BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. bond niet vèrgoed worden, daar alleen de besluiten van het algemeen comité erkend worden. Tegen Kerstmis verwacht men te Londen weer een nieuwestaking. Er heerscht ernstige ontevredenheid onder de ruim 10.000 bakkers, die Londen van brood voorzien, men wil korter werktijd en verhooging van loon, dat jarenlang op 't zelfde peil gebleven is. Een derde van de gezellen behoort tot een groote vakvereeniging en deze zal nu in het begin van December een referendum uit schrijven of men al dan niet tot staking zal overgaan. De gewezen sultan Abdul-Ha- m i d is eindelijk Zaterdag op de „Lore- leij", die de Duitsche keizer ter be schikking had gesteld, te Konstantinopcl aangekomen en dadelijk naar het paleis „Bcyler Bei" gebracht. In den staat Guerrero (Mexico) heeft een groote overstroom ing plaats gevonden. Twee plaatsen, Rochist la en Quechaltenango, zijn den 31 en door den watersnood Verwoest. Onge veer een vierde van het totaal aantal in woners is omgekomen. De overstroo ming was het gevolg van een wolk breuk. Ook Acapulco werd door storm geteisterd. Vier vijfden van de stad zijn vernield. De vloot ter reede werd zwaar gehavend. Een Amerikaanseh oorlog schip (de kruiser Maryland), dat er voor ankel lag, kreeg echter geen averij. Katholieke Pers en Lectuur. Men schrijft ons: In een gisteren te Rotterdam gehouden vergadering is definitief opgericht de vereeniging: Het Nationaal Comité van Actie voor de Kath. Pers en Lectuur. De wensch, zoo lang reeds ge^oes.erd, in menig artikel uitgesproken, is in ver vulling gegaan, eene vereeniging is ont staan, die volgens art. 2 harer statuten hei doel beoogt, het steunen en bevor deren van de Kath. Pers en Lectuur. Om dat doel te bereiken wil zij alle wettige middelen aanwenden, tot dit doel bevorderlijk; zij wil actie voeren voor de Kath. Pers door het stichten van af dedingen in geheel het tand; propaganda- vergarieringen houden; de Katholieke pers steunen, en naast het bestrijden van de ïieuirale pers, ook den strijd aan vaarden tegen de slechte lectuur. Als strijdmiddelen wil zij verspreiden, bevorderen en uitgeven brochures, ge schriften en boeken. Ziedaar in groote lijnen de werkkring, die deze vereeniging zich ten doel stelt. Aan de Katholieken van Nederland thans te toonen, dat zij dit comité weten ie steunen. Alom in den lande is het ver langen te kennen gegeven naar zulk een vereeniging. Zij is er thans. Welnu, treedt toe ais lid, treedt toe ais donateur, steunt deze vereeniging, die werken zal in het beLang van de Katholieke Pers en Lectuur. Als lid (minimum coniributie fl per jaar) of donateur (minimum bijdrage f5 per jaar) kan men zich opgeven aan een der onderstaande adressen, terwiji ook giften in eens tot vorming van een flinke kas tot het voeren van actie weïkom zullen zijn. G. H. J. Pelster, voorzitter, den Haag; Jules Pillot, s ecretaris, Zundert, bij Breda [W. P. Thijssen, penningmeester, den [Haag J. F. Bak, Alkmaar J. van Beek, Zundert, bij Breda; W. C. F. van Hest, Rotterdam; I. C. Koot, Rotter dam; J. W. Lantman, Deventer; Ed. Pelster, den Haag. Indische Missievereeniging. ;Het op initiatief van het Kamerlid den heer Bogaardt ondernomen werk ten be hoeve van het Missiewerk in Ned.