Gemengd Nieuws. de rol van Karei (E. van Praag) zulk een grof Duatsch kluchttype was. Veel mooier dat gemoedelijke van Meijer Amschel (Waterman) die zulke leuke dingen langs zijn neus weg wist te zeggen. Prachtig spel gaf weer te genieten Jan Muscn als Salomon, de aarts-sjacher aar, de groole kracht van het bankiers huis, geslepen veelprater, druk van ma nieren, toch bij alles znn hoofd helder houdend en pienter op elk voordeel be dacht. De innigheid waarmede Anna Sablai- rolles de oude Joodsche moeder uit beeldde, bracht een kostelijke geur van intimiteit in het spel. Ook de overige rollen, we noemen nog slechts apart de lieftallige Charlotte var» Mej. Holirop, en de gedistingeerd ge speelde vorst van Klausthal van Tour- riiairc, waren evenredig goed bezet. Bij een reprise, waaraan we niet twij felen, kunnen we een gang naar den schouwburg aanbevelen. Rechtszaken. Een liefhebbend echtgenoot. Dc rechtbank te Middelburg heeft een 26-jarigen herbergier uit lersike A. K. wegens mishandeling zijner cciitgenoote, veroordeeld tot 1 maand gevangenis- Valsche effecten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep onder vernietiging van hei vonnis der rechtbank te Haarlem van 13 Juni j.l. om reden van vorm, doch overeenkomstig de daarbij opge legde straf, veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf den 38-jarigen handels reiziger, J. v. R., recidivist, wegens val- schelijk gebruik maken van door hem vervalschte effecten, valschheid in ge schrifte en het gebruik maken daarvanj. Hij had n.l. op 26 Aug. 1911 ten kan tore der Haarlemsche Bankvereeniging Haarlem, onder valschen naam drie be wijzen van aandeel in de Cultuur Mij „1-anggoongredjo" benevens de daartoe behcorende talons en dividendbewijzen aangeboden als onderpand voor een gekheening ad f 140, ewik bedrag hem werd uitbetaald nadat hij de prolongatie had onderteekend. Sedert bleek, dat de aandeelen, talons en dividendbewijzen valsch waren. n.l. valsche nummers droe gen van den directeur en den commissa ris der Vennootschap. Bekl. had die stukken in zijn bereik, doordien hij in dertijd werkzaam was bij de firma De Bussy, die de stukken drukte. Ook was gebleken dat hij de prolongatie niet met zijn eigen naam had onderteekend. Aanüestedingen. 's-GRAVENHAGE. Door hel hoofdbestuur iW png'frjjjprv n tpipcmnhie is aanbesteed tiet herstellen en verbeteren van eene lijn langs tien Staatsspoorweg tusschen Arnhem en Utrecht en het bijspannen van draden aan deze lijn. Minste insenrijver was f. v. d. Berg, te Waddinxveen voor f 3596. De Aibaneezen. De gebeurtenissen in Albanië geven actueele beteekenis aan de volgende land en volkenkundige beschrijving. Albanië is hei meest ondoorzochte en tevens Jiet interessantste gedeelte van Europeesdh Turkije. Hei is een onbe bouwd, bergachtig land, met weinig we gen, dat gelegen is tusschen Montenegro, hei sandsjak Novibazar, Macedonië, Grie kenland en de Adriatische Zee, en dat wegens zijn gesloten karakter niet ten onrechte het Europeesche Thibet ge noemd wordt. Het Albaneesch volk heeft zich sinds de grijze oudheid te midden van zijn bergen steeds onafhankelijk weten te "handhaven. Onverschillig en zonder eenig verlan gen om Zijn eigen grondgebied uit te breiden, heeft dit echte bergvolk het aan gezien, dat in de omringende landen de tronen en godsdiensten afwisselden en de beschaving er haar intocht hield. Zelf onderging het geen enkele verandering. Sinds drieduizend jaren heeft het vast gehouden aan zijn overoude, ruwe, som tijds barbaarsche zeden en gewoonten. Reeds in de vroegste tijden van het Christendom werden de Aibaneezen door van Rome gekomen geloofsverkondigers tot