plaais \oor al de deelnemers aan den 6toet. Na de H. Mis trok men in optocht naar de vier aangewezen vereenigingslo- kalen, waar de afdeelingsvergaderingen ie half een aanvingen. De eerste afdeeling, de arbeidersstand, •vergaderde in den R. K. Gildenbond. Doordat de zaal voor het aantal deelne- •niers tc klein was, zagen de inleiders izich verplicht eerst hunne lezing te hou den in de zaal en daarna nogmaals in iden tuin. De heer Cools, voorzitter van den Ned. R. K. Textiel bond, sprak het eerst in de zaal over „De arbeidersstand ■en het onderwijs." Als tweede inleider op deze vergade ring van werklieden trad op de heer L. iWeesie, leeraar aan de ambachtsschool te (Tilburg. Op de vergadering van de 2e afdeeling „De Boerenstand" waren dertig afdee- lingen uit de verschillende plaatsen op gekomen om den hoofdinspecteur der •boerenleenbanken, dr. L. Deckers, te Eind hoven te hooren spreken over den boe renstand en het onderwijs. Naar de 3de afdeeling trokken de acht tien aanwezige afdeelingen van den R. >K. Middenstand. Hier trad als spreker op de heer J. Schoenmakers uit Raams- donkveer met het onderwerp „Midden stand en onderwijs." In de vierde afdeeling, die \oor de ■hoogere standen, leidde mr. P. Loef in „De hoogere standen en het hooger on derwijs." De algemeene vergadering werd bij gewoond door H.H. D.D. H.H. Mgr. v. d. Ven en Mgr. Hofman. Na de openings rede van den voorzitter en het voorlezen der in de afdeelingsvergaderingen aange nomen conclusies, sprak Mgr. A. Diepen over de leuze: Aan het Katholieke kind Katholiek onderwijs, en vervolgens de (heer M. Poelhekke over: Systeem en be zieling met betrekking tot onderwijs en opvoeding. Na hec dankwoord van den voorzitter avas het woord aan den Commissaris der (Koningin. De Katholiekendagen, aldus Z.Exc., beteekenen strijd, maar zij zullen ook be waren in ons volk het oude Roomsche geloof. Dit is sprekers innigste wensch ■en hij hoopt dat de Katholiekendag vele vruchten zal afwerpen. (Daverend appl.) Hierop trad Z. D. H. Mgr. W. v. d. [Ven, Bisschop van 's Heriogenbosch, naar voren, tot het spreken van net slot woord. Deze Katholiekendag, aldus Mgr., staat in het teeken van het onderwijs, hier cn op de afdeelingsvergaderingen is de noodzakelijkheid aangetoond in de ver schillende standen van goed Katholiek onderwijs. Dit is gedaan met goede re den. Om nu met vrucht te kunnen wer ken moet men de zaak zelf liefhebben, Daarom hoop ik dat van dezen dag m?,g uitgaan een nieuwe kracht en ik vertrouw idat allen hun hiedewerking zullen verlee- nen. .Moge dit het gevolg zijn en moge ide Heer het groote werk, dat hier heden is ver richt zegenen. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid gaf hierop aan allen den Bisschoppelijken zegen. Vervolgens verliet Mgr. en de andere autoriteiten onder de tonen van „Aan U o Koning der Eeuwen" de zaa', waarna ide vergadering uiteenging en de Katho liekendag was geëindigd. Tegelijk met de algemeene vergadering vergadering werd een parallelvergade ring gehouden, waar als spr. optrad de heer J. Wintermans. Patronaten in het bisdom Haarlem. In het patronaatsgebouw van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans, te Haar-> lem, werd gistermiddag de algemeene vergadering der plaatselijke patronaats commissies en jongelingenvereenigin'gen in het Bisdom Haarlem gehouden. Ach ter de bestuurstafel hadden naast den voorzitter pastoor W. van Stee plaats genomen de Z.Eerw. heer Stof fels, deken van Jiaarlem, en pastoor A. tllarij?, uit Amsterdam. Verder waren zeer veel Eerw. heeren