De Splijtzwam. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 939. Bureau OUDE SINGEL 54, UEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Alweer een nieuwe partij! Volgens „De Beukelaar", die 't we len kan, worden door een voorloopige commissie, bestaande uit ds. Coolsma, ,!dr. C. D. Cramer, Utrecht; ds. J. C. [B. Eykman, Sittard; A. de Geus, Gen- dringen; dr. E. A. Keuchenius, Scheve- pingen; mej. M. van Woensel Kooy, Huizen, en mr. dr. A. van de Laar, jDendringen, stappen gedaan om te ko men tot oprichting eener Christelijke So ciale Partij. Dat zal dan de derde wezen bij on ze naaste geestverwanten, want de Chris ten-Socialisten kunnen we al slecht meer 'tot de onzen rekenen. Waar moet dat heen? De heeren v. d. Laar c.s. zullen toch Kilet denken dat zij op die manier de rechterzijde stevigen. 't Lijkt er niet naar. RVat zij wel doen is: een niemye trede bouwen aan den trap, waarlangs men Itot de linkerzijde afdaalt." Heel gelei delijk kan men daar nu van kleur ver- Schieten, zichzelf wijs makend, dat hjet Slechts een onbeduidende kleurenveran- jÖering geldt. Maar intusschen wordt men onherkenbaar voor wie u vroeger 't naaste stonden. Wat steekt bij dit al de Katholieke partij kranig af. Zeker, er heerschen verschillende igeestesstroomingen onder ons; de een iis wat haastiger aangelegd dan den an der; een enkele maal verluidt hier of Waar zelfs iets over het stichten van een iafzonderlijke kiesvereeniging. Maar nog (altijd vormen we ééne .partij: de gees tesrichtingen weten zich saam te voegen Sde plannen tot afzonderlijk organiseeren blijven bij plannen, nemen zelfs geen tastbaren vorm aan. Wé vinden dtt even gelukkig als ver- jklaat baa' Waarom zouden wij, Room- Schen, 'i altegader niet best met elkaar ikunnen vinden, wijl immers vastomlijnde beginselen de onze zijn. Als de leer der Katholieke Kerk zegeviert in de maat schappij, ziet deze er goed uit en die zegepraal kan slechts worden verworven lals wé vast aaneengesloten voorwaarts schrijden. Te meer moeten we hierop ons stre ven richten, wijl de teekenen er op wij zen, dat we wel eens weer op eigen kracht zouden kunnen zijn aangewezen, zoo niet over de gansche linie, dantoch bij voorpostengevechten, of flankaanval- ïen. En dan moeten we gereed zijn, wat (evenzeer geldt voor 't geval we begif tigd worden met evenredige vertegen woordiging. Daarom, Roomsche mannen, geen Splijtzwam onder ons, maar één vaste Organisatie. Evenals in een leger infan terie, artillerie en cavalerie prachtig, el- jjkaar aanvullend, kunnen, neen moeten Samenwerken, om dan gezamenlijk de overwinning te genieten, welke geen der rtwapens zich afzonderlijk kan toeschrij ven zoo moeten wij ook in den po- litieken kamp ieder naar mate onzer krachten en begaafdheden, eendrachtig Samenwerken. We geven dan tevens een mooi voor beeld aan wie met ons willen optrekken. Vrijheid is bandeloosheid. In het „Volk" lezen we het volgende bericht: De Vereeniging tot bevordering dei- vrije gedachte te Amsterdam, heeft een uitnoodiging tot samenwerking voor het stichten van een landelijke organisatie aan alle Nederlandsche vrijdenkers-vereenigingen verzonden, die „bestrijding van den godsdienst in al zijn vormen" voorstaan. De uitnoo- digster meent niet tot de bestaande vereeniging De Dageraad te kunnen toetreden, omdat die naar hare, mee ning den godsdienst niet bestrijdt. Tot welk een „breede" opvatting van bestrijden moeten de vrije-gedachte- jmenschen toch wel gekomen zijn, als zij [tiet slijk en de modder, die de vereeni- ijging „De Dageraad" naar den gods- 'jÜienst werpt, nog niet vies en vuil ge- ittoeg vinden? Ook hier. zien we weer bew.a,a,rheid1 dat vrijheid gelijk is aan bandeloosheid. Een bandeloosheid van waarlijk „min