den Christelijken godsdienst bekeerd, zonder dat men evenwel kan zeggen, dat zij al hun ruwe gebruiken en gewoonten volkomen afgelegd hebben. Toen de Turken in den loop der mid deleeuwen beer en meester werden op het Balkan-schier eiland, gingen vele Aiba neezen, tengevolge der schrikkelijke ver drukkingen en vervolgingen, tot den Ma- jhomedaanschen godsdienst over. Dit was vooral het geval bij de bevolking der vlakten, terwijl de bergbewoners nage noeg zonder uitzondering den -katholieken godsdienst getrouw zijn gebleven. Tegen woordig is 1/3 Christen. De eersten zijn wederom onderscheiden in Roomsch- Katholieken, ten getale van 175.000, die meerendeels de bergen van Noordelijk 'Albanië bewonenen in Grieksch- orthodoxen. De zielzorg over de Katholieke 'Aiba neezen is toevertrouwd aan geestelijken uit Dialmatië en Italië, en ook' aan .Duitsch Sprekende priesters uit Tyrol en Carin- thië. Aangezien het bij de Aibaneezen als een schande beschouwd word^ geen baard te dragen, ontmoet men onder hen geen enkelen geestelijke zonder snor of baard. In een Albaneesch e pastorie is er geen sprake van gerieven en gemakken, laat staan dan van rijkdommen. .Gewoonlijk is hei huisje opgetrokken uiit ruwe stee- nen en bevat slechts een tot keuken ingericht vertrek, een tweede kamer, waar vruchten en spijzen bewaard worden, en een derde, die den priester dient tot woon-, studeer -en slaapkamer. De in ventaris bestaat meestal slechts uit een ijzeren bed, een kleine tafel met olielamp, een eenvoudig boekenrekje, een karaf met glas, en de onmisbare wapenen, n.l. een revolver en een karabijn. Dc eenige bronnen van inkomsten van den Albanee- schen pastoor zijn de vrijwillige bijdragen der parochie en eene kleine toelage der Oostcnrijksche regeering, onder welker bescherming hij geplaatst is. Het Albaneesche volk is verdeeld in talrijke afzonderlijke stammen, die te zamen volstrekt geen nationale idee voorstaan. Iedere stam vormt op zichzelf een kleine republiek. Algemeene aangelegen heden worden behandeld in een volks vergadering, waarheen iedere Albanee sche familie een vertegenwoordiger zendt, die het recht heeft vrijelijk te spreken. Het eergevoel en de trots zijn bij den Albanees zeer sterk ontwikkeld. Ieder verlangt, dat hem de eer bewezen worde, die hem toekomt, en daarom bejegenen zij elkander onderling met de grootste hoffelijkheid. Daarentegen inoet gezegd, dat som mige andere opvattingen, bij hen in zwang, van zeer bed enkelijken aard zijn. Zoo beschouwen zij rooverijen als geoor loofd, ja zelfs prijzenswaardig, wanneer zij tenminste in het „buitenland", d. w. z. buiten hun eigen stam, plaats hebben, daar zij bijdragen tot verhoogen van den algemeenen welstand. Moord met voor bedachten rade eischt bloedwraak; even zoo ontvoering, beleediging, en onrecht vaardige getuigenis voor het gerecht. De bloedwraak wordt niet alleen door de mannen uitgeoefend, maar ook door de vrouwen, die over het geheel vele karaktertrekken van den man vertoonen. Dikwijls treft men meisjes aan, die man nenkleederen en wapenen dragen. Het zijn zij, die zich hebben voorgenomen nooit een huwelijk aan te gaan. Aan dezefi is het geoorloofd mannen kleed eren te dragen, maar daartegenover mogen zij, op doodstraffe, zich in al hun doen en laten nooit meer als vrouwen laten kennen. Overigens bezit de Albaneesche vrouw bijna geen enkel recht en leidt zij een treurig en moeitevol bestaan. In den oorlog grijpen ook de vrouwen en meisjes naar de wapenen en leggen dan vaak nog grootere onverschrokkenheid en doodsverachting aan den dag dan de mannen. De kleederdracht der Aibaneezen is zeer eigenaardig en scbrlderachiig; bij