Tweede Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Zaterdag 19 Oct. no. 922. KAMEROVERZICHT. TW EEDE KAMER. De invaliditeit*- en ouderdomsverzekering. Zonderen wij den heer van Best uit, Idle slechts even het woord voerde om ;een scheeve bewering van mr. Treteb Sr echt te zetten, dan zijn heden ter ver dediging van wetsontwerp Talma drie 6 prekers van rechts aan het woord ge dweest: mr. Aalberse van de katholiék'eW jen de heer van Vliet en mr. Rutgers van tie anti-revolutionairen. Laatstgenoemde heeft slechts enkele cijfers genoemd, die jhij op prijs stelde nog gisteravond mede (te deelen teneinde den leden gelegenhid jte bieden de juistheid ervan op 'hun (gemak te controleeren. Dinsdagmorgen Vervolgt hij zijn rede. De beide andere sprekers van rechts (hebben in een door bondigheid en zake lijkheid uitmuntend betoog de verplichte Verzekering verdedigd en de rechts voor tie voeten geslingerde verwijten weer legd. Uit den aard der zaak konden (rij over een onderwerp, dat reeds 20 [jaar in de Kamer 'en daarbuiten van alle kanten bekeken is, geen verrassend nieu we gezichtspunten openen. Mr. Aalber- 6e liet dan oojc na over den rechtsgrond Ider verplichte verzekering te ^preken, Omdat hierover uit den treure bij de (ziektewet is gehandeld en nieuw debat moodéloos tijdvermorsen zou zijn. In )de verplichte invaliditeits en ouderdoms verzekering ziet Mr. Aalberse s.echts ihet volbrengen door den Staat van zijn plicht, den verzekerden een minimum loon te waarborgen. Doch ook zonder principieele debat ten viel genoeg, te zeggen. Zoo wees de (heer van Vliet erop, dat de christelijke larbcid'ers naar deze wet Vragen, die reeds pinds 1897 op het 'antirevol. -program Voorkomt. En mr. Aalberse Vroeg aan jde socialisten, die het ontwerp totaal jafgebroken hebben, voor welke stom melingen zij de arbeidefs aanzien als zij verwachten, dat de arbeiders op hem »en de-overige katholieken zullen stemmen niettegenstaande rechts een voor de ar beiders nadeelige wet invoerde! 't Is ook wel wat al te gek. Zouden de mannen van Patrimonium, van de R. |K. arbeiders- en vakorganisaties, van den (Christelijken Werkmansbond dan alle (inzicht missen en blindelings gelooven alles wat hun voormannen hen vol gens de socialisten maar op den'mouw spelden, terwijl de socialistische zelf bewuste werkmansschaar alleen een juist inzicht had? Kom, laat men zulke nonsens niet verkoopen. 't Is al een eyen dwaas praatje als dat andere yan .„doorjakkeren". In En geland, waarop links gaarne wijst bij de verdediging der allemansbédeeling, is het ouderdomspensioen veel goediger behandeld dan bij ons de wet-Talma. Het ontwerp doorliep in het Lagerhuis in 2 maanden drie instanties en onjdaciks de bezwaren van het Hoogerhuis, de te rugzending van Het ontwerp naar het Lagerhuis, de amendeerinig, enz., kwam dc koninklijke bewilliging op 1 Augus tus en de invoering op 1 Januari 1909. [Het was ingediend op 7 Mei 1908. Binnen een half jaar was het dus kant en klaar. Bij ons zit men er al twintig jaar over te tobben en niets kwam tot (dusverre tot stand Nu rechts op afdoening aandringt,! spreekt mén van lage stembusmotieven en meer dergelijk fraais. Maar wat zou de liberale Unie zeggen, merkte mr. Aalberse opdie nu tot de staatspen- sioneering is bekeerd, als beweerd werd dat deze bekeering niet oprecht was en slechts uit oneerlijke stembus politiek voortsproot: Scherp hekelde mr. Aalberse ihet over stag -gaan der liberale Unie voor het alle- manspensioen en herinnerde hoe ook zij het geld gedeeltelijk uit het tarief wil haien, al was het voorstel daartoe naar gezegd werd