geestelijken, di recteuren van patronaten en leekedbe- stuursleden van jongelingenvereenigin- gen tegenwoordig. De voorzitter wijst er in zijn openings woord op, dat het aantal patronaten met acht is gestegen, (waaronder het pa tronaat te Noord wijk) en er drie zijn overleden. Dat laatste is jammer. Spr. hoopt echter, dat deze dooden slechts schijndooden zijn. Spr. betreurt het, dat er nog altijd patronaten zijn, die zicht niet hebben aangesloten en kracht zoe ken in isolement. Spr. hoopt dat deze bijeenkomst moge toonen, dat de niet aangesloten ongelijk hebben en verklaart de vergadering voor geopend. Nadat de secretaris, de heer J. Prins, het jaarverslag en de penningmeester, de hoogeerw. heer deken Stoffels reke ning en verantwoording had uitgebracht had de verkiezing van de aftredende be stuursleden plaats De. beide aftredende leden, deken Stoffels en de heer van Kessel, -weAen herkozen. Daarna volgden de mededeelingen en besprekingen. Het eerste punt van be spreking vormde het weekblaadje voor de patronaten. Dit blaadje heeft opge houden te. bestaan, omdat de uitgever te groot deficit bij de uitgave had. Na een korte discussie verklaarden zich IQ van de 38 stemmen voor het voortbe staan van het patronaatsblad. Het tweede punt luidde: onderhan delingen van Centraal-Comité en Bureau voor de R. K. vakorganisatie over het pgrichtep van _asp j ran ty.akaf d^elj nj/en Na langdurige discussie, waarbij velen zich tegen de aspirant-vakafdeelingen verklaarden, omdat de patronaten reeds geven, wat de eerste beoogen, stelde1 kapelaan Meising voor de kwestie op te schorten tot een volgende vergadering. Dit voorstel trok den voorzitter aan. Dan kon een man van de vakorganisatie deze zaak eens komen bespreken. De Wel eerw. heer L. H. J. Beysens was daar ook voor, maar achtte het noo- dig dat bij voorloopige besprekingen over aspirant vakafdeelingen in ieder geval de jongens beneden de 16 jaar niet in aanmerking komen. Die blijvenl alleen in de patronaten. (Luid applaus.) Nog kwam aan de orde de vraag of het vvenschelijk was een secretariaat voor teekeaonderwijs op te richten in het Bisdom. De zaak werd aan het bestuur overgelaten. Er was verder een voorstel van hfet Centraal Comité, om te trachten, dat de K. voetbalclubs in de patronaten zich aansluiten bij de algemeene R. K. voetbalorganisatie. Kapelaan v. d. Pavoordt.en pastoor Clarijs verklaarden zich uit paedagogisch oogpunt tegen bevordering van voetbal len onder de patronaatsjongens. Er ont spon zicli een kort principieel debat, over de bescherming van den voetbal. Sommige 'aanwezigen verklaarden 'izeer gevaarlijk, als Roomsche priesters voet bal zouden bevorderen, met het oog op verzuim van godsdienstplichten. De meerderheid meende echter dat hei: vven schelijk was de voetbalbeweging te lei den, doch voor jongens boven de 16 jaar. Tegen aansluiting van de afzonder lijke clubs bij den Roomschen voetbal bond verklaarde zich ten slotte maar 1 stem. Na de pauze sprak de heer Fleuren,, leeraar in de tuinbouwkunde, over tuin- bouwcursussen en patronaten. Over het financieele gedeelte behoeft men zich niet ongerust te maken, zeide spreker. De Rijks- en provinciale subsidüe dekt de onkosten gemakkelijk. De voorwaarden voor tien cursus zijn, dat men een leer plan Volgt, door de regeeririg goedge keurd. Wanneer er gebrek is aan per soneel, 'dan kan men zich voor de vakken als natuurkunde, plant- en dierkunde, wenden tot een onderwijzer met hoofd akte. De meer speciale tuinbouwkunde moet lechter steeds aan een iuinbouwleer- aar worden overgelaten. Nadat