3 DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 908. Sfe C^idóclie Sou/rant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden raededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Productie-cooperatie. Zooals op öen .andere plaats in dit jnummer wordt medegedeeld, is er een jconflict uitgebroken m een Fransche glas fabriek t e 'Albi. .Hoe het conflict is ont staan, kan men .daar in den breede ver- 'jmeld vinden.,Hier plaatsen we slechts en- Jkeie kantteekeningen. Ten eerste blijkt uit dit geval, dat Conflicten tusschen patroon of leider of Jdirecteur aan de eene zjjde en arbeiders lof werknemers aan de andere zijde in jden soöaiistischen toekomststaat aller- tainst tot de onmogelijkheden behooren. Deze fabriek toch was ingericht vol- jgens da eisöhen en wenschen van de socialisten. Vervolgens vinden wij in deze geschie- jflenis een bevestiging van wat door ver schillende onzer sociologen wordt be- iweerd, dat nl. een productie-coöperatie ïh den vorm yan een gezamenlijk door jde arbeiders gedreven fabriek, zeer vele, jbijoa onoverkomelijke moeilijkheden met Zich brengt. Zulk een inrichting is nog Sliet per se soaialistisch, is zelfs in Zich beschouwd, heel mooi. In coöpe ratie, in samenwerking, ligt niets on- Icatholieks, ook niet in bovengenoemde [coöperatie; integendeel. Maar het zijn Üe practische bezwaren, die door Kath. sociologen tegen zulk een productie-co- pperatie, zulk een gezamenlijk door de [arbeiders gedreven fabriek worden aan gevoerd. Bezwaren ontleend aan wat de pr act ijk te aanschouwen heeft gegeven. |Bij de glasfabriek te Albi is weer eens ide waarheid van de .aangevoerde bezwa ren aan het licht gekomen. RIJ1TKNLAND- algemeen overzicht. Veel licht is er nog steeds niet geko men, ondanks die groote ruimte, die zij in öe internationale pers beslaat, in de ingewikkelde kwestie op den Balkan Het eenige wat nog met beslistheid ;id zeggen valt is dat er van een oor logsverklaring nog geen sprake is, er mogen dan al wat schoten gelost zijn1 jop de grenzen. Wel zullen, naar de ■>tTimes" uit Sofia verneemt Bulgarije^ jServië, Montenegro en Griekenland een 'gemeenschappelijke nota aan Turkije aanbieden, waarin zij hun samengaan ♦verklaren en de noodzakelijkheid van Jblijvenden vrede op den Balkan beplei ten. De nota zal geen eischen bevatten, maar wel aankondigen, dat de vier ge noemde Balkanstaten een ultimatum zul- Jen stellen, wanneer Turkije ongezind •blijkt in Macedonië hervormingen in te Voeren. Van een reeds gezonden ultimatum, i(Waarvan reeds iets 'verluidde, ,is nog niets bekend, ofschoon men in welinge lichte kringen aanneemt, dat heden tjde beslissende dag voor de oorlogsver klaring zal zijn. Te .Belgrado zijn reeds vele buiteniandsche oorlogscorrespon denten aangekomen. De vroegere kroon prins George is onverwachts uit Italië 'teruggekeerd. Hij liet zich gisteren met FEUILLETON. j De koningin zal weldra ook onthoofd ^worden, of misschien is 'tnu al gebeurd. pDe revolution na ire rechtbank houdt haar ^zittingen onafgebroken en spaart nie- jjnand, geen grijsaards, geen vrouwen, pgeen kinderen. De beul doodt evenveel (IFranschen te Parijs als de soldaten aan '{de grenzen. De uitgewekenen, die een in- jVal beproefd hadden, zijn in de Argonne «verslagen en totaal vernietigd. De edelen pdie nog achtergebleven waren, verlaten pet land en speculanten koopen hunne [goederen voor spotprijzen op'en betalen ijdie «nét assignaten, welke sneü in waarde |Verminderen, en weldra niets meer dan Scheurpapier zullen zijn. Overal heerscht ^hongersnood en de spionnen uit Parijs ^rekken het land door op zoek naar ver dachten. De boeren worden met geweld ^an hun land weggehaald om als soldaat