RONA Van Houten's Cacao ingezonden Mede eelingen. De Liturgie. Moeders geeft uui kinderen dagelijks t« drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet vcei noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. Tweeny uiau, ueiioorende bij DeLeidsche Courant van Zaterdag 5 Oct. no. 910. De Week iti Het Buitenland, Jaren en jaren reeds woelt en kookt het in den heksenketel op den Balkan. !Men hoorde er sleohts van spreken als van eeen dicht opeengepakte stapel licht ontvlambare stoffen die slechts op den eersten vonk wachtte om in lichtelaaie pp te gaan, als van een lichaam zwaar geladen met electriciteit, dat ieder oo- genblik zich kon ontladen onder heftigen donderslag en bliksemflitsen. En zoo lang bleef die zelfde toestand voortdu ren, dat we met die gemeenplaatsen vol gevaardreiging vertrouwd werden en bij elk grensincident die woorden in den mond namen zonder feitelijk te denken aan hun beteekenis. Tot dan toch plotseling, waft we altijd voorspelden, schoon ongeloovig voor eigen voorzegging, in helle klaarte voor onze oogen staat en men zich werkelijk nog met verwondering zegt: „Mijn he mel, 't is dan toch waar!" Eensklaps grommelt het op den geheelen Balkan van oorlogsrumoer en, naar het zich al aanstonds laat aanzien, is het geen loos alarm wat er geslagen wordt. Eigenaardig, als bij alle plotselinge gebeurtenissen die men reeds zoolang verwachtte, is ook hier weer de aanlei- dende oorzaalki leen feitelijke nietigheid. Waarschijnlijk heeft Turkije een moge lijk optreden der Balkanstaten, naar aan leiding van zijn optreden in Albanië en {Macedonië tegen stamgenooten der om liggende volkeren, verwacht en daarom reeds sinds geruimen tijd troepen, zelfs uit zijn Aziatische gewesten naar die streek gedirigeerd. Nu echter is het ge volg voor de oorzaak in de plaats ge komen en heeft Bulgarije, m'eenend dat de troepen, verschuivingen tegen hem ge richt waren, zijn leger gemobiliseerd. Ook Servië, Montenegro en Grieken- kenland werden door dezelfde koorts aangegrepen en blaken nu van vuur om met den erfvijand in het krijt te treden. Welk deel Rusland- in een en ander gehad heeft, in hoeverre dat juist zijn op treden erop gericht was om de Balkan- volken in hun opzet te stijven, valt nog niet uit te maken, hoewel het wantrou wen Oostenrijk niet geheel en al mis plaatst schijnt. De voortdurende naijver tusschen de beide landen, de vrees van den een tegen den ander, dat hij te veel invloed op den Balkan zal verkrijgen maakt de kwestie daar nog ingewikkel der dan zij toch reeds zou zijn en het werk der overige mogendheden wordt er des te moeilijker door. Het geldt dus allereerst deze twee met elkaar in over eenstemming te brengen waardoor de toestand heel wat aan spanning zou ver liezen. Juist in dit verband is het een kwestie van beteekenis, wat Roemenie, naar de laatste berichten luidden is dit nu eveneens tot mobilisatie overgegaan voor gedragslijn zal volgen bij een even tueel conflict. Men gelooft algemeen dat de Roemeenen, die niets willen we ten van de panslavische idealen der andere Balkanvolkeren, geen gemeene zaak met dezen zullen maken en zich daarentegen aansluit bij Turkije. Dacht men toch eerst, dat Roemenië tegenover de gebeurtenissen een afwachtende hou ding zou aannemen en eerst dan tusschen beide komen als eigen belangen en in ternationale verplichtingen het daartoe nopen, in de laatste dagen gaat men meer overhellen naar de meening, dat ook Roemenië zijn partij in het Balkan spektakel aanstonds zal willen meespe len. De „Daily Chronicle7' wil zelfs weten dat er