DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. 4e Jaargang, No. 921, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1]NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 18 October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vs Persoonlijkheid en leiding. De „Standaard" tracht in eenjge ar tikelen te verklaren, hoe het komt, dat, wanneer er onjder ons een leider opstaat^ iemand, die de geschiedenis voort stuwt op nieuwe banen deze betrek kelijk weinig volgelingen heeft. Het blad schrijft dat toe aan het No- der landsch volkskarakter. „De kracht van' de persoonlijkheid", aldus het orgaan, „is in ons nationaal karakter een uitne mend element en, we danken er in de historie schoone resultaten aan,; maar ,wie wat scherper en verder ziet, dan de meesten, en vóelt dat hij boven het gewone uitsteekt, wil ook onder ons meestal iets op zich zelf wezen, zijn1 eigen liedeken uitzingen, en schipper Op zijn eigen scheepken, zijn." Zeer juist wordt in deze enikele re gels aangegeven onze kracht en onze zwakheid. Onze kracht: het besef en bewustzijn van eigen persoonlijkheid, het hebben van een overtuiging; onze zwak heid: het willen doordrijven van, z'n eigen, dikwijls willekeurige, meening, het zich plaatsen op een eng standpunt waardoor men anderer meen,ingen niet weet te apprecieeren, z'n overtuiging niet weet te vormen met het materiaal, het welk andere schenken,. Dat moesten wij weten te bereiken: Naast de krachtige vorming van eigen persoonlijkheid, de wil om de leiding van, anderen te volgen,! Vooral met het oog op de actie, die wij zullen gaan voeren, voor 1913, zou het z'n nut hebben, als iedereen tracht te te voorkomen, dat zooveel actie ge broken wordt doordat men te veel eigen .persoonlijke meening wil doordrijven. KAMEROVERZICHT. TV> EEDE.KAMER. De invaliditeitsverzekering. De laatste jaren brachten door talrijke Incidenten en persoonlijke feiten reeds zooveel vroeger niet gekende ontstichting in ons parlement, dat niemand het den heer Treub kwalijk zal nemen de her denking van een jubilé van een der leden als nieuwe plechtigheid bij de Kamer te introduceeren. En daarom werd gisteren door mr. (Treub als eerste spreker, den voorzitter en de !Regeering bij monde van Minister (Talma vriendelijke en waardeerende woorden gewijd aan mr. Goeman Bor- gesius bij gelegenheid van zijn 35-jarig Kamerlidmaatschap. Daarna weer algemeene beschouwin gen over de invaliditeitswet; voortzet ting van 's heeren Treub redevoering. De afgevaardigde voor Assen heeft zijn leigen stelsel van verplichte verzekering uitgedacht, en beveelt dat aan boven de vrijwillige verzekering, boven het ont- werp-Talma en boven het Staatspensi oen. Staatspensioneering naar Engelsch mo de! acht hij onuitvoerbaar en naar Deensch model ongewenscht, omdat zij te duur is. Hij blijft aan zijn vroeger FEUILLETON. 18) Men was daar vreemd gebleven aan de politieke gebeurtenissen, die de voor- loopers der revolutie waren, en het be richt, dat de koning van den troon ge- stooten en gevangen genomen was en dat een uit het volk samengestelde regee ring de macht van het koningschap had overgenomen, klonk den Bretagners on gelooflijk toe, totdat zij zagen hoe de ambtenaren der oude regeering werden Verdreven of gedood en ook in hun steden het nieuwe bewind ingesteld. Graaf Louis de Trémazan was, zooals alle Breionsche edelen, de famiiiën d'Achet, de Bolazé, de Kéronal en hoe se verder heetten, gehecht aan het ko ningschap, minder uit overtuiging dan Wel uit gewoonte en uit de traditiën, waarin hij was opgevoed, en aanvanke lijk hadden hij en de anderen den ver anderden stand van zaken aangezien Zonder daarbij partij te kiezen. Zij ver- Wachtten niet anders of de oude regee- fog zou wel hersteld worden» ma,ar de standpunt getrouw, 'maar hinkt toch krach tens zijn gisteren reeds