BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. HERMAN F. A. DAMEN Zn. bereikt zijn, die in het plan lag van de Bulgaarsche opperbevelhebbers, welk plan bjazim pasja trachtte te verijdelen. De Grieken hebben ook wederom succes tc boeken. 7.e hebben na een ernstig gevecht Janit- sa ingenomen, terwijl ook Prevesa moet zijn gevallen. Generaal Sapoendjakis seint daarvan. ,,Den 2den Nov. begon de aanval tegen liet Turksche leger, dat zich bij Preveza verschanst had. De Grie ken bezetten de hoogte van Nikopolis. De Turksche soldaten en de Bachibou- zouks sloegen op de vluchi, achtervolgd door de Grieken. Een Turksche torpedoboot geraakte in de gof van Arta in brand. De Grie ken namen 450 Turken gevangen." Overigens moet de opmarsch naar Sa- loniki met kracht worden voortgezet. De Grieken moeten troepen hebben geland bij Dedeagatsj, het eindstation van den ligt op de spoorlijn Dedeagatsj-Saloniki. Uit Sofia wordt aan de „Voss. Ztg." (geseind, dat de Bulgaarsche Rodope- colonne het station Sjanti tusschen Dra ma en Gulmidsjina bezet heeft. Sjanti ligt op de spoorlijn Dedeagatsj-Soloniki. Volgens een telegram uit Belgrado aan den ,,'Berl. Lok. Anz." stond gis teren de Servische cavalerie ter sterkte van 4000 man, op nog slechts 20 K.m. afstand van Saloniki. De mogendheden beginnen nu te voelen dat het tijd van handelen wordt. De „Messagaro" ver neemt uit Weenen, d.d. 2 Nov. Frankrijk Rusland en Engeland zouden gisteren aan Bulgarije, Griekenland en Servië 'n nota gezonden hebben, waarin gewezen wordt op de ernstige gevolgen, die uit de bezetting van Konstantinopel en Sa loniki door de troepen der geallieerde Balkanstaten, zouden voortvloeien kun nen voor den Europeeschen handel en de veiligheid der christenen, en waarbij 'de Balkanregeeringen worden aange maand hun opmarsch te staken op ze keren afstand van genoemde steden. Voorts moet Engeland aan de Griek- sche regeering medegedeeld hebben dat geen Grieksche, noch andere oorlogs schepen de Dardanellen mogen binnen varen. Bovendien hebben op last van de Engelsche regeering, de Turken de mij nen uit de zee-engte verwijderd. De En gelsche vloot zou reeds tot bescherming van de Christenbevolking de zee-engte binnengevaren zijn. Men verneemt dat de drie Duitsche kruisers, die zich op het oogenblik in de Middellandsche zee bevinden, n. 3. Herta, Vineta en Geyer, bevel ontvingen om zich naar de Turksche wateren te begeven, tot bescherming der Duitschers Bovendien is men van plan nog 2 krui sers uit Kiel te zenden. Groote opwinding heerscht in de ma rinehavens Devonport, Plymouth en Cha tam, wegens de ontvangst van orders der admiraliteit, waarbij alle officieren en manschappen buiten dienst worden opgeroepen om zich Zaterdagavond aan boord te begeven der schepen van de zevende torpedojagers-flotille. Twintig schepen zullen Zondagochtend uit De vonport vertrekken en de vijfde torpe dojagers-flotille verlaat Maandag Ply mouth. Geloofd wordt dat alle schepen naar het Oosten zullen gaan. De voor naamste schepen, die van Chatam naar het Oosten zullen vertrekken, zijn de oorlogsschepen Russel en Duncan. Het gerucht loopt, dat ook te Ports mouth liggende vlootafdeeling van de tweede en derde divisie, omvattende vier slagschepen en negen kruisers, eveneens bevel ontvangen heeft te mobiliseeren. De Engelsche admiraliteit deelt echter mede, dat de berichten, die in de pers de ronde doen, als zou tot eenige mobi lisatie van de Engelsche vloot besloten zijn. allen grond missen. De aanleiding tot deze geruchten schijnt gelegen in een verkeerde opvatting der pers van een bevel, aan een gedeelte van het kader (gericht, om een deel van de vloot ge reed te maken voor manoeuvres. Men is niet van plan schepen van de Huis- vloot naar elders te dirigeeren. GEMENGD. Het Russische ministerie van bui- tenlandsche zaken, zoo wordt uit St. Pe tersburg aan de „Koln. Volksztg." ge meld, heeft aan den Russischen gezant bij den Heiligen Stoel