19 BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 4e largang, No. 947. S)c £eicbehe Soii/ia/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. UinSdag November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent Zou 't nog komen? Ter concentratie-vergadering van de „Liberale Unie" zeide professor Eerd- liians volgens liet H b 1 d.-verslag o.m. „De liberaal is een goed denker, maar leen slecht organisator." 't Is uiterst bescheiden opgemerkt. Nu begrijpen we intusschen, waarom ,üe heer Eerdmans zoo lang talmt met liet herroepen zijner aantijging jegens He R. K. geestelijkheid betreffend de ^Tilburgsche moordza k. Zijn Hooggeleerde ueukt er nog altijd over en dit doet hij natuurlijk goed, jwant hij is liberaal hoe hij zijn te rugtocht organiseeren zal. We willen hem niet storen bij zijn overpeinzingen, waarbij hij toch einde lijk wel eens tot 'n beslissing zal komen. Slechts wagen wij 't op te merken, Hat het voortreffelijk denkvermogen van Hezen liberaal nu toch wel wat al te [traag werkt, want dat de liberalen zóó slechte organisators zouden zijn als !we uit 'sheeren Eerdmans langdurig Stilzwijgen zouden moeten opmaken Öat 's al te bescheiden, rector magni ficus, Zullen er meer volgen? De Utrechtscshe afgevaardigde, Jhr. Mr. [A. P. C. v. Karnebee'k, vrij-lib., heeft naar aanleiding van de beslissing, geno- tinen ter vergadering van den Bond van Vrije Liberalen in zake het Liberale con- iceiitratieprogram, waarin als allereerste punten Algemeen Kiesrecht en kiesrecht :en verkiesbaarheid van de vrouw zijn op genomen, medegedeeld, eene liberale candidatuur voor Utrecht onder die voor waarden bij de komende Kamerverkiezin gen niet langer te kunnen aanvaarden. Zoo is dan na den heer Treub, vrij- izinnig-democraat, ook het tweede schaap over den dam. Zullen er meer volgen? Er is wel een groote dosis politieke ■eerlijkheid noodig, om zich op eenzelf- Sde consequent standpunt te plaatsen, als |de heer Van Karnebeek! Blijkens 'n advertentie in 't U. D. doet *nen nu te Utrecht van particuliere zij- tie pogingen om den afgevaardigde voor Sde a.s. Kamerverkiezingen in 1913 voor een der Utrechtsche Kamerzetels candi- Idaat ie stellen, buiten de Utrechtsche (Kiezersvereeniging en de nieuw opge richt afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen om. Men hoort al Troelstra's zweep knal len om een dergelijk uit-den-band-sprin- gen op andere plaatsen in den lande te (verhinderen. Waar blijft anders die ééne vrijzinnige concentratie, saamgeflanst pardon, tot stand gekomen onder zulk een groot enthousiasme en geweldig ap plaus ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon nu toch wel zeker schijnt, 'dat de aanval op de laatste verdedigings linie der Turken voor Konstantinopel Ibegonnen is, zijn de berichten daarvan ontvangen zoo zeer in tegenspraak met FEUILLETON. 44) Jean de Trémazan balde de vuisten in tn'achtelooze woede. GouFay merkte op: Het is Waar, gij waagt uw hoofd imet den voet op d'en vaderlandschen lbodem te zetten. -r- Ik weet het, maar wat komt het Jer op aan? Ik heo trouwens mijn maat regelen genomen, waardoor het gevaar iniet zoo groot is als het schijnt. Vrien- jden hebben mij geholpen. De boot, waar mee ik aan land ben gekomen, heeft men aan stukken laten stooten op de klippen en /t gerucht verspreid, dat ik bij de stranding Iben verdronken. Morgen zal het in de •bladen van Rennes staan. Och, al word ik ook ontdekt en gedood, wat zou dat Han nog. Sterven is in dezen tijd nog beter dan leven! Hij wond zich onder het spreken op En dan te bedenken, dat men alles imaar verdraagt, dat niemand in opstand komt tegen die verdrukking, tegen de wreedheden van de