Uit Stad en Omgeving. Prov. Staten van Overijsel en van den gemeenteraad van Zwolle. Mr. A. J. Vos de Wael schrijft, volgens het verslag in de „N. R. Crt.", de talrijke opkomst toe aan belangstel ling en aan nieuwsgierigheid. Het ge sprokene heeft spreker echter teleur gesteld. De candidaat gaat niet mee met dr. Kuyper en niet met de taktiek van de lib&ralen, speciaal niet met hun ob structie in de tweede Kamer. Wij heb ben gehoord, dat de heer Bichon vrij man is, maar wat hij als Kamerlid zou doen, weten wij niet. Spreker heeft niet vernomen, waarom nu zoo onverwacht de coalitie moet verbroken worden. In 1909 is die coalitie aangegaan op een regeeringsprogramwaarom zij nu in eens niet meer deugt, heeft spreker niet vernomen. Het fiscale is voor an tirevolutionairen en roomsch-katholie- ken speciaal de hoofdzaak geweest voor de Tariefwet. De candidaat kan voor fiscale verhooging zijn, tegen het tarief is hij niet geheel en almaar gaat hij mede met de drie partijen, die een ta rief wenschen hoofdzakelijk voor de kosten van sociale verzekering? Gaat de candidaat mede met de sociale ver zekeringen In het algemeen, is hij voor of tegen de regeering? Rechts of links? De heer Bichon gelooft, dat de heer Vos de Wael hem niet in alle opzichten heeft begrepen. Spr. heeft hier zijn han delwijze, znij zich zelf aanbieden, willen rechtvaardigen in volgende avonden wil hij meer van het heden spreken. Hij heeft gezegd, vroeger een voorstander te te zijn geweest van de antirevolutionaire beginselen en die nog steeds te om helzen. Hij heeft gezegd, dat een can didaat zijn stem moet vrijhouden ten opzichte van een wetsontwerpde Grondwet eischt dit, en een ontwerp wordt meermalen sterk gewijzigd. Het .wetsontwerp van Minister Kolkman be doelt protectie en is niet een fis cale herziening. Spreker heeft gezegd, reeds in zijn studententijd voor vrij handel te zijn geweest en is volkomen dezelfde gebleven op dat punt. Dit be- teekent niet een volkomen vrijhandel wij hebben een tarief en een herziening daarvan moet natuurlijk altijd zoo plaats hebben, dat de nijverheid wordt bevorderd en niet belemmerd. Zoo zal niemand de grondstof willen belasten. Zij, die voor fiscale hervorming zijn, zijn niet onder één hoedje te vangen. Spreker voelt ten opzichte van de so ciale hervormingen zeer veel sympathie voor het standpunt van den heer Van Idsinga. De vraag: zijt gij voor of tegen een rechterzijde, acht spreker overbodig. Hij zal een zeer scherp antwoord geven. Hij ontmoette dezer dagen te Genève 'den heer M. Tydeman Jr., den leider van de vrije liberalen, dien hij reeds 40 jaren kent en hoogacht, als is hij het in vele opzichten niet met hem eens. Spreker had met mr. Tydeman een ge sprek en zeide bij het afscheid nemen iets, wat mr. Tydeman helaas verkeerd begrepen heeft, namelijk dat hij^ niet tegenstaande al zijn grieven, die hij te gen dr. Kuyper heeft, als kiezer moeten de kiezen tusschen mr. Tydeman en dr. Kuyper, op den laatste zou stemmen, niet om de coalitie te steunen, maar omdat hij zich dan liet leiden door de anthitese van Groen van PrinstereF: te gen de revolutie het Evangelie. Spreker is dus een man van rechts. Men wil naar sprekeris meening de coalitie niet verbrekennog altijd is de meest wenschelijke regel om bij de eer ste stemming te nemen een eigen candi daat. Men wil niet een afgevaardigde, die tegen het ministerie-Heemskerk op treedt, niet een, die konkelt met de lin kerzijde. Spreker kan niet aannemen, dat de linkerzijde de bedoeling heeft gebruik te maken ay^n de ruzie door de coalitie te verbreken. Tot zoover het verslag in de „N. Rott. Crt/\ Uit spr.'s laatste bemerkingen spreekt wel een groote naiviteit! Spr. heeft niet de bedoeling de coalitie te verbreken en hij veronderstelt dat de linkerzijde dat ook niet heeftHier moet men wel moeite doen z*n lachen te bedwingen Ma r in alles \i at de heer Elchon heeft gesproken, ligt ook weer een buiten gewone vaagheid en tweeslachtigheid, 't Is en blijft in Ommen van de zijde der Chr.