maar ook zelf:- andig teruggevorderd worden. Kantongerecht te Schiedam Het snoepen van boter door een dienst bode, na bij herhaling daarvoor te zijn gewaarschuwd, is een dringende reden tot onmiddellijke dienstbeëimdiging. Ook wonderen. De Zeereerw. pater Jac. J. Zey S.J. revipt in de „Nieuwe Koerier'' een a 3ver „Wonderen", waarin hij be- trc„ dat er in boeken, brochures en couranten nog zooveel onwaars en ver wards over de wonderen wordt geschre ven. De schrijver besluit zijn artikel al dus Hoe jammer is het echter, dat zelfs nog zooveel Katholieken niet willen in zien, wat een hersenpest ongeloovige en lichtzinnige lectuur is. Hoevclen blij ven maar altijd doorgaan, zoozeer het vergif in te zuigen der quasi- neutrale kranten en tijdschriften, dat het gezon de, katholieke denken bij hen plaats maakt voor het losse, ongodsdienstige, verwarde denken der ongeloovigen. Vergeten wij toch niet. dat cfaaruit is voortgesproten de eerste van de drie kwalen, waarop onze goede Bisschop in zijn jongste Vastenmandement ciog gewezen heeft en waarvoor hij ons waar schuwt: „de verslapping van den katho lieken geest bij de geloovigen tengevol ge van slechte, lichtzinnige, ongodsdien stige lectuur." Met pek omgaan en niet besmet wor den, in 't water vallen en droog blijven, altijd maar neutrale bladen lezen en er niets verkeerds van opnemen.... dat zou den ook wonderen zijn, zij 't ook' van andere soort. Een conflict. vankelijk 211 de bcaot iiug lag, op Zon dag" 29 September een nog grooter be- tooging te houden, dan zou er voor mij meerdere grond hebben bestaan met ge weld op te treden. Gelukkig is echter dit gevaar afgewend, dank zij vooral het krachtig zoowel publiek op den kansel als anderzins optreden van den pastoor dezer parochie, die getoond heeft door zijn krachtig woord invloed te hebben op het hart zijner parochianen. Een wel daad is door ZijnEerwaarde hier door verricht aan Gendringen, dat hij met mij zoo krachtdadig heeft medege werkt, om een partijstrijd in Gendringen te voorkomen,'welke nog na jaren nood lottig zou hebben gewerkt. Een streng en hard politieoptreden zou slechts ver bittering en wrevel hebben gewekt en was de ongelukkige toestand blijvend geworden. Ook zou ik op 29 September bij eene eventueele manifestatie niet di rect met de gewapende macht zijn op getreden, doch door 'n vriendelijk woord getracht hebben hen van hun voornemen af te doen zien. De dag van Zondag 29 Sept heeft echter getoond, dat mijn beleid het ware is geweest. Een waar schuwend en vermanend krachtig woord van den pastoor heeft getoond, be ter te helpen, dan de middelen, welke de pers meende dat moesten worden toegepast. Hulde voor de onderwerping van Gen- dririg's Katholieken. Ongetwijfeld zal de goede verstandhouding, mocht ze hier of daar geleden hebben, spoedig terug keeren en zullen de financieele gevol gen, zoo nieuwe incidenten, welke de gevoelens der Katholieken kunnen kren ken, zich wat God verhoede, niet meer voordoen, thans niet groot zijn. De zaak behoort thans tot het verleden en alles zal weldra vergeten zijn. ofschoon men ais gevolg van de be sprekingen op de laatste vergadering der 3 Octbr. vereeniging dit jaar wederom tusschen beide a rtikelen kon kiezen. De koraalmuziek, om half negen in den laboratorium-tuin tegenover het van der Werffpark door 600 Zangers en zan geressen onder leiding van den heer C. B. Duyster Jr. uitgevoerd, begeleid door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den heer Joh. C. Geyp, had een groote menschenmassa naar de Steen- schuur gelokt. Indrukwekkend en plech tig weerklonken de vaderlandsche lie deren, die besloten werden met het Wil helmus (oude toonzetting) en het Wien Neerlandsch Bloed. De burgemeester woonde deze plech tigheid in het park bij. Ondertusschen had zich terzelfder tijd in een ander stadsgedeelte eveneens een groote menigte verzameld. Aan de Kweekschool voor