Nelidof, de antwoord nota gezonden op de vertoogen van den Paus, naar aanleiding van de vervol ging der Katholieke geestelijk- heid en geloovigen in Rusland. In deze antwoord-nota verklaart de re geering dat de werkzaamheid van de Ka tholieke geestelijkheid in Rusland dik wijls onwettig was, daar zij propaganda maakte voor het overgaan tot het Katho licisme. De overheidspersonen achten zich daarom verplicht die wetsovertredingen te bestraffen. Die zoogenaamd „wetsovertredingen" zegt het blad, zijn natuurlijk eenvoudig uitoefening van de wettelijk gewaar borgde godsdienstvrijheid. In verreweg 'de meeste gevallen gaat het niet om de vrijwilligen terugkeer van gedwongen tot de Orthodoxe Kerk „bekeerde" Ka tholieken. Dat wordt zeer begrijpelijk, wanneer men zich herinnert dat ten tij de van Pobjedonoszef 180.000 met de Katholieke Kerk geunieerden gedwongen werden orthodox te worden. De „Giornale d'Italia" verneemt pit Antivari d.d. 2 November. Het kruit m a g a z ij n van het Vene- tiaansche fort b ij Antivari vloog he denmorgen in de lucht. Verschillende gebouwen en depots werden vernield. Vier soldaten werden gedood en drie gewond. Dc 'ing zou veroor zaakt zijn dc onvoorzichtig weg werpen van ec ga ret door een sol daat. In de Kielerbocht is Zaterdag in den voormiddag aan boord van den kruiser Yorck, bij een oefening met mijnen, een patroon te vroeg gesprongen. De luitenant ter zee le klas Jacobsen en een torpedomatroos werden gedood, den luitenant ter zee Wilscheck werden beide beenen gebroken en een matroos licht gewond. Canalejas heeft verklaard, dat de invoering van de z. g. grendel- w e t, die betrekking heeft op de gods dienstige vereenigingen, voor een jaar zal worden opgeschort. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Gorssel H. A. Schaafsma, candidaat- notaris te Heemstede; zijn benoemd tot burgemeester te Klaaswaal G. van der Molen, secretaris dier gemeentete Numansdorp W. Paans, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Hoogvliet; is benoemd tot vertegenwoordiger van de Regeering op de in November 1912 te Parijs te houden conferentie in zake onderstand aan vreemdelingen, J. F. L. Blankenberg te Amsterdam. Motorvrachtschepen. Naar aanleiding van het verzoek van de Schippersvereniging Schuttevaer, om het daarheen te leiden, dat het aan motor- vrachischepen vergund worde, overal waar noodig langs de bij de provincie Zuid-Holland in beheer zijnde kaden en wateren te lossen of te laden, werd van Ged. Staten van Zuid-Holland een afwij zende beschikking ontvangen; echter zal elke bijzondere aanvrage voor het hebben van een aanlegplaats onder de noodige voorwaarden zoo mogelijk worden inge willigd. Vlootplannen. De „Fakkel" verneemt uit een haar ge loofwaardige bron, doch dteelt onder voor behoud mede, dat Minister Colijn plannen overweegi, die leiden zouden tot het voorstel, om voor de verdediging van Nederl.-lndië vijf dreadnoughts te doen bouwen. De kosien zouden op twee millioen pond, of 24 millioen gulden per stuk berekend zijn, te zamen 120 millioen gul den. Daarbij zou 30 millioen worden uit getrokken voor den noodigen aanleg en versterking van havenwerken in Nederl.- lndië, makende een totaal uitgave van 150 millioen gulden, die, volgens den zegsman van de „Fakkel", over vijf jaar verdeeld zou worden. De Oorlog en de Nederlanders. Behalve Hr. Ms. paniserschip „Gelder land", hetwelk, zooals wij Zaterdag onder laatste berichten vermeldden, bevel heeft gekregen van het eiland Majorca te ver trekken voorloopig met bestemming naar Smyrna, in afwachting van 'n eventueele doorreis naar de wateren van Konstan tinopel, ter bescherming van de Nederl. kolonie aldaar, zal ook nog het pantser schip „Korienaer" naar Smyrna ver trekken. Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond. Gisteren hield bovengenoemden bond zijn raadsvergadering te Utrecht, van wel ke vergadering ons hei volgend verslag werd toegezonden. Te ruim 12 uur opende de voorzitter, de heer Sloots uit Eindhoven, op ge bruikelijke wijze de vergadering en heette welkom den nieuwbenoemden adviseur, kaeplaan C. A. Gerris, alsmede de drie nieuwe afd., die dat jaar tot den bond toetraden, en de afgevaardigden der ver schillende afdeelangen, en deelde mede, dat de bond dit jaar was vooruitgegaan met pl.m. 700 leden, zoodat hij thans ruim 3000 leden telt. Ook bracht spr. een warme hulde aan den afgetreden advi seur, pastoor van Erp, die om drukke bezigheden heen was gegaan. Door het aftreden van het bestuurslid B. A. Reaudoux, moest vervolgens een ander bestuurslid worden gekozen, als mede een tweede vrijgestelde en tevens eën Voorzitter. Thans verkrijgt het aftr. bestuurslid Beaudoux het woord en deelt mede, waarom hij heengaat, nl. wegens verande ring van werkkring. Vervolgens verkrijgt de secr.-penn., dö heer Kok, het woord. Spr. zet duidelijk uiteen hoe er gewerkt is door de vier werklieden-organisaties met de patroons organisaties tot het doorvoeren van het gemeenschappelijk programvele malen zijn er vergaderingen gehouden met dc besturen der patroons-organisaties, maar ten slotte, wachtens moede, daar de pa troons de zaak op de lange baan trachtten te schuiven, werd besloten tot sta king over te gaan. En zoo staan wij thans, aldus de secretaris-penning- meestery aan den vooravond van den strijd1, die den 11 en dezer tegelijk aanvangt te Den Bosch en te Amsterdam, indien de vereenigde patroons (die Woens dag vergaderen) deze niet weten te voorkomen. Deze mededeeling werd met applaus begroet Nadat verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd overgegaan tot stemming voor een hoofdbestuurslid. Zes Candida ten waren ingeleverd, van wie de heer (Smulders ujt Ejndhoven werd gekozen, die de vergadering dank bracht voor het in hem gestelde vertrou wen. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een tweeden vrijgestelde,waar voor drie eandidaien waren opgegeven. Gekozen werd de heer Joh. Karei uit Kampen. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Kok. Bij her bespreken der begrooting werd voorgesteld om het salaris van den heer Kok te verhoogen met f52 per jaar, ingaande 1 Jan.; ook werd besloien, dat deze verhooging nog ëén keer zou ge schieden. Hierna verkrijgt de geestel. adviseur hei: woord. Zijneerw. acht het zijn plicht een enkel woord te spreken. Hij wer.scht het nieuwbenoemd bestuurslid geluk, eveneens den voorzitter en den gekozen vrijgestelde. Spr. dankt den heer Sloots voor de leiding, die hij aan de vergade ring heeft gegeven; het doet spr. genoe gen mannen voor zich te zien, die weten wat zij willen. Spr. kan dan ook niet anders zeggen, dan dat hier een prettige stemming heerscht. Maar, vrienden, aldus de Eerw. spr., laten.wij toch vooral zor gen, dai de jongeren bij ons komen. Ziet slechts aan de overzijde, hoe de organi saties werken dag en nacht om de jeugd in haar strikken te vangen. Zeker, ik weet het: er wordt veel voor dat werk van u geëischt, maar: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Daarom werkt op deze manier krachtig mee aan het groot maken van den bond. De voorzitter dankt Zijneerw. voor zijn kernachtig woord. Besloien werd de beide eereleden, de heeren J. v. Schaik en A. J. A. Haarmans, vrij te stellen van contributie voor den bond. Bij de bespreking om geen steun- 1 ijs ten meer tc sturen aan de afdeelingen, merkt de afgev. van Leiden op, dat het toch niet aangaat niets te doen voor de hulpbehoevende zieke leden en weduwen van overleden bondsleden, en de afgev. betreurt, dat het hoofdbestuur geen prae- advies heeft gegeven; ook andere afgev. waren van meening, dat er in die ge vallen steun moet gegeven worden. Be sloien werd op de eerstkomende vergade ring te komen met voorstellen betreffende deze kwestie en tot dien tijd de steun- lijsten te laten loopen. Tot controleurs werden benoemd de heeren Jac. Thorn uit 's Hertogenbosch en J. H. Nijhuis uit