S)c ftzidóchc Soti^cmt BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. 4e Jaargang, No. 924. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, If 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 22 October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. 't Oude liedje. Indien men thans, naar aanleiding der Jbenoeming van prof. Lohman aan de IjJJtrechtsche universiteit, de bladen van Sinks leest,- komt men slag op slag de jVerzekering tegen, dat door de over- Jjjheid niet op geloof, doch louter op |cunde, niet op poliiteke gezindheid, doch slechts op „geschiktheid en bekwaam heid" mag worden gelet De vrij-liberale Fakkel" (weekblad) |iaalt 'er de historie bij en brengt in Ihe rin nering: ;,Toen Boerhaave,de wereldberoemde hoogleer aar in de geneeskunde te Lei den in do achttiende eeuw, zijn einde ivoeld-e naderen, verzocht hij dringend aan de Staten van Holland, om als zijn opvolger Van Swieten te benoe- jnen, die in zijn oog verreweg de yitnemendste zijner leerlingen was, maar de Staten weigerden, omdat Van Swieten katholiek was. Deze ging toen naar Oostenrijk, waar hij als voorzitter Ider geneeskundige faculteit zich te bVeenen een onvergankelijke roem ver- .ovierf. Wij betreuren het nog, dat de toenmalige staatsregeling tot zulk een uitsluiting leidde, en zullen wij nu, Onder veel ruimere staatsinstellingen, weder tot derg-dijke dwaasheden ver vallen? De hemd moge er ons vader land voor behoeden." y- We zijn het met dit alles roerend eens. JMaar waarom brengen de ,-,Fakkel" c.s. jjhun verdraagzaamheid niet naar onzen ftïjd over? Nu nog jammeren over die Ijpn willekeurige vei banning van den ge leerden v. Swieten is al heel goedkoop, .vooral wijl er tegenover staat, dat heden jten dage linkls nog harder gejammerd tjwordt telkens als onze regeering een )niet-lrberaal tot een verantwoordelijken post roept. Heusch, het is onder het huidig regime geen systeem, alleen geestverwanten te benoemen. We durven ieder tarten, het tegendeel te bewijzen. Maar wel wordt jyan vrijzinnige zijde stelselmatig getwij feld aan de bekwaamheid en geschikt heid van niet aan die zijde als kundig ierken-de staatslieden en geleerden. Men zou links veel verstandiger.doen |net een afwachtende houding aan te vemen en pas te gaan klagen als zoo'n 5,jvartijdig" benoemde werkelijk onge schikt bleek. Dit werd echter, tot dus verre nog niet vernomen -- wel een be twijs,- dat de regeering goede keuzen deed. ALGEMEEN OVERZICHT. .Wanneer het zoo voortgaat met het gestadig voortrukken der Bulgaarsche poepen op hit vijandelijk grondgebied, ïnogen we wel spoedig rond Adrianopel jeen groote 3lag verwachten. Ook van TTurksche zijde wordt reeds niet meer ontkend, dat het tweede Bulgaarsche le gerkorps Adrianopel heel dicht is gena derd. De Turken bieden echter verbit terden tegenstand en zelfs om de kleine FEUILLETON. 21) Schuchter vroeg de gravin: Hoe gaat het met de koningin? De menigte, die zich zoo gemak kelijk laat meesleepen, haat haar fel, ver afschuwt haar. Men legt haar de zwaar- Ste en afschuwelijkste misdaden ten laste, feij 2bu de vreemdelingen tegen ons ge wapend hebben, complotten tegen ons [jjebben gesmeed met de regeeringen van Naburige mogendheden, haar schuld zou Set zijn dat het volk honger lijdt, zij zou pe natie tot armoede hebben gebracht idoor haar dolle verkwistingen en ten plotte zou zij het voorbeeld hebben go- jjfceven tot de schandelijkste uitspattingen. noemt- haar de vijandin van het P*rarirThe volk. Ik heb Parijs verlaten, geen getuige wilde z'jn van het '^pelproces, dar tegen haar gevoerd dij ruchrte 4hp en voegde er bij: fa,- wij bleven een dr^-evigen tijd, Jn wat het ergste fe, Sik heb geen hoop fcp «q Itftere is te veldverdedigingswerken moeten de Bul garen stap voor stap vechten. Bijna op alle punten van de gevechtslijn komt het tot een bajonetgevecht, waarbij de Bulgaren vele gevangenen gemaakt heb ben, ongeveer honderd Turken zijn in de verschansingen gevangen genomen. Bijzonderheden over de inname van Kirk-kilisje waarheen het andere leger trok, en dat reeds moet zijn ingeno men, ontbreken nog. Te Moestaphe-pasja viel den Bulga ren een rijke krijgsbuit in handen. De Turken lieten 200.000 K.g. haver en an der veevoeder achter. Zij hebben bij hun terugtocht den spoorlijn en. 