-Historischen een gedraai en gekon kel. KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van de mi nisters van financiën, van waterstaat en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 19 November. Veredeling van het volksvermaak. Gisteravond was door de voorloopige commissie ter voorbereiding van de op richting eener vereeniging tot veredeling van het volksvermaak een vergadering in het Nutsgebouw belegd, waartoe ook waren uitgenoodigd de besturen van ver schillende Leidsche organisaties. De vergadering was druk bezocht. Van de raadsleden werden opgemerkt de heeren van' Tol, Fischer, Zwiers, Roem, de Boer, Sijtsma, voorts prof. van der iVlugt e. a. De voorzitter, mr. A. J. Fokker, deelde mede, dat verschillende heeren onder instemming met het doel der ver eer'ging bericht van verhindering had den gezonden, jijl g'iig voorts de op- richtingsgeschiedenis van het comité na en zeide, dat de vraag besproken zou worden of er behoefte bestaat aan en er voldoende belangstelling is voor een vereeniging voor volksvermaak. Vele aanwezigen namen aan de dis cussie hierover deel, waarbij niet van groote instemming met het plan bleek. Op een vraag, wat de bedoeling is van de nieuw te stichten vereeniging zeide de secretaresse, mej. Huet, dat men in- plaats van de kermis een ander en beter volksfeest wil organiseeren. Spr. noemde de kermis een schandelijke boel, waar dingen gebeuren, die de gemeente op haar terreinen zeker niet mag dulden. Mocht evenwel de kermis weer worden ingevoerd, zou de vereeniging nuttig werk kunnen verrichten door te trachten haar te verbeteren. Gebeurt het laatste niet, dan lag het op haar weg sport-, muziek-, tooneel- en zangfeesten te geven, waarvoor zij de medewerking wenscht in" te roepen van alle Leidsche corpo raties en personen. Op deze wijze hoopt zij onder het volk betere vermaken te brengen. Naar aanleiding hiervan werd opge merkt, dat het onmogelijk schijnt, de kermis te verbeteren. Men juichte toe, dat men kunst aan liet volk wil brengen, doch de Commissie voor de Volksbijeen komsten is reeds in die richting werk zaam. Voorts werd erop gewezen, dat de uitspattingen bij openbare feesten zijn toe te schrijven aan het misbruik van sterken drank; deze is de schande van het volksvermaak. Een ander spreker wees er op, dat de 3-October-Vereen. reeds een volksfeest organiseert. Door een afgevaardigde van den Leidschen Bestuurdersbond werd met kiem be toogd, dat het volk niet naar meerdere feesten verlangt; zelfs voor de bestaande is zooveel animo niet als vroeger en er is een streven merkbaar om zelfs de jaarfeesten af te schaffen. Een afgevaar digde van het Kruisverbond juichte het plan toe, al zag men niet de volstrekte noodzakelijkheid in. Vervolgens werd be toogd, dat de verschillende groepen der arbeidende klasse ieder op eigen manier feest vieren. De Christelijke arbeiders gaan b.v. naar de Christel. Oranjever- eeniging; de moderne vakmenschen heb ben den 1 Meidag, enz. Er is een stroo ming van onder op en men moet het volk van boven af geen feest willen op leggen, waarnaar het niet vraagt. Wij krijgen het volk niet meer. Wil men genieten, welnu, men spare als vroeger niet echter voor de kermis, maar voor kleine uitstapjes tijdens een vacantie. Men geniete van de schoone natuur. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat Leiden geen stad is om iets flink aan te pakken. Er is een klasse volk, die iets inplaats van de kermis verlangt. Bo vendien organiseert de R. K. Volksbond toch ook verschillende feesten gedurende de kermisweek. De afgevaardigde van den R. K. Volksbond wees er op, dat in verschillende organisaties de .jaarfeesten zeer gewild zijn en heel dikwijls aan winst van leden meebrengen. Ook deze beschouwingen bleven niet weersproken. De feestavonden van den R.K.Volksbond in de kermisweek zijn juist opgericht om de menschen van de kermis te houden. Men achtte de kermis verkeerd en wilde de leden niet daarheen laten gaan. De R. K. Volksbond was dus reeds in de richting van veredeling van het volksvermaak werkzaam. Ook deze spre ker meende, dat de arbeidersklasse niet terug verlangt naar de kermis. In den R. K. Volksbond is er geen stem vóór de kermis opgegaan en geen enkele werk- liedenvereeniging heeft dienaangaande bij den Raad gerequestreerd. Het ware juister werkzaam te zijn in het belang der volksontwikkeling. De arbeiders winnen niets met hossen op een dans- plank; meerdere kennis zal hen verrijken en hun in het leven van pas komen. De voorzitter merkt op, dat het co mité geen feest aan het volk wil op dringen. Acht men de oprichting van een vereeniging als bedoeld niet ge- wenscht, dan gaat het comité naar huis en legt zich bij de beslissing neer. Na nog eenig debat waarbij gecon stateerd werd dat de kermis wèl bestre den maar niet verdedigd was, en op de moeilijkheid was gewezen om over voldoende middelen te beschikken werd op voorstel van den heer van Maaren be sloten met de beslissing over de oprich ting der nieuwe vereeniging te wachten totdat het besluit van den gemeenteraad over de kermis-motie Zwiers-Botermans bekend zal zijn. Daarna zal een nieuwe vergadering worden belegd. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 'savonds. St. Lode- wijkskerk, Steenschuur, Apolo'getische cursus. Spreker de W.Eerw. Z.Gel. Heer J. H. Huibers, leeraar Klein-Seminarie Hageveld. Onderwerp: Het Allerh. Sar crament des Altaars. Woensdag 51/2 uur n.m. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden), voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleerw. heer C. G. J. van Leeuwen. Woensdag, 8 uur 'savonds Bonds- gebouw, Rapenburg 10, Bioscope-vöor- stelling. Do nj derdag, 8 uur 's avonds. Bondsgebouw Rapenburg 10. Propa- gan.davergadering voor den R. K. Volks zang. Spreker de heer F. X. M. Schipr horst. Zaterdag, 8 uur 's avonds Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Biscope-voor- stejling. Zondag 1 uur n. in. Kapel R. K. Begraafplaats Bidstond der St. Barbara- Vereenjging. AALSMEER. Prov. Staten van Noord- Holland hebben in de najaarszitting van 1911, na een uitvoerige discussie, op voorstel van Ged. Staten, een subsidie aanvrage ten behoeve van den proeftuin, naast de Rijkstuinbouvvwinterschool al hier, verworpen, omdat de Staten van meening waren, dat het hier niet gold een Provinciaal belang, doch een zuiver Rijksbelang. Na mondelinge en, schriftelijke toelich ting zijn Ged. Staten van meening ver anderd en tot de oyertuiging gekomen, dat geldelijke steun niet alleen van het Rijk, doch ook van de Provincie moet komen, omdat de tuin niet uitsluitend tot de school behoort, doch vooral den Aalsmeerschen tuinbouw dient, al