de meeste stammen bestaat zij uit grove wollen stoffen met gestreepte opnaaisels. De vrouwen tooien zich op feestdagen met sieraden van zilveren en "koperen muntstukjes. De stedelingen geven de voorkeur aan zijden stoffen en houden er eveneens van, zich te tooien met gouden en zilveren muntstukken. Jiet kostbaarste sieraad van den man zijn echter zijn wapenen, die hij nooit aflegt, zelfs niet onder de godsdienstoefeningen in de kerk. Ten opzichte van de gedragingen der vrouwen zijn de Aibaneezen buitenge woon streng. De meisjes mogen alleen in hun staan trouwen. De barbaarsche gewoonte der bloed wraak heerscht nog onveranderd onder alle Aibaneezen. Men zegt, dat er jaar lijks op iedere tien famiidën één persoon aan de bloedwraak ten offer valt. In de districten Prizren, Djacova en Ipek, die te zamen 50.000 inwoners teilen, komen jaarlijks ongeveer 600 moorden uit bloed wraak voor. In Noord-Albanië sterven twee derden van alle mannen geen na tuurlijken dood, maar door bloedwraak. De geestelijken staan machteloos tegen deze schrikkelijke gewoonte. Dc Kerk heeft alleen bereikt, dat op den feestdag van Kerkwijding geen bloedwraak ge pleegd mag worden. Slechts wanneer de veete tientallen van iar;n geduurd heeft en aan beide zijden meerdere personen gedood zijn, bestaat er voor den geeste lijke of voor den wereldlijken rechter eenige kans op verzoening tusschen de twee. vijandige familaën. Wat nu de verhoudingen betreft tus schen de Turken en 'de Aibaneezen, en de oorzaken der talrijke opstanden, waar van bij voortduring melding wordt ge maakt, dient vooreerst gezegd, dat onder het oude Turksche regeeringsstelsel Al banië slechts in naam aan Turkije be hoorde. In werkelijkheid waren de stam men volkomen onafhankelijk, en geen Turks ch soldaat of belastingheffer zou gewaagd hebben In de haast ontoe gankelijke bergpassen en ravijnen van Albanië door te dringen. De stam hoofden brachten alleen vrijwillig een kleine schatting naar de hoofdstad van Albanië, het oude, interessante Skoetari aan het meer van denzelfden naam, ten zuiden van Montenegro. Maar langzamerhand ontwaakte in Turkije het verlangen om aan deze onaf hankelijkheid voor goed een einde te maken. De Aibaneezen, en onder hen vooral de groc'c. landeigenaren, die tot dan toe door afpersingen, woeker en rooverijen het lagere volk uitgebuit hadden, waren tereciit bevreesd voor hun vrijheid en bereidden zich tot den opstand veer. Van huis tot huis en van berg tot ben.)- v cin klonken de oorlogskreten, cï stond gnV'1 Albanië eensg over de Tu i::n. Dezen volbrachten echter binnen eenige weken wat sinds duizenden jaren aan niemand gelukt was. In den zomer van 1910 trok een Turksche legermacht van 50.000 man in alle richtingen door Alba nië, overal de tegen hen optrekkende Albaneesche benden terugwerpend Achter dit leger volgde een hee'.e tros van Ühge- nieurs en arbeiders, die straten, wegen en bruggen aanlegden, de „koeïa's", echte roofridderburchten, die zcoals alle Alba neesche huizen, geen vensiers, maar slechis schietgaten bezitten, omver haal den of ze iot gewone huizingen om bouwden. Met onverbiddelijke strengheid werd in het gehee'.e land hét verbod van wapenen ie dragen doorgevoerd. Het beoogde doel werd hierdoor weliswaar niet ten volle bereikt, want vele wapenen werden dooi de bergbewoners op afgelegen plaatsen in kloven en ravijnen verborgen, terwijl de smokk.:handel spoedig en rijkelijk de leemten aanvulde, die door de gedwongen uitlevering van wapenen ontstaan was. De eigenlijke oorzaak van de opstan den sinds 1910 moet intusschen ook veel dieper gezocht worden, en wel in den godsdienst. De. Albanees is in merg en