de in leider nog eenige inlichtingen had ge geven op verschillende vragen, gaf de voorzitter het woord aan den Wel eerw. Heer L. H. J. Beysens, den heden nieuw benoemden praeses van de St. Joseph- gezellenvereeniging, met welke benoe ming spr. den nieuwen praeses van har te gelukwenschte (applaus.) De Weleerw. Heer Beyssens sprak over de bevordering van de veelvuldige H. Communie. Na een kort debat vroeg een der aanwezigen, of het patronaat oolc iets voor de padvinderij kon doen. Kap. Jan sen uit Amsterdam ontraadde sterk het deelnemen aan de padvinderij. Als in de patronaten een turnvereenigi'Vg wordt opgericht, les wordt gegeven in de eer ste hulp bij ongelukken etc. dan zullen de jongens geen behoefte hebben aan padvinderij. (Applaus). Daarna sprak de Voorzitter nog en kele \voorden om de aanwezigen op te wekken tot ijver voor de patronaten. ZEerw. wees er op wat de socialisten voor de jeugdorganisatie doen. Waar de vijanden van onzen gods dienst zóó arbeiden, zeide spreker, daar past bij ons grootmoedig werken vcor het patronaat in het algemeen. Want het gaat hier om de hoogste goederen tier maatschappij. (Geestdriftig applaus). Daarop werd de vergadering met ge bed gesloten. KORTE KRONIEK. De „N. Cl." verneemt, dat de beeld houwer Toon Dupuis het bestuur van de Carnegie-stichting een lévensgroote bron zen figuur, „Terrassier" genaamd, ten geschenke heeft aangeboden. Het bestuur heeft dit geschenk in dank aanvaard en zal het beeld een plaats geven in het park van het Vredespaleis. Naar de „Vrijmoedige" meldt, heeft de gouverneur van Curasao van den Minister van Koloniën telegrafisch op dracht gekregen om een sorn van f2500 te doen verdeelen in de noodlijdende dis tricten van Bonaire, Aruba en Curasao. De gewone audiënties van de Mi nisters van Oorlog, ad interim Minister van Marine, van Financiën, van Water staat ien van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 24 September. Feestviering Maria-vereeniging. De deuren van het Bondsgebouw aan het Rapenburg stonden gisteravond wijd geopend om de leden van de Leidsche Mariavereeniging en andere belangstel lenden te ontvangen. De groote zaal prijkte weer in feestgewaad, ditmaal ter eere van den Weleerw. pater L. Kluken, wien als geestelijke adviseur van de Maria-Vereeniging een huldiging werd bereid. Maar ook de onthulling van een nieuw vaandel was, naar de presidente in haar keurig openingswoord mede deelde, reden van dit feestelijk samenzijn. Allereerst echter kweet spr. zich van de aangename taak om den Eerw. jubilaris de gevoelens van dankbaarheid en gene genheid, van alle. leden i§ v.erJol.ken ejv hem geluk te wenschen met zijn I21/2- jarig priesterfeest. De feestgave, welke spr. namens de leden mocht aanbieden, was 'n som gelds in couvert. Met liefde hebben allen hieraan bijgedragen, ver zekerde de presidente, en zelfs de kleinste gave werd gaarne voor dit doel ge schonken. Spr. hoopte, dat het pater Klüken gegeven zou zijn nog lang te arbeiden aan den blo der vereeniging, tot heil der zielen en tot eere Gods. (Langdurig applaus.) Daarna nam de Eerw. jubilaris zelf het woord om hartelijk dank te zeggen, aller eerst aan de geachte presidente voor haar vriendelijken en sympathieken geluk- wensch. Haar komt liet grootste deel van de organisatie van dezen feestavond toe; moge hij goed slagen! Spr. dankt het bestuur, dat hem gisteren persoonlijk kwam feliciteeren en een heerlijk bloem stuk aanbood, waarvoor spr. geen beter plaats wist te vinden dan op het altaar der H. Maagd. Spr. dankt voor de vele gebeden