Zeevaart zagen we de 335 d-eelnemers en deelneemsters afrijden om per fiets de elf-dorpen- tocht rond Leiden te maken. De Sport- betooging, de clou van de feestviering Het Noordeinde zag zwart van de fiet sers en andere belangstellenden. Nadat van heden, nam hiermede een aanvang, iedere deelnemer zich van een rijkaart had voorzien begon de rit langs Ter Waddingh, Voorschoten, den Deyl, Was senaar, Katwijk aan den Rijn, Noord- wijk-Binnen, Piet Gijzenbrug, Sassen- heim, de Kaag, Nieuwewetering, en Rijp- wetering. Het eindpunt was Musis Sa crum. Op 6 dorpen was een controle bureau gevestigd, waar de deelnemers hun rijkaart moesten laten afstempelen. Voor den afstand van pl.m. 50 K.M. was een maximum-tijd van 4 uur gesteld. Het doel toch van een afstandsrif, als heden georganiseerd, is bij de wielrijders de lust op te wekken per fiets naar bui ten te gaan, zoodat de tijd daarvoor zoodanig gesteld is, dat men met een toeristengang rijdende, nog gelegenheid heeft af te stappen en zich te verpoozen. Nader vernemen we, dat de eerst aan gekomene dame aan den fietstocht Mej J. Konings te Leiden, is, die daarvoor de zilveren medaille ontving, uitgeloofd door den A. N. W. B. De groote zilveren medaille, uitge loofd door den Bond voor Lichameljjke Oefening voor de verst komende wiel rijdersclub, ontvingen de „Pedaalrid ders" van Rotterdam, die met 19 leden uitkwamen. De bronzen medaille, uitgeloofd door dezelfde vereeniging voor de club, uit komende met het grootste aantal deel nemers, viel aan het „Stalen Ros" te Roelofarelidsveen te deei met 31 deelnemers. Verstkomende fietsrijder was de heei J. P. Westenbaan te Bolsward. 1 ICi weel UCTKIC—7«ITIV«rrKT.ilJH icvrgnr mede, hoewel de lucht wat bewoTt is, en het Kon. Met. Instituut regen heeft voorspeld. Een paar buitjes uitgezonderd bleef het zonnetje no-g al geregeld schij nen. Traditioneel was de bespeling van het Stadhuis-cariilon door den klokkenist, den heer R. H. Th. van Leeuwen, even als het springen der fontein op de Visch- markt. Gedurende den morgen amuseer den velen zich in de volksvermakeiijk- heden op hei Schuttersveld. Om half twaalf begon de Lawntennis- wedstrijd in de Stadsgehoorzaal, die noch voor leden der 3-October vereeni ging, noch voor publiek toegankelijk was en dus, zonderling, genoeg, 'deze feestviering een besloten karakter had. Dc sporibetooging op het Schutters veld heeft van 1 tot 4 uur plaats. Kamerverkiezingen 1913. De tweede candidaat voor de Kamer verkiezingen van het volgftid jaar is er. Ging de afdeeiing der S. D. A. P. voor met den lieer H. Spiekman te can- dideeren, de afd. der S. D. P. heeft thans den heer L. de Visser te 's-Gravenhage candidaat gesteld. Prof. dr. G. C. J. Vosmaer, hoog leeraar in de zoölogie aan de rijks universiteit alhier, die door ernstige on gesteldheid geruimen tijd verhinderd was college te geven, zal Dinsdag a.s. zijn lessen hervatten. Voor de Litteraire Faculteit der Leidsche Studenten zullen ook .dit jaar weer eenge lezingen worden gehouden o.m.. door prof. Salverda ,de Grave en prof. UhJenbeek. De laatste zal (waar schijnlijk reeds op 25 .Oct. a.s.) een en ander mededeelen naar aanleiding van den Godsdienst der Black-Feet-lndia- nen, bij welken volksstam hij twee aca- demiale vacantiën ter bestudeering van taai, zeden en gewoonten, heeft door gebracht. Hij stelt zich voor o. m. iets te verzetten over het droomleven, hun begrippen over den kosmos en het hier namaals enz. Veel wanbegrippen, die nog heden over de Indianen in Europa verspreid zijn, hoopt spr. te bestrijden. Tot zooverre een bericht in het „Hbld." Zou de tijd niet eens gekomen zijn, dat aan de Universiteiten wat meer werk wordt gemaakt om den Roomsen-Ka tholieken godsdienst te bestudeeren? Dienaangaande zijn onder de andersden kenden ook heel wat .wanbegrippen op te ruimen 1 De le Luitenant W. A. de Bruijn van het 4e Regiment-Infanterie wordt met ingang