bfdr; g uitsluitend aan de Koningin ver- anhVoording za' worden gedaan. R. K. Meisjesvereenigingen in het Bisdom Haarlem. Givieravond werd te Rotterdam de af- gemcene vergadering gehouden van be- siiiren van K'. K. Meisjesvereenigingen in het bisdom Haarlem. De vergadering werd door den voor zitter. den "Zeereerw. Heer Pastoor A. "Verhoeven ie Schiedam, met gebed ge opend, waarna spr. de talrijke aan wezige eerw. heeren geestelijken en Ida mes- in hartelijke woorden welkom heette Door den secretaris, den Weleerw. pa- der R. Bouters, te Leiden, werden vervol gens de noiu'.en der vorige jaarvergade- ring gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag, hierna door den secretaris uitgebracht, "b'.eek, dat inhecaf- geloopen jaar vier bestuursvergaderin gen werden gehouden, resp. te Schiedam Leiden, Rotterdam en Schiedam. Het aantal afdeelingen, die bij den Bond zijn aangesloten, steeg van 7 tot 10; het aan tal meisjes, die lid zijn dier afdeelingen, klom van 562 tot 807, ging dus met 245 vooruit Na den toestand der verschillen de aangesloten vereenigingen te hebben «nagegaan, eindigt het verslag met een ikrachiige opwekking om overal in het bisdom ijverig mede te werken aan het oprichten van nieuwe i'neasjesvereenlgin- gen, want over het geheel genomen kan de toestand niet schitterend worden ge noemd. De Zeer eerw. pastoor A. Wreesman •te Rotterdam, bracht als penningmeester (vervolgens verslag over den financieelen (toestand der vereeniging uit. Het jaar .werd begonnen met een voordeeüg saldo van f30,62; aan contributie en bijdra gen werd ontvangen f47.50. Het totaal der ontvangsten bedroeg dus f 7S.12 [waartegenover werd uitgegeven "f50.92, zoodat er een batig saldo in kas is van «f27.20. Tot leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van pastoor Wrees man en mevr. G. Beukers, die niet her kiesbaar waren, werden gekozen de Z. teerw. heer pastoor H. Schroder te Rot terdam, en mejuffrouw J. D. C. Loh- jneijer te Haarlem. Alsnu werd overgegaan tot behande ling der ingekomen vragen. Op de door een der vereenigingen ge stelde vra,ag„Kan in een Kath. Meisjes- vereeniging een dansclub geduld wor den?" werd door een der bestuursleden geantwoord. De vraag., of dansen in zich geoorloofd is, beantwoordde spreker bevestigend, ana,ar de gevaren, die het dansen mede spreker op, dat deze in een dansclub niet direct aanwezig zijn, doch wel indirect, doordat meisjes, die zioh .in de vereeni- ging geoefend hebben, zich later naar publieke bxl-masqué's of andere bijeen komsten kunnen begeven. En daarom is het af te raden zulk een club op te rich ten, tenzij de omstandigheden, zooals spr. nader uiteenzet, die wenschelijk ma ken. De weleerw. pater Bouters behandelde daarna de vraag: „Waarom toch zoo .weinig meisjespatronaten Allereerst ging spr. na, wtft de taaie as der meisjespatronaten. Het patronaat pioet geven, wat in de opvoeding in het buisgezin, door welke omstandigheden dan ook, ontbreekt. Daaruit volgt, dat die taak tweeledig is: godsdienstige en huishoudelijke opvoeding. Daarna ontze nuwde spr. de bezwaren, die waren aan gevoerd tegen de oprichting van een dans club. De Zeereerw. Rector Clarijs drong ,aan op de lezing van het blad „Het Pa tronaat." Door den Weleerw. heer B. van Leeu wen te Scheveningen werd ingeleid de vraag: „Is het niet wenschelijk, dat de oneisjespatronaten oprichten een centraal- depót ,voor drukwerken?" Spr. betoogde dat zuLk een depot nood zakelijk is voor den bloei der meisjespa- Itronaten. Ten slotte gaf de Zeereerw. pastoor A. Verhoeven, te Schiedam, nog eenige pracösche wenken voor het bevorderen van orde en tucht in de patronaten. Na rondvraag werd