io BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 914. 3)e Cdld^C/K e Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. OIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering .*n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. V Grappig. De heer Roodhuyzen heeft te Haarlem jde „Vereeniging van Jonge Vooruitstre- i (venden" voorgelicht omtrent den politie- fcen toestand. Daartoe begon hij bij 'itjaar "$848 om den braven fhorbecke naar Jyoren te kunnen brengen, o.m. zeggende: „Als de liberale opvolgers van dien staatsman in zijn geest gehandeld had den, dan zou reeds het algemeen kies recht ingevoerd zijn voor het einde van jde 19de eeuw." Daar kunnen die liberale opvolgers het f£nee doen! Gelukkig hebben we nu den 'theer Roodhuyzen, die Thorbecke wel Jpens wat beter in eere zal helpen houden. Hoe dat echter gaan moet?, Nadat de afgevaardigde voor Brielles jde gebruikelijke trappen en schoppen jegens die achterlijke en huichelachtige •rechtsche coalitie had ten beste gegeven fen voorts de „S. D. A. P." even had gekieteld door het verbieden van den Stiesrechtoptocht „dwaasheid" te noemen, Jkwain hij tot de linker eenheid, decla- jpi eerend: „Aan de linksche zijde is minder ver schil in wezen en beginsel dan verschil ■'in tempo. Daarom zou spreker aan de eene groep willen zeggen iets matiger, aan de andere groep iets sneller. Dan komt het leger gezamenlijk aan de 'vijandige veste.-' Stel u die linker phalanx nu eens jjiroor! De sociaal-democraten „iets ma- jtiger", de vrijliberalen „iets sneller". Dat jjmoet een zonderling ietsje zijn om gelijk- •iheid te brengen. Zelfs als de socialisten langzamer zouden willen gaan dan de ^vrijzinnig-democraten, konden de vrij liberalen hen nog niet bijhouden. En der gelijke matiging is van de rooden aller minst te wachten, terwijl generaal Rood- 'jhuyzen hen toch niet missen kan, anders (kan hij waarlijk „de vijandige veste'-' niet '■omsingelen. 't Zal een grappig leger zijn. Als Thor- ibecke het zien kon, zijn effen gelaat zou waarlijk uit den plooi komen. Maar jiang zou hij niet blijven kijken, want hartverheffend ware het schouwspel aller minst voor hem. ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon nog geen beslissing door de overige Balkanstaten genomen is, na den stap van Montenegro, die, volgens het 'program, door Bulgarije opgesteld, een paar dagen te vroeg geschied is, meent men uit alle berichten te mogen op maken, dat toch binnen enkele dagen de Balkanoorlog algemeen zal zijn geworden. In een pro- •clamatie o.a. Hot zijn volk, zegt koning JMikïta, dat Montenegro bij het onder nemen Van zijn heilige taak verzekerd is Van de sympathie van de heele be schaafde wereld, van heel het Servische (jvolk, heel het Slavische ras en dat het 'Iden trouwen steun zal ontvangen van de ^staatshoofden van Servië, Bulgarije en 'Griekenland, wier inwoners zich in deze FEUILLETON. id Zoo was tot dusverre zijn gedragslijn geweest Hij had overal vasten voet en iljuist te midden van hen, dig hij wilde ver raden, bezat hij het volste vertrouwen. .iZoowel zijn ambt van geneesheer als de Ibetrekkingen van zijn vader openden alle ijdeuren voor hem en stelden hem in staat in geheimen te dringen, die hij verraden zou, zoodra zijn belang dat meebracht. De oude Noilan bleef peinzend zitten, gebukt onder zijn zorgen, de handen 'steunend op de armleuningen van zijn zetel en de oogen zoo strak op den grond gericht, als hoopte hij daar uit komst te zullen vinden. De dokter boog zich tot hem voor over en vroeg met een lachje om de 'lippen: Kortom, gij vindt den toestand 'i (hopeloos? Hoe zou hij anders kunnen zijn? Hij is integendeel uitmuntend. Gij schertst. Dat zou ik mij niet veroorloven en