Se dienen en lafaards als die kruidenier •iLedoux verraden in het geheim hun bu- irén, die zich van niets bewust zijn. Een geheim rapport van zulk een ellendeling Is voldoende om den meest onschuldige zijn broer, kroonprins Alexander, in een auto zien. Griekenland schijnt kracht te zetten achter zijn mobilisatie. De „Newyork Herald" toch verneemt uit Patras, dat de Grieken voor de mobilisatie van hun strijdmacht te land en te water binnen 48 uur al hun spoorwegen gebruiken en aan alle scheepscommandanten bevel hébben gegeven Ihun schepen in de hMven van den Pyraeus gereed te houden voor het vervoer van de troepen. Zooals we reeds mededeeldjen schijnt aan dien [kant het meeste gevaar Voor een uitbarsting te zijn. Op het oogen blik toch liggen 150 Griéksche s diep en in de Zwarte Zee aan de Zee van Marmora opgesloten. De Grieksdhe gezant heeft nu aan "den Turkschen minister van buiteniandsche zaken een krachtig gestelde nota van protest tegen die aanhouding overhan digd. Het is niet te verwachten, gezfien de houding van Turkije tegenover Servië, dat hierop een vol doend antwoord zal gegeven worden. De ministerraad toch heeft den eisch van Servië betreffende den doorvoer van den schietvoorraad verworpen en besloten, tot de Balkanstaten een omzenclnota te richten, behelzende dat Turkije geenerlei aanvallende bedoeling ten opzichte van zijne buren lieeft, maar dat de houding, welke zij iii de laatste dagen hebben aan genomen en vooral hun algemeene mobi lisatie Turkije noodzaakt om zijn belan gen te beschermen en ook tot mobilisatie over te gaan. De regeering zal aan de Turksche ge zanten in het buitenland een aanschrij- ke zij ter kennis van de mogendheden, moeten brengen. De aanschrijving ver klaart, dat Turkije alle verantwoorde lijkheid van zich afwijst voor wat er ver der kan gebeuren. Een iradee, ter bekrachtiging van het besluit van den ministerraad dat nog niet openbaar gemaakt was, gelast de mobilisatie van bijna liet geheele Turk sche leger op eenige eenheden in Klein- Azië en aan de Russische grens na. Met de stemming in Turkije moet men ernstig rekening houden. Onder het le ger doet zich een steeds oorlogzuchtiger geest gelden. Hooggeplaatste officieren verklaren zoo seint de o&rrespondent van de Köln. Ztg. dat een snelle slag- tegen Bulgarije het eenige middel is, om Turkije van de hinderlijke opdringe righeid van zijn kleine buren te bevrij den. Ook de Albaneezen hebben de regee ring doen mededeel en, dat zij aan hare zijde zullen vechten. Dit zou, indietn, waar, voor de Turken een zeer verheu gend feit zijn. Aangaande het werken aan de oplos sing van den Turksch-Italiaanschen oorlog, wordt door den correspondent van de „Temps" te Ouchy gemeld dat daar de besprekingen over de vredesvoorwaar den tusschen Resjid pasja en de verte genwoordigers van Italië zijn begonv- te doen gevangen nemen eii op te zen den naar Parijs, waar hij in de klauwen valt van Fouqier-Tinville, den handlan ger van Robesspierre ,die voor iederen beschuldigde de doodstraf eischt en hem naar het „nationale scheermes" zendt, zooals die schelm van een Père Duches ne het noemt. En niemand staat daar tegen op. Het lijkt wel of alle Franschen lafaards zijn geworden. Maar.... Ik weet wat ge zeggen wilt: men werkt toch in het geheim, men brengt wapens en geld bijeen en de coiniteiten worden georganiseerd. Zeker, de onte vredenheid in de dorpen neemt hand over hand toe, men wacht slechts op be velen, maar wie zal die geven? Soldaten zijn er genoeg, maar geen aanvoerders. De baron De Guern? Juist. Ja, hij is een dapper, en daarbij een edel en grootmoedig man, maar hij ver geet tc veel dat een goed krijgsman de voorzichtigheid paart aan den