25 DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. 4e Jaargang, No. 927, e £ddózh& Sou^cmt -U Vrijdag October 1912. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V iW-e zullen nu eens even een paar 'Citaatjes te lezen geven. Ze slaan op de Kamerzitting van gisteren. 'Ziehier „Wij vreezen, dat de vrijzinnige con centratie met het heden of morgen te publiceeren concept-program nog lang :niet beklonken zal blijken en dat onze .waarschuwingen tegen te veel haast ,wel eens gegrond konden blijken. Want 'wel gaven de redevoeringen van de he eren Patijn en Bos blijk van con- icentratie-nerging en toonden zij in strekking een zekere oppervlakkige overeenkomst met die van den heer iTydeman, doch ïn wezen is er nog be langrijk verschil..».. „Er is deze overeenkomst: dat alle 'drie een Staatsuitkeering aan behoef tige ouden vvenschen, maar... daar mee houdt de overeenkomst eigenlijk op. Want rnoch omtrent den aard van deze üitkeering op zich zelve, noch omtrent het kader van andere maat regelen, waarin zij moet passen, is tot nu toe overeenstemming gebleken... [Het kan, dunkt onsy niet uitblijven, of dit conflict moet weldra blijken, en het zou de concentratie wel eens zoo piet voor, dan toch zeker bij de stembus kunnen doen falen." iWaar deze citaten uit geknipt zijn? IWol: uit het Kameroverzicht van 't Handelsblad, welk orgaan natuur lijk wel graag een gezonde linker con centratie zien zou. Of 't er ook nog slecht voorstaat met dit vrijzinnige offerfeest van inschikke lijkheden. En als de oorr. van 't Hbld. nu al beducht is, dat „de concentratie wel leens zoo niet voor, dan toch wel zeker bij de sternbus.zou kunnen falen", wat moet er dan n a de stembus van terecht komen waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat de heer [Treub toch al niet van de partij is. En van samenwerking n a de stembus moet het land het toch eigenlijk heb ben, nietwaar? KAMEROVERZICHT. TW fcEDE KAMER. De invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Aan het ellenlange gezeur over het armenpensioen, stokpaardje van nage noeg de geheele linkerzijde, komt voor- alsnog geen einde. Gisteren werd de jgansche zitting in beslag genomen door twee sprekers der Liberale Unie, die feitelijk niets anders hebben gedaan dan wat de hun voorafgegane Liberale Unie sprekers ook deden: het ontwerp-Talma laf breken en het staatspensioen ver heerlijken. Luistert men naar de linkerzijde mr. Patijn zeide het gisteren zonder er (doekjes om te winden is de ontworpen regeling de slechtste, welke denkbaar is. !Qch ja, de rechtsche ministers zijn toch (eigenlijk maar 'n troepje sukkels, die alle inzicht missen, die intellectueel Sliet in staat zijn iets goeds uit te voeren, conservatieven, die met een (achterlijk stuk wetgeving komen, on sociaal voelenden, die niet weten wat er FEUILLETON. 24) Alles is tegen ons, sprak de ge wonde. Vlucht maar alleen en laat mij hier sterven. Ik denk er niet aan. Alle Bretan- jgers zijn niet zulke lafaards als zij, die ons een schuilplaats geweigerd hebben. Waar gaan wij heen? La Guyonnière is niet ver meer hier vandaan en op dat kasteel woont :een vriend en een moedig man, hij zal JU wel willen verbergen. Wanneer men ons op het kasteel van den graaf de Trémazan vindt, dan «leep ik' hem mee in liet verderf, Ihem Jen misschien alle andere bewoners. Dat wil ik' niet. Wie zegt u dat men ons daar zal «toeken Het noodlot vervolgt ons overal. in het volk leeft en wat het volk ver langt. Er deugt van de ontwerpen-Talma letterlijk niets. Geen greintje waardee ring legt men er voor aan den dag en een woord van erkentelijkheid voor den reuzenarbeid, dien de Minister zich tot nu toe heeft getroost, is van geen spre ker der