en H. Communiën, die voor hem zijn verricht. Wederkeerig heeft spr. voor de leden gebeden. Hij heeft ge vraagd voor lien, die de zorgen en de moeite des levens moeten trotseeren, om kracht en sterkte teneinde staande te blij ven in den strijdvoor hen, die tot dusverre slechts de zonnige kant des levens hebben leeren kennen en aan de gevaren der jeugd zijn blootgesteld, dat zij kracht mogen ontvangen om de rein heid des levens te bewaren. Spr. dankt voor de feestgave, waar aan de leden allen hebben bijgedragen. Hij hoopt, dat de Leidsche Maria-Ver eeniging steeds moge toenemen in kraclyt en sterkte en dat zij altijd een bestuur moge bezitten zoo arbeidzaam en ijver vol als het tegenwoordige. Moge het vaandel ,dat aanstonds onthuld zal wor den, een aansporing zijn om het eens gegeven woord gestand te doen en mogen de leden daarvoor kracht zoeken bij haar, wier beeltenis het vaandel versiert, de H. Maagd. (Daverend applaus.) Het doek, dat het vaandel tot dusverre aan de oogen der toeschouwers onttrok, viel en het vaandel werd met gejuich en applaus begroet. Op een witten met zilvermotieven doorwerkten ondergrond prijkt in het midden op een mat-geel fond de artistiek uitgevoerde beeltenis van O. L. Vrouw ter Slaven. Rondom zijn op de bande rollen aangebracht de woorden: matig heid, trouw, naastenliefde en volharding. De naam van de vereeniging beslaat in vergulde letters de geheele breedte van het vaandel; in de ondervakken staat het jaar van oprichting 1905 en het wapen van Leiden. Het franjewerk, de kwasten en koorden zijn in de kleuren van Sobrië- tas, wit en blauw, uitgevoerd. Het vaan del hangt aan een koperen dwarsstaaf en het uiteinde van den stok is bekroond met de initialen der vereenig'ng in koper. Het vaandel is afkomstig üit de ateliers der firma Fermin te 's Gravenhage, die er veel eer mede inlegt en d.e Maria-Ver eeniging een .pronkstuk bezorgde, waar op zij met recht trotsch mag zijn. Pater Klüken wijdde het vaandel. Hierna werd door alle aanwezigen het Sobriëias-lied gezongen en legden eenige nieuwe leden de beloften als geheel-ont- houdster of afschafster af. Het verdere gedeelte van het pro gramma vermeldde zang- en muziek nummers en een feestrede. Wij beginnen met de laatste. Het bestuur was zoo gelukkig gèweest den Weleerw. pater Borromeus de Greeve O. F. M. bereid te vinden als spreker op te treden. Bij zijn komst op den katheder werd hij met applaus begroet. 'Spr. had tot onderwerp van zijn lezing^ Het godsdienstig leven der vrouw. Dc keuze van dit onderwerp geeft eere aan 'het bestuur, omdat het daar door inzicht toonde te bezitten in de taak eener Maria-Vereeniging. Zij moet im mers helpen voorbereiden den weg van God en den priester gelegenheid bieden aan het heil der zielen te werken. Maar het onderwerp is haar ook te eigen nutte. Drankbestrijding leidt tot godsdienst, doch oolc omgekeerd. Spr. stelt zich voor, uiteen te zetten, wat de godsdienst aan de vrouw schonk. Dit zal voeren tot hoogere waardeering van het godsdienstig leven. Spr. zal ver volgens de middelen aangeven om dien schat te behouden en te ontwikkelen con form onzen tijd. 