aangelegenheid met Montenegro verbon den hebben. Zoo zou ook, in zijn antwoord op de nota van Oostenrijk, de Servische mi- nister-p resident gewezen hebben op de oorlogsverklaring van Montenegro als een feit, waaraan niets meer te ver anderen viel. Dit was beslissend voor de houding van Servië, daar aan de solidari teit der Balkanstaten niet getornd mag worden. Bovendien kon de Servische re geering niet meer tegen de volksstem ming oproeien. Andeizijds wordt echter beweerd, dat de Balkan-mogendheden nog geen ant woord hebben gegeven, doch besloten hebben dit, na onderlinge bespreking, binnen twee dagen aan de mogendheden te doen toekomen. Tegen dien tijd echter verwacht men eveneens een algemeene oorlogsverklaring. Men vermoedt, dat Griekenland de eerste zal zijn, daarna ge volgd door Servië en Bulgarije. Aan de „Frankf. Zeitung" wordt uit Konstantinopef geseind: De Grieksche gezant Gryparis heeft de opdracht ge kregen, overmorgen (dat wor&t dus heden) met zijn geheele personeel te vertrekken. Ook de overige Balkan-diplomalen zou den passage besproken hebben op heden Vertrekkende stoomschepen. Uit Sofia wordt aan de „Berl. Zeitung am Mittag" geseind: De Bulgaarsche regeering heeft reeds oorlogsproclamaties laten drukken^ die morgenavond of Vrij dagmorgen zullen afgekondigd worden. In deze proclamatie roept de Bulgaar sche regeering het volk op haar te helpen om aan de slavernij van de chris telijke bevolking in Turkije een einde te maken en geeft zij het leger last den bevrijdingsoorlog te beginnen. Na den oorlog zou een Europeesche conferentie het voldongen feit wei erkennen. De ,Pall Mail Gazette" weet ook reeds, op goed gezag, te vertellen, dat Bulga rije gisteren den oorlog zou verklaren. Een eVen ernstig bericht is het vol gende telegram uit Belgrado aan de „Voss. Ztg."De adjudant van koning Peter is met een geheime zending naar liet hoofdkwartier van de Dwina-divisie te Waljewo vertrokken. De voorhoede van de Dwina-divisie staat reeds in Iwanitsa bij de grens van het Sandzjak. De tusschenkomst der Mogenheden blijkt wel volkomen te laat te zijn ge weest en trouwens ook niet aan de Balkanstaten zelfs de minste voldoening geschonken te hebben. De correspondent te Sofia van de „Adeverul" in Boekarest heeft met ver schillende Bulgaarsche staatslieden over de nota der mogendheden gesproken. Allen lieten zich zeer pessimistisch uit. De gewezen minister-president Malinof verklaarde, dat de voorstellen van de mogendheden te vaag waren en de oor log onvermijdelijk was. De ministers, zoo zegt de correspondent verder, schijnen, toen de beraadslagingen afgeloopen wa ren, in geen bijzonder opgewekte stem ming te zijn. De minister van post en telegrafie zeideEuropa wil vrede voor zich, maar niet voor de Balkanvolkcn. gij beoordeelt mij verkeerd. Wilt ge aan mij de regeling van uw zaken overlaten? De grijsaard maakte een gebaar van onverschilligheid. Wanneer een schip toch eenmaal moet vergaan, dooet het er weinig toe, wie het bestuurt. Schenk mij eens even uw aandacht. Spreek. De jonge man hernam De uitgewekenen zullen niet terug- keeren, hun goederen zullen verkocht worden, hadden dat reeds moeten zijn. Gij zult ze koopen. Ik? En de apenbare meening Die trotseert ge. Waarmee zal ik ze betalen? De natie is een toegeeflijke scliuld- eischeros; zij staat uitstel toe aan haar koopers. Binnen twee jaar, over een jaar misschien zullen de assignaten alle waar de verloren hebben. Gij zult de regee ring met haar eigen papder betalen. Daar is niets tegen te zeggen. Een onwaardige speculatie. De wet staat het toe. Heb ik' die wet gemaakt? Ik keur haar goed en maak er gebruik van. Welk kwaad steekt daarin? Trouwens, zijt gij er wel zeker van, dat zij, die