allooi." Een vraag. Wat 'n instemming allerwege aan de vrijzinnige zijdq met het gemeenschappe lijk program voor de verkiezingen in 1913! En wat is 't voor 'n program? Zoo als we enkele dagen geleden zeiden, mr. van Houten schaamt er zich een beetje voor; de oud-liberale politicus zit er eigenlijk mee in zijn maag. Zij hadden beter gedaan zoo'n program nooit op te stellen, schrijft hij. En toch, toch spoort ook hij de zijnen aan om met dat program voor oogen den strijd voor 1913 te beginnen. Wat is daar dan de reden van? Niet dat 't zoo keurig overeenstemt met de wenschen van Oud- en Unie-liberaal en Vrijzinnig Democraat. Niet dat de beginselen van de concentreerende, de samenwerkende partijen er zoo prachtig in tot hun recht komen. Integendeel, kunnen we zeggen. Ondanks dat het geen van de partijen bevredigen kan, zijn ze er toch tevreden mee, want en hier komt de eigenlijke reden ze moeten onder welke vlag of welk devies dan ook, koste, wat het kost, gezamenlijk in 1913 ten velde trekken tegen de rechtsche partijen. Welke beginselen zullen triumpheeren, komt er minder op aan, als de werking der christelijke beginselen maar wordt gefnuikt. Nu rijst, als we dat alles overwegen, deze gedachte bij ons: Als de vrijzin nigen hun kracht putten uit een nega tieve leuze, de leuze: „Tegen het chris tendom in het openbare leven", welk 'n bezieling moet er dan voor de onzen uitgaan van de positieve leuze: „Voor het Christendom in het openbare leven." Dieper moeten wij ons bewust worden de waardigheid van het devies, de subli miteit van de leuze, waaronder wij fn 1913 ten strijde trekken. Dieper moet in ons doordringen, waarom het in 1913 gaan zal. Om niets# minder, dan om de heerschappij van Hem, Wien alleen alle heerschappij rechtens toekomt. Dat is geen overdrijving, geen vrome voorspie geling, maar de waarheid. En met die waarheid voor oogen, dringt zich de vraag bij ons op: moeten er niet meerderen zijn, ook onder onze lezers, die door zich aan te sluiten bij kiesvereeniging en propagandaclub, door het offer van hun geld, het offer van hun tijd (het zoo bij uitstek nuttige huis bezoek), actief deelnemen in den strijd voor 1913. Dit is 'n vraag, waarop ieder onzer lezers bevestigend zal moeten antwoor den, maar dan handele hij ook als man, en geve dat bevestigend antwoord door zijn daad. ALGEMEEN OVERZICHT. Veel verbazing wekt het bericht van den oorlogscorrespondent van de „Dai ly Mail" van Boekarest geseind dat Adrianopel ingenomen zou zijn. Hij beweert echter te putten uit vertrouwde bronnen en zegt dat de Bulgaren het streng geheim houden, om dat zij gelooven, dat de mogendheden zullen trachten intervenieerend op te tre den, zoodra Adrianopel gevallen is, voor dat Konstantinopel nog genomen wordt. Toch schijnt er meer geschied te zijn rond Adrianopel dan de Bulgaren wel publiek willen hebben. Zoo wordt uit Milaan geseind: drie Italiaansche oor logscorrespondenten, onder wie Barzi- ni van de Corriere della Sera en Zoli van de Secoio, hebben uit Oud-Zagora, aan Giolitti om bescherming geseind, daar ze vastgehouden worden en Bulga rije niet mogen verlaten. Waarschijnlijk weten ook die pers mannen te veel. De „Daily Mail"-corres- pondent, vertelt verder aangaande Adria nopel, dat het garnizoen dat hopeloos ingesloten was, Maandag dc capitulatie van de stad heeft aangeboden, onder voorwaarde van een eervollen terug tocht met de wapens. Dit is geweigerd en de beschieting werd voortgezet. Daar na heeft het garnizoen zich, zonder eeni- ge voorwaarde te stellen, overgegeven. De Bulgaren moeten vast besloten zijn, Konstan li nopel te nemen. Alle beschik bare troepen, ook de Servisglie, trek ken in geforceerde marschen naar het front in Thracië. De Tsjataldsja-linie hebben