Uit de Pers. DE TWEE VRIENDEN. Ingezonden Medeueelingen. Gemengd Nieuws. Derde Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Zaterdag 19 Oct. no. 922. Middenstand en Tarief. De Tariefvereeniging heeft een belangrijke beschouwing uitgegeven lover de tariefsherziening en de midden- istandsbed rijven, waarvan wij hier een gedeelte laten volgen. Het is een opmerkelijk feit, dat vele «middenstanders van weinig ingenomen heid met het voorstel tot herziening van het tarief van invoerrechten blijk geven. Zij meenen veelal daarin een uitslui tende bevoorrechting der fabrieksnijver heid te zien. Geheel ten onrechte éven- avel, daar de als gevolg van de bescher mende rechten te verwachten ontwikke ling der nijverheid alle andere bedrij ven en niet het minst den middenstand ten goede komt. Niet te ontkennen valt intusschen, dat "er ook enkele schaduwzijden zijn aan 'te wijzen. Niemand heeft méér het „groote ge vaar" voor de middenstandsbedrijven in helle kleuren afgeschilderd dan de Heer L. B. J. Görris in zijne redevoeringen voor de Algemeene Winkeliersvcreeni- gingen te Amsterdam en te 's-Gravenha- ge. Zijn fout is evenwel, dat hij (bewust of onbewust) de groote voordeelen een voudig heeft verdonkeremaand en alzoo zijn gehoor eenzijdig inlichtte. Bijzonder opmerkelijk is het, dat deze ivrijhandelaar bij al zijn zoeken naar ar gumenten, niet in staat is geweest ook maar één krachtig argument te ber de te brengen, doch zich heeft moeten bepalen tot het wijzen op nadeelen, die, zelfs al zouden zij1 werkelijk' te duchten! fcijn, toch geen der 1 e vein svoor- iw aarden van de middenstandsbedrij ven ook maar in het minst kunnen aan tasten. In de brochure worden vervolgens be sproken de nadeelen, die de heer Görris iuit de tariefwet ziet voortvloeien voor den middenstand. Eerstens: hij verwacht beperktheid van keuze en e Jnvormigheid in modellen als noodzakelijk gevolg van jde omstandigheid, dat de winkeliers tneer dan thans zullen zijn aangewezen pp afname ran de binn enlandsche ^ij- Verheid. Zeer waarschijnlijk zal dit nadeel bij 1de voorgestelde beirc-kkelijk lage rech ten zich in Nederland niet doen gevoe len, daar -;ié '/inneriL nijverheid den voorsprong op buit. nijverheid nood zakelijk1' v*r b roaden co dus voor vol doende 7-s* o in tfrtcsrtgeüjk'e waren zal moeten zorgen, te mevr daar de voofteir van (het Nederlanc^ene publiek voor vreemde voortbrengselen toch altijd zeer groot blijft en #ït »ubiiék daarom spoe dig geneigd is, beperktheid van keuze en eenvormigheid van modellen in het binnenlandsche voortbrengsel, ondanks dei hoogeren prijs, het buiten!andsche 'ce koop en. Eigen belang (ook' geprik keld door de, .verrn moerde öinncnland- sche mededinging) a de. binnenland sche fabrikanten nopen ook voor ruime fkeuze zarv. i_> w ,_J. g. De nooge invoer rechten In Diüiecliland, Ecigic en vooral [Frankrijk hebben "dan ook geen bep'erkte keus of eenvormigheid ten gevolge ge had. Vervolgens: De agenten en glossiers iln buitenlandlsche voortbrengselen zul- llen schade lijden. Daarop wordt geant woord In de eerste plaats doet mei.' het voor komen alsof de tariefsherziening de bui- tenlahdsche mededinging op slag onmo gelijk' maakt. De vermindering in die mededinging zal natuurlijk langzaam en geleidelijk zijn en verband houden met de geleidelijke uitbreiding van de bin- jnenlandsche nijverheid, die ook niet da delijk aan de geheele behoefte kan vol doen. In de tweede plaats heeft dt? uit breiding der binnenlandsche nijverheid ials gevolg meerder vraag naar vertegen woordigers van het binnenlandsch voort brengsel, terwijl bovendien de invoer van FEUILLETON. 