HERMAN F. A. DAMEN &Zn. tijd gezegd heeft, dat hij uit een ver trouwbare bron wist, dat Wij ten doode was opgeschreven. Ook dit blad ver neemt, dat Maura in aanmerking komt voor de portefeuille van minister-presi dent. Dr. E. J. Djllon, een medewerker van de Daily Telegraph, die zich te Boekajresi bevindt, seint d.d. Maan dag aan zijn blad, dat de tooneelen, die zich thans te Konstantinopel afspe len, herinneren aan de beschrijvingen in Dante's „Hel". Honger, typhus en cholera zullen er naar men vreest, een kwart millioen slachtoffers maken. Bij een botsing door verkeerde wis selstand op de Cincinnati-Hamilton en Dayton-spoorwcg, welke ramp gister morgen dichtbij Indianapolis plaats vond, zijn 14 menschen omgekomen en 15 gewond. BINNENLAND. Prov. Staten. Gisteren bad de stemming plaats voor een lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland voor het district Vlaardingen (vac.-IJzermans). Uiigebracht wérden 5781 stemmen, van onwaarde 216,, geldig 5565. Hiervan verkregen de heeren mr. S. J. L. van Aalten (V.D.) 1088, H. Spiek man (S.D.) 439 en G. A. J. M. Vriens (R.K.) 4042 stemmen. Zoodat is gekozen de heer Vriens (R.K.). Ook heeft de stemming plaats gehad voor een lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor het district Ridderkerk (vac.-v .Namen). Gekozen is de heer W. Stans Sr. (A.R.) te Hendrik-ldo-Ambacht met 2192 stemmen. Op den heer K. S. de Wijn (Lib.) te Zwijndrecht waren 1493 stemmen uitgebracht. Scheurt de Coalitie. Het „Huisgezin" schrijft: Een Christelijk-histcrische die in zijn partij een man van gezag is, verzeker de ons, dat hij voor samenwerking met de anti-revolutionnairen, op den ouden voet niet, met de katholieken wèl te vinden was. Hij wenschte, dat de drie partijen elkaar in de twijfelachtige dis tricten zouden steunen, maar dat in de „vaste districten de strijd tusschen chris- telijk-historischen en anti-revolutionnai ren zou worden uitgevochten. De anti-revolutionnairen. hebben en willen te veel vaste districten, vond onze zegsman. Ommen. Naar de „N. Crt." verneemt, bestaat bij de Christelijk-historischen in het district Ommen, die bij de jongste ver kiezing de candidatuur-Mackay stelden, het voornemen om opnieuw met een, fègeö P(ïeHVecftftscfie +coafiïTe~verklaart. Er zijn pogingen aangewend om den heer Mackay te bewegen de candida- tuur voor de tweede maaf te aanvaar den. Deze heeft echter verklaard zich niet beschikbaar te stellen. Wat men van liberale zijde in het district denkt te doen, is nog njet bekend geworden. De officieele candidaatstelling heeft, gelijk men weet, reeds aanstaanden, Za terdag plaats. Het Ned. Roode Kruis. De ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis naar Turkije is thans vol tallig. Vermoedelijk zal het vertrek der ambulance op a.s. Dinsdag plaats hébben. Het bestuur der inrichting voor verple- ging van zieken in eigen woning „Provi- dentia" te 'sGravenhage deelt mede, dat is afgezien van het voornemen om met personeel en materieel der inrichting naar Servië te gaan, in verband met door het bestuur der inrichting ontvangen berich ten uit Belgrado, dat daar voldoende ver- pleegpersoneel aanwezig is. Het bestuur zal nu naar het mee deelt trachten de diensten der inrich ting aan te bieden aan de Turksche Roode Halve Maan. Gisteren is hier te lande een zeer drin gend verzoek om hulp uit Bulgarije ont vangen. Dientengevolge vertrekt de vol gende week een ambulance van het Roode Kruis naar Bulgarije. Chef daarvan zal zijn dr. Sikemeyer te Arnhem, vroeger eerste assistent van prof. Rotgans. R.K. Vereeniging voor Volkszang in het Bisdom Haarlem. De R. K. Vereeniging voor Volkszang in het bisdom Haarlem zal de 2e Alge- rneene Vergadering houden op Donder dag 28 November, des namiddags te half drie, in het Zuid-HoHandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. Op de agenda staat: Voorlezing der notulen en jaarverslag .door den secretaris. Verslag van het fi nancieel