been een Christen, die voor zijn eigen zóel vecht, zooals anderen vechten voor hun lichaam; hij is met hart en ziel gehecht aan den godsdienst, waarvoor zijn voorvaderen zoo menigmaal het zwaard gevoerd heb ben, en voor het behoud waarvan hij te allen tijde bereid is te vechten en te sterven. Anderzijds stelt de Albanees niet het geringste vertrouwen in den troirwe- loozen Turk, en heeft zich ook nu weder in al zijn verwachtingen teleurgesteld ge zien. Da aanspraken en eisdhen, na den inval der Turken door de Aibaneezen gesteld, waren aangenomen door de af gevaardigden van het Comité van Een heid en Vooruitgang, maar de volledige verwezenlijking ervan laat nog steeds op zich waditen. Hun oogen zijn dus niet meer gericht óp Const an ünopel, jn de hoop op een betere toekomst, maar op -de eigen bergbewoners, die door alle eeuwen heen de nationale rechten met het zwaard verdedigd hebben. Leger en Vloot. De nieuwe uniform. De beschrijving van de nieuwe uni form is thans aan de korpsen van het leger toegezonden; Voor alle wapens wordt ingevoerd de schako (cavelerie en rijdende ari. de kolbak), de pet en de veldmuts als hoofddeksels en een korte jas (veldjas) en een z.g. overkleed. De uitmonstering van de pet en de veldjas is voor de infanterie, cavalerie, genie en geneeskundigen dienst blauw, voor de artillerie zwart, voor de grenadiers scharlakenrood, Voör de jagers groen, voor de kwartiermeesters karmijnrood. De veldjas is van grijsgroen laken met 1 rij van 7 knoopen en voorzien van 2 borstzakken. De overkleeding bestaat voor alle wapens uit een overajs van grijsgroen laken met 2 rijen uniform- knoopen. Officieren bovendien op de sluitpatten van achteren 2 unifonnknoo- pen. De wielrijders dragen een jekker. Adjudanten-onderofficieren worden weer voorzien van hals (vang) moeren overeen- komstig het model voor den tweeden luitenant. De wit zeemleeren handschoe nen worden alleen gedragen in groot tenue, overigens bruin-leren handschoe nen. Aan onderofficieren van de onbe reden wapens is toegestaan om buiten dienst een mantel te dragen. Onderoffi cieren en minderen dragen kleeding vajn ordinair laken. Als overgangsmaatregel is bepaald officieren kunnen de tegenwoordige uni form blijven dragen tot 1 Januari 1916; de overkleeding tot 1 Januari 1918. On derofficieren zijn verplicht zich in dc nieuwe uniform te kleeden, wanneer de onder de wapenen zijnde minderen vajn hetzelfde korps grootendeels de grijs groene uniform dragen. Omtrent het dragen van burgerklee- ding door officieren in het openbaar is bepaald, dat zulks geoorloofd is Buiten dienst: bij verlof, wanneer het verlof aan de betrokken autoriteit is aangevraagd, en overigens na 2 uur na middag. Bij ceremonieele en officieele gelegenheden behoort evenwel in overeenstemming met het karakter en de beteekenis van de bedoelde gel eg-Ju- heden de uniform (ceremonieele of kleine tenue) te worden gedragen. In dienst: alleen met bijzondere vergunning of op last van den minister van oorlog. Het dragen van burgerkleeding is verplicht voor officieren der kon!, marechaussee, wanneer dit wegens den geheimen aard van den dienst noodza kelijk wordt geacht- Militaire vliegdienst. Als onderecheidingsteeken voor oppas sers-mecaniciens bij den vliegdienst is vastgesteld, een ééndekker van schar- lakenroode wol op de linkerbovenmouw van de korte jas (c. q. veldjas, antilla of wordt ook' op de mouw van de overjas dolman). Dit onderscheidingsteeken gedragen. 