedt op als de alleen-ware, met uit sluiting van alle andere, enallereerst van de Roomsch-Katholieke! Practisch dus belijden zij hetzelfde beginsel als de Roomsch-Katholieken, gaan dikwijls veel verder dan de Katholieken, die naast Jd it beginsel ook hoog "houden het Deginsei van veraraagzaamiieid. in tneo- rie willen zij er echter niets van weten. SEn dit is volkomen begrijpelijk. Hoe zou een der Protestantsche kerken, welke look, zich kunnen beroepen de alleen-ware te zijn, daar elk van die kerken er zich van bewust moet zijn, te zijn ontstaan eeuwen na Christus' prediking en t ij d e n s haar bestaan weer telkens te zijn vervormd? Dat zij dit.beginsel echter practisch aanhangen, is, als men wil, een „verras sing", omdat men er in zien kan een onbewust aanhangen van de Katholieke opvatting, dat slechts één Kerk de ware kan zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon de Turken ons overstroomen ïnet overwinningsberichten bij de Tsja- taldsja-linie blijven de Bulgaren het Üocn voorkomen, alsof er nog slechts voorpostengevechten zijn geleverd om [de verdere krijgsbedrijven voor te berei den. Het schijnt dat men zich van dien kant niet te veel wil wagen en zich liever wat bemoeit met de vredesvoorwaarden De ministerraad, aldus seinde de cor respondent van de „Lok. Anz." d.d. 18 dezer, vergaderd heden. Deze heeft reeds de voorwaarden van Griekenland voor een wapenstilstand ontvangen en zal nu tegelijk met zijn eigen voorwaarden, een gemeenschappelijk stuk opstellen, dat hei Bulgaarsche hoofdkwartier den Turk- 'schen opperbevelhebber Nazim-pasja zal doen toekomen. De Balkan-staten moe ten overeengekomen zijn, in ieder geval er op te staan, dat Albanië verdeeld .wordt Servië houdt vast aan een uitgang bij Doerazzo, zooals mij heden de Ser vische gezant Spalakowits verklaarde, •pf Oostenrijk, zeide hij, houdt rekening ïnet onze overwinningen en onze le vensbelangen, en schept daarmede een hechten grondslag voor goede betrekkin gen en een duurzamen vrede op den Bal- lcan óf het laadt een verantwoording op Zich, die het tegenover Europa niet dra gen kan. Nog werd aangaande de vredeskwestie !uit Sofia bericht, dat de regeering tot ant woord van een telegram door den groot vizier aan Koning Ferdinand gericht, ïia overleg te hebben gehouden ïnet dc kabinetten der verbonden staten, den Porie heeft geantwoord, dat zij gevol machtigden had benoemd om met den opperbevelhebber van het Turksche le ger de voorwaarden voor een wapenstil stand vast te stellen en vervolgens tot het sluiten van den vrede over te gaan. 'Echter luidt een ander telegram dat He voorwaarden voor een wapenstilstand alsmede de hoofdvoorwaarden voor den vrede gister naar Konstantinopel zijn ge bracht. Deze voorwaarden zouden, volgens te Parijs ingekomen berichten, vrij kras zijn. Zij zouden omvatten het afstaan van een bepaald aantal plaatsen, waaronder Adri- anopel, Doerazzo en de Tsjataldsja-linie. Bulgarije zou dan afzien van het voor nemen om Konstantinopel binnen te trekken. Men weet niet of Turkije deze voor waarden zou kunnen aannemen, maar sommigen meenen, dat de Porte op de meeste punten zal toegeven ,in de hoop, dat Europa zich er ten laatste wel mee belasten zal om de eischen der Balkan- staten wat te doen inkrimpen op het oogenblik van het sluiten van den defi nitieven vrede. Intusschen is er van te voren over het antwoord der Porte met zekerheid niets te zeggen. Te Konstantinopel echter meent men dat zulke krasse eischen niet ingewil ligd kunnen worden, en dat men den oorlog zal voortzetten. Om Monastir schijnt nog heviger gevochten te zijn dan de eerste berichten hebben