beheer door den penningmeester. Bestuursverkiezing Bespreking van art. 17 van het huishoudeljjk reglement. Ge dachten wisseling hoe het doel van de vereeniging hei best kan bereikt worden. De heer P. A. A. Kunst, gediplomeerd spraakleeraar te Scheveningen, zal te half 5 een lezing houden over het onderwerp: „Het zangonderwijs op de lagere school, beschouwd in het licht der steinhygiëne". Het bestuur vertrouwt, dat nie: alleen de afdeelingen vertegenwoordigd zullen zijn, maar ook de leden, in wier plaats van inwoning nog geen afdeeling ge sticht 'werd, en hoopt, dat deze laatste plannen tot oprichten van een afdeeling zullen mededeelen. R. K. Volkszangcongres. Weer een nieuw congres z^l men, mist- schien zeggen. Ja, weer een nieuwmaar een zooals we nog nooit hebben gehad, een, van bijzondere beteekenis en gewicht. Onze Roomsche Volkszangbeweging groeit met den dag, krijgt steeds meer- aanhangers en propagandisten, wordt meer en meer gewaardeerd en als nood zakelijk gesteund. Waarom zouden dan ook alle volks- zangmenschen njet eens een of twee da gen samen komen om elkaar te begees teren en nieuwe ken,nis op te doen voor een zaak, die hun zoo ter harte gaat, em waarvoor zij steeds meer strijdsters en strijders willen winnen. De Heer Mcrtens, hoofdredacteur, gaf in de „Varende Zanger" reeds een. duide lijk schema voor zulk et^i congres. Verschillende zittingen, waar de beste sprekers uit Noord- en Zuici-Ne- derhnd gewichtige onderwerpen behari/- delen als: Cijfers of noten! School en. VolkszangKerk en VolkszangZang en Muziekvereenigingen. en Volkszang; K. S. A. en Volkszang Volkszang en, ze delijke verheffing; Volkszang en minjie- lied, StraatzangersRegeeringen en. Volkszang; Volkslied en Dichter Volks lied en ComponistWat is een volks lied Verslag van den toestand in, Noord-Nederland id. in Zyid-Nederland, id. in andere gedeelten van. Groot-Ne derland enzoovoort „Alles afgewisseld door wedstrijden tusschen solo's en groepen zangvereeni- ggingen en fan,fares, een model-lieder- aanleering, een ron,dedans met reien, eene „Sangerfahrt in der Umgegen,d" en dl." Waarlijk dit plan is niet zoo -kwaad. Het is maar een idee, en kan nog gewijzigd worden naar omstandigheden. Gaarne zou ik er nog aan willen; ven- binden „een volkszangdag" voor ons heeel land. Op één en denzelfden dag zouden dan propagandavergaderingen en uitvoeringen moeten plaats hebben, om nieuwe strijders voor de beweging te winnen. Dit is ook maar een idee Maar dat zoowel, van het congres als dit zijn voor verwezenlijking vatbaar. Samen kunnen, ze desnoods uitge voerd worden het was zelfs wensche- lijk. Wie er voor voelt of aanmerkingen heeft, geve zijn meening. De „Varende Zanger" neemt ze gaai> ne op, en ook onze R. K. Dag- en, Week bladen zullen ongetwijfeld hun. kolom men vóór de Volkszangbeweging willen, openstellen. Het inrichten van een. dergelijk con gres zal veel tijd en werk kosten. Maar met medewerking van velen zal het licht vallen. £8$ S^unFeferaÖ^fate van alle zijden ondervinden. W. G. De actie van de sigarenmakers. De stakende tabaksbewerkers te 's .Her togenbosch hervatten gisterochtend den arbeid; zij zullen deze week doorwerken. KORTE KRONIEK. Naar Reuter uit Konstantinopel seint, is de „Gelderland" aldaar aange komen. Naar de „Msbd." verneemt, zullen enkele afdeelingen van den Bond voor Staatspensioneering in het district Alk maar met een zelfstandigen candidaat voor de Tweede Kamer uitkomen, als de politieke partijen niet een beslisten voor- stande rvan Staatspensioen proclameeren. Het „Volk" bericht, dat door de af deelingen der S. D. A. P. in het Kamer district Weststellingwerf de heer Hugen- holtz wederom met algemeen e stemmen candidaat is gesteld voor de Kamerver kiezing in 1913. Op eene vergadering van de R. K. Vereeniging van Han.dels en Kantoorbe dienden te Nijmegen werd met algeh meene stemmen besloten tot aanfluiting bij den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 