van 14 October a.s. gede tacheerd bij de werkplaatsen voor Draagbare Wapene/i te Zaandam tot het voigen van een cursus voor officier van wapening. Het detachement van het 4e Regi- ïnent-lnfanterie.onder bevel van den le Luitenant M. van Lokhorst, dat belast was met het opruimen van het kamp bij Katwijk, is daarmede gereedgekomen en in het garnizoen teruggekeerd. De Luitenant-Kolonel H. G. van Meurs van het 4e Regiment-Infanterie, die in Juli j.l. tijdens een Kaderoefe ning in Gelderland van zijn paard stortte en tengevolge daarvan in het Militair Hospitaal te Utrecht werd opgenomen, keert'eerstdaags daaruit hersteld in het garnizoen terug. De openbare les, welke dr. J. ii. P. van Kerckhof, lector aan de Leidsche Universiieeit, zich voorgenomen had te geven op 9 Oer., is tot een nader te be palen datum uitgesteld. In de week van 25 September ,jot en met 1 October werden uit de pro vincie Zuid-Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 5 gevallen van typhus of febris typhoïdea, 26 gevallen van roodvonk en 28 geval len van dphitheritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 2 gevallen van diphtheritiste Bos koop 2 gevallen van diphtheritis; te H i 11 e g o m 3 gevallen van rood vonk'; te Oegstgeest 2 gevallen van roodvonk; te Reeuw ijk 1 geval van diphtheritis; te Woerden 1 geval van typhus of febris typhoïdea en te Z w a ra ni e r d a m 1 geval van diphtheritis. Te Haarlemmermeer kwam voor 1 geval van roodvonk. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de tweede helft der maand Sep tember 1912. Binnenland. Brievenvan Marken Delft. Mej. Lydia Wienerstrom, Haag. H. F. Wenckebach, Groningen. Mej. J. Molenaar, den Helder. C. Land, Leiden. Mej. v. Leeuwen, Leiden. C. v. d. Niet, Noordwijk. Holder, Poelgeest. B. Mer- lier, Rotterdam. Bolt, Valkenburg. Mevr. R. H. v. Marle, Velp. Mej. Killy Mul ler, Velp. Briefkaarten: I. Lotte, A'dam. A. L. A. Goddijn, A'dam. D. Leuring, A'dam. G. Wesselrnan, A'dam. Mevr. S. SpruytHeuvelink, A'dam. G. Leyzer, A'dam. Joh. Roman, den Haag. Jon- gej. E. de Haas, den Haag. W. Gou- looze, Hillegom. Emil van 't Rood, Kat wijk Zee. J. Halringa, Winsum fr. Melle M. Keyser, Wolfhezen. Buitenland. Brieven: A. Straat hof, Artesia Calif U. S. A. Briefkaarten. Miss. W. Wilton, Baltimore U. S. A. M. C. Borreman, Berg Gladbach. Fraulein Emmy Tey, Hamburp. N". CU I h d i R. Lancyl, Leiden, (plaats van afz. Sabang). Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden opdat deze bij onbesteibaarheid aan hen kunnen terug geven worden ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. Si. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. Spreker de Weleerw. heer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: De Genade Gods. KOUDEKERK. De Gemeenteraad heeft in zijn jongste zitting zich ver eenigd met het praeadvies van B. en W. in zake een adres van Mej. G. Dorrepaal, om te worden bevorderd tot assistente bij de nuttige handwerken aan de open bare school. Het praeadvies strekt tot afwijzing van het adres, aangezien dat in strijd is met de wet op het lager on derwijs. Naar aanleiding van ingekomen stuk ken over de brandbluschmiddelen, wijst de voorzitter er op, dat ingevolge de Gemeentewet, de zorg voor genoemde middelen behoort bij B. en W. en niet tot de competentie van den Raad. Het betrekkelijk adres wordt derhalve voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek om dispensatie tot uitwo ning van den Burgemeester, door dezen wederom int e dienen aan H. M. de Ko ningin ondervindt bij den Raad geen be zwaar, daar de woningnood nog dezelfde is als voorheen. De rekening van ontvangst en uitgaaf dienst 1911 wordt gehoord de commis sie, goedgekeurd en vastgesteld als volgt: De gewone ontvangsten bedragen f 16430.72 en de buitengewone f400.09, totaal f 16830.81. Gewone uitgaven f 15289.48 en de buitengewone f215.44, totaal f 15504.92. Batig saldo gewone