niet strikt noodig, maar slechts een aanwijzing van de rich ting, waar men het geld kon vinden. Het is bij de Liberale Unie altijd in! de richting van ietsmen ging „in de richting van" Algemeen Kiesrecht, Staatspensioneering en Volksleger. Dat is geheel in Liberale Unie-stijl Staatspensioen is niet anders dan Staatsbedeeling. Had de heer van Vliet tegenover den heer Schaper de ijjtspra- ken geciteerd van diens partijgenoot dr. van der Waerden die het vertrouwen in staatspensioen misplaatst acht, mr. Aal berse herinnerde eraan, dat de Fransche socialistische voorman Jaurès zich op het socialistencon'gres te Nimes voor ver plichte verzekering verklaarde, omdat dei- ze tot zedelijke verheffing leidt in tegen stelling met het staatspensioen. Aan de door mr. Treub aangevoerde argumenten voegde mr. Aalberse nog dit toe, dat staatspensioneering niet alleen moreel bederf voor de individuen, maar ook po litiek' bederf niet zich moet meebren gen. Men zal steeds hooger bieden, het zij door aan te dringen op een lagere leef tijdsgrens, hetzij op een ruimer uifkee- ring. Wanneer men van volksbedrog spreekt, dan is het d i t. Bij verzekering begrijpt men, dat een hoogere rente een hoogere premie beteek'ent, terwijl men bij staatspensioneering altijd meer uit- Icecring kan voorspiegelen, zonder dat de menschen er een cent voor behoeven te betalen. Dit leidt tot groot politiek en moreel bederf. Een beroep op Engeland gaat niet op. De armenzorg, die bij ons aan kerkelijke instellingen en particulieren; lichamen is toevertrouwd, is in Engeland in handen van den Staat. Dit is de lezers zullen het trouwens van de onlaugs belhanr delde Armenwet hebben onthouden beslist verkeerd en vandaar dat men van dezen verkeerden toestand in dc' nieuwe fout, het staatspensioen, verviel. Mr. Aalberse en de zijnen zijn in hun ziel overtuigd, dat dit ontwerp tot het waarachtig belang van het volk zal strekken. Weekpraatje. Je zoudt 't het „evenement" kunnen noemen van de|ze week, de benoeming van den sociaal-democraat Duijs tot wet houder van Zaandam. Nu zuilen we 'ns te rien krijgen, welke pracht-maatregelen deze onversneden sociaal-democraat ne men zal, welke heerlijke instellingen hij in het leven zal roepen. Als we maar niet bedrogen uitkomen! In een speech uitvaren tegen de kapitalistische maat schappij of een idyllische schildering maken van den sociaal-democratisch en toekomststaat, ,düt is zoo'n toer niet. „Words, words", zeggen de Engelschen „klets" noemen wij 't op z'n Hollandsch 't Is streven naar stembussucces, wat men de rechterzijde zoo graag verwijt, maar de linkerzijde zelf...! Je moet 'ns zien, welke presenteerkoekjes de vrij zinnigen nu hun kiezers voor 1913 aan bieden ze zijn van zuiver sociaal-demo cratisch deeg. Eerstens: algemeen stem recht zonder beperkingen; tweedens staatspensionneening; derdens: géén pro tectie of bescherming, géén tarief. Dde twee laatste koekjes vooral zien er voor de kiezers aanlokkelijk uit, maar ze ver geten, dat 't extra dure waar is, en dat de heeren niet voor den dag koinen met hup financieplannen inzake de Staats- pensionneering. En de daden, die ze stellen? 'tls nu de tijd om goed de oouranten bij te houden en op de hoogte te blijven van wat er in de Kamer ge beurt. En ge zult 'tbemerken: 'tis ob structie en 'tblijft obstructie! 