een igeheiine overeenkomst bestaat tusschen Roemenie en Turkije, gesloten zoodra het bondgenootschap van de vier andere Balkanstaten was gebleken. In dit geval zou het, met zijn voortreffelijk Ieger van ongeveer 240.000 man een factor van groote beteekenis zijn. Roe menië zou den Bulgaar, de eenige vijand X. De Heilige Mis. Onmiddellijk na dc Consecratie volgt 'de Opdracht aan Q od den Va der i.n het gebed „Unde et memores". De priester bidt „Daarom, o Heer, gedenken zoowel wij uwe dienaren, als uw toegeheiligd volk het zaligende lijden van denzelf den Christus, Uwen Zoon, onzen Heer, gelijk ook Zijne Verrijzenis uit de doo den en Zijne glorieuze Hemelvaart, en wijden wij aan Uwe luisterrijke Maje steit van uwe eigene giften en gaven een zuiver offer toe, een heilig offer, een vlekkeloos offer: het heilig brood des eeuwigen levens en den kelk van on vergankelijk heil." Hier onderbreken wij even de woor den van den priester om er op te wijzen, dat in dit heerlijk gebed wordt uitge drukt de verheven waarheid van ons ge loof, dat wij in de Consecratie herdenken het Lijden van Christus, want zij is 'een onbloedige vernieuwing van Zijn goddelijk zoenoffer, zijn V e r r ijz e n i s, daar Christus „levend" aanwezig is, en Zijn Hemelvaart, daar Hij „ver van beiceKtuis van den Turk dan vol komen in bedwang kunnen houden en dezen zoodoende het absolute overwicht verschaffen. Vele zijn echter van mee ning dat Rusland dit niet lijdelijk zou toezien en we hoorden reeds van mo bilisaties aan dien kant trachten Roe menië in bedwang te houden. Door het verbreken van het evenwicht naar den anderen kant zou dan Oostenrijk, dat het meest belang heeft bij den Status quo op den Balkan genoopt worden den kant van Turkije te kiezen, waardoor we voor een verbazend grooten oorlog zouden komen te staan, die door de ver schillende verbonden nog verdere ge volgen zou kunnen hebben. Deze veronderstellingen zijn echter waarschijnlijk te pessimistisch. Naar het heet is er reeds overeenstemming ge vonden inzake de Balkanvraagstukken tusschen Rusland en Oostenrijk, zoodat nu de mogendheden al hun lcracht|en kunnen inspannen' om de Balkanstaten binnen de perken te houden. Waar schijnlijk zal er tot regeling der han gende moeilijkheden, naar verluidt onderhandelt de Porte met de mogend- den hierover een internationale con ferentie belegd worden, waardoor lales weer recht op de pooten "kan gezet worden De .Turk schijnt intusschen van de gelegenheid te profiteeren om de oor log met Italië, die hem nu een honderd milLioen gekost heeft, ongedaan te ma ken, zonder zijn prestige al te zeer te benadeelen. Dit zou tenminste van deze sombere zaak nog een lichtpunt kunnen zijn. V. Weekpraatje. We gaan de lange winteravonden te gemoet; we gaan 's avonds al vroeg de nachtschuit in, zeggen de oude menschen die deze beeldspraak schijnen overge nomen te hebben van hunne voorouders uit den tijd der trekschuiten. Als je 's morgens vroeg ergens wilde zijn, moest je natuurlijk dikwijls den vorigen avond met de nachtschuit vertrekken. Je kunt je voorstellen, dat 't er in zoo'n nacht schuit niet bijster gezellig uitzag. Ik stel me voor een lage kajuit met een in het midden van de zoldering hangende wal mende petroleumlamp, die met haar zwak schijnsel de door de tabakswolken grijze duisternis doorlichtte en phantas- tische figuren op de wanden tooverde. Een gezelschap menschen, die precies te veel afleiding hebben om te gaan slapen en precies te weinig om zich niet te vervelen; die de kwartieren tellen, zoo als wij nu in den sneltrein de