'de tele graaflijn niet beschadigd. Wel hebben ze getracht dc brug over de Maritsa te vernielen, maar dat is hun slechts ten deele gelukt en de brug is reeds weer hersteld. De beide oevers der Maritsa worden nu ook door de Bulgaren bezet gehou den. Volgens ambtelijke mededeelingen is ook de bovenloop van de Stroema en do Mesta, ten zuiden van Philipopel op Turksch gebied, bijna zonder tegen stand van Turkschen kant den Bulgaren in handen gevallen. Dit schrijft men in hoofdzaak toe aan het bedrijf der Macedonische benden die voor de troepen uitsneden, bruggen ver nielen, de wachtposten bestoken en schrik onder de Turksche bevolking zaaien. Het Turksche leger verzamelt zijn grootste krachten tegen over deze Bulgaarsche strijdmacht. Het oppercommando voor het Oostelijk Turk sche leger is Woensdag met Abdoella pasja aan het hoofd vertrokken. Het zal zich, voorloopig vestigen in de buurt van Loele Boergas, aan den Levantspoorweg ongeveer halSveg tusschen de Zee van Marmora en AdrianopeL' Het bevel over den rechtervleugel van het oostelijke le ger is opgedragen aan Machmoed pasja, zoon van den grootvizier en tot nu toe minister van marine. Abdoellah heeft zich voor zijn vertrek zeer optimistisch uitgelaten'. De mobilisatie was veel beter opgeschoten dan men verwacht had. Het oostelijke leger telt op het oogenblik 150.000 man. Daar komen eiken dag 15.000 man aan versterkingen bij. Door de vrede met Italië is nu de weg over zee naar Rodosto, Salonïki en Dedea- gatsj voor het vervoer van troepen uit Klein-Azië vrijgekomen en in verband daarmee ook de verbindingslijn naar Sa- loniki, zoodat de troepenaanvoer nu in sneller tempo kan geschieden. Men re kent op de overbrenging van 100010 'man dagelijks naar Macedonië. Over de vooruitzichten in Macedonië is men, tenminste voor de eerste weken eenigszins pessimistisch gestemd. De verbonden legers hebben daar voorloo pig een overwicht en de gemengde Ma cedonische bevolking is tot lijdelijk ver zet geneigd. Men overweegt ernstig het denkbeeld, om, in geval zij zich niet volkomen rustig houdt, haar in concen tratiekampen over te brengen. Maar mo gelijke tegenslag in Macedonië is voor de Turken maar van bijkomstige betee- groot, wie zou het nog kunnen herstel len? De gravin kwam terug op hetgeen haar het meest bezig hield en vroeg: Denkt gij, dat zij veroordeeld zal worden, dokter? Wie? De koningin. Natuurlijk wordt zij veroordeeld, zij was het van te voren reeds. EeW rechtbank van domkoppen; een open baar aanklager, die ju wreedheid voor geen tijger onderdoet en op de publieke tribune een menigte, die bloed eischt en altijd meer bloed. Al zouden de rech ters haar willen vrijspreken, zij zouden het niet kunnen. Ziedaar in weinige woor den de beschrijving van onze helden- daagsche rechtspraak en dat is nog niet aan het einde, er zullen nog heel wat meer hoofden vallen, hoofden van men- sclien die onschuldiger zijn dan de Oostênrijksche. De gravin fronste de wenkbrauwen toen zij aldus de koningin hoorde aan duiden, maar Hubert hernam haastig: Vergeef mij, maar dat is de eenigie naam die men nog- geeft aan deze on gelukkige vrouw die men niet kan be wonderen, maar die in haar gevangen schap den moed van een he.ldi.n hoeft getofiiid. kenis, de beslissing van den oorlog zal en moet in Thracië (om Adrianopel), vallen, waar het Bulgaarsche leger be gonnen is op Konstantinopel aan te ruk