't Fraaiste is, dat de geheele linker zijde te zamen wil optrekken om in 1913 de victorie te behalen, maar als ze straks 'ns omzien op den afgelegd en weg, zullen ,ze tot de ontdekking komen, dat het .precies is, alsof ze door mr. Troelstra bij ide ooren zijn getrokken naar de plaats waar ze nu staan. Doch: een ge waarschuwd man geldt voor twee: Be denken wij jdat wel. Alles stormt otp de rechterzijde aan. Willen wij de meer derheid behouden, dan dient de eens gezindheid niet verzwakt, maar zoo ijverig mogelijk versterkt te worden Wie is er nog niet lid van een Jries- vereeniging? Vooruit, die ipaar centen kunnen nog wel op het budget; er zullen heusch wel onnoodiger of onnuttiger uit gaven op staan. Over een nieuwe uiting van Roomsch leven las ik gisteren in de courant. Onder de Roomsche studenten is er n.l. een beweging gaande om te komen tot de oprichting van een stud enten congregatie, zooals er in het buitenland vele met goed succes werkzaam zijn, en die ten doel heeft aankweeking van godsvrucht tot de H. Maagd in het bijzonder en een meer intens, een meer openbaar beleven van de Roomsche beginselen in het alge meen. 'n Mooi streven! Nog iets voor mijn Leidsche stadge- nooten. Er worden zóóveel strooibiljetten onder de deur gestopt, dat men er toe komt er geen acht meer op te slaan. Doch eerstens is dat gevaarlijk, zoo men niet tevens zorgt, dat de kinderen ze ook niet in handen krijjgeiiEn tweedens kan er ook wel een nadeelige zijde voor ons zelf aan verb.onden zijn 't is toch best mogelijk, dat zoo'n strooibiljet een aan kondiging of een mededeeling bevat,waar voor we ons interesseer enDat laatste is het geval met het strooibiljet, hetwelk dezer dagen door het Plaatselijk Comité van de Katholieke Sociale Actie wordt verspreid en waarin alle Katholieken op geroepen worden voor 'n algemeene ver gadering op a.s. Woensdag. Dat moet een grootsche betooging wordenDaar voor gezorgd! JAN. Het Oorlogsterrein. B i j het kaartje. Met opzet geven wij een niet te vol kaartje, omdat we niet vooruit weten, waar precies de gevechten zuilen plaats vinden. We geven dus slechts een over zicht van het geheele terrein, dat rich- tingspunten genoeg biedt om naar te verwijzen. Het krijgsterrein van Montenegro is slechts zeer beperkt daar zijn troepen macht, een handvol strijders, die ech ter d en Turk reeds meermalen handen vol werk gegeven hebben niet in het bezit van een voldoenden trein, waar door het, zoodra het buiten het gebied der bevriende Malissoren komt, van alle hulpmiddelen zou ontbloot staan. Tot nog toe bepaalt het zijn operatiën tot Berane aan de Oostgrens,- en Toesi, dat bij de oostelijke punt van het meer van Skoetari ligt. De plaats van het veelgenoemde Podgoritsa op ons kaartje zou moeten zijn in de laatste E van Cettinje. Waarschijnlijk zal het krijgs terrein daar zich niet verder uitstiYken dan SJcoeiari, Belangrijker is echter, het belangrijkst mag men wel zeggen, het punt waar Tur kije en Bulgarije elkaar zullen ontmoeten, het feit waan* a ar zich Turkije met ver- waarloozing vrijwel der andere staten met allen ernst richt. Dit zal zijn aan de Zuidgrens van Bulgarije. Het 'Bulgaarsche leger, sterker, beter geoefend en uitgerust dan een der legers der bondgenooten, en daarbij door zijn nabijheid voor het Turksche rijk het grootste gevaar opleverend, heeft zich in den omtrek van Philippopel langs het dal van de rivier Maritza verzameld, van waar het i n «enige dagen langs een goe den straatweg Adrianopel kan bereiken, waar de Jurken hun hoofdleger hebben opgesteld. .Het le, 2e, 3e en 4e leger corps, die hier onder bevel van Abdoela pasja worden verzameld, teilen 200.000 man en 450 kanonnen, terwijl het be schikbare Bulgaarsche veldleger 232.000 soldaten en 700 kannonen telt, en tus- schen deze twee troepenmachten zal de beslissende slag in dezen oorlog plaats hebben. Daar voor de mobilisatie