BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ©p te treJe.i, zoodra de bedre.ging, dat Servië een Adriatische haven wil be- bezetten, waar blijkt te zijn. Alle Ita- liaansche Alpenjager-bataljons en een. groot gedeelte van de veldartillerie zou den reeds een mobilisatie-order ontvan gen hebben en alleen nog op het bevel tot inscheping wachten". In Petersburg verluidt daj Poincaré dezer dagen een voorstel zal doen om aan den wenscJh van Oostenrijk tegemoet te komen, door te bepalen, dat Servië gedurende een aantal jaren niet het recht zal hebben om in de Adriatische Zee oorlogsschepen te onderhouden. In Russische diplomatieke kringen be schouwt men den toestand als zeer ern stig. In de laatste vergadering van den ministerraad moeten, voor het geval van dere verwikkelingen op den Balkan, be langrijke besluiten genomen zijn, In i&- genstelling met de tegenspraak van het Petersburgsche telegraaf agentuur moet het aan geen tyvijfel onderhevig zijn, dat miliaire voorzorgsmaatregelen zullen ge troffen worden. üfciMENüD De „Moniteur" bevat een konink lijk besluit, waarbij de ontslagaanvraag van den Belgischen minister van oorlog generaal Michel, wordt aan genomen en de minister-president de Broqueville benoemd wordt tot minis ter van oorlog, van de Vjjvere tot mi- nisier van Spoorwegen, Heileputte tot minister van landbouw en openbare wer ken en Segers tot minister van marine en posterijen §n telegrafie. Op de Germaniawerf te Kiel werd gisteren, in tegenwoordigheid van prins Heinrich v^n Pruisen en zijn gemalin,, dekleinekruiserte water gelaten, die de „Seeadler" vervangen zal en die „Karlsruhe" werd gedoopt. Volgens een telegram uit Porta- leza, (Brazilië) is daar een oproer uitgebroken. Gisterochtend is te Yazoo aan den Mississippivalley-spoorweg een perso nentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Ongeveer dertig personen, werden gedood en meer dan vijftig ge wond. Verschillende slachtoffers van de ramp waren zóó verminkt, dat zij onher kenbaar waren egworden. In de nabijheid van het station Liplsjeny (Rusland) aan den £uidwes- terspoorweg, is een passagiers- trein ontspoord. Vijf wagens wer den vernield en veertien person.en, onder wie vijf treinbeambten, gewond. Scheurt te coalitie? Men schrijft uit Amsterdam aan de „Maasbode" Naar wij van alleszins bevoegde zijde vernemen, heeft dezer 'dagen de voor zitter van een der afdeelingen van de R. K. Kiesvereeniging alhier met een lid van heit hoofdbestuur der Christelijk Historische Unie geconfereerd over het stellen van een Roomschen candidaat bij de a.s. verkiezingen van 1913. Bedoelde voorman der Christelijk Historische par tij zeide hieromtrent geen enkele toezeg ging te kunnen doen, omdat, gezien de z.i. staatssocialistische ideeën van Mi nister Talma, gesteund door het over- groote deel der tegenwoordige rechter zijde, het lang niet vast staat, of de christelijk-historische partij geneigd is, nogmaals tot het vormen van een coalitie als de thans bestaande, mee te werken. Gevraagd naar de dan aan te nemen houding in een Amsterdamsch district, waar momenteel een Christelijk-Histo- risch candidaat staat en waar de recht- scbe zetel door de socialisten ernstig wordt bedreigd, meende bedoeld lid der Chr. hist, partij zich te moeten reservee ren, omdat z.i. daaromtrent nog geen gedragslijn kon worden vasigesteld. Daar het hier geldt een man, wiens adviezen voor de