stellen de direct-belanghebbenden er op 't oogen- blik weinig belang in, waarschijnlijk door de kosten en wisselvalligheden der proe ven. Vandaar hun voorstel om aan het bestuur van den tuin f1000 toe te staan voor één jaar. Blijkt de belangstelling van de belanghebbenden niet te stijgen, dan zal in een volgend jaar van subsidie geen sprake kunnen zijn. ALKEMADE. De verlofgangers H. M. de Jong, Wilh. v. d. Meer en Joh. Hoo- genboom zijn opgeroepen om voor het blijvend gedeelte onder de wapenen te komen op 2 Dec. a.s. KATWIJK. Een Rotterdamsche dame heeft aan het bestuur der Rotterd. Ver. tot bestrijding van tuberculose een bui tengewoon aanzienlijke gift geschonken voor het Zeehospitium alhier, omdat er voortdurend tekort aan beschikbare plaat sen is. Een deel van de zeer belangrijke som zal worden besteed om een nieuw paviljoen te bouwen voor minstens 50 tot tuberculose voorbeschikte kinderen van minvermogende ouders. NOORDW1JK. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Jan. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier P. Zwart, thans in gelijke betrekking te Coevorden. ROELOFARENDSVEEN. Door G. Wesselman, scheepmaker en timmerman alhier, is vergunning gevraagd tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. tot het in beweging brengen van een zaagmachine. Maandag 2 Dec. a.s., des voorm. 10 uur, bestaat in het raadhuis gelegenheid om bezwaren in te brengen. VOORSCHOTEN. Zondagavond vier de de afd. Voorschoten van den Nederl. R. K. Volksbond het patroonsfeest. Na opening door den voorzitter, den heer G. A. Niersman, wees de Zeereerw. heer Pastoor in een schoone improvisatie op de hooge betcekenis van dezen feest avond, waarin spr. vooral liet uitkomen, toch het menschelijk opzicht te trotseeren, Katholiek te zijn in het openbaar leven in navolging van onzen H. Patroon, die in de 7e eeuw zijn voet op onzen vader- landschen bodem zette en moedig en onverschrokken voorttrok met den vaan des H. Kruises in de hand, predikende de waarheden van ons H. geloof. Spr. sprak den wensch uit, dat ieder bondslid zich zou beijveren om het ledental te ver sterken. De Tooneelvereeniging St. Gene- sius voerde twee kluchtspelen op, „Janus de Wonderdokter" en Twee ruggen uit een varken". De verschillende executan ten gaven blijk, dat zij den korten tijd van voorbereiding hadden weten te benutten. De rollen waren goed ingestudeerd en het was duidelijk, dat de jeugdige krachten ook wat 'tspel betreft flinke vorderingen hebben gemaakt. Het woord van dank van den geestel. adviseur was dan ook welverdiend. Gedurende de maand October werd bij de R. K. Spaarkas ingelegd f 375^60 en terugbetaald f81. Het laatst afgegeven boekje draagt het nummer 373. WARMOND. Veel belangstelling is betoond in de eerste vergadering van het Groene Kruis, gisteravond in hotel De Zon alhier gehouden. Ruim zeventig per sonen waren aanwezig, terwijl de leden lijst door 165 personen is getéekend. Dr. Walenkamp sprak een inleidend woord en zette nog eens duidelijk uiteen het doel eener G. K. afdeeling en toonde het groote nut er van aan. Op zijn voor stel werd daarna bij acclamatie tot eere voorzitter gekozen de heer A. J. Schöl- vinck, burgemeester der gemeente. Tot bestuursleden werden benoemd de hee ren Dr. H. J. A. Walenkamp met 67, R. de Vries met 67' H. van Delft met 57, H. Hartman met 50, P. G. Paardekooper met 45, L. Papöt met 64, B. van Dijken met 40 stemmen. Deze laatste bij her stemming met den heer F. Machen. Op voorstel van den heer Romeijn werd be paald voor hen, die na 1 Januari als lid