-Indië ontmoet veel sympathie en steun. Zoo werd een der leden van het hoofdbestuur der Indische Missievereeniging dezer da gen verrast met een milde gift van f 1000 van een onbekenden gever. Een voor beeld tot navolging! Het Ned. Roode Kruis en de Balkan-oorlog Zooals wij reeds vermeldden, is gis ternamiddag ongeveer kwart voor 4 de ambulance van het Roode Kruis met een extra-trein van het staatsspoorstation te 's Gravenhage vertrokken. De trein gaat over Bazel naar Brindisi, van daar peT boot via Korfoe naar Patras en van daar per specialen trein naar Athene, ,waar men Vrijdagavond hoopt aan te komen. De staatsspoor had zes wagons ter beschikking gesteld, maar na heel veel passen en meten lukte het alle kisten, koffers en pakken in vier wagons ;te bergen. Verreweg het grootste deel van de ongeveer 450 colli vormende kis ten, zóó gepakt, dat één man ze dragen kan. Bij het samenstellen van den inhoud is rekening gehouden met de mogelijk- 'heid, dat in het land niets te krijgen zal zijn. Zoo werden voor personeel en gewonden levensmiddelen, hoofdzakelijk in blikjes, meegenomen voor één maand. De grootste ruimte nemen de verband- wórden niet meegevoerd. Volgens kaart- middelen en de 100 veldbedden in. Tenten systeem zullen de familieleden van de gewonden van hun toestand op de hoogte gehouden worden. De totale waarde van de bagage be draagt ongeveer f25.000; alleen voor de chirurgische instumenten werd f13.000 uitgegeven, f In Athene zal zich een 10-tal Grieksche dames bij de ambulance voegen om als tolk dienst te doen en om eventueel hulp te verleenen. De actie der sigarenmakers. liet „Handelsblad" schrijft: Hoewei op dit oogenblik daarop niet veel kans schijnt, is toch de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de partijen, voordat het conflict definitief zal zijn, nog overleg plegen. De verhouding ius- schen patroons en arbeiders is dan ook, niettegenstaande den naderenden strijd, uitstekend te noemen. Zóó goed zelfs, dat dezer dagen ee bestuurslid van de werklieden-organisatie aan het bestuur van de pairoonsvereeniging vroeg, of een mei name genoemde fabrikant lid was van zijn vakvereeniging. Zoo ja, dan moest ook daar gestaakt worden. Aan een van de fabrikanten, die Vrij dags aan zijn Israëüe.ische en Zaterdags aan de christen werklieden uitbetaalt, werd gevraagd wat of menee. het liefst had: „Vrijdag of Zaterdag staken?" Deze patroon, het eenigszins komische van de situatie voelende, antwoordde lakoniek: ,,'t Liefst heeleniaal niet!" We halen een en ander aan om nader aan ie toonen hoe de verhouding is. Trouwens, het is bekend, dat door de patroons is toegegeven, dat het loon der sigarenmakers, b'j de algemeene verhoo ging, die de laatste jaren in andere vakken heeft plaats gehad, is achter gebleven. Bij de hooge tabaksprijzen der laatste jaren is liet bedrijf der fabri kanten weinig winstgevend geweest, zoo dat de patroons hoewel, naar wij ver namen, op dit punt geen onverdeelde eenstemmigheid heerscht geen kans zien de gevraagde loonsverhoo-ging op den prijs van het product te verhalen. KORTE KRONIEK. Bij de gisteren gehouden verkiezing (candidaaistelling) voor een lid van de Prov. Staten in het kiesdistrict Vlaardin- gen zijn candidaat gesteld de heeren mr. S. J. L. van Aalten Jr. (V.D.), H, Spiekman (S.D.) en G. A. J. M. Vriens (R.K.), allen te Rotterdam. De heer Vriens wordt gesteund door antirevolutionairen en chr.