DE TWEE VRIENDEN. Uit de Leidsche Vroedschap. 11 BUITENLAND. 4e Jaargang, No. 915 3)e Soicbclte SouAo/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN- DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Verplichte winkelsluiting. Aan ihet slot van hun praeadvies, waar in zij de verplichte winkelsluiting voor Leiden prijsgeven aan de ongewisse baren van het particulier initiatief, zeg- ig en B. en W. „Zonder dwang van overheidswege sluiten nu reeds tal van winkeliers, uitgezonderd op Zaterdag, om 9 uur des avonds, o.w. de varkenslachters, de runderslachters, de kappers en bar biers, de goudsmeden, de schoenwin kel iers, de houders van confectiema gazijnen en de manufacturers. Door het particulier initiatief is al zeer veel be reikt. Welnu, waar dit het geval is, daar komt het B. en W. voor, dat op den ingeslagen weg moet worden, voortgegaan." Dit zijn we roerend met B. en W» eens, doch we zouden er aan willen toe voegen, dat de overheid dien weg dan toch wel minstens een beetje mag pla veien, door b.v. te beginnen met voor genoemde bedrijven de sluiting nu met- leen maar verplichtend te stellen. Zulks iware geheel in de lijn van het par ticulier initiatief dat daardoor tevens steviger basis kreeg en daardoor gele genheid kreeg zich breeder 'te ontplooien. „Op den ingeslagen weg moet wor gden voortgegaan." Zeer zekerDoch wat '[B .en W. voorstellen, n.l. ee|n gemeen telijk nietsdoen, dit zal het verder betre den van dien weg vergemakkelijken. En 'Idaarom bezit het praeadvies onze sym pathie niet. Voos. In een meeting te 's-Gravenlhage een .Christelijke debater beantwoordend, zei- de de heer Roodhuyzen o. m. „Dwaasheid acht ik het te zeggen, dat de voorstander van het bijzonder onderwijs ten onrechte betaalt voor de openbare school in zijn belastingpen ningen. Zoo zou iemand* die geen schepen heeft, kunnen klagen, dat zijn belasting ook wordt gebruikt voor de verbetering van den Rotterdams Chen Waterweg We zijn te beleefd om dien bal der dwaasheid terug te kaatsen en zullen idaarom maar zeggen, dat deze redenee ring verbazend voos is. Om bij het beeld van den Waterweg even te blijvener wordt niet geklaagd door mensohen, die geen schepen heb ben, maar door lieden, die wel degelijk vaartuigen bezitten doch van het vaar water geen gebruik kunnen maken, om dat het h. i! onveilig is. Zoo achten Christelijke ouders de jbpenbar-o school onveilig voor huil kin deren en eischen zij van de overheid, dat deze hun van het belastinggeld scho len sch-enke, waaraan zij hun kroost zonder gevaar kunnen toevertrouwen. De heer Roodhuyzen moet wel au bout 'dl e son Latin wezen, dat hij met zoo'n voos argument komt aandra gen. FEUILLETON. 12) Hubért! De dokter lachte spottend. Welnu, wat is er? Zijt gij misschien voornemens hen te gaan waarschuwen jen u zelf in het verderf te storten om |U\v schuldeischers te redden? Zijt gij dan zóó blind, dat gij uw eigen belangen niet •ziet? Verondersteld dat zij beschuldigd ten veroordeeld worden, dan verdwijnen Zij en daarmee zijt gij van hen ont slagen. Hun rust in het graf is uw rust Sn het leven. Op deze afschuwelijke woorden volgde 'teen lange stilte. Buiten gierde de wind langs de daken; (binnen was het alsof men het sissen van geen slang hoorde, die schuifelend door Mde kamer kroop, gereed haar doodend gif te 'spuwen. Nu en d3.11 drong een rukwind door •!de schouw en deed de asch in den haard Opdwarrelen. De oude Noljan z.a,t als vernietigd in Op een der jeugdigsfe raadsleden, den heer H. W. Fischer, is de keuze dei- linkerzijde gevallen voor de benoeming van een wethouder. Spoediger dan ge dacht, zal dus de nieuwbenoemde de plaats van den heer Korevaar innemen, welke hem reeds bij zijn verkiezing in vooruitzicht werd gesteld. Zal hij het verlies vergoeden, dat de gemeente door het