'De godsdienst heeft de vrouw ver edeld en haar geschonken grootheid en kracht, terwijl het heidendom de vrouw verlaagde. Spr. scheist den toestand van de vrouw in het heidendom, zoowel vroe ger .als thans. De vrouw is in de bar- baarsche streken een slavin, gebukt onder den Jast van den mail. Maar zou de vrouw niet groot zijn geworden buiten den godsdienst? ,Het „honneur aux da mes" geldt tegenwoordig overal. De echte wereldling zonder eenig godsdien stig begrip is galant voor de vrouw. Het moderne beschaafde heidendom ver geet echter de waarachtige grootheid van de vrouw en veracht haar als bruid, als echigenoote en moeder. Het uiterlijke eerbetoon, dat hij haar bewijst, is niets dan schijn en dikwijls zinnelijke lust. Het Christendom heeft de vrouw schoon gemaakt door haar zieleschoon- heid; voor die zieleschoonheid heeft de wereld geen oog. De jongedochter krijgt bloemen, maar wordt de schoonste parel haar niet ontroofd? Het Christendom heeft het huwelijk met een secramenteele lichtkrans gekrooncf en de moeder ver- .boocd.en b.es.chenmL Zii beeft de/vrouw. gemaakt tot bruid van Jezus Christus in de stille kloostercel en de moeder tot de koningin van het huisgezin. ^Vat doet de moderne wereld niet om de ziel van de jongedochter te rooven door litteratuur, bioscoop, kinematograaf schouwburg? De gehuwde vrouw is bij ons Katho lieken groot en heilig. Dat twee men- schen eikaar ontmoeten op den wereld- weg en twee harten elkander vinden, •dat noemen wij het werk der Voorzienig heid. Dezelfde, die het jonge meisje roept naar de kloostercel en den jongen man naar het altaar, roept ook de bruide gom om hem te geven de schat van het vaderschap en roept de moeder om haar te verleenen het priesterdom van het moederschap. Het moderne 'heidendom heeft de vrouw gemaakt tot een koopwaar, tot een zaak van egoïsme en voor de recht banken wordt dagelijks gepleit om de banden te verbreken, waarvan God nooit een breuk zal erkennen. ,Ten slotte de moeder. Wat wij be schouwen als een gouden kroon, beziet de moderne wereld als een ijzeren keien en wat wij de hoogste poëzie noemen, is bij de wereldlingen hoogstens poppe- kast met groote kinderen. Spr. wijst erop, dat het gezag der moeder en de eerbied voor haar bij wereldlingen niet bestaat. Het Christendom schenkt de vrouw zielskracht. Zij is groot in lijden en of feren; zij is groot in de liefde, die de groote adel is van haar karakter. Die rij van maagden, van martela ressen, de moeders, die een leger van missionarissen hebben voortgebracht en opgevoed, zyn een getuigenis van de liefde der vrouw voor Christus. Maar strijdt een vrouw in de wereld niet eveneens en arbeidt ook zij niet aan de verbetering van maatschappelijke ellende? Door eenige schoone inslaande voorbeelden toont spr. 'de verhevenheid van de Christelijke liefde boven de liefde der wereld aan. v De groote beginselen van den tegen- woordigen wereldgeest openbaren zich in drie vormen: men wil vrijheid, men wil schitteren en men wil genieten. Spr. gaat deze vormen afzonderlijk na en betoogt, dat er een ware en een valsche vrijheid is. Hoe schoon en majestueus de eene; hoe leelijk en verschrikkelijk de andere. De een is het geluk, de andere de schande en de ondergang der volken. Wij willen vrijheid, maar beperkt door orde en regel. De fout van het moderne meisje en de moderne vrouw, 'n fout, ook inge slopen in Katholieke kringen, is de over dreven zucht naar vrijheid tegenover oversten, ouders, kerkelijke instellingen en gebruiken, en liet geweten. Men wil lezen wat men wil en doen wat men wil. De vrijheid van het moderne heiden dom maakt zoo woest en ledig en ver andert den tuin van een Christelijlk hart in een dorren woestijn. Men wil schitteren. De nieuwste en gekste mode is het beste; geen heerlijker complimentje voor 'n meisje dan over een japon. Men schikt zich op en schiet de natuur te kort, dan komt de kunst te hulp. (Gelach.) Men behoeft in onze dagen niet meer te schelden op den pruiken