linkerzijde vernomen. Critiek, bittere, smalende critiek, ver dachtmakingen, minachting dit, -en niets anders, is bij links de inzet van he'c debat. Maar dit is nog niet alles. De linkerzijde past een afmaakmethode toe. Er wordt gepraat, als zelden jn hei parlement is geschied. Het getreuzel bij de Militiewet is maar kinderspel bij hetgeen nu geschiedt. Nooit heeft de rechterzijde als minderheid den gang van zaken belemmerd op een wijze, als links zi.ch bij deze wet veroorlooft. En als rechts eindelijk zal triomfeeren, als de wet na een langen en vermoeien- den strijd zal zijn aangenomen, opent links het heerlijk vooruitzicht, ze niet te zullen uitvoeren, als zij bij de a.s. groote verkiezingen wint. Een der socialistische sprekers heeft deze quaestle vragender wijs het eerst ter sprake gebracht; mr. Tydeman heeft zich zeer positief in dien geest uitlaten en in de avondvergadering sloot mr. Troelstra zich hierbij aan. Waar gaan wij heen? Ronduitwij walgen van het misse lijke politieke gedoe der linkerzijde. Gisteren signaleerden wij de deftige buiging van mr. Tydeman voor het staatspensioen (een voetval zal spoedig volgen), waardoor mr. Patijn den moed verkreeg den triomf van het staatspen sioen uit te krijten. Waarom zouden de vrijzinnig-democraten ten slotte niet .vol gen, nu zelfs de oud-liberaal voorging? Natuurlijk doet een oude dame zoo'n stap erg voorzichtig; voetje voor voetje! Maar: c'est ie premier pas qui coüte. En is eenmaal de eerste stap gezet, dan gaat men in versneld tempo voorwaarts, precies zooals door de sprekers van rechts is voorspeld; men haalt met het staatspensioen het politieke bederf binnen. Reeds nu bezwijken de partijen ervoor! Waar spruit de staatspensioensvergo- ding der Liberale Unie anders uit voort, als uit de zucht om de kiezers te be hagen? 'n Feit is toch, dat de liberale Mini s- ters de i nvaliditeits- en ouderdomsver zekering op hun Regeerings-program zetten en dat de laatste liberale Minister van financiën weinig jaren geleden het geld voor staatspensioen niet wist te vinden. Die tijden zijn voorbij. De liberale Kamerleden grabbelen met de mil- lioen-en, alsof ze voor het grijpen lagen, en alsof /theelemaal geen kunstje is tien, twintig millioen uit de directe be lastingen méér te halen. Mr. Tydeman was nog bedachtzaam; hij sprak, dat een acht millioen wel rfe vinden zou zijn. Maar mr. Patijn daarentegen dartelde er op los, sprak over 19 en over 15 mil lioen,' die het Engelsche stelsel zou kosten, en goochelde met milliarden na tionaal vermogen. Als men de zaak eens nauwkeurig uitrekent, zullen de losse en oncontroleer bare cijfers der staatspensioneerders in een ander daglicht verschijnen. Maar al Het zal zich wel eenmaal ledereln. Vooruit nu maar. Meer kon Hubert Nollan niet hoor en. De twee paarden zetten zich weer in beweging, langzaam en voorzichtig over dezen moeilijken weg, die vol steen en lag, waartusschen soms doornstruiken opschoten. De dokter wist evenwel genoeg aan hetgeen hij Ihad gehjoord. Deze twee ruiters, die dwaalden door dit onherbergzame oord waar hun een of ander ongeluk moest overkomen zijuy deze twee vluchtelingen, die zich moes ten verbergen voor de patriotten uit de omliggende gemeenten, konden, geen an dere zijn dan de baron de Guern en, zijn knecht. Gisteren reeds had hij vernomen, dat zij iu den omtrek van Plancoët en; Lam- balie gezien waren'. 1 i Eenmaal waren Zij bijna |gqv!