-historischen. De burgemeester van Ede geeft vooriaan geen vergunning meer tot het houden van uitvoeringen op Zaterdag avond met het oog op den volgenden Zondag. De Raad van Franeker besloot, vol gens de „N. R. Ci.", tot inkrimping van den duur der kermis. Op het kasteel Middachten is in den ouderdom van 63 jaar overleden W. C. P. O. graaf van öeniinck en Wal deck Limpurg, commandeur van de Duit sche orde Balije van Utrecht, lid van de Eerste Kamer van Wurtenburg, heer van Gaildorf, aan wien, zooals men zich her inneren zal, de Duitsche keizer enkele jaren geleden op genoemd kasteel een bezoek heeft gebracht. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag te Middachten, waarbij Z. K. H. Prins Hendrik voornemens is tegenwoordig te zijn. LEIDEN, 5 November. rr- De le luitenant J. W. de Bruijn, van het 4e reg. infanterie, is van zijne deta- cheerling bij de werkplaatsen voor draag bare wapenen ontheven ien in het garni zoen alhier teruggekeerd. De sergeant-majoor-instructeur J. A. Wennekers herdenkt op 7 Nov. a.s. den dag, waarop "hij voor 18 jaren in mili tairen dienst trad. Op dien dag wordt hem de bronzen gesp toegekend. 's Rijks Ethnographisch Museum, heeft van dr. J. P. Kleiweg de Zwaan privaat-docent aan de universiteit te Am sterdam, verschillende voorwerpen ten geschenke ontvangen afkomstig van Be gan Api-Api aan Sumatra's Oostkust en voorts drie afgietsels van Niassers. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Een wetsontwerp is ingediend tot naturalisatie van E. O. Stein, verfmees- ter alhier. Men schrijft van hier aan de „Std." Het is thans duidelijk' geworden, waar om de Vereeniging der Leidsche politie agenten hun adres aan den, Raad niet aan den Burgemeester vooraf medegedeeld hebben. Het is een gevolg van het alge meen streven van den Politiebond om, waar hij kan, een wig te drijtven tusschen Burgemeester en Raad. In het laatste nummer der „Politiebode" wordt dit dui delijk gezegd. Men wil op meerdere per sonen zijn invloed door woord1 en, jge* schrift uitoefenen zonder vrees voor de gevolgen. Men wil dus den Raad bewerken en desnoods een breuk veroorzaken. Eener- zijds staat de Burgemeester, zoo heet het, en anderzijds die leden v£n den. Raad, welke er feestelijk voor bedanken; nog langer over de politie indirect me dezeggenschap uit te oefenen, bij de gratie des Burgemeesters. Men hoopt nu, dat deze leden zich een meerder heid weten te verwerven. Het stand punt, door de Burgemeesters der groo- tere plaatsen ingenomen, dat zij aan, den Raad geen verantwoording schuldig zijn als hoofd der politie, moet dus be streden. De Raad moet zijn macht te genover den Burgemeester in dezen,i door het aannemen van verordeningen laten gelden. Wat art. 191 der Gemeen tewet den Burgemeester toekenft, de be voegdheid om de ambtsinstructie, waar toe de dienstregeling behoort, voor d!e dienaren van politie vast te stellen, wil men Jiem \vel laten. M,a,ar aan den j^aad wil men toekennen de bevoegdheid om loon- en arbeidsvoorwaarden vast te stel len, wijl de Raad de gelden moet toe staan. Het komt er dus voor den Politiebond1 op aan, Raadsleden te vinden, die huil belangen in dezen willen, dienendie Raadsleden moeten dan een meerder heid voor hun denkbeelden weten te verkrijgen en de Burgemeester moet dan buigen voor een votum van den Raad. De bedoeling is overduidelijk. Tot deze taktiek schijnt besloten te zijn, omdat een algemeene beweging om in de Ge meentewet een wijziging naar den. zin der politie te krijgen, mislukt is. De Burgemeesters der g.oote steden kunnen er zich dus op. prepareeren. