DE TWEE VRIENDEN. Uit de Pers. Tweede Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Woensdag 23 Oct. no. 925. KAMEROVERZICHT. TW EEDE KAMER. De invaliditeits- en ouclerdomsverzekering. De avondvergaderingen zijn heden al In vooruitzicht gesteld en misschim1 reeds Donderdagavond zullen wijl ervan Icunnen genieten. Daarenboven,vroegier komen en later eindigende Voor zitter wil schot in het werk brengen ,als de leden 's morgens maar present zijn. Vrijdag ging ook' een uur verloren door de telaatkomersvan rechts waren, ier 35, van linies 14 opj hun post. De meeste Haagsche heeren hadden' hun tijd (verslapen Gelukkig was het gistermorgen beter [en kon de heer Rutgers zijn rede voort zetten, waarin hij op zeer principieele wijze het staatspensioen bestreed. De socialisten kwamen er bij den A.-R. afgevaardigde al even slecht af als bij jnr. Aalberse op den voorgaanden Vrij dag. De roode heeren maken bij dit de bat een treurig figuur evenals de Unie- Üiberaien, van wie tot nu toe slechts een (onbeduidende grootheid aan het woord kwam. Mr. Rutgers is op de verschillende stelsels van staatspensioen uitvoerig in gegaan en heeft aangetoond, dat het En- gelsche ouderdomspensioen, eenvoudig armenzorg is. Het eerste onderzoek' naar ide invoering van dit pensioen werd aan ;een commissie opgedragen in verband met het armwezen en het is steeds de bedoeling geweest behoeftigen te onder steunen. Met dit armenpensioen willen socia listen en liberalen ons land opknappen. Inliet altijd heeft de S. D. A. P. daarnaar gestreeft. Evenals de liberale Unie heeft zij gedraaid en is zij gezwenkt al naar gelang de tijdsomstandigheden. Aanvankelijk wenschten de socialis ten een pensioen voor alle oude arbei- Jders, omdat zij in de kapitalistische sa menleving te weinig loon ontvangen, hadden. De meerwaarde was door het 'kiapitaal, door de hardvochtige onder nemers opgeslokt. Th.ans wordt uit een lander vaatje getapt en heeft de socialist iSchaper hei al zoover gebracht, dat hij liet uitbuitende kapitaal en de hard vochtige ondernemers in bescherming neemt cn zich geheel plaatst op thet het standpunt om de zoo verfoeide bied. Ver. voor WerkgeversDe indus trie, heeft Schaper betoogd, kan de las ten n'ilet dragen; anderen kunnen de kosten beter missen. 't W;as in de socialistische hoek nog- ial woelig, toen de heer Rutgiers deze frontverandering critiseefde. Wat zul- zullen Wijnkoop en consorten weer veel hebben te schetteren en te scihelden op ihet verbroederen van de S. D. A. P* mei die gehate bourgeoisie. Ook op andere wijze stelde mr. Rutgers lier listige politieke gedoe der S. D. A. P. taan de kaak. Verschillende Duilsche so cialisten werden geciteerd om te laten zien, dat tie Duitsche socialisten precies het tegenovergestelde nastreven als het IHollandsche deel Van het zich internatio naal •noemend 'socialisme, terwijü in Frank rijk de groote verkiezingen van 1910 •een duidelijke uitspraak deden vóór de verplichte verzekering. Practlsch zijn trouwens ook groote bezwaren aan het armenpensioen ver bonden. Een inquisitoriaal onderzoek naar de inkomsten zal voorafgaan en de in komensgrens leidt tot allerlei groote en kleinere knoeierijen en bedriegerijen. De 'werking der- Engelsche wet, waarover mr. Rutgers in opdracht der Regeering «•en rapport uitbracht, zoodat hij bij uit stek goed op de hoogte fs, wijst dit uit. Zoo komt mr. Rutgers vanzelf tot een warme verdediging der ontwerpen-Talma, die hij met volle overtuiging zal steunen. •De administratieve rompslomp achtte hij 'sterk overdreven; in de practijk zal het ;best meevallen. En wat nu de onvol doendheid der regeling 'betreft, wees mr. FEUILLETON. 