9e Sdldóclve SoiMomt 3 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 987. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 110*per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regei meer 15cenl ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V De Wethouderskeuze. Het heengaan van den heer Korevaar als wethouder dezer gemeente brengt de linkerzijde in een moeilijk' parket Bij de tegenwoordige raadsconstella- tie ligt het voor de Ihand, dat een can^ didaat van rechts geen kans van slagen heeft. Links moet dus keuze doen. Bij deze keuze geeft echter de be kwaamheid voor het ambt niet den door slag. Reeds meermalen toch is ver kondigd, dat het college van B, en Wj jgeen aispiegeling is van de stroomin-* gen in den Raad. De vooruitstrevende elementen be schouwen B. en W. als te reactionair Cn de openvallende plaats behoort dus te worden bezet door een man met meer verlichte denkbeelden. Een vrijzinnig-democraat zou b.v. in den gedachtengang van de klagers de meest aangewezen persoon zijn; Doch hiertegen zullen de Unie-libera len zich verzetten, wier hoofdman in jden Raad zitting heeft. Ook. zi] zullen hun stem in het kapittel laten meespre ken. Alleen den oud-liberalen is een zwijgen de rol toegedacht. De wethouderskeuze blijft dientenge volge niet op zakelijk'terrein, maar ver andert bij de partijen der linkerzijde in een strijd om den voorrang. Het zuivere partijbelang weegt hier bij het zwaarst. Natuurlijk wordt het toeschouwend publiek van dit alles niet veel gewaar, .De strijd wordt achter de coulissen af gespeeld en met slechts één candidaat komt links voor het voetlicht. Wij zijn benieuwd of de invloed-win nende vrijzinnig-democraten de liberalen weer tot concessies zullen dwingen V Links wordt bang. Waarvoor? Voor zijn hooggeroemde openbare on derwijzers. U moet weten, dat de vergadering der afdeeling' Amsterdam van ,den Bond van Ned. Onderwijzers een voorstel heeft aangenomen van het hoofdbestuur pui f500 beschikbaar te stellen voor de sta kende glasblazers. De Ni e u w e Courant is daarover niet te spreken en zegt o. m. Onderwijzers die in de politiek zoo ver gaan, dat zij de belangen van stu kadoors en glasblazers, totaal vreemci aan het onderwijs, tot de hunne ma ken, .staan bloot aan de verdenking dat geven van onzijdig onderwijs hun slecht is toevertrouwd. 't Is wèl merkwaardig: ongodsdiensti ge n, ja anti-god'sdiienstigen onderwijs - krachten wordt nog altijd het geven van onzijdig onderwijs zonder linksch be zwaar toevertrouwd, maar nu die krach ten geld gaan geven aan stakers, nu rilt ID e Nieuwe Courant, nu wordt zelfs gesproken over „moedwillig afbreken van de openbare school." Enfin, zoo komen we dan toch lang zamerhand in één schuitje en kunnen we ide oprichting verwachten van vrij-libe- rale bijzondere scholen. Wie lacht daar? ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon de laatste berichten steeds alarineerender luidden, is het toch nog slechts bij mobilisatie op den Balkan gebleven, en kan, hoewel de lont reeds "dicht bij het kruit zit, het afgaan van hief schot nog voorkomen worden. Het schijnt dat men zulks in Bulgarije niet ongaarne zou zien, mag men althans de „New York Herald" gelooven. Deze zegt |dat de bevelen tot gedeeltelijke mobili satie zonder haast worden uitgevoerd! iHet is onwaarschijnlijk, meent het blad verder, dat de zaken een ongunstigen keer zullen nemen voor het veertien da gen verder is, tenzij Turkije den loop der gebeurtenissen mocht verhaasten. Eenigszins anders spreekt tot ons een bericht uit .Belgradio in de „Lok. Anz." gedateerd van 1 Oct. Den heel en nacht zijn militaire treinen naa,r de grenzen vertrokken. Gisterenavond en vanochtend vonden groote betoogingen van studen ten en de burgerij