gij vreest te zullen De president van het Sobranië verklaar de, dat het besluit van den minister raad verdaagd was, omdat de nota van de mogendheden in zoo vage termen gesteld was. De correspondent van de „Köln. Ztg." verzekert echter, dat Bulgarije op het laatste oogenblik nog voor de volgende schikking te vinden zou zijnbenoeming van christelijke gouverneurs binnen en kele dagen, onverwijlde instelling van een plaatselijke militie met Europeesche officieren, sterk genoeg om de orde te handhaven en de bevolking tegen Turk- sche dwepers te beschermen, demobili satie van Turkije, vertrek van deTurk- sche troepen uit de betwiste landstreken, regeling van de kwestie van een spoor wegverbinding met Koemanowo, sluiting van een handelstractaat en herziening van de grens. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat Turkije, waar zulk een oorlogszuch tige stemming vooral tegen Bulgarije heerscht, in deze eischen zal toestemmen. Zooals altijd in tijden van groote spanning, moet men ook nu op Sensatieberichten verdacht zijn, die natuurlijk te hooi en te gras door de verschillende partijen verspreid en zooals vanzelf spreekt, aan stonds tegengesproken worden. Zoo laat nu de Bulgaarsche gezant te Londen het bericht tegenspreken, dat de Bul garen te Toertekaja een slachting onder de christenen zouden hebben aangericht. Als sensatieberichten zal men ook wel mogen opvatten de twee volgende: Uit Sofia wordt aan de „Deutsche Tageszeiiung" geseind: Volgens berich ten uit Roctsjoek zijn twee Turksche spionnen aangehouden op het oogenblik, dat zij bezig waren helsche machines te leggen onder de spoorwegbrug over de Lom. Zij werden door Bulgaarsche wachtposten ontdekt en zullen voor den krijgsraad komen. Üit Boekarest wordt aan de „Deutsche Tageszeitung" geseind: De groote Roe- meensche manoeuvres zijn dezen nacht plotseling afgebroken en er is last ge geven tot mobilisatie van het heele leger. Morgen beginnen de troepentransporten naar den Donau. In Boekarest heerscht hevige paniek. Dit laatste klinkt al zeer zonderling voor eeen land, waar men eerst zoo kalm onder de oorlogsgeruchten bleef. Tusschen Italië en Turkije blijft de spanning nog steeds heerschen, hoewel zekere teekenen te Rome op een blijkbaar optimisme wezen ten opzichte van een aanstaande gunstige oplossing van den oorlog. Ook te Konstantinopel is men van gelijke meening. Het is ken merkend voor de stemming tegenover Italië, dat een comitéblad heden voor de eerste maal het motto weglaat, dat het sedert het uitbreken van den Tri- polis-oorlog altijd aan het hoofd van het blad had staan: Gedenk, dat de Italianen onze vijanden pijn. Intusschen blijft Italië in Afrika han delend optreden, hoewel steeds zeer kalm aan. Eergisteren zijn weder troepen in bestelen, niet zijn omgekomen in de bloedige geveëhten, waarin zoovelen hunner het leven hebben gelaten? Zij hoopten een zegevierende marsch te maken van de grenzen naar Parijs, maar zij zijn verslagen. De kogels en kanonnen onzer soldaten hebben slachtingen onder hen aangericht, zij zijn verdronken in de Maas en in wanorde teruggejaagd over den Rijn, waar "de Pruisen van Brunswijk hen volgden. Kerdaniel, [Tre- garian en Plestin waren er bij. Hij dempte zijn stem zoozeer, dat zij slechts als gefluister doordrong tot zijn zuster, en ging voort: Wat hen betreft, die bij ons zijn gebleven, hun toekomst ziet er nog somberder uit. Hoe dal Alles is bekend. Over heel Bretagne, van het eene eind tot het andere^ waait een oproerige wind. Het uur van "den opstand nadert. De edelen geven hun geld, wanneer zij oud zijn, de jonge wagen hun bloed, maar geld en bloed worden nutteloos verspild, de revolutie zal hen, die haar hier willen versmoren, overwinnen, zooals