doen ver moeden. Aan de inneming toch, aldus wordt aan de „Loh. Anz." bericht, gin gen drie dagen van heftigen strijd voor af. Over het gevecht, dat aan de in neming vooraf ging woren ambtelijk uit Belgrado de volgende bijzonderheden gemeld. Den tweeden dag was het ge vecht over de geheele linie bijzonder hevig. De Servische kavalerie maakte zich meester van een brug over de Serna en bezette het zuidelijk gedeelte der stad Hp Morawn-divicÏA lirneJif "iit dien tijd de Turksche artillerie tot zwijgen op den linkervleugel en maakte zich meester van vier stukken berggeschut. De Turksche troepen trachtten door de Servische lrinie heen te breken in de richting van Ochrida, maar ze werden naar de stad teruggeworpen door de Servische troepen. Na een zeer hevig gevecht maakten de Servische troepen zich van alle Turksche stellingen mees ter en sloten de stad in. De Oosterïjïcsch-Servische kwestie bevindt zich, meent de „Neue Freie Pres- se", op het doode punt, hoewel de vrede aan een zijden draadje hangt. Alle krach ten van Drievoudig verband en Triple Entente zijn noodig om een ernstig con flict t e voorkomen. De Serviërs schijnen absoluut geen plan te hebben Doerazzo op te geven. Volgens de laatste berichten moeten zij na de inneming van Alessio te samen met de Montenegrijnen, nu verder op- ken naar Doerazzo waarheen, naar te Konstantinopel verluidt, Oostenrijk oor logschepen gezonden heeft, om de be zetting door de Serviërs te verhinderen. Door den val van Monastir, zoo wordt aan de Reichspost uit Belgrado geseind en het gevangen nemen van het Westelijk leger van de Turken komt, met uitzondering van de troepen, die naar de Adriatische zee rukken en de ver sterking voor het ooriogsterrein in Thra- cië, het grootste gedeelte van het Servi sche leger vrij en men gelooft, dat de treuzelende behandeling van de tusschen- komst van de mogendheden van het drie voudig verbond door de Servische regee ring, vooral ten doel heeft om het Ser vische hoofdleger in de plaats te kun nen legeren van waaruit de opmarsch te gen Oostenrijk zou moeten beginnen. De bladen verklaren dan ook den oor log met Oostenrijk onvermijdelijk, daar Servië de Oostenrijksche eischen niet voldoen kan. De beslissing zal tot het einde van deze week uitgesteld worden. Er zijn reeds Fransche en Engelsche oor logscorrespondenten aangekomen, die aan Servische zijde den oorlog willen medemaken. In sommige kringen meent men dat Servië moeilijkheden uitlokt om Rusland tot gewapende inmenging in deze kwes tie te verleiden. Toch achten we dit niet zoo waarschijnlijk, daar Rusland aan an dere zijde moeilijkheden heeft uitgelokt. Tusschen Rusland en China dreigt n.L een conflict naar aanleiding van 't feit dat Rusland de afscheiding van Mongolië erkend heeft en met dit rijk overeenkomsten is aangegaan. Van beide kanten schijnen troepen naar Mongolië gezonden te worden. In het ge heel moeten van China 46.000 man aan gewezen zijn om zich naar Mongolië te begeven Op vertoogen van de Chineesche re geering bij de gezantschappen der vreemde mogendheden, zou van Engel sche en Japansche zijde een antwoord zijn gevolgd, dat aan China weinig hoop geeft op steun van die beide mogend heden. De toestand is, volgens de „Daily Te legraph", eenig, -daar de Chineesche re geering in haar conflict met Mongolië moet doen alsof het met Rusland niet te maken heeft, daar dit in Mongolië niets heeft te zeggen. Ten bewijze, dat de afscheiding van Mongolië slechts als een soort rebellie van den khotoechtoe van Oerga en zijne aanhangers aldaar en in den naasten omtrek moet worden opgevat, moet dan nog medegedeeld, dat 110 te