ken. Daar zal de voornaamste slag ge slagen worden. Van de Servische grens komen slechts schaars berichten in, doch zooveel is zeker, dat de drie Servische legers langzaam maar zeker op Turksch gebied voortrukken. Het Ibar-leger, dat de Ibar (niet ver van de stad Nowi Ba zar, in het Noordelijk grensgebied van het sandsjak en Kossowo) volgt, is on geveer 10 K.M. op Turksch gebied door gedrongen. Het heeft hevig moeten vechten, terwijl het hoodleger onder den kroonprins in de richting van Koemano- wa en Uskub voorwaarts rukt. Dit leger moet gisteren een sterke, den weg be- heerschende stelling na hevigen strijd stormenderhand genomen hebben. Aan beide zijden waren groote verliezen. De „Daily Mail" verneemt nog uit Sofia, dat dc Serviërs Egri Palanka heb ben bezet, dat beschouwd wordt als de sleutel van Koemanowa en Uskub. In het Servische hoofdkwartier te Nisj is de Bulgaarsche gecommitteerde aange komen. Verder hebben de Serviërs Roed- zjan tusschen .Sistowats en Koemannova en ook Boejanofts, de bovenbedoelde sterke stelling, het hoogste punt van den belangrijken berg Boejan, genomen. Hierdoor wordt de omtrek tot Koema- nowo beheerscht. De bestorming van den duizend meter hooge Boejan werd voortreffelijk voorbereid door artillerie vuur, dat een vernielende uitwerking had. Het nieuwe Servische geschut vol deed uitnemend, terwijl de Turksche ka- nennen slecht schoten. Aan dit gevecht nam ook de kroonprins deel. Nu deze positie is genomen, is de inneming van Koemanowo nog slechts een kwestie van korten tijd. Gistermiddag werd ook Novavarosj in den uithoek van den sandsjak gelegen, bezet. De Grieksche actie die zeer moeilijk, schijnt te gaan door het regenachtige weer, waardoor de troepen slechts langzaam vooruit komen, richt zich op de lijn Gribowo-Kostaki. De geringen afstand, die hen van de Turken scheidt doet een heftige strijd spoedig verwachten. Over de overwinning van de Grieken bij Elassona meldt de correspondent van de Köln. Ztg. uit Athene de volgende bij zonderheden De Turksche strijdmacht bij Elassona bedroeg 9000 man met 7 kanonnen, die de Grieken buit maakten. Er werden 50 Turksche soldaten gevangen genomen. Naar La ris sa zijn 14 gewonde Grieken gebracht De Kroonprins heeft zijn hoofdkwartier te Elassona opgeslagen. Het voornaamste verzet van de Turken bij Servia (of Serfidsje, ten N.W. vatil Elassona) wordt bij de passen van Pon- tapetra verwacht, waar ongeveer 40.000 man samengetrokken zullen zijn. Re gens bemoeilijken den opmarsch van de Grieken. De graaf de Trémazan vroeg op zijn beurt Dus gij hoopt niet? Ik? Niemand, die den toestand van nabij aanschouwd heeft, kan nog eenige hoop koesteren. De toestand is deze: Gisteren zou de koningin' voor de recht bank verschijnen, z!ij is veroordeeld en heden wordt zij t er dood gebracht. Hij keek' op zijn horloge, een waar kleinood, versierd met edelgesteenten eln', terwijl hij Rose een blik toewierp waar mee hij haar sclieeti te willen betoove- ren, ging hij voort: Het is nu twee minuten over half één, de koningin zal haar lot reeds heb ben ondergaan. De gravin slaakte een kreet Van smart. Haar dochter was doodsbleek gewor den. Hubert Nol Ian vervolgde, alsof hij de ontsteltenis, die zijn woorden' teweeg- brachten, niet opmerkte: .Wil ik u eens een tafereel geven van hetgeen eir is voorgevallen? Heden morgen zijn alle sectiën met tromgeroffel opgeroepen,- patrouilles uitgezonden naar alle wijken van Parijs, de straten, afgezet, de place de la Revolution met troepen bedekt. Om 10 uur wordt 't toilet vari de kofiingiQ gemaakt ga welk £gi iö.ilet I Koning George zal, als de Kamer met haar werk klaar is, in gezelschap vanj den eers te-mi uister naar het oorlogster rein vertrekken. De metropoliet van1 Athene heeft den wensch te kennen go- geven, om daar eveneens heen te gaan', om den soldaten zijn zegen