DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. Ingezonden Mededelingen. DAT IS DE CACAO Van Houtcn's RONA. 4 e Jaargan» No. 937. 3)e CeicUcke Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post I 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag 7 November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. We weten waarachtig geen woorden te .Vinden, krachtig genoeg om onze ergernis te luchten over de brutale ongegeneerde pbstructie-politiek der linkerzijde in 't .algemeen en der socialisten in 't bijzonder. Letterlijk elk middel, hoe afkeurens waardig ook, is geoorloofd in den strijd tegen de rechterzijde. Parlementair fatsoen wordt op zij gezet; parlementaire usances bestaan niet meer. Gisteren stelde Troelstra plotseling een motie voor om... een paar uur de de batten te staken. Onzinniger voorstel is kwalijk denkbaar en zal wel nooit in de Kamer zijn gedaan. Maar Troelstra is woest-nijdig op de rechterzijde, die de socialisten en libe ralen Iaat kletsen en zdf, naar 't schijnt, niet meer aait de debatten deelneemt. Gisteren zag hij kans rechts een poets te bakken. De hoeden waren geteld en bleven beneden het vereischte aantal vandaar dat <ie vergadering wegens on voltalligheid zou worden geschorst, als het op stemmen aankwam. Hierom was het Troelstra juist te doen. jDc tijd moet nu eenmaal verknoeid wor den, 'tzij door praten of anderszins. Daarom ook verlieten de aanwezige socia listen, toen er gestemd, werd, de zaal en toonden door hun. heengaan allerduide lijkst, dat de reden, die Troelstra voor zin molie aangaf, gewoonweg 'n smoesje was. Troelstra kreeg jammer genoeg zijn v-n slechts 39 leden waren present, zoo dat een nieuwe vergadering tegen 1 uur ,werd belegd. Tegen zulke ergerlijke tegenwerking ztja geen maatregelen te treffen; het is ongehoord, dat een Kamerlid van zijn bevoegdheid een dergelijk grof misbruik maakt. Welke grievende verwijten zou de rechterzijde vernomen hebben, als zij aan de obstructie-debatten 'ns een einde had gemaakt door het afsnijden der replieken! Zij heeft het niet gedaan; zij geeft links volop gelegenheid te kletsen en te wau welen honderd-uit. Zij laat het land zien tot welke onverzoenlijke oppositie de linkerzijde in staat is als het tegen haar gaat En nu men rechts de wijste partij schijnt te kiezen en aan de paskwil achtige debatten niet meer wil m eedoen,- nu deugt het evenmin. I eenstra 'teerst, vervolgens Troelstra critis-eeren en hekelen deze stilzwijgend heid. Ja, de heeren zien wel in, dat zij bij de kiezers in de gaten loopen en dat ide arbeiders niets voelen voor een record rede van den eeii of anderen socialist. Wat kan den arbeiders al dat gepraat schelen. Zij vragen om deze reeds tien tallen jaren in vooruitzicht gestelde wet. Dit feit kan Troelstra niet wegrede- neeren, al moet Talma het nog zoo bij hem ontgelden. Wat de arbeiders van Talma te ver wachten hebben, is in een concreet-voor- FEUILLETON. 34). Sicard was een klein manneke met gladgeschoren gezicht, blozende wangen, helderblauwe oogen en gepoederde haren, Jrtie tnet een lint waren opgebonden. "Zijn flüweelen rok was met goudgalon üfgezet, hij droeg zijden kousen, lage schoenen met zilveren gespen, een lichten Wegen en een driekanten steek, versierd inet de onmisbare driekleurige cocarde. Op het eerste gezicht was zijn ver schijning weinig geschikt om indruk te jnaken, zelfs niet op eenvoudige provin- jciaJen, als de menschen uit Lamballe, maar hij hield in zijn hand een perka ment* voorzien van een groot rood zegel, Wat iiem de beschikking gaf over leven feu dood in een geheel district, en dat maaJct® veel indruk en deed alles voor bso) buigen. De bevelen vau Sic*rd werden vlug en Stipt ten uitvoer gebracht Thérèse Nollan nad uit haar kamer, die Pi na het nachtelijk gesprek tusachen vader en haai broeder, dat dj had lteeiiarótd. tuin» nisi ma» «rlAten M. stel belichaamd. De beloften vanTroelstra en de linkerzijde hangen in de lucht. 