22) Wilde hij zich doen vreezen nu lliij zag, dat hij zich niet door haar kon doen beminnen Hij haalde zijn schouders op en zijn gelaat drukte een meesterlijk gespeeld medelijden uit. De gewoonte, om te tmidden van de ze gruwelen te leven, zegde hij, maakt •zelfs de zachtzinnigste karakters er onge voelig voor. I Zijn stem klonk zacht en weemoedig toen hij er bijvoegde Hoeveel onschuldige slachtoffers heb ik reeds naar dat vreeselijk' scha vot zien voeren, zonder dat ik iets kon' doen om hen te redden Daarna gaf hij eensklaps een andere wending aan het gesprek, door er onmid dellijk op te laten volgen: Laten wij nu liever spreken over onze vrienden hier in het land. Hoe is het bij Balazé Diep treurig zooals igij wel dqn- ken kunt, antwoordde de graaf. Zijn zij nog op hun kasteel Rutgers erop, dat ook in Denemarken het pensioen de 'armenzorg niet over bodig maakt. Wij zetten met dit ont- ontwerp een 'eerste Staper kan een héilzame invloed van uitgaan voor ons volk. In 'Duitschland is die invloed groot gebleken. „Tal Van geneeslnrichtingen en voorzorgs-anstalten kwamen tot stand. Duizenden zijn 'uitgegeven ter bestrijding van epaleptie, lupus en tuberculose. In een geestdriftige 'peroratie bracht de heer Rutgers warme hulde aan minister Talma, hulde, waTarop deze bewindsman recht matige aanspraak heeft. Toen kwamen weer critici aan het woord met breed, zeer breed uitgemeten bezwaren. De 'heer Teenstra, <cfie, even als zijn 'partijgenoot mr. Treub strikt per soonlijk sprak, verdedigde het ,staats- (lees: armen) pensioen, dat hij met de zelfde overtuiging aanhangt, ',als waar mede mr. Treub het bestrijdt. De socialist Vliegen, de 'derde soc. afgevaardigde, die bij de algemeene beschouwingen op treedt, kwam ook het staatspensioen ver heerlijken. Wij zwijgen erover, 't Was niets bijzonders. 'Duijs en Troelstra zullen ook nog wel wat te zeggen hebben, al te gaar om de wet tegen te houden. Middenstand en Tarief. Als vervolg vaii wat wij Zaterdag 11. hebben gegeven, volgt hier aan de hand van uitgave no. 53 der ,Ta r i e f v e r e e n i- gü n g 'een uiteenzetting van de voordeden, welke door het tarief aan den midden stand worden geschonken. Door de bescherming is de nijverheid beter in staat de vreemde mededinging het hoofd te bieden. Daardoor kan zij haar omzet gemakkelijk vergrooten, meer winst .maken en zich dus uitbreiden. De verdiensten van allen, die bij de nijver heid betrokken zijn, vermeerderen daar door, terwijl meerdere arbeidskrachten benoodigd zijn. Gevolg van die ontwikkeling der nij verheid en vermeerdering van verdiensten en arbeidskrachten in dat bedrijf is dan ook .spoedig verlevendiging v^n alle an dere bedrijven, verhooging van den loon- siandaard en dus grooter koopkracht van de groote massa van het volk. Daardoor ,kan meerder welvaart voor de middensiandsbedrijven ook niet uit blijven. De eerste, zoo niet eenigc levensvoorwaarde .voor den middenstand is een groote en koopkrachtige bevolking. Zlelfs de door sommigen, doch ten on rechte, gevreesde algemeene prijsverhoo- gïng zou voor den middenstand weinig nadeel kunnen medebrengen. Hoofdzaak is en blijft een groot getal goede af nemers, hetgeen enkel afhangt van de welvaart in de andere bedrijven. Die welvaart toch ontstaat door ver meerderde vraag naar arbeidskrachten, waardoor de loonstandaard stijgt, de wer keloosheid en de "landverhuizing ver minderen. Ook zullen gezonder toestanden in den handel zelf bevorderd worden. Een koop krachtig publiek heeft meer behoefte aan voorwerpen van weelde en aan waren van betere hoedanigheid, verlangt boven dien geen groot crediet en laat zich min der lokken door uitverkoopen, vliegende winkels, tweedehands- en afbetalings zaken. Daar een krachtig ontwikkelde binnen- landsche nijverheid in het algemeen veel goecLkooper kan leveren dan de buiten landsche, omdat zij, eenmaal krachtig geworden, een flinken voorsprong op de buitenlandsche mededinging heeft, we gens de mindere vervoerkosten, vrijdom van invoerrecht en van kostbare en tijd- roovende douane-formaliteiten, alsmede de overbodigheid in vele gevallen van tusschenpersonen of agenten, kunnen de