f 1141,21 en bui tengewone f 184.65, totaal f 1322.82. Aldus goedgekeurd en vastgesteld. Voorts wordt aangehouden ule «geineen- te-begrooting dienst 1913. Tot leden der commissie in zake re clames hoofdelijke:! omslag worden be noemd de heeren Blonk, Reijneveld en v. d. Bijl. LEIDSCHENDAM. Dinsdag avond werd door de afdeeiing van den Ned. R .K. V. een ledenvergadering gehou den. Nadat de .vergadering door den wel eerw. Adviseur geopend was, werd het Bondslied door de leden gezongen, be geleid met muziek van de onderafd. St. Cecilia. De voorzitter heette allen har telijk welkom en gaf zijn vreugde te ken nen over de trouwe opkomst dezen avond Hij deedde mede, dat de veree niging SiCCüS Ui jcJC.ua. Si.jgc is, zoodat te verwachten is, dat na niet al te langen tijd allen zonder uitzondering als lid van den Bond toe zulien treden; dat een tooneelvereeniging en een vak- afdeeling timmerlieden zijn opgericht. Vervolgens bracht de afgevaardigde N. J. M. VVillenise, £ijn verslag uit van de jaarvergadering Centr. Raad. Daarna wer den 19 nieuwe leden voor de vereeniging geïnstalleerd. Aan de orde kwam het beantwoorden der ingekomen vragen, naar aanleiding der „Vragenbus" door den Eerw. Advi seur. Met het oog op den vooruitgang onzer vereeniging en wat in dien korten tijd tot stand is gebracht, bracht de heer Wil lem-se zijn hartelijke» dank aan den Eer waarden adviseur. Door Z.Eerw. werd nog een waarschuwend woordje ge richt tot de vergadering, om toch vol strekt geen lid vah neutrale vereenigin- gen te worden, noch vergaderingen van dien aard te bezoeken. De muziekvereeniging wist nog door verschillende nummers de vergadering aangenaam bezig te houden. L1SSE. Op Dinsdag 8 October a.s. zal in de Poelpolder alhier de groote najaarschouvv worden gedreven. NOORDWIJK. Zooals bekend beslo ten Ged. Staten dezer provincie, het Laantje van Boerenburg van' den legger der openbare wegen af te voeren, en wel op verziek van den heer C. J. L. van der Meer, en onder voorwaarde o.a. dat de ze een anderen weg zou aanleggen, waar toe hij bereid was. De heer C. Wassenaar ging van dit besluit in beroep bij de Kroon. Bij kon. besluit is voornoemd besluH van Ged. Staten vernietigd. Het Boerenburgerlaantje blijft dus liggen, waar het thans ligt. GEWESTELIJK GEMENGD. Op hol. Gistermiddag omstreeks drie uur kwam een anbewaakt oogenblik op hol. Nadat de zoon van W. O. uit de Meer met paard en rijtuig te Stomp wijk om bood schappen te doen. .Het paard sloeg in de berijder de teugels had weten te grijpen, gelukte het hem achter op den brik te springen en het paard tot slaan te brengen. De politie te Leiden heeft twee op perlieden aangehouden, die van een bouwwerk aan de Rembrandstraat een zak cement hadden weggenomen en de* ze bij een opkooper hadden verkocht. Kerknieuws. Te Maastricht overleed Dinsdag in den ouderdom van 87 jaren, na een Kort stondige ziekte de Weleerw. pater Joan nes Scheller S. J. De overledene was in het 70ste jaar van zijn religieus leven. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor bet 2e natuurkundig examen mej. M. G. Pijper (Leiden) en de lieer V. C. M. Leesberg (den Haag)kandidaatsexamen rechten de heer W. J. van Heel (den Haag). UTRECHT. Bevorderd lot doctor in de rechts wetenschap de heer H. W. Nieuwhuis, geb. te Doetinchem. Kunst en Wetenschappen. De vijf Frankforters. Een schouwburg, die op 2 October zelfs in het parterre niet geheel bezet is geeft iets te denken. Aan het stuk zal men het moeilijk kunnen wijten, aan het gezelschap Rooyaards, dat in een kleine stad als Leiden bij drie- en viermalige reprises volle zalen wist te trekken, even min. Resten dus slechts de prijzen, die allesbehalve kleinsteedsch waren. Wie deze vastgesteld hebben? „Als ik niet pas baron was gewordón, zou Salomon zeggen, „zou ik vragen„zijn zij me- sjogge?" Op een anderen dag dan 2 October ware de schouwburg leeg ge weest Zij die