minuten. Zoo'n nachtschuit denk ik me als een uiterst nuttige oefenschool voor wie zich willen bekwamen in het „doodslaan" van den tijd een liefhebberij, waarvoor je tegelijk dom en vervelend moet zijn maar als een noodzakelijk kwaad voor onze nijvere voorouders. En daarom vind ik het geen gelukkige beeldspraak om het beleven van een langen winteravond te vergelijken met het vertoeven in een nachtschuit. Als zouden de lange winter avonden onnuttig, vervelend, saai zijn Wat 'u heerlijke gelegenheid geven zij ons om ons te bekwamen in de toch heusch ij iet onnuttige kennis van den godsdienst, van de vraagstukken, die de wereld beroeren en waarbij wij zelf dik wijls van heel nabij betrokken zijn. Hoe kunnen wij ons juist op die winter avonden bezighouden met de lang niet vervelende of saaie oefeningen in spel of kunst. Hoe kan het kaartspel b.v. banden van vriendschap leggen of ver sterken, de huiselijkheid bevorderen. En ik denk aan den verheffenden en ver edelenden invloed, die er kan uitgaan van het tocwieel; ik denk aan de kunst lievende tooneelgezelschappen en ver een igingen namen noem ik liever niet, maar ik wil wel constateeren, dat wij in onze omgeving vooruitgaan op dat ge bied, dat er de laatste jaren veel goeds is gepraesteerd. Maar nu nog iets over de gelegenheid, die de langer winter avonden ons bieden om onze kennis be treffende godsdienstige en andere kwes ties te verbreeden en te verdiepen. Lezen, lezendat is voor velen d e ontspan ning op de winteravonden, en ik zou zeggen: het moest voor nog veel ineer- heerlijkt" tegenwoordig is onder beide gedaanten De priester vervolgt: „Wil (op dit offer) met genadigen en genegen blik nederschouwen en het welwillend aanvaarden, gelijk Gij U verwaardigd hebt te aanvaarden de ga ven van Uwen rechtvaardigen dienaar Abel en het offer van onzen Aartsvader Abraham en het heilige, vlekkelooze sa crificie, dat Uw Hoogepriestcr Melchi- sedech aan U heeft opgedragen." Aiaar kan er dan sprake van zijn, dat het heilig Misoffer niet aangenaam zou zijn aan den hcmelschen Vader? Christus zelf, God en Mensch, is toch het waar achtig Offerlam Deze vraag dringt zich misschien op bij het aandachtig overlezen van het hier geciteerde gebed. Maar men vergeet dan, dat ook de pries ter zijn deel heeft in de Offer-hande ling. Mede-offeraar aldus pater Nicuwbarn in zijn reeds meermalen ge noemd bock in 's Heeren naam en kracht, gevoelt hij zich verdeemoedigd door die nooit op waarde te schatten machtgeving, en overstelpt door die ont zaglijke genadewerking, bidt hij in zclr- geringscliatting, dat God welgevalliigj moge aanvaarden ook z ij n e heilige Mis, ofschoon slechts hij h,aar heeft opgc- deren de omsparimiig zijn. G.oeue lec tuur, de lezing van een goed boek, kan ons een voordeel brengen van blijvenden aard, van onberekenbare waarde. Ik leg natuurlijk den nadruk op goede lectuur, op de lezing van een goed boek een half uur, een kwartier of nog minder doorgebracht met verkeerde lec tuur heeft in veler hoofden en harten 'n indruk achtergelaten, die hen voor heel hun volgend leven ongelukkig heeft ge maakt en misschien voor nog langer... Ik behoef dit eigenlijk u niet te zeggen, maar wat misschien 'tzij mij geper mitteerd zoo onverbloemd de waarheid te zeggen ook voor sommigen uwer nog wel eens herhaald mag worden, is, dat ook neutrale lectuur gevaarlijk is! Behalve door lectuur, kan men zich op de winteravonden ook zoo gemakke lijk ontwikkelen door het bijwonen van vergaderingen uitgaande van Katho lieke vereenigingen natuurlijk. Deze week las ik in de courant, dat