RONA Van Houten's Cacao Eind goed.ai goed. 5) BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen BINNENLAND. 3e Jaargang:, No. 909. 9c£ctcLeHe Souta-nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Dit blad verschiint elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per pos! 11.50 per kwartaal. Afz mderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. V De inzet. Biji de bespreking der Troonrede, Zei lde een' ,der Rechtsche bladen, dat het j,in trouwe (boven) beseffen" ging, h'oe fde Regeering kan verwachten, in dit zittingsjaar ook nog de aangekbn'digr Öe Grondwetsherziening in staat van wij zen te brengen. Nu, de Regeering zal zulks wel al lerminst verwachten. Meerdere leden van fret kabinet zijn „in trouwe" voldoen de op de hoogte met de parlementaire (versnellingen om te weten, dat een dus danige gang, als waarvan bedoeld or- Igaan „besef" toonde, met de Binnen hof-machine niet te bereiken valt. De Regeering zal aldus hebben gere deneerd: in dit zittingsjaar hopen we (onze sociale en financieele plannen te voleinden, zoodat onze linksche vrien den in '13 geen reden meer zullen h'eb- jben om te sputteren tegen dwangverze kering en tariefwet, welke dan immers hun beslag zullen hebben gekregen. Zij zullen iets anders noodig hebben om tegen ons uit te spelen. Welnu, zie hier onze Grondwetsherziening met kies recht- en ondenvijs-artikeien. En zoo kan dan deze Grondwetsher ziening de weloverwogen inzet wlorden (van den strijd, in '13. Welovejrwogen iwant nog voor dit kalenderjaar is het (Ontwerp toegezegd, zoodat alle t ijd ge lgeven wordt om het te bestudeeren en... Ier venijn uit te zuigen. In grove trekken valt wel reeds te ivoorzien, hoe het ontwerp geformuleerd zal wezen, want het rapport der Grond wetscommissie, van welk college minis ter Heemskerk voorzitter was, zal door de regeering als leiddraad niet zijn ver smaad. Ten aanzien van het kiesrecht tasten ave echter nog in duister, wijl immers de Commissie op dit punt niet tot overeen stemming .kwam. Hoe zal het kiesrechtartikel er uit Zien Het Centrum openbaart reeds (genige wenschen, zeggende: - „Zeker is, dat Links en Rechts de ideeën zich bewegen in vooruitstre- venden geest, dat de oude bezwaren gaandeweg verdwijnen en dat steeds igrooter wordt het aantal van hen die het kiesrecht zoo ruim mogelijk wen schen te zien uitgebreid. Hierop zal bij het vaststellen van een nieuw Grondwetsartikel gelet die nen te worden. En ook op de omstandigheid, dat onze kiesrecht-regeling naar een be paald systeem zich ontwikkelde. Van ontkiezering kan en mag geeinj sprake zijnzeker niet van een ont kiezering op groote schaal. Men zal dus wel dienen voort te gaan in de tot dusver gevolgde lijn. En dan geven wij zeer weinig olm den naam, dien men aan het uitgebrei de kiesrecht geven wil, mits het ons maar een kiezerskorps verzekert, waar van alleen diegenen worden utgeslo- ten, aan wie om gegronde redenen afgescheiden van stand en .geld de stembevoegdheid behoort te worden onthouden." Om een naam geven we natuurlijk ook FEUILLETON. .Hij luisterde niet meer naar de ver maningen \an zijn vrouw en dochter, maar ging, nog even schuw blikkend naar Schmidt, die aandachtig naar de imelodieuse muziek zat te luisteren, naar )den dienaar der wei, die aan de deur ge- stationneerd was om de orde te hand haven, zoo dit noodig mocht zijn. „Lieve hemel, wat is er juffrouw? wat mankeert u?" Mijnheer Schmidt boog zich, toen de laatste tonen der muziek Ihaidden geklonken tot de vrouwen. Hem gewerd echter geen antwoord. Bevend als een espenblad keek juffrouw Mertens beurtelings naar den jongen man, beurte lings naar den wegrennenden echtgenoot. Dan sloot ze de oogen. Een onmacht was Vabij. J uffrouw... Lies je,riep hij zacht, niet, terwijl we geenszins vreezen, dat de regeering niet zal voortgaan in de tot dusverre gevolgde lijn. De komende regeling zal wel weer Wezen in de rich ting der uitbreiding van het kiesrecht. Er zijn geen teelcenen, welke op het te gendeel wijzen, 't Is o.i. nog slechts de vraag: hoever is