Leiden. Na de rondvraag, welke niet belangrijk- was, werd op de gebruikelijke wijze deze nuttige en leerzame vergadering gesloten. Ommen. Uit Ommen wordt ons gèmeld, dat mr. baron M. Mackay een sphrijVen heeft gericht aan het Centraal Comité van de Ghr. Historische Unie in het district Ommen, waaraan Jiet volgende is ont leend: „Ik heb de eer U te berichten dat ik geen vrijheid kan vinden de benpeming tot afgevaardigde voor het district Om men te aanvaarden, als lid van de Cristelijik-Historische Unie, aangesloten aan de Coalitie. Waar de uitslag der herstemming alge meen is gesignaleerd als eene aan de coalitie vijandige uiting, is het duidelijk, dat ik in mijne t egenwoordige staatkun dige positie die benoeming jiiet kan aanvaarden. Het Ned. Roode Kruis en de Balkanoorlog. Gistermiddag 4 uur werdt het ge- heele personeel van de najir Grieken land vertrekkende ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis in het Pa geshuis, Lange Voorhout in den Haag, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, in- dienst gesteld'. yDe Prins maakte met alle leden der ambulance kennis en sprak ieder afzonderlijk toe. De ambulance vertrok hedennamidrf'agl k'wart voor vier per extra-trein, bestaan de uit één slaapwagen en zes goederen wagens van het station Staatsspoor te 's Gravenhage. De betrokken regeeringen hebben door diplomatieke tusschenkomst facili teiten voor de douanen verleend, en, de spoorwegmaatschappijen hebben zeer aanzienlijke verlaging van de tarieven, toegestaan. De Maatschappijl tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen gaf ge heel vrij vervoer. De ambulance bestaat uit 21 perso nen met 450 collis. KORTE KRONIEK. De varkensslagers te Haarlem heb ben bij den Raad een klacht ingediend! omtrent het niet aan keuring onderwor pen zijn van z.g. bereide vleeschwaren. B. en W. stellen thans een wijziging in de slachthuisverordening voor, waardoor de bereide vleeschwaren van buiten aan een keuring zullen zijn onderworpen. B. en W'. van Velsen stellen den Raad voorin November en December van dit jaar den gehuwden tijdelijken en vas ten gemeentewerklieden, die minder dan f 14 verdienen, een toeslag te geven van' 10 pet. zoodanig, dat het weekgeld plus den toeslag een bedrag van f 14 njet overschrijde. De gewone audiëntie van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 0 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 4 November. St. Barbara. De St. Barbara-vereeriigihg, onderaf d. van deri N. jR, JC Vp lisbond opende gisr teren met een H. Mis en Algem. H. Com. in de Parochiekerk van O. L. Vr. Onbl Ontvangenis, de Novembermaand, in, welke maand zij steeds des Zonjdagjs om 1 uur een bidstond houdt in de ka pel op de R. K. Begraafplaats. Dooi den Wel Eerw. Beschermheer, Pater -C. Zuidgeest O. F. M. werd de bidstond geopend met een sdjpone predikatie. Z. Eerw. vroeg om met hem onze gedachte te bepalen op deze puntenons Geloof, onze Hoop en onze Liefde. Wann.eer vVij staan aan het graf onzer afgestorvenen, dan gelooven wij dat zij wel gelukkig zullen zijn, onze hoop vestigen wij op Gods barmhartigheid, maar laat onze liefde dan ook spreken in een vurig gebed voor de geloovige zielen. Wij moeten niet schreien om onze dierbare overledenen; immers zouden wij schreien als een zieke ons vroeg om geaeki ig, cein dorsdge om een verkwik kende drank, een naakte om kleeding, terwijl wij van alles in overvloed had den. Wij hebben rijke overvloed om d'e geloovige zielen te helpen. Onze Moe>- der de H. Kerk gaat ons voor op Aller zielendag voor de geloovigen zielen te bidden. Een zelfde gedachte bezielt de St. Barbara-vereeniging. Een heerlijk1 werk verrichten die mannen, wier tijd in, beslag wordt genomen door arbeid1 voor hun gezinnen maar die toch ook npg tijd weten te \iiden om te bidden voor de geloovige zielen. Komen we dan trouw in deze maand eiken Zondag hier om door onze gebeden de geloovige zie len te helpen. Denken we aan. de