samenwerking der chris telijke partijen bij de verkiezingen van groot belang zijn, meenen wij in de hui dige omstandigheden goed te doen deze verklaring te publiceeren en te vragen laat er opheldering komen, voor het te laat is. Federatie van R.K. Middenstands bonden. Naar men aan het „Huisgezin" meldt, is de te Utrecht gestichte Federatie van R. K. Middenstandsbonden, waarvan dc heer Frencken te Oosterhout, voorzitter der Hanze in het Bisdom Breda, voor zitter is, door het doorluchtig Episcopaat niet goedgekeurd. Looals men weet, was tot deze 'Fede ratie, welker geschiedenis heel wat stof heeft opgejaagd, de Hanze in het Bisdom Haarlem niet toegetreden. De actie der sigarenmakers. Na een onstuimige vergadering is Za terdagavond besloten door de arbeiders van de sigaren-industrie te 's Hertogen- bosch, ondanks het besluit van hun hoofdbestuur, toch te staken. Gisteren kwam geen enkele arbeider op de fa briek. Gisteien vergaderden te 's Her togenbosch het hoofdbestuur, vier arbei ders Oiganisaties met het hoofdbestuur van de zuidelijke Fabrikantenbond en. het bestuur der Eindhovensche Fabri kantenvereniging. Besloten, werd heden een spocdeischende vergadering van zuidelijke fabrikanten te Venlo te houden, terwijl het hoofdbestuur, de arbeiders zal bewegen het werk te her vatten en zich met hun besluit te ver eenigen. KORTE KRONIEK. In goed ingelichte kringen wordt,! naar „de Tijd" meldt, verzekerd, dat de vierde staatsmijn onder de gemeente Ge leen, nabij Sittard, zal worden gebouwd. Bij Kon. besluit van 9 dezer is in de gemeente 's-Gravenhage een armen raad ingesteld. Het aantal bestuursle den van dien raad is bepaald op 22. Het bestuur van dien raad zal een da- gel ijkscli bestuur van 5 leden uit zijn midden kiezen. Het bedrag, bedoeld in art. 48, 1ste lid, 2de zinsnede, der Armenwet, voor den termijn van 4 jaren, gesteld in, art. 44 dier wet, is bepaald op f 19,480.58. Dank zij het bemiddelend optre den van de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven is het conflict in de kleedingindustrie te Amsterdam opge lost. Beide partijen zijn toj overeenstem ming geraakt over een arbeidsovereen komst. Het werk zal deze week won den hervat. Naar het „Hbl." verneem^ moeten bij de firma Hertzberger nog eenige b&- zwaren omtrent het terugnemen van. per soneel uit den weg worden geruimd. Reuier seint dd. gisteren uit Smyrna, dat de Gelderland vandaar vertrokken is met opdracht om naar Constantinoepl te gaan. Het Kamerlid Ruys verklaarde in een vergadering der R. K. Kiesvereeni ging te Heerlen, de Candida tuur voor Gulpen weder te zullen aannemen. LEIDEN, 12 November. Mej. G. J. van Rinsum, hoofd der Bewaarschool, verbonden aan de Kweek school voor Bewaarschoolhouderessen alhier, vertrok dezer dagen naar Surina me in gevolge opdracht van den Minis ter van Koloniën om daar een onderzoek in te stellen naar den toestand van het Bewaarsciboolondenvijs en om eventu eel voorstellen te doen tot organisatie van dat onderwijs. In yerband hiermede herinnert men, dai dit reeds de tweede leerlinge is van de bekende Leidsdhe school, wel ke in dit jaar buiten Nederland wordt geroepeneenige maanden geleden, ver trok mcj. J. van Griethuysen naar Zuid- Afrika om daar aan het hoofd te worden geplaatst van de opleidingsschool voor Bewaarschoolhoudei essen aan het Nor- mal College te Bloemfontein. De Royal Society te Londen heeft de Rumford medaille