Van Houten's Cacao BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. Ingezonden MedeJeelingen. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 918, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag, 15 October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. algemeen overzicht. De nota der Balkanstaten schijnt todh werkelijk! wel iets van een ultimatum te hebben' gehad ofschoon Bulgarije en jöriekenland deze nog met eten ultima tum in allen vorm meenden te moeten Onderstrepen. Dat van Bulgarije behelst niets anders dan de eisch binnen 24 tuur antwoord te ontvangen op de nota,, ijfcerwijl Griekenland binnen denzelfdetn, Tijd de in beslag genomen schepen' losge laten wil zien en een schackevergioo Iding eischt voor de reeders. Turkije heeft echter deze nota's niet jafgcwacht doch is gistermorgen gedach tig aan het gezegde dat de eerste slag ihet best aankomt, den oorlog tegen Ser- yië begonnen. De Turksche troepen, 3000 in getal, openden het vuur tegen Ristowats en be zetten op Servisch grondgebied, langs ijde grens, een linie van meer dan vier kilometer, die zich uitstrekte tot Gor- fcortogosj. De Servische grensposten fielden door een levendig geweervuur tien opmarsch van de Ottomaansche Troepen tegen. De Serviërs verloren 24 idiooden' en 4 gewonden. De regeering jh'eeft verklaard, dat zij zich tot een verdedigende houding zal bepalen en 'eerst dan aanvallend zal optreden, indien tie inval grootere afmetingen mocht aan nemen. De ministerraad heeft vanochtend ver gaderd en den toestand door den aan bal v'ari de Turken geschapen, o|nti,er het oog, gezien. De Servische regeering publiceert oen proclamatie, waarin zij zegt, dat Ser vië door Turkije is aangevallen en dat tie Turksche militairen de steden Risto- (vvatz en Vrstigisj overvielen. Dit is het beste bewijs, dat Turkije niet denkt aan het doorvoeren der hervormingen. Servië zal zich verdedigen en den strijd aa|nj- yaarden. Ristowatz is een der groote Servi sche plaatsen a.an dc grens, waar de ammunitie voor het Servische leger op gesteld ligt. Ovef den sta.*ti van zaken in Bulgarije iwordt uit Sv'fia aan de „Lok. Am«." ge deind Voor zoover men van hi «uit. be- öordeelen kan. hebben zich drie Bul- gaarsche legers verzameld. De hoofd macht, ld ie door een Servische divisie versterkt is, staat aan den weg naar 'Adrianopel. Het tweede leger bewaakt, ■mei het hoofdkwartier te Philiponel, de passen van de Rhodope-bergen en het tierde, ook versterkt door een Servische afdcelin'g, moet naar Uskub marcheeren. De Montenegrijnsche oorlog Wordt met blijkbaar succes voortgezet, .hoewel de Turken in hun berichten het tegendeel blijven beweren. Uit Podgoritsa wordt geseind: Ten gevolge van de omsingeling en inziende ^jdat verder bloedvergieten doelloos zou zijn, daar men toch geen hulp uit Skoe- tari verwachten kon, hebben de Turken Toezi, Wranje en Sjipsjtani na onder FEUILLETON. 15) Van de teekenen des tijds begrepen zij i(Weinig,-"en daarom beschouwden zij de ■Revolutie als een voorbijgaand iets, als leen crisis die zou uitwerken en waarna 'imen tot de oude toestanden zou terug- fk'eeren, daarom bleven zij hechten aan de 'traciitiën van het verleden, aan het oude regeeringssieisel, aan de vorsten die zij nooit hadden gezien, maar clie zij van kindsbeen af geleerd hadden te eerbie digen en te vereeren als wezen van hoo- iger orde. Door huwelijken waren al die families onderling vermaagdschapt en tevens door vriendschapsbanden aan elkaar verbon den. Een boosaardige glimlach plooide de lippen van den dakter. Het waren oo"k vrienden van hem en klanten van zijn vader, tot wier onder- fang hij besloten had; van zijn jeugd af ad hij hen gekend en zij^ hadden hem 'èldoor blijken van genegenheid gegeven. Al hun huizen stonden voor hem open, handeling met de Montenegrijnen over gegeven. Slechts een Turksch fort wordt nog gehouden. De Montenegrijnen heb ben veel gevangen gemaakt. Die Turken verlangden vrijen aftocht voor de heele bezetting met wapenen naar Skoetari. De Montenegrijnen gingen daarop n,iet in, maar boden de bezetting, die 5000 man sterk is, aan, zich op Montenegrijn sche kosten met Oostenrijk'sche sdhepen van Antivari