RONA Van Houtens Cacao DE TWEE VRIENDEN." BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen. ie Jaargang-, No. 946, 3)e Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, *1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Majandag November 19!2. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De linker concentratie. Zaterdag hebben dan de drie vrijzin nigheden vergaderd ter behandeling van het concept-concentratie-programde Liberale Unie" te Amsterdam, de „Vrij zinnig-Democratische Bond" te 'sGra- tVenhage en de „Bond der Vrije Libe ralen" te Utrecht. 'tWas natuurlijk uit medelijden met 1de Spoorwegmaatschappijendat drie verschillende vergaderplaatsen waren ge kozen, want alle meetinggangers naar jéén punt te mobiliseeren, zou extra- treinen noodzakelijk hebben gemaakt Nu hebben de vervoermiddelen er niets van gemerkt. Een andere beweegreden voor dat ver spreid vergaderen weten we niet, want jdat de heeren mekaar in 'thaar zouden vliegen, daarvoor bestond geen vrees, 't Is Immers gegaan zooals al lang van te Voren vaststond: in de drie bijeenkom sten is het program bij acclamatie goed gekeurd (applaus), zoodat Zaterdag 16 November 1912 de linker concentratie Ss tot stand gekomen (daverend applaus). Laten onze kinderen dien historischen idatum goed onthouden, dan hebben ze er straks, als ze hun jaartallen moeten leeren, geen last mee. In de drie bijeenkomsten werd een gelijke agenda afgewerkt. Eerst een Openingsspeech, wier lengte toonde, dat er veel was goed te praten. Vervolgens leen huishoudelijke vergadering ter be spreking van het program. Daarna open baar debat, bekroond door het vuurwerk ider acclamatie. Wat is er achter de gesloten deuren egd Mysterie. Na heropening der zaal kregen we bij de „Liberale Unie" nog slechts een jgchijn-beraadslaging, waarbij prof. Eerd- imans, mr. Fock en mevrouw van Riel- jSmeenge ingeuomenheidskreten slaakten. Bij de vrijzinnig-democraten ging het ■wat beter. Daar werd ook in 't open baar nog gedebatteerd, waarbij mr. EDrucker zelfs herhaalde, wat hij ten aan zien van het kiesrecht in comité-generaal had gezegd. Maar overigens lekte niets lUif; de voorzitter verzocht zelfs aan een debater „geen verslag te doen uit de besloten zitting". (Tusschen haakjes: mr. JTreub was afwezig, „wegens verblijf in buitenland".) De vrij-liberalen waren weer iets vrijer. {Het Kamerlid jhr. van Karnebeek mat 'ten minste in den breede zijn bezwaren uit en verklaarde onomwonden, dat hij «niet zou kunnen medewerken aan de invoering van dit program", wijl men j.niet moet willen wat niet mogelijk is". Bij de stemming was deze opposant intusschen blijkbaar afwezig, want we [willen niet aannemen, dat hij bekeerd ,was door mr. P. Tideman uit Bloemen- Idaal, die na hem aan 't woord kwam en opwekte om in de eerste plaats te Strijden tegen Rome. Hij haalde uit de iRoomsche pers verschillende staaltjes 'aan. die dit z. i. noodzakelijk maken. Men liet hem rustig zijn citaatjes voor lezen, zoozeer vielen ze in den sjmaak. Zou deze heer Tideman niet het en fant terrible zijn geweest, die mede sprak namens de andere besloten bijeen komsten? De onderstelling is niet vriendelijk, maar...-».» de vrijzinnigheden maken 't er naar. Verschil. Het Protestantsch Centraal Bureau wordt met ingang van 1 Jan. van Wel- sum bij Olst verplaatst naar Amsterdam. Naar aanleiding van deze gebeurtenis wordt in de „Schatkamer" uiteen gezet wat het doel van dit bureau is. Zoo leest men, dat het bureau antwoord moet ge ven op vragen als de volgende: „Een predikant zoekt een proponent of emeri tus voor tijdelijke hulp; een kerkvoogdij vraagt adressen van kerkarchitecten, or gelbouwers; een kerkeraad wenscht le zingen te houden en informeert welke sprekers beschikbaar zijn en welke ver goeding dient aangeboden; een jonge- lingsvereeniging wil voorgelicht worden in zake de oprichting van 'n bibliotheek". Maar dan bemerkt men even verder, dat behalve in genoemde zaken van min of meer geestelijken aard, het bureau ook inlichtingen moet schenken in dingen van veel meer stoffelijken aard. Zoo zal het den weg moeten wijzen aan iemand, die „eenige leverantie bij voorkeur aan een Prostestantsche firma" wil gunnen. Wij willen hier alleen even opmerken Zoo iets moest eens van Katholieke zijde geschieden! Er zouden protestvergade ringen belegd worden en adressen wor den gezonden aan H. M. de Koningin en wat al meer! Nu drukt zelfs de N. Rott. Crt. deze passage over zonder commen taar FEUILLETON. 