17 DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. 4e Jaargang, No. 92i. 3)e £cidóetve Sou/taut Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag October 1912, De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Mr. H. Goeman Borgesius. Deze staatsman jubileert: hijl is thans !35 jaar Kamerlid. Voor zichzelf heeft jde heer Borgesius lalle reden om met welgevalilen op zijn loopbaan terug te blikken. Van leeraar via de journalistiek hoofdredac teur Vaderland naar het lidmaat schap der Tweede 'kamer en een1 mi- 'nisterieele portefeuille, welke hij niet (onfortuinlijk hanteerde 't is waarlijk! om fier op te zijn, terwijl het feit, dat jde jubilaris het maatschappelijk bradht Ütot directeur eener belangrijke levens verzekeringsmaatschappij de „Eerste Nederlandsche" hem ook lang niet 'onwelgevallig behoeft te wezen. Onverdeeld kan echter zijn genpegen niet zijn. De liberale partij toch, als wier hoofd hij gold, heeft hjj zien afta kelen eri uiteenvallen* zoodat hem niets Overbleef dan het leiderschap der „Libe rale Unie". En hoe weinig krachtig fi guur maakt deze partij! Nog gisteren jltoonde de heer Schaper in' de Kamer aan',1 Shoe zij sinds 1905 waarlijk allied ((behalve een menschenleeftijd van;opi- giie veraniderde ten .aanzien der Staats- •pensionneering, wat -toch geen punt is van ondergeschikte beteekenis. En, kon nu de „Unie" npg maar op een meen- 'derheid hopen als zij in meuw verband treedt met wie zich van haar afscheidden in het kamp der vrijzinnigheid, maar neenzonder de socialisten kan dit ver hond op geen regeeringsmacht meer re kenen, zoodat het gestadig aarzelt zich zelf te wezen en dit per slot van. reke ning ook wel niet doen zal. Neen, onvermengd is de vreugde van den heer Borgesius niet, wat zijn, vrien den jammer voor hem zullen vinden, ook' lom dat hij onder hen als men,sch hoog staat aangeschreven. Zijn, politieke tegen standers al bestookte hij hen npg zoo fcraak en al blijft hij dit met groofe ambitie doen zullen in,tusschen even min willen achterblijven, bij de hartelijke herdenking van, zijn jubileum. Ad muitos annos, heer Borge sius, in gezondheid en, welvarenMaar zoolang gij in 't strijdperk blijft zullen we u bekampen met al de felheid, waar van gij reeds zoolang en, nog zoo gaar ne het voorbeeld geeft. KAMEROVERZICHT. TM fcEDE KAMER. De invaliditeitsverzekering. Gisteren werd officieus bekend, dat voor de behandeling der Invaliditeitswet vijf weken zijn gereserveerd. Den 19en November, later dan verleden jaar, wordt mei de Indische begrooting begonnen, en van eenige verpoozing door een kort reces in den rdukken begrootingstijd echiint geen sprake te zijn. Veeleer zal van de hoogedelgestrengen extra ar beid worden verlangd door langeren 'duur van de dag- en het houden van avondvergaderingen. De discussie over de invaliditeitswet is tot dusverre weinig interessant. Het debuut van den Haagschen onderwijzer FEUILLETON. 17) De; storm, buiten ontwortelde slechts boomen of rukte er takken af, de storm binnen verwoestte menschenlevens. Haar vader had 't vertrouwen geschon- fden, dat zij hem zoo waardig waande;" haar broeder trapte onder den voet alles wat hij geleerd had te eerbiedigen, hij 'had zich eindelijk in zijn ware gedaante vertoond, en die gedaante was afzichtelijk. Zij las weer, als wilde zij uit dien brief troost putten in haar zielelijden. Jean de Trémazan schreef verder: „Welk een onheil is er over ons ge komen, mijn arme Thérèse.' Wie had kunnen voorzien, toen wij zoo vreedzaam naast elkander opgroei den ,dat wij nog eenmaal gescheiden! den zouden worden door zulke ge beurtenissen? Wat zal er van ons worden? Ik zie ihier slechts uitgewekenen, voor Wie de grenzen van het vaderland ge sloten zijn. Wat is Ihun misdaad? Dat zijl trouw zijn. de Jong, een groene in ons parlement, was, zelfs volgens het oordeel