toetraden, een termijn van drie maanden, voor hun de rechten der vereeniging worden toegekend. Zij die zich nu als lid aanmelden of aangemeld hebben, genie ten reeds dadelijk de privileges. De heer Stenvers, die huisverzorging in denruim- sten zin wenschte, zag zijn voorstel voor- loopig nog niet ingewilligd. Ten laatste verkreeg de heer van Delft nog het woord. Hij juichte van harte toe de op richting van het G. K. binnen deze ge meente. Spr. wees op het schoone wat gelegen is in menschlievend hulpbetoon, vooral den lijdenden evenmensch bewe zen. Dr. Walenkamp sloot daarna de vergadering. WASSENAAR. Zondagmorgen nader den alle leden van de r.IJ. Wassenaar van den R. K. Volksbond tot de H.Tafel ter viering van hj§ü Patroon, den Willibroraus. Des avonds werd dii feest meer wereldlijk gevierd in de groote zaal van het Patronaat. Daar deze zaal te klein was voor alle leden met hun dames, werd ook gisteren een feestavond gehou den. De bijeenkomst werd geopend met een leuke speech van den voorzitter. Op leuke manier werden de leden nog eens aan hun plichten herinnerd en den huis- genooten de weg gewezen om ijverig werkzaam te zijn in het belang van den Bond. Spr. hoopte, dat de vrouwen hun mannen en zonen zullen aansporen trouw de vergaderingen bij te wonen. De Eerw. adviseur verkreeg het woord na 't zingen van het Bondslied, dat geaccompagneerd werd door den heer Winnubst. De heer G. Looijesteijn zong de solo. De Eerw. adviseur stelde St.Willibrord aan de leden voor als hun voorbeeld. Het geloof, dat hij aan Nederland bracht, moet zich uiten in daden. Nogmaals drong spr. aan op 't weren van slechte lectuur. De Propa- gandaclub zal wel zorgen, dat er goede R. K. lectuur te verkrijgen is. Ook spoorde hij de leden aan toe te treden tot de H. Familie. Aan de kribbe te Bethle hem kwamen de herders, maar ook de koningen. De H. Familie is niet alleen voor den werkman, maar voor alle .stan den. De Bond is. weer f4 leden rijker geworden. De onderafd., de tooneelclub, trad heden voor het eerst op. Er werd gevreesd. De tijd was kort en de leden onbedreven. Maar de heer Schoorl heeft als regisseur eer van zijn werk. Er werd, we mogen gerust zeggen, uitstekend ge speeld. Alle leden waren het hierover eens. Het tooneelstuk „De snakc. ijen van Hans" sloeg in en de voordrachten met de pantomime wekten nogal den lachtlust op. De heeren Jac. de Smit (piano) en P. de Smit (viool) verleenden geheel be langeloos hun gewaardeerde medewer king. Op de beide feestavonden werd ge collecteerd voor een vaandel. De coilecte bracht den eersten avond f 37 en den tweeden f28 op. Door een, zooals de voorzitter het terecht noemde, vorste- lijsen gift van den Zeereerw. heer Pastoor klom het bedrag tot f 300, zoodat we gerust kunnen zeggen, dat de Volks- bonders zich om hun banier kunnen scharen. GEWESTELIJK GEMENGD. Tegen zestien jongens van 12—19 jaar is door de gemeentepolitie te Roelof- arendsveen proces-verbaal opgemaakt wegens het stelen van druiven ten na- deele van P. de .J Cz. aldaar. 30 a 35 pond witte druiven hadden deze kwa jongens van een bij een pakhuis staande wingerd afgeplukt en medegenomen. Dé bestolene leed bovendien nog een niet geringe schade door het vertrappen van een partij bloembollen, de geplant waren in een bed nabij het pakhuis. Gisteren omstreeks half twaalf klepte te Wassenaar de brandklok. Er was een binnenbrand in het huis van den heer O. aan den Paap weg uitgebroken. De woning werd gedeeltelijk door de vlammen vernield. Eerst sedert enkele dagen had de heer O. deze nieuwe wo ning betrokken. De