Peking aanwezige Mongoolsche Vorsten, herto gen en hoofden de te Oerga gesloten Russisch-Mongoolsche overeenkomst ver worpen hebben en verklaard zich bij de Chineesche republiek aan te sluiten. De Russische regeering heeft, blijkens een Reuter-bericht uit St. Petersburg, echter reeds maatregelen getroffen om der Chineesche regeering te toonen, dat het haar ernst is den khotoechtoe te beschermen. Een Kozakkenmacht, behoo- rende tot het militaire district van den Amoer, bevindt zich reeds op marsch naar Oerga. GEMENGD Ko ning Christaan van Dene marken die bij den koning van Zweden op bezoek, werd door dezen benoemd tot Zweedsch generaal. Sir Herbert Samuel heeft gisteren een riicTTw fina ncieel voo rs te 1 gedaan nopens de home r u 1 e w e t. Als dit voorstel, dat volkomen dezelfde strek king heeft, werd aangenomen, zou inen tot dén toestand zijn teruggekeerd van den 11 den November, toen de regeering verslagen werd. De beraadslaging over de wet zal vervolgens haar gewonen loop nemen. Nader meldt men Na een onbelangrijk debat is de nieu we financieele resolutie met 318 tegen 207 stemmen aangenomen. De Panama-commissie te Was hington heeft Maandag een rapport het licht doen zien, waarin zij verklaart, er zeker van te zijn dat het kanaal op 1 Juli 1913 gereed zal wezen. De offi- cieele openstelling zal echter pas zes maanden a een jaar later geschieden. Er is te Santos een algemeen e staking uitgebroken onder de sjou wers. Er zijn gisteravond wanorde lijkheden uitgebroken in het huis van bewaring te Rochefort. De mui tende gevangenen hebben den hoofdci pier met revolverschoten gedood en zijn vrouw met een scheermes den hals af gesneden. Een officier, die den hoofd cipier ter hulp snelde, is ernstig gewond alsook een matroos. Een commissaris werden de kleeren van het lijf gescheurd. De gevangenen hebben zich verbarrica- deerd. De overheid en soldaten zijn ter plaatse. Nader verluidt dat behalve de hoofd cipier en zijn vrouw, nog een bewaker en twee gevangenen gedood en een of ficier en een korporaal gewond zijn. maatregelen moeten in enkele dagen tijds genomen worden om de kostbare levens te beschermen van hen, die hulp zullen gaan bieden. De Biulgaarsche ambulance heeft nog minstens f 10.000 noodig om Zaterdag te kunnen vertrekken. De ambulance richt zich daartoe met een bede om hulp tot de burgers, in de verwachting, dat het Nederl. volk haar steunen zal. Giften in geld worden onmiddellijk in gewacht b»j bet hoofdcomité van het Roode Kruis in den JtJaag met uitdruk kelijke vermelding: .voor de Bulgaarsche ambulance. Ter verduidelijking van de spoed- eischende maatregelen, hierboven be doeld, wordt hier bijgevoegd, dat de Bul gaarsche Regeering in haar dringende bede om hulp aan de ambulance volledig onderhoud had toegezegd voor het ge heele verblijf daar te lande. Nu echter in het land pest en cholera zijn gaan heerschen, acht haar leider, dr. E. W. Sikemeijer, zich niet verantwoord van dat aanbod gebruik te maken. Dit beteekent dat in enkele dagen moet worden aan geschaft levensmiddelen en drinkwater voor haar geheele verblijf aldaar; een keuken-inrichting, enz. enz. Als gevolg \an eene telegrafische aan vraag aan,het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis van de ambulance in Saloniki zullen zoo spoedig mogelijk nog vier ver pleegsters daarheen vertrekken, t. w. de zusters E. V. Bahle, H. van der Plaats, C. W. U. van Nooten en A. Groenewold. Blijkens een bij het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontvangen tele- -gr Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is op nonactiviteit ge steld de kapitein W. van