14 November. St. Jozefsgezellen Vereeniging. Telken male, als wij de feestvieringen van de St. Jozefsgezellenvereeniging bij woonden, hebben wij in den laatsten tijd van iets bijzonders melding kunnen ma ken. De voorstellingen van dit najaar, welke gisteravond zijn begonnen, maken op dien regel geen uitzondering. Wie zouden bijna willen beweren, dat di? ver rassing van gisteravond al het voorgaan de overtrof. Het tooneel prijkte nl. in een nieuw gewaad. En wel in een kleedij, die gezien inag worden en waarvoor de ar tistieke hand van den kunstschilder, dein heer Lucien Manceau van Warmond, had zorg gedragen. De pracht-decors schenen de spelers te bezielen; hun spel althans stond gis teravond boven datgene, wat wij ge woonlijk bij de St. Jozefsgezellen te zien krijgen, en ook dit is altijd goed. De symphonie ten slotte, versterkt door eenige krachten buiten de vereeniging, zette haar beste beentje voor en brachto.a. eenige fragmenten uit de door Vink be werkte Aleonora-muziek van Koeberg ten gehoore. 't Scheen ons toe, dat er meer uit deze muziek gehaald Tan worden en dat ook een iets sneller tempo gewenscht is. 't Blijft nog maar steeds jammer, dat het publiek aan de inderdaad schoone en treffende melodieën zoo wei nig aandacht schenkt en dat de tederste pariijen door het rumoer grootendeels verloren gaan. Op de volgende avonden mag men wel beier de vermaning van den eerw. praeses opvolgen om méér stilte en méér aandacht. Wij hebben met het bovenstaande al ons oordeel óver de uitvoering gezegd. Doch mei een enkel woord moeten wij toch op enkele bijzonderheden ingaan, waarvoor onze lezers ongetwijfeld be langstelling zullen koesteren. Allereerst het openingswoord van den praeses, den W.Eerw. heer Th. J. A. van de Laar, die herinnerde, dat het de 26e jaarfeesiviering der vereeniging is. Het zilveren feest, dezen zomer op schit terende wijze herdacht, ligt nog versch in hei geheugen. Spr. releveerde daarom alleen, wat een vaif de feestredenaars zeide: dat n.l. zeer vélen thans de vruch ten plukten van het lidmaatschap der ver eeniging. Tusschen alle werkzaamheden, die verricht worden tot ontwikke ing dei- leden op godsdienstig en maatschappelijk gebied, mag wel een oogenblik komen van verpoozing en ontspanning. Spr. hoopte daarom, dat de leden zich kos telijk zouden amuseeren. Daarna wees spr. op het prachtige tooneel en de nog prachtiger decors (die aanstonds zijn te zien) en legde de sym- bolieke beteekenis der beschildering uit. Onder daverend applaus bracht hij den heer Manceau hulde voor zijn schitte rend geslaagd werk. Hij maakte de leden er ten slotte op attent, dat tie H. Mis'met generale H. Communie Zondagmorgen om halfze ven in de St. Lodevyijkskerk plaats heeft en hoopt dat alle leden tot de H. Tafel zouden naderen. Het glanspunt van den avond was, zooals gezegd, de opvoering van Zriny, een historisch treurspel uit de 16e eeuw. Een goede genius heeft de keuze juist op dit stuk laten va*ÏÏen. dat nu in ver band met den Balkan-oorlog een actueele beteekenis krijgt. Het stuk brengt ons in herinnering den strijd van de Halve Maan om het bezit van Euföpa. Aan den slechts door den slag bij Malta ge- stuiten triomftocht der furken scheen Europa niet te zullen ontkomen en het Christenvolk werd bedreigd. De heersch- zuchiige SoKman trok op naar Weenen, doch moest de vesting Sigeth eerst be zetten, waarde Hongaarsche bevelhebber Zriny met zijn dapperen de Turken op hield en gevoelige verliezen ioebracht en al was overgave op den duur onvermij delijk, Zriny en de zijnen gingen onver schrokken den dood tegemoet en lieten het verwoeste en verbrande Sigeth als buit aan de Turken, die door den dood van Soliman tot terugtrekken werden ge noopt. Pakkende scènes komen in dir drama voor. wij Dewonaeren (Jen moed zoowel van een Zriny als van zijn tegenstander Soliman. Doch hoe steekt beider doods verachting en ontembare kracht af in de motieven, waaruit deze