vrouw van v. d. P., wonende aan den Venneperweg onder Haarlem mermeer, nabij Hillegom, heeft weer eens van zich doen spreken. De geheele buurt heeft ze op stelten gezet. Bij A. de G. is ze binnengedrongen en heeft 'n ieder gedreigd te mishandelen, die haar in den weg kwam. Nadat ze het geheele gezin eens flink uitgescholden had, is zij in de schuur weten te komen en heeft daar van het rijwiel van een dochter des huizes de beide banden, zoowel voor als achter, tot op de velgen toe doorgesneden. Van dit geval is kennis gegeven aan de politie, die direct een onderzoek heeft ingesteld en proces-verbaal zal opmaken. Reeds is genoemde vrouw de vorige week veroor deeld wegens vernieling, heeft zij een vervolging te goed wegens beleediging en nu dit er weer bij, dat kan voor haar wel eens niet goed afloopen. Te Uithoorn is Zondagnacht van de stoombooten „Landbouw No. 1" en „Landbouw No. 2" al het koper gestolen, zooals luchtkokers, stoomfluiten, kranen enz. Een en ander vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f300. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van, Breda heeft benoemd tot pastoor te Groot-Zundert den, zeereerw. heer J. v. d. Biesen tot pastoor te Achtmaal den, weleerw. heer E. de Nijs; tot kapelaan, te Alphen den, weleerw. heer J. Huijgen tot ka pelaan, te Klein Dongen den weleerlw. heer P. Martenstot kapelaan te Ossen- drecht id en, weleerw. heer Jos. Dierick tot kapelaan, te Gilze den weleerw. heer Chr. Verbuat. Te Amsterdam is Zondag met groot- schen luister, na een tweetal dagen van voorbereiding, op plechtige wijze het 60- jarig jubilé gevierd der aartsbroederschap „De H. Familie" (afd. mannen) in de Onze Lieve Vrouwekerk aan de Keizers gracht. 's Morgens werd een heilige Mis opgedragen door Z. D. H. Mgr. J. C. Meeuwissen, C.ss.R., oud-apostolisch vi caris van Suriname, tit.-bisschop van Pru^ sa, die 's avonds ook een plechtig Lof celebreerde. Rechtzaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde: ,G. v. d. E. Gz. te Rijnsburg, wegens het ver voeren van beer in de bebouwde kom, tot f 1 of 1 d.H. P. te Leiden, wegens openbare dronkenschap, tot f 1 of ld.; J. v. V. te Leiden, wegens met een rijwiel rijden door de Ketelboetersteeg, tot f0.50 of 1 w. tuchtschool; L. H. te Katwijk aan Zee, wegens te snelvaren, tot f2 of 2 d.J. V. te Leiden, wegens volle melk ondeugdelijk van samenstel ling voorhanden hebben, tot f3 of 2d.; B. N. te Leiden, wegens rijden met een rijwiel zonder licht, tot fl of 1 d.H. J. S. te Leiden, wegens rijden met een voertuig zonder licht, tot fl of 1 w. tuchtschool; J. B. te Leiden, wegens overtreding der ijkwet, tot f 1 of 1 w. tuchtschool; J. F. v. d. W. te Leiden, wegens het innemen van een standplaats op den openbaren weg zonder vergun ning van B. en W., tot f3 of 1 d.j C. J. van Z. te Sassenheim, wegens op een rijwiel zittende zich aan een tram vasthouden, tot f2 of 1 w. tuchtschool; J. N. te Leiden, wegens voetballen op den openbaren weg, tot f 1 of 1 w. tucht school; A. R. te Leiden, wegens rijden in verboden richting, tot f2 of 1 d. en L. A. v. d. B. te Noordwijk, wegens rijden met een rijwiel zonder licht* tot f2 of 1 w. tuchtschool. Vrijgesproken werden: J. J. de C. te Leiden van de ten laste gelegde overtreding der politieverordening (een hond niet van een muilkorf voorzien) J. H. Z. te Leiden van de overtreding der arbeidswet; J. W. P. te Noordwijk van het loopen op verboden grondG. van B. te Katwijk aan den Rijn van het te Iaat openhouden van een koffiehuis; A. van der L. te Noor'dwijkerhout van het loopen