moed. Hij en zijn vrienden hebben zicli te weinig in acht genomen. Zij hebben te veel gepraat Wat bedoelt ge? Hij is op de vlucht. -Wat zegt ge? Yerraclen, aangeklaagd: nen. Het is niet bekend, meldt de ver tegenwoordiger der Temps, welke voor stellen Resjid ten opzichte van de kwestie der souvereiniteit meebrengt, waarover de twee landen, die het ver der vrijwel eens zijn, verdeeld zijn. Tur kije was geneigd Libië te ontruimen, maar het wensohte een moreele vergoe ding, n.l. de erkenning van zijn' voller dige souvereiniteit Het stelde voor den sultan te erkennen als kalif, hoofd der Muzelmannen, in zake den godsdienst, de uitoefening van zijn gezag als zoo danig te waarborgen en zijn vertegen woordiger toe te laten, wiens bevoegd heid uitsluitend op godsdienstig terrein zal liggen. Resjid pasja is met de It?Iiaan!sche onderhandelaars goed bekend, daar hij geruim en tijd gezant te Rome geweest is. Er bestaan tusschen hem en de Ita lianen hartelijke betrekkingen. GEMENGD. Gistermorgen is te Rome op 67-ja- rigen leeftijd overleden professor Joseph Petacci de geneesheer van den Paus. Het verluidt,'dat de Paus door het doodsbericht diep werd getroffen. Eindelijk schijnt aan het procedee- ren over de erfenis van wijle n ko ning Leopold II een einde te zullen komen. Naar uit Brussel gemeld wordt, hebben de beide advocaten van prinses Louise, Jaspar en Janson, hun mandaat neergelegd. Men veronderstelt nu alge meen dat de regeering met de prinsessen Louise en Stefanie (gravin Lonnay) tot overeenstemming gekomen is. In wel ingelichte kringen wordt zelfs beweerd dat prinses Louise m^t tien millioen frs. -welke da regeering aar geboden had, genoegen -«i wiiicii ïicuiciir Keeus voe ger was, gelijk men zich herinneren zal, van een dergelijke oplossing van het geschil sprake geweest In Ke uien is gisteren een groote staking uitgebroken onder de cha uf- feurs en rij tuig koetsiers. Oor zaak is o.a. het, op last van de politie, in voeren van taximeters. De ontstemming onder het betrokken personeel was van dien aard, dat de pogingen tot bemid deling mislukten. De nieuwe bepalingen schijnen ook tamelijk draconisch te zijn. Met 62 tegen 2 stemmen besloten de chauffeurs in navolging van de koetsiers tot staking over te gaan. Dientengevolge rijdt er te Keulen geen huurrijtuig of -au to meer. Canalejas heeft verklaard, dat hij binnenkort een gebeurtenis verwacht, die een gunstige wending zal brengen in de staking in Spanje. Hij geloof de, dat zelfs in geval van een algemeene staking het verkeer in acht gewesten niet stil zou staan. De maatschappij Madrid-Saragossa heeft zich bereid verklaard het perso neel alle verbeteringen te verleenen, die met den economischen toestand van de maatschappij overeen gebracht konden worden. Te Madrid loopt het gerucht dat van daag of morgen de staking zou eindigen. Tengevolge van de spoorwegstaking lig gen in Portbou 20.000 postpakketten Door wien? Ik weet het niet. Wat weet ge dan? Gisternacht wilde ik naar hein toe gaan om zijn orders te vernemen en met hem over onze zaken te spreken. Ik vond zijn kasteel De le Chesnaie bezet door dragonders uit Rennes. Hebt gij hen gezien Gezien en gesproken. En de baron? Gij begrijpt wel dat ik' niet naar hem gevraagd heb, maar ik hoorde de dragon ders voorzichtig uit en zoo vernam ik, dat de baron nog juist den tijd had ge had om te paard te springen en weg te rijden. De dragonders zegden dat op hem geschoten is en dat hij gewond moet zijn, dood wellicht. Die ongelukkige. In elk geval is hij verdwenen. Dus onze plannen....? Zijn voor het oogenblik in duigen gevallen, maar daarom moeten wij niet wanhopen, er zullen wel nieuwe aanvoer ders te vinden zijn en, wanneer de ba ron dood is, dan ken ik wel anderen. Wie? Wanneer het zoover is, dan zult gij de eerste zijn die het weet, want gij zijt een goed en trouw vriend. De schurken zijn al te ver gegaan, er moet een einde op verzending te wachten. De postdirec- tie heeft aan de regeering verzocht een oorlogsschip te zenden om de postpak ketten naar Barcelona te vervoeren. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot lée- raar aan de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer dr. P. A. van Velzen te Haarlem j Dr. Kuyper's vacature. Mr. 'AL. baron Mackay, te 's-Graven- hage, heeft, zoo meldt de „NederLvj, voor de hem door de Centr. Ghr. Hist, kiesvereeniging in het district Ommen aangeboden Candida tuur voor de Tweejde Kamer bedankt. Bakkerswet-Aalberse. Op Zondag 29 September vergaderde te Rotterdam het Bondsbestuur van den Nod. R. K. Bond van Bakkers en Cocao-, Chocolade- en Suikerbewerkers. Het bestuur sprak zijn leedwezen uit over het verloop van het congres, dat aan de zaak van de afschaffing van den nacht arbeid veel afbreuk heeft gedaan. Uit een aangenomen motie lichten wij het volgende: De Ned. R. K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers, overwegende, dat, gezien de behandeling en afstem ming van het ontwerp-Talma, er van de totstandkoming van een door de belang hebbenden begeerde wet, waarbij tevens ook aan den patroon verboden wordt des nachts arbeid te verrichten, in afzien- baren tijd geen sprake meer kan zijn en izigd wetsontwerp ten zeerste gewenscht is, besluit: ten eerste een krachtige actie voor de totstandkoming van meergenoemd wets ontwerp te voeren, ten tweede zoo noo- dig en mogelijk mede ie werken tot de technische verbeteringen in dat ontwerp, ten derde ook na aanneming van dit ont werp de actie voor het patroonsverbod te blijven sieunen, en ten vierde het aan blijven bij het Nationaal Comité voor Afschaffing van Nachtarbeid afhankelijk te stellen van de aan dit comité te stellen volgende voorwaarden: A. het comité erkent de onnoodig scherpe en hatelijke-af brekende wijze, waarop op het congres het ontwerp is besproken; evenzoo het weinige resul taat, dat verkregen is, doordat geen voor stellen tot verbetering zijn gedaan, zoo dat men wel afbrak en niet opbouwde; B. het comité stelle zich tot taak na te gaan welke wijzigingen in het ontwerp Bakkerswet gewenscht zijn, met dien ver stande, dat alleen zoodanige voorstellen in aanmerking kunnen komen, waarvan verwacht mag worden, dat deze in de Tweede en Eerste Kamer een meerder heid kunnen vinden; en C. het comité zorge, dat vóór 1 Dec. hun rapport is uitgebracht. Een relletje. Het „Huisgezin" wijst er op, hoe in de linksche pers de benoeming van den aan komen, en dat einde is meer nabij dan men denkt, maar het zal een bloe dige oorlog zijn, een oorlog zonder me delijden of genade. Het gelaat van Jean Cotterau had een geheel andere uitdrukking aangenomen. Nu was het niet meer dat van den ru wen smokkelaar, maar de geestdrift, die zijn gelaat deed gloeien, het vuur dat uit zijn oogen straalde, gaf hem het aanzicht van een apostel. j— Laten wij gaan slapen, zeide zijn gastheer, gij zult wel oververmoeid zijn, het kasteel De la Chesnaie ligt 20 mijlen van hier. De smokkelaar haalde de schouders op. Met een paard als het mijne zou ik heel Bretagne door rijden zonder uit den zadel te komen, zeide hij. Er zullen mij 'nog wel grooter vermoeienissen wachten want het uur van den strijd is nabij. Een groot geraas deed zich buiten hoo- ren. Door de nachtelijke stille straten van Lamballe klonken de hoefslagen van vijf paarden en het ratelen der wielen van den zwaren postwagen, dien zij trokken. Daar is de post, zeide Gouray. De