vermelde uitlating op twee 'gedachten. Mr. Treub i<s voorts boos, dat de Re geering aan de invaliditeitswet den voor rang gunde 'en de ziektewet laat wachten. Hij koos dit punt uit voor zijn peroratie. Maar waarom 'hebben de vrijzinnigen, die dezen Corner niets dan bittere critiek voor de ziektewet over hadden, toen de tijd verpraat 'en zoodoende de beslissing uitgesteld? Waarom nu verwijten ma ken over ide niet totstandkoming eener wet, die links niet wenschte en eenvou dig van 'de agenda afpraatte? Zit hier geen politiek achter of is het logisch op We behandeling eener wet aan te Wringen, welke men principieel onjuist acht? De heeren 'hebben thans den mond vol van 'stembusoverwegingen der rech terzijde. Maar is het een stembusoverwe ging, dat de rechterzijde op afdoening van het 'invaliiditeits- en ouderdomspen sioen aandringt, overtuigd als zijis,dat deze zaak voor de arbeiders van het grootste gewicht is, hun reeds lang is beloofd en bij een nieuw uitstel van behandeling ten gevolge van een event, nederlaag van rechts in 1913 'de arbeiders weer jarenlang zou den moeten wachten, totdat een linksch ontwerp ingestudeerd, bestudeerd en be sproken is? 'De duizenden arbeiders, voor wie 'de aanhangige verzekering een ware uitkomst 'is, zullen heusch niet aan stembusoverwegingen denken, als rechts eindelijk uitvoert, wat hun van alle zij den jarenlang is voorgehouden. Links wil 'echter niet naar rede luiste ren links zet alles op haren en snaren om We wet tegen te houden en vandaar dat de 'socialist Hugenholtz gistermiddag na de pauze een nog niet beëindigde re- dievoering aanving, Wie o.i. slechts 'n felle obstructiespeech Is, en waaraan wij dus hier ter plaatse geen aandacht schen ken. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk is 'het er dan toch van geko men. Turkije beeft het tarten moe, de eerste klappen 'uitgedeeld, en zoo mogen we nu van de Balkanoorlog spreken. Door zijn gezanten bij de mo gendheden heeft 'Turkije laten verklaren dat het zich van nu af in oorlog be schouwt met Servië en Bulgarije. Tegelij kertijd heeft de directeur van het mi nisterie van buitenlandsche zaken aan het Bulgaarsche en het Servische gezant schap een nota doen toekomen van den volgenden inhoud: De mobilisatie en de samentrekking bij de Ottpmaansche grenzen van het Bulgaarsche leger, de dagelijksche aan vallen op forten en stellingen langs de grens, de inmenging in binnenlandsche zaken van het Turksche Rijk en de on aannemelijke en ongepaste eischen van de Bulgaarsche regeering hebben het on mogelijk gemaakt den vrede tusschen Bul gebuurtenissen stelden die verwachting te leur. De berichten, die tot hun een zaamheid doordrongen, werden aldoor slechter voor het oude regiem. De graaf de Trémazan was geabon neerd op twee dagbladen uit Parijs, Lc Mercure en Le Patriote Francais en op Le Journal de Rennes. Die bladen brach ten op La Guyonnière de berichten van hetgeen er in het land voorviel. De inneming der Bastille, de reis naar Varennes, de aanhouding van den koning, zijn gevangenschap in den Temple, zijn veroordeeiing en zijn dood en ten slotte het overbrengen der koningin naar de Coneiergerie, waarna ook zij in staat van beschuldiging werd gesteld met het zoo goed als zekere vooruitzicht even eens veroordeeld en ter dood gebracht te worden, dat alles had deze rustige familie neergedrukt als zooveel stagen die haar zelf getroffen hadden. Was men tot dusver in Bretagne nog veilig geweest,- ook daarin kwam veran dering en de afgelegen provincie voelde ook weldra de schokken van de beroe ring, welke het geheele land door gingen. Onder de bevolking ontstonden twee stroomingen, die elkaar bestreden. De gemeenten werden op revolution- nairen grondslag georganiseerd, de Na tionale .Conventie te Parijs zond overal garije en Turkije te bewaren, een vrede dien de