van de bevriende liberale pers een mislukking, :en de heer Schaper, 'n meer geroutineerd parlementariër, heeft het al niet ve.gie ter gemaakt. Den geheelen ochtend vulde hij met een neerhalende critiek op Talma en zijn werk gevolgd door een loflied op staatspensioen. De staatspensioneering is voor links de inzet van 't debat: hierin gaan libera len en socialisten broederlijk saam, en hierin hebben zij een punt van overeen stemming gevonden voor het compromis van 1913. Zelfs de oud-liberalen, die tot dusverre sterk' voor de vrijwillige verze kering ijverden, doen aan het politiek spelletje mede. Niet onaardig teekende de socialist Schaper hun zwenking naar staatspensioen, toen hij spottend op merkte, dat ook Tydeman wel naar staats pensioen zal overstappenwo alles Iiebt, kann Karl allein nicht liassen, zei hij sarcastisch. Feitelijk komt dit staatspensioen op staatsbedeeling neer. Verzekering schept voor den verzekerde een recht op uit- keering; het toekennen uit de staatskas van een fooi op den ouden dag is loutere armenzorg. Bovendien komt het staatspensioen uit sluitend den ouden werkman ten goede. De ervaring, in Duitschland opgedaan, leert evenwel, dat voor inval iditeits renten een tienmaal "nooger bedrag noodig is dan voor ouderdomsrenten, waaruit toch veilig geconcludeerd mag worden, dat de behoefte aan een verzekering te gen invaliditeit grooter is. Sinds het vraagstuk in het parlement aan de orde is hebben alle opeenvolgen de ministeries dit ingezien en ook het laatste liberale Kabinet plaatste de in- validiteits- en ouderdomsverzekering op zijn werkprogram. Alhoewel het aan dit voornemen ontrouw werd en 't den inva liden werkman aan zijn lot overliet, dien de Minister Veegens indertijd toch een ouderdoms verzekering met pre miebetaling in en trok Minister de Mees ter, die als bekwaam financier is ge prezen, een zeer bedekelijk gezicht, toen de politieke slimmeling Borgesius het staatspensioen, vooropschoof. Veel te duur, luidde destijds de uit spraak. Men durfde niet goed en sprak daarom in 1909: „bij voorkeur in de richting van staatspensioen." Thans is men al zoover gevorderd, dat het allemanspensioen als het maat schappelijk redmiddel wordt voorgesteld. Wist men enkele jaren terug de middelen ervoor niet aan te wijzen, nu heet het dat uit een rijksinkomstenbelasting, plus verhoogd successierecht, gevoegd bij het accres der middelen, het benoodigd geld kan worden geklopt. Jammer, dat de heeren in de minderheid zijn. Hun bijna hartstochte lijke bewondering voor staatspensioen zou wel bekoelen, als zij achter de groene tafel zaten! 't ls trouwens een goed koop succes, dat liberalen en socialisten bereiken door elkander als het ware te overbluffen in liefdes- en genegenheids- betuigingen aan een zaak, die zij voor- Tot dusverre had ik altijd gedacht da/ d£ trouw een deugd was. Wat liggen zij ver adhter ons, de droomen, die wij te zamen hebben gehad, nog slechts weinige maanden geleden Toch waren zij niet eerzuchtig.. Het leven is niet lang en ihet zou mijn vreugde zijn geweest 't met u door te brengen, in een kalm, eenvoudig huis, ergens op onze landgoederen, ver van de wereld, die mij mishaagt en in gezel schap van eenige goede vrienden, zooals de onze, de Bolazé's de Kéronals en de bewoners van 't fraaie kasteel De la Fosse, die (hun domein nu niet durven verlaten en pogen zidh te doen vergeten. In welk een zonderlingen tijd* leven wij toch Ik weet niet waarom, mijn lieve, maar ik zie de toekomst donker in en hetgeen ik1 hier waarneem strekt niet o'm mij gerust te stellen, daarom wend ik liever den blik naar uw vreedzaam huis te Lambelle, waar ik u zie in \uw kamer met het donkere houtwerk, waartegen uw schoon gelaat zoo duidelijk' afsteekt en op welk gelaat ik Ihet .verdriet over onze scheiding meen te kunnen; l^zen,. Mijn Tlhërèsc, dat