de regeering voor nemens te gaan? Maar aan deze vraag knoopt zich on middellijk de volgende vast: hoe zal men rechts de plannen der regeering ontvangen Te dien aanzien zij het ons vergund een wensch te uiten en wel deze: rechts aanvaarde men die plannen der regee ring eensgezind. Zeer juist brengt Het Centrum in herinnering„Zoomin ter Rechter- als ter Linkerzijde bestaat ten aanzien van het kiesrechtvraagstuk volkomen ho mogeniteit". Het zal dan ook best mo gelijk zijn, dat deze of gene onder ons, ja dat de een of andere rechtsche fractie de regeling eigenlijk anders zou wenschen dan ze wellicht zal worden voorgesteld. Men óverwege evenwel dit: de regee ring zal, lettende op de stroomingen, waarmede zij rekening heeft te houden, streven naar het bereikbare. De Grond wetsherziening gaat niet louter om het kiesrechtvele andere aangelegenheden komen er ook bij te pas. En voor die al le gezamenlijk moet de regeering een meerderheid vinden, wat natuurlijk noopt tot nauwgezet wikken en Wegen, waar van het resultaat door ons met vertrou wen dient te worden ontvangeh en ge steund. Handelen we aldus ten aanzien der komende Grondwetsherziening, dan zal ze een gelukkige inzet Zijn voor den strijd van '13. Ons de eensgezindheid, links de verdeeldheid en dan kunnen! we rustig het resultaat van den feilen kamp afwachten. ALGEMEEN OVERZICHT. De Correspondent van de „Times" te Saloniki meldt, dat de toestand op den Balkan met den dag verergert en dat de betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije meer gespannen zijn dan ooit. De Bul- gaarsche legeroefeningeii zijn plotseling gestaakt. Twee batterijen zware artille rie zijn op het fort Karaboem aangeko men en in allerijl naar Adrianopel igezoftl- den. De Grieksche troepen aan de gren zen zijn met vier bataljons versterkt. Daar de Turksche minister van oorlog het aantal reservisten in Macedonië on voldoende vindt, heeft hij een onmiddel lijke versterking ervan gelast. Deze be velen zijn gegeven met het oog 'op den veranderden toestand op den Balkan. ,Ook de correspondent van de „Daily Telegraph" seint onheilspellende berich ten. In de kringen der vreemdelinge|n| meent men, zegt hij dat alleen een won der een losbarsting zal kunnen verhoe den. Een gezant verzekerde den corres pondent, dat ,de toestanu overal op den Balkan zelden .onrustbarender geweest „wat is er? Om 's hemelswil, zeg het. Je maakt me bang." Het scheen alsof deze woorden weer nieuw leven schonken a)an het jonge meisje, dat zoo bleek zag als een gestre ken servet. „Om Gods wil, weg, weg, Ernest!" hijgde zij. „Maar waarom?"... kwam het twij felend over zijn lippen. „Wegi Vlucht!" viel Lise hem in de rede en richtte smeekend de oogen op den pseudo-inbreker. .Vlucht, Ernest, 't is nog niet te Iaat... vader..." Zij vol eindigde niet, maar leunde in haar stoel terug en beefde alsof typhuskoortsen van plan waren haar te gaan kwellen. „Wat is er toch?" jammerde de jon geling. „Beste juffrouw, wilt u mij zeg gen, wat dat alles beduidt?" „Is u het?" vroeg juffrouw 'Mertens, bij deze vraag de oogen sluitend. „Is u er nog? Och, gaat, gaat heen!" „Ook u wilt hebben, dat ik vlucht?" sprak de jonge man. „Maar waarom moet ik gaan? Zeg h|et me toch, als je blieft." Waarom?" riep moedier Mertens uit. „Merkt u dan niet, dat u ziek is? Ga naar bed, mijnheer!" „Ja, ga naar hi^is, mijnheer.", viel Lise Naar men uit Konstantinopel meldt,, zal Jurkije de vredesonderhandelingen voortzetten, in de hoop van Engeland een zoodanige wijziging in de positie van Egypte te verkrijgen, dat Egypte in geval van oorlog 20.000 man ter be schikking van Turkije stelt, in ruil waar voor Turkije een grensbepaling van Egypte (in het westen?) zal aanvaarden naar Engelands wensch. De Apostolische Vicaris van Oost- Tsje-Kiang (China), Reynaud, heeft da to 16 dezer het volgende bericht gezon den uit Ningpo: In het Zuiden van mijn vicariaat is een ongehoorde ramp voorgevallen. Een wervelstorm heeft er heele steden en een groot aantal dor pen vernield. Honderdduizend gezinnen zijn tot den