406 e Staatsloterij. VIJFDE KLASSE 12e LIJST. Trekking van Donderdag 3 Oct. Hooge prijzen. f1000: 1219 13905 14039 19198 19252 f 400: 15612 18565 200: 3925 5874 7J14 7936 11630 11905 12260 13558 f 100 647 2465 2784 5573 6715 7122 8522 9394 10002 17956 18593. Italië en Turkije. Uit Constantinopel wordt geseind, dat aldaar in diplomatieke kringen beweerd wordt, dat de zending van Ouchy bekroond is door de onder- teekening der voorloopige vredes-^ onderhandelingen. Inbraak in een klooster. Gis terennacht zijn te S'rtiard inbrekers bin nengedrongen in het klooster der Ursu- linen, znoder dat het husi echter gelukte, hun slag te slaan. Slechts enkele bedra gen, samen ongeveer 2 gulden, werden medegenomen. Verschillende sloten zijn geforceerd. De politie stelt een onderzoek in. Treffend. De 67-jarige land bouwer B., te Vinkeveen, die zijn koeien zou gaan melken, zakte plotseling in een en bleek overleden te zijn. Zijn echt- genooie ontstelde hiervan zoodanig, dat een uur later ook zij stierf. Ongelukken. Te Zukiland (Z.- H.) is een vierjarig jongetje van J. v. d. H., dat zijn vader eten zou gaan brengen bij een hek te water gevallen en verdron ken. Te Oldehove .(Gr.) is Dinsdag de werkman P. V. bij het afbreken van een huis onder het neerstortend houtwerk geraakt en spoedig daarna aan de gevol gen overleden. Op heeterdaad betrapt. Aan de bemanning van de rijkspolitieboot No. 1 bijgestaan dcor den rijksveldwach ter te Gameren en den gem.-veldwachter te Zuilichem, gelukte bet onder Zalt- bommel de venters W. v. T. en B. S. uit Zuilichem aan te houden, terwijl zij het graan borgen uit een Rijnsohip op weg naar Mannheim. De knecht van dit schip, C. N. werd als medeplichtige aan gehouden, waarop het drietal naar Tiel werd overgebracht en aldaar na verhoor voor den recht er-commissaris in het h';is van bewaring opgesloten De macht der Pers. Wie mis schien nog aan de macht der pers mocht getwijfeld hebben, zal bekeerd worden door de volgende mededeeling in een weekblad: „Wegens plaatsgebrek moes ten een aantal geboorten en gevallen van de trappen en bleef bewusteloos lig- gesteld worden." f 16.000 verduisterd. De pro curatiehouder van der H., van hei te Am sterdam gevestigde bijkantoor der carga doorsfirma C en Zoon te .Rotterdam heeft vermoedelijk de wijk naar Amerika genomen. Het bedrag van f 16.000 is in den loop van den laatsten tijd verduis terd, waarbij vermoedelijk van valsch heid in geschrifte is gebruik gemaakt. Nader meldt de „Tel.", dat zijn vrien den er zich reeds lang over verbaasd had den dait de jonge man op zoo'n grooten voet leven kon. Zijn kamers waren rijk gemeubeld, herhaaldelijk maakte hij ver re autotochten en zijn vacantie bracht hij dezen zomer in een der deftigste hotels te Scheveningen door. Men koesterde echter geen achterdocht en veronderstelde, dat den jongen man 't een of ander buitenkansje was ten deel gevallen. Zijn ontvluchting heeft nu de waarheid aan het licht gebracht. Zoowel de Amsterdamsehe als de Rotterdamsche poliiie zijn van het geval in kennis gesteld en stellen alles in het werk om den voortvluchtige te vinden. Slaapziektes. In de buurt schap 't Loo bij Zelbem deed zich dezer dagen een geval van slaapziekte voor. In het midden der vorige week werdf de arbeider G. L. plotseling ongesteld. Van 't aardappelland moest hij per voer tuig naar huis worden gebracht, waar hij weldra in slaap viel. Thans is hij. overleden zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd. Oudheden. Uit Grathera (L.) worde gemeld, dat daar bij het afgraven van zand op een diepte van ruim een meier oude bronzen voorwerpen zijn ge vonden; een comfoortje met drie poot jes en twee hoekige oortjes, een kan delaar en de punt van een TiegenSiCheede. Een conflict in een socialis tische fabriek. De groote, door een arbeidersgencotschap gedreven Fran- sche glasfabriek