Turksche regeering steeds had gewenscht te bewaren. Ingevolge daarvan wordt den gezanten van Bulgarije en Servië aangezegd, dat zij hun paspoorten moeten vragen om het land zoo snel mogelijk te verlaten. Het Servische gezantschap heeft een gelijkluidende nota ontvangen, waarin al leen de woorden Bulgarije en Bulgaarsch onderscheidenlijk in Servië en Servisch vervangen zijn. Vreemd genoeg is Griekenland geheel genegeerd. Gryporis, de gezant te Kon- stantinopel, heeft daartegen geprotes teerd, omdat het even goed als de beide andere landen een nota van dezelfde strek king had gezonden. Op het protest van Gryporis heeft mi nister Noradoengian geantwoord, dat, daar de verklaring van Griekenland is ingekomen na afloop van de gisteren ge houden bijeenkomst van den ministerraad die vandaag 'bijeenkomt en die een be slissing zal nemen omtrent de tegenover Griekenland aan te nemen houding. Tegen Griekenland gaat het 'dus nog niet, hoewel men het daar schijnt te beschouwen alsof het reeds oorlog was. Twee Grieksche kanonneerbooten zijn vanochtend om half drie in de Golf van Arta tusschen 'Prevesa en Actium binnen gedrongen. Zij kwamen ondanks het vuur van de Turksche forten om half vijf voor Vanitza (op 'Gricksch gebied) aan. Voorts wordt 'bericht dat de Grieksche vloot met verzegelde orders uitgevaren is. Men 'vermoedt dat het doel is de be waking van »de Egeïsche zee om te zor gen dat Turkije zijn Aziatische troepen niet over -zee naar het oorlogsterrein (waarvan wij in ons blad van morgen avond een kaartje zullen geven) kan voe ren. Naar men uit Konstantinopel meldt, zijn de reservedivisies van Erzeroem, Erzuidjan en 'Baiboert in Oostelijk Klein- Azië, die tot nog toe niet in de algemee ne mobilisatie waren betrokken, thans ook opgeroepen. Nazim pasja, de mi nister van oorlog, zal Zaterdag naar Adrianopel vertrekken, en zich met het opperbevel belasten. 'Naar verluidt zijn twee Turksche 'divisies te Skoetari aan gekomen. Met 'koortsachtige haast werkt men te Konstantinopel aan de transpor ten van troepen en oorlogsbehoefte. De reservisten, die uit de provinciën aanko men, trekken in lange stoeten jubelend door de straten. Abdoellah pasja, de bevelhebber van het Turksche Oosterleger, is gisteren uit Konstantinopel naar het oorlogsterrein vertrokken. Van alle kanten bevestigt men het be richt, dat de Turksche vloot zich op een actie voorbereidt. De schepen liggen on der stoom 'en laden kolen. Het vermoe den wordt geopperd dat Turkije een le ger aan de Bulgaarsche kust wil lan den. De havens van Bulgarije zijn met mijnen verdedigd. haar vertegenwoordigers heen, zij wa pende de nationale garden tot in de kleinste steden. Ook te Lamballe, waar men zich tot dusverre met niets anders dan met han del en bedrijf had beziggehouden, namen de vroeger zoo vreedzame burgers een strijdhaftig voorkomen aan. In den be ginne hadden de edelen en hun aan hangers hiermede den pot gedreven en zich menigmaal vroolijk gemaakt over de nieuwe overlieden en de als carnaval soldaten uilgedoschte burger wachters met hun aanvoerders, die kort te voren nog als winkeliers achter hun toonbank ston den, maar toen te Rennes en te Saint- Brieuc de guillotine werd opgeslagen, hadden zij ingezien, dat het ernst werd en dat de nieuwe overheid niet met zich liet spotten. Hun vroolijkheid ging over in vrees, daarna welde toorn op tegen de gewelde narijen, waaraan die nieuwe overheid zich meer enmeer schuldig maakte, en de verontwaardiging deed den moed weer ontwaken. De edelene en de boeren, die voor het meerendeel aan het oude stelsel gehecht waren, gevoelden, dat zij zich moesten verdedigen, zich ten strijde toerusten. Intusschen werden zij reeds door de nieuwe overheid in het oog gehouden. Van den strijd hooren wij 'niet veel berichten en die we ontvangen zijn lijnrecht met élkaar in strijd, zooals 