Druijnen, van het lie reg. inf., ter zake van tijdelij ke ongeschiktheid; en zijn benoemd tot kapitein bij het wapen der infanterie, bij het 6e reg., de le-luit. J. H. Hardenberg van het reg. grenadiers en jagers, werk zaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf; bij het 11e reg. de le-luits. W. Dozy en J. W. van Oorschot, eerstgenoemde van de le comp. wielrijders, laatstgenoemde van het reg. grenadiers en jagers, werkzaam bij het departement van Oorlog. Het Ned. Roode Kruis. Omtrent de Nederlandsche arnbuiance voor Bulgarije wordt het volgende mee gedeeld Dc Ned. ambulance van het Roode Kruis staat gereed om met 14 mannen en vrouwen naar het Bulgaarsche leger te vertrekken. Daar komt plotseling het be richt, dat, behalve cholera, ook de pest haar intrede heeft gedaan in het reeds zoo zwaar geteisterde land. Uitgebreid,e zijn alle leden der ambulance wel en blijven zij te Saloniki in het weeshuis „Johannou Pappafi". De Christelijke Sociale partij. De statuten van de Cxuistelijk-Sociale partij, door ons in groote trekken ver meld, zijn op een gisteren gehouden ver gadering na eenige minder belangrijke wijzigingen goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur wer den voorloopig alle leden van het voor- loopig comité gekozen, t. w. ds. C. W. Coolsma (Groningen), dr. O. D. Cramer (Utrecht), dr. J. C. B. Eijkman (Sittard), A. de Geus (Gendringen), dr. E. A. Keuchenius (Scheveningen), mej. M. van Woensel Kooy (Huizen) en mr. dr. A. R. van de Laar (Gendringen). Geen partijmannen? Toen jhr. de Savornin Lohman tot hoogleeraar aan de Utrechtsche Rijks universiteit benoemd werd, braakte de heele liberale pers hem uit voor een partijman. Vermakelijk is het nu te zien, hoe al lerlei liberale publieke hoogleeraren zich op den liberalen concentratiedag geroerd hebben, zonder van die pers met dat lie felijke „partijman" begroet te worden. Hoeveel hooggeleerde heeren zich on der de „geachte toehoorders" bevonden, weten wij niet, wel, dat de Amsterdam- sche hoogleeraar Korteweg zijn mathe- mathische bespiegelingen staakte, om onder de vrij-liberalen te gaan oreeren, en prof. Kohnstamm het laboratorium ontvlood, om de vrijzinnig-democratische weegschaal met een loodje zijner wel sprekendheid te bezwaren. Zoo waar, de Leidsche rector-magnifi- cus, Eerdmans, I'ifitrouvable, dook weer op. Na in 't voorjaar lasterpraatjes gede biteerd te hebben, was hij daarvoor te recht geroepen gedurende den zo mer onvindbaar geworden, maar thans rijst hij en verklaart met machtig geluid op 'den oud-überalen partijdag: „De li beraal is doorgaans een goed denker, maar een slecht organisator". Ten be wijze van het eerste deel dezer stelling, had hij, bij voorbaat, in volmaakte zelf kennis het volgende „in se ipsum" ge dicht „Geleerdheidsovermaat voert licht tot razernije „En ras wordt wijsheid duf, die dwaas- [heid gunt geen stee." „De Tijd." KORTE KRONIEK. Men meldt uit Haarlem, dat de heer mr. G. van Tienhoven, oud-commissaris der Koningin in Noord-Holland, zeer ernstig ziek is. Het ergste moet worden gevreesd. Te Gendringen is een raadsverga dering gehouden met openbaar debat. tGing over een verzoek van een deel der burgerij tot oprichting van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Na dat de voorzitter dit verzoek had toege licht, gaf hij het woord aan een voor- en een tegenstander uit het aanwezige publiek. Het verzoek werd daarna van," de hand gewezen met 9 tegen 4 stemmen* De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van L., N. en H. deelen mede* dat zij er prijs op stellen als de burge meesters der gemeenten in de provincie Zuid-Holland