in de plaatse lijke afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond te Voorhout een lezing was gehouden over het wetsontwerp betref fende de Invaliditeitsverzekering. Dat is al 'n verbazend nuttige avond geweest voor de leden dier afdeeling! Het moest meer gebeuren in onze vereenigingen, dat er actueele kwesties worden uiteen gezet, dat er een helder inzicht wordt gegeven in de aanhangige sociale wets ontwerpen. Heldere brochures, duidelijke boeken doen veel, maar door middel van het gesproken woord kan men in vele gevallen personen bereiken, die door het eerste middel niet te benaderen zijn. Het behoeven niet altijd „redenaars" te zijn; ook leden van de vereeniging zelf kunnen dikwijls heel goed na gezette studie in een soort onder-onsje hun mede leden op de hoogte stellen van de vragen van den dag, b.v. de bakkerswet-Aal- berse. Wat heeft het bondsbestuur van den Ned. R. K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers er goed aan gedaan door van het Na tionaal Comité voor afschaffing van nachtarbeid tot voorwaarde voor verdere samenwerking te stellen, dat het een ander standpunt inneemt ten opzichte van de bakkerswet-Aalberse. 't Is ook een dwaasheid, om te willen doordrijven alles of niets! 't Is, nu de Tweede Kamer in de afdeelingen vergadert, niet erg druk met de politiek alleen rammelt het al van alle kanten, helaas nog het hardst van de vrijzinnige zijde, bij het gereedmaken van de wapens voo-r 19131 Wel was het gisteren druk in Leiden het jaarlijksche 3-Octob erf eest. Een groot deel van Leiden's bevolking hoste in de avonduren op de feestterreinen, waar „spullen" en ververschingskramen een. kennis-idee gaven. 'tWas een lieve lust om te zien, hoe n'en déplaise de chroomlederen of verlakte schoenen, de pantalons of robes de menigte op de maat der muziek hossend neerkletste op ,den drassigen grond, waarvan iiet slijk opspatte tegen de omstaanders. In ons, Leidenaars, schijnt nog te wonen een sprankel van den moed, die Leiden's burgemeester v. d. Werf bezielde, want moed en verachting voor wat ons, Leide naars, als up-to-date geciviliseerde men schen dierbaar is, een onbesmet toilet, was noodig voor die rondedansen op de feestterreinen. Maar 't is voor geen tegenspraak vatbaar er heerschte een zeer ge zellige stemming op be^de feestterreinen, door geen wanklank verstoord. JAN. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Koloniaal verslag. Het Koloniaal Verslag over 1912 bevat eenige mededeelingen nopens hetgeen ten aanzien van de voorstellen der Suri- name-commissie reeds is of wordt ver richt. Eene verordening omtrent het be- waarschooionderwijs is in ontwerp ge reed en zal aan de Koloniale Staten worden aangeboden. In overweging is het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen uit te breiden. De inrichting van een leerlingstelsel ter bevordering van het ambachtsonderwijs is ter hand ge nomen. Verschillende maatregelen tot dragen, gelijk aan God weleer behage- lijk zijn geweest de offeranden van Abel, Abraham en Melc'nisedech. Daarna smeekt de priester, dat de reine handen van den „heiligen En'gel" ook z ij n Sacrificie mogen opvoeren tot het verheven altaar der Godheid „Deemoedig vragen wij U, almachtige God, laat dit (offer) door de handen van Uwen heiligenEngel op Uw ver heven altaar, voor het aanschijn Uwer goddelijke Majesteit, worde opgevoerd opdat alien, die deelhebben aan dezen heiligen Offerdisoh en het hoogheilig Lichaam en Bloed van Uwen Zoon-ont vangen, met de volheid van hemelzegen en genade worden verzadigd. Door den- zeli'den