in Tur kije nog veel tijd noodig is en het nog vrij lang zal duren voor de vier genoem de legercorpsen met alle reserveman schappen zijn verzameld, is het in zijn belang het begin van den oorlog zoo lang mogelijk te vertragen, terwijl de Bulga ren de meeste kans hebben te overwin nen, wanneer zij zoo spoedig mogelijk de vijandelijkheden beginnen. Adrianopel is, al van nature sterk, nog van kunstmatige moderne werken voor zien. Het is niet zeker of hierbij ge pantserde versterkingen voorkomen, hoe wel de geschutbewapening met zware kanonnen voldoende moet zijn. Djcht bij de grens aan den spoorweg van Adrianopel naar Philippopel, ligt aan Turksche zijde de vooruitgescho ven stelling van Moestafa pasja. Aan de Oostelijke zijde van de vesting beveiligen de versterkingen van Kirk Kilissen (of Kirkkilisje) tegen een aanval van zwakke Bulgaarsche afdeelingen op den verbin dingsweg van Adrianopel naar de Turk sche hoofdstad. De streek van Konstantinopel naar Adrianopel is dun bevolkt en weinig be bouwd, in het Oosten op de helling van het gebergte is het terrein begroeid met bladerrijke boomen, die naar het Wes ten overgaan in akkermaalshout. De wa terafvoerwegen zijn diep ingesneden. Terwijl de natuurlijke hulpmiddelen voor de verpleging van een groot leger steeds meer verminderen en daardoor een zekere aanvoer uit Konstantinopel een levensquaestie wordt, is het vroe gere Oost-Roemelië, het opmarschterrein van het Bulgaarsche leger, zeer vrucht baar, waar een leger zonder gevaar voor gebrek geruimen tijti zou kunnen ver toeven. Een tweede oorlogsterrein zal zijn de vlakte bij Istip dat door de stations Ku- prulu en Ustóujb met den spoorweg Sa- loniki-Nisj is verbonden. Dit is het ter- reia dg MacidOfiische benden ge regeld hun guerilla voerden en men zal ook nu weer, daar het moeilijke ge bergte niet voor ontplooiing der Bulgaar sche troepenmacht geschikt is, rekening moeten houden met het optreden van tal van vrijscharen, die eenerzijds zich ten doel zullen stellen de Christelijke bevolking tot opstand te brengen en de Mohammedaansche bevolking te verdrij ven, anderzijds het verkeer op het baan- 'gedeelte Saloniki-Dedeagatsj zullen trach ten te verbreken. Gelukt het in het daar voor zeer gunstige deel der spoorlijn tusschen Drama en Dedeagatsj de vele tunnels en bouwwerken ernstige schade toe te brengen, dan zijn de in Macedo nië -staande afdeelingen van het Turk sche leger afgesneden van de spoorweg verbinding met de hoofdstad, en zouden deze slechts te voet of over zee naar Konstantinopel kunnen komen. Het staat te bezien in hoeverre Bulga rije zich op dat terrein zal wagen, ver moedelijk zal het daartoe slechts een klein deel van zijn veldleger gebruiken, en het aan 5ervië en de Macedonische benden overlaten hier inderdaad op te treden. In de Servische bladen is het bericht op gedoken, dat een uit troepen der twee staten samengestelde macht tegen Mace donië zou oprukken. Het operatiegebied zou dan slechts In de streek van Kusten- cfil kunnen liggen. Bij den eersten aanblik zou men moe ten aannemen, dat in een oorlog, die Ser vië tezamen met Montenegro tegen Tur kije voert, de twee bondgenooten rich een aanval op het tusschen hen liggende Sandzjak Now! Bazar als eerste doel moesten stellen, om van uit het Noorden dan over Mitrowitza het Merelveld te be reiken. Maar voor een binnenrukken van het SandZjak is de toestemming van Oos- tenrijk-Hongarije beslist noodig; dat de Donau-monarchie deze toestemming zou geven, moet men ernstig betwijfelen. Waarschijnlijk is daarom, dat de hoofd macht van het Servisohe leger op Uskub zal