toegekend aan pro fessor H. Kamerlingh Onnes alhier voor diens proefnemingen op het gebied der laagste 'temperaturen. Het is nu vier jaar geleden dat door prof. Kamerlingh Onnes het helium vloeibaar werd gemaakt. Tot dusver is dit in geen enkel buitenlanf.Voh labo ratorium gelukt. „Hbld." Qe Staatscourant van gisteravond bevatte het koninklijk besluit, waarbij de aan de orde van Oranje Nassau verbon den eeremedaille in zilver wordt toege kend aan den heer J. B. Devilé, winkel dief bij de firma A. H. J. Wijlenburg, alhier. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur a.m. Kapel R. K. Be graafplaats. Bidstond der St. Barbara- vereeniging. ALPHEN. De Regeering heefi aan de afd. Alphen c. a. van de Holl. Mij. van Landbouw een subsidie toegekend ad f560 ten behoeve van hare cursussen voor landbouwonderwijs. HAARLEMMERMEER. Een geval van miltvuur heeft zich voorgedaan on der het vee van den landbouwer Z. C. aan den Aalsmeerderweg alhier. KATWIJK AAN ZEE. Aan D. W. Gesink alhier is de levering en het plaat sen opgedragen van een overkapping voor de verte varkensmarkt te Leiden. De heer Houtkamp heeft het hotel „Du Rhin" wederom voor den tijd van 5 jaren van den eigenaar, den heer A. v. Leeuwen, ingehuurd. LEIMUIDEN. De gemeenteraad al hier is in openbaie vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 13 November a.s., des voormiddags 11 uur. NOORDWIJK. De heer A. E. Hom- brink, volontair bij de politie alhier, is benoemd tot inspecteur van politie te Leeuwarden. ROELOFARENDSVEEN. De vereeni- ging Tuindersbelang heeft een aigemeene ledenvergadering gehouden. De vergade ring werd op de gebruikelijke wijze met gebed geopend, waarna lezing en vast stelling van de notulen. Hierna volgde een verslag van inkomsten en uitgaven. Medegedeeld werd, dat volgens voor- loopige rekening 1/3 der gestorte pro centen over dit jaar als winst geboekt zal kunnen worden. Vervolgens gaf de secretaris een breedvoerig overzicht dei- werkzaamheden gedurende het seizoen. Herinnerd werd aan de wisselvalligheden in den tuinbouw, vooral ten opzichte van de weergesteldheid en de prijzen onzer producten. Belangrijke mededeelingeii werden gedaan inzake den. afzet onzer producten, vooral die verzonden zijn naar 't buitenland. Aangetoond werd, dat in deze richting nog vee! gedaan kan wor den en dat het bestuur hei nuttig heeft geoordeeld om den afzet onzer producten te bevorderen en steun te zoeken bij grooie lichamen, welke in deze richting werkzaam zijn. Als aangeslotene aan den Nederl. Tuiiibou vrr.:.d lag het op den weg bij het bestuur aan te kloppen om steun te erlangen bij de behandeling der vele en moeilijke vraagstukken, welke zich voordoen in den tuinbouw. Onmiddellijk na dit overzicht werd aan de vergadering voorgesteld de heer C. v. Lennep, secretaris van het Centraal Be stuur van den Nederl. Tuinbouvvraad, en verkreeg deze het woord. Spr. gaf eerst een uiteenzetting van het doel en den werkkring van den N. T. R. In de eerste jaren was gewerkt aan het ver zekeringswezen; in het buitenland werd op de verschillende tentoonstellingen door velerlei bemoeiingen onze tuinbouw be vorderd. Spr. achtte nu den tijd geko men om meer in contact te komen met de aangesloten vereenigingen. Getracht moet worden naar uitbreiding van' het afzetgebied en om den handel in goede banen te leiden. Ook het vervoer per spoor en per schip met doelmatige ver zorging