aftreden van de|nj heer Korevaar lijdt? Zonder twijfel wacht den heer Fischer een zware taak. Want verzekert zijn vroegere werkking, als Indisch genie-officier hem de noodi- ge technische bekwaamheid, de korte duur van zijn ingezetenschap en zijn ge ringe plaatselijke bekendheid maken hem het overnemen der portefeuille moeilijk en hij zal zich veel. inspanning moeten getroosten om den afgetredene te even aren. Immers, de heer Korevaar was een bij uitstek geknipt man voor de veel omvattende fabricage-afdeeling. Van al de daaronder ressorteerende onderwer pen was ihjji bijzonder goed op de hoog te, steunend op een 15-jarige ervaring als wethouder. Humaan en welwillend chef, rechtschapen en kundig collega, op wiens compas B. en V/. veilig konden afgaan, welwillend manziedaar in 't kort zijn verdiensten geschetst, door den burgemeester in een waardeer U.idej toespraak uitgewerkt, welke den Raad met een hartelijk applaus onderstreepte. Wat den uitslag der stemming betreft, viel het ons bij het nagaan der cijfers op, dat drie leden van rechts hun stem aan een candidaat van eigen kleur ont trokken. Hebben de Christ. Hislorïschen den liberaal gestemd omdat zij zich nog altijd aan de vrijzinnigen verplicht ge voelen voor de benoeming van een hun ner tot wethouder? Tegenover de een dracht, welke links op het stuk van be noemingen steeds in den Raad toonde, en die gisteren opnieuw bleek, do-et het telkens afscheiden van eenige rechtsche leden niet aangenaam aan. Of zien deze leden niet in, dat homogeniteit in de te genwoordige 'omstandigheden voor do rechterzijde minstens even noodzakelijk is als voor links Was de wethoudersbeiioeming de hoofdschotel van het menu, de andere gerechten kunnen eveneens aan.spraak op eenige vermelding maken. We beginnen ditmaal eens met de ingekomen stukken. Behalve twee adressen van den Geref. Kerkeraad en Patrimonium tegen het voorgesteld schouwburgsubsidie mr. Fokker maakte hierbij de giftige opmer king of d eze colleges wel bevoegd waren over deze quaestie te request* reeren werd een lang adres van Gebr. Stork 6c Co. te Hengelo voorgelezen,' waarin deze zich beklaagde over de achterstelling der Holl. nijverheid in het algemeen en van hun firma in het bij zonder. De levering van een turbo-gene rator voor de Electrisdie centrale was onderhands aan een Duitsche fabriek ge gund, zonder dat de firma Stork in de gelegenheid was gesteld mede te dingen. zijn stoel en scheen niet bij machte om zich te verzetten tegen de slang, die hem in haar do.odelijke ringen omklem de. Hij had het gelaat in zijn beide been- derige handen verborgen. Het afschuwelijkste van zijn toestand had nog nooit zoo duidelijk voor de oogen gestaan. 1 Hij had zijn cliënten bedrogen, die tevens zijn vrienden waren. Hun onbeperkt vertrouwen hadden zij in ihem gesteld. Voor de meestem hunner koesterde hij een oprechte vriendschap en nu zag hij dat deze familieën, die zoo gelukkig geweest zouden zijn, wanneer de troe belen niet ontstaan waren, die het ge- Iheele land hadden beroerd, uiteenge rukt zouden worden, dat de hoofden dier jonge mannen bedreigd werden, dat een vrees el ijk onweer zich boven hen samenpakte, omdat zijn sohuld, zijn mis bruik van vertrouwen, zijii oneerlijkheid hun een'doodsvijand op den hals ge haald had, die, in zijn streven om een verloren fortuin terug te winnen, be reid was tot elk verraad, tot elke laag heid. Die vijand was zijn zoon. Toen hij hem meedeelde hoe de stand van zaken was, (ljad hij het onhjeil ge- Vrijdag October 1912. Deze quaestie, waarover B. en W. in een praeadvies meer licht zullen doen schijnen, lijkt ons van te meer belang, omdat enkele jaren geleden bij de leve ring van een aanzienlijk ijzeren brug- bouwtwerk wel niet de vaderlandsche, doch de locale nijverheid werd gepas seerd. Nog het