de Bulgaren, naar de correspon dent van de „Reichspost" meldde, reeds bij het Derkosmeer geforceerd, waardoor hun een goede en vrijwel rechte weg naar Konstantinopel open ligt, waarlangs zij hun opmarsch voortzetten. Over de geheele linie wordt trouwens gevochten en, naar de „Tagl. Rundschau" uit Kon stantinopel verneemt, moeten de Turken op het punt staan om in totale desorgani satie terug te trekken uit de Tsjataldsja- stellingen. Men vreest voor oproer in Konstantinopel, zoodra dit feit daar be kend wordt. Nog een laatste poging wordt daar gedaan om den oorlog vol te houden. Bijna alle bladen bevatten een in roerende bewoordingen vervatte vaderlandslievende oproep, waarin alle Ottomanen worden aangespoord deel te nemen aan 'de ver dediging der hoofdstad. De „Jeni Gazeta" schrijft: „De zetel van het khalifaat en de Mohamedaansche wereld is in gevaar. De Sultan en het geheele keizerlijke huis hebben gezworen hun leven te offeren. Al verscheurt Europa alle verdragen, wij verscheuren noch den Koran, noch de Turksche ge schiedenisbladen. De grootvizier, de ministers, het leger en het volk hebben gezworen hun laatsten droppel bloed te zullen vergieten." De bladen noodigen alle gepension- neerde officieren uit weder in actieven dienst Kie treden, en alle inwoners om zich te laten inschrijven als vrijwilligers of als hospitaalsoldaten of voor andere hulpdiensten. De groote vraag blijft nog bij het gestadig voortrukken d'er Bulgaren, zal Koning Ferdinand in Konstantinopel binnentrekken of den Turken deze laatste vernedering niet aandoen? Volgens een te Londen uit Sofia ont vangen bericht zouden de troepen, na de Tsjataldsjalinie te hebben veroverd slechts tot voor de poorten van Kon stantinopel doormarcheeren, doch om de mogendheden te believen, niet de stad binnen trekken. Anderzijds wordt echter gemeld, dat de troepen waar schijnlijk niet tegen te houden zullen zijn en cle militaire overheden dwingen, hen de stad binnen te leiden. Het Neue Wiener Tagblatt ontvangt nog het volgende bericht uit Belgrado Goedingelichte kringen verzekeren dat koning Ferdinand besloten is om Kon stantinopel in te trekken en zich onder den naam van Siinson den tweede tot Keizer te laten kronen. Saloniki is gisteren, naar nader bevestigd wordt, gevallen, op den feestdag van den Pa troonheilige der stad, den H. Demetrius. Dit was het plan der bondgenooten. Saloniki is een stad van 180.000 inwo ners, waaronder 60.000 Turken, 60.000 Israëlieten, 40.000 Grieken en 20.000 Bulgaren, Serviërs en andere vreemde lingen. Onder deze vormen de Franschen de meerderheid. De stad heeft reusachti ge kazernes, waar 20.000 soldaten onder dak gebracht kunnen worden en boven dien een groot aantal andere militaire gebouwen. De Grieksche kroonprins, die wel voor zag, dat zijn leger de stad spoedig zou binnenrukken, heeft reeds eenige dagen geleden, telegraphisch ontsmettingsmid delen uit Athene ontboden, naar het heette, om kazernes te desinfecteeren, maar blijkbaar met het oog op de pok kenepidemie, die te Saloniki moet woe den. Er zijn hooge douane-ambtenaren uit Kreta naar Saloniki vertrokken, om dat de Kretenzer ambtenaren vertrouwd zijn met den bijzonderen dienst, die krachtens de Capitulatiën is ingericht terwijl de Grieksche douane-ambtenaren dit niet zijn. In Konstantinopel schijnt het gevaar, niet alleen van den naderenden vijand, maar ook van den inwendigen vijand, met den dag te ver meerderen. Naar de „Standard" uit Kon stantinopel verneemt, is het onwaar, dat de Sultan'heimelijk Konstantinopel ver laten heeft. Wel ligt het jacht van den Sultan bij dag en hij nacht op stroom gereed om den Sultan naar zT/n paleis in Klein-Azië over te brengen, waar, vol gens den berichtgever van de „Standard", de