daarna de drukbe zochte .vergadering door den voorzitter gesloten. Nationaal Comité van Actie voor de Kath. Pers en Lectuur. Gisteren hield dit Comité wederom een vergadering in het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis te Rotterdam. De heer G. Pelster leidde deze bijeen komst waarop alle leden tegenwoordig waren. In hoofdzaak was deze vergadering belegd ter vaststelling van de statuten en het huishoud el ijik reglement, (lie na een aangename discussie werden vastgesteld. Deze statuten en huishoudelijk regle ment zullen aan de goedkeuring van 'Z. D. H. den Bisschop van jiaaxlem worden onderworpen, daar de zetel te s Graven- hage gevestigd is. Ook was een séhrijven ingekomen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, waarin Monseigneur Zijne volle sympa thie uitsprak met het doel en streven van dit comité. Na bekomen kerkelijke goedkeuring op statuten en huishoudelijk reglement zal de wijze van actie nader worden bekend gemaakt De Sanatoriumdag. De „Kruisbanier" herinnerend aan den bloemendag van verleden jaar op het feest van O .L. Vr. tot verlossing der sla ven, die een halve ton voor het Dr. Ariënsfeest opbracht, zegt, dat Zondag 29 September dat feit herdacht en die actie herhaald wordt. Hei Federatief Bestuur van Sobrië- tas heeft alle afdeelingen der georgani seerde Kath. drankweer daartoe opge roepen. En 't heeft gevraagd: nóg eens pro paganda voor 'i werk der drankzuch tigen-redding, nóg eens inzameling van giften voor het Sanatorium. En dit, zoo mogelijk, overal, in heel 't land, op denzelfden dag, 29 Septem ber a.s. leder bestuur kan liet programma vast stellen overeenkomstig de plaatselijke omstandigheden, leder bestuur trachte geldelijke bijdragen te verzamelen voor het Dr. Ariënsfonds op een wijze als het 't meest geschikt voorkomt. De anti-tariefwetactie. In Limburg, zoo wordt aan de „Tijd" geschreven, vragen wij ons dikwijls af, vanwaar de geweldige actie tegen de komende Tariefwei? Zouden er werkelijk zuivere beginselen in 'net spel zijn en de atnti-tariefwetters 'i volksbelang op T oog hebben? Jammer genoeg moet die vraag ontkennend beantwoord worden. De tegenstand is zelfs nog niet eens van eigen bodem, maar wordt geleid en gesteund van u,it het „grosse Deutsche Vaterland." De grootste vijanden der Tariefwet zijn de Duiischers die hun eigen deur voor onze waren dichthouden, maar trachten den toegang voor hun handel en indu strie in Nederland open te houden. Reeds koopen zij "terreinen om den nade renden slag althans af te weren door hulpmiddelen. Maar bij de Duitscne fabrikanten en industrieelen, die de beweging met royale uitdeeling van honderdmarkscheine steu nen, voegen zich de honderden agenten van Duitsche huizen, die als één man om hulp roepen en de van uit Duitsch- Iand goed geleide beweging a'.s helpers steunen. Men beweert controle is er niet veel op maar goed ingelichte lieden beweren, dat vele Duitsdie firma's regel matig geldzendingen als steun aan het Anti-Tariefwet-Comité doen toekomen, om de Tariefwet tegen te werken. Een bewijs, hoe bang de Duitschers voor de toepassing der eigen industrie en handel beschermende wet zijn, is, dat alle contracten, die thans mei Duitsch- land worden a'gesloten, behoorlijk voor zien worden van de clausule, dat bij er bij komen. De strijd tegen de wet wordt van Duitschland uit gevoerd om economische, zeer zelfzuchtige redenen. De hulp der vreemden is door de Anti-Tariéfwetters met beide handen aan gegrepen. Hun waar, die zij ter markt brengen, is van huis uii niet zuiver. Hier staat niet een economisch belang voor op, maar eene allerverderfeüjksie politiek. Het Ministerie moet in 1913 aftreden, en