Woensdag 13 November 1012. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 942, 9e £cidóclve ©ou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. -wsa De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Theorie en practijk. Is Frankrijk niet het land, waar de schoonschetterende socialisten het reeds zoover gebracht hebben, dat zij meer dere plaatsen aan de regeeringstafei ver wierven? De vraag is meer gesteld, doch dient telkens herhaald wanneer blijkt, dat ginds sociale wantoestanden heerschen. En nu is weer zoo iets ontdekt, niet in een afgelegen arrondissement, doch inabij Parijs. De corr. van 't Hbld. schrijft dienaangaande: „Een enquête, door de Rarijsche ger rechtelijke .autoriteiten op grond van de klachten van een „Comité de defense des «enfants" en van de Spaansche ambas sade onverwachts ingesteld in eenige groote glasblazerijen, gelegen in de troostelooze industriebuurten ten Noor den van Parijs, heeft een aantal gruwe lijke gevallen van kinder-exploitatie aan het licht gebracht. Aansprakelijk daar voor zijn in de eerste plaats een paar kinder-handelaars van Spaansche natio naliteit, die men, jammer genoeg, alleen zal kunnen vervolgen- voor zoover ze zich door het m.aken van valsche ver klaringen en het doen van onjuiste aan giften en valschheid in geschrifte hebben schuldig gemaakt. Maar bovendien moet uit hetgeen men constateerde (hoezeer de groote pers het ook trachtte te verbloe men) wel worden aangenomen, dat de directeuren van de fabrieken mede schul dig zijn aan de praktijken der „padrones", zooals de Spaansche kinderhandelaars ge noemd worden, en dat ze in elk geval al heel weinig gedaan hebben om het lot van de ongelukkige jongens, die ze voor hun industrie noodig hadden, te ver zachten." Natuurlijk zal Het Volk moord en brand schreeuwen over dergelijke toe standen en er wellicht abbé Santol nog eens bijhalen in zijn ijver bij 't zoeken naar kapitalistische zondebokken. U weet iwel, dien van kinderronselarij belaster den aTbé, wiens tegenstanders evenwel bij den rechter het veld moesten ruimen. Maar hoe is 't mogelijk, dat vlak bij Parijs dergelijke toestanden nog kunnen bestaan, terwijl toch de radico-socialiis- tisclie regeering tot in de kleinste plaats jes van Frankrijk haar agenten heeft, die monniken en nonnen verjagen •en het leven zuur maken. Worden die agenten onttrokken aan den dienst der sociale veiligheid, of komt deze er minder op aan, als de kerkvervolging maar stevig wordt voortgezet? Zou men deze vervolging niet even kunnen staken teneinde de zoo bitter noodig gebleken enquête naar fabriekstoestanden uit te breiden? O, de roode theorie is zoo mooi. Maar in de practijk gaat ze ginds alvast diep gebukt onder de machteloosheid en anti papistische. verblindheid dergenen, die haar moesten toepassen. ALGEMEEN OVERZICHT. Behalve bijzonderheden over reeds lang geleverde gevechten komen bijna geen berichten over den oorlog in den Balkan. Volgens de laatste berichten werken Bulgaar-sche en Servische troepen bij de belegering van Adrianopel samen. De Turksche gevangenen, die bij de uit vallen van het Turksche garnizoen zijn gemaakt, verklaren, dat de toestand in de istad wanhopig is. De bevolking lijdt nijpend gebrek. Brood, vleesch en sui ker zijn soms tegen buitensporige prij zen verkocht, maar de voorraad is nu .uitgeput. Men denkt, dat de bezetting in op zijn hoogst tien dagen zal uitge hongerd zal zijn. De Bulgaren zijn er in geslaagd de wandaden van de basji bozoeks, die in 'de omliggende dorpen plunderden, te onderdrukken en een behoorlijk bestuur in te stellen. Naar verluidt trekt een gedeelte der Grieksche Troepen naar Thracië om met 'de Bulgaren tegen Konstantinopel te lopereeren. Wat de bemiddeling aangaat, zullen waarschijnlijk heden de Balkanstaten (door de gezanten der groote mogend heden worden aangezocht om te kennen te geven op welke