19) Aan het e'inde van die laan bevond zich een groot grasveld, dat in de lente mollig groen was, doch nu kaal en met gele bladeren bedekt, die de storm van de boomen had meegesleept, en naast dat grasveld was een vijver, door wilgen «overschaduwd en omzoomd met dik en hoogstaand riet. In de verte had men nog het uitzicht op twee pachthoeven, die tot het kasteel behoorden en waarvan de roode dakem even boven het stuikgewas uitkeken. Het kasteel was een zwaar gebouw met dikke muren, opgetrokken van gra niet, dat door den tijd zwart geworden Was. Twee verdiepingen hoog, met een Spits dak, waaruit verscheidene kleine, puntige venstertjes opstaken, werd het jbeheerscht door een forschen, vierkanten itoren en was Jiet voor een groot deel •begroeid met klimop en slingerplanten. Bouwkundige schoonheden bood het biet, 'thad niet eens eeh bepaalden bouw- Btijl, want *men kon zien, dat er door verschillende menscliengeslachten aan ge onbelaste waren en van waren, die hier te lande niet kunnen worden voortge bracht, sterk moet toenemen, als gevolg van het grooter verbruik door de verhoo ging van de koopkracht van het geheele volk. Een derde bezwaar is De meerdere behoefte aan bedrijfska pitaal en het grooter risico (gevolg van de vermeerdering van het voor te schie ten bedrag voor invoerrechten). Dit is een nadeel, dat alle winkeliers, die vreemde voortbrengselen in voorraad hebben, zonder onderscheid, treft. Zij staan daarin dus allen gelijk, en kunnen daarom de meerdere rente van het be drijskapitaal en de grootere risico ver halen op hunne afnemers. Onduiking van invoerrechten, en dus voorsprong van oneerlijke kooplui, is ook een argument tegen de tariefwet. Maar indien ontduiking van invoerrech ten mogelijk is (wat in ieder igeval slechts sporadisch zal kunnen voorkomen) is dit niet het gevolg van de heffing van in voerrechten, doch van gebrekkige invor deringsbepalingen. Het voordeel, (een ander bezwaar), in het binnenland tegen lagere prijzen te kunnen inkoopen dan bij de buitenland- sche winkeliers, kan 'door tariefsherzie ning niet ontnomen wordenzelfs is het mogelijk, dat de buitenlandsche fabrikan ten met het oog op den verkregen voor sprong van de inlandsche nijverheid al licht nog meer geneigd zullen zijn hunne prijzen voor hunne Nederlandsche afne mers te verlagen. Tegenover deze betrekkelijk weinig beteekeiiende nadeelen staan voor de middenstandsbedrijven belangrijke voor deelen. Deze zullen wij den volgende keer aan de hand van de genoemde brochure uit eenzetten. Een normaal verschijnsel. Aan den vooravond van de behan deling der Invaliditeitswet door de Kar mer is door de zorg der socialisten op verschillende plaatseri in het land tegen die wet een protestmfeting, gehou den. Oppervlakkig gezien zou men zeg gen dat het vreemd is, te protesteeven tegen de behandeling van een wet, die zóóveel goeds aan de arbeiders belooft. Maar, zegt de (A. R.) Rotterdammer de klassesirijdleer geeft de oplossing. Orn haar prikkelen tot een geest van wantrouwen on verbittering mag aan oprechte lipfde voor maatschap pel ijke hervormingen bij hen die deze leer aam- hangen, niet worden geloofd. Niet genoeg kan worden gewezen op de voosheid der legende, alsof alle so>- ciale hervormingen van de beziitende klasse worden afgedwongen door het onvervaard optreden der soc.-democra- tie waarbij dan ten slotte de „burger lijke" elementen zich schoorvoetend aansluiten. Gewezen kan worden op meer dan één zegenrijk instituut dat van socialis tische zijde krachtig is bestreden. Wij herinneren aan de houding, in genomen tegenover het collectief ar beidscontract. Heftig is gefulmineerd tegen de slaven-, die zich in „Tarifknecht- schaft" begaven. Nog in 1896 scholden de meest principieele Marxistische bla den, de „Vorwarts" en de „Leipziger Volkszeitung," het pogen der boekdruk kers om tot eene collectieve regeling te komen als het zwartst verraad aap' de arbeidersklasse. Een onverdacht getuige als Fanny Imle moet dan ook erkennen hoe door het optreden der Christelijik'e vakorga nisatie vooral, der socialisten schaaf eene zwenking moest maken. Ten aanzien van meerdere insteliinr gen als b.v. de coöperatie, landverschaf- fing enz. enz. zou op dien zelfden bitteh ren tegenstand kunnen worden gewezen,, De fatale werking van het klassem- strijdsdogma brengt dit mede. Daar moet ontevredenheid