winsten van nijverheid en winkelbedrijf ook grooter zijn. Bovendien heeft het winkelbedrijf nog het voordeel van spoe diger levering, veelal ruimer crediet en gemakkelijker verhaal op fabrikanten. De gezonde toestanden eindelijk in den middenstand vergemakkelijken ook het verkrijgen van crediet van fabrikanten en Dat verlaten zij niet meer! Waar zouden zij ook heengaan En Kéroual? En d'Achet? Teruggetrokken op hun landgoede ren, waar zij trachtten onopgemerkt te blijven. Hubert Nollan vroeg met iets spot- tends in zijn stem Hopen zij nog steeds op den terug keer van hun prinsen De graaf antwoordde ontwijkend God alleen kan de harten doorgrol den en de geheime gedachten daarvari kennen. De dokter schudde het hoofd en met een stem die hun, welke naar hem luis terden, een rilling door de leden joeg hernam hij: IJdele waan. God kan dat imisschieiij maar de Nationale Conventie kan het zeker. Zij heeft overal haar vertegen woordigers en haar aanhangers, die de oogen en ooren wijd open hebben. Ik zei zooeven, dat ik grootendeels voor u de réis van Parijs heb gemaakt, en wel om u te waarschuwen, dat ge u hoedt voor elke onvoorzichtigheid. Ik heb vrienden te Parijs, menschen, die ik eigenlijk ver acht en verfoei, maar met wie ik omga ter wille van mijn eigen veiligheid. Ik bezoek de com'iteiten en de openbare bijeenkomsten .luister naar hetgeen daar gesproken .wordt en sqnrs juiqb ik d£ bankiers, dat de meeste handelaars dik wijls zoo zeer van noode hebben. Ten slotte valt er nog op te wijzen, dat beschermende rechten, behalve ge noemde middellijke voordeden, nog het groote voordeel hebben van recht- streeksche bescherming van vele zaken. De bescherming n.l. tegen de groote concurrentie der buitenlandsche verzendhuizen», die door doelmatige re clame in Nederland een hoe langer hoe grooter wordend afzetgebied vinden, en ook de bescherming vooral van "den in- dustrieelen middenstand tegen de mede dinging der buitenlandsche fabrieken, ook van die, welke in Nederland filialen heb ben opgeritht. Op deze gronden mag wel als vast staand worden aangenomen, dat herzie ning van het tarief van invoerrechten tegenover enkele betrekkelijk geringe nadeelen vele groote voordeden biedt, temeer wanneer men bedenkt, dat ver meerdering van 's Rijks inkomsten, in verband met de sociale wetgeving, in ieder geval noodzakelijk is. Verhoogt men de invoerrechten niet, dan moet ver zwaring der directe belastingen volgen, en de middenstand is het kind van de rekening. Ommen, De Maasbode schrijft naar aanlei ding van de verkiezing te Ommen De liberale ochtendbladen, de „N. R. Ct."' uitgezonderd, die heelemaal niets zegt en er blijkbaar nog eens moest over slapen, beweren unaniem dat deze jong ste verkiezing in het verlaten Kuyper-dis- trict merkwaardig en verrassend is. Merkwaardig en verrassend, wij be amen het. Verrassend is het in dezen tijd, nu, naar het steeds in vrijzinnige bladen luidt, het verzet tegen het rechtsche bewind algemeen wordt, dat in een district waar vier candidalen om den voorrang dringen, twee rechtsche cand/idaten met .elkaar in herstemming komen, de twee vrijzinnige Candi da ten ver achter zich latend. Merkwaardig i s vervolgens de reusach- achtige débacle door den liberalen can- didaat, mr. D. Foclc, geleden. ■Hij tóch haaide sleelris 140ó stemmen terwijl hij toch een politiek man van naam is, en een in de poliiiek nog on bekende heer als de liberaaal H. \V. Teesselink den vorigen keer nog 3109 stemmen verkreeg. De débacle wordt door de liberalen ontzettend gevoeld, maar daarom zoo veel ie minder erkend; het zou er den moed voor 1913 uithalen. En daarom roemen de liberale och tendbladen met een even merkwaardige eensgezindheid het verrassende van deze verkiezing. De beginselvaste Unieliberalen liepen in deze dagen van het Borgesius-jubile- um samen op den cliristelijk-historischen mr. vE. baron Mackay, een naam van erkend