voor lang transport werd in den breede besproken. Spr. zeide het stelsel van producent tot consument af te keuren; de handel moet niet worden uitgescha keld, maar wel mogen de tuinders een woordje meespreken in de te bedingen prijzen en de bevordering van grootere afzetgebieden. Spr. wees vervolgens op mogelijke tegenwerking bij uitvoer naar het buitenland. Het is een feit, dat hei groote succes van onzen tuinbouw der laatste jaren den naijver heeft opgewekt van verschillende grooie kweekers in de naburige landen. Van verschillende zijden worden reeds stemmen gehoord tot ver hooging der invoerrechten van onze tuin bouwproducten, vooral in Duitschland. Spr. verzekerde, dat ook deze aange legenheid nu reeds ernstig ter overwe ging was genomen en vertrouwde, dat, wanneer eerlang een bijeenkomst zou gehouden worden mei betrekking van voorgaande handelsaangelegenheden de vereenigingT uindersbelang vertegen woor- digd zou zijn door hare afgevaardigden. Deze belangrijke rede werd met de meeste belangstelling gevolgd, en aan liet einde viel spr. een warm applaus ten deel. Den spreker werd dank ge- brachi voor de leerzame rede. Alsnu werd de agenda verder afge werkt. Omtrent het aanschaffen van een automatisch afinijnstelsel (nieuwste con structie) werd besloten de beslissing op de eerstvolgende vergadering te doen plaats hebben. Een voorstel, om een gedeelte reserve uit te keeren, inplaats van rente te be talen, vond geen bijval bij de leden. Echter werd dit voorstel nog tot lairer aangehouden. Aangaande den aankoop van sparren hout werd medegedeeld, dat dit jaar een betrekkelijk klein quantum aangekocht was; dat verdere onderhandelingen ge voerd werden, doch dat tot heden het gewenschte resultaat daarvan nog niet bzrfjkt was. Hierna volgden eenige huishoudelijke mededeelingen en besprekingen bij de rondvraag, waarna deze belangrijke ver gadering door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. RIJPWETERING: Ter jaarvergadering van de Harmonievereeniging bleken de inkomsten over het geheels' jaar te heb ben bedragen f354,OS1/* en de uitgaven f341,811/0, zoodat men een voordeelig saldo had van f 12,24. Gisteravond vierde de Harmoniever eeniging. mei de Tooneelclub haar zesde jaarfeest, dat schitterend geslaagd mag worden genoemd. Eerst kregen we 9 nummers muziek, die er goed inzaten. Nummer 10 was een komische duo-scène „Jongen, gij moesi trouwen", een stukje, dat bijzonder in den smaak viel „Een boer bij de spiritisten" viel wel het meest in den geest. Verder werden nog vijf voordrachten gegeven, die prachtig wer den gespeeld. Ten slotte dankte deWel- eerw. heer H.Westgeest voor den genoeg lijken avond en hei prachtig spel. Later werd nog bekend gemaakt, dat de eereleden- en donateurskaarten a.s. Woensdag ook geldig zijn. te Korteraar. TER AAR. Het bestuur van den Kor- teraarschen en Bloklandsehen polder zal den 13den November e.i volgende dagen schouw voeren over de sIooten en wate ringen; ook over den sloot in Korteraar. B. en W. dezer gemeente zullen den 14en Nov. en volgende dagen schouw voeren over de slooien langs de wegen en tusschen de erven te Langeraar en ZOETERWOUDE. De brug, gelegen over het nieuwgegraven Rijn- en Schie- kanaal, onder deze gemeente, is thans zooverre gereed, dat nu alle verkeer daar over kan geschieden. Reeds lang werd reikhalzend hiernaar uitgezien, aangezien de hqlpweg in een erbarmelijk slechten