voorwaarden zij tot een schorsing van de vijandelijkheden en openen van vredesonderhandelingen zouden willen overgaan. In politieke kringen, zoo wordt uit Cettinje gemeld, is men overtuigd, dat dezer dagen ernstige vredesonderhande lingen tusschen Turkije en de Balkan staten zullen beginnen. De '„Eclair" publiceert een belang wekkend bericht uit Uslcub, volgens het welk Koning Peter een verklaring heeft afgelegd over de toekomst van Katholieken in den Balkan tegenover Mgr. Laurent Midia, den Ka tholieken aartsbisschop van Uskub, dat hem de eerbetuigingen der katholieken in het Vilajet kwam aanbieden. Nadat de koning verklaard had, dat de Katholieken vertrouwen konden heb ben in den huldigen stan,d van zakenj en zij zich mochten verheugen over de overwinningen der verbon,den Balkan staten, voegde hij er verder aan toe: „Wij zijn den oorlog begonnen, om onze verdrukte broeders te bevrijden van de bitterste tyrannie en wij willen than,s de groote weldaden verspreiden, waar toe ons succes ons in staaat stelt. „Er zaj de grootst mogelijke vrijheid van godsdienst worden toegestaan. Voor ons zijn alle Christenen broeders. De Katholieken van geheel Europa hebben met hun wenschen dezen bloedigenj strijd gesteund dit zullen wij nooit ver geten. Ik meen te mogen getuigjen, dat dit ook de gevoelens zjjn van de andere verbonden souvereinen. „Een van mijn eerste zorgen, n,a het eindigen van den oorlog,, zal zijn, mijl tot Rome te wenden, om me met de H. Stoel te verstaan over de positie der! Katholeken 'in deze streken." Het Belgische regeerings-program is gister door den ministerpresident in de kamer voorgelezen. O. in. wend daarin aangekondigd de indienjng van verschillende wetsvoorstellen betreffen de ouderdoms-, ziekte-, invaliditeits- en visschersverzekering. Aan de Kamer wordt verzocht de deelneming aan de debatten tusschen de partijen onderling te verdeden, wat er toe zal bijdragen den wetgevenden arbeid vruchtbaar en snel te doen zijn en duidelijk te doen, behandelen door bevoegde personen. Her verlangen om nauwgezet onze verplichtingen na te komen, aldus de minister, ons door de zorg vóór ónze vaste onafhankelijkheid opgelegd, en be zorgdheid over den internationalen, toe stand, hebben ons genoopt te overwe gen op den huldigen toestand van ons leger ons in staat stelt het hoofd te bie den aan de moeilijkheden, die zich in de laatste maanden hebben voorgedaan. Als leiddraad hebben wij genomen, de rapporten van onze diplomaten en, de werken van bevoegde techniek. Hoewel beschouwingen omtrent den Europeeschen toestand en de betrekkin gen tusschen de mogendheden njet op haar plaats zijn, moet hier toch worden geconstateerd, dat de oorlogstoebereid selen onafgebroken worden voordgezet. Het ijverig werken van de vreemde re geeringen om den vrede te bewaren heeft (ajanspraak op onze dankbaarheid. Overal werkt men meer dan ooit om Ihet hoofd te kunnen bieden in, geval van cotni- flieten die den vrede kunnen, versto ren. De belangrijke rol die België zou moeten spelen in een strijkl tusschen, de WestersChe Europeescbe mogendheden is thans meer dan ooit op den voorgrtond gesteld. Ze vloeit voornamelijk voort uit de voorbereidselen tot een offensief optreden en het verijdelen daarvan waa neer de oorlog is uitgebroken. De toestand ernstiger geworden in de laatste maanden, maakt de plichten België veel gebiedender en dringenden De regeering zal voor niets terug schrikken om die te vervullen. De wet van 1909 verzekerde aan het land een leger, voldoende voor de mo gelijkheden die toen konden wordenj voorzien. Sedert de gebeurtenissen vererger den, werd de regeering genoodzaakt nieuwe maatregelen te nemen in. het be wustzijn van haar verantwoordelijkheid en vertrouwend op de mogendheden die onze neutraaliteit hebben gewaarborgd. Wij zijn verzekerd .van dezelfde sym pathie als vroeger, ,maar men mag niet uit het oog verliezen, dat de groepee ring der mogend!"