echter tegenwoordig waren,, hebben zich allerminst over het geld behoeven te beklagen. Werkelijk, het genotene was ermede in overeenstem ming. Om allereerst over het decor te spreken; dat was zooals we van Rooy aards gewend zijn, weer tot in de uiterste puntjes verzorgd. Men kan zien dat dit stuk weer op een honderdste vertooning berekend is. Het stuk zelf is een kostelijk ten too- neele brengen van de vijf Frankforter joden, de vorstenbankiers, de Roth schilds, saamkomend in hun vaderhuis, hun typische millieu, telkens als er iets grootsch op touw gezet moest worden* De historie daarin van de geldleening aan den vorst van Faunus is werkelijk eenig door het groteske. Echt dat ge scharrel van die geldsjacheraars om zicH met een simpele 12 millioen den kroon ven een regeerend vorst te willen bemachl tigen en mislukt dit, toch genoeg in hun handel gedekt te zijn, om met een glad gezicht over deze teleurstelling te kunnen heenstappen. Het is voor den heer Rooyaards een buitenkansje geweest, zoo spoedig weer een stuk te vinden, waarin hij zijn mooie Seigliere type, schoon ietwat veranderd en verjongd, heeft kermen voortzetten* De tintelende humor van het stuk heef! hij prachtig gelanceerd, trouw bijgestaan door de vijf gebroeders. Jajnmer dal Door den „Bond van Vereenigde Pa troons in de kledingindustrie" te Am sterdam is naar aanleiding van het con flict, ontstaan tusschen de niet bij haar haar aangesloten firma's Cohen en Co. c.s. en den Bond in de Kleedingindustrie, het volgende besluit genomen De vereeniging zal opzettelijk geen handelingen doen of laten, waardoor een der strijdende partijen in gunstiger of ongunstiger positie komt tegenover de andere; de leden zullen op hun ateliers geen goederen doen vervaardigen, waar van hei vermoeden gewettigd is, dat zij anders door de stakende en uitgesloten arbeiders zouden zijn gemaakt. Alcohol en Roomsch-Katholicisme". Zooals onze lezers bekend is, heeft de heer van de Laar eenige weken gele den op een anti-kermis vergadering te Gendringen een rede gehouden over: „Alcohol en Roomsch-Katholicisme" Mh^i de Katholieken_grievend heeft Volgens het verslag zou hij daarin o.a. beweerd hebben, dat de Kath. Kerk niet in staat is een ernstigen strijd tegen het drankmisbruik en in het algemeen tegen de wereldsche beginselen te voeren. Geen wonder dat deze felle anti-Ka tholieke rede de Gendringsche Katho lieken tegen mr. v. d. Laar verbitterde. Volgens berichten in de Nederlander moeten verscheidene Katholieken aan die verbittering openlijk uiting hebben ge geven, door den heer v. d. Laar des Zondags als hij ter kerke ging, te ach tervolgen, en uit te schelden. Dat deze feiten welke ook wij be slist afkeuren rhter schromelijk over dreven zijn, o.uit de rede welke de heer Barendtzen, burgemeester van Gen dringen, Maandag 1.1. in een vergadering van den Gendringschen gemeenteraad heeft gehouden naar aanleiding van een interpellatie door den wethouder den heer Geuring, in zake de voorgevallen incidenten. De burgemeester rechtvaardigde zich tegenover degenen, die hem beschuldig den van plichtsverzuim, daar hij niet met geweld de relletjes heeft onderdrukt. Ten eerste, zegt de burgemeester, wa ren die relletjes zoo erg niet. Niet den eersten Zondag toen de po litie niet aanwezig was, daar deze er geen kennis van had, maar ook niet den tweeden Zondag. Toen mij ter oore kwam, dat mr. v. d. Laar ook den volgenden Zondag we de: naar huis zou worden gebracht, al dus de burgemeester, heb ik de meest uitgebreide politiemaatregelen genomen in overleg met marechaussee en gemeen tepolitie. En werkelijk was, toen Mr. v. d. L. zich van uit de kerk weder naar zijn huis begaf, een groote menigte op de been. Twee marechaussee's hebben hem gevolgd, terwijl ik met 3 gemeente veldwachters mij onder de menigte bege ven heb, om bij eventueele incidenten onmiddellijk op te treden. In strijd met de lasterlijke