de Kamer moet om. Het volk moet door de voorstelling, ais deed het minis terie een wandaad door de invoering der wet, aan den dijk gezet worden. Dan krijgen wij weer den heerlijken toestand van vóór jaren, toen al wat geloovig was, in een hoek geduwd werd en als haifberechiigd den mond moest houden. Daartegen dient gewaakt. Laat de pers het volk naar behooren inlichten, de strijders voor bescherming op de vesting blijven uitzien en waken, dan kunnen nen wij gerust 1913 afwachten en zal on ze Limburgsche en Noord-Brabaniscbe industrie, en onze handel herleven, welke nu door al dat gefr rijban del eenvoudig platgetrapt is. KORTE KRONIEK. Het bestuur van net Bakkerscomité heeft gisternamiddag een vergadering ge houden ter bespreking van het ontwerp- Bakkerswet-Aalberse. Men had beden kingen tegen het voorgestelde verkoop verbod, als zijnde dit practisch niet door voerbaar en tot onbillijkheden aanleiding gevende. De hoogleeraren D. van Blom, G. Knuttel en dr. J. G. Sleeswijk allen te Delft, hebben den glasfabrikanten en den arbei ders hun bemiddeling aangeboden. Op het verzoekschrift van het Limburgsch Kruisverbond en den Lirn- burgschen Mariabond aan den minister van binnenlandsche zaker., aandringende op krachtiger maatregelen tot beperking van aantal „verloven", zijn, zoo meldt het „Huisgez." ingekomen 501 adhaesie-adres- sen met 23.506 handteekeningen. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 18 September. Uit de begrootingen. In de memorie van toelichting op de begrooting voor bmnenlandsche .zaken wordt met betrekking .tot de Leidsche Hoogeschool het volgende medegedeeld: Tot hoogleeraar in het Volkenrecht aan deze universiteit is benoemd Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eysinga, tot dusverre hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, voor wiens wedde f 4500 is uitgetrokken, vermits hij met 1 Juli 1913 aanspraak zal krijgen op zijn eerste pe riodieke verhooging. Gelijk ten vorigen jaje aan de êtaten-üener aal .werd jnedg; gedeeld was hei aanvankelijk voornemen van den Minister erop gericht te pogen voor het Volkenrecht een buitengewoon liooglèeraar ter benoeming voor te dra gen en eerst dan tot instelling van een gewoon hoogleeraarschap over te gaan, wanneer mocht blijken, dat voor dit vak geen geleerde kon worden gevonden, be reid als buitengewoon hoogleeraar op te treden. Deze omstandigheid heeft zich in derdaad voorgedaan, op grond waarvan thans het hopgere bedrag is uitgetrok ken. Daarentegen heeft de Minister vrijheid gevonden in mindering ie brengen het bedrag, tot dusver uitgetrokken voor de bezoldiging van een hoogleeraar in het Zuidafrikaansch Recht. Na het eervol ont slag, .verleend aan mr. de Villiers, be staat .voorshands geen aanleiding dezen leerstoel te Leiden opnieuw te bezetten. Reeds lieten in den loop der jaren slechts zeer enkele Zuidafrikaansche studenten zich voor liet onderwijs in de rechtsge leerdheid inschrijven aan de Leidsche uni versiteit en er bestaat grond voor de verwachting, dat zulks in de toekomst nog rn mindere mate zou geschieden, nu de Amsterdamsche gemeenteraad on langs besloot een leerstoel voor ge noemd vak aan de gemeentelijke universi teit te vestigen. Onder deze omstandig heden achtte de Minister zich niet ver antwoord dezen post te handhaven. In- tusschen zou aldus aan de bepaling van art. 78 der hooger-onderwijswetwelke inhoudt, dat aan ten minste ééne univer siteit van Rijkswege onderwijs wordt ge geven in het Zuidafrikaansch recht, geen uitvoering worden gegeven. De Minister stelt zich daarom voor na tc gaan, of aan eene andere Rijks-universiieit deze leerstoel ware te vestigen. Hoogleeraar