43) Den 10 November, na een ellende- joGlit van drie dagen, waarop de ge hangenen waren voortgesleept van stad iot stad, uitgeput, koortsig, met alleen Ih'un wederkeerige genegenheid als kracht '!pm zich staande te houden en na wel ^tienmaal gevaar te hebben geloopen door 'een opgehitste volksmenigte te worden verscheurd, gelijk reeds velen voor hen overkomen was, bereikten zij eindelijk hun plaats van bestemming. Het was 10 uur in den avond toen Zij Parijs binnen reden. De duisternis beschermde hen tegen tiicuwe beleedigingen en nieuwe aan vallen. Er waren in het geheel 28 gevangenen, meesters en bedienden en dokter Ba- chclin bevond zich eveneens onder hen. L'Abbaye, een klooster dat tot gevan genis was ingericht, nam de slachtoffers van Hubert Nollan op. De verrader wachtte met ongeduld op i&icard, die hem ierstond kwam bezoeken, f1toen hij zijn gevangenen had afgeleverd. Vermoeid van de reis als hij was, De „N. Rott. Crt." bespreekt een boek van Dr. A. M. Brouwer, waarin de mo derne en de orthodoxe of ethische rich ting in het Protestantisme worden uit een gezet. De recensent spoort in navol ging van den schrijver van genoemd boek, de orthodoxen of ethischen en de mo dernen aan tot verdraagzaamheid, „totdat de troebele verhoudingen tot klaarheid zijn gekomen." Doch wellicht, zoo gaat hij verder, zullen er dan „modernen" noch „ethischen" meer zijn en nemen zij nog slechts een plaats in in de handboe ken der kerkgeschiedenis. Dat is waar Deze veronderstelling is volkomen gerechtvaardigd. Zoo toch is het gegaan met alle dwalingen. Alleen blijft staan in het volle werkelijke le ven: de Waarheid, geopenbaard in en geleeraard door de Katholieke Kerk. ALGEMEEN OVERZICHT. De stilstand in, de berichten van het oorlogsterrein ,die n,u reeds eenigen tijd aanhoudt schijn,t voornamelijk te liggen aan het woeden van de cholera, die het voor de Bulgaren uiterst gevaarlijk maakt de Turksche posten te bezetten. Ofschoon deze voor de Turken onhoud baar zijn, blijken de Bulgaren huiverig voor een aanval op de Tsjataldsjalinie Toch moet deze naar een, bijzonder Reutercorresponden,! meldt, gister be- gonn.en zijn. .Men heeft althans hevig kanongedonder in die richting gehoord, dientengevolge werd gistermiddag te Konstan.tinopel besloten tot de afzet ting der wegen, die naar Pera leiden en en tot het doen, landen van detachemen- etn matrozen der oorlogsschepen. De Loreiey" gaat .naar JHaidar Pasja, om t station van, den Anatolischen spoor weg te beschermen. In, de Europee»- sche kolonie aldaar heerscht volkomen, rust. Van Adrianopel krijgen we eenjg nieuws dat von Gott- berg, de corresponden,t ;van de „Lokal Anz.", over een buitenlandsch telegraaf kantoor heeft weten, te verzenden en dat daar het niet gecensureerd is, de waar heid kan bevatten. Toch mag men, met het oog op de ontstemdheid der corres pondenten tegen het Bulgaarsche le gerbestuur, dat hen van alles onkundig hield, wel eenige reserve in acht ne men. De toestand van Adrianopel, seint hij, is voor de Bulgaren heel wat on gunstiger geworden Hun oorspronke lijk, zeer doelmatig plan, was, den. hoofdaanval te richten, tegen het zui delijke front. Daar hier de forten het zwakst, gedeeltelijk verwaarloosd en het dichtst bij de stad gelegen zijn, zou de aanval stellig snel tot 'n reslutaat hebben geleid. Op een spoedigen val van Adria nopel had dus met alleen het Bul gaarsche volk, doch ook het legerbe- stuur mogen reken,en. ,Doch twee pe riodes van hoog .water hebben, deze hoop verüdeld, en het plan van aanval or pen. ITT" eerste Periode was beden,Lelijk «Ie ouder tueming was. Na eenige dagen, van strenge win