'tls alles even vaag en onbepaald. Zelfs mr. .Troelstra geeft dit toe en daar om pakte hij geducht uit tegen de linker zijde en het concentratie-program. Hij heeft totaal geen vertrouwen in de liberalen; hij heeft niet veel moed op een loyale en flinke uitwerking derStaats- pensioneering; wat de meerderheid van de voorstanders der Staatspensioneering wenschen, zal de vrijzinnigheid niet geven er is onder de vrijzinnigen te veeJ ver schil van meening en men moet van de heeren van de concentratie eigenlijk maar heelemaal niets verwachten. In dezen trant kregen de vrijzinnigen er van langs' en werden zij voortgedreven „in de richting" (lib.-unie-stijl) van Troelstra. Als 't op puntje bij paaltje komt, zullen de socialisten a.s. zomer de libe ralen heusch wel 'n handje helpen om de gehate clericalen ten onder te brengen. Maar deze hulp zal duur betaald moeten worden. Steeds meer concessies zal de veeletschende Troelstra den liberalen af dwingen. iHij was er gisteren al druk mee bezig. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl de mogendheden nog druk confereeren over het verzoek van Turkije blijven de verbonden legers oprukken en eikaars troepen aanvullen^ waar deze het meest noodig zijn. De Ser viërs hebben nu de laatste Turklscbet post in ,het Sandsjah, Nowawerosj, zon der tegenstand bezet. Zes officieren en 225 man werden gevangen genomen en 250 geweren buit gemaakt. De gevangenen zullen naar Servië ge zonden worden. Prielep heeft zich gisteren ook overge- gegeven. Hier werd wel gevochten ert werden zware verliezen geleden. Voorts is het Servische leger Ipek bin nengerukt en heeft zich daar met 'tMon- tenegrijnsche legér vereenigd. De voor posten der beide legers waren reeds enkele dagen inet elkaar in voeling ge weest. Bij de ontmoeting omarmden en kusten de Montenegrijnsöhe en Servi sche generaals elkaar. Een ander deel van liet Servische leger is naar Dzjakowa gezonden, dq.t zich tot overgave bereid had verklaard. Een groot gedeelte der Servische troe pen is nu naar de bondgenooton gezon den. Zoo zijn reeds, meldt de corres pondent van het „Berl. Tageblatt", ver scheidene strijdkrachten naar Skoetari, Saloniki en Adriariopel gezonden. Vol gens particuliere berichten zijn de naar het Zuiden rukkende Servische troepen reeds tot Guniendje, dertig kilometer van Saloniki, doorgedrongen. Daar de Mon tenegrin en te Skcelari gebrek hebben aan belegeringsgeschut, zal een Servi sche houwitser-regiment 'daarheen wor den gezonden. Van Prisrend uit rukt een voor haar vensters het bataillon natio nale garde zien opstellen, dat werd ge- commandeerd door Ledoux, wiens borst zwol van trots onder zijn potsierlijke uniform en wiens oogen boosaardig forv keiden. Het zou nu losgaan op de aristocraten. Een der buren vroeg hem Waar gaat gij heen Wij gaan naar La Gyonnière. Wat moeLgi; daar doen Wij zullen dat broeinest van aa- menzweerders en verdachten eens gaan, ruimen. Het werd hoogtijd. De buurman merkte op Het zijn brave menschen de Trémaj- zan's. Waarop de kruidenier scherp ant woordde Voor u misschien, maar niet voor mij, want zij willen de vrijheid ven- moorden, daar hebben wij de bewijzen van. Het ongelukkige meisje kon deze- woorden duidelijk verstaan en het was haar alsof het bloed naar haar hart terugvloeide. Zij bedekte het gelaat met de ïianden^ viel op de knieën en bad Mijn God, bescherm hen Zij dacht aan de familie de Tréma- xan, aan den graaf cn de gravin, die 4llJid sqo gp,§d voof h&ar gc\v£&s,t war Servische colonne over de Ljuma naar de Zee Naar men hier meedeelt, zal - koning Peter een dezer dagen van Us- kub