gezaaid,! verbittering gewekt worden. Protesten en agitatie, ze. kunnen nim mer worden gemist. In dat licht bezien zijn dan ook' de protestmeetings van Maandag een volko men normaal verschijnsel. bouwd was en bij den bouw was geen rekening met het reeds bestaande gehou den. Wel echter maakte het kasteel, zoo wel als de omgeving, den indruk van welgesteldheid, met vermijding van alles wat naar weelde zweemde. Ook bij de stoffeering van de eetzaal was alle weelde achterwege gebleven. De wanden waren met kalk bedekt, ter wijl een lambriseering van kastanjehout er op een manshoogte langs liep, terwijl de zoldering rustte op zware balken, Eén der korte wanden van het vertrek werd bijna geheel ingenomen door het buffet, waarop borden en schotels ston den van gekleurd aardewerk, tinnen drinkkroezen en schenkkannen en ook eenige stuks zilverwerk. De tafel en de stoelen waren van zwaar eikenhout en de laatste met leder bekleed. Rondom die tafel zalen vader, moeder en dochter. Alle drie waren in ;t zwart gekleed, als,was er rouw in de familie. Rose de ,Trémazan was een slank en rijzig meisje met overvloedig kastanje bruin haar en oogen vol glans, maar nul was die glans droevig, alsof zij zooeven geweend had. Dat was ook' zoo. Ternauwernood raakte zij de spijzen aan, dié voor haar stonden. Zij was een indrukwekkende schoon heid en geleek op haar inpeper jn zop- ÏN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RQNA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publick naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Eij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigïs voor een èmakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (P/a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppenrzoodoende maaktmen dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van ƒ1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet;goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme -melk neemt. Toch een zuur werlc, dat altijd ophit sen van de bevolking. De „Rotterdam mer" spot er een beetje mee, 'en vraagt, of men niet vaste protestdagen zou uit schrijven doch denk het in, veroor deeld te wezen tot altoos maar protes teeren 't is hard. Wolken aan den horizont. De Standaard driestart Die groote vraag, d'ie het wereldpubliek thans bezig houdt, is, of er een generale oorlog broelii, dan wol of 't bij een Bal kan-epiisode zal blijven. Hiervan [nu is op dit oogenblik nog niets te zeggen. Slaat Turkije de vier Christelijke Staten, dajn is er geen reden denkbaar, waarom hetzij Rusland, hetzij Oosten rijk ziich in 'tgeding mengen zou, tenzij de Turk van zijn overwinning gebruik maakte om de politieke verhoudingen op den Balkan op eenigszins beduidende wijze 'te wijzigen; iets wat voorshands niet te vermoeden is. Gebeurt daarentegen het omgekeerde, en wordt het Turksche leger terugge slagen, zoodat een wijziging in de ver houdingen op den Balkan niet zou kunnen uitblijven, dan komt 't hachelijk te staan. Die wijziging zou alsdan in het voordeel van de Christelijke bevol king zijn, 'iets wat Rusland zonder leede oogen zou aanzien, maar Oostenrijks plannen op Saloniki in gevaar zou brengen. En met het oog hierop nu trekt 'tthans reeds de aandacht, op wat on verantwoordelijke wijs Oostenrijk op Poincaré's voorstel wist af te dingen. Nog pas toch heeft Oostenrijk, met klinkklare schending van het Traktaat van Berlijn, de annexatie van Bosnië en Herzogewiina doorgezet, en thans ver nam men, hoe datzelfde Oostenrijk zich juist op het Traktaat van Berlijn beriep, om aan Turkije de integriteit van zijn door Oostenrijk zelf geschonden grond gebied te waarborgen. ,Wfi<e zoo te werk gaat, verlaat openlijk het pad van het recht, om door misbruik van overmacht anderen voor zijn wil te doen bukken. De annexatie nu van Bosnië en Her- Z'Ogevina kon Oostenrijk alleen daarom doorzetten omdat 't EMtschland achter zich had, en dit juist doet de vraag rijzen, of Oostenrijk, zoo 'tten tweeden male ingreep, op gelijken steun zou kunnen rekenen, en zoo ja, of Rusland dat ten tweeden male dulden zou. Met het oog hierop is zelfs uitstel van executie tot het voorjaar volstrekt niet wiskunstig zeker. Van de Schipkapas bleef de heugenis over, id at tien graden vorst voor een verre een meisje van '20 op een vrouw van 60 jaar gelijken 'kan. Op de trekken der moeder zoowel als op die der dochter was onrust merkbaar, als hadden zij een voorgevoel van öUn gevaar, dat hen bedreigde. Van waar kon dat gevaar komen? Wat hadden zij zich te verwijten? 