ontsproten: Zriny en de zijnen gedreven door Jiefde voor het eeloof en keizer, Soliman gevoed door haat tegen de Christenvolken en onbegrensde zucht tot heerschen, terwijl zijn dienaren azen op' veroverd goud. De ze beide hoofdpersonen werden uitste kend vertolkt. Zij droegen het stuk en het leeuwendeel van het succes komt hun toe voor hun uitnemende rolopvat ting. Extra vermelding verdient ook So- liman's lijfarts Levi, wiens <iïepgevoeld spel in zijn bescheiden rol ons trof. De beide jeugdige kinderen van Zriny werden mede goed uitgebeeld. De kleine foutjes, die aan de opvoering kleefden, zal de regisseur zelf wel heb ben bemerkt De verraderlijke overval van den grootvizier, waarmede het 4e bedrijf eindigt, kon beter achterwege blij ven; de vlucht der kinderen in>#het 5e bedrijf moei meer geordend geschieden en als Zriny's zoon Max in het 5e be drijf binnen komt, moet hij nauwkeuriger opletten, waar hij zijn vlag zet; gister avond maakte hij daarmede een leelijk abuis. De apothéose, de helden van Sigeth op den voorgrond en rosse vlammen gloed vtan de verbrandende stad op den achtergrond was een waardige bekroning van dezen schitterend geslaagden feest avond. St. Augustinus. In de laatstgehouden vergadering van de R. K. Studenten Ver. St. Augustinus, sprak de Z.-E. Hooggel. Heer Prof. Dr. J. Schrijnen van Utrecht over: Het probleem der smart in de wereld-litera tuur. In de klassieke oudheid wordt dit treffend verzinnebeeld door de Laocoon- groep, onontwijkbaar omstrengeld door de slangen van ihet lijden. Het waarom van zooveel smart in het leven is het vraagstuk, dat, als een der meest wezenlijke vooj den mensch, op iedere bladzijde der geschiedenis terug keert en dat eerst in de kreet van Gol gotha volledige oplossing heeft 'gevon den. Doch ook op hen, die nog neerzaten, in de schaduwen des doods kwam een straal neer der Goddelijke liefde en dank de natuurlijke openbaring schuilen, in menige barbaarsche legende reeds kie men van waarheid. Zoo komt het, dat de Folklore, die in analogie sagen en, legenden de gemeenschappelijke kern, tracht op te sporen, van groote beteeke nis wordt voor de algdmeene godsdienst^ wetenschap. Spr. behandelt vooreerst de zooge naamd natuurverklarende sagen, die ech ter hoog ere, ethische beteekenis hebbePi n.l. dat boosheid door straf gewroken wordt o. a. de metamorphose van Niobe Steeds wordt in de Folklore het phy- sieke kwaad: dood, ziekte en zware arbeid als gevolg van het moreele kwaad beschouwd, (de Pandora-sage.) Ook tot het genezend karakter der lij- densstraf drong men door, zij het ook dit ethisch motief vertroebeld werd door een zwak geloof aan een Voorzienig heid. Zich bepalend tot Indië en Griekenr land ging spr. de systemen n,a, die mid del en oplossing in het li;den.sprobieem wilden zijn. maar geen enTel bleek daar toe in staat. In Israël leefde de hoop op de Messi- aansche oplossing. Vanaf het boek Ge nesis nemen de profeten, telkens den bloedrooden draad van hei lijden op en. weven hem met bevende hand door hun. Messias-beeld. Spr. geeft een analyse van het boek Job, wiens ziel langza merhand tot lijdensheroïsme opstijgt. De /onrijpe vrucht der vergelijkende godsdienstwetenschap is de transcen^ dentie van het Christendom, e-en. be vijs dat de Christelijke leer van andere orde is dan de gewoon-menncihelijke. Alle edele bestanddeeien ,der syste men treffen wij erin aan. zonder de on natuurlijke uitersten. De andere wereld geeft eerst de volledige oplossing van het lijdensprobleem de smart voert ten hemel, maar treedt daar zelf niet bin nen. Slechts God kon algeheele voldoe ning geven voor de zon,derschuld en dus verlossen van het lijden. De smart op aarde heeft Christus niet vernietigd, maar door Zijn lijden heeft Hij het lije den voor de zonde gedelgd, de vloek aan de smart ontnomen, haar geheiligd en vruchtbaar gemaakt. Christus zelf is de oplossing van het lijdensprobleem. Door de vereeniging met Christus is het