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de tweede helft der maand Oc tober. Binnenland. Brieven. W. 1. den Bak, A'dam, Mej. G. Blomstein, Boskoop. Mej. v. d. Kuijl, Enschede. Miss Daisy Rijckens, 's Gravenhage. Mevr. van Dig gelen id. Mej. J. Candel, id. Melle Konings, id. Mej. Warners, Leiden. G. D. Ribbius, id. Noordermeer, Sassen- heim. Mevr. J. L. G. M. Hardenberg, Voorhout. Gerhard, Winterswijk. Mej. M. J. de Graaf, Leiden. 1 stuks zonder adres. Briefkaarten. A. L. A. Goddijn Amsterdam. Mej. M. Ditjer, id. A. Fon- teijn, 's Gravenhage. Mej. Diezering, id. Mej. M. van Raade, id. Mej. P. Ver- straten, Leiden. Vrouw Janse, R'dam. Mej. J. Ester, id. Mej. M. Peters, id. Mevr. Knijper—de Kath, id. Mej. M. L. Knapepr, Scheveningen. 4 stuks zon der adres. 12 drukwerken. BuLenland. Brieven. Ds. D. J. van Aalst Berlin. Miss Eleonor. C. Mann Paris. Briefkaarten. M:ne. Albert de Wit, Anvers. Melle C. Boogaert, Lugano. Heinrich Krebs, Wien. ROOMSCHE AGENDA. D i n s d a g 8 uur 's avonds. St. Lode- wijkskerk Steenschuur. Apologetische cursus. Spr. de W.Eerw. heer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Het Doopsel. Woensdag 5ï/2 uur n.m. Si. Jo- zeiszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (me: -lichtbeelden) voor de kinderen der S:. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleeav. heer C. G. J. van Leeuwen. Woensdag, 8 uur, St. Josefszaal, Rapenburg 52, Bioscoopvoorstelling. Zondag 1 uur n.m. Kapel R. K. Be graafplaats. Bidstond dervSt. Barbare- Vereeniging.' Maandag 8 uur 's avonds Kerk O. L. Vrouw Hemelvaart (Mon Père). Maan- delijksche recollectie voor de oud-retrai- tanten van Leiden en omstr. ALKEMADE. De gemeenleraad ver gadert op Donderdag 7 Nov. a.s., des. voorm. half iiien ure. Agenda: 1. Ingekomen stukken en meriedeelingen. 2. Gem. begrooiing voor 1913. 3. Schoolgeldkohier 3e kwartaal 1912. 4. Verordening hoofd, omslag. 5. Id. schoolgeld. 6. Benoeming onderwij zeres Roe-ofarendsveen. 7. Geldieening schoolbouw Roelofarendsveen. 8. Aan koop grond L. Pouw en L. Kreling. 9. Id. grond K. Koning te Kaag. 10'. Aanwij zing plaats schoolbouw te Kaag. 11. Geld ieening voor eleciriciteitsvoorziening 1913. 12. Id. voor schoolbouw 1913. 13. Nadere vaststelling besluit concessie Leiden elec- triciteitsvoorziening. 14. Gratificatiën on derwijzer de Zomer. 15. Adres brandver zekering gemeente-eigendommen. 16. ld. jaarwedden onderwijzers. 17. Jd. benoe ming onderwijzer met Iandbouwacte. IS. Adressen spoorvvegha'ten. 19* Af- en overschrijving begrooting 1912. 20. Wijzi ging begroeting 1912, en 21. Reclames hoofd, omslag. HAZERSWOUBE. De milicien der lichting 1912 najaarsploeg L. van Tol, van het 4e reg. infanterie, wordt 15 Nov. a.s. overgeplaaist bij de 4e compagnie hospitaalsoldaten, teneinde tot ziekenver pleger te worden opgeleid. KATWIJK. Tot remisechef der N. Z. te Rijnsburg is benoemd de heer Bal, al hier, vroeger wagenbestuurder. Door het natte weer de." laatste da gen worden vele bloembollenkweekers in hun werkzaamheden met het planten tegengehouden. Over het algemeen is men hier veel later dan in 1911. LISSE. In de maand October werd bij de Spaarkas St. Thomas van Villano va ingelegd f33.37 en terug betaald f 159.80i/2. NIEUWVEEN. Aan mej. Pekelharing, onderwijzeres aan de O. L. School, is om gezondheidsredenen mei ingang van 1 Febr. eervol ontslag verleend. SASSENHE1M. Gisteravond vergader de de afd. van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. Als eerste punt stond op de agenda verkiezing van een bestuurs lid voor wijlen den heer A. Frijlink Sr. Na