zij hen, die haar van uit den vreemde willen aanvallen en hoopten te vernietigen, verwonnen heeft. Uw vrienden, die tevens uw schuld- eischers zijn, hebben onvoorzichtigheden Barka ontscheept. Na deze ontscheping aan de kust van de golf van Bomba en een vlootbetooging voor de kust ten Westen van Derna, deden de Italiaansche troepen een marsch naar het binnenland. Zij berekiten het doel door zich meester te maken van de heele belangrijke streek Sidi Abdallah en de stellingen ten Zuiden van Haffi Araba. De verliezen van de Turken waren zeer aanzienlijk. De Italianen hadden vier dooden en 59 gewonden. Men proeft ,uit het bericht de Ita liaansche herkomst. In de Midden-Amerikaansche republieken bestaat groote kans op het uitbreken van een lalgemeenen opstand. Volgens de laatste berichten staat San Salvador aan den vooravond van een revolutie; en ook in de andere Midden-Amerikaansche staten gist ihet niet weinig. In Nicaragua ds naar men weet de revolutie reeds lang aan den gang en heeft daar .reeds geleid tot een ge wapende interventie door Amefikaansche marinetroepen. Het heet ,echter, dat die interventie plaats vindt jn overleg met en op verzoek ,van de Nicaragua'sche regeering. Maar moge ook' al de regeering van Nicaragua die interventie aanvaarden, het Nicaragua'sche volk denkt daar anders over. Tenminste toen ,de Amerikaansche mariniers het door hen ontzette p'laatsje Leon binnenrukten werd .yan uit de me nigte op hen geschoten. Daarbij werden drie Amerikanen gedood en vier ge kwetst Toen vuurden de Amerikanen op het gepeupel, doodden 50 personen en verwondden er 40. .De menigte vluchtte buiten de stad. "De leiders van de partij van tfen op stand hebben toestemming gekregen het land te verlaten. GEMENGD. Omtrent een buitengewone toe passing van het vliegtuig wordt uit Algiers het volgende aan de Gaulois bericht Kolonel Largeot was bij een verken ningstocht in ihet gebied der Toearegs doodelijk gewond. Hij verlangde den bijstand van een geestelijke, maar er was er geen in het kamp en de dichtsbij- zijnde Fransche post lag op 20Ó kilo meter afstands. De wensc-h van den ster vende zou dan ook onvervuld geble ven zijn, zoo niet de vlieger, luitenant Perégard, zich bereid had verklaard den priester met zijn vliegtuig to gaan halen. Zoo geschiedde. Met verlof van zijn chef steeg Brégard op en in enkele uren had hij de 200 kilo meter naar Laghoual afgelegd, waar hij een geestelijke aan boord nam. Nog juist intijds keerden de onversaagde mannen in het kamp terug. Onmiddellijk nadat den zwaar gekwetsten kolonel de EL Sacra menten der stervenden waren toegediend, blies hij den laatsten adem uit. De „Riscossa" van Breganza pu bliceert een schrijden door mgr. Bres san namens den Paus aan dat blad ge zonden, waarin gezegd wordt ten op zichte van het „non expedit" dat sedert 30 Juli 1886 nog absoluut niets ver anderd is en dat dus voor de Katholie ken het verbod om actief of passief aan. stemmingen deel te nemen laltijld nog gel den blijft. I In het schrijven wordt eraan toegieki voegd, dat de bij uitzondering verleende opheffing van het verbod de kracht van den regel slechts bevestigde. Men meldt uit Aden dat, blijkens een telegram uit Sana, in Jemen een sterke Turksch-Arabische troepenmacht onder bevel van den eersten officier van Iman Jahia van Sana naar Hana naar. Hadoer is uitgerukt om tegen Said Idris op te treden, dien zijne aanhangers in! den steek beginnen te laten. Alba, die eenigen tijd geleden een aanslag heeft gepleegd op den ken ning van Italië, is veroordeeld tot 30 jaar opsluiting. Het Japansche regeeringsbladl maakt bekend dat Keizer Josjoritcü in 1914 zal worden gekroond. Een tunnel, die onder twee stra ten te Buenos-Ayres