ellendelingen, die Zich van het openbaar gezag hebbeti elkaar dat men geen gevolgtrekking kan maken Zoo wordt, aan de „Berl. Zeitg. a. M." uit Konstantinopel geseind: Volgens een bericht van den minis ter van oorlog van de Tsjataldzja-linie hebben de Turken na een hevigen strijd van 14 uur heden een overwinning over de heele lijn behaald. Drie Bulgaar- sche bataljons zouden met hun offi cieren gevangen genomen zijn, en boven dien zou de vijand duizenden dooden en gewonden verloren hebben. Het Turksche leger zou in noordelijke rich ting van Kalifakeui (ten Z.W-. van het meer van Derkos) oprukken. Volgens particuliere berichten zijn 8600 Bulgaren gevangen genomen en 40 Bulgaarsche sche kanonen veroverd. De krijgsverrich tingen van de Turken op de Tsjataldsja- linie werden op den noordelijken vleu gel, die onder bevel van Moechtar pas ja staat, door een bombardement van de Turksche vloot krachtig ondersteund De sultan liet het bericht van de over winning aan den troonopvolger mede- deelen. Echter geeft de oorlogscorrespondent von Reitzenstein aan de „Lok. Anz." een geheel ander idee. In het plaatsje Aji Jorgji onmiddel lijk achter de Tsjataldzja-linie, waar wij den laatsten nacht ons kwartier opge slagen hadden, werden wij hedenmorgen (zoo seint hij d.d. 17 dezer) door ka nongebulder gewekt. Van de hoogte ten zuidoosten van Hademkeui in het cen trum van de Turksche stelling zag men de rookwolken van shrapnells opstijgen. Op de heele lijn was sedert het aanbre ken van den dag het aanhoudend gebul der van het vuur aan den gang. In het kamp van Hademkeui sleugen de shrap nells in. Men kon de uitwerking daarvan niet beoordeelen. Van de Bulgaarsche batterijen was niets te zien. Zij moe ten dus zeer goed opgesteld zijn. Te gen 9 uur des morgens werd het vuur van de machine-geweren zeer hevig. Na een half uur hield het op een plaats op den rechtervleugel op. Toen ik daar op in de vuurlijn wilde rijden, werd ik door gendarmen opgepakt en alle jour nalisten, die onder militaire bedekking bij elkander gehouden worden, werden naar San Stefano gebracht. Ik kon echter nog naar Stamboel ontsnappen. In de hoofdstad tergugekeerd, werd ik met de officieele overwinningsberichten ont vangen. Intusschen blijft de cholera door woeden en is Konstantinopel door een ernstig.gevaar bedreigd. Althans wanneer het waar is, dat, zooals uit Konstanti nopel gemeld wordt, het Derkosmeer, waaruit de stad van water voorzien wordt, door cholerakiemen besmet is. Ter beveiliging der Europeanen neemt men nu, ondanks de z.g. onneem baarheid der Tsjatalds ja-linie, de noodige voorzorgen. Gistermorgen vroeg zijn af- deelingen matrozen en zeesoldaten van de internationale vloot ten getale van 2000 man aan land gezet, die de gezantschap pen, consulaten, postkantoren, banken, gasthuizen en scholen van de verschil lende naties bezet. De landing maakte meester gemaakt, tegen de onrechtvaar digheid van liun vonnissen, tegen de geweldenarijen, die zij ieder aandoen. De guillotine werkt dag aan dag, grijsaards, vrouwen en kinderen zoowel als mannen worden in de gevangenissen geworpen, naar 't schavot gesleept, overgeleverd aan de beleediigingen der tricoteuses (trico- teuses is breidsters. Aldus noemde men tijdens de revolutie de vrouwen, die op de trap van het schavot zaten te breien, ten einde alle terechtstellingen te kunnen bijwonen) en een verdierlijkte menigte, die er zich in verlustigt hen als vee te zien slachten. Lafheid, slavenzielen overal, die mij zouden doen blozen Bre- tagner en Franschman te zijn. Eensklaps vroeg hij: 'Hebt gij hen gezien? Wie? Mijn ouders en mijn zuster? Ia- Gesproken? Neen, dat was onmogelijk. Zij wa ren