toestand verkeert. Voor fietsrijders was dat eind weg niet berijdbaar. GEWESTELIJK GEMENGD. in het N. deel van de Haarlemmer meer komen in de laatste week verschil lende diefstallen van pluimvee en. konijnen voor, sommige zelfs mei verbreking van de afsluiting der schuur. Tot heden is het niet mogen gelukken ook maar eenig spoor van de daders in handen ie krijgen. De politie is dubbel waakzaam, hoewel door de zeer groote omgeving een af doende bewaking uiterst moeilijk is. Rechtzaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde wegens openbare dronkenschapJ. B., A. B., I. de V., H. O., A. G N.„ L. W., I. L., M. A. M., allen te Leiden, J. de G. te .Hillegojn, F. W. O. te Arnhem, allen tot f 1 of 1 d. icaërli. K.r H. F., H. van der R., J. A. S., allen te Leiden, J. O. Kzn. te Katwijk, P. C. de G., J. D>. Pzn., beiden te Noordwijk tot f 2 of 2 d. ieder; .W. F. van der L, J. D. de G., J. L. S., allen te Leiden tot f2 of 1 d. iederJ. M. B. wede. J. B. te Leiden, D. de G. te Voorschoten tot f 1 of 2 d. ieder; W. A. te Noordwijk, W. G. te Voorschoten tot f3 of 2 d. ieder; N. van M. te Noorchvijkerhout tot twee- maal f3.,*— of tweemaal 3 d. W. H. H. te Noordwijkerhout tot tweemaal f3. of tweemaal 2 d. wegens loopen op verboden grond H. S. te Katwijk aan Zee tot f 3 of 1 d.M. van D. te Katwijk aan Zee tot f 2 of 1 week tuchtschoolJ. V. Pzn. te Noordwijk tot f 2 of 2 d.j P. van der B. Pzn., J. D. Azn. beiden te Noordwijker hout, A. P., M. P., beiden te Zandvoort, J. van D. te Haarlem tot f'2 of 2 d. ieder wegens overtreding der jachtwet: D. S. Jzn. te Katwijk aan Zee, A. van der B., C. de B. beiden Je 's-Gravenhage tot f 2 of ,2 d. iederwegens overfee ding der vissCherijwetH. L. van D. te Warmond tot f0.50 of 1 d.J. V. Pzn. te Noordwijk, J. J. E. te Leiden tot fl of 1 d. ieder wegens burengeruchtH. Z. te Lei den, L. M. te Noordwijk tot f 3 of 2 d. iederwegens burengerucht en het opgeven van een valschen n,aamH. P. te Leiden tot f3 en f 10 of tweemaal 2 d.wegens te laat als bezoeker in een café aanwezig zijn en het opge ven van een ;valschen naamJ. B. te Leiden tot f2 en f10 of tweemaal' 2 d. wegens rijden met .een rijwiel zonder licht en toelaten dat daarop nog een persoon plaats neemt: H. T. te Leiden tot tweemaal 50 c. of tweemaaal 1 w. tuchtschoolwegens rijden met een rijwiel zonder licht: H. C. H., H. H. K., P. M. V., J. van der S., K. R., J.. C. O., R. S., allen te Leiden, P. van den E. te Rijnsburg, ,W. J. van der B. te 's-Gravenhage tot f 2 of 2 d. ieder; J. P., C. P. .B., E. W. J. van der L.. alldn te Leiden, J. .F. te Oegstgeest tot f 1 of 1 d. iederG. de B. te Leidein tot f0.50 of 1 d.wegens rijden met een rijwiel zonder belTh. S. te Voorschoten tot f 1 of 1 d.D. K. te Katwijk aan Zee tot tweemaal f2 of tweemaal 2 d.; wegens overtreding der leerplichtwet A. van R., P. S., beiden te Katwijk aan Zee, J. K. wede. J. C. van D. te Kat wijk aan den Rijn, A. R., J. P. van W. beiden te Leiden tot f 2 of 2d. ieder J. van den H. te Leiden tot f3 of 2 d.W. B. wede. L. N. te Rijnsburg tot f 0,50 of 1 d. wegens stoom en in Rijnlanjds boezem water C. de W. te Oudeniedorp tot f3 of 2d.; .W. V. te Rotterdam tot f5 of 3 d.; wegens te Noordwijk met een auto in verboden richting rijden,D. W. te 's- Gravenhage tot f2 of 2 d.wegens overtreding van de verordening op iiir voer en vervoer van vleeschF. H. T. te Leiden tot f3 of 2 d.wegens op