!eden verbonden, en mi litaire ententes in jiet leven, riepen» dje in geval van .Europeeschen oorlog aan de verleende waarborgen de waarde kan ontnemen, "die de neutraliteit haar al leen kan verzekeren. Men kan veronderstellen dat alle mo gendheden, die onze neutraliteit hebben gewaarborgd in oorlog zouden geraken. Het leger moet talrijk genoeg zijn om de plichten, die de omstandighe den zouden kunnen voorschrijven, te ver vullen. De strategische punten door de be zetting 'waarvan één dej oorlogvoeren de mogendheden een misschien den krijg beslissend succes zou kunnen behalen, moeten uitsluitend door voldoende na tionale troepen bewaakt worden. De regeering is derhalve van plan een wetsvoorstel aangaande de door de om standigheden voorgeschreven maatrege len, aan te bieden. Wij laten aan uw ge weten de zorg over de plichten op gelegd door de eer en de veiligheid van België naar waarde te schatten. De regeejring zal in den loop van Öeze zitting wetsvoorstellen aanbieden betref fende de schoolkwestie. Voorts zal ge tracht worden de jeugd uit te rusten met voldoende vakkennis, aangepast aan de behoeften der verschillende streken. De regeering meent, dat schoolplicht niet mag worden opgelegd, als de wet de vrijheid van schoolkeuze voor de ou ders 'niet waarborgt." Nog verdient mededeeling dat in het vervolg van de zitting Schollaert tot voorzitter van de Kamer gekozen is. De socialisten, die zooals men weet een soort „Rooden Dinsdag'' hadden op touw gezet hebben betoogingen gehou den. Doch naar men meldt, hebben zich geen ongeregeldheden daarbij voorge daan. De, socialistische afgevaardigde Van- dervelde heeft ten bureele van de Ka mer een voorstel gedeponeerd, de vol gende week de grondwet te herzien. Minister Canelejas de 'Spaansche minister-president, die zulk een treurige vermaardheid "verwor ven heeft, is gisteren door moordenaars handen gevallen. Een individu, genaamd Manuel Partinas, loste op hem, toen hij zich naar den ministerraad begaf, vier schoten. Canalejas was onmiddellijk een lijk. De moordenaar trachtte vervolgens zelfmoord te plegen. Het lijk van Canalejas werd op een tafel in het middensalon van het mi nisterie gelegd. De koning deed een kort gebed bij den doode en verliet daarna het ministerie om naar het paleis terug te keeren. De ministers kwamen des middags tot het 'houden van een minis terraad bijeen. Garcio Prieto werd tot ministerpresident ad interim benoemd. Mevrouw Canalejas weet nog niets van den dood van haar echtgenoot af, want men heeft haar medegedeeld, dat hij van de trap was gevallen. De begrafenis zal waarschijnlijk morgen plaats hebben. De kogel trof hein onder het oor en kwam bij de slaapstreek weer uit zijn hoofd. Ondanks wij bij zijn leven niet veel goeds van den overledene hebben kunnen zeggen, tneenen we ons toch bïj de „Msb." 'te kunnen aansluiten, waar dit blad zegt: We willen ons niet verdiepen in be schouwingen over de dubbelzinnige staatkunde, die deze politicus volgde. We willen ook in het midden laten de bewering van sommige, met Spaansche toestanden niet onbekende personen, dat die politiek slechts gevoerd werd om erger van de zijde der vrijmetselaars te voorkomen. Dat ze slechts gevoerd werd in het bewustzijn, dat de. wetten, die er liet gevolg van zouden zijn, slechts op papier zouden bestaan en toch niet zou den worden uitgevoerd. We willen ook niet nagaan, in hoeverre de staatkunde van dezen minister te rijmen is met de beginselen van goed Katholiek, die hij heette te zijn. Dit alles blijve onbespro ken. Ons medelijden en onze deelneming gaat thans slechts naar dien man, die daar in zijn gang van bezigen minister plots werd weggerukt uit het leven door phet verraderlijk schot van een moorde naar. GEMENGD De „Belgique Maritime" weet mee te deelen, dat koning George van Engeland het volgend jaar een be