naar Konstantinopel te la ten brengen. Overste Woekotits, die een militaire opleiding in Italië gekregen heeft, heeft de grenzen bij Plawa en Goessinje over schreden en een schans met vier snel vuurkanonnen, veel geweren en schiet voorraad en drie blokhuizen ingenomen. Het vervoer van zwaar gewonden naar Goessinje is begonnen. Een aanval op Berane wordt voorbereid. Het Weste lijk leger is tot op 1500 meter afstand' van Tarabosj opgerukt. Wranja wordt door de inwoners ont ruimd omdat men een aanval van den zeekant verwacht. Alle versterkingen naar den kant van Skoetari heeten nu te zijn veroverd. Over het vechten der Turksche troepen verneemt de „Daily Chronicle" uit Cet- tinje: De Turksche troepen strijden held haftig en ontlokken zelfs aan de Monte negrijnen bewondering. Maar de Turken schieten slecht, ook omdat hun schiet voorraad gebrekkig is. Vele Turksche granaten ontploften niet. Daar de strijd, nu Turkije ook van dien kant Servië is aangevallen, waar schijnlijk ook in het Sandjak zal gestreden worden, is het van belang wat Oostenrijk zal doen. In kringen van de Oostenrijksche delegatie, aldus schrijft de ,,Neue Freie Pressë" die met de regeering voeling houdt, wordt heden over de houding van Oostenrijk-Honga- rije tot de bezetting van eenige punten van den Sandjak Novibazar door Moin- tenegrijnsche en Servische troepen Biet volgende verklaardDe Sandjak is Turksch gebied en het is dus de taak van Turkije zelf dit gebied te verdedigen. Voor Oostenrijk is er geen reden voor een militaire actie. Dit geldt zelfs voor het geval, dat Montenegro en Servië verder den Sandjak zullen binnendringen, hetgeen zeer goed mogelijk is, omdat de Turksche krijgsmacht in den Sandjak niet talrijk is. Ook dan zal Oostenrijk nog niet optreden. Eerst na het einde van den oorlog zal de monarchie ervoor zorgen, dat haar den weg naar den Bal kan niet versperd wordt. De kwestie waarom er zoolang ge talmd is door Griekenland wordt nu door een telegram aan de „Frankf. Ztg." opgelost. Er zouden namelijk geheime onderhan delingen ioopende zijn geweest tusschen Turkije en Griekenland. De bedoeling was, dat Turkije Kreta aan Griekenland zou afstaan, en verder aan Griekenland de aansluiting zou ver zekeren aan het Thessaiisch spoorweg net. toen hij en zij kinderen waren, hadden zij met elkaar gespeeld, ais mannen wa ren zij vriendschappelijk met elkaar blij ven omgaan. Hij werd als een der hunnen be schouwd, en overal met open armen ont vangen. Men had van verre zijn siudiën gevolgd te Rennes en te Parijs en hem hartelijk geluk gewenscht met den goeden uitslag daarvan. Later, toen hij dokter was geworden, riep men zijn raad in bij alle moeielijke gevallen, en toonde hem een onbeperkt vertrouwen, evenals men zijn vader in geldzaken geheel naar eigen goedvinden liet handelen. Zooveel vriendschap en goedheid had den den koelst en mensch moeten treffen maar Hubert Nollan had een hart van steen, dat door niets te treffen was. Dat steenen hart echter huisde in een bedrieglijk omhulsel, dat kon veinzen en liegen met duivelachtige behendigheid, die hij niet eens noodig had om zulke edele, eenvoudige en onbevangen men schen- te misleiden. Zelf zonder eenig geloof of overtuiging had hij zich bij de partij der revolution nairen en der Jacobijnen aangesloten, alleen omdat die partij voor het oogen bliksi het sterkst was. Griekenland daarentegen zou moeten overgaan tot de uitvoering der grensre geling, welke bij het congres van Berlijd was vastgesteld, en >velke het tot nog toe had geweigerd ten einde te brengen. Op het laatste oogenbïik echter zou den de onderhandelingen afgesprongen, zijn. Ofschoon het beripht wat vreemd klinkt, lijkt het toch wel aannemelijk, vooral met het oog op de toelating van de Kretensische afgevaardigden tot de Grieksche Kamer. Ze werden daar gister met gejuich ontvangen. Minister-president Venizelos zeide, dat de regeering het besluit van de Kretensi sche Kamer tot aansluiting bij Grieken land aanvaardt en hij verklaarde for meel dat, er in liet vervolg slechts één enkele Kamer zal zijn voor Kreta en Griekenland. Hij noodigde vervolgens de Kretensi sche afgevaardigden uit naar Kreta te vertrekken