lijd. De Christelijke zedelijkheid wordt geweld aangedaan, als men maar de aandacht trekt. Spr. teekent den tegen- woordigen tijd aldus: groote hoeden en kleine hersens, smalle rokken en wijde gewetens. Er wordt te veel aan de stof geofferd en te weinig voor de ziel gedaan. Als de vrouw zich op niets anders kan beroemen dan op kleeding en toilet, dan is her niet veel. Er leeft in de ziel nog een grooter beginsel dan van schoone kleeding, dat is het beginsel der deugd, dat door geen smetje bezoedeld mag worden. De zucht tot genieten, het uitgaan, reizen, concerten, bals, theaters, 't is alles de droom der moderne vrouw. Vooral deze tijdgeest regeert en legt zijn juk op de Christelijke vrouw. Het te veel aan genieten is de ramp; men ver speelt eraan geld/ gezondheid, werklust en ijver. Wij hebben het te veel aan ontspanningen niet noodig; het is slechts de geest van het moderne heidendom. Jiieriegen moeten wij ons wapenen en bovendien het inwendig godsdienstig leven versterken. Drankbestrijding is prachtig mooi en nuttig, maar geen noodzakelijkheid des middels. Het innerlijke godsdienstige leven is het eenige, wat ons 'ten hemel voert. In dit verband beveelt spr. met warmte het retraitewerk aan, de Maria-Vereeni ging imoet de Derde Orde van St. Fran- ciscus propageeren. Ook de drankbestrij ding bevordert het godsdienstig leven, want als er een tyran is, die aan de vrouw onirooft haar waarde, haar rein heid, haar gelijkheid met den man, haar liefde, dan is het de drankduivel. Spr. begrijpt niet, dat er menschen zijn, die strijden voor de goede zaak en ons werk niet waardeeren. Spr. vindt het treurig, dat men eerst een carricatuur van de drankbestrijding maakt en ze daarna met zweepslagen gaat striemen. Wij zijn niet tegen alle drank, al heeten wij drank- weer. Maar Koning Alcohol blijft een ty ran, al doet hij eens 'n enkele keer weer goed! Laten wij ons principe hoog houden, het is een katholiek beginsel. Onze Ka tholieke godsdienst heeft de drankbe strijding lief; 't is een Katholieke zaak. (Daverend applaus.) Mel een sshöQUÊ aanhaling ud Rgné Bazin's Zuster Pascale besloot spr. zijn langdurig toegejuichte rede. Wat het muzikale gedeelte betreft, evenals de rede van pater de Greeve ver deeld voor en na de pauze, de dames Dora de Graaf (sopraan) en Anna Ber- tels (alt) brachten een keur van uitgele zen duetten ten gehoore. Het Ave Verum corpus van Mozart werd als een juweelije van teederhedd voorgedragen en de harmonieuze eenheid der beide stemmen kwam hier het best tot uiting. Mejuffr. Bertels was het krachtigst in het met diep gevoel ge zongen melodieuse Ave Maria van Schu bert; zij liet er op volgen het frisch tin telende, schalksche Mei van Bernard Zweers, waarbij ook de pianobegelei ding het geestige goed wist weer te ge- ven. Het frissche heldere sopraangeluid van mejuffr. Dora de Graaf kwam bij zonder uit in het met veel voordracht gezongen Vlinderig Vleserke van Dina Appeldoorn, dal zij genoopt werd nog maals te geven. Madonnakindje van Cath. v. Rennes werd gevoelvol en uitmuntend vertolkt. Het .slotnummer Is 's avonds het Zonnetje moe, eveneens van Cath. van Rennes was 'n fijn duetje met veel ryth- 111 us, dat de beide zangeressen zooveel bijval bracht, dat ook dit herhaald moest worden. Mejuffr. Mien Pieck zat aan de piano, en begeleidde op een bescheiden en zorgvuldige wijze. Jammer was het dat de hoedanigheid der piano wel wat te wenschen overliet. De dames werden met fraaie bloem stukken gehuldigd en de presidente dank te haar. voor haar welwillendheid, hopen de dat zij