zoek zal brengen aan den koning van Het vertegenwq,or digende lichaam der Straits Settlements heeft bij accla matie een voorstel van den Sultan van Perak aangenomen, om een oorlogs schip aan te bieden aan de Engel- sche regeering, waarvan de kosten niet minder dan 2.250.000 pond zullen bedragen. Reuter verneemt, dat de re geering het aanbod dankbaar aanvaard heeft. In België huldigt men het prin cipe: steunt de inlandsche indu strie. Van de Vyvere, minister van landbouw en openbare werken, zoo be richt het „H. v. A.", heeft een omzend brief geteekend, voorschrijvende dat voor de werken in den dienst van bruggen en wegen slechts Belgische materialen mo gen gebezigd worden. De schoener Casimir-Perier, ko mende van St. Servan, is gisterochtend door den storm van de kettingen, waaraaji 'het in een kanaal bij EXiin- kerken vastlag, losgeslagen. De nieuwe 'bemanning verliet het schip 4 dat daarna wegdreef en een vijftien sloependie in de visschershaven gemeerd 'lagen, in den grond boor de. Men weet niet of er menschen bij omgekomen zijn. De schoener zelf is ook gezonken. Een wervelstorm heeft langs de kust van Annam gewoed. Er zijn 30 dooden. In Westfalen is thans zoo groot gebrek aan spoorwegwagens, dat de uit de mijnen opgehaalde steen kool niet snel genoeg vervoerd kan wor den. De mijndirecties hebben zich hier door genoodzaakt gezien de productie te verminderen en de overuren af te schaf fen. Onder de mijnwerkers, wier loon aldus 'wordt verminderd, heeft dit een sterke ontevredenheid en gisting gewekt. Koninklijke besluiten. Bij kon. besl. is eervol ontheven uit zijn betrekking van ordonnans-officier van H. M. de Koningin de 1 o-luit. J- J- G. 'baron van Voorst tot Voorst, van den grooten staf, die in verband daarïne»- de wordt teruggeplaatst bij het wapen der infanterie en wel bij het regiment grenadiers en jagers in zijn rang overgeplaatst bij het het regiment grenadiers en jagers de le-Iui- tenant E. T. C. T. Motké, van het 2e regiment infanterie, gedetacheerd bij de Militaire Verkenningen; is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gez. Ie kl., de officier van gez. 2e kl. .P, H. E. Verberne,, van dat personeel is de let-luit A. W. F. Koning£feld,i van het .10e reg. inf. ter zake van tij delijke ongeschiktheid op nou-activiteit gesteld is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, de resident van Bant- joemas H. G. Heyting; is benoemd tot directeur van het posfc- en telegraafkantoor te Joure J. G. PoL- jewijd, thans commies der posterijen le klasse. Rechtsche samenwerking. Naar 'het „Centr." verneemt, zijn tus schen de drie rechtsche partijen bev- sprekingen ingeleid tot jhet samenstellen, van een gemeenschappelijk program van actie voor de verkiezingen van 1913. Ned. R. K. Vrouwenbond. iWij "hebben aan het „Dagbl. v. N. Br." de mededeeling ontleend, dat, on der goedkeuring van Jiet Doorluchtig Episcopaat, een Nederl. R. K. Vrour wenbond zal worden opgericht, geon- ganiseerd op dezelfde wijze als de Kath. Sociale Actie met diocesane en plaatse lijke comité's en d.en hoofdzetel te Leid den op het Centraal Bureau. „Het 'Huisgezin" deelt nu mede, dat door elk der Bisschoppen in hun dk> cees dames zullen worden aangewezen om voor een R. K. Vrouwenbond te gaan werken, dat de R. K. Vrouwenorganisaj- tie Zal staan op den grondslag der K. S. A., doch een zelfstandig lichaam zal vormen, dus in hoofdzaak geheel vrij zal zijn van het Cenraal Bureau. Wel zal prof. Aengenent, algemeen adviseur der K. S. A., tevens algemeen adviseur worden van de Vrouwenoriganisatie. De indeeling zal zijn als bijl de K. S. A.er zullen afdeclingen worden op>- gericht en deze zullen zijn vereenigd in een 'R. K. Vrouwenbond. Federatie van R. K. Middenstands bonden. Omtrent het niet-goedkeuren door het doorluchtig Episcopaat van de te Utrecht gestichte Federatie van R. K. Midden standsbonden kan de „N. Haarl. CL'4 nog het volgende mededeel en Het Hoogwaardig Episcopaat heeft aan, de bedoelde „Federatie" inderdaad dq - goedkeuring geweigerd, waar de bestuur ders om vroegen aan Z. D. H. den Aarts* bisschop. Tevens is door het Hoogw. Episco paat medegedeeld, dat de éérst-gestichte Federatie (waaraan de Haarlemsche Dio cesane medegewerkt heeft) tot dusverre de goedkeuring van het Episcopaat nogi niet gevraagd had wat ook niet kon gebeuren, daar practisch deze eerste Fe deratie immers niet meer bestaat. Met het oog hierop heeft het Hoogw.. Episcopaat als zijn wensch te kennen gegeven, dat een Federatie van alle Dio cesane "Bonden met inbegrip van Lim burg moge tot stand komen van nieuws af, terwijl de verschillende Bon den daartoe met elkaar in overleg dienen te treden door middel van personen of afgevaardigden, die niet gemoeid zijn in de geschillen, welke tot dusverre deze Federatie-stichting hebben beroerd. Actie van de sigarenmakers. 'De bijeenkomst van de hoofdbesturen der sigarenmakersorganisaties met 't verbond van sigarenfabrikantenvereeni- gingen heeft gisternamiddag te Utrecht plaats gehad. Men is tot geen besluit gekomen. Morgen zal te Amsterdam een samenkomst worden gehouden van ge noemde hoofdbesturen met de Amster- damsche patroons. Van de zijde der sjgarenmakersorgani» saties werden de in den brief van het verbond van 6 dezer genoemde minima onvoldoende geacht. Scheurt de coalitie? De „Telegraaf" neemt over het bericht van de „Maasbode", dat mededeelingen bevatte omtrent het overleg tusschen de R. K. en Chr.-Hist., aangaande het stel len van een Katholieken candidaat te Am sterdam in 1913. Het "blad heeft dienaangaande in Chr.- Historische 'kringen te Amsterdam ge ïnformeerd naar de mogelijkheid van een uiteen vallen der tegenwoordige regee- ringscoalitie, en vernam het volgende: „Men 'deelde ons mede", zegt het blad, „dat, 'weliswaar, eerst op de algemeene vergadering Van de Christelij'k-Historische Unie, *23 Januari a.s., te Amsterdam te houden, over het blijven bij de ooalitie zal worden beslist, doch het werd niet onmogelijk 'geacht, zooals de omstandig heden thans zijn, dat het niet-anti-revo- lutionnaire protestantsche deel van ons volk, 'jn Juni a.s., zijn eigen weg zal gaan. Het 'gaat den christelijk-historischen^ aldus tie christelijk-historische zegsman,- tegenwoordig 'niet naar den zin. De staatssocialistische richting, waarin de meerderheid van rechts, voorgegaan door minister Talma, stuurt, vindt in christel.-historische kringen géén instem ming. De meerderheid der rechterzijde is al leen 'door krachtige samenwerking van de 'drie partijen tot stand gekomen. Daarbij "heeft het anti-revolutionnairfl deel Van Protestantsch Nederland een aantal 'zetels verkregen, vèr gaande boven de werkelijke kracht dier partij in ons volk. Waar zij in hoofdzaak vertegenwoor digt lt«et Gereformeerdej eertijds dolee- rend, deel der natie, en de meerderheid van ons Protestantsche volk behoort tot de Ned.-Hervormde Kerk, kan zij geens zins worden geacht de meerderheid der Protestanten te vertegenwoordigen. Tócfy door het ongeëvenredigd groot aantal Kamerzetels, handelt, de anti-rev. partij als 'de voornaamste vertegenwoordigster der 'Protestanten, ja, drijft zij de coalitie naar 'een richting, waarheen de christe- lijk-historischen niet willen. Alleen het besef, dat het afzonderlijk optrekken de kracht der linkerzijde zou versterken, heeft tot nu toe de chr.-histo- rische 'voormannen er van afgehouden^ vierkant contra de tegenwoordige coafitie- politiek 'stelling te nemen. Thans,, nu de algemeene verkiezingen in aantocht zijn, willen de chr.-histori- schen meer rekening zien gehouden met hunne staatkundige opvattingen. Büjkt men in het anti-revolutio;;::aire hoofdkwartier niét geneigd, in de prac- tjgphe politiek meer rekening te willen

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1