plaats, waarbij vader- landsche liederen gezongen werden. Alle spoorlijnen zijn voor het vervoer van' soldaten in beslag genomenl Het tram verkeer te Belgrado is gestaakt, omdat liet personeel onder de wapenen geroe pen is. De paarden van de huurkoetsen zijn door het ministerie van oorlog gere- quireerd. Gisterenavond ontstond een le vensgevaarlijk gedrang voor de handels bank, daar de spaarders hun inleg te- rugeischten, de politie moest ingrijpen. Veel meer lijkt dit op koortsachtigen haast dan op kalmte. Wat de andere landen aangaat wordt nu ook vermeld dat Montenegro zijn troepen, die reeds lang mobiel gemaakt waren, naar de grenzen zendt. Griekenland, zooals men weet, mobiliseert ook, en het lijkt alsof van dien kant het eerst de bom zal los barsten tenminste wanneer men mag ge looven het wel eenigzins onwaarschijn lijke bericht dat de Turk'sdie regeering besloten heeft alle Grieksdhe schepen in de Turksche wateren aan te houden! Wat de houding der mogendheden betreft, wordt gemeld dat vertoogen zijn gericht tot Turkije en de verschillende Balkanstaten om de mobilisaties te sta ken. Toch vreest men in Duitschland dat deze pogingen niet met goeden uit slag bekroond zullen worden. Von Kiderlen-Wiichter beoordeelt den toestand, die hem Vrijdag nog zeer goed voor een ontwarring vatbaar leek, thans als zeer ernstig, daar alles erop aan komt of dePorte zich onderwerpt aan de eischen van de Balkanstaten of niet. De actie van de mogendheden tot het behoud van den vrede zal door Duitsöh land gesteund worden. Alle buitenlandsche gezanten in Ber lijn of Duitsölie gezanten in het bui tenland, die met verlof zijn, keeren naar hun standplaatsen terug. Alle weerph'ch- tige Bulgaren, Serven en Turken, die in Berlijn verblijf houden, zijn reeds naar hun vaderland vertrokken. Het ergst is dat de groote mogendhe den zelf niet geheel een lijn trekkeni Althans is men in Duitschland en Oostenrijk zeer wantrouwend tegen Rus land. In Oostenrijk gelooft men nu ook militaire voorzorgsmaatregelen te moe ten nemen. Gisteren heeft keizer Frans Jozef den minister van buitenlandsche zaken, graaf Berchtold, in langdurig gelhoor ontvan gen. Na Berchtold werd de chef van den Oostenrijksch-Hongaarschen generalen staf, von Schemua, tot den Keizer toege laten. Natuurlijk wordt verband gezocht tusschen deze beide audiënties en de ver wikkelingen op het Balkansohiereiland. Een later bericht uit Weenen behelst het volgende. De Grossösterreichisdhe Korrespon- denz", een orgaan van de militaire par tij in Oostenrijk, beweert, dat de Oosten- rijksch-Hongaarsdhc regeering reeds haar toebereidselen heeft getroffen, met het oog op het eventueel uitbreken van een oorfog op het Balkansohiereiland. De offieren, die met verlof waren, werden aangeschreven om naar hun garnizoenen terug te keeren en er werd onmiddellijk een begin gemaakt met de pensionnee- ring van bejaarde generaals. Mocht het komen tot een oorlogsverklaring van! Servië en Montenegro aan Turkije, dan zal Oostenrijk-Hongarije niet toelaten dat Servische of Montenegrifnsohe troe pen het Sandsjak binnenrukken, doch er zelf een leger heen zenden. Alles is daartoe reeds in gereedheid. De Jesuitenvvet. blijft nog altijd de gemoederen in Duitschland bezig houden. J.l. Zondag hebben de Keulsche Ka tholieken een groote vergadering gehou den om te protesteereu tegen de Jezui- tenwet en om de afschaffing van die wet te eischen. Duizenden namen aan de vergadering deel en cjuizenden kon den geen plaats meer vinden en moesten worden afgewezen, wel een bewijs hoe levendig het verzet onder de Katholie ken tegen de hatelijke uitzonderingswet voortleeft. Als spreker traden op Justizrat Custo- dis, dr. Trimborn uit Bonn en aartbis schop Jürgens uit Bombay. Deze laatste wees