terkoude, kwam plotseling met zomen- sche warmte dooiweer. Den 1 Oen, .November begon liet water echter opnieuw te wassen. Het kwam tot aan de toppen, van de hoornen, die aan den, .o.ver van de Marjtza staan, zette de door de Bulgaarsche pionniers ge bouwde noodhulpbruggen bij Pasakeui en de pontonbruggen ten zuiden van Kadinkeui onder water, en veranderd 't land bijna overal jn een groot moeras. Op het oogenblik bemoeilijkt de over strooming nog slechts .alleen het ven- keer tusschen den, noordelijken en zui delijken oever, want, door de eerste ondervinding wijzer geworden, hebben de Bulgaren de troepen reeds vooruit geschoven voor de veel moeilijker aan vallen tegen het .westelijke front. Verder verhaalt de correspondent van de ontzaglijke verliezen zonder veel voordeel te behalen geleden bij de po ging om het voorterrein te bezetten. De aanval van de achtste divisie op Pa- patepe kostte een brigade 1500 man, desniettemin, werden de Bulgaren door een nachtelijken aanval der Turken den lOen November weer ,uit deze stelling verdreven en waren jiiet eens in staat hun gewonden mede te nemen. Het sterkste belegeringsgeschut, ver moed hij, is naar Tsjataldsja gevoerd. Onder het Bulgaarsche volk heeft niet maakte Sicard het gesprek met den dok ter zoo kort mogelijk. Bovendien, hij had er zijn grondige re den voro om Nollan niet alles te vertellen. De verrader vroeg: Is het gebeurd? Ja. Zij zijn gevangen? Allen. Geen vermoedens? Niet het geringste. Zijt gij tevreden? Tamelijk. Bewijzen? Onweerlegbaar. Dus de veroordeeling...? Is zeker. Hubert Nollan vroeg nog, terwijl hij den regeeringscommissaris aanzag met oogen als van een roofvogel: De buit? Niet gering. Hoeveel ongeveer? Daar zullen wij later wel over spre ken; ik va! nu om van vermoeienis. - Is alles goed geborgen? Geen nood. En met een spottend lachje voegde Sicard er bij Gij kunt geritst zijn, geen van uw vrienden zal aan het nationale scheer mes ontkomen. Het was 11 uur 's avonds van den zelfden dag toen Frangois Gouray, de kastelein uit „De Gouden Leeuw" te Lamballe, zijn herberg had gesloten. Juist schoof hij den grendel op de voordeur, toen er tegen geklopt werd. Gouray opende het luikje in de deur en keek naar buiten. Daar stond een man van hooge ge stalte, gewikkeld in een wijden mantel, den breedgeranden hoed diep in de oogen gedrukt, die hem toefluisterde: Laat mij binnen, vlug! De herbergier slaakte een kreet Van verbazing en riep: Die stem! Herkent ge mij? Mijnheer Jean. Ja- Hij schoof den grendel .terug en open de de deur juist zoover, dat de ander naar binnen kon glijden, waarna hij de deur onmiddellijk weer afsloot. Toen eerst hief hij" zijn lantaarn op en deed het licht vallen op het gelaat van den laten, geheimzinnigen bezoeker, die reeds zijn mantel teruggeslagen en zijn hoed afgenomen had. Mijnheer Jean! riep de herbergier uit, arme mijnheer Jean. in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alle andere goedkoops merken. hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER alleen de tegenslag van Adrianopel;; doch ook het uitblijven van, een beslis sing van de gevechten voor Konstantino- pel een gevoel van. gedruktheid, gewekt. Diepen indruk hebben ook op het volk de enorme verliezen, gemaakt, die se dert den slag bij Kirk Kilisse zijn, gele den. Voor de gewon,den is niet genoeg gezorgd. Geneesheeren zijn er niet in voldoen,de mate en van deze weinigen heeft het meerendeel ji,og geen kennis van chirurlgie. Eigenaardig is (het, dat, niettegenstaande de overwinningen, .een zekere wrevel tegen het officierscorps in de gelederen en onder de bevolking) op te merken valt. Het is misschien om dezen wrevel te overwinnen dat buiten gewoon veel onderofficieren jen man schappen voor bevordering ,tot officier worden voorgedragen,; alleen bij het 2e legercorps meer dan honderd. De correspondent maakt nog melding an on,eenigheid die .er tusschen Sen- vische en Bulgaarsche .militairen, offi cieren zoowel als soldaten, heerscht, om te eindigen met als zijn meening mede te deelen, dat het een dwaas heid