in het Russisch. Bij meer dan ééne gelegenheid is de wenschelijkheid bepleit, dat ook in de Slavische talen te Leiden onderwijs zou worden gegeven. Reeds ten vorigen jare deelde de Minister aan de Staten-Gene- raal mede, dat de vestiging van een leerstoel voor deze falen in overweging was genomen. Deze overweging heeft ertoe geleid thans een bedrag uit te trekken ter bezoldiging van een hoog- leeraar. Buitengewoon hooglceraarin de talen en de*geschiedenis van Assyrië en Babyion ië. De Leid sche universiteit is van ouds aangemerkt als de zetel van de wetenschap der Oostersche talen. Van deze talen waren er tot dusver twee, die niet op geheel voldoende wijze konden worden gedo ceerd. Sedert de benoeming vvan dr.Wen- sinck tot hoogleeraar in de Hebreeuw- sche taal- en ietterkunde en de Israëli tische oudheden vond een der twee ge- Ti cem-ue xaien, ner Arameescn, in uezen geleerde een alleszins ebvoegd docent. Voor Assy ris ch, een taal, welker be oefening èn uit linguïstisch oogpunt èn als middel om de beschavingsgeschie denis der Assyriërs en Babyloniërs te leeren kennen, ook in verband met de geschiedenis van Israël, een integreerend deel der Semitische studiën is geworden, bestaat alsnog eene leemte. Nu zich de gelegenheid voordoet een uitstekend ge leerde, die door zijne studiën op dit gebied een aangewezen man is om de Assyriologie aan de Leidsche universi teit te vertegenwoordigen, een leerstoel voor dit vak te doen innemen, meent de Minister een voorstel hiertoe niet achter wege te mogen laten. De jaarlijksche bezoldiging van f2500, welke dr. Mar- quart genoot als adiutor voor de Midden- Aziatische talen, is vrijgevallen door diens vertrek naar Berlijn. Gelijk bedrag ware thans aan den nieuw te benoemen buiten gewoon hoogleeraar als wedde ioe te kennén, i Assistenten. Uitbreiding van het aantal assistenten wordt noodig geacht met: een assistent bij de botanie, een assistent bij de zoölogie. Onder w ij s indevaccinatie. De buitengewoon hoogleeraar in de verge lijkende pathologie heeft een voorstel igedaan ter voorziening in de behoefte aan onderwijs in het kweeken en be reiden der animale vaccine en de prac- 'iische toepassing der vaccinatie. Aan de andere universiteiten bestaat voor de medische studenten de gelegenheid zich in dit onderdeel van hun vak te bekwa men. Te Leiden wordt de leemte ten deze gevoeld. Teneinde hieraan tegemoet te komen, heeft de buitengewoon hoog leeraar dr. de Jong noodig de hulp van een assistent tegen eene bezoldiging van fGOO, voorts f1000 voor eens voor de aanschaffing van toestellen en benoodigd- •h-eden en eindelijk een subsidie van f 1000 per jaar. De Minister kan zich met deze voor stellen vereenigen en heeft derhalve de daartoe benoodigde bedragen uitge trokken. Personeel. Met het oog op den dienst der bibliotheek is de aanstelling gewenscht van een derden bediende (stoker), voor wien f500 wordt uitge trokken. Ook de aanstelling van een schoonmaakster bij de pathologische ana tomie is noodig. Haar wedde ware op f 350 te bepalen. Materieel. \V egens kosten voor aanvulling en uitbreiding der verzame lingen en hulpmiddelen voor het onder wijs, voor reis- en verblijfkosten, voor personeele hulp en schrijfloonen, admini stratieve, huishoudelijke en andere uit gaven wordt een bedrag van ƒ376.992 aangevraagd. Hiervan is noodig voor het Acad. Ziekenhuis fl78.420. bibliotheek f 10.ÖS8, natuurkundig laboratorium i 16.280, enz. Met de gemeente Leiden kan een con tract gesloten worden, waardoor de pa tiënten van het nieuwe gesticht voor idioten V oo r g e e s t ter beschikking van 'het hooger-onderwijs zullen worden ge steld. Hiervoor zou de gemeente een bedrag van f1800 toekomen, welke som «op de begrooting is uitgetrokken. Uit de begrooting. Voor verhooging van subsidie aan de ambachtsteekenscholen te L e i d e n wordt uitgetrokken f 450 te Katwijk aan Zee f 450 en te N o o r d w ij k f 100.