schatten van den vorst ree^s heen- ge,zondgn éiiHj Door de verdeeldheid in offieieele krin gen vreest men voor een minister-crisis of erger. De gemoederen zijn in de stad tot het uiterste gespannen. Üet minste rumoer kan een paniek doen ontstaan, zegt de correspondent van de „Daily Chron.". De Koerden gaan voort geheime bijeen komsten te houden, ondanks het verbod der overheden. Gisteren omsingelden de gendarmen een moskee vol met Koerden en namen hen gevangen om voor den krijgsraad terecht te staan. De aankomst der vreemde oorlogs schepen heeft de Moslims buiten zichzelf gebracht, daar zij de aanwezigheid der schepen beschouwen als een voorbode van de bezetting der stad door vreemde troepen. De regeering doet haar uiterste best om het gevaar te bezweren. Eiken avondv bij het invallen der duisternis, wordt de burg tusschen Stamboel en Galata ge opend, teneinde het binnendringen van het gepeupel in de Europeesche wijken te beletten. Een der meest geduchte Koerdische aanvoerders, Seid Hassan Hoessein Mehmed, is gevangen genomen. Maar de gebeurtenissen der laatste weken hebben het gezag der regeering vernietigd. Zij heeft geen moreele autori teit meer. Eiken dag hoort men van moorden in de Grieksche en Joodsche wijken, en dat nieuws doet de paniek slechts toenemen. En de vrees voor onlusten is niet tot Europa beperkt. Van Syrië komt het be richt, dat de consuls der Europeesche mogendheden hebben gewezen op de noodzakelijkheid der bescherming harer onderdanen tegen de gewelddaden van Turk en Arabier. De Roomsch-Katholieken schijnen het meest te lijden te hebben. De Fransche consul te Beyroet meldt de plundering van kloosters. Er komen verontrustende berichten van Smyrna, waar de gouver neur niet in staat schijnt te zijn de Moslims in toom te houden. GEMENGD De North China Daily Mail ver neemt uit Tsjengtoe, dat een gebied, westelijk van Litang, door 3000 man Tibetan en is bezet. De Ghineesche oveilheid stuurt er troepen heen. De oppositie in Hongiarije wil tllians, naar uit Boedapest wordt ge meld, in de hoofdstad een zaal huren, en daar een... tegenparlement consti- tueeren, Men betwijfelt echter of de re geering dit „parlement" toe zal staan te vergaderen. Naar luid van een telegram uit Mexico (stad) hebben de volgelingen van Zapata een beslissende nederlaagl geleden, in een gevecht nabij: Querna- vaca, dat twee dagen iheeft geduurd. ,De Zapatisten lieten meer dan 100 dood en op ihet slagveld. In tegenstelling met zooveel an dere plaatsen, aldus de Soziale praxis, is te Berlijn en voorsteden het aantal kin erna to graafin rich ti njj en aan het afnemen. Man telt er nog: ruim 300, maar langzamerhand, ruimen de kleinen, die minderwaardige voorstel lingen geven, op. Hoofdoorzaak daarvoor zijn de zoo vel strenger voorgeschreven maatrege len tegen brandgevaar, het verbod ge durende die uitvoering te rooken, en hiet scherpe toezicht op den aard der ver tooningen. Door dit laatste tracht men de jeugdige bezoekers te vrijwaren voor den nadecligen invloed1 van aanstoot ge vende voorstellingen. Koninklijke besluiten. Bij: kon. besluit is aan dr. J. Rot gans, hoogleeraar in de heelkunde aan de universiteit te Amsterdam, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van ihet hoofdcomité van d!e Vereeni ging Het Nederlandsche Roode Kruis. is benoemd tot onderwijzer bij dh! Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, J. WeNirng te Haarlem; is benoemd tot directeur van ihiet post kantoor te Santpoort-station D. A. Kake been, thans commies-titulair der poste rijen en telegrafie. Provinciale staten. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn in najaarszitting bijeengeroe pen tegen Dinsdag 3 December, des YQGrfflid.d.ags li up,, in welke vergader ring ook' aan de orde zal gesteld wom den de benoreming van een lid) van Gen deputeerde Staten (vacature-IJ zermans)* Nederlands onafhankelijkheid. Ter herinnering aan het eerste eeuww feest onzer vaderlandsche onafhankelijk heid, werd besloten, 'n Gedenkboek uit te geven, getiteld: „Katholiek Nederland 18131913". Dit prachtwerk zal gen ven een zóó volledig mogelijk b^eid) van de geleidelijke vrijmaking onzer Kar tholieken. Het redactiebureau bestaat uit negenj leden: Mr. J. A. Loeff, voorzitter-; mijj L Westerwoudt, jhr. mr. Vict. de Steurs, p,rof. Van Swaay, Delft, prof. Struyken^ Amsterdam, dr. Van Spanje, Amsterdams- prof. Beysens, Utrecht, pater van Brei- da O. P., Zwolle, en Jos. Looijmans, S. J., secretaris. Dit comité belast zich' met de uitgaaf en stelt zich verantwoordelijk1 voor den inhoud. Het heeft zich tal van1 medewen kers verzekerd. 1 De actie van de sigarenmakers. Over de gisteren te Utrecht plaats ge had hebbende vergadering van de hoofd besturen der sigarenmakers', meldden de bladen, dat besloten werd! den opzeg* termijn met acht dagen te verlengen. Maandag zullen dc Hoofdbesturen te 's Bosch een vergadering houden met de besturen van den R. K. Zuidelijken Pa troonsbond en de Eindhovensche Par troonsvereeniging. Voorts zullen de Hoofdbesturen Dins dag een vergadering houden met hertj dagelijksch bestuur van het Verbond van Sigarenfabrikanten. - Patroonsvereenigin- gen, om zoo mogelijk tot een vergelijk te geraken. i Naar „De Sigarenmaker" meldt, is door de hoofdbesturen der vier werk- liedenorganisaties in dc sigarenindustriq besloten ,dat er thans bij de onvereenigj* de patroons geen actie voor het gemeen schappelijk program zal worden op touw, gezet. Zoodra de tijd daarvoor gekomen is» zal dit aan de afdeelingen worden be kend gemaakt. Ten voordeele van de coalitie. In een Standaard-driestar wordt aan getoond, dat de geschiedenis, die zich in Ommen heeft afgespeeld, nog ten voordeele van de coalitie kan zijn. "Men vraagt ons", aldus het blad, „of we nu mag niet bekeerd zijn van ons zegi- gen, dat het ontslag van dr. K. in Om- men aan de coalitie voor 1913 winsfcel bracht. Dat hangt er van af. Het kan 1 eel ijk loopen. Zoo de scheur in de coalitie doorgaat, is rechts in 1913 weg. i Maar het kan ook heel anders gaan. Hetrixae amantium amoris red integratio (Ruzie onder wie sa- menhooren, sterkt vaak hun wieder zijjde sChe gehechtheid) kan ook hier zijn toe passing vinden. En dan zou bedoeld ontslag zelfs driedubbele wins te brengen. Ten eerste, dat de Kuyper-Hetze daal de, wat 10.000 stemmen belooft. Dan, dat de coalitie gezuiverd1 werd, van elementen, die er niet in hooren. En in de derde plaats, dat 't schar* nier van samenbinding, dat eerst te losj zat, nu normaal kon functionneeren. Oordeel daarom niet te haastig. Rira bien qui rira le dernier!" (Wie' het laatste lacht, lacht het best.) KORTE KRONIEK. Den 26 en 27 Maart 1913» d. i. Woensdag en Donderdag na PastihenJ zal te Groningen het Zevende NederH landsche Philologenencongres worden ge houden. In een vergadering van de R. Kr Studenten-vereeniging „Sanctus Thomas Aquinus" te Amsterdam, weid de vol gende motie aangenomen: „De R. K. Studentenvereeuigling „Sanctus Thomas" vergadert 6 Nov. 1912, hare verontwaardiging uitspre kende over den al te entisdhen en on~ eerbiedigen toon, die klinkt in verschei dene stukken, komend speciaal uit Lei den, vooral zich uitend in het stuk „mis plaatste Personen-cultus", betreurt de opname van dergelijke stukkien en ver zoekt de Leidsche Unie-afgevaardigde en Leidsche redactie de opname daar van voortaan te weigeren. Naar men verneemt, ligt het in de bedo.eli.ir bij even (geel e vereeniging der

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1