desgevraagd inlichtingen verstrekken aan het Technisch Scheep vaartbureau „Nautica", dat zich o.m. ten doel stelt een naar kaartsysteem Inge richt archief bij te houden om op den duur een soort „Burgerlijke Stand" van de binnenvaart te verkrijgen. De gewone audiënties van de Mi nisters van Waterstaat en van Koloniën zullen Vrijdag a.s. niet plaats hebben,- LEIDEN, 20 November. Apologetische Cursus. De vierde conferentie was gister avond, na beantwoording der gestelde vragen, gewijd aan een verhandeling over het Allerheiligste Sacra ment des Altaars, door den Wel- eerw. Zeergel. Heer J. P. Huibers, leer- aar aan het Klein Seminarie Hageveld, te Voorhout. Spr. kende geen heerlijker onderwerp, voor den priester om over te spreken en voor den geloovige om naar te luiste- ren dan het Allerh. Sacrament des Al- Hr. Ms. gezant té^-Athene- -taais.. Immers, waar onze schat is, daac is ons haft efl de schat van ieder ge loovige is in het aanbiddelijke Altaar sacrament. Maar spr. komt hier niet om het gevoel op te wekken, doch om het verstand te verlichten, teneinde het ge loof aan het H. Sacrament te versterken* Uit de H. Schrift blijkt, dat Chris tus het H. Sacrament heeft beloofd: en dat Hij het heeft ingesteld. De be lofte van de instelling, gedaan ter ge legenheid van de wonderbare broods vermenigvuldiging, welke door Johan nes wordt verhaald, is op zich zelf reeds voldoende. Zelfs al vermeldde de Schrift niets meer dan de belofte en' maakte zij van de instelling geen gewag, dan reeds ware het genoeg omdat Chris tus niet liegen noch bedriegen kan. IDe woorden van de belofte laten aan duidelijkheid niets te wenschen over en kunnen niet anders worden uitgelegd dan dat Christus de bedoeling heeft ge had Zijn goddelijk vleesch en bloed tot spijze en drank te geven. Dat de woor den van belofte letterlijk moeten worden opgevat en dat daaraan een figuurlijke beteekenis onmogelijk kan worden ge hecht, blijkt wel hieruit, dat de Apos telen de leerlingen en de joden ze let terlijk hebben opgevat. Christus heeft, gelijk Hij wel bij andere gelegenheden deed, nooit gezegd, dat de Joden zich' hiermede vergisten; daarentegen heeft Hij de woorden der belofte, zij het in verschillenden vorm, echter met behoud der grondgedachte, tot zesmaal toe, her haald, zoodat Hij dus wel degelijk Zijn vleesch en bloed te eten en te drinken wilde geven. Hij liet liever Zijn leerlin gen, die deze leer hard vonden, heen gaan, dan één woord terug te nemen, hoezeer Hem het heil van ook slechts één ziel ter harte ging. Christus ging verder en vroeg zijn Apostelen of ook zij wilden heengaan. Petrus evenwel viel op de knieën en zeide tot Christus: Tot wien zouden wij gaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens. Chris tus heeft hierdoor op de allerduidelijkste wijze willen aantoonen, dat Hij Zijn vleesch en bloed tot spijs en drank heeft willen instellen. Het tweede argument is gelegen in de vervuiling der belofte door de instelling van het H. Sacrament des Altaars in het laatste Avondmaal. Ook hier zijn de woorden zóó eenvoudig en duidelijk mo gelijk. De Protestanten en rationalisten wendden hopelooze pogingen aan om de woorden van het laatste Avondmaal: „Dit is Mijn lichaam, dit is Mijn bloed" anders uit te leggen. Doch als men aan de woorden een andere dan de voor de hand liggende beteekenis wil geven, komt men niet tot een bevredigende oplossing. Reeds omstreeks 1570 ver scheen een boekje met pl.m. 200 uitleg gingen dezer woorden en het voortdu rend zoeken der rationalisten bewijst wel het onbevredigende van iedere tot

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1