op verboden grond in de Ruigehoek t e Noordwijk, land van graaf v. Styrum; J. L. te Leiden van het werpen van vuilnis od den openbaren weg, en N. \V. te Voorschoten van overtreding der boterwet. Ontslagen van rechtsvervolging werd - P. K. te Leiden, wien overtreding der leerplichtwet ten laste was gelegd. Haagsche Rechtbank. De gemeenteveldwachter van Zoe- terwoude had te Leiden assistentie verleend, bij de aanhouding van een mili tair, verdacht van desertie, die zich niet burgers in een roeibootje bevond in den Zoeterwoudschen singel. Een der per sonen in het bootje had den veldwach ter uitgescholden en deze, K. v. R. te Leiden, moest zich nu deswege verant woorden voor de rechtbank, doch liet verstek gaan. Eisch f 5 of 10 dagen. K. C. v. d. P., R. J. de W. kolo niaal en J. P., spoorwegarbeider, te Leiden, waren gedagvaard, wijl zij zich hadden schuldig gemaakt aan we- derspannigheid. Alleen J. P. was ver schenen. Hij verklaarde dat v. d. P., die gearresteerd was wegens dronkenschap op den grond lag, den agent boven op hem, met den sabel een beweging ma kende alsof hij v. d. P. wilde slaan. Bekl. had met de zaak niets te maken, maar in een opwelling had hij den agent een klap met de vlakke hand gegeven. Hij had echter niet gerukt of getrokken, noelf getracht den agent zijn sabel te ontruk ken. Een havenrechercheur, die den den agent hulp verleende, zag dat bekl. den beambte met een parapluie op het hoofd sloeg en aan de sabel trok. Twee burgers hadden wel gezien, dat bekl. met de parapluie had geslagen, maar niet dat hij aan den sabel had getrok ken. Eisch tegen ieder der beklaagden drie weken gevangenisstraf. Mr. Her mans, advocaat te Leiden, stelde vast, dat uit het getuigenverhoor is gebleken, dat bekl. P. niet in het gezelschap was van de beide andere beklaagden, en be toogde voorts, dat h|ij zich niet aan het ten laste gelegde heeft schuldig ge maakt. Subs, riep pl. dèn clementie der rechtbank, met het oogió'jt békl.'s zeer, gunstig verleden en op zijn gezin, daar hij zijn betrekking bij eëriigszins laiige gevangenisstraf zal verliezen. W. H., te L e i de n, had zich ver zet tegen zijn arrestatie, toen een agent die meende dat hij dronken was, hem wilde opbrengen. Hij moest zich daar voor verantwoorden en verklaarde aan de rechtbank, dat hij niet dronken was. De agent hield vol, dat bekl. w.el dronken was, zijn collega, die hem had geholpen, verklaarde hetzelfde. Eisch 14 dagen gevangenistraf. De chef-veldwachter van Sassen* he i m, wilde constateeren, of de hon den van een op den straatweg rijdende hondenkar voorzien was van het door, de Trekhondenwet gevorderde nummer- bewijs. De man van de hondenkar ge lastte niet aan den last om stil te hou den, maar zette zijn hond aan om voort te gaani Deswege had hij zich nu heden te verantwoorden. De man, J. C., liet verstek gaan. De eisch tegen hem luidde veroordeeling tot acht dagen gevangenis straf. Ten slotte werd voortgezet de be handeling der zaak tegen P. O. te L e i - den, die een sergeant der infanterie zou hebben uitgescholden. De vader van den sergeant verklaarde, dat hij de beleedi- gende woorden heeft gehoord. Hij was toen naar beklaagde gegaan en had hem gezegd: „Dat moet je mij eens zeggen!1* Bekl. had hem willen slaan, waarop ge- tuige's zoon, de sergeant, tusschenbeide kwam en van bekl. een klap op zijn kepi kreeg. De beleedigende woorden werden gezegd aan het adres van getui- ge's zoon tot een van bekl.'s vrienden* Subst.-officier van justitie achtte de ten-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2