'bv. het volgende: Uit Servische bron: Het bericht, dat de Turken een aanval op Prepolatsj heb ben gedaan, wordt door inlichtingen van ambtelijke zijde bevestigd. De Turksche troepen zijn teruggedreven. Aan de an dere zijde 'der grenzen duurt het ge weervuur voort. Uit Turksche bronDe Turken hebben het gevecht 'bij Prepolatsj gewonnen. Trouwens mogen we ons voorbereid houden op 'deze voortdurende tegen strijdigheden die een globaal overzicht nu niet 'bepaald vergemakkelijken. Van alle kanten schijnt strenge censuur toege past te 'worden. Zoo schrijft von Gott- berg, de 'oorlogscorrespondent van de Lok. Anz. Voorloopig hebben de Bulgaren aan alle journalisten, 'die toelating hebben gevraagd tot het hoofdkwartier, een gun stig antwoord gegeven. Dat kan nog wel eens anders worden en naar menschelij- ke berekening zal het wel de laatste maal zijn, dat journalisten een leger in het veld begeleiden. Tot recht begrip van latere berichten is het goed, «enige ons gegeven voorschriften nu reeds mede te deelen. Aan *de redactie mogen slechts mededeelingen gezonden 'worden, die door de vertegenwoordigers van den ge- neralen staf verstrekt zijn. Het is o.a. verboden het getal dooden en gewonden ie noemen, 'de aanvoerders en hun hande lingen te critiseeren, den vrede te eischen, een woord over een nederlaag, een te rugtocht, over 'het verlies van een ves ting, van -vaandels en kanonnen te schrij ven. Vooral -mag ook niet het uitbreken van een epidemie, van ongeregeldheden, of van rampen achter het front vermeld worden. De plannen der Balkanstaten zijn naar 'de „Zeit." uit Sofia verneemt, in lijnrechten s'trijd met de bedoelingen der mogendheden. Het blad zegt nl.dat men in goed ingelichte kringen verzekert dat de 'Balkanstaten het er over eens zijn, dat zij, -wanneer zij in den oorlog de over winning behalen, het Turksche grondge bied niet meer zullen ontruimen en de troepen zullen laten blijven in Macedonië Oud-Servië en het wilajet Adrianopel en andere gewesten, 'totdat de grenzen van hun toekomstig grondgebied zullen zijn vastgesteld door het Europeescne con gres, waaraan ook de gevolmachtigden van Servië, TSuIgarije en Turkije willen deelnemen. Dat belooft wat! Betreffende de vredesbepalingen wordt gemeld, dat een officieel besluit bepaalt, dat de bewoners van Tripoli en Barka de meest mogelijke v^jheid zullen blijven genieten bij het vervullen van hun Mohammedaansche godsdienstplichten. Men zal den naam des Sultans als Cha- lief in de gebeden blijven noemen en zijn vertegenwoordiging zal worden erkend in den dóór hein benoemden persoon. De godsdienstige rechten en grondslagen Overal weiden lijsten opgemaakt van de namen der verdachten. Nu en dan hadden huiszoekingen plaats op oogcnblikken dat men zulks het rninst kon verwachten, meestal onder voorwendsel, dat men een voortvluchtigen priester of aristocraat zocht, of stukken, waaruit blijken moest, dat de edelen, die in het land gebleven waren, gemeenschap hielden met de uit gewekenen, die buiten "de grenzen een strijdmacht op de been brachten voor de contra-revolutie. De kruidenier van Lamballe had een waren hartstocht voor het verrichten van huiszoekingen, waartoe hij zich dan aan het hoofd van zijn compagnie stelde, uit- gedoscht in zijn kapiteinsuniform, een steek met pluimen op en versierd met een driekleurige cocarde, een lederen bandelier om, waaraan een sabel hing, die te groot voor hem was, en twee pistolen in zijn gordel gestoken. Zoo was hij reeds eenmaal op La Guyonnière verschenen, belast met een onderzoek, dat hij met de grootste nauw keurigheid had ingesteld. Die brave Ledoux was met leege han den teruggekomen, zonder iets ontdekt te hebben, waarop men tegen den graaf de Trémazan een aanklacht wegens samen spanning tegen de natie of verstand houding met de uitgewekenen kon zullen