twee vrije stemmingen werd met 28 stemmen gekozen de heer A. Frij link Jr. De beide aftredende bestuurs leden de heeren H. H. Kruijff Lz. en G. Vlasveld, werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Alsnu volgde de bespreking Krelage-stichting. De voorzitter deelde ongeveer het vol gende mede. Algemeen wordt de behoef te gevoeld aan een eigen verenigingsge bouw, vooral met het oog op een lokali teit voor de bloembollenbeurs, 't scheids gerecht, enz. Dit gebouw wenschte men den naam van Krelage-stichting te ge ven, om hulde te brengen aan den onver- getelijken gestorven voorzitter, den heer Krelage, die zooveel voor de vereeniging gedaan heeft. Voor de stichting is noo- dig f 100.000, aan giften enz. was f 22.000 ongeveer ingekomen óf toe gezegd en voor de overige f 80.000 zou men eene leening kunnen aangaan. Nu heeft een ingestelde commissie met de voorzitters der afdeeliugeii eene vergadering belegd, waarbij het volgen de voorstel gedaan was. De contributie te verhoogen van f3 tot f 5. De voor zitter zette uiteen welke groote voor deden er verbonden waren aan het lid maatschap van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur en was van meening dat eene verhooging tot 5 gulden niet zoo bezwaarlijk zou zijn. Door verschillende leden werd 't voor en tegen besproken; eenigen waren van meening, dat het ledental *zou dalen, vooral kleine kweekers zouden bedan ken, wat zij zeer zouden betreuren. Een der heeren vroeg of het in eigen beheer nemen van het vakblad, zooveel winst zou kunnen opleveren, dat de con tributie slechts weinig verhoogd werd. Na een langdurige discussie werd be sloten aan de Krelage-comniissie het gevoelen van de sprekers mede te deelen Bij de verloting van een tiental fraaie planten waren de gelukkige winners de heeren P. Koning, H. v. Zonneveld, C. Joseph, A. Snjit, P- Noordermeer Cz., C. de Jong, P. van Dijk, J. Hansen, H. Bader en G. Vlasveld Sr. Na eenige besprekingen werden tot candidaten voor het hoofdbestuur geko zen de heeren J. Henierik, van Leiden en J. Roes, van Heemstede. In de vragenbus waren een tweetal vragen. 1. Wanneer eindigt het contract met de Erven Loosjes, uitgevers van het vakblad. 2. Welk is de beste behande ling van het broeien van hyacinthen op glazen. Op de eerstvolgende vergadering hoopt de voorzitter op den eersten vraag te kunnen antwoorden, terwijl de heer H. Frijlink op zich nam in de volgenden vergadering den 2den vraag in te leiden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze flink bezochte verga dering. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. J. J. de C. te Leiden, heeft in de Maricnpoelstraat een gevaarlijken hond niet gemuilband. Als getuige wordt ge hoord de agent van politie H. v. d. Schaft, die een beschrijving geeft van den hond. Bekl. zeide, dat zijn hond precies gelijkt op dien van zijn buur man, hij heeft twee honden, en nu is in de dagvaarding de hond niet nader omschreven. Bekl. heeft nog andere ver weermiddelen, in welker opsomming hij wordt onderbroken door de mededee- ling van den ambtenaar, dat hij vrij spraak eischt. De inspecteur Vooijs van Katwijk verklaart in de verleden week behan delde zaak tegen G. van B., koffiehuis houder, vergunning te hebben verleend om later open te blijven. Hij heeft het héél gemoedelijk gezegd, doch in ieder geval bedoeld, dat de localiteit vóór halftwaalf moest worden gesloten. Be klaagde zeide altijd bij muziekuitvoe ringen tot half een geopend