te Albi heeft, wegens een, tusschen de arbeiders en de even eens socialistische directie ontstaan con flict, haar arbeid gestaakt. Deze in een zuiver socialistische onderneming uit gebroken staking wordt door alle Fran- sche bladen druk besproken. Inderdaad is de geschiedenis 'der socialistische glas fabriek tan Albi zeer interessant. Zij ontstond in 1895 Destijds ontsloeg de directeur eener glasfabriek van het in de nabijheid Iggenide Carmaux een socia- listiscben arbeider, die zich met succes bij de politieke verkiezingen candidaat gesteld had. De arbeiders der glasfa brieken van Carmaux en Albi verklaar den zich solidair met den ontslagen ar beider en Jaurès bracht de zaak dei stakende arbeiders in de Kamer. Tege lijkertijd voerde de socialistische pers een campagne en hield een geldinza meling, om den arbeiders de middelen tot oprichting van een eigen glasfabriek te verschaffen. De staking duurde ver scheidene maanden en in dien tijd wer den de geldmiddelen gevonden om het beoogde doel te bereiken. Pe socialistischs gl.asjAbj-i.ek va.ii Albi nootschap, die üaar zetel te Parijs lieert, staat ten name van een naamlooze ven- terwijl de socialistische partij en de alge meene werkliedenbond in de directie zit ting hebben De glasfabriek behoort aan de arbeiders, die haar gezamenlijk ex- ploiteeren. In den loop der jaren kort de fabriek de concurrentie met andere on dernemingen niet volhouden, daar zij geen rekening hield met den vooruitgang in de industrie. Dientengevolge moest de directie herhaaldelijk optreden en eenige jaren zond zij een vertegemwoordigier naar Albi die de fabriek opnieuw organi seerde en w aardoor de fabriek weer aan merkelijk vooruitging. Deze vertegen woordiger die echter zelf socialist is, ge raakte spoedig in een conflict met de ar beiders en wel juist daarom, wijl hij de communistische gelijkheid onder het personeel der fabriek wilde doorvoeren!. De laatste maatregel Van dezen vertegen woordiger bestond hierin, dat hij bet loon van alle arbeiders wilde gelijkma ken. Tot dusverre waren b.v. de vrouwen in het bedrijf zeer slecht betaald, zij kon den het zelfs niet tot 2 francs per dag brengen, terwijl de glasblazers 9 tot 10 francs verdienen. Hij stelde den arbei ders een gemiddeld dagicon van onge veer 6 francs voor, dat «>t alleen op werkdagen, maar ook voode gewone rustdagen zou uitbetaaldworden, De werkliedenvereeniging heeft dezen voor slag afgewezen en daar de directie niet schijnt te hebben willen onderhandelen, hebben ue arbeiders de ovens gcblttsciit. Het blijkt niet, waarom het den leiders der sociaal-democratische part:j of de leiders der werkliedenvereeniging niet gelukt is het conflict door een tijdige oplossing bij te leggen. De socialis tische „Humanitév beeft over het gehte- le geval lot dusverre het stilzwijgen bewaard, terwijl de te Toulouse verschij nende „Midi-Sócialiste" reeds sedert ver scheidene dagen het conflict besprak en de leiders der werklieden aanmaande, het geschil bij te leggen. „Tel." TELEGRAFi - t WEr xb _ki - i 11 naar waarnemingen verricht in een morgen van 3 October 1912, medegedeeld dooi het Kon. Neaeri. Meteorologisch Instituut ie Dc Biidt. Hoogste b..roraetcrstand 769.6 Siornoway. Laagste barometerstand 747.6 Riga. Verwachting tot den avond van 3 October: Meest matige Noordwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, overdag iets zachter, kans on nacht vorsten. Daar onze Courant, met het oog op liet Drie-Octoberiëest heden vroeger verscheen, konden de laatste berichten, beurs, enkeie niarktnoteeriugen en de prijzen van 70 en de nieten der loterij niet worden opgenomen. Marktbencnten. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Gc'. Veiling der Tuinbouw vereeniging. N. Hoil. Bloemkool I f 5.50 a f o.—dito li 1 2.— a i 2.50. Reuzen- bloemkool 1 1 5.75 a t Kooae kool f J. Uien per baal van 50 K.U. f 0.80. Aardappelen: bravo's t 2.40 per H.L. Win terpeer en f3 per H.L. SCHAGEN, 2 October. Op tie kaasmarkt van heden waren aangevoerd 7 stapels kleine kaas, wegende 1521) kg. Hoogste markt: boerenkaas f 30.50. Handel matig vlug. LOOSDUINEN, 2 October, GroentenveiJiug. De prijzen waren heden voor: komkommers (Eng.) 1ste soort fö.yo a t 12.óü, 2de soort thlo f 1.20 a f 3.80. savoy e kool i 4.60 a i 520, groene kool f 2—2,20, salade le soort f 184)—2.—, peen le soort f 2.50—4.80. andijvie f 1.20—1.80, kioten f0.80— 0.86, prei f0.70—130, selderij;! 1,30 a 1.40 alles per lüOst. spinazie 25—50 ct., zuring 15—16 ct. postelein 33—3ö et, boerenkool 8 a 11 cL stootsia 25—30 ct. komKommerstek ld a 30 ct. boonenstek 21— 29 cl. per oen» pnnsessen- boonen 2b—64 ct. snijboonen f 420—4.90 per 1000 stuks; schorsenecren le srt. 14.50S./O, dito 2e soort 1 1 10—1.90. tomaten l e soort f 5.90 a f S.50, dito 2e soort i 3.705.20, dito 3e soort f 1.20—3 alies per 50 kg. pronkboonen 45—70 ct. per 15 kg. Aanvoer: 12.527 pond tomaten, 7700 struik andijvie, ölOÜ pond schorseneeren. DELFT, 2 Oct. Op de vette varkensmarkt waren aangevoerd 122 stuks. Prijs le soort 10.64, 2c soort 10.58 per kg. WOERDEN, 2 Oct. Op Ue vee- en varkens- markt waren heden de prijzen van schapen f 16 a f20, varkens 125 a i30, biggen f8 a 112 per stuk. Handelsberichten. AMSTERDAM, 2 Oct. Koffie. Goed ord, Java 53 c„ Superior Santos 45 c. Suiker kalm, Oct./Dec. f 11,^» geboden, jan ./Maart f lij* te koop, Mei f 12 1/32 gedaan. ROTTERDAM, 2 Oct Koffie. Goed ord. java 53 c., sup. Santos 45 c. Suiker kalm. Oct./Dec. i lift genoteerd. SCHIEDAM, 2 Oct. Moutwijn t 16.50 Je never f21.—, Amst. proef f 22,— per HJL. Moutwijn stemming piijsh. Spoeling f 1.80. Graanspiritus f 23a x 24.Melasse f 19.75 a f 20.25. Ruwe Spiritus f 1134. AMSTERDAM, 2 Oct Olie (Bericht van de Makelaars Matthes Porton) Raapolie per b/w. f 33lA, vliegend f 32H per heet. Lijnolie p. 6/w. f35.25, vliegend f 34.25 p. heet. LONDEN, 1 Oct. Wol veiling (zevende dag). De belangstelling was weder zeer leven dig en de jongste prijsbasis bieef tenvolle ge- handhaald, zoowel voor merinos als crossbrcds. De makelaars W indeler Co. en Du Croa Doxat Co. brachten tezamen ruim 11.500 bn. in veiling, en bij voortgezette levendige vraag van het continent voor merinos, werd het ruime aanbod yan vette en scoured Sydney en Queens land wol grif verkocht tot tenvolle de onlangs voor die soorten lot stand gekomen prijsver- belering van 5 pet. Onder de Sydnev en Victoria wol kwamen een aantal speculatie-partijen voor van vette merinos en alle vonden grif koopers tot tenvolle de prijzen der courante partijen, namelijk tot 15 en 14H d. respect, voor Sydney en Victoria. Duitsche, Fransche en Belgische huizen legden allen levendigen kooplust aan oen dag voor accoured wol. Duitsche koopers bemachtigden de beste par tijen Queensland tot 24 d., Yorkshire en andere Engelsche huizen kochten grif vette, scoured en slipe wol van Nieuw-Zeeland, ofschoon vrij wel ai de beste partijen vette wol voor Amerika opgenomen werden tot tenvolle de prijsverbete ring van 5 a 10 pet., welke in de eerste week der veiling voor die soort tot stand is gekomen Het aanbod bevatte nog circa 1500 bn. vette crossbreds Falkland Eilanden, welke alle grif koopers vonden voornamelijk voor het Continent tot lu pet. hoogere prijzen dan in de veilingea van Juli jl.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 3