$ii!g!e|nj in het bosch van Hunaudaye. De soldaten van Rennes Ware!n[ 20 minuten te laat gekjomen. Zij hadden het nest ledig, maar jiog warm bevonden. waren ze juist, dan nog gevoelen wij geen lust in hun richting mee te gaan, welke een omzettende verzwaring der directe belastingen en 'een overmatigen druk op den land- en tuinbouw tenge volge heeft. Hoe zwak, ondanks hun bombarie, de linkerzijde eógenlijk staat, 't blijkt wel uit het telkens bijhalen van dr. Kuyper. Links laat hem niet ongemoeid, De Klerk en Patijn evenmin als Tydeman, Treub en ép socialisten. Mr. Patijn zocht ook kracht in het ophitsen van de Protestanten tegen de Roomschen. Aan 's ministers stelsel zou heelemaal geen anü-revolutionair of chris telijk-historisch beginsel ten grondslag liggen, maar het was het Roomsch-Kath. stelsel. De heer Aalberse, vervolgde hij, bracht den Minister dan ook terecht lof. Hoe had hij kunnen verwachten-, dat een Protestantsch dominé, minister geworden eenmaal met het 'Roomsche stelsel zou komen. Wat 'n flauwiteit en 'n onware voor stelling! Een krachtbewuste partij neemt tot zulke unfaire middeltjes haar toe vlucht niet! Avondvergadering. Het voornaamste, wat wij in de avond vergadering uit den mond van dr. Nolens opvingen, was, dat zijn standpunt door al zijn geestverwanten zonder uitzondering wordt gedeeld. Dit beteekent dus, dat de invaliditeitswet op den steun van de geheele Kath. Kamer club kan rekenen, een steun, waarop ge hoopt werd, en die nu officieel is toe gezegd. Zeker, men wist, dat de Katholieken voorstanders van verplichte verzekering waren en dr. Nolens heeft gisteren het cl wangbeginsel nogmaals beknopt verdedigd. Doch hieruit vloeit niet voort, dat daarom d-e stem voor het aanhan gige wetsontwerp is gegarandeerd. Een ander spreker, die gisieravond het woord voerde, was ook voorstander der ver plichte verzekering, welke hij met zeer krachtige principieele cn practische argu menten verdedigde, en zal tóch tegen tegen dit ontwerp stemmen. "Dr. Bos zwicht nl. voor de bezwaren, 'die hij, evenals zijn partijgenoot mr. Treub, opperde. Het eigenaardige van het geval is echter, dat de bezwaren van dr. Bos volstrekt niet dezeifde zijn als die van mr. Treub en den heer Teenstra, en dat de drie vrijz.-dem. sprekers elkaar on derling in het haar viegen. Teenstra is het niet eens met Treub, en Bos be strijdt beiden. Welk 'n houding van 'n politieke partij ten opzichte van zulk 'n gewichtig vraagstuk. Dr. Bos' positie is halfslachtig. Voor stander der verplichte verzekering en daaraan een ovatie brengend, keert hij zich vervolgens om en wuift de staats pensioneerders, hoewel gereserveerd, toe. De buiging van mr. Tydeman maakt dr. Bos voorloopig niet; 'tis maar 'n knikje, dat de linkerzijde echter hoop geeft. Stel tegenover al die bekeeringen, be werkt in kort tijdsverloop en zelfs door mr. Troelstra aan politieke overwegingen toegeschreven, het ongewijzigd princi pieele standpunt der rechterzijde, gis teren weer door dr. Nolens verdedigd. Steekt de houding van rechts dan niet De vogel was gevlogen. Die gewonde moest de baron' zijn. Hubert Nollan overzag den toestand geheel. Wanneer deze twee vluchtingen een, toevlucht vonden, dan kon het nergens anders zijn dan op La Guyonnière bij den graaf de Trémazan, die nimmer een reiziger de gastvrijheid weigerde en dit nog te nimmer zou doen aan edn, vriend en een geestverwant. De aanwezigheid van' dien gast op! Tie kasteel zou alleen reeds voldoende zijn om den graaf de Trémazan en al zijn huisgenootejn naar het schavot te zen den. 1 Geen twijfel of de graaf zou dezen! vluchteling verbergenmet zijn beginsel moest hij dat als een duren plicht hei- schiouwen. Nog een oogedblik bleef Hubert Nol lan staan luisteren naar de hoefslagen, der paarden, die zich voortbewogen in de richting van La Guyonnière en, denzelf den weg volgdeni, dien hij zooeven had afgelegd. Behftefdq hij meer te wetten,?, gunstig af bij het gedraai en het half slachtige van de linkerzijde? Bij