te zijn. De kantonrechter raadt aan, vergunningen voortaan precieser te omschrijven. Er wordt vrijspraak gevraagd. Geëischt wordt tegen G. van der E. te Rijnsburg wegens het vervoer van mest, anders dan in gesloten bakken, f 4 of 2 d.tegen J. H., motorschipper te Leiden, die in den Rijn tusschen het Haagsche Schouw en den Vink te snel heeft gevaren f 5 of 2 d., tegen J. L., opperman te Leiden, die puin had geworpen op een stuk bouwgrond langs de Roodenburgerlaan, na het hoorenvan den architect, W. C. Mulder, vrijspraak en tegen A. van der L. te N o o r d w ij k die in het Langeveld zou hebben geloo- epn op land van graaf van Limburg Styrum (beklaagde beweerde over den grond te moeten Ioopen om op zijn eigendom te komen) na het hooien van den onbez. veldwachter Meijland, schor sing voor den tijd van een jaar. De kantonrechter veroordeelde: wegens loopen op verboden grond A. van H., P. van der B., beiden te Noord- wijkerhout, D. van der P., A. H. van L., beiden te Katwijk aan Zee, K. de M., P. J. C. M. W., beiden te 's Graven hage tot f3 of 3d. ieder. A. van der B., N. D., beiden te Noordwijkerhout, J. van O. te 's Gravenhage, tot tweemaal f3 of tweemaal 2d. ieder, W. H. H., fP. van der B. Pz. beiden te Noord wijkerhout tot f5 of 3d. ieder; JVL v. D. Gzn., te Katwijk aan Zee, tot f 5 of 2w. tuchtschool; C. J. Hzn. te Katwijk aan Zee tot f 2 of 1 week tuchtschoolP. K., C. K. beiden te Zandvoort, R. B. te Haarlem, tot tweemaal f4 of twee maal 3 dagen; L. K., te Lisse, tot vier maal f4 of viermaal 3 dagen. wegens burengerucht A. M., te Leiden P. A. G., te Noordwijk, tot f 3 of 3 d. ieder, A. C. N. te Leiden, tot f 2 of 2 d. wegens overtreding der jachtwet: C. H. Pzn., te Noordwijkerhout tot f 4 of 3d., A. A. te 'sGravenhage, J. V. te Noordwijk, tot f5 of 3d. ieder; wegens overtreding der trekhondenwet W. S. te Leiden, tot f 2 of 2d., wegens over treding der ijkwet W. de W. te Rijns burg, tot f.(L5Q of ld.; wegens, over treding der wapenwet A. P. van R., te Sassenheim, tot f10 of 5 d.wegens overtreding der spoorwegwet D. K., te 'sGravenhage tot f3 of 4d; wegens overtreding der arbeidswet H. C. van N. te Leiden, tot f 2 of 1 cl., G. van L. te Leiden, tot f 1 of ld.; T. S. te Zoeterwoude tot tweemaal f 1 of 2 maal 1 d. J. P. te Katwijk aan Zee tot driemaal fl of .driemaal ld.; wegens overtreding der leerplichtwet J. I. E., te Leiden, tot f4 of 3d.; P. M. te Leiden, J. O., te Katwijk, J. W; te Rijnsburg, tot f3 of 3d. ieder; A. D. te Katwijk aan Zee, tol f2 of 2d. C. H. vrouw van D. G. te Katwijk aan Zee enP. W. te Noordwijk, tot f 1 of 1 dag ieder; wegens rijden met een rijwiel zonder licht en het opgeven van een valschen naam P. F. te 's Gravenhage tot f 3 en f 10 of 3d. en 5 d.wegens het te Lei den niet verlicht hebben van het nummer eener auto W. J. O. H. te Oegstgeest,, tot f3 of 2d., wegens rijden met een zonder licht P. S., P. van L., beiden te Oegstgeest, C. W. te 's Gravenhage, A. B., J. van L., beiden te Zoeterwoude A. S. te Sassenheim, tot f 1 o f 1 d. ieder. wegens zonder vergunning stoomen in Rijnlands boezemwater J. V., te Spijk e- nissen tot f 2 of 2 dagen; wegens baggeren in Rijnlands boezem wateren G. de B. t!e Leiden tot f 1 of ld.; wegens te Leiden vleesch voorhanden hebben zonder goedkeuringsmerk S. J. E. van B., wed. A. van P. te Leiden, wegens te Zoeterwoude een gestorven paard vervoeren zonder dat het was gekeurd, W. van V. te Leiderdorp en D. D. te Giessendam, wegens