en daar maatregelen te ne men voor nieuwe verkiezingen overeen komstig de Grieksche grondwet. Venizelos verklaarde verder, dat Grie kenland ondanks zijn vredelievende ge zindheid, moreel en materieel sterk is en het zal dan ook, zeker als het is van de overwinning, in samenwerking met de gealliëerde staten aan alle gevaren het hoofd bieden. GEMENGD. De krijgsraad te Brest heeft vijf matrozen van den gepantserden krui ser Marseillaise, die gedeserteerd waren toen het schip, ter gelegenheid van het bezoek des konings aan de stad, te Ant werpen voor anker lag, veroordeeld tot gevangenisstraf van zes maanden tot 2 jaar. Men he innert zich, dat onder de bekende Amerikanen, die bij de ramp van de Titanic het leven verloren ook de zeer rijke kolonel John Jacob Astor was. De boedelberedderaars heb ben bevonden, dat de nalatenschap on geveer 80 millioen p.St. beloopj. Aan successierecht is 3.150.000 pSt. betaald. In de North Lyell m ij n, bij Mel bourne, heeft op een diepte van 250 meter een brand gewoed waarbij 90 mijnwerkers zijn omgekomen. Totnogtoe heeft men slechts één lijk te voorschijn weten te halen. Het spoorwegpersoneel der Zuider maatschappij in Spanje heeft met uitzondering van de machinisten en stokers, den arbeid hervat. Men beeft ontdekt dat er ,v a 1 s c h e obligaties van een Belgische spoor wegmaatschappij in o m 1 o op zijn ge bracht. Meer dan 50.000 obligaties van 500 francs moeten zijn uitgegeven. De directeur van de maatschappij is gister avond aangehouden, onder beschuldi ging van medeplichtigheid. Een Brusselsch effectenhandelaar, die 700.000 francs in deze zaak moet hebben verloren, heeft zelfmoord gepleegd. Volgens te Londen ontvangen be richten is aan de consuls te Smyrna van Engeland, Frankrijk en Rusland opgedra gen zich naar Sa mos te begeven <en Zoo luid als hij nu geroepen had: „Leve de natie!" en „Weg met de tyran- nen!" zou hij ook „Leve de Koning!" geroepen hebben wanneer de prinsen ze gevierend aan het hoofd van een leger Parijs waren binnengetrokken, zij het ook een leger van vreemdelingen. Zoo was bet karakter van den man, wiens uitwendige, vriendelijk en sympa thiek, het schrilste contrast vormde met zijn inwendige, dat zwart en somber was en die, kalm, zonder dat- zijn lage hart iets sneller klopte, zonder dat hij een blik sloeg in het verleden, dat geheel tegen zijn plannen In opstand moest komen, ten doode opschreef oude en jonge itiën- schen, die steeds vriendschappelijk en hulpvaardig waren geweest jegens hem, die ze aan den beul zou toezenden. 'Hij haatte die menschen niet, maar zij stonden hem in den weg bij zijn streven naar rijkdom en daarom wilde hij hen vernietigen. Eén familie was er echter bij, die hij wel haatte en die hij ook zou hebben vernietigd, al had hij daarbij geen 'per soonlijk voordeel gehad. Het was de familie Trémazan. Zijn haat gold voornamelijk den zoon van den gfaaf }ean de Trémazan, van wien hij reeds een afkeer had gehad toen Jea,n nog ee;n knaap was. Met zorg gefabriceerd uit gezonde krachtige cacaohoonen, op dezelfde wijze als door den uitvinder van cacao (Van Houten) in 1828 reeds werd toegepast. daar een nieuwe grondwet voor dit vor- stendom op te stellen. Reuter verneemt uit Griekenland, dat de Grieksche regeering 'daarin een be moeiing ziet, met het doel .Griekenland te berooven, in geval van oorlog, van de voordeelen die de superioriteit van de Grieksche vloot boven de Turksche het zou kunnen geven. De laatste berichten spreken evenwel het samenstellen van een grondwet te gen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter te Apeldoorn mr. J. C. baron Creutz, thans kantonrechter te Zaltbom- mel is benoemd tot notaris te Leek J. Vel- linga, candidaat-notaris te Groningen; zijn benoemd tot surnumerair der di recte belastingen invoerrechten en ac cijnzen J. P. Huyser, P. Iwema, J. A. Zandée, J. van der Poel en J. C. D. van den Bussche; benoemd tot leeraar aan de Middel bare Landbouwschool te Groningen R. Lanjouw, W. Wollendorp, J. H. v. d. Veen, J. B. Besancon, J. Aalbers, U. D. Keiser, mr. J. J. Smit en J. W. Baren- dregt. Kamerverkiezing 1913. Aan De Tijd wordt gemeld dat mr. F. J. J. Janssen, het Kamerlid van