lijkt, dat Turkije om don vrede vraagt, want de Bulgaarsche grens troepen zijn reeds gedemoraliseerd en er heerschen epidemiën, te Moestafa Pasje bijvoorbeeld van typhus en diar- rhee. Een nog niet volkomen gedemo raliseerd leger zou dus nog) heehvat kunnen doen om gunstiger vooitwaarden te kunnen bedingen. De vredesonderhandelingen, zijn echter, naar de „B. Z. am Mitt." mededeelt, Vrijdag reeds begonnen. Bij geruchte verluidt, dat Turkije Grieken land aanbiedt de teruggave van Kreta, waartegenover de Grieken Saloniki terug geven. Macedonië krijgt autonomie oadar bestuur var» vertegenwoordigers van Tur kije en de Balkanstaten met de hoofdstad Uskub. Albanië krijgt volle autonomie onder bestuur van efcn Turksch prins als gouverneur. Servië verkrijgt vrijen, doortocht tot de haven van Kavalla aan de Egeïsche Zee, terwijl Montenegro de vrijhaven van San Giovanni di Medua zou krijgen. De Turken sluiten met Rusland een entente betreffende Klein-Azië en Koerdistan. Frankrijk krijgt privilegiën in Syrië, terwijl de Soedabaai op Kreta aian Engeland komt. Gezien de eischen der verbondenen, is het moeilijk aan te nemen, dat zij boven staande voorwaarden van Turkije zullen aannemen, doch dat zullen wij wel spoe dig zien, daar het antwoord van het Balkanverbond, naar verluidt, spoedig zal afkomen. Ijet zal waarschijnlijk bestaan uit twee afzonderlijke deelen, nl. de voor waarden van den wapenstilstand en voor- loopige vredesvoorwaarden in algemeene trekken. Men beweert, dat de overeenstemming vaii de mogendheden ten deze verge makkelijkt is doordien Gesjof, toen bij het verzoek der Turken doorzond naar £aloniki, Uskub en Cettinje, er tevens een concept had bijgevoegd van het aar. Turkije te geven antwoord, teneinde tijd verlies en mogelijke verdere verliezen! aan menschenlevens te yoorkomen. Het gerucht liep, dat de leidende staatslieden van den Balkan spoedig te Belgrado bijeen zouden komen en ook daar een ontmoeting tusschen koning Peter en tsaar Ferdinand te wachten VIII. terugkeer. Gouray nam den zoo onverwacht ge komen gast mee naar een vertrek achter de gelagkamer, waar niemand hen zou kunnen hooren. 1*1 et was doodstil. Alles sliep. De kastelein vroeg: Hoe zijt gij zoo spoedig hier kun nen komen? Toen ik uw brief ontving, waarin mij het vreese'lijke nieuws werd mee gedeeld,. heb ik Londen terstond ver laten en ben naar Brighton gegaan, van waar juist een schip vertrok dat mij meenam naar fersey. Vandaar hebben visschers mij met een boot aan den vas ten wal gebracht bij Saint-Cast. Te voet ben ik naar het kasteel La Tosse gegaan, langs zijpaden waar ik niemand ontmoet heb. Op woesten toon voegde hij er bij Dat is maar gelukkig ook, want als iemand mij had willen tegenhouden, zou dat hem of mij het leven hebben gekost Ik wil naar Parijs om te zien wat daar gebeurt en ik zal er heengaan. Gouray vroeg: Zijt gij op het kasteel van d,Achet i geweest?, Ja. Hoe was het daar? Erbarmelijk. Het kasteel was ge plunderd en stond nu geheel verlaten. Eindelijk vond ik in de tuinmanswoning! Plouër, den ouden Plouër alleen en troos teloos. Toen hij mij zag, dacht ik dat hij in zwijm zou vallen. Wij hebben lang gepraat. Hij vertelde mij dc vrees elijke dingen, die daar zijn voorgevallenalle bewoners van het kasteel gevangen ge nomen, meesters en bedienden, mannen en vrouwen, ouden en jongen. Hem al leen hadden zij in vrijheid gelaten, om dat hij te oud was. Nog één paard was achtergebleven, alle andere hadden de bandieten meegenomen. Dat paard nam ik en daarmee ben ik hier gekomen. En waar is het nu? Even buiten de stad, op een veilige plaats. Vader Louis, een. gewezen be diende van ons, heeft het op stal gezet Ik vreesde de aandacht te trekken wan neer ik door de straten van Lamballe! reed en daarom ben ik te voet de stad ingegaan. Ik heb langs de muren geslo pen als een dief. Zoover is het nu al ge komen, mijn goede Frangois, dat wij, die noodt iets misdaan hebben, ons niei meer in het openbaar durven vertoonen. {Wordt vervolgd.a

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1