lijden van den Chris ten anders geworden, een, metamorphose der smart, zoo mooi door Huysmans in zijn boek: L'oblat beschreven. Nergens dan in het Christendom los sen zioh de dissonanten, van de smart in zulke breede, hemelsche aceoorden op. Christus aan het Kruis is het tegen beeld van de h eidensche Laocoon-groep. In de zonde trof Christus den vloek van het lijden in den. wortel. Na het dankwoord werden de ont slagname der Leidsche redactie van het R. S. B. en hetgeen aan die oatslagna- me voorafging kort doch afdoende be sproken. Met algemeene stammen werd een motie van vertrouwen aangenomen, waarna de Redactie haar ontslagname inr trok. Over een Amsterdamsche motie was nocji bii het Bestuur van ..St. Augusti nus noch bij de Leidsche redactie iets officieel bekend. Zij werd dan ook niet behandeld. Na aanvullende verkiezingen, kwam ihet volgende bestuur van „St. Augusti nus" tot standP. A. Vos, praesesJ. Beckers, vice-praesesG. J. Geers, ab- actis I; A. A. M. Gründemann, ab-actus II; en Th. R. Wij-ers, quaestor. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur n.m. Kapel R. K. Begraafplaats. Bidstond der St. Baiv baravereeniging. Zondag, 8 uur 'savonds Bondsge- bouw Rapenburg 10. Uilvoering van de Harmonie St. Gregorius, met medewer king van de Rederijkerskamer Vondel. Maandag, 8 uur 'savonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Bioscoopvoor stelling (openingsavond). Dinsdag 8 pur 's avonds. St. Lode- wijkskerk, Steenschuur, Apologetische cursus. Spreker de W.Eerw. Z.Gel. Heer J. H. Huibers, leeraar Kleinseminarie Hageveld. Onderwerp: Het Allerh. Sa*- crament des Altaars. Woensdag 51/2 n-m- St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden), voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleerw. heer C. G. J. van Leeuwen. Woensdag, 8 uur 's avonds Bonds- gebouw, Rapenburg 10, Bioscope-voor- stelling. HOOGMADE. Nu het Winter-seizoen is aangebroken, heeft ook het Harmo nie- en Tooneelgezelschap alhier zijn, winter-campagne begonn.en. Dinsdag avond vergastte het de honoraire leden en begunstigers op zijn eerste uitvoe ring in dit jaargetijde .In weerwil van, het slechte weer was de zaal van den Heer Hillebrand zeer goed bezet en dat de aanwezigen ziöh best amuseerden, bewees het voortdurend handgeklap na ieder voorgedragen nummer, zoowel mu ziek als tooneel. Dankbaar en voldaan, ging men omstreeks 12 uur scheiden en met trots en voldoening mogen di recteur en leden op deze uitvoering te rugzien. Zii hebben getoond dat ijverige studie nog altijd het parool der ver eeniging is. Tot weerziensWoensdag lavond werd hetzelfde programma uit gevoerd voor een niet minder goed be zette zaal. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring op een publieken afslag: volle haring f 16.40, ijle dito f 14.30, steun- haring f 12.80 a f 14.20, makreel f 13.50 a f 14.45, alles per kantje. NOOTDORP. Van af Zaterdag 16 November tot 26 Nov. a.s. zal in deze pa rochie een H. Missie worden gegeven door eerw. paters Redemptoristen. TER AAR. De gemeenteraad verga dert op Meidag 18 Nov, des. voormidr Ingezonden Mededeelingen 30 cents per regel. Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor: Burgsteeg tot 's avonds 8 uur geopend. (5271) dags te 11 uren. Aan de orde komen!: Benoeming van 7 leden, der commis sie tot wering van schoolverzuim. Wij ziging der verordening, reilende de jaarwedden der onderwijzers. Wijziging der verordening, regelende het school geld. Aanwijzing der rooilijn \oor n.ieu- we gebouwen en Wijziging der politiei- verordening, (art. 62). De sedert een drietal jar- ren te Langeraar bestaande sociëteit heeft de laatste dagen eene belangrijke wijziging in hare statuten g/ebracht. Na het uittreden van eenige leden, is rij n.l. verand., d in de Roomsch-Kath o- lieke sociëteit Amicitia. Tevens is dö gelegenheid opg'esteld voor alle Ka tholieke ingezetenen der gemeen,te, ook1 buiten de wijk Langeraar, om zich als lid