deze brief, die u bereiken zal door de Ilia n den van' een vertrouwd vriend u den kus overbrepge, dien ik mijn bruid tqezend. Ioopig toch niet krijgen. De liberale Unie verkeert daarbij inde gemoedsstemming van een smoorlijk ver liefden jongeling, die in het nagestreefde ideaal geen feilen ontdekt. Wie kalmer de zaak beziet, ontdekt de gebreken. Volgens het dezer dagen ver schenen rapport van mr. Rutgers over de staatspensioneering in Engeland vol gens Duijis 'n verzameling knipsels uit hef „Volk" wordt in Engeland evenzeer de behoefte aan invaliditeitsvoorziening gevoeld. De fout, waarin de bestrijders telkens hervallen en waaraan de heeren de Jong Schaper en anderen zich eveneens schul dig maken, bestaat in het negeeren van de groote beteekenis der invaliditeatsren- te. De invalide werkman heeft evengoed recht op hulp als de oude. De eenige van links, die aan zijn vroe gere meening vasthoudt, is mr. Treub. Gistermiddag kwam hij aan het woord en verdedigde de verplichte verzekering te genover het staatspensioen. Of de heer Treub, die heden zijn rede vervolgt,daar om met het onfwerp-Talma meegaat? Veel hoop daarop hebben wij niet, want tegen de ontworpen regeling ontwikkelt hij zeer veel bezwaren, waaTaan de Mi nister onmogelijk kan tegemoet komen. Hij gaat trouwens zelfs zóóver, dat, wanneer het niet mogelijk mocht blij ken de zaak op andere wijze goed te re gelen, bij het voordeel van staatspensi oneering grooter zou achten dan het na deel. Merkwaardig dat alle sprekers van links er dr. Kuyper met de haren bijslee- pen. Niemand laat hem ongemoeid. Als dr. Kuyper er eens niet was, wat zou er dan van de linkerzijde worden. Zij had niets meer om als boeman te ge bruiken. ALGEMEEN OVERZICHT. Een algemeen vertrekkoorts heeft de Balkandiplomaten aangetast, de betrek kingen zijn, derhalve verbroken maar er is geen sprake van oorlog. Bulgarije wacht nog altijd op antwoord van, Tur kije op zijn laatste nota en, zal het in het laatst dezer week nog eens met een, ulti matum probeeren. Van an.deren kant heet het echter dat de ministerraad vast beslo ten is geen enkel ultimatum tot de Turki- sche regeering te richten, zij zal den, oorlog verklaren door een manifest des Konings dat heden, zal wordetr uitge vaardigd. De koning zou dit manifest aan de hoofdmacht der Bulgaarsdhe troe pen gaan voorlezen,. In ieder geval ge looft men, dat de vijandelijkheden, niet dadelijk een aanvang zullen nemen. Er wordt nog steeds gewacht qp de eerste klap die Turkije zal uitdeelen dan zou Bulgarije met meer recht den oorlog kunnen, beginnen, zelfs een veroverings oorlog. Lang zal dit wel niet meer op zich laten wachten. Men, heeft te Sofia bericht ontvangen, dat twee Turksche kruisers zich in den rnon.d van den Dona Herinnert ge u dien beerlijken avond nog, toen wij hebben gezworen, dat wij voor het geheele leven elkaar toebe}- ihooren zouden Dien eed zal ik immer gestand doen. Nooit zal ik een andere vrouw be minnen. Hoe zou ik er ook een kunnen, vin den, die edeler, reiner en meer volmaakt was Mijn geliefde, ik wil blijven hopen dat er nog schoone dagen voor oins zuK len aanbreken, waarin de zuivere Bre- tonsche lucht zich onbewolkt boven onze hoofden zal uitstrekken en dat wij nog een tijd zullen beleven, die ons de smar ten van het heden doet vergeten. Geloof in de liefde van uw trouwen Jean, wees overtuigd dat ik slechts één wensch, één verlangen, één streven* heb uw geluk. Ik heb u mijn woord gegeven, dat ge de mijne zult zijn voor God en de men- schen en ik ben eén man van eer, ik zal mijn woord gestand doen, wat er ook(gebeure en mooht het noodlot wil len, dat ik: ver van u om het leven k'om, wqes dan zeker dat mijn laatste ge dachte zal zijn voor mijndierbareTlnT God wake over ons. De tudht is somber en de Lijd is moeilijk. hebben meester gemaakt van twee Bul- gaarsche