aangelegd is, is in gestort. Daarbij kwamen twee per sonen om het leven en werden er 27, gewond. Te Tampico, in Mexico, is een k r u i t m a g a z i j n in de lucht ge - vlogen. Reeds zijn 22 lijken geborgen! maar men vreest dat er nog meer dooden' zijijn begaan. Balazé, Kéroual en d'Achet zijn bij de samenzwering betrokken. Wie zegt u dat? Ik weet het. Zoudt ge hen willen verraden? Waar denkt ge aan? Zij verraden zichzelf, en dat in een tijd, waarin men niet te voorzichtig zijn kan en een klei nigheid reeds voldoende is om verdacht te worden. Die mensclien spelen met hun hoofd zoo lichtzinnig, alsof ze er elk een dozijn te verliezen hadden. Al wilde ik hen redden, ik zou het niet kunnen. De graaf de Trémazan doet van harte met hen mee. Evenals de anderen zweert hij samen op zijn kasteel. De la Guyonnière en zijn zoon Jean is al in geen drie maanden meer gezien. Men zegt, dat hij op reis is naar Amerika. Dat is hij ook. Niet waar. Meent ge? 'Ik weet het zeker. Waar is hij dan? Weet ge het niet? Neen. Dan zal ik het u zeggen: hij is in Londen, waar hij betrokken is bij een complot, dat tegen de republiek is ge richt. Hij koopt wapenen, die hij betaalt met het geld, dat zijn vader, Balazé, Ké roual en nog zooveel anderen hem toe- Koninklijke besluiten. Bij Koninkl. besluit zijn F. S. Lange- meyer te Delft, M. B. W. des Tombe te Delft en H. L. Swart te 's Gravenhage benoemd tot adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat is J. C. v. Rliijn te Diemen benoemd! tot opzichter van den Rijkswaterstaat 4e kl. is benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de propaedeutischc en toegepaste pro- theseleer B. R. Bakker, tandarts te Zut- phen is bevorderd tot luitenant ter zee le kT. H. M. Manikus is R. A. F. Lach de Bère, arts, be noemd tot officier van gezondfheid 2(3 kl. bij de zeemacht. Centrale gezondheidsraad. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Januari 1913, aan J. T. T. C. van Dam van Isselt, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als voorzitter van den cen- tralen gezondheidsraad,' met dankbetui ging voor de in die betrekking bewezen1 diensten en is in diens plaats benoemd dr. W. P. Ruysch, lid van dien raad met toekenning van eervol ontslag als hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op do volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland en inet eervolle ontheffing van de waarneming der beirekking van hoofd inspecteur van dat Staatstoezicht voor Noordholland en Utrecht. zenden. Al die ci-devants, hun familie en hun vrienden, zweren samen en staan op het punt buiten de wet gesteld te worden en daar hebben die ongelukkigen zelf nog geen flauw vermoeden van. De barotn de Guern, die familie is van de anderen, zooals alle Bretonsche edelen met elkaar verwant zijn, heeft zijn ge heim niet kunnen bewaren, wat trouwens ook al heel moeilijk zou zijn geweest, want overal luisteren ooren en loeren oogen. Nog voordat hij den strijd heeft kunnen aanbinden, is hij al onschadelijk gemaakt. Voor het oogenblik heeft hij' nog zijn huid kunnen redden door de vlucht, maar hij wordt nagezet als een wild zwijn door jagers en honden, die wel zijn spoor nog bijsier zijn, maar die dit gemakkelijk genoeg zullen terugvin den, en dan wee hem en allen, die hij in zijn val zal ineesleepen. Wanneer ik! een woord wilde spreken of een regel schrift zenden aan mijn vrienden in de Nationale Conventie of in de Commune, dan zouden zij gevangen worden als paling in een fuik, gebracht voor een rechtbank, die zelden vrijspreekt, en alles zou gedaan zijn. Dan hebt gij nog slechts uw boeken en papieren te verbranden en al uw schulden zijn voldaan. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1