omringd en werden bewaakt door woestelingen, gewapend met pieken, ge weren en sabels en niemand moclit hen naderen. Ledoux, die schavuit, tri omfeerde. En nu? Z,ij zijn al te Parijs en opgesloten in 1, Abb aye. onder het publiek gfoote belangstelling gaande en geschiedde iii volmaakte orde. Een menigte stroomde samen voor de gezantschappen en monsterde de matro zen. De geweren werden op liet terrein tegenover het Engelsche gezantschap, dat vooral belangstelling trok, aan rotten gezet. Fransche zeelieden zijn belast met de bewaking van de Galata-brug en de wij ken Thipli en Pancaldi. De Fransche admiraal zou heden alle posten van bui- tenlandsche zeelieden inspecteeren. De politie- engendarmerieposten te Stamboel zijn verdubbeld. Een Russische kanon neerboot is gisterochtend den Gouden Hoorn binnengevaren en heeft het anker laten vallen tegenover het Oecumenisch Patriarchaat. De Oostenrijksche ambassa deur Pallavicini heeft gisteren verlof ge vraagd voor de ontscheping van troepen. De grootvizier willigde dit verzoek on middellijk in. De laatste slag schijnen de Serviërs nu ook geslagen te hebben voor Monastir Honderdduizend Serviërs met tweehon derd kanonnen belegerden de stad, waar 45.000 Turken met 45 kanonnen stand hielden. De stellingen van de Turken waren zeer sterk, gelegen op bergen in den omtrek, waarvan sommige vierdui zend voet hoog zijn. De Serviërs waren niet van plan om storm te loopen, maar alleen om de stad te beschieten. Zoo doende hoopten zij haar tot overgave te dwingen. De Turksche bevelhebber schijnt ech ter het onhoudbare van zijn toestand te hebben ingezien en heeft, volgens een bericht uit Belgrado gecapituleerd. 50.000 man waaronder 2 generaals Tethi pgjja en Zekki pasja hebben zich daar bij krijgsgevangen moeten geven. De beweging in het Engelsche Lagerhuis bij de behandeling der Home-rule-wet schijnt geheel bedaard. Gister viel er absoluut geen opgewondenheid te be- bespeuren en had de zitting een kalm verloop. Minister Asquith verklaarde, dat de regeering dadelijk gevolg had gege ven aan den oproep, dien de speaker den 14den dezer gedaan had. De regee ring was nog steeds van meening, dat haar oorspronkelijk voorstel het eenvou digste was en dat het de meest directe weg was om de zaak af te handelen. Indien de regeering thans een anderen weg aanwees, was het gedeeltelijk om dat ze terugschrok voor een herhaling van de wanorde in het Lagerhuis en voor een ander deel omdat ze voelde, dat ze den oproep van den speaker niet kon ignoreeren. De regeering stelde daarom voor de finantieele resolutie, zooals ze was gea mendeerd door de motie van Banbury af te wijzen en een nieuwe finantieele resolutie in te dienen. Het oorspron kelijke voorstel der regeering om de indiening van het amendement van Ban bury ongedaan te maken, werd bijgevolg ingetrokken en de financieele resolutie Hoe weet gij dat? Ik heb het gelezen in „Le Père Du chesne". Leest ge dat vod? Om op de hoogte te blijven en ook om niet verdacht te worden; hoe zou ik u anders van dienst kunnen zijn? Wat wilt gij nu doen? Onmiddellijk naar Parijs vertrekken. Gij loopt in uw verderf. Neen, wanneer ik vannacht Vitré nog kan bereiken, dan ben ik gered, Ik heb daar een vertrouwd vriend, op wien ik onder alle omstandigheden rekenen kan, mijn kameraad Pierre, dien gij kent. Hij zal mij wel aan papieren weten te helpen en afs ik die heb, dan is er niet veel gevaar meer. Dan ga ik voert naar Parijs; ik heb gelukkig nog geld genoeg bij mij om van paarden te verwisselen. Ik wil er zijn, hen e\ver- zien, al was het slechts wanneer zij voor de rechtbank verschijnen. Gij kunt hen toch niet redden. r-.Wie weet? En bovendien