beschuldigingen in de ver schillende couranten, kan ik hier echter verklaren, dat geen enkel beleedigend woord tot Mr. v. d. Laar is gericht, noch de bewuste liedjes zijn gezongen. In dat geval was onmiddellijk hieraan een einde gemaakt. Alleen toen Mr. v. d. Laar den Rijksweg verliet, om zich verder naar huis te begeven, is een „Hoch" aangeheven, doch is hij zelfs niet eens meer gevolgd, hem is geen leed geschied. Iemand, onbekend met hetgeen plaats had, zou zich wel ver wonderd hebben over zoo'n grooten toe loop van menschen, doch wegens den rustige» en kalmen geest, welke de ge- heele zaak kenmerkte, niet geweten heb ben, wat hier geschiedde. De burgemeester zegt verder: tWare het geval geweest, zooals aan De Chr. Hist. „Nederlander" bevat 'n artikel, waarin het blad naar aanlei ding van de valsche bewering van den heer v. d. Laar in den breede aantoont, wat de Roomsche Kerk doet tegen het drankmisbruik. Het orgaan redeneert al dus: Deze feiten zijn o.i. voldoende om te doen uitkomen, dat 's heeren van der Laar's beschuldiging eene lichtvaardige was en dat hij ten onrechte heeft be weerd, dat „Rome" tegen den alcohol niet ernstig kan optreden. Natuurlijk bewijzen al deze feiten vol strekt niet, dat er niet in tal van Room sche streken veel, zeer veel zou worden geofferd aan den drankduivel. Maar er zijn ook „Gereformeerde" plaatsen, waarvan men helaas, hetzelfde zou moe ten getuigen. In elk geval 'e Roomsche drankbestrijders zijn voor .t euvel niet blind, getuige het onlangs gehouden congres tegen het bieralcoholisme. dat niet beoordeelen, dat vele Room- schen in Gendringen inderdaad behooren tot hen, die het kermisvermaak, ook om den jeneverroes, willen in stand houden, Iets wat wij ten zeerste betreuren zou den, maar wat wij niet zonder meer aan de Roomsche Kerk zouden willen aanwrijven. Evenmin als wij op de rel letjes van Gendringen de conclusie zou den willen bouwen, die de van de Laar er op bouwt: Rome wil vrijheid niet. Men mag nooit eenige gemeen schap f(n haar geheel verantwoordel ijk stellen voor de onbesuisde en onbe schaafde, domme of kwaadwillige daden van enkele harer leden, indien niet het principe gemeenschap noodzakelijk tot zulke Jen voeren moet. En dat laatste zal ook de heer van de Laar van de Roomsche Kerk wel niet willen beweren, voor de domheid van Gendringsche kermishouders mag 'n ver standig man haar niet aansprakelijk stel len. Te minder, omdat uit de spotliede ren op den heer van de Laar gemaakt, volstrekt niet blijkt, dat deze van Room- schen afkomstig zijn, en evenmin dat hij enkel door Roomschen op den publie ke» weg is lastig gevallen. De opmer king, dat in het „brullend gejoel" toch „de oefening van het Roomsche koorge zang nog te speuren viel", een opmer king, die wij in „De Beukelaar" aan treffen, kunnen wij toch zeker niet ern stig nemen. Gelooft de heer van de Laar, dat in dit alles „de politiek een rol speelt", wij willen het niet ontkennen, maar wij zien dien invloed der politiek toch duidelij ker in de artikelen, die de heer Van de Laar aan het gebeurde beeft gewijd, dan in de dronkemansgenoegens van 't Gen dringsche kermisvolk. KORTE KRONIEK. Bij de laatste w'ijziging van de ver ordening op het lager onderwijs in de gemeente Wajdenoyen heeft de Raad be sloten, onderwijzeressen bij huwelijk te ontslaan. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 3 October. 3 October-feestviering. Het programma voor den feestdag van heden week in hoofdlijnen niet van! de tot dusverre gevolgde traditie af. De dag begon met de gebruikelijke uitdeelingen van brood en haring aan circa 3900 vrouwen in de Waag -wijl voor de mannen, die zich te tale van 3628 hadden aangemeld, i;: ;i- gensschool aan de Aaimarkt bi; pij pen en bier of koffie werd verstrekt. De meerderheid der begiftigden had aan koffie.boven bier de voorkeu: gegeven,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2