der sociëteit aan te bieden. Op Vrijdag 22 November a.s. des avonds om 7 uur zal „de Ter-Aax'scihel Augurken*.'ei 11 ng" eene algemeen,e ver gadering houden in het Café van, der Laan te Langeraar. De agenda bevat o.a. Voorloopige rekening van den, Kas sier-boekhouder. Overzicht der afgeloo- pen campagne. Vc. kiezing van, een be stuurslid wegens het bedanken van. den Heer J. van Zwieten en verkiezing der" Eind-Commissie. VOORSCHOTEN. Gister avond trad alhier in de zaal van het Ambachtshuis voor de voorstanders van het bijzonder onderwijs als spreker op de heer E. G. Broekslra, hoofd der Chr. school te Oegstgeest, daartoe aangjezoent door de Anti-revolutionaire Prop.-Club Keuche- nius met h et onderwerp „Een strijd om het recht." Deze vergadering stond in verband met een voorstel tot invoering van evenredig schoolgeld, bij d-en raad ingediend door de heeren Egg«in,k <a.-r.) Koot (R.-K.) en Kwak (C.-H.) In een historisch-overzicht van 1806 tot aan de wet-Kappeijne in 1878 toonde spr. aan het onrecht van vroeger, vervolgens het o»r recht van nu, waarbij spr. met statistie ken aantoonde de bevoorrechting van het openbaar boven het bijzonder onr derwijs. Spr. koesterde de beste ver wachtingen voor de voorstanders van. het bijzonder onderwijs in de naaste toe komst en prees de raadsleden, die den moed hebben gehad door tc tiachicn een. einde te maken aan de onrechtmatige bevoorrechting van de openbare school. Steeds blijve het onderwijs in de naaste toekomst een voorwerp van aam- houdende zorg voor de regeeringjen daarom moeten wij ons als een man, opj- maken opdat in 1913 het Chr. Ministeriel wederom triumph eert. Staande de ver gadering werd met algdmeene stem men de volgende motie aangenomen De vergadering uitgeschreven door de A.-R. Prop.-Club Keuchenius, te Voorschoten, bestaande uit voorstanders van het bij zonder onderwijs, gehoord hebbende het referaat van den heer Broekstra over de bevoorrechting van het openbaar on,~ derwijs, betuigt haar instemming met het door de heeren Eggink (A.-R.) Koot (R. K.) en Kwak (C. H.) ingedienjdé voorstel bij den raad tot veihooging van) het schoolgeld van de openbare school'. Voor het stellen van vragen werld door, enkelen gebruik gemaakt. De afdeeling Voorschoten van den| Nederl. Roomsch-Kath. Volksbond zat ter gelegenheid van het patroonsfeest Zondag a.s. ,s avonds te half acht uur een tooneeluitvoering geven. WARMOND. De Harmonie van Wan- mond gaf gisterenavond een. concert in! „de Zon". Het muzikale program werd goed afgewerkt en het tooneel, dat Henj- ri Burton opvoerde, heeft de toeschou wers aangenaam bezig gehouden. WASSENAAR. De Tuinbouwvereeni- ging was eerst van plan een chrysanthe mums-tentoonstelling te houden, doch la ter werd het programma aanmerkelijk uitgebreid. De zaal van het café den Nieuwen Deijl met de daaraan gren zende veranda's is in een waren bloemu hof herschapen. Gistermiddag omstreeks twee uur werd met een rede de ten toonstelling geopend door den be schermheer der Ver. Jhr. B. S. A. Ph'. Storm, van 's Gravezande, burgemees- ter dezer gemeente. Die opening werd bijgewoond door een groot aantal ge- noodigden en belangstellenden. Na de; opening mocht de tentoonstelling zicH verheugen in een druk bezoek. Het is dan ook in dezen tijd van 't jaar een' waar genot zich te bewegen tusschen de schoone verzamelingen Chrysanthe mums, Primula's, Begonia's, Cyclamen^ Varens, Anjers en andere kasplanten* Een schoone verzameling fruit bekoort iederen bezoeker. Deze eerste tentoon stelling van de Tuin bouw-Vereeniging toont duidelijk aan, dat er hier flinke vaklui zijn, die in hun vak wat praestees ren kunnen. Ter opluistering werd dooiV de heeren Mesman en Zonen van Bos koop een prachtige verzameling rhodo dendrons en coniferen ingezonden, waar* onder eenige nouveauté's, als blauwe) spar en cham fili formis compacta. Del heeren .W, F. Jansen en G. Steen'

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2