'Helaas, in die dagen behoefde men niet schuldig te zijn en was vaak een aan klacht, hoe ongerijmd ook, al voldoende om menschen te doen gevangennemen, vonnissen en ter dood brengen, wien men ternauwernood gelegenheid had ge geven om zich te verdedigen. De gravin Trémazan vroeg zacht aan ih'aar echtgenoot: Gelooft gij, Louis, dat zij de ko ningin zullen durven veroordeelen Somber antwoordde de graaf: Zij hebben den koning wel ter dood gebracht. Maar een vrouw! Denk eens na„ dat zou toch inderdaad afschuwelijk zijn en" ik kan het niet gelooven! Wanneer zullen Wij haar lot kennen? Spoedig. En njpt een zucht voegde de grijs aard er bij: Te spoedig misschien. Hij Was een forsdi gebouwd, krachtig man, wien men het goed kon aanzien d,a,t hjj steeds ^Is Ia,ndezelina(n had ge Russisch leger even voordeelig kan zijn, als inadeelig voor troepen, die minder tegen de koude !zïjn gehard. Premie-loten. In ons nummer van heden komt een advertentie voor-, waarmede de Hollandsche Credietbank den aankoop van 5 verschillende solide premieloten aanbeveelt en deze tegen geringe maandelijksche stortingen ver koopt. Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bij die loten bijna elke maand een of eenige trekkingen met vele hooge prijzen plaats. Bij aankoop vóór 1 November a.s. neemt de kooper na betaling van dien eersten termijn, zijnde fl of f2 of ƒ3, reeds aan de eerstvolgende trekkingen deel, en heeft het recht op de volle prijzen, die op zijne loten vallen. M e 1 k o o r 1 og. Te Utrecht dreigt een melkstaking. Er heeft zich een comité gevormd, dat aan de vereeniging van melkverkoopers voor 30 Oct. antwoord heeft verzocht op de vraag waarom de melkprijzen daar ter stede steeds worden verhoogd. Het comité acht herhaalde ver hooging zeer ongemotiveerd. Wanneer de redenen, door de melkverkoopers op gegeven, niet steekhoudend zullen wor den bevonden, zal het comité een reus achtige agitatie op touw zetten tegen de meiksüjters. Ver dronken. Gisternamiddag is de 13-jarige C. v. d. B. te Sliedrecht op het werk van de heeren Kraayeveld en Noordenne aan de Nieuwe Merwede bij het water scheppen over boord ge slagen en verdronken. W i ld e z w ijn en. „Vanochtend hebben wij van hier (Apeldoorn) uit' een fietstochtje gemaakt naar Wiessel. Wij reden met een omweg door een bosch en waren nog maar in 't begin toen iemand ons attent maakte op een wild zwijn, dat vlak aan den weg stond te grazen. Een interessant geval! We bleven een oogenblikje naar het beest kijken, dat ons even kalm opnam en toen weer doorat. Een eindje verder in het bosch zagen we heele kudden en één keer moesten wij van de fiets stappen voor een zwijnen-familie, vader, moeder en kinderen, die ons den weg versperde." De brief, waaraan dit verhaal is ont leend, is van den lOden van deze maand, en geschreven door iemand uit Rotter dam, die reeds eenigen tijd te Apel doorn vertoeft. (N. R. Ct.) Oudemunten. Woensdag zijn bij het uitgraven van de fundamenten van de afgebroken huizen der Versteeg te Has- leefd, te midden van velden en bossohen met ihet besturen van zijn grondbezit als bezigheid en de jacht als eenige ontspanning. Ofschoon hij meestal te paard zat, kon |hij ook te voet verre afstanden afleggen, want hij behoorde tot dat onvermoeibare ras weermee de Gorsikaan, Napoleon Bonaparte, die omstreeks dezen tijd als kapitein der artillerie zijn eerste groote wapenfeit volbracht, de terugname van Toulon op de Engelschen, en daarmee op 24.jarigen leeftijd