christelijken klank, alleen met de bedoeling om mr. H. van der Vegte den anti-revolutionairen candidaat te doen vallen. Wie het ge'ooven wil? Zelfs de „N. R. Ct." kan er niet aan en zwijgt het liefst. Waarom dan van den beginne af niet het advies gegeven om baron Mackay te stemmen? Maar wat de heeren vergeten is dat de stemmen van Mackay en die van Fock gezamenlijk nog maar even het ge tal halen, wat den vorigen keer door Unieüberalen candidaat Teesselink werd bereikt. Het Centrum laat, na eveneens op deze lichtzijde te hebben gewezen, ook de keerzijde van de medaille zien. Er bleek, zoo zegt het blad, een her stemming noodiig te zijn, en de christe- lijk-historische candidaat komt daarbij, hoewel hij met nadruk de candidatuur heeft afgewezen, tegenover den anti-re- volutionnair te staan. Deze laatste ver kreeg een grooten voorsprong en het is niet meer dan billijk dat hij gekozen wordt Maar het feit der herstemming zegt reeds genoeg. Daar komt nog iets bij. Op de libe rale candidatuur, die thans slechts 1400 schandelijkste redevoeringen toe. Slechts zij, die niet de toestanden te Parijs niet op de hoogte zijn, kunnen mij daarvan een verwijt maken, maar wanneer men die toestanden wel kent, dan zal men zien, dat ik daarmee een dubbel doel bereik. Vooreerst, zooals ik reeds zeide, mijn eigen veiligheid, want het is niet ver standig zich verdacht te maken in de oogen der comiteiten, maar tevens kan ik' daarmee mijn vrienden van dienst zijn, hen waarschuwen, hen beschermen als het noodig is. Mijn vrienden, waar vind ïk betere dan in dit huds, waar ik steeds met groote welwillendheid ben ontvan gen, waar ik mij als een lid der familie gevoel. Welnu, ik kom u zeggen, dat gij wordt bespied en misschien -reeds aangeklaagd zijt. Te Lamballe is een comité van patriot ten, dat tot allerlei daden van lafheid en geweld in staat is. Onnoodig u hun na men te noemen, gij kent hen zelf wel. Uw zoon is naar Engeland gegaan en niet'naar Amerika, zooals hij getracht heeft te doen gelooven. De Conventie weet het, men heeft hem gezien en her kend. :Balazé, d'Achat en een der schono- zoons van den graaf de Kéroual vooral zijn de ziel van de Bretonsche samen zwering, die een opstand voorbereidt, dat ri Asto Bij zelf .vsrtelA stemmen kon halen, werden in 1909 meer dan 3100 stemmen vereenigd. Vrage: hoe veel niet-liberale kiezers hadden toen op den liberaal gestemd en tot welke partij behoorde het gros der kiezers? Men moet hier wei aan de christelijlc-histo- rischen denken, die in 1909 met geen candidaat uitkwamen en thans baron Madcay 1888 stemmen bezorgden. Het totaal aantal geldige stemmen bedroeg slechts 200 minder, dan drie jaren ge leden. Tal van chr.-historischen gaven blijkbaar in 1909 en ook reeds in vroe ger tijd, aan een liberaal de voorkeur boven een anti-revolutionair. Dat is een weinig goeds voorspellend teeken. Mooi vooruitzicht. Mr. Eyssell, oud-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, komt af en toe in de „Nieuwe Crt." zijn geprangd gemoed lucht geven, zegt het Huisgezin. Het bijzonder onderwijs en de socaale weigevring verontrusten hem bovenmate. Het bijzonder onderwijs, dat van „onze" millioenijes er nu al zeven aan subsidie te pakken heeft. De sociale wetgeving, die hij zich be roemt al een kwarteeuw lang bestreden te hebben. Ditmaal pakt hij vooral uit tegen de Invaliditeitswet. Ze is dit, ze is dat: ze' moet onvoor waardelijk verworpen worden. Wat wil mr. Eyssell daarvoor in de plaats geven? Niets. Staatspensionneering kan niet, om al lerlei redenen 'niet, vooreerst ,niet om finanoieele redenen. De voor staatspensionneering noodige millioenen uit de directe belastingen halen, gaat niet. Ze udt het tarief kloppen, mag niet. Welnu, 'daarom is het wachtwoord: niets 'doen. 