bedelstaf gebracht, 50000 menschen zijn verdronken Men weet dat deze ramp reeds een dag of wat geleden was gemeld, het be richt van ,den Vicaris Apostolicus is te beschouwen als ,een bevestiging van de eerste tijdingen. Hoe ook de Belgische godsdiensthaters alles in 'twerk stellen om van de openba re school ,'n school zonder God te makelij moge uit het volgende bericht blijken. Verleden Donderdag zoo meldt de „O. v. A." heeft .de politie van Herstal bij 't uitgaan der scholen een schrijven van burgemeester cn wethouders overhandigd In dit schrijven worden de ouders er aan herinnerd dat het hun vrijstaat hun ne kinderen van het godsdienstonder wijs te onttrekken. Bij het rondschrijven is alvast een formulier gevoegd, dat de ouders maar hebben in te vullen om de kinderen van het gods diens ton denvijs te ontslaan. Dit is zoo merkt het blad terecht op, de ouders op een indirecte wijlze uit- noodigen, hun kroost de catechismusles- sen, welke in de school gegeven wor den, niet meer te laten volgen. Voor sommigen zal dit een raad zijn, voor an deren daarentegen §en "bevel. GEMENGD. Dit jaar zijn reeds 80.000 men schen uit Portugal verhuisd tegen 59000 in hetgeheele jaar 1911. De meeste emigranten gingen naar Brazilië. Op een brug tusschen Kilinder en Dörran vond 'n soldaat van de bewakings troepen kort voor de aankomst van een posttrein» die naar Konstantinopel ging, 'n b o m, die aan de spoorstaven be vestigd was. De trein werd tijddgtotstaan gebracht. De vroegere mutessarif van Ipek, die in den trein zat, verwijderde de bom zelf, waarna de trein zijn reis vervolgde. Naar men uit Nancy meldt, hebben in het naburige Champigneulles vier zi geunerbenden leen bloedige k 1 o p- p a rt ij gehouden, waarbij zij van mes sen en schietwapenen gebruik maakten. Twee Zigeuners, een echtpaar, zijn ge dood en twee doodelijk gewond. Het ge vecht duurde meer dan een uur. Eerst nadat de gendarmerie uit Nancy en uit Frouard ter hulp waren gekomen, geluk haar in de rede, die bij den genialen inval harer moeder de oogen weder ge opend had. „U ziet zoo bleek. U is bepaald ongesteld!" „U moet wat innemen om te transpi- reeren", raadde juffrouw Mertens aan. „Of een voetbad, of- mosterdpleisters." s,'k Snap er geen jota van", zei Schmidt terwijl hij de vrouwen besluiteloos en niet groote oogen aanzag. „Ga naar bed, mijnheer", vleide vrouw „Ga naar bed, mijnheer", herhaalde Lise, „ga toch!" „Ik begrijp heusch niet, wat u man keert", stiet de gefolterde* uit. „Ik ben zoo gezond als een visch in het water!" „Het helpt niets; we moeten hem de waarheid zeggen", fluisterde juffrouw Mertens haar dochter in het oor. „Wieet u, waar mijn man heen is, mijnheer Schmidt?" „Misschien wel naar den dokter, juf frouw", spotte Schmidt „Neen, hij is niet naar... hemel! daar is hij al", schreeuwde ze en keek angstig naar de deur. Ook Lise werd bleeker dan ooit te voren. In den deurpost verscheen krijgshaftig qad-#SSmi,a,kgr. Arfita hem g.qhitt,erde Van deze krachtige cacao is zoo weinig noodig voor een beerlijken kop Chocolade. Daarom zoo voordeel ig. te het een eind aan de vechtpartij te maken. Verscheidene zigeuners zijn op gebracht. Prins Louis, Napoleon Murat, kleinzoon van kbning Murat, is overle den'. Ook in Zweden wordt het v 1 e e s c h schaarsch en duur. Er is nu plan om licht gezout en bevroren vleesch uit Zuid-Amerika aan te voeren. Het Deense he rundvleesch dat te Dresden veel verkocht wordt,, drukt reeds den prijs van het Duitsche vee. Ongeveer 160 slagers zijn bereid, om Deensch vleesch te verkoopen en er worden nu eerstdaags groote bezen- dingen verwacht Koninklijke besluiten. jBij Kon. besluit zijn benoemdbij den generalen staf tot luit.-kolonel de majoor jhr. G. A. A. Alting von Geusau, van dien staf, hoofd der IIe afdeeling vna het Departement van Oorlog; bij den prov. staf tot luit.-kolonel de majoors J. Krui- singa en E. A. Umland, beiden van dien staf, prov. adjudanten onderscheidenlijk in Zuid-Holland en Zeeland; bij het wa pen der infanterie bij het 3e reg. tot luit.