geëerbiedigd worden. De betrek kingen tusschen de Muzelmannen en dea Kadi, benoemd door den Sjeich ul Islam» zullen op geenerlei wijze worden be moeilijkt. Erkend wordt, dat de bovenge noemde vertegenwoordiger te waken heeft voor de belangen van het Turk sche rijk en de Turksche onderdanen,- die in de twee gewesten blijven na dei wet van 25 Februari 1912. De amnestie voor de bewoners van Tripoli en Barka wegens het deelnemen aan de vijandelijkheden is ambtelijk af gekondigd. Zij geldt alleen niet voor de misdrijven, die onder het gemeene recht vallen. Gevangenen en gedeporteerden zullen in vrijheid worden gesteld. Men meldt verder uit Konstantinopel^ dat bij den voorloopigen vrede van Ouchy, de kwestie van de schadever goeding voor Tripoli en Barka, naar uit vertrouwde bron verluidt, zoo is geregeld dat Italië gedurende 50 jaar een jaar rente aan Turkije zal betalen. GEMENGD. De gezanten van T u r k ij e zullen vandaag bij de regeeringen van Frank rijk, Engeland en Rusland een protest indienen tegen de toelating van de afge vaardigden van Kreta in de Grieksche Kamer, welke in strijd is met vroegere toezeggingen der mogendheden. President Madero heeft bevel gege ven aan alle geregelde en ongeregelde regeeringstroepen om zich aan te sluiten bij de krijgsmacht die Vera Cruz insluit ten einde de poging te ondersteunen om Diaz ten onder te brengen. De Mexicaan- sche regeering beschouwt Diaz als een: veel gevaarlijker tegenstander dan een der andere revolutionaire aanvoerders. Het algemeen verbond van den ar beid in Turkije heeft een manifest open baar gemaakt, waarin gezegd wordt, dat de arbeiders reeds al te dikwijls den oorlogstroep hebben versterkt om in de tegenwoordige omstandigheden, die den wereldvrede in gevaar brengen, lijdelijk te blijven. Dit manifest zegt verder, dat de arbeiders de oorlogsverklaring moe ten beantwoorden inet de afkondiging van een algemeene revolution- naire staking. R o os e v e 11 heeft naar aanleiding van den op hem gepleegden aanslag een groot aantal telegrammen ontvangen, o.a. van den Duitschen Keizer, van de konin gen van Italië en Spanje en van presi dent Fallières. De Duitsche kroonprins en zijn gemalin telegrafeerden: Wij zijn over uwe gezondheid zeer bezorgd en hopen dat u spoedig hersteld zult zijn. Een nieuw onderzoek met Röntgen stralen heeft nu definitief aangetoond^ waar de kogel zit. Het projectiel zit voor een deel gedrongen in de breuk van de 4e rib, op 4 duim van het borstbeen. De kogel heeft een platten vorm aange nomen. Vlak bij den kogel zitten been splintertjes. De doktoren hebben officieel verklaard, dat de genezing een normaal verloop neemt, zonder dat infectie is ingetreden; de wond ettert niet. Voorloopig zal geen pogfag worden gedaan om den kogel te verwijderen. Het gronden, maar bij het heengaan had hij den heer van het kasteel met boosaar- digen blik aangezien en hem toegesnauwd: Wat wij weten, dat weten wij, en wij komen nog wel eens weer. Inderdaad was hij meermalen terug gekomen, om opnieuw huiszoekingen ta doen op grond van aangiften, die gedaan waren, of liever, die hij zelf in zijn kruidenierswinkel had verzonnen. Men was daarom op zijn hoede, vooral sedert Jean het kasteel De la Guyonnière had verlaten, en de bezorgdheid der familie voor haar eigen veiligheid nam nog toe bij de berichten, die voortdurend uit Parijs ontvangen werden. Twee dagen waren er verloopen sedert de aankomst van dokter Nollan te Lam balle en het gesprek, dat hij met zijn vader had gehad. De heer van La Guyonnière was juist aan tafel gegaan met vrouw en dochter in de eetzaal van het kasteel. Dit was een ruiin vertrek, dat met drie hooge vensters uitzicht gaf op eenbreede laan met prachtige kastanjeboomen,welke van de poort naar den hoofdingang vati het kasteel liep. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1