o.m. op de werkzaamheid der Duit- sche Jezuieten in Indië, waar zij door de Engelsch,e autoriteiten niet alleen er kend maar zooveel mogelijk zelf ge steund worden Een lange resolutie werd aangenomen, waarin allereerst krachtig geprotesteerd wordt tegen het handhaven van Be wet en voorts wordt aangedrongen op een algeheele opheffing ervan, waarbij aan den Bondsraad tevens het verzoek ge daan wordt, om zich niet te storen aan de herrie van hen, die zelfs een objec tieve uitlegging van de nog bestaande bepalingen willen onmogelijk maken. De resolutie wordt naar den Rijksdag en den Bondsraad verzonden. GEMENGD. Po in ca ré is te Parijs terugge keerd, en heeft daar de leiding van het departement van buitenlandsche zaken weer aanvaard. "Uit Marseille wordt aan do Echo de Paris geseind, dat generaal Bru- 1 a r d vandaag per stoomschip Marseille heeft verlaten, met bestemming naar T a n d z j e r en Casablanca. Behalve ge neraal Brulard bevinden zich aan boord 5 hoofdofficieren, 15 kapiteins en luite- nants, 10 zee-officieren, 150 vrijwilligers 230 paarden en muilezels. Gisteren hebben een groot aantal dokters in Engeland aan de fondsen, waaraan zij verbonden zijn, den dienst tegen 1 Januari opgezegd, omdat zij on der de verzekeringswet, schoon meer dan nu, niet genoeg verdienen naar hun zin en de onderhandelingen over deze za^k tot geen bevredigende uit komst hebben geleid. Op Samos zal de wapenstil stand, dien de beschermende mogend heden den vorst en den opstandelingen hebben opgelegd, vandaag eindigen. Waarschijnlijk zal men het over een ver lenging ervan eens worden. De Fransche en Engelsche landingsdivisies houden de hoofdstad Wathi, de Turken de verdedi gingswerken en schansen van de stad bezet, terwijl de opstandelingen in het binnenland baas zijn. De Turken trach ten nog altijd met oogluikende toestem ming van de beschermende mogendhe den met zeilschepen troepen naar het eiland te brengen. Toen een Italiaansch oorlogsschip die landing wilde bemoei lijken, liet de Fransche commandant den Italiaan weten, dat Italië niet het recht had, zich in de aangelegenheden van Sa,mos 'te mengen. Bjj het Bretonrif (Rhode Island) is de stoomketel van een torpedoja ger, toen deze zich tot een proeftocht ge reed maakte, ontploft. Een luitenant werd gedood en acht matrozen gewond. Op den Donau bij Hirsowa is een van Braila komende sloep aangeva ren door een 'Hongaarsch stoomschip. Een kolonel, een majoor, drie kapiteins een militair geneesheer en drie luitenants zijn verdronken. Bij de algemeene stemming onder de Spaanse lie spoo r w egman- n e n hebben er zich 65,409 vóór en slechts 1418 tegen de algemeene sta king uitgesproken. De commissie uit den bond van spoorwegpersoneel heeft aan de overheid van de afkondiging van de algemeene staking kennis gegeven. Koninklijke besluiten. Bij kan. besluit is de schout bij nacht G. F. Tydeman, directeur en comman dant der marine te Amsterdam, bevor derd tot vice-admiraal; is de directeur van het post- en te- legraiHcautoor te Barneveld H. Lijbaart eervol van gemeld beheer ontheven en benoemd tot oommies der telegrafie ,1e klasse is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Meppel P. Roeske, aldaar; zijn gedetacheerd bij het leger in Ned.