te geven. Aangaande de vlootactie zij nog ge meld, dat in den omtrek van I^eimnos een Grieksche vloot is gezien en ook lop Fhasos manschappen zijn geland. Voor de Montenegrijnen beweert men, is de kans aan het keeren. De Malissoren schijnen niet verder te willen ter bestorming van' Skdetari, wan neer hun, niet* wordt toegezegd dat Zij zelfbestuur zullen verwerven. De Malissoren beheerschen de helling van de Westelijke Alba'neesche Alpien naar het meer vain Skoetari, en dus ook deil Westelijken weg naar Skoetari. Het Montenegrijnsche hoofdleger staat 20 K. M. ten zuiden van Toezi en 20 K.M. ten Noorden van Skoetari. De weg naar Skoetari ligt overigens voor de Montenegrijnen open. Iets meer naar het noorden hebben nu ook! 'de Montenegrijnen Goessinje en de grens stad Plawa genomen. Deze laatste stad was, na een strijd van 2 dagen en na, 6 stormaanvallen, plat geschoten. De Albaneezen trokken zich in de bergen terug. Ook vrouwen en kinderen hadden aan den strijd deelgenomen. Er zijn daarom onder de dooden veel vrouwen en opgeschoten knapen. De Mpm ten egri j- nen hadden bijna vijfhonderd dooden en gewonden. De Albaneezen lieten 700 dooden en zwaargewonden achter. Hun verliezen moeten echter grooter zijn, daar veel gewonden zich naar de bergen lie ten brengen. Het Roode Kruis zend steeds meer materiaal,en manschap pen naar het oorlogsterrein. Met de nachtboot Oranje Nassau kwam te VDissingen gistermorgen een gezelschap aan bestaande uit een 20-tal personen, behoorende tot het Engtel- sche Roode Kruis6000 K.G. bagage werd medegevoerd. Zij vertrokken met den Zuid-duitschen mailtrein naarTriëst, om zich verder naar het Monteneglrijto- sclie oorlogsterrein te begeren. Met de e.k. boot van de Oostenrijfkk sche Lloyd, die de havens aan de kust van Dalmatië aandoet, zullen 300 per sonen, door het Roode Kruis naar Mon tenegro gezonden worden. Zij zijn voor- zien van vei'band^-voorraden, apotheek materiaal, chirurgische instrumenten enz. De Russische grootvorstin Helena Konstantinowna heeft aan het Servi sche Roode Kruis doen weten, dat zij als verpleegster naar Servië vertrekt. Ook uit Nederland kan men weldra een zejjding tegemoet zien. De consul- generaal van Servië de heer Mereinls deelde in d,e „Msb." mede dat 'dr. vanl Tienhoven uit 's-Oravenhage zicfh be schikbaar heeft gesteld voor deii diénst van het Roode Kruis en binnen £enige dagen naar den Balkan zal vertrekken. Boyendren zou gister nog een confe rentie plaats vinden tusschen de höe- ren dr. C. B. Tilanus, R. Lehlman, H. Haar prachtige haren afgesneden en haar handen op haar rug gebonden. JHet bar- baarsche vonnis wordt haar nogmaals voorgelezen en dan plaatstt men haar op een ruw-houten kar, waarop zij tentoon gesteld moet worden aan het volk, dat haar een gloeienden haat toedraagt. De weg van de Conciergerie naar de place de la Revolution is ongeveer een uur lang en loopt langs het paleis der Tuil- lerieën, haar voormalige woonplaats. Op dien weg is zij vervolgd met de kreten „Weg met de tyrannie!" „Dood aan de Oostenrijkscheen ten slotte over geleverd aan Sanson, die er al zoovel en heeft onthoofd. Op dit uur heeft haar lijden reeds een einde genomen, haar lichaam, het schoone lichaam, waaraan steeds zooveel zorg werd besteed, is naar het kerkhof van de Madeleine ge bracht en daar aan den schoot der aarde toevertrouwd. Dat is het gebeurde van heden. Ik heb volstrekt niet den dub belen blik van een Cagliostro of .dc leerlingen van zijn school, maar wan neer gij over eenige dagen de dagblad dn' ontvangt, die een beschrijving van de terechtstelling geven, dan zult gij zien dat ik die met zooveel nauwkeurigheid heb voorgesteld alsof ik, in plaats van in deze rustige, liefelijke omgeving, zelf ge weest was op. de plek, y^aar de grijwel- Mendes da Gosta, consul-generaal vatf Bulgarije en M, Merens om te -beraad slagen in hoeverre de Nederlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis" kan verleen,en en welke stappen daai- toe gedaan zullen moeten worden. Tevens zal een commissie wordeüi ge constitueerd, welke zich zal belasten metf het inzamelen van gelden om het liefda dig werk van het Roode iKruis in derf Balkan te steunen. Na den vrede die nu gesloten is, zoo wordt uit Rome gemeld, zal Garroni de diplomatieke be trekkingen met Turkije weer aanknoopen Slechts enkele dagen vóór dat de oorlog verklaard werd, was Garroni benoemd tot gezant van Italië te Konstantinopel. De twee ItaKaansche eskaders, die bij het uitbreken van den oorlog onder da bevelen van vicesadmiraal Viale en schout bij-nacht Gito 'di Filomarino uit Spezzia! en Tarente vertrokken waren, zijrt te Tarente teruggekeerd. Het bevel daartoe was hun langs radio-telegrafisch en weg gegeven. Er blijven in de Egeïsche Zee nog drie kruisera en een twintig torpedo booten bij de verschillende eilanden ge* stahonneerd. Over wat den Italianen nog in hc': nieuwe bezit te wachten staat, nog hc volgende Naar het blad Atoyad meldt, zouden Enver-Bei en andere Turksche officieren in Tripolis over Egypte een telegram van protest tegen het sluiten van den vrede aan den Sultan van Turkije gericht hebben. Daarin wordt gezegd, dat de Arabieren den dood verkiezen boven overgave aan den vijand, die in alle ont moetingen verslagen is. Enver-Bei werpt de verantwoordelijkheid voor de toe komstige gebeurtenissen op hen, die den vrede geteekend hebben, waarbij een heldhaftig volk aan Italië overgeleverd wordt. Een bericht meldt nog dat d,e Turkk sche opperbevelhebber aan de hoofdeM der Arabieren kéninis heeft gegieven vahj' het sluiten van den Turksdh-Italiaa|n-j schen vrede en hen verzocht hun wa pens neer te l^igen. Over het algemeen werd dez'e tijding met vreugde vernomen', doch de hoofden; wenschten nog geen beslissing te ne<menj daar er nog enkele punten warö.i waar over ze nog geen voldoende zekerheid hebben. GEMENGD. Te New-York is Zaterdag bericht ontvangen uit Mexico (stad), behel zende, dat drie van de vier Mexicaans chef kanonneerbooten in de haven van Vera Cruz aan de partijgangers van generaal Felix Diaz zijn in handen gevallen. Dö Vierde kanonneerboot ligt onder de bö- schutting van de kanonnen van het fort. De drie andere kanonneerbooten zullen naar het in het telegram heet wel spoedig weer in de macht van de regee- ring vallen, want zij moeten aan den wal komen om nieuwen leeftocht enz. jn to nemen. En dat wordt thans door dd kanonnen van het fort verhinderd. De internationale conferentie tegen den handel in blanke slavinnen,- daden zjjn afgespeeld en het vreest'lijk) drama tot een ontknooping is gekomen. Rose, die vol ontzetting had geluisterd naar de beschrijving, die de dokter met de grootste koelbloedigheid gaf en die vooral getroffen werd door zijn snijdende stem, gleed van haar stoel en zonk half bewusteloos in de armen van haar moen der. De beschrijving, die enkel uit de ver beelding voortkwam en niettemin geheel overeenkomstig de werkelijkheid was^ van het afgrijselijke tafereel, dat te Pa rijs was afgespeeld op het juiste tijd stip, dat hij volgens zijn horloge had aangegeven, hadden op het meisje zulk een indruk gemaakt, dat zij die vrese lijkheden voor haar geestesoog zag plaats hebben en dit deed haar voor een oogenblik het bewustzijn verliezen. Haar vader en haar moeder deden hun best om haar tot Ihet leven terug te brengen. Toen zij weer bij kennis kwam, wierp zij den dokter een blik van verwijt toet In den toon, waarop hij had gespro ken, meende zij een instemming met de daden van dezen bloedraad te bespeuren. H.et was zelfs,- alsof hij trachtte zijn hoorders te overtuigen van de rechtvaar digheid er van. (Wprdt vervolgd)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1