Christus onzen Heer. Amen." Bij dit verheven gebed teek enen wij aan, dat de Kerk hier op bijzondere wijze gedenkt degenen, die onder de H. Mis met den priester Communiceeren, daar zij toch in den vollen zin „me- 'de-offeraars" kunnen genoemd worden. Geheel in den geest der Kerk, die als een liefhebbende Moeder hare zor gen aan alle hare kinderen wijdt, ge denkt de priester vervolgens de zielen, die boeten in het vagevuur; allen in het'algemeen en eenigen in het bijzon der. De priester doet dit in de „Gedach verbetering van de politie zijn in voor bereiding. Een commissie zal binnenkort worden gevormd om de werking van plaatselijke en wetenschapsbesturen on der centrale leiding in Britsch-Guyana te bestudeeren. Met den aanleg van de in onstratieveld en voor 'den landbouw is een aanvang gemaakt. Met de kadastrale opneming van Paramaribo wordt een aanvang gemaakt. Met de United Fruit Company zijn onderhandelingen geopend over de door de Suriname-oommissie ont worpen contracten met die compagnie, betreffende den opkoop van bacoven. De niet afgekondigde verordening op het arbeidscontract wordt herzien. De moge lijkheid van heffing van schoolgeld naar inkomen of vermogen is in onderzoek, terwijl voorts de aandacht van den Gou verneur is gevestigd op de wenschelijk- heid om het verbod van schoolgeldhef fing op de gesubsidieerde bijzondere scholen te doen vervallen. Voorioopig moest worden afgezien van het denk beeld om rechterlijke ambtenaren uit Nederland voor een aantal jaren naar Suriname te detacheeren. Omtrent de voorstellen der Suriname-commissie tot wijziging van het begrootingsrecht en van het regeeringsreglement, tot ophef fing van het garnizoen in de kolonie en tot wijziging van den werkkring van den procureur-generaal met gelijktijdige sup primeering van het ambt van advocaat- generaal, zijn de koloniale adviezen ont vangen. Land- en Tuinbouw. Een groote fout.jj Een groote fout is het eenzijdige mes ten, waaraan vele land- en tuinbouwers zich nog schuldig maken. Een fout, wel ke zelfs nog meer voorkomt dan voor heen, of juistereen direct gevolg is van kunstmestgebruik, waar dit nog niet met oordeel, met kennis van zaken geschiedt. Vroeger gaf men in stalmesPof compost, toen dit de kunstmeststoffen waren, daarin van alle voedingsstoffen wat, al was het dan ook door de geringe hoe veelheid mest vaak een magere bedeeling. Bij aanwending van kunstmest heeft men echter meer dan ééne, verschillen de meststoffen, noodig, zal de bemes ting volledig zijn. Op vele akkers en in vele tuinen, van nature misdeeld, moet in de bemesting gegeven warden: stikstof, phospiliorzuur, kali en kalk1. Wordt één dier voedingsstoffen wegge tenis der dooden". Vóór de Consecra- sie plaatste de Kerk de „Gedachtenis der levenden", daar zij deelgenooten konden zijn van het heilig Offerna de Consecratie stelde zij die „der dooden", wijl op hen slechts de vruchten van an- derer sacrificie kunnen worden toege past. De priester bidt: „Gedenk ook, o Heer, Uwe dienaren en dienaressen...., die, geteekend door het Kruis, ons zijn voorgegaan, en thans sluimeren in de rust des vredes. Wij smeeken U, o Heer, dat gij hun en allen die in Christus zijn ontslapen, de plaats van verkwikking licht en vrede wilt verleenen." Aan deze gedachtenis der dooden ver bindt de Kerk een gebed voor de leven den, hetwelk aanvangt: „Nobis quoque peccatoribus etc". Gewaardig U ook aan ons, zon daren, vertrouwende op den overvloed Uwer ontfermingen eenig aandeel en gemeenschap te schenken met Uwe hei lige apostelen e:i martelaren, met Johan