- Indiëbij het wapen der art. de le-luit. P. A. Brouwer van het korps pantser- fort-artilleriebij het wapen der genie, de Te luit. J. J. Roeloffs Valk van dén staf der genie; zijn benoemd tot notaris te Arnhem Chr. J. Engelberts, candidaat-notaris al daar; te Bergh, G. Knot, candidaat-no taris te Drunen; te Driel mr. N. C. M. W. Kooh, advocaat en candidaat-notaris te Kericdriel; is benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. te Heerenveen mej. S. J. J. Jonkers, aldaar. Dr. Kuyper's vacature. Mr. D. Lock .heeft de hem door de cen trale liberale kiesvereeniging in het dis trict Ommen aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer la/angenomen. friet centraal comité der Christelijik- Historische Unie in het district Ommen heeft, naar aan „De Ned." wordt oe nen*, ae volgende motie aangenomen: kief Centraal Comité der Christ. Hist. Unie in het district Ommen, voltallig ver gaderd te Almelo, op Maandag 30 Sep tember, overwegende, dat het centraal bestuur van .aangesloten kiesvereenigingen ge heel buiten alle besprekingen is gelaten betreffende de candidaatstelling in het district Ommen, besluit: met een eigen candidaat uit te komen bij de a.s. verkiezingen, voor welke ver kiezing met algemeene stemmen candi daat werd gesteld mr. /E. baron Mac- kay T.Pz. te 's Gravenhage. Uit het district wordt aan „De Ned." gemeld, dat deze loop van zaken een ge volg is van een door de anti-revolutionairen gepleegd verzuim, waarvan de plaatse lijke C. H. kiesvereeniging te Nijverdal, die van den aanvang af voor een eigen candidaat ijverde, gebruik heeft gemaakt om de Maandag saaingekomen leden van de Districts-centrale tot het bovenge melde besluit te bewegen. Nijverdal er kende niet de autoriteit van het prov. bestuur inzake een Kamerverkiezing. Nu hadden twee leden van dat prov. bestuur officieus met de antirevolutionai ren geconfereerd, met de conclusie den zetel te laten aan de anti-rev. partij. Aan de disrtricts-centrale van de Chris- telijk-historischen werd echter door de anti-revolutionairen geen enkele mede- deeling gedaan, misschien in de veron derstelling, dat de zaak in orde was. Hoe 't zij, verzuim of misverstand, deze loop van zaken is er het gevolg van. Tot zoover de „Ned.". 't Behoeft, dunkt ons, geen betoog, dat de Chr.-Hist. hier een daad stellen, welke niet kan worden goedgekeurd, 'tls een zoeken naar verdeeldheid, waar niets meer gewenscht is dan eenheid!.' Grondbelasting van molens. Blijkens een brief van den minister van financiën zullen de voorschriften, waar bij is bepaald, dat voor de wind- en stoomwatermolens van particulieren, uit sluitend 'bestemd tot uitmaling van het water 'in polders of droogmakerijen, geen Belastbare opbrengst in de kadastrale leggers behoort te worden opgenomen, als vervallen moeten worden aange merkt. In het vervolg zal dus van der gelijke molens grondbelasting betaald moeten worden. De thans vervallen vrij stelling berustte op een ministerieele re solutie van 29 April 1874. Bakkerswetgeviag. In de Zondag gehouden vergadering van de R. K. Bakkersgezellen vereeniging St. Clemens, onderaf deeling van den N. R. K. Volksbond afdeeling Schiedam, is het besluit genomen, haar hoofdbestuur in overweging te geven, zich van het Nationaal Comité - tot afschaffing van nachtarbeid af te scheiden, teneinde daar door meer uit te doen komen, dat de R. K. vakbeweging zich niet met het standpunt: „alles of niets" ingenomen op het Utrechtsch congres, kan veree nigen. Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis". De Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" zal op Donderdag 31 dezer te Rotterdam haar zestiende algemeene vergadering houden. KORTE KRONIEK. Het net der Westlandsche tram is voltooid. De tram ïs er thans, die alle Wiéstlandsche dorpen met Den Haag, Maassluis, Hoek van Holland en Delft verbindt. LEIDEN. 