den openbaren weg liedjes zingen,: H. J. te Leiden tot viermaal f 1 of viermaal 1 d.wegens op den openbaren weg iemand naschreeuwen\V. R. van L. te Leiden tot f 3 of 1 d.wegens over treding van verschillende politie-veror- deningen, J. van den, B., J. S., J. B., J. J. D., S. van W., E. de H., alkjn te Leiden lot f 0.50 of 1 d. hechtenis P. W. J. van N., L. S., beide te Leiden tot f 0.50 of 1 week tuchtschoolJ. van der W., J. D. T., J. J. S., C. H. G., E. M. G., Ph. K., H. E. allen te Lei den, C. O., te Katwijk aan Zee, C. M<. S., J. C. K., beiden te Voorschoten. W. van E. te Oegstgeest, J. P. M. te Aarlanderveen tot f 1 of 1 d. iederE. H. F. F. te Leiden tot f 2 of ld; H. K. te Leiden tot tweemaal 50 c. of twee maal 1 d. Vrijgesproken werden: J. van der B. te Noordwijk van de ten laste gelegde overtreding der jachtwet en H. van P. te Leiderdorp van de ten laste gelegde overtreding der hinderwet. Haagsche Rechtbank. Drie gulden boete of zes dagen hechtenis vorderde het openbaar Mi nisterie bij de Haagsche Rechtbank nog tegen een persoon die een conducteur van de tram Leiden—Katwijk te Rijns burg zou hebben gescholden voor „lee- 1 ij-Je e kaffer" toen de tram een zeker punt van den weg voorbijreed, waar zij had willen stoppen op verzoek. Bekl. beweerde dat woo»d niet tot den conducteur te hebben geroepen doch tot zijn (beklaagde's) kameraad die op het balcon naast hem stond en in be schonken toestand bezig was de nood- bei in beweging te brengen. De belee- digde en zijn kameraad hielden echter vol dat het „teel ijk e kaffer" vlak in beleedigde's gelaat was geroepen. De president vroeg den eersten getui ge of hij zich heel erg beleedigd gevoel de-door de toeroeping? Een maand gevangenisstraf werd gevraagd tegen 'n 19-jarigen kettingsmid te Leiden die, toen hij een beschon ken kameraad wilde ontvoeren uit de handen der politie, een der agenten mis handeld had. Er werd 8 dagen gevangenisstraf geëischt tegen een man die te Rijns burg een ruit had vernield. Daarna heeft de rechtbank het onderzoek in de zaak van G. M. S., ver dacht van diefstal te SasseAheim jherv.at. De ontbrekende getuigen, twee te Rotterdam wonende zusters, van wie een de verloofde van bekl. was, waren nu verschenen. Beiden verklaarden, dat bekl. zich met een pak nat ondergo.c! vertoond had, zich van droge ftleeren had voorzien en zelf verteld had, dat hij met den in dit geding meer genoem den kameraad was uitgegaan, dat te Sassenheim de politie o,p dien kameraad geschoten had, omd.a( ze in een huis geweest waren, en dat hij, bekl., toen in een sloot was gesprongen. Nog verdere bezwarende verklaringen legden beide getuigen af, maar bekl. bleef ontkennen, de getuigen wrakende, als onbetrouw bare menschen, die voor een gulden hun, eer verkoopën, enz. In de couranten/ zouden zij het verhaal gelezen hebbenj dat ze hem in de schoenen schoven. De substituut-officier, mr. van Klef- fens, achtte hier voldoende aanwijzingen; aanwezig om aan beklaagde's schuld' overtuigend te gelooven. Er op wijzen de,, dat bekl. recidivist is, vorderde hij 4 jaren gevangenisstraf. Dc verdedigerster, raej. mr. van Driel, advocate te 's-Gravenhage, achtte elk! rechtstreeksch bewijs uitgesloten en de aanwijzingen te zwak, en vorderde vrijl- spraak. Daarna verdedigde bekl. zich' zeiven nog eenigen tijd. Moord te Uden. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van J. van V., landbouwer te Uden, door het Gerechtshot te 's Hertogen bosch veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf wegens doodslag, op 15 No vember 1911 door hem gepleegd op zij ne dienstbode. Van oordeel dat geen der voorgestel de middelen, allen van formeelen aard, tot cassatie kan leiden, verwierp de Hooge Raad het cassatie beroep. Verkoop over het hekje. De Amsterdamsche rechtbank heeft in hooger beroep uitspraak doende, den palingkoopman W. U. V., aan de Re- guliersbi eestraat, wegens het verkoopeii van paling 's avonds kwart voor 10; als mede mej. De W. Prins Hendrikkade 87,j wegens het verkoopen van sigaren,/ 's avonds half 10, veroordeeld tot f10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Eerstgenoemde was door den kan tonrechter mr. Kranenburg veroodeeld tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis. De sigarenwinkelierster was door den plaatsvervangenden kantonrechter mr. Lioni ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank overwoog, dat van ar tikel 1 der Verordening op de Winkel sluiting (verbod 0111 een winkel voor het publiek na zeker tijdstip geopend te houdei.) de gewone beieekenis moet worden gegeven. Het doet er niet toe of de gelegenheid om te koppen is in den winkel of daarbuiten o^> straat. Art. 4 is niet anders dan een uitbrei ding van het bij art. 1 bepaalde. Academienieuws. LEIDEN. Met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen in de rechten door Mejuffr. A. L. de Fouw (den Haag). Kunst en Wetenschappen. Voor den vierden keer werd gister avond in den Leidschen Schouwburg „Jonkvrouwe de la Seiglière" ten toonee- Ie gebracht. Toen Willem Rooyaards met zijn gezelschap voor '1 eerst dit tooneel- stuk in Leiden opvoerde hebben we die opvoering in den breede besproken. Nu willen we toch nog 'ns even naar voren brengen het pracht-spel van Willem Rooyaards zelf. Hoe fijn, en minutieus-juist kwamen tot haar recht die vele nuanceeringen in dé even natuurlijke als oppervlakkige en voorbijgaande gewaarwordingen van Markies de la Seiglicre. In het laatste bedrijf b.v. de afwisseling tusschen op recht maar niet diep-gevoelde vaderlief de en sioïcijnsche zeif-genoegzaamheid,- tusschen brallende adeltrots en kalme gemoedelijkheid. Met genot hebben we ook weer 't zoo bijzonder losse spel bewonderd van den heer Co Balfort (Bernard Stamply). E11 het spel van mevr. J. Rooyaards Sandberg (Jonkvr. de la Sieglière) muntte uit door '*ii ongedwongenheid en natuur lijkheid, welke door mej. S. de Vries (barones de Vaubert) op zijde worden ge streefd, maar, dunkt ons, niet worden evenaard. Ingezonden Stukken. Buiten veranfu ordelijkheid der redactie Arbeidscontract. M. d. R „Bloinmtraan' n.. wassenaar meent hei besr, warmee klagend over „het wegloopen ciders", schrijft: „Alt- leen, v. u. l c patioons verenigd waf- ren, en een ontslagbrief gaven aani de v. .cuen, die hunne dienstbetrek king opzegden, of die van de patroons zijde opgezegd werden, dan alleen was er wat aan te doen." Nogmaals: hij meent het ongetwijfeld best, maar wat bedoelt hij met een „ont slagbrief'? Wat moet daar in vermeld worden Ik geloof, dat het niet ondienstig is, „Blommeman" en ook J}Een werkman", die met hem in discussie trad, even ta herinneren aan wat de wet op 't ArbeidsW, contract zegt ten aanzien van, het geiuigK schrift want een ander papier die wet bij pptslag niet.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2