aanrukken, waarbij dan nevcnaanval- len plaats kunnen hebben op Prisjtina en van Kustendil door de met Bulgaren aangevulde afdeelingen op het bekken van Istip. Voor Griekenland zal de komende strijd, behalve ten opzichte van Saloniki en een actie in Epirus (de streek bij Ja- nima) gelijk in 1897, wel bestaan in een zeeoorlog. Dat Turkije zijn vloot tijdens den oorlog m'et Italië zoo zorgvuldig bui ten gevecht hield, kan nu van gnoote beteekenis \^>orden. Daarom nog de volgende bijzonderhe den «over de zeemachten ^Griekenland «staat daarbij bovenaan en ofschoon haar 20 vechtscbepen, vergële- ken bv. bij onze vloot, van weinig be teekenis zijn, beheerscht ze op 't oogen- blik nog de Ajegeische zee, en kan ze, zoolang de vrede tusschen Turkije en Italië no»g niet tot stand gekomen is, aan de (Turkschie handelsvloot nog veel af breuk doien „faute de combattnnts." Is de vijede gesloten, dan zal het voor de Griieken zaak zijn, zich weer in de Pi raeus tje verzamelen en daar den Turk s£ te wachten. Griekenland heeft een pantserschip van 10.000 ton, gebouwd in 1910 ien drie pant serschepen van "5000 ton, gebouwd in 1890; veertien torpedoajgers, en wel vier van 1912, elk mietende 1055 ton, ïweei van 1912, elk van 600 ton, len aéht van 1907, van 400 ton elk. Voorts een on- derzieesche boot, vijf torpedobooten en een aantal verouderde schepen zonder geviechtswaarde.' De Turken beschikken over vier pant- serschiepen, te weten twee Duitsche uit het jaar 1910, elk metende 10.000 ton, voorts de Messodieh, gebouwd in 1874 en hersteld in 1903, welke 9250 tonmeet endje Assar-i-Teffik van 5680 ton. Voorts twee kruisers van 1910, elk metende 3300 en 3200 tonacht torpedojagers, waarvan vier van 620 en vier van 305 ton elk, en een aantal schepen zonder gevechtswaar- de. Bekend is het dat de Grieken in del laatste w.eken een viertal moderne tor pedojagers hebben overgenomen van Ar, gentinië. Diie booten hebben eenige da gen g.eleden Liverpool verlaten, zooge naamd met bestemming naar Philadel phia. De mogelijkheid bestaat échter, dat dit slechts -een krijgslist is en dat deze hoognoodige versterking wel met be kwamen spoed regelrecht naar de Aege- ische zee wordt gedirigeerd. Bulgarije dat, volgens het Taschen- buch der Kriegsflotten van 1912, slechts' over 6 torpedobooten beschikt, ?al de ze wel over de beide Zwarte Zeehavens Varna en Burgas moeten verbeelen, om, toevoer van uft zee nog mogelijk te ma ken. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd de bewering geuit, dat de voor de deur staande winter op den Balkan een belet sel zou zijn voor ieen veldtocht. Deze tnee- ning is niet juist; zij dankt haar ontstaan aan het feit, dat de opstanden jn Alba nië en de mislukte opstanden in Mace donië .in den regel midden October ten einde liepen. Hier waren echter bijzon dere omstandigheden in het spel. De stre ken, waar zich deze gebeurtenissen af speelden, liggen in het gebergte waar nu reeds sneuuw ligt. Albaneezen en Ko- initadsji schonken er derhalve de voor keur aan, er uit te scheiden en aan het warme hoekje van den haard te óverwin- teren. In het hooge gebergte worden' ditmaal geen beslissingen uit een krijgs- Kundig oogpunt gezocht. In Oost-Roe melië en in het gebied zuidelijk vaji Adri anopel heerscht nog mooi herfstweer4 dat eerst in het begin van December wijkt voor de winterkou. Er blijven dus nog verscheidene weken over «er koude en sneeuw op de belang rijkste tooneelen van den strijd zoodanig gaan heerschen, dat zij inderdaad een hindernis voor de bewegingen van legert vormen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5