naar Belgrado terugkeeren, daar hij door de inspanningen der laatste wo ken zeer veel behoefte heeft aan rust. De Bulgaren rukken nog steeds voort in de richting Derari Hassar en Seres, waaxbij zij verschillende voordeelen be>- halen. Wat de gevechten der laatste dagen in het oostelijke oorlogster rein betreft, woirdt nog gemeld dat de Bulgaren 37 kanonnen buitmaakten en 2000 man ge vangen namen. De verliezen der Turken aan dood en en gewonden worden geschat op 20.000 man. De Bulgaren namen ook nog 4 locomotieven en 243 wagons. Zooals geregeld in dezen oorlog schij nen de Bulgaren hun successen weer te verkleinen. Van Turksche zijde toch werdt de verliezen op 40.000 man ge schat en vormt het hoofdkwartier werd geseind, dat men in Konstantinopel voor zorgen moest nemen ter hulp van 21.000 gewonden, die spoedig zouden! aankomen. Officieel wordt verklaard dat er thans 15000 gewonden in Konstantinopel zijn en men er voor zorgt nog 50.000 gewon den onder dak te kunnen brengen. De oplossing van het conflict denkt zioh, naar een Reut er-bericht meldt een der Balkanmogendheden na de oven- winning in twee opeenvolgende tijdper ken. In het eerste zou de toestand dei" Bal kanstaten tegenover Turkije worden ge- HfegëlcT Dë staten, zich houdende "aan de verklaringen, gedaan bij het begin der vijandelijkheden, zouden de comple te autonomie eischen voor Macedo- hië en Albanië. Dit beginsel aanvaard zijnde, zullen de Balkanstaten alleen het recht hebben het beste middel aan te grijpen om hunne onderlinge belan gen te regelen, in bijzonderheden .de invoering van het nieuwe régime tel bepalen en daarvoor de verantwoorde lijkheid te aanvaarden. Bij: Konstantinopel zou de sfeer van actie der Balkanstaten eindigen, die der mogendheden beginnen. De tweede phase zou voor de mo gendheden de regeling inhouden van alle internationale quaesties, voornamelijk be treffende de Dardanellen en Klein-Azië. Dit is de zienswijze, die het bewuste kabinet geneigd zou zijn door te zet ten, ten einde de voornaamste moeilijkj heden te overwinnen door elke gedachte aan uitbreiding van het grondgebied van derden ter zijde te stellen en door te verzekeren, dat de gerechtvaardigde ver wachtingen van de Balkanstaten wor den vervuld. Balkanverbond als zoodanig heeft zich nog niet uitge sproken wel hebben de verschillende ge zanten zich over de kwestie uitgelaten. Aan een medewerking van de „Tcmps" heeft de Servische gezant te Parijs ver klaard, dat de meening van de verbon den staten 'over het verzoek van Turkii:e ren, aan haar lieve Rose, de vriendin van, haar kinderjaren, aan Jean de Tréma- zan, haar beminden Jean, die er njet was om hen te verdedigen. De bende trok weg. Sicard was met zijn handlangers weer in de reiskoets gestapt, die, getrokken door twee forsche paarden, hem bij het aanbreken van den dag uit Planpoëtf hierheen gebracht had en die nu werd voorafgegaan door de gendarmen en omstuwd door de nationale garde. Toen Thérèse Nollan opstond, trad haar vader binnen. Hij was niet meer dan een schim van zichzelf. De weinige dagen sedert het gesprek met zijn zoon hadden hem wel 20 jarep ouder gemaakt Thérèse greep hem bij de magere, ont vleesde handen en vroeg met trillende stem Wat gebeurt er? Hij antwoordde bevend: Ik' weet het niet. Afschuwelijke dingen, vader. Hij wendde het hoofd af. Zij ging voort: Men gaat het kasteel La Cuy>- onnière doorzoeken ,men zal misschien, icmze vrienden gevangen, n^eg, wW^r- pm 1 OM4UW. sfe&sLds lyj; die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is om bemiddeling is dat zij, alvorens ge zamenlijk dienaangaande een beslissing te nemen, moeten weten waartoe die bemiddeling zal leiden. Turkije moet dus eerst zijn vredesvoorwaarden om schrijven en de oorlog zal voortgezet! worden tot een