nes, Stephanus, Mathias, Barnabas, Ig natius, Alexander, Marcellinus, Petrus, Felicitas, Perpetua, Agatha, Lucia, Ag nes, Caecilia, Anastasia en alle uwe hei ligen, tot wier samenzijn wij smeeken te worden toegelaten door U, die niet af laten, of in onvoldoende mate gegeven, dan vindt het gewas de tafel niet vol doende gedekt, dan lijdt het min of meer gebrek, en geeft slechts een mid- delmatigen oogst of nog minder. Dat komt nog al eens voor. Door misplaatste! zuinigheid soms, daar boer of tuinman eens probeeren wil, of het niet een keer tje met minder kan gaan. Dikwijls even-* wel door onkunde, omdat de kunstmest-1 gebruiker de behoefte zijner gewassetf en van zijn grond niet kent. Niet zelden is het de stikstof, die geheel of ten deele wordt weggelatenL Chili is immers duur, duszuinig er meeEn als men erwten, boonen, kla-i ver, serradella, enz. verbouwt of als voorvrucht heeft gehad, dan zoo meent men is door zulk een vlinders bloemig gewas de grond genoegzaam! verrijkt met stikstof. Jammer, dat dit maar al te vaak niet waar isEn dat del oogst dan die theorie zoo treurig be schaamt. Stikstof is een zeer voornaam bestand deel voor het eiwit der plant. Het eiwit, waaraan we in het krachtvoeder, zoo groote waarde toekennen. Maar voor, de vorming waarvan dan ook de stik« stof in de bemesting niet mag ontbreken. Alle gewassen hebben behoefte daaraan, het eene meer, het andere minder. Eni niet alleen op den van nature armen zandgrond, maar ook op de klei. Een paar voorbeelden uit de Rijksproefvelde.it mogen dit illustreeren1. Bij een proef op zandgrond te Wieringen, proefne mer A. Hijblok, gaf het volledig bemeste perceel ruim 37 H.L. rogge en 6.65 K.G. stroo, het veldje zonder Chili slechts 18.5 H.L. rogge (dus de helft van het le) en 3.35 K.G. stroo. Op 't oog was er geen verschil, toch bleek uit de oogst de behoefte aan opneembare stikstof. 2. In dezelfde plaats lever de volledig bemest per H.A. 240 H.L groote aardappelen, het veld zonder Chili maar 140 H.L.Ihier was zegf het Verslag het gebrek aan stikstof verreweg het grootst. 3. Te Wog^- meer bij C. Kok: op kleigrond bracht het perceel met Chili op: 423 H.L. groo te en 57 H.L. kleine aardappelen, dat zonder Chili: slechts 340 H.L. groote en 351/2 H.L. kleine en kriel. Verschil; alzoo: 83 H.L. groote en 21i/2 H.L kleine! De Rijkslandbouwleeraar getuig# dan ook: „De stikstofmest heeft hier de grootste uitwerking gehad." Men trek'ke leering uit deze resulta ten C. B. meet onze verdiensten, maar ons kwijt schelding verleent." De heiligen, die in dit gebed worden opgenoemd zijn, behalve de heilige Joan* nes de Dooper, zeven mannelijke en zeven vrouwelijke Martelaren, die van de eerste tot het begin der vierde eeuw] hun bloed voor Christus hebben vergo ten. Wij moeten bij deze smeekbede nogj opmerken, dat de woorden: „Ook aanj ons zondaren" (Nobis quoque pec catoribus) de eenige zijn in den; geheelen Canon dat gedeelte van dei heilige Mis, hetwelk zich uitstrekt vart het „Sanctus" tot aan het „Pater nosteij;1 die door den priester luid,e worden gebeden. Het is een treffend symbool van open» iijke verootmoediging. Het tweede hoofdgedeelte van de Hei* lige Mis de Canon is geëindigd, Onze korte uiteenzetting van de boven* aardsche verhevenheid is niet meer ge* weest dan een aanstippende verkla* ring van de hart- en zielverheffende! schoonheid is gebleven ver beneden dfl waarheid, 't Moge echter een prikkel zijijn om door mede te leven met dea heilige Mis zelf op te stijgen od dieji „Kruisberg"

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5