- kolonel de majoor W. F. Hartman, van het korps; is benoemd tot notaris te Valkenburg P. A. F. Roebroeck, candidaat-notaris te Oud-Valkenburg. Algemeene armencommissie. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft gisternamiddag in de ministerszaal in het gebouw van de Tweede Kamer de Algemeene Armencommissie geïnstalleerd. in het licht der zaal een politiehelm. De harten der beide vrouwen klopten hoor baar. Zoo'n avond zou nimmer uit hun geheugen gaan. En daar hadden, nota bene, beide dames zich zoo veel van voorgesteld'! 1 Do jonge man was opgesprongen en ging de komenden tegemoet. „Wat be- teekent dat alles", vroeg hij verbaasd, „zou ,Hij kon zijn zin niet voleindigen. Al de aanwezigen benutten de groote pauze, welke juist was begonnen, om zich om den onge'ukkigen jongeling te scharen. Hij was zoodanig omringd, dat hij nau welijks zich kon bewegen. Gemompel, stoelengeschuif, gelach, enkele angstige damesgezichtjes was alles wat men hoor de en zag. De muzikanten vergaten, dat ze dorst hadden. Allcngskens groeide de mensdhenhoop aan. Eensklaps schreeuwt de stem van den ouden kleermaker door de zaal: „Houdt den dief, den inbreker!" Zijn bloed werd ijs; op 'tzelfde oogen- blik werd hem alles duidelijk. Het kon niet anders zijn. Hij we.rd aangezien voor den inbreker in de „Drie Linden". Voort durend klonk de stem van M ertens „Houdt den dief! Hij is 'tl" ,Met schier bovenmenschelijke kracht Bezuinigingscommissie. Een der sub-commissiën van de Be-! zuinigingsccmniissie op de Oorlogsuit- gaven bracht in de afgeloopen week eefl bezoek aan de forten in de s.telling; Amsterdam. De sub-commissie bestond uit de leden der Tweede Kamer Ter Laan en Duymaer van Twist en het lid deij Eerste Kamer Dr. Vermeulen en verder, uit haar secretaris, den kapitein-kwar-i tiermeester Loeff. In het bijzonder werd! de aandacht gevestigd op de oefeningen! in de Ha arlemmermeer die dit jaar met buitengewone zorg voorbereid wor den en van zeer groot belang worden gei- acht. Bezichtigd werden tal van verple- gingsinrichiingen in en buiten de forten. Met het oog op de slechte weersge steldheid der laatste weken is afgezien! van het plan, om de soldaten in tenten te legeren op den al te nat geworden! grond. Zij worden nu elders onder dal^ gebracht en er wordt naar gestreefd! dat niemand schade ondervindt van del oefeningen, die deze week met de Land weer worden voortgezet. Oefeningen in' het laaggelegen terrein met slaapplaats in de tenten waren ipderdaad veel te gevaarlijk en van d^ar dat dit plan op! het rechte oogenblik is opgegeven. j Katholiekendag in het bisdom 's-Bosch. Zondag .is te Tilburg de achtste dioce sane Katholiekendag gehouden voor het (Bisdom 's Bosch. Ongeveer 5000 menschen trokken me lde op, naar de parochiekerk van 'tGoirke waar Mgr. J. Pompen, vicaris-generaal van het Bisdom eene H. Mis zou opdra gen. Acht harmonieën hadden zich be schikbaar gesteld om den stoet van 108 afdeelingen op zijn tocht door de stad te vergezellen. De ruime kerk bood geen gelukte het den jongen man zich door de massa heen te boren. Goddank! hij was vrij. Schijnbaar was de oude snijder door het schreeuwen afgemat. 't Was stil in de zaal. Toen klonken stemmen: „De vent is gek. Er uit moet-ie! Er uSt!" Maar de kleermaker wist raad. Hij had zijn slachtoffer in de gaten gehouden. Hij wierp zich op hem, maar Schmidt was niet voor de poes. Hij nam den oude bij de lenden en verplaatste hem met een krachligen zwaai op den drempel de* deur. Nu was Schmidt's werk volbracht. De omstanders, niet anders denkende of het was in Mertens' bol niet pluis, pakten den detective bij zijn schou ders. Daar vloog het slachtoffer van zijn plicht de straat op. Als een gummibal rolde hij van de stoepjes. Dit alles was zoo snel geschied, dat de dienaar van Hermandad het onmoge lijk had kunnen tegengaan. Ernest stond op de stoep en keek medelijdend naai; den armen man. Dan vloog hij de trappen af, zijn voorhoofd afvegend en den ouden kleermaker alleen latend met zijn pijnen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1