vreugf- de die moet heerschen onder de armei lijdende zielen, als de Engel komt om hen op te voeren naar de plaats van eeuwige vreugde waar zij Jezus mogen aanschouwen, waar zij steeds zullen zijn en blijven in het aanschijn, der God delijke Drieeenheid, met God en de Hei ligen in eeuwig geluk. Met de bede „Heer geef den geloovigen zielen de eeuwige rust; dat zij rusten aan het God delijk Hart van Jezus, sloot Z.Eerw. de aandachtig gevolgde predikatie. Hierna volgde de gebeden voor de ge loovigen zielen. Velen moesten teleurge- stneld terug gaan om dat de kapel allen niet kon bevatten. Moge echter de wensch van pater Zuidgeest in vérvul ling gaan, en de tweede en derde Zonr dag ook goed bezet zijn. Naar wij vernemen, zullen de da mes-studenten A. E. v. d. Starp en C. E. B. Louzada beiden med. doet. zich op eigen kosten bij de ambulance van Dr. Bierens de Haan aansluiten om daarbij als verpleegsters t'e fungeeren. De bij het 28e landweerbataljon! benoemde 2e luitenant F. A. van Dorp krijgt als zoodanig Leiden tot stands- plaats. l ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. Si Lode- wijkskerk Steenschuur. Apologetische cursus. Spr. de W.Eerw. heer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Het Doopsel. Woensdag, 8 uur, St. Josefszaal, Rapenburg 52, Bioscoopvoorstelling. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen op den poblieken afslag waren: volle ha ring f 15.70 a 16.15 a 16.50 a 16.60; ijle dito f 13.60 a 13.80 a 14.05, steur dito f 13.55 a 13.60 a 14.40; makreel f 10 a (28.75 (zeer groot) alles per kantje. LISSE. Gedurende de maand October is bij de spaarkas „Si. Thomas van Villa nova" ingelegd f33,37 en terugbetaald f 159,00y2. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 209. GEWESTELIJK GEMENGD. Nootlottig levenseinde. Hedenmorgen is in zijn pakhuisje aan de Havenstraat te Leiden het lijk ge vonden van den 36-jarigen sjouwer A. D., in zittende 'houding op een trapje, met een stuk bokking in den mond. De man, die vaak misbruik maakte van ster ken drank, is waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming gestorven. Gistermiddag ontdekte een agent van politie een begin van brand in de berg plaats achter het café van den heer De Heyder aan de Heerenstraat hoek 3 Oc- toberstraat te Leiden. Eenige manden en wat slroo hadden do-or onbekende oorzaak vuur gevat, dat evenwel door enkele emmers water kon worden ge- bluscht. Zaterdag was men in de Prins Hendrik straat te Bodegraven aan 't werk voor de waterleiding, waardoor de straat voor de helft der breedte was opgebro ken. Zoodoende moesE de wagen, ge laden met vette varkens van Gebr. v. d. G. .uithalen, zoodat hij in de goot reed over een rooster, hetwelk brak, waar door wagen en paard omvielen en de varkens op de straat terecht kwamen, gelukkig zonder letsel; alleen de wagen was zwaar beschadigd. Te Hoofddorp hebben de Bra- banische arbeiders gistermiddag n groo te vechtpartij uitgelokt. Er werd in café Bosman al wat breekbaar was stuk ge slagen, terwijl de kastelein en vrouw bloedend werden verwond op verschillen de plaatsen. De politie nam een drietal belhamels in bewaring, n.l. gebr. J. van Rucphen en P. B. van Hoeven. Deze zullen na tuurlijk hun vechtlust wel duur moeten betalen. De Burgemeester liet het café voor dien dag sluiten. Als een bewijs welk een behoefte aan Ingezonden Mededeelingen a 30 cents per regel. Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor: Burgsteeg tot 's avonds 8 uur geopend. (5271) werkkrachten bestaat onder de landbou wers, kan worden vermeld, dat bij een te Hoofddorp wonend landbouwer 2 zwervers als werklieden werden aange nomen, waarvan de een gewoonlijk als „hardlooper" en de ander als „liedjes zanger" de kost verdiende. Door een onbekende oorzaak ontstond gisternamiddag brand in de hooitas van den heer L. Oosterlaaii te Stomp wijk. Dank zij de gunstige windrichting en spoedige hulp der brandweer is de brand tot de tas bepaald en werden omlig gende gebouwen en hooischelven ge spaard. Alles was verzekerd. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Voor heden stonden op de rol 17 za,- ken voor openbare behandeling en zes kinderzaken. Achtereenvolgens fungeer den mrs. A. J. Fokker, P. E. Briët,. plaatsvervangend kantonrechters en mr. J. J. Klein, als kantonrechter. In de zaak van J. C. te Leiden, die een vorige maal terech^ stond, wegens leerplichtwet-overtreding, wordt thans ontslag van rechtsvervolging geëischt,, omdat dr. Kist als getuige mededeelt dat het kind ziek is geweest. A. D., te Leiden, die in de Vrouwesteeg in ver keerde richting met een handwagen heeft gereden, hoort thans na het hooren van den verbalisant, f 1 of 1 d. eischen. Een zelfde boete wordt geëischt in de zaak tegen J. F. van der W., koopman tö Leiden, die in de Jan Vossensteeg met fruit ventte. Tegen 1. de V., te L ei- d e n, die dronken was, geweest, doch dit ten vorigen male ontkende, wordt he den, na het hooren van den agent Maar- tense,.f3 of 3d. geëischt. In de zaak van N. W., koopman in boter enz. te Voorschoten, die de vorige maal terecht stond wegens het ter aflevering voorhanden hebben van margarine, terwijl op de deur deze aanduiding niet was vermeld, worden nog als geiuigen gehoord mej. v. Leeu wen en schipper C. v. d. Werf. Geen van beiden heeft echter boter gekocht bij bekl. Daar uii het getuigenverhoor niet is gebleken dat bekl. een verkooplokaal van boter had, wordt vrijspraak geëischt. J. V., metkhandelaar, te Leiden, heeft terecht gestaan wegens het voor handen hebben van zure melk, in begin-' nenden siaat van ontbinding, naar dr. J. J. van Eek heden als geiuige-deskundii- ge toelichtte. In ieder geval was de melk niet voor haar gewone bestemming ge schikt. Eisch f 5 of 2 dagen. J. H. Z'., winkelier te Leiden, heeft op 22 Augustus als hoofd eener riaai- inrichting zes meisjes na 7 uur arbeid laten verrichten. Bekl. zeide op den dag, in de dagvaarding genoemd, afwe zig te zijn geweest; hij was in Ham burg. Hij had echter voldoende instruc ties achtergelaten, om den arbeid op tijd te laten beëindigen, want bekl. wenscht geen arbeidswet overtreding. Voor rouw moet apart vergunning worden aange vraagd. Eerste getuige is de agent van politie J. A. Verkuijlen. Hij wist, dat er dien avond zou worden overge werkt en daarom maakte hij inspectie./ Toen hij op de 2e verdieping, waar Jt atelier is gevestigd, kwam, liep het laaf-1 ste meisje ervan af, en ging naar de( 3e verdieping. Daar hoorde getuige pra ten en lajchen. Hij bevond op de 3de( verdieping een zestal meisjes, die al len door get. afzonderlijk werden afge vraagd en bekenden na 7 uur te hebben ben gewerkt. Getuige meende, dat er, meermalen in het atelier wordt overge werkt, doch als er politie kwam, werd er tweemaal gebeld om het atelier te ontruimen. Een sein dus, dat het onveilig is, zei- de de kantonrechter. U schijnt een goede seininrichting te hebben. Beklaagde verklaart er niets van te weten. Gaat dat alles dus achter uw rug) om? ïi Bekl. zeide zelden op het atelier te komen, want hij ergerde zich er maarj dood Dan hebt u geen pleizierig baantjet Bekl.: Neen, hoe meer werkmenschen,' hoe lastiger. Bekl. zegt nadrukkelijk,; i nooit overwerk toe te staan. Twee naaisters E. Hüter en C. Kranep, veld, getuigen dat er dien avond is overrj gewerkt. Het blijkt, dat er verschillen^ de malen gebeld was, w.aardbor dë meiss jes op het atelier wisten, dat er óifraaft was. Zij zijn toen van het atelier afrj geloopen naar boven heen. De directrice der zaak J. J. Smeets1, verklaart door bekl. aansprakelijk te zijn! gesteld voor alles, wat er in zijn' afwezigs beid gebeurd. Get. weet niet, dat er dienj avond is overgewerktzij gaat 'het ateliejp nooit na. Ij De kantonrechter merkt op, dat g'e$; in den vervolge beter zal moeten to,e& zien, anders is zij strafrechtelijk YwypJgfj baar.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2