Maas tricht, niet voornemens is, zich wederom een candidatuur te laten welgevallen. Een studiereis naar ons land. In Maart van het komende jaar zal een tachtigtal Duitsche hooge staats ambtenaren een reis door ons land ma ken met het doel/ zich van de economi sche, sociale en industrieele ontwikke ling hier op de hoogte te stellen. Het' zeischap zal verscheiden plaatsen bezoe ken, als Hengelo, Zutfen, Arnhenx, Nij megen, 's Hertogenbosch, Tilburg, Bre** da, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den' Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam; Utrecht, Zwolle en Groningen. De kindertoeslag. Door het hoofdbestuur der Diocesane vereeniging van R. K. bijzondere onder wijzers in het Bisdom Haarlem is een adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken gezonden, waarin ver klaard wordt, dat het bestuur met ver trouwen de Troonrede van September 1912 tegemoet zag, in de hoop, dat daarin het resultaat zou zijn uitgedrukt van het voornemen van Minister Heems kerk, uitgesproken tijdens de debatten' over de moties Arts en Ter Laan, om door een z.g. „kindertoeslag" te voor zien in de dringende behoefte aan ver betering van de financieele positie der onderwijzers dat bedoelde Troonrede in dat opzicht teleurstelling bracht; weshaive het hoofdbestuur voornoemd het zich nu ten plicht acht, er bij den Minister van Binnenl. Zaken krachtig op aan te dringen voorloopig door „kinder toeslag" in den huidigen nood van het onderwijzerscorps te willen voorzien. De R. K. Kamerclub ontving een af schrift met verzoek om steun. Ouderdomsverzekering. Op initiatief van het Ziekenfonds van de Nederlandsche Fabriek van Werktui gen en Spoorwegmaterieel, heeft te Am sterdam een£ vergadering plaats gehad van een aantal besturen van arbeiders- ziekenfondsen, ter bespreking van het Forsch gebouwd, met zwart haar, zwarte oogen en een gebronsde tint, een open, eerlijk gelaal en begaafd met een helder verstand, had Jean de Trémazan beter dan zijn ouders en zijn bloedver wanten het lage karakter en den valschen verraderlijken aard van den huisvriend, die Hubert Nollan heette, doorzien en zich steeds voor hem in acht genomen. Jean was een onvermoeibare ruiter en een hartstochtelijk jager. Koningsgezind door zijn opvoeding, maar met een open oog voor de nadeelen, die het oude regeeringsste'.sel meebracht, had hij zich in den aanvang der revolutie tot de denk beelden, waarvan zij uitging, aangetrok ken gevoeld en begrepen, dat het toen heerschende absolutisme niet meer over eenstemde met den geest des tijds en moest plaats maken voor een meer vrij zinnig stelsel. In 1789 was hij pas 22 jaar oud en leefde als oen landedelman op de goe deren van zijn vader, gelegen tusschen Rennes en Lamballe. Hij bleef op liet kasteel De la Guyon- niè're, een Indrukwekkend gebouw, dat nog uit de middeleeuwen afkomstig was en waar do graaf de Trémazan woonde met zijn Vrouw, zijn zoon en zijn dochter, maar hij volgde met belangstelling de gebeurtenissen, waarvan hij zich voort durend op de hoogte hield, als hij te païrd n;i.n; Lamballe reed, waar hij zijn paard dan sialde bij zijn vriend Gouray, den kastelein uit De Gouden Leeuw, of bij den ouden Nollan, die hem ontving met de hartelijkheid van een grootvader. Bij voorkeur zelfs bezocht hij het huis van Nollan, minder nog om de hartelijk heid van den grijsaard, dan wel om de lieftalligheid van Thérèse, die hem on weerstaanbaar aantrok. De genegenheid tusschen Jean en Thérèse was reeds in liefde overgegaan ten tijde dat het-hoofd van LodewijkXVI viel onder de guillotine van Sanson, die de bloeddorstige Hébert het „nationale scheermes" had gedoopt. De terechtstelling van den koning had' een geheele ommekeer teweeggebracht in de denkbeelden van Jean deTrémazan. Ondanks zijn liefde voor" Thérèse Nolian, besloot hij een land te verlaten,- waar zooveel gruwelen voorvielen en, na dat hij, om zijn ware bedoelingen te verbergen, overal meedeedelde, dat hij naar Amerika ging, had hij zich inge scheept naar Londen, om, na lange aarze ling, partij te kiezen voor de slachtofefrs tegen de beulen, zooals hij het noemde- (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1