een, noch het ander mag, o. i. voorkomen. De vergunning voor waterleverantie aan een gedeelte van Leiderdorp stuitte op zwak verzet van de heeren Fokker en Botermans. Had de eerste formeel e bezwaren van ondergeschikt belang, de heer Botermans vreesde voor aanbouw van een groot aantal woningen vlak aan, Leidens grenzen. Hij wist, dat Nationaal grondbezit zoodanige plannen in voorbe reiding had. De uittocht van i ngeze- tenen wordt daardoor in de hand ge werkt. Dit standpunt vond de heer Kore vaar bekrompen. Voor Leiden is het een hygiënisch belang, dat de aangrenzende gemeenten goed drinkwater verkrijgen weigert Leiden hieraan mede te werken dan zullen de dorpen de handen in elkaar slaan en toch een waterleiding oprich ten. Ten slotte wordt het winstaandeel voor Leiden door de afname der buiten gemeenten vergroot. Ook ons komen 'sheeren Botermans opwerpingen onjuist voor. Tot welke consequenties moeten zij voeren Leiden zou dan evenmin gas en electriciteit aan Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude moeten verschaffen, noch deze gemeenten bij haar keuringsdienst betrekken. Latere annexatie-plannen worden slechts be moeilijkt, als de naburige gemeenten deze bedrijven zelf exploiteeren. Het verzoek van den Bond van Nederl. Onderwijzers rnzake het doktersbriefje is een storm in eeri glas water geweest. Veel zullen wij er niet over zeggen het is oen weinig belangrijke zaak waarbij reöhthebberij de hoofdrol speelde. Toch hield zij den Raad nog een heele poos bezig dank de pleitbezorgers, die de Roode Bond onder de raadsleden telt.De heer Sijtsma trachtte door zijn speech dr. Kruimel uit diens tent te lokken,, doch deze «-deelt zwijgen nog altijd beter dan spreken. Met 22 tegen 8 st. werd het verzoek afgewezen. Een der volgende agendapunten bracht ons de maidenspeech van den heer Bots als wethouder. Hij stond voor geen dank baar werk; een belastingaanslag ver dedigen tegenover het gevoelen van een Raadscommissie is nu juist niet een aan lokkelijke bezigheid. Wethouder Bots deed het echter op een uitvoerige en duidelijke wijze, in een vlot uitgespro ken redevoering. Todh slaagde hij er niet in de meerderheid van den Raad te overtuigen. Met 19 tegen 10 st. werd de Raads-commissie in het gelijk gesteld en kreeg de heer Hilarius vermindering van het verschuldigde vergunningsrecht met f 12.50. De slachthuis-voorstellen gingen ei- zonder debat door evenals de belasting kohieren. Toen konden wij weer huis waarts gaan met een belangrijk debat over de winkelsluiting voor 'n volgende keer in vooruitzicht. bradht over de hoofden, die hem dier baar waren. Nu kon hij dat onheil niet meer af wenden want daartoe had hij de booze plannen moeten verraden van zijn zoon„ dien hij maar al te lief had. Wat te doen Hij zag wel in dat alle woorden, die h'ij spreken zou om zijn zoon tot andere gedachten te brengen, ijdelè woordem zouden zijn, maar toch beproefde hij het nog. Met bleek gelaat en starende oogën stond hij op, deed een paar passen naai' voren, en, niet bij machte zich langer te bedwingen, bleef hij voor den dokter staan en, het gelaat naar hem toegebo gen, riep hij uit: Gij wilt mij aanklagen! Hubert haalde de schouders op. Met nog luider stem ging de Vjtder voort Wie weet, misschien hebt gij het reeds gedaan, maar weet gij wel dat dat, een misdaad zou zijn erger dan de mijne, «erger dan een diefstal, erger dan een moord? Weet gij wel dat, wanneer gij mensohen verried, die u nooit anders dan goedheid e- iendschap hebben be wezen, gij v ..jen zoudt, dat ik, uw vader, u in het gelaat spuwde en u van mii afstiet gis een lyda§? W&gt gig wel* ALGEMEEN OVERZICHT. De telegrammen, die men gisteren heeft kunnen lezen over de redevoeringen van den koning van Griekenland en VenL- zelos, zouden doen vermoeden, dat de Balkaostaten