het gezwets over 'staatspensioen wordt gruwelijk overdreven. Dr. Nolens bracht op nuchtere kalme wijze de lieeren onder 't oog, dat staatspensioen zoo'n groote rol niet speelt als wordt oorgegeven. Hiervoor kon hij terecht de verkiezing in Ommen als voorbeeld aan halen. De liberaal Fock kreeg slechts de helft der stemmen van den heer De Meester (die in een ministerie zat, dat verplichte verzekering voorstelde) bij de vorige verkiezing in hetzelfde district, niettegenstaande de heer Fock werd aan bevolen als voorstander van staatspensio- neering en tegenstander van verplichte verzekering. Eii ook een uitspraak van dr. Bos verdient gememoreerd, dat nl. het groote doel van de Duitsche verplichte verzeke ring is geweest de verhouding tusschen patroons en arbeiders te verzachten, en dat het Duitsche stelsel er een is van self-help. Wat mooie namen men ook geeft, beamen wij met dr. Nolens: staatspen sioen is een wanhoopsdaad; het is en blijft armenzorg -en bedeeling. ALGbMHEN OVERZICHT. Naar we reeds per bulletin in de stad bekend maakten, moet het krijgsbedrijf der Bulgaren gister bekroond zijn metide inneming van Kirk Kilisse Het bericht dienaangaande kwam uit Bulgaarsche bron, terwijl uit Konstan- tiiiopel nog geen bevestiging* ontvangen is. Wel wordt er toegegeven dat de gevechten allerhevigst waren over de ge heele uitgestrektheid van Kirk Kilisse tot aan de Toendsja, en dat er zeer groote verliezen zijn geleden. Men vreesde dat de hospitalen niet in staat zouden £ijn, alle gewonden te bergen. Ook liep het gerucht dat aan Bulgaar sche zijde 3000 man gevallen zouden zijn, dit wordt echter half-ambtelijk te Sofia tegengesproken. Over de operaties van het leger bij Kirk Kilisse geeft de correspondent van de „Berl. Lok. Anz." de volgende mede deelingen Op 18 October overschreden de Bul garen de grens, de.i volgenden, dag na men zij Göktepe, zuidelijk van de grens, den 21cn October Stoilowo, plaatsen die voor Malko-Tirnowo liggen. Deze stad viel den 23en. Terzelfdertijd gingen de Bulgaren voort langs de kust en vie len zij de plaatsen in de buurt van Vasili- ko aan. Eerst werd Potoernak bezet, waarbij twee Turksche kanon en ver overd werden. Den 22en Oct. vielen Gra- matiko en Bradeliwo. Den volgenden dag Vasiliko zelf. Al deze plaatsen wer den veroverd na hevige gevechten. De uit Malka-Tirnovo verdreven Turksche troepen trokken gedeeltelijk naar Kirk Kilisse, gedeeltelijk naar Vitza terug. De Bulgaarsche linkervleugel trolc over Malka-Samakof verder naar Vitza, waar gevechten te verwachten zijn." De gevechten bij Kirk Kilisse moeten nu tot de inname van deze versterkte le gerplaats geleid hebben, waarbij 50.000 man, waaronder 2 pasjsa', gevangen ge nomen werden en veel wapen,en en mu nitie, en vaandels in handen der over- winnenden vielen, Toen het bericht vatt de verovering van Kirk Kilisse te Sofia bekend werd, vormden zich als vanzelf een groote menigte betoogers, die vlag gen van de vereenigde naties droegen. De betoogers brachten ovaties voor het Grieksche, Servische, Russische en En gelsche gezantschap en daarna voor het! paleis des Konings. Zij stieten overwin* ningskreten uit en zongen het volks lied. Een troep padvinders marcheerde! aan het hoofd van de troep. Toen de be toogers den Griekschen gezant op straat ontmoetten, droegen zij hem in triomf voort. De kerkklokken luiden. De hee- le stad vlagt. Heden zullen dankdien sten worden gehouden. De Servische troepen hebben eveneens den vijand weer terug gedrongen. Volgens een ambtelijk be richt is gister een gdeeelte der troepe.i Koemanowo binnengetrokken,, na een aanval der Turksche artillerie met kracht te hebben afgeslagen. Bijevolg is het bericht uit