'tls wel een aangenaam verschiet, dat dat de heer Eyssell hier opent. En met mannen als Eyssell wil men God betere 't! het volgend jaar front Men verzekert, dat zij geld hebben gegeven om agitators te zenden onder de boeren, teneinde dezen op te ruien tegen de Conventie en dat zjj in briefwisseling staan met de uitgewekenen. Te Parijs ben ik voor het Comité van Openbaar Welzijn geroepen en daar heeft men mij om in lichtingen gevraagd. Ik heb de zaak van u 'en uw vrienden verdedigd met een warmte, die mij zelf in gevaar had kunnen brengen, als ik niet den naam had gehad van een goéd burger en een overtuigd revolutionair. Hij ging mei nadruk voort: Gij hebt geen denkbeeld van het gevaar waarin gij verkeert. Voor het oogenblik is het mij nog gelukt het af te wenden, maar het bestaat. Neem u dus in acht, spionnen trekken het land door, zij winnen overal inlichtingen in en zien er niet tegen op die met de boosaardigste gevolgtrekkingen aan te vullen. Hubert besloot, terwijl hij zich afzon derlijk tot den graaf wendde: Misschien zou het voor u voorzich tig zijn om gedurende eenigen tijd te verdwijnen. La Guyonnière verlaten? Waarom niet? Uitwijken? Al verlaat gij het land met, kunt gij maken tegen de regeering en d$ rechterzijde. Om weer het politiek moeras in te rijden, 'als onder het kabinet-De MeesterI STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. 'Zitting vttjt, Dinsdag 22 October. (Verv.) Aan de orde is de Invalidiiteits» en ouderdomsverzekering. De heer Teens tra (V. D.) heeft verschillende grieven, waarvan de hoofd grief is de koppeling van de Invalide teits- aan den Ouderdomsverzekeving. J Een principieele fout is ooic het ont breken van weduwen-rente. Een ander bezwaar is, 'dat door het wetsontwerp ontzettend veel geld, circa 30 millioew! gulden, onttrokken wordt aan de indus trie, terwijl het ontwerp te schriel is, uitgerekend. Een rentevoet van 31/2 pet acht spr. te laag. Daarna behandelt spr. uitvoerig het door den heer Rutgers Vrijdag jl. als. onjuist gecritiseerde onderzoek in Zuid- horn, naar het aantal personen dat dq overgangsbepaling van bet ontwerp zou komen te genieten. Hierna voert spr. nog als bezwaren' tegen het ontwerp aan dat de zwakkej zal betalen voor den sterke en dat de werkgever en de arbeider ieder vootT de helft de premie zullen moeten betalen'. Het stelsel van verplichte verzekering deugt niet en is niet deugdelijk te krij gen. Daarom is spr. voorstander van Staatspensioneering voor welk stelsel hij vervolgens een krachtig pleidooi houdt. De heer Vliegen (S.D.) wijst op, het groote verschil tusschen ouderdoms- verzekering en elke andere risicoverze kering. Tegenover den heer Aalberse betoogde spr. dat in Duitschland de meerderheid van het Centrum haar stem uitbracht tegen het stelsel van verplichte verzekering, en de Engelsche Katholieken voor staatspensioen stemden. Verder be streed hij den heer Rutgers. Woensdag zal spr. zijn rede voortzetten. toch misschien ergens een veiliger schuil plaats vinden. En ik zou mijn vrouw en mijn dochter hier alleen achterlaten? Zij loopen minder gevaar wanneer gij weg zijt dan wanneer gij bij haar blijft Neen, ik ben onschuldig, ik kan niets te vreezen hebben. Gij maakt u een zonderlinge voor stelling van onze tegenwoordige recht spraak. Ik heb u gewaarschuwd, dat be schouw ik als mijn plicht. En ik-dank u er voor, maar ik wil hier het einde van deze troebelen af wachten. Zij zullen wel voorbijgaan. Zeker, maar hoeveel verwoestingen kunnen zij nog aanrichten! De graaf de Trémazan maakte een ge baar van berusting en zeide: Gods wil geschiede! De namiddag werd rustig doorgebracht. Hubert Nollan toonde zich vriendelijk, belangstellend, vol bereidwilligheid. Op behendige wijze wist hij zich te wapenen tegen elk wantrouwen, dat tegen hem zou kunnen ontstaan. De graaf kon gelooven,- dat Hubert Nollan de gevoelens en ver wachtingen deelde van deze familie, die gehecht was aan het verleden, als het klimop aan de muren van haar kasteeL (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5