onmiddellijke onderhan deling tusschen Turkije en de andere oorlogvoerende staten geopend is. De gezant .van Griekenland verklaarde, dat de .Grieksche regeering met de bond- genooten overleg zou plegen. De gezamt van Bulgarije verklaarde dat zijn regeering het voorstel zal onder zoeken, rekening houdende inet de be langen van de Balkanstaten en hun ei schen, gerechtvaardigd door de overwin ningen, die ze hebben behaald, en de op offeringen die ze zich hebben getroost. De gezant veronderstelde, dat de Balkaitr staten bereid zouden zjjm om de tus schen komst van Europa te aanvaarden op voorwaarde dat het rekening houdt met hun voornaamste eïschen. In al lei geval zou de bemiddeling, indien de Bal kanstaten haar aanvaarden, geen onmid dellijke uitwerking hebben. Het is mo gelijk, dat de verbonden staten, terwijl de mogendheden van gedachten wisse len, hun inspanning zullen verdubbelen Ik weet het niet. Gij wilt het niet zeggen. Ik heb vanmorgen reeds eenige woorden $p- gevangen. Het schijnt, dat men ook naar La Fosse wil gaan bij d'Achet bij de Kéronals, bij de Balazé's. Zij keek den grijsaard doordringend aan en ging voort Bij allen, die wij kennen, bij alletij, die vertrouwen in u stelden. Waarom juist bij hen? Hij bleef staan, met het hoofd op de borst gezonken, als een schuldige. De glans der oogen van zijn doab- ter, die op de zijne onafgewend gericht bleven, kon hij niet doorsfaan. Zij hernam Men beschuldigd hen van verstand houding met de koningsgezinden, met de vijanden der natie. Wie heeft hem verraden Nollan sidderde. Verraden? Dat woord trof hem als een zweep slag. Hij dacht aan het onderhoud inet zijn zoon. Weer stamelde hij: Ik weet het niet. Zij week eenige schreden van hem terug en zegde met sombere stem,, waaruit top^n en verontwaardig? "tg klont: en hun opmarsch voortzetten. De socialistische linkerzijde van de Belgische Kamer en Senaat heeft eveneens haar vergadering gehouden. Het Brusselsche „N. v. d. D." meld* er het volgende van: De vergadering besloot, dat het voor stel tot herziening der grondwet in een der eerste zittingen zal ingediend worden. Er zal een nieuwe vergadering gehouden worden na de verklaring, welke minister de Broqueville beloofd heeft in de Kamer af te leggen. De socialisten zijn, zoo meldt het blad verder, zeer misnoegd over de dagorde van de liberale linkerzij, die van de alge- meene werkstaking niet wil weten, doch citoyen Vandervelde heeft doen opmer ken, dat dit voor de roode partij een goeden kant heeft; als de liberalen een; voorstel van grondwetsherziening neer leggen, zonder bedreigingen te doen, dan zal waarschijnlijk de regeering niet weigeren het te onderzoeken. De roode volksvertegenwoordigers ver klaren zich voldaan met die uitlegging; zij schijnen niet tfe begrijpen, dat zij zich alzoo zelve een kaakslag toebrengen en bekennen eene dwaasheid begaan ta Gij hebt gelijk het niet te willen weten, vader, want inderdaad, er ge beuren schandelijke dingen. En als een vonnis klonk het: Ik weet het. Maar hiermee was haar kracht ge broken. Zij sloeg de handen voor ..e'. gelaat en snikte: Mijn God. Toen zonk zij weder op de knieën en bad nogmaals Heb medelijden mijn God, hebtne- medelijden met hen en met ons. De grijsaard ging met wankelende schreden de kamer uit. Hij sloot zich in zijn kamer op, leun de met zijn ellebogen op zijn schrijf tafel in de houding van een vertwijfelde, het uitgeteerde gelaat op de handen steunend en thans, nu hij alleen was en niets meer behoefde te verbergen, zeg de hij tot zich zelf: Het is dan waar. Hij heeft zijn sombere plannen ten uitvoer gebracht. Ik hoopte nog, maar nu is alle hoop. vervlogen. Welk een misdaad. En ik, ik ben daaraan medeplichtig. (VKordt vervplgd.),

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1