wagen stond stil voor de herberg, de kastelein opende het venster en keek naar buiten. Een reiziger in et de t.isfh in de hand van het verdiende loon gebracht worden, heer Lohman tot hoogleeraar in het staatsrecht on van dr. Coops tot inspec teur van het middelbaar onderwijs wordt aangevallen. Tegen de benoeming van professor Lohman komt de „N. R. Ci" op, did van dr. Coops wordt in het „Volk" aan gevallen. Dat de heer Lohman niet de man is geweest, die op de voordracht der facul teit heeft gestaan, is in de oogen der „N. R. Ct" een kwade noot, voor den heer Lohman wel te verstaan. Verder wordt hem het merk der onbe kwaamheid en partijdigheid opgedrukt.; En ten slotte ook hier zit in den staart het ergste venijn wordt de vraag gesteld: „Moet langzamerhand de Utrechtsche universiteit gecahiniseerd?^ Geeft de „N. R. Ct." zich met deze vraag niet een weinig bloot? Komt daar door de onpartijdigheid van haar kijk op het geval niet eenigermate in het gedrang?, In het „Volk" is het, ten opzichte van den nieuwen inspecteur van het middel baar onderwijs, van hetzelfde laken een pak. Ten aanzien van den heer Lohman heet het: Calvinist, partijdig, onbekwaam. Aan dr. Coops wordt dit getuigschrift uitgereikt: onder de natuurwetenschappe lijk gevormde menschen een der „weinige vromen", intusschen meer vroom dan bekwaam, derhalve onbekwaam. Calvinist en vroom zijn blijkbaar titels om niet genoemd te worden. Terwijl men we weten zulks van ouds onder de vrijzinnigen en on- vromen de geschikten maar voor het opscheppen heeft. tegen de bén^emmg van'^ cfirislelijTce menschen is eenvoudig, dat men het baantjes-monopolie voor de vriendjes wli houden. Toepassing van het arbeidscontract. Hier volgen eenige rechterlijke beslis singen inzake de wet op clfc arbeidsover eenkomst. Kantongerecht te Amsterdam De bewering van een werkgever, dat hij voor een onmiddellijk ontslag had een dringende reden en wel dat de ar beider ontvangen geld niet had afge dragen, is te vaag en te onbepaald, dan dat de werkgever zich daarop in rechten beroepen kan. Nu eischer zich in rechten beroeptf op een dringende reden tot onmiddellijk! ontslag, maar niet stelt, dat hij deze onmiddellijk bij het ontslag aan den arbeider heeft meegedeeld, kan op deze dringende reden geen acht geslagen worden. Kantongerecht te Heerenveen: Het feit, dat een maaier niet stipt op den bij de arbeidsovereenkomst nauw keurig bepaalden tijd met den arbeid aanvangt, is voor den werkgever een dringende reden om de dienstbetrekking terstond te doen eindigen. Kantongerecht te Schiedam: Wanneer een dienstbetrekking korter dan drie maanden geduurd heeft, kan de godspenning niet alleen in mindering stapte uit den wagen en de conducteur riep hem toe: Tot weerziens, burger Nollanï Goeden nacht. Daarop reed de wagen verder, naat het postkantoor, dat aan het andere ein de van de stad was. De reiziger was een rijzig man, slank! en sierlijk van gestalte. Jrlij was gewikkeld in een langen brui nen reismantel en droeg een stijf-vilten hoed, met een driekleurig zijden lint, dat door een zilveren gesp werd vast gehouden. Tegenover de herberg „'De Gouden Leeuw" stond een groot burgerhuis en de reiziger naderde dit huis, waarna hij den bronzen Jflopper op tie deur van zwaar eikenhout liet vallen, zoodat de slag hol klonk door de stilte van den nacht. Gouray, die aan het venster was blij ven staan, fluisterde zijn metgezel toe: Hubert Nolland-' Wat zou hij op dit uur komen doen bij zijn ouden vader, die hem niet verwacht? De dokter uit Parijs? Ja. De vader is een braaf man, maar de zoon Wat is er met hem? De kastelein haalde zijn schouders op. JWjOrdt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1