Konstantinopel, dat melding maakte van een nederlaag der Servischej troepen bij Koemanowo, onjuist. Over de geheele linie worden nu del Turken teruggedrongen op Uskub, vvgar men tegen Zondag een groote slag ver wacht. Men ziet de vereeniging van del Serviërs met de Mo n ten eg rijn en die bij Prizren staan tegemoet. In ambtelijke telegrammen wordt me degedeeld, dat de bevolking de Ser vische troepen in sterkte doet toenemen. Het bevel, om tegen geld levensmidde len te leveren, wordt streng uitgevoerd. De troepen marcheeren dagelijks 14 uur. De stemming in Belgrado is, naar de „National Zeitg." meldt, niettegenstaande "de gunstige berichtenj over den opmarsch der Servische troe pen, die de Turken in bloedige gevech ten overal terugdrongen, tamelijk ge drukt tengevolge van het voortdurend binnenkomen van, nieuwe transporten ge wonden. De hospitalen zijn reeds over- vuld. Lijkwagens trekken in lange rijen! door de straten en de voorbijgangers blijven telkens staan en on.tblooten liet hoofd voor de baar van de op het veld van eer gevallenen. De tallooze offers aan menschenlevens, die de oorlog eischt, maken, dat de vreugde over het succes! niet onvermengd is. Alles wijst op dej buitengewoon zware verliezen van dej voorwaarts dringende legers. De verlie zen wan de Turken moeten echter nog grooter zijn. Zoo openbaren zich zelfs in de hoofdstad de gruwelen van derf oorlog. De stilzwijgendheid der mili taire autoriteiten, die geen verliezen lijst publiceeren, werkt zeer deprimeerend" oj>. de bevolking die wel is waar haar ge wone kalmte bewaart, doch met begrij pelijke zorg de lange optochten van. gewonden ziet binnenkomen. De Grieken hebben, zooals we gister meldden, de Turken ingesloten tusschen de troepen, die hen achtervolgden, en die welke in dei golf van Saloniki geland zijn. Men, ver wacht dat zij zich spoedig zullen over geven. In Athene beschouwt men het geheele Turksche leger van 30.000 man! als verloren. De vreugde onder het volk is onbeschrijfelijk. De Grieken hopen, over 7 dagen in Saloniki te zijn. Hij keerde terug naar het kreupelhout waar zijn paard stond te knabbelen aan, de bladeren van den tak waaraan het was vastgebonden, maakte het los, bracht het terug naar den weg, sprong weer in den zadel en reed voort door de duister nis en de stilte, die nu n ogslechts werd afgebroken door het krassen van de uilen en het blaffen der honden op de boerderijen, die hier en daar verspreid lagen. Het was 12 uur toen hij te Lamballe terugkeerde. Alles sliep reeds in het stadje. Hij liet den zwaren klopper vallen op de deur van zijns vaders huis en die deur wcr ddadelijk geopend door den knecht, die was opgebleven, omdat hij wist dat de dokter nog thuis moest ko men. De knecht nam het paard van Hubert over om |h et naar den stal te brengen en vroeg: 1Hebt ge een goede reis gehad? Niet slecht, maar ik ben vermoeid. Wel te rusten. "r— Goedeiyiacht. Een duivelachtige glimlach plooide zijkil lippen, toen hij op zijn kamer kwam. Die menschen zijn werkelijk te onnoozelmompelde hij. Zij maken het mij wel gemakkelijk. De ellendeling aarzelde geen oogen- blik'. Een hart had hij nooit gehad. Dat die menschen alleen. onn<oozef waren uit vriendschap voor en vertrou wen in hem, kon Jiem niet weerhouden} van den schurkenstreek dien hij be raamd had. Op de tafel stond een kandelaar met twee kaarsen, die hij aanstak en daarna; haalde hij schrijfgereedschap te voor schijn. De postwagen, die tusschen Parijs eh Brest dienst deed en waarmee hij hier gekomen was, was het eenige middel om briefwisseling te onderhouden met zijn vrienden in de Nationale Conventie en de comiteiten te Parijs. (Wordt Vervolgd)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1