door haar zang en spel bloe men zouden blijven strooien op 'smen schen levenspad. "Het is eeti succesvolle avond voor de Mariavereeniging geweest. Ten slotte vermelden wij, dat een col lecte voor het Dr. Ariënsfonds f 10.031/2 opbracht. Tol de aanwezigen behoorden verschillende eerw. heeren en het be stuur van het Kruisverbond, terwijl de propagaiidaclub van het Kruisverbond lectuur aan den man bracht. Feest R. K. Militairen. Ook de R. K. Militairen, zoowel de onderofficieren als dc minderen, heb ben het priesterfeest van den W.Eerw. pater Klüken niet onopgemerkt laten voorbijgaan. De onderofficieren-vereeniging, waar van pater Klüken geestelijk adviseur is, huldigde Z.Eerw. Zondagochtend op een gemeenschappelijk ontbijt ter gelegen heid van het feest harer patroon, St. Mauritius. Te voren waren alle leden in de Hartebrugskerk tot de H. Tafel' genaderd. Als blijvend aandenken werd' pater Klüken een electrische bureau lamp vereerd. De R. K. Militairen boden hun bemin den directeur een eikenhouten schrijf bureau aan op een opzettelijk hiervoor belegden feestavond. Pater Klüken was zeer verrast, toen hij dit fraaie geschenk' van zijn „jongens" zag en dankte hun dan ook in hartelijke bewoordingen. De avond werd gepasseerd in zeer opge wekte stemming met voordrachten en muziek, terwijl natuurlijk een gulle trac- tatie volgde en voor de leden extra avond-verlof was toegestaan. Voor het toelatings-examen aan de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer zijn ge slaagd, A. v. d. Boon, Woubrugge; D. Hansen, A. Heeren, beiden te Aals meer; B. C. Jongejans, Nieuw-Ven- nep en M. Veenstra, Oude Wetering. ALKEMADE. Blijkens bekendmaking van den Burgemeester dezer gemeente ligt ter secretarie ter inzage een af schrift der in deze gemeente door een commissie uit Geti. Staten gehouden zit ting, zoomede afschrift van het advies ■dier commissie omtrent de ingediende bezwaren tegen het plan van onteigening van perceelen in deze gemeente ten be hoeve van den spoorweg Oude wetering Leiden. Daar het getal op 25 Sept. a.s. in te kwartieren manschappen ,(580) te groot is om in ,Roelofarendsveen ondergebracht te worden, zal ook te Oudewetering en in het zuidelijk gedeelte van Nieuwe- wetering inkwartiering plaats hebben. Van belang is .het misschien er op te wijzen, dat uitbesteding van militairen wel geoorloofd is, doch alleen bij per sonen, wier naam reeds op de inkwar- tieringslijst voorkomt en met vooraf gaande kennisgeving aan den Burge meester. ALPHEN. De directeur vandeMartha- stichting, de inrichting voor onverzorgde kinderen alhier, heeft van mevr. dewed. M. v. li. geb. v. H. te Rotterdam f1000 ontvangen. HAARLEMMERMEER. De Burger meester heeft de leden van den Ge meenteraad opgeroepen tot het bijwonen' van een vergadering ,op Donderdag den' 26en Sept. a.s., des nam. te half 1 uur. KATWIJK. Uitslag der loting voor de nationale militie is als volgt: 1.Cornells van Beelen, 2. B. v. Beelen, 3. P. Duijn- dam, 4. Willem Kuit, 5. L. Noort, 6. J. v. d. Boon, 7. T. v. d. Plas, 8. J. Kuijt, 9. M. Souvereijn, 10. F. de Best, 11. G. v. Duijn, 12. J. Schoonenberg, 13. A. Nijgh, 14. P. Ravensbergen, 15. C. Kuijt, 16. jac. v. Rijn, 17. D. Maagdelijn, 18. W. de Jong, 19. H. Berkheij, 20. L. Schaap, 21. C. Klok, 22. F. G. Alkemade, 23. M. T. Spaanderman, 24. Jac. jonker, 25. J. Kuijt, 26. C. Driebergen, 27. L. v. d. Plas, 28. W. v. d. Plas, 29. L. Meijering, 30. P. Schaap, 31. P. v. d. Oever, 32 C. v. Duivenbode, 33. J. v. Duijn, 34. J. PI ok

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2