stoomschepen, die met steen kool geladen waren. Langs draadloos telegrafischen weg. wordt tevens het volgende uit Kon^tanti- nopel geseind: Twee Turksche liniesche pen, de Haireddin' Barberos en, de Tor-* goetreis, alsmede de kruisers Hamidieh! en Modzjadisj zijn hier uit de Darda- nellen aangekomen en in de Beykios-baai bij den mond van, de Zwatre iZee gesta- tionneerd. Men, gelooft, dat de Turk sche regeering van plan, is, een inval lend leger op de Bulgaarschq kust aatil land te zetten. Een groote vloot trans portschepen is beschikbaar. Een groot aantal troepen, Wacht op in scheping naar de Zwarte Zee-havens. Ook Servië blijft nog lijdelijk toezien!, wat slechts door redenen van, taktiek te verklaren is. Over de Servische strijdmacht en hare opstelling loopen de lezingen nog al wat uiteen. De correspondent van de „Standard" schrijft het volgende: Het Servische leger is in drie hoof.dmadHten verdeeld. De eerste staat aan de grënsl van het sandzjak Nowi-Bazar (en is vol gens een telegram uit Konstantinopel reeds bij Plevlje de grens overgetrok ken), om met de Montenegrin en samen te werken. Het sterkste leger is ie Nisj en zal naar de grens opriikken. Een dere gedeelte zal met de Bulgaren te gen Adrianopel samenwerken. Andere minder belangrijke afdeelingen bewaken de Drina en de Don.au tegen mogelijke aanvallen van, Oostenrijk. Geheel afwijkend is de lezing van, de ,Tiines"Het Servische leger, onder be vel van Stefanowits te Wranja saamge- trokkën, zal tegen Uskub oprukken* ho pende daar samen te werken met het ?r van ZifkowitSj dat vereenigd met een Bulgaarsch leger door den Paian- kapas ook naar Uskub zal optrekken,! terwijl een derde Servische legen west waarts rukkende, trachten zal zich met de Montenegrijnjen te vereenigen, als Oostenrijk dat toelaat. De Montenegrijnen hebben weer een nieuw succes mogen boeken. Ze moeten nl. eindelijk Berana genomen hebben* waarbij ze 700 ge vangenen, maakten en 14 kanonnen. Er zal echter wel weer een tegenspraak' van dit feit uit Turksche bron komen. Van dien kant wordt n,u ook weer beweerd dat het gelukt is de Montenegrijnen bij Toezi te verslaan, terwijl deze pogingen tegen Skoetari mislukt zouden zijn Ook' bij Wranje, heet het, (hebben die Turken een Monienegrijnsch Iegr ver slagen, waarbij dit 600 man aan dooden zou hebben moeten achterlaten. De Montenegrijn,en lijden trouwens wel zware verliezen welk feit uit hum onbesuisde dapperheid te verklaren is. Ter illustratie het volgende van de be storming van Tarabosj: Volgens den correspondent van de „Times" te Cettinje, hebben de Monte negrijnen, door Vrijdagavond bij een stormloop de zwaarste verliezen geleden. Duizend Montenegrijnen rukten in de Verbrand dezen brief, want het zou de noodlattigste gevolgen kunnen heb ben, wanneer hij in verkeerde handen viel en bewaar den teederen en eerbie digen kus, dien ik u op Ihet gelaat druk. Uw JEAN." Zij gehoorzaamde. Na den brief van haar beminde nog maals aan de lippen te hebben gedrukt stak zij hem in de vlam der kaars en wachtte tot het papier geheel was ver teerd in asch, die zij daarna onder dein' schoorsteen wierp. ■Weemoedig bleef zij voor zich uit zitten staren en in wanhoop mompelde zij: Als hij eens wist.... Mijn arme Jean III. JUDAS. Op 8 mijlen afstands van het stadje Lambelle lag het kasteel De la Guyon- nière, maar in dien tijd telden de mij len dubbel in Bretange, waar de wegen meestal nog zeer ongebaand waren, nu eens over heiden en door bosschen, dan weer door diepe ravijnen, langs moe rassen en beken, die in regentijden bui ten haar oevers treden. Het kasteel vormde het middelpunt een uitgestrekt domein, dat geheel aan de familie, de Treémazafl.' toebehqqrde. duisternis tegen den, berg op. De electrin sche zoeklichten van Skoetari ontdekteni hen en de mitrailleurs van, het fort lopers de ndaarna