2 October. Schuiten verhuurders. Gisterenavond vergaderde in „Den Gouden Leeuw" de Algemeene Schui- tenverhuurdersbond. De vergadering werd aanvankelijk wegens ontstentenis van den voorzitter door den oudsten commissaris geleid. De noiulen werden na lezing door den secre,aris goedgekeurd. Med gedeeld werd dat één lid te Was senaar was toegetreden, terwijl aan het slof der vergadering npg twee leden zidh opgaven. Hoofdschotel van de vergadering was een bespreking over het verhuren van schutien door leden der vereeniging aan personen, die nalatig zijn hun verplich tingen tegenover andere leden te vod- doen en op naam van aannemers een' schuit plegen te huren. Er gingen stemmen op, oui aan bo venbedoelde personen geen schuiten meer te verhuren. Anderen wenschten een hopger tarief in rekening te brengen, en van dat surplus de sohuld af te doen. Wat het eerste betreft, werd door enkele leden het bezwaar geopperd dat de aan nemers de bonnetjes afgaven en zij de huur betalen. De afhalers zijn dus slechts tussohenpersonen. Een zeer uitgebreid en langdurig de bat ontspon zich over deze kwestie. Ten laatste werd besloten aan wan betalers, voorkomende op de zwarte lijst vanwege den Bond vastgesteld, geen schuiten te verhuren, zelfs niet als zij bewijzen toonen van aannemers, die in staan voor huur en sohuit, alvorens de achterstallige huur is voldaan. Ten opzichte van een anderen wan betaler zal de B|ond zich met de afdoe-» ning van deze zaak bemoeien. Ten slotte wordt aangedrongen, dat de huurders van schuiten event, schade aan materieel zooveel mogelijk zullen vergoeden. Hierna werd de vergadering gesloten. Het Dagblad. Gisteren verscheen „Het Dagblad". In het „eerste woord" wordt de weg afgepaald, dien het nieuwe blad denkt te volgen. Het wil zijn een Christelijk nieuws blad en staat als zoodanig tegenover da z.g. neutrale pers, waaraan altijd een kleur zit, hoe bleek die ook schijnt. „Het verheugt ons" zoo lezen wjj „dat velen onzer geestverwanten den ken als wij en niet tevreden zijn met een zoogenaamd kleurloos blad, dat tel kens gelegenheid heeft onder den mom van neutraliteit de vrijzinnige ideeën zij ner redacteuren te propageeren." Een program van beginselen van de eene of andere partij neemt het blad niet tot richtsnoer. Het staat op algemeen Christelijken grondslag. Ofschoon geen specifiek A. R. of C. H. orgaan, zal „Het Dagblad", blijkens reeds vroeger gedane mededeeling in het proef nummer, de coalitie steunen en bevor deren. In dien zin begroeten wij dus het nieuwe orgaan als een medestrijder, die voorts nuttig werkzaam zal kunnen zijn ter behartiging van de algemeene Chris telijke belangen. Moge het blad in de kringen, waar voor het bestemd is, een welkome ont vangst vinden. Dr, J. H. P. van Kerckhoff, nieuw benoemd lector bij de faaulteit der ge neeskunde aan de Universiteit alhier, stelt zich voor zijn colleges te openen op Woensdag den 9 October a.s., 's na middags 3i/i ure, met het houden eener openbare los in het klein-auditorium van het Academiegebouw. De Maatschappij van Ned. Letter kunde zal hare maandvergaderingen her openen, onder voorzitterschap van prof, dr. G. .Kaiff, op Vrijdag 4 October a.s., 's avonds 8 uur, in het Nutsgebouw. Als spreker zal alsdan optreden de heer dr. A. J. Barnouw van 's Graven hage met ,het onderwerp„Olivier Gold smith van Justus van Effen". In de publieke zaal van ons post kantoor wordt een nieuw loket aange bracht, waardoor de werkzaamheden der ambtenaren meer zullen kunnen worden verdeeld. Voor het loket is de scheidingsmuur doorgebroken aan de straatzijde, zoo dat de schrijftafel voor het publiek wel wat in het gedrang komt te staan. Een goede gelegenheid om in het mid den der zaal een meer moderne lesse naar te plaatsen, zooals men ook in aii- dere postkantoren vindt. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds, St. Lode- wijkskerk, Steensch'uur. Apologetische Cursus. Spreker ,de Weleerw. heer Th. M. P. .Bekkers. OnderwerpDe Genade Gods. Wateronttrekking. De Katw. corr. van het „Vad." schrijft: Dit jaar kunnen we niet rangschikken onder de droge jaren, toch is in 't begin

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1