is het te laat. Wie zegt dat? Lees. Gouray gaf hem het blad van Hébert en wees hem het volgende bericht aan: vDe Breionsche samenzweerders zul len «weldra liet loou ontvangen \of>z byn zonder stemming afgewezen. De nieu we financieele resolutie zal morgen wor den ingediend en het bestaande par lementaire incident zal dus op vredelie vende wijze uit den weg worden ge ruimd. OEMENQD In den Spaanschen Senaat heeft Romanones, de nieuwe minister-presi dent, den lof van Canalejas verkondigd en gezegd,dat hij diens parlementair program geheel overnam. De regee ring zou eerst de begrooting en het verdrag met Frankrijk aan de orde stellen. Aan het slot van zijn rede zei de minister, dat orde en rust gehandhaafd moeten worden. Het Deensche koningspaar is gistermorgen te Stockholm aangeko men om het eerste bezoek af te leggen na de troonsbestijging. Tot de ontvangst van het vorstelijk paar waren de koning en de koninklijke familie, alsook militaire en civiele autoriteiten aanwezig. De Oostenrijksch-Hongaarsche mi nister van marine heeft Zaterdag in een der delegaties meegedeeld, dat zoowel de Oostenrijksche regeering als de Hon- gaarsche machtiging heeft verleend om drie nieuwe dreadnougts te laten bouwen, die vóór 1915 moeten worden afgeleverd. De totale kosten mogen 96 millioen gulden bedragen. Vijf arbeiders werden Zaterdag in een groeve bij Saarbriicken door het onverwacht afgaan van een pa troon door wegspringende stukken en scher.V- getroffen. Een werd gedood en vier "prsonen werden ernstig gewond. Koninklijke besluiten. Bij Koninkl. besluit is mr. A. van Gennep eervol ontslagen als lid tevens secretaris van d& Staatscommissie voor de herziening van het Indisch privaat- en strafrecht; is aan den assistent bij de directie van de Rijkspostspaarbank R. Franzen eer vol ontslag verleend; is voor den tfjd van ten hoog ste drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, de le luite- nnt der infanterie van het leger in Ned. Indië J. A. van Seventer is aan den adjunct-commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie jhr. H. van Spengler, eervol ontslag verleend. Kamerverkiezingen in 1913. Naar 't H b 1 d. uit het district K a t- w ij k verneemt, wordt er ernstig over gedacht in 1913 naast het aftrédend lid Baron Wassenaer van Catwijck (C.-H.) een R.-Kath. candidaat te stellen, daar men van de meening uitgaat, dat de R. Kath. minstens even sterk zijn in dit district als de Chr.-Historischen en Anti- revolutionnairen te zamen. Als voor- loopige candidaten moeten reeds ge polst zijn de heeren Bulten, hoofd eener R.-Kath. school te Hillegom, Van Gils, burgemeester der gemeente Zoe- terwoude, en dr. Kervel, arts en lid van den gemeenteraad van Noordi w ij k." Blijkens onze informaties moet het bericht, zooals 't daar ligt, onjuist zijn, iWe doen voorts opmerken, dat de heer Bulten niet is hoofd eener R. K. School doch eener openbare school. Naar aanleiding van het bëricht van vZeelandia", dat de anti-revolutionnairefl! in het district Goes bij het bedanken van jhr. mr. Savornin Lohman de can- 'didatuur voor de Tweede Kamer zullen aanbieden aan ds. H. C. Hogerzeil, hen- innert „De Nederlander" er aan, dat de heer Lohman indertijd het bericht van zijn aftreden in 1913 noch ontkend noch' bevestigd heeft. Samenwerking van de vrijzinnigen. Nu de drie vrijzinnige partijlen het concentratie-manifest hebben goedge keurd, zal, zoo meldt het Hdbl., een co* mité van organisatie, bestaande uit ven- tegenwoordigers van de hoofdbesturen der drie partijen, de voorbereiding van het verkiezingswerk over het geheele land ter hand nemen. De actie van de sigarenmakers. Te Amsterdam zijn, ingevolge het be