niet eensgezind zouden zijn wat betreft het gemeenschap pelijk optreden tegen Turkije. Zelfs wordt er beweerd, dat Griekenland stappen doet om alsnog uit het Balkan-verbond te tre den. Wat er van aan is, kan men zoo direct niet beoordeelen. Zou er echter niet de vrees achter kunnen schuilen voor de pas gekochte oorlogsschepen, die naar Griekenland onderweg zijn? Was de oorlog toch verklaard, dan zouden deze nog opgehouden kunnen worden of mis schien zelfs ingepikt door de Turken. Wellicht dat Griekenland zich daarvoor hoeden wil en wachten met zijn oorlogs verklaring tot de schepen gearriveerd zijn. Toch wordt in een telegram uit Sofia gemeld: Hier verzekert men, dat Grie kenland en Servië het met het Bulgaar- sche antwoord, dat in zeer vastberaden toon gesteld zal zijn, eens zullen zijn. De minister-president verklaarde, dat bij allen goeden wil het Balkan-verbond de gedane voorstellen iiet ernstig kan over wegen, daar zij onvoldoende zijn en een omwenteling zouden verwekken. Europa is te laat gekomen en is te slecht voor bereid dan dat men er naar zou kunnen luisteren. Men zal Montenegro niet aan zijn lot overlaten. In Turkije wil men evenmin iets van toegeven weten. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Konstantinopel seint, dat - de Turken over het algemeen niets meer willen toegeven. Zelfs toepassing van de wet van 1880 vindt bij de bevolking alge meen afkeuring. Een Turkscli staatsman zei den correspondent, dat het bespotte lijk was te verwachten, dat Turkije het toezicht van de mogendheden in Mace donië zou toelaten. Een oud afgevaar digde voegde erbij: Zouden de mogend heden thans durven voorstellen wat zij in 1878 niet waagden voor te stellen na den ongelukkigen oorlog met Rusland? De Porte heeft nu aan de mogend heden een rondschrijven gezonden, waar in zij verklaart, in weerwil van haar vredelievende houding tegenover de oor logsverklaring van Montenegro, de rech ten van Turkije met alle middelen te zullen verdedigen en alle raoreele en ma- terieele verantwoordelijkheid aan den aanvaller te moeten laten. Het ministerie van oorlog heeft be sloten, aan de correspondenten der bla den, buitenlandsche en Turksche, het oorlogsterrein te ontzeggen. Zeer strenge lastgevingen zijn aan de pers verstrekt, teneinde het bekendmaken van niet-ambtelijke berichten te voor komen. Die telegrammen zullen alleen in het verkeer worden toegelaten, welke gecontroleerd en openbaar gemaakt zijn door het persbureau. Uit Sofia verneemt men, dat de mo- dat gij dan dieper zoudt zinken dan de struikroover, die, na den reiziger zijn beurs te hebben afgenomen, hem den hals afsnijdt om zich van zijn stilzwif gen te verzekeren Gij hebt er niet aan gedacht zulk een misdaad te plegen en gij zult er ook niet aan denken, zeg het, of ik open het venster en verbrijzel mij het hoofd op de steenen van de binnenplaat in te ontkomen aan de wroeging over zulk een verfoeilijke daad, waaraan ik me deplichtig zou zijn. Hij hield op. De stem verstikte in zijn keel. Hij meende een snik te hooien en te gelijk joeg weer een windvlaag door de schouw, die de vlammen van h,et houtvuur deed knetteren. De dokter zat met ,de becnen over elkaar geslagen, kalm achterover ge leund in zijn stoel en, even onverschillig voor de hartstochtelijke uitbarsting van zijn vader als voor den wind, die door de schouw loeide, speelde zijn eenehand met de zilveren ketting die aan zijn vest hing, terwijl de andere op de arm leuning van zijn zetel rustte. Let daar maar niet op, zegde hij, het is de wind, die door de schouw loeit. En op denzelfdeii ïjskouib;; l ging hij voort bilisatie en de samentrekking van troepen in Turkije krachtig voortschrijden. De Turksche viool is uit de Dardanellen voor Konstantinopel aangekomen. Men schat het aantal Turksche troepen, dat