een, moorddadig vuur. De be* velhebber gaf zijn mannen last, om terug] te trekken ma^ar in hun razenden moed: weigerden zij te gehoorzamen en bleven onder een hagel van, kqgels voortrukkenl Hun verliezen waren, schrikbarend, maar' zij kregen de stelling* De vredesbepalingen komen ook in divërse lezingen tot ion's1. De „Messagero" verklaart, dat, vol* gens het protocol van den vrede de Sul tan aan de bevolking van Tripoli eed firman richten zal, waarin, hij verklaart, dat hij haar niet te hulp kan 'komen eh waarin hij den wensch uitspreekt, dat zij den oorlog eindigen* Hij verleent hun de meest ver strekkende autonomie en, deelt hun mede, dat zij voortaan onder nieuwe wetten zullen staan. Verder zal de Sultan hieraan toevoegen* dat hij een' vertegenwoordiger in Tripoli benoemen, zal en dat dat Kemseddin bei, 'de vroe gere Turksche minister van eeredien,sty zal zijn. Deze door den1 Sultan'benoemde vertegenwoordiger zal door Italië be taald worden en Italië zal obk de teen kenen van zijn waardigheid betalen. Ookj de Sjeich ul Islam zal een vertegeirwoor- diger in Tripoli benoemen, wiens verkie zing echter aan de goedkeuring van Ita lië ónderworpen is. Verder zal de Sultan! in een iradé de bewoners van de Egeï- sche eilanden amnestie en zeer ver gaan de hervormingen toestaan Het protocol bevat noch een leen.ing, noch een scha deloosstelling, maar sechts het terug- fcóopen van een, gedeelte van de Otto- maansche schuld ter hoogte van de kos ten, die in Tripoli gemaakt zijn Volgens de „New York Herald" zal echter Italië de wet, waarbij het de soe vereiniteit over Libye afkondligt, hand haven, zoodat Turkije hoegenaamd geen; souvereiniteitsrechten zal behouden Eveneens is elke territoriale concessie aan Turkije, van welken, aard ook, uit gesloten. Turkije zal de souvereiniteit van Italië over Libye noch erkennen, noch be twisten, doch eenvoudigweg er zich n,iet over uitlaten, zoodat het niet officieel afstand behoeft te doen aan Italië. Ondanks deze houding van Turkije zal Italië de noodige stappen doen om de erkenning der mogendheden te verkrij gen. Turkije belooft de troepen uit Libyel terug te roepen en de Arabieren nochl door geld, noch door contrabanden te helpen. i Italië zal de Arabieren, die zich vrijL. willig overgeven, goed behandelen* die zich evenwel tegen de souvereiniteit van Italië verzetten zullen als opstandelingen' worden beschouwd. Italië zal verder, de in bezit genomen! eilanden in de Aegeïsche Zee aan Tur kije teruggeven onder de volgen,de voor waarden algeheele amnestie voor de bc5- woners, en waarborgen voor de publieke' vrijheid. Voordat aan deze eischen is voldaan zullen de eilanden niet worden teruggegeven. De graaf de Trémazan, het hoofd dier familie was 63 jaar oud en omstreeks 30 jaren gehuwd met een edele vrouw brave echtgenoote en voortreffelijke moeder, die haar geheele leven had ge wijd aan het geluk van haar man en! haar kinderen. Zij had er twee/ die zij zelf had opgevoed zonder de Jiulp eener min/ omdat zij er haar hoogste eer in stelde zelf de zorg voor haar kinderen te dragen van hun geboorteuur af totdat zij vol wassen waren en zij haar moederplichten,- die voor haar het heiligste waren, niet aan anderen wilde overlaten. .Haar dochter Rose was nu 20 jaar oud en woonde bij haar ouders op La Guyonnière en haar zoon Jean, die, zoo als wij weten, te Londen vertoefde, was 6 jaren ouder dan zijn zuster. Het was eën voorbeeldig gezin, dat van den graaf de Trémazan. Een oprechte genegenheid bond de leden van dit gezin aan elkaar en zij waren volmaakt geluk kig geweest totdat de revolutie uitbrak,- die de bewoners van het land in twee vijandige kampen verdeelde en diie het kalme, vreedzame Bretagne trof als een donderbui uiit een kort te voren nog onbewolkte lucht .(Wqrdt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1