sluit van de hoofdbestuurderen gisteren alle sigarenmakers aan het werk gegaan. Omtrent den strijd in het zuiden des lands deelt men mede, dat heden in den Bosch een conferentie plaats heeft tus- schen de afgevaardigden van de vier hoofdbesturen van de werkliedenorgani- saties en de twee zuidelijke fabrikanten verenigingen. Namc-na du vici wct'kli&dgttorganssaties is een schrijven aan het bestuur der Ver- eeniging van Sigarenfabrikanten verzon den, waarin wordt meegedeeld, dat niet tot staking zal worden overgegaan. JHet schrijven vervolgt dan: Wij wenschen u echter met nadruk te herinneren aan uw verklaring, al uw in vloed aan te wenden om te zorgen, dat vóór of op 9 December a.s. door uw, vereeniging een ontwerp-regeling voor het z.g. vaste personeel zal worden ont worpen, terwijl wij tevens verzoeken aan onze bezwaren tegen de loonbepaling voor sigaren, welke langer zijn dan 115 mM. (nat), zooals die door ons ter confe rentie van 14 November zijn ontwikkeld, tegemoet te komen. Bovendien achten wij het onzen plicht er aan te herinneren, dat door ons onver zwakt zal worden vastgehouden aan den eisch ter invoering van alle in het ge meenschappelijk program der werklieden vervatte punten en wij ons dus voorstellen te gelegener tijd met u hierover nader van gedachten te wisselen. Ommen. Mr. C. J. A. Bichon van IJselmonde, door de centrale Christelijk-historische kiesvereeniging in het district Ommen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, heeft gister avond aldaar voor de kiezers gesproken. De indruk, die mr. Bichon maakte, werd in het debat weergegeven door mr. A. J. M. Vos de Wael, lid van de misdaden tegen de natie. Het zal voor „Le Père Duchesne" een ware voldoe ning zijn hen voor de revolutionnaire rechtbank te zien verschijnen, die hen wel mores leeren zal, zooals z;ij het ge daan heeft aan het varken van Calvados, dat den onvergëtelijken burger en pa triot Marat vermoordde. Van al die schelmsche knechten van Capet moet frut worden gemaakt. Morgen zuilen de rech ters ons weer oen feestje voorbereiden, dat 'alle brave burgers het elkaar voort zeggen." Jean de Trémazan wierp dit gafbrakeud geschrijf met verontwaardiging van zich af en mompelde: Morgen. Zou hij dan te laat gekomen zijn om den laatsten snik op te vangen van hen die hij lief had? Zou hij hen zelfs niet mogen weer zien, hun een laatst vaarv 1 toeroepen, un zeggen door een hartstochtelijke blik: Ik ben er. .Welnu, ja. Hij zou er zijn. De revolutionaire rechtbank zou haar taak niet in enkele uren af kunnen. De wet op de verdachten kon mee- doogenloos zijn; de vonnissen konden zonder veel o rr :k ui!ges/r. worden en de terechtstellingen er spoedig op volgen, men kon zijn ouders en vriendien toch niet zóó snel veroor- deelen, dat hij den tijd niet zou h?bben bij hen te komen. Er waren er te veel. Het paard van d,Achet, dat hiem naar Lambalie had gebracht, was 'een vlug, sterk dier. Daarmee kon hij vannacht n,og Vitré bereiken om het daar door een versch paard te verwisselen. Te Vitré had hij een vriend, op wien hij onvoorwaardelijk rekenen kon, en die hem inet al zijn kracht zou helpen. Zijn besluit was genomen. Wanneer hij onderweg niet sterft, dan zou hij nog intijds te Parijs zijn om de zitting van den bloedraad bij te wonen, onder de menigte verborgen en, aldus zou hij een leven van listen en lagen! aanvangen. Een onstuimig verlangen, naar wraak deed zich bij hein gevoelen, hij haatte de verdrukkers meer dan ooit, hij moest met hen een vreeselijke vergelding hou den. Hij, anders zoo zacht, zoo zachtzinnig^ voelde nu een dorst naar bloetd in; zichf opkomen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1