zich op het oogenblik in Macedonië be vindt, op 280.000 man. De eerste oorlogsberichten die gisteren ontvangen zijn, bleken niet ongunstig voor het aanvallende volk der zwarte bergen; nadere berichten doen reeds zoo iets als een overwinning ver moeden. Gisterochtend in de vroegte toch hebben de Montenegrijnen de be schieting van de krachtig versterkteTurk- sche bergstelling van Detsits hervat. Het artilleriegevecht hield aan tot elf uur, toen de Turksche batterij op den berg tot stilzwijgen werd gebracht. Intusschen duurde een hevig gevecht voor de Turk sche stad Toezi voort. Van dit gevecht is de uitslag nog onbekend. Je vier uur ongeveer is de stelling van Detsits gevallen. De bevelhebber van het fort met zijn officieren en het meeren- deel zijner soldaten is gevangen genomen. De Montenegrijnen hebben 4 kanonnen veroverd en hun vlag op het veroverde fort geheschen. Aan beide kanten zijn groote verliezen geleden. Onder de Mon tenegrijnen heerscht uitbundige vreugde over deze eerste overwinning. Te 5.20 gistermiddag seinde Reuters correspondent in het Montenegrijnsche hoofdkwartier te Podgoritsa nog het vol gende over het gevecht van gisteren. Onder geestdriftig gejuich van de in woners reed koning Ni colaas met prins Mirko en den generalen staf vanochtend! vroeg naar den naasten berg bij Podgo ritsa om de stelling te bezien. Klokke acht uur loste prins Peter, da jongste zoon van den koning en kapitein bij de artillerie, het eerste schot op de Turksche stelling o«p de tegenover ge legen bergen. In het Montenegrijnsche hoofdkwartier speelde de muziek het volkslied. Er volgde aanstonds een artillerie-strijd langs de geheeie linie. In 21 minuten werd het vuur van het Turksche geschut tot zwijgen gebracht. De Turken trokken vervolgens uit hun eerste stelling op den berg Plariinitsaterug. Om 12 uur hadden zij de geheeie bergstelling ontruimd. Daarop werd bevel gegeven tot een algemeen oprukken van de Montene grijnen. Onder beschutting van kanon vuur rukte het voetvolk langzaam tegen de sterk verschanste Turksche stellingen op den berg Detsits, die den weg naar Skoetari bestrijkt, op. Oin twee uur in den namiddag land den de Turksche troepen aan den oever van het meer Skoetari, niet ver van de Monienegrijnsche grens. Er volgde een algemeen gevecht. Het duurt nog fangs ae geneeie uitgestrekte' linie. Kroonprins Danilo, de opperbevelheb ber van het Montenegrijnsche leger, en prins Peter zijn juist van liet slagveld het hoofdkwartier van den koning binnen gereden oin met hun vader te overleggen en nieuwe bevelen te krijgen. Van de gevechten bij Berana zijn nog geen bijzonderheden ingekomen. Waarom windt gij u zoo op, vader?. Wij bezien den toestand niet uit het zelfde oogpunt. Gij zijt nog vastgeroest in de denkbeelden van het verleden, di<? hebben afgedaan ik heb mij bij de nieu-i were denkbeelden aangepast, die de we reld zullen beheerschcn. Een macht is gevallen, die van het koningschap; een andere is in haar plaats getreden, die van de Natie, nu meesteres geworden en, die over alles beschikt. Zij, die tegen haar samenspannen, zijn misdadigers en zij verplettert hen. Heeft zij daar onge lijk in? Gij spreekt van verraad en zoudt het een misdaad noemen wanneer ik dei niet saam tegen het gezag, dat door het volk als wettig wordt erkend? Ik zou heu saen tegen het gezag dat door liet volk* als wettig wordt erkend Ik zou hen moeten offeren op het altaar van het vaderland De grijsaard maakte een gebaar van verontwaardiging, maar Hubert wenkte! afwerend met de hand en stelde hem ge rust door te zeggen Heb geen vrees, ik zal het nielj doen uit eerbied voor u, die hen ven dedigt Eensklaps veranderde hij van toon, zijp stem werd zacht, bijna streelendj (Wprdt vervolgd)»

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1