-. Subsidieverhooging wordt voorgesteld voor de inrichting tot opleiding van in strumentmaker te Leiden met f 460. Uit de toelichting van de begrooting van Justitie blijkt, dat het tijdelijk Rijks opvoedingsgesticht alhier voorloopig be stemd zal blijven voor opneming van tuchtloozen en perversen en van hen, die ten tijde van hun ter beschikking stelling den 17-jarigen leeftijd hadden bereikL Op de begrooting van Waterstaat is uitgetrokken f 8500 voor brugvernieuwing in den weg L e i d e nUtrechtsche grens en f 35.000 ter voltooiing der verbreeding van den Rijksweg Den H a a gL e i- den, die in totaal f 125.000 vordert. De globaal-kosten voor een nieuw post- en telegraafkantoor te A1 p h e n worden op f 32.000 gesteld. Ingekomen is voor Schoolkinder voeding f 0.76, gecollecteerd op het 10-jarig bestaan van de Leidsche Koetsiers- vereeniging „Verbetering zij ons Streven". Den len October a.s. zal alhier verschijnen een Christelijk Volksdagblad onder den titel „Het Dagblad". Mr. P. J. Troelstra zal óp Maandag 4 November alhier spreken over: De aan staande verkiezingen. Het aantal nieuwe leden, dat zich heeft laten inschrijven bij de vereeniging voor vrouwelijke studenten alhier, be draagt 46. Voor het examen hoofdacte is te 's-Gravenhage geslaagd de heer A.Verduyn van Oudshoorn. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 81/2 uur 's avonds Bondsgebouw, Rapenburg 10. Buitenge wone vergadering Propagandaclub St. Bonifacius. Spreker de Weleerw. heer Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Waarom Propaganda? Hengstenkeuring. Te Hoofddorp heeft gisteren de jaarl. provinciale hengstenkeuring plaats gehad. In het geheel waren er 39 heng sten ter keuring ingeschreven, waarvan er 12 uitkwamen. Van de omgekomenen werden er 5 afgekeurd en 22 goedge keurd. Deze zijn: Trauiwein eig. J. Ko perdraad te Muiderberg; Kasimir eig. dezelfde; Milo eig. A. J. Jutting te Gro ningen; Leon eig. M. van Wieringen te Haarlemmermeer; Manuel eig. Vereen. Hippos te N. Amstel; Wilhelm V eig. Vereen. Sloterweg, Epicure eig. T. Ha- nedoes, Kolonel eig. dezelfde, Bravo eig. K. Los, allen te Haarlemmermeer; Ho- chet eig. J. F. de Rijk te Mijdrecht; Mylord II eig. vereen. Oostzijde, Tancred eig. B.y Biesheuvel, Cicero III eig. ver eeniging Vooruit, Jonker eig. H. F. Bult man, Maiirank eig. dezelfde, Arthur II, eig. B. Biesheuvel, allen te Haarlemmer meer; Elegant V eig. Gebrs. van Gulpen ie Spaarndam; Amicus, eig. Vereeniging te Assendelft; Claudius Civilus eig. A. de Ridder te Noorder IJpolder; Corner lis R. eig. dezelfde; Emir ex Lion eig. J. F. de Rijk te Mijdrecht; Modello eig. D. van Gendren ie Weesperkarspel. De keuringscommissie bestond uit de heeren C. Oud te Waddingsveen, O. cbstermans te Eist en K. Godszen te s Gravenhage. De belangstelling van het publiek was aanmerkelijk minder dan vorige jaren, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vond in het prachtige oogstweer, waarop de landbouwers zoolang tevergeefs hebben gewacht. Den HaagVoorburg. De Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen heeft in een adres aan den Haagschen gemeenteraad medegedeeld, dat zij zich voorstelt haar spoorweg tus- schen 's Gravenhage en Voorburg ge deeltelijk ook met electricfteit te gaan berijden en haq^ net uit te breiden door ook in de verlengde Adelheidstraat spo ren te leggen. In verband hiermede heeft zij enkele wijzigingen ontworpen en voorgesteld