overtreding der Leidsche verordening op de wateren, tot f3 of 2d. ieder; D. K., wegens het zich te Leiden op houden in een volksverzameling tot f 5 5 dagenwegens overtreding van ver schillende politieverordeningen W. C. v. d. M. te Leiden, J. van der L. te Kat wijk tot f 1 of 1 d. ieder. J. R. te Lei den tot f 1 of 1 week tuchtschool, A. A. G. te 'sGraveland tot f 2 of ld. Vrijgesproken werden W. van Z. en J. P. beiden te Sassenheim, wien loopen op verboden grond ten laste was gelegd, D. de K., te Rijnsburg, van de tenlaste gelegde overtreding der jachtwet, W. Z. te 's Gravenhage van de ten laste geleg de overtreding der motor- en rijwiel wet (geen signaal geven bij een bocht te Noordwijk), en D. van B., te Leiden van het ten laste gelegde stoomen zon der vergunning in Rijnlands boezem water. In de zaak van G. J. G. van P., te Noordwijk, die terecht stond wegens overtreding der bouwverordening, sprak* de kantonrechter bekl. vrij van het ten laste gelegde 2e feit nl. niet de zolder trap van elke woning tot een vast ge heel verbinden, terwijl hij van rechts vervolging werd ontslagen ten opzichte van het le en 3e feit nl. resp. de om- trekmuur der kelders anders maken dan van harde klinkers in sterke tras of ce- mentmortel ter dikte van tenminste 18 c.M. en de zoldertrappen niet voorzien van behoorlijke leuningen. Haagsche Rechtbank. Bij verstek werd geëischt 14 da gen gev. tegen H. J. S., die bij een sla ger te Leiden een zak beenderen had gestolen en dien verkocht. J. v. L., koetsier te Leiden hadi bij zijn baas op twee verschillende dagen touwen weggenomen, en die verkocht voor 58 cent. De baas verklaarde dat hij wel meer iets vermiste. Hij heeft beklaagde de schade van zijn loon afge houden en houdt hem in dienst; bekL past thans heel goed op. Het touw had! hij voor zestig cent teruggekocht. Eisch' 14 dagen gevang. Bekl. verzocht opleg ging van een geldboete. „Ben je nu van den borrel af vroeg de president, wat bekl. bevestigend be antwoordde. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vernietigd het vonnis van den kanton rechter aldaar, waarbij Th. H. D., di recteur van een cacao^ en diocoladefab! briek, werd vrijgesproken terzake van het niet voldoen aan de uitnoodigfing vart den conducteur in den electriscüieiiP spoortrein om zijn met schoenen befc kleede voeten van het kussen in eenl tweede-klasse-wagen van den trein weg) te nemen; de beklaagde werd! veroor-; deeld tot f 2 boete of '2 dagen hechtenisj uit overweging o.a., dat hoewel bekl.'si schoenen niet vuil en cr geen; medereizirj( gers in den wagen waren, de uitnodi ging van den conducteur todï geacht moet worden te zijn gedaan in het beh lang van de openbare orde. Diefstal van palmplanten. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage is behandeld de zaak van W. R., koop-, man te Boskoop, door de rechtbank; te 's-Gravenahge veroordeeld tot 4maan-.; den gevangenisstraf wegens diefstal vart; 14 palmplanten uit een tuin van J. vam! Gemeren te Boskoop. Bek!, ontkende het, hem ten laste gelegde. Het O. M. vroeg; bevestiging van het vonnis der Recht bank. Vergunninghouders en Winkelsluiting Voor den Hoogen Raad is gepleit! in de zaak van M. A. K. huisvrouw VtëU F. R., te Amsterdam, die in haar tapperij na 9 uur 21/2 deciliter jenever had ver kócht, welke door den kojopcr was meeH; genomen, en deswege vervolgdl ter zakld van cvertredinjj van de veror^euing ojj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2