den generaalsrang verwierf, als overwinnaar geheel Europa door zou trekken. Eensklaps keek hij naar buiten en riep: Bezoek. Inderdaad vertoonde zich een ruiter aan het einde van de kastanjelaan, nog te ver weg dat men zijn gelaat kon onderscheiden. Hij bereed een Bretonsch paard welk ras niet uitmunt door groote snelheid,) maar daarentegen een bijzonder uithou dingsvermogen iheeft en als bestemd schijnt om onschatbare diensten te ber wijizen in een land van rotsen eh heide, zooals Bretagne. De ruiter was gekleed naar den laat- sten smaak en met veel zorg, waaraan men onmiddellijk kon zien, dat hij niet in deze afgelegen streken woonde, want de menschen hier waren eenvoudig en selt gevonden 78 oude zilveren munten' tusschen «en vloer on de gewelven van een kelder. Ze zaten waarschijnlijk in een linnenzakje, dat, vergaan, in de na bijheid lag. Ze waren voor een deel goed bewaard gebleven. Moll en vangers. Sedert eenige! weken zijn, volgens de „Zutph. Crt.", al daar een zestal Friesche mollenvangerS gelogeerd, die van daar uit in de om liggende dorpen hun bedrijf uitoefenen en een finale uitroeiing der mollen op het oog hebben, door de weilanden te „bevrijden" van deze nuttige, doch nog niet bij wet of verordening beschermde wormenverdelgers. 's Morgens ziet men de mollenvangers op de fiets uitrukken, den speciaal tot mollenvangen afgerichten hond in een mandje aan bun fiets vervoerende, ten einde het dier niet onnoodig te ver moeien. Dat hun bedrijf winstgevend is, blijkt uit het feit, dat .een hunner onder Warns- veld op één dag 85 stuks gevangen heeft; welke ter plaatse dadelijk gestroopt wor den en waarvan de huid voor 19 a 20 cent per stuk verhandeld wordt. Zoolang de mol niet beschermd is, kan do boer zich echter vrijwaren tegen deze menschen door hun den toegang tot de weiden te Verbieden. Gevangen genomen. .De mare chaussee te Vlachtwedde heeft nabij de Duits ene grens te Boertange gevangen genomen den milicien F. Goerée, die se dert Pinksteren 1911 was gedeserteerd van het Te reg. infanterie te Assen. Hij is gisteren daarheen vervoerd. Hevige brand. De Londensche berichtgever van het „Hbld" meldt van; Dinsdagavond ^Omstreeks half zes brak in de zet terij van de bekende drukkers-firma Eyre Spottiswood in Harding Street b'lj Fleet Street, eeii brand uit, dit: zich buitengewoon sn.el verspreidde en in dit bebouwde deel der City een dreijgqrid aanzien n,am. Hartroerende tooneëJien speelden zich af, omdat gevreesd werd, dat een aantal meisjes, in, het reusachtige gebouw werkzaam, in de vlammen zou den zijn omgekomen. Gelukkig kon la ter geconstateerd worden, dat zij allen; ongeveer een honjderd, in tijds het ge bouw hadden kunnen ontvluchten. De brandweer trad op met veel materieel doch haar taak' was in de nauwe straf ten hoogst moeilijk. Binn,en drie uur was; zij echter het vuur meester, dat tot eeni- bovenverdiepingen, van het gebouw beperkt bleef. De schade is nog moeilijk} te schatten, doch wordt gezegd dui zenden pon,den te bedragen." bekommerden zich om geen mode. Bezoeken waren zeldzaam in deze.ln! gedrukten tijd en vader, moeder en doch ter keken vol nieuwsgierigheid door het venster naar den naderenden ruiter, die door Rose het eerst werd herkend, want zij riep Hubert Nollan Hij was- het werkelijk. Aan den toon, waarop zij dien naam uitsprak, was duidelijk merkbaar dat de ze bezoeker Rose verre van aangenaam was, integendeel, die toon drukte mis noegdheid uit. Op den graaf en de gravin bracht deze nam een zeer verschillende uitwerking) teweeg. Zijn gezioht klaarde op, terwijl de uit drukking van het hare nog bezorgder werd en zij zich met zekere ongerustheid afvroeg Wat komt hij hier doen? Verstandiger of minder liohtgeloovig dan haar echtgenoot, had de gravin gen! instinctmatigen afkeer van den dokter,- wiens verfijnde manieren haar te veel herinnerden aan Parijn, vanwaar alles was gekomen dat zij als een onheil voor het land beschouwde. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 9