in de tot 1926 loop en de concessie, die zij wenscht verleend te zien voor den duur van de rijksconcessie. H1LLEGOM. Gisterenmorgen werd onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van de Eerw. Zuster Rodboda, in leven Religieuse in de Orde van O. L. Vrouw, van Amersfoort, en Overste van het Mariagesticht alhier, ter aarde besteld. De Zeereerw. heer Pastoor droeg de Requiemmis op, waaronder het zangkoor de Rouwmis van Aug. jos. Engler uit voerde. Het lijk werd grafwaarts gedragen door de R. K. Kerk- en Armbesturen en de heeren P. W. Lommerse en J. H. M. Balvers. De eerwaarde zusters met de mère- superieure van het Moederhuis te Amers foort aan het hoofd, de beide weleerw. heeren kapelaans, de hoogste klasse der scholen en een talrijke menigte volgde de baar. Wij merkten op het kerkhof op den heer D. Wentholt, Burgemeester der gemeenten, den heer G. Veldhuijzen van Zanten, oud-wethouder. Op het nieuwe kerkhof bezit het klooster Maria-Gesticht een eigen zuster- graf. Het stoffelijk overschot der Eerw. Zuster Secunda, in 1887 op het oude kerkhof ter aarde besteld, is bij gelegen heid van den nieuwen aanleg der zuster- graven met de noodige toestemming van overheidswege overgebracht naar de nieuwe begraafplaats. KATWIJK AAN ZEE. Op den pu- blieken haringafslag waren de prijzen volle pekelharing f 18.1Ü a f 18.20, maatjesharing f 17.30, steurharingf 16.30 f 17.95, f 19.50, makreel f 11.60 p. kantje. WADDINGSVEEN. Officieel zijn can- didaat gesteld voor den gemeenteraad (vacature-Blanken) de heeren J. Bruins Slot, lib., J. Gerts, r.-k., J. G. Herfst, c.-h. en J. Rupke a.-r. WASSENAAR. DeTuinbouwvereeniging Wassenaar en Omstreken vergaderde gisteravond in 't Café Beyersbergen. De heer van Drent deelde mede, dat een cursus in tuinbouw zal worden gegeven. Tot heden hebben zich 22 deelnemers aangemeld. De heer J. Beumer van Sassenheim is benoemd tot hoofd van den cursus; de heeren Vermeeren en v. Drent tot leeraren. Eerstgenoemde geeft les in plantkunde, bemestingleer en scheikundede heer Vermeeren in bloemisterij en de heer Van Drent in fruit- en groententeelt. Men zal van de gemeente een locaal zien te krijgen om daarin de lessen te geven. De heeren Hilhorst, Kamphorst en« Lareman werden gekozen tot leden der Commissie van Toezicht. In 't laatst van 't jaar zal een tentoonstelling van Chrysanten worden gehouden aan den Nieuwen Deyl. Een der leden wenschte de tentoonstelling uit te breiden met de inzending van bloem werken. Hieraan zouden ook knechts kunnen deelnemen. Een ander lid wenschte het bestaande programma met 15 nummers te vermeerderen. Deze voorstellen werden zoo ingrijgend geacht, dat hieraan een afzonderlijke vergadering zal worden gewijd. GEWESTELIJK GEMENGD. Overreden door een auto. Gisteravond had op den Leidschen Straatweg onder Wassenaar bij den eersten uitgang van het Middelwegje een vreeselijk ongeluk plaats. De groenten- handelaar R. L. V. van Rijnsburg was met zijn hondenkar opweg van den Haag naar huis. Een auto kwam achter hem aan rijden. Op het signaal van de auto sprong V. van zijn wagen, struikelde en viel in zijn volle lengte voor de auto. Het gevolg was, dat de auto over hem heen reed en de man op de plaats dood bleef. Het lijk werd per rijtuig naar Wassenaar vervoerd. De lijkschouw werd verricht door den gemeente geneesheer Dr. A. Deutz. Gevat. Gisterenmiddag werden bij een fietsen handelaar in de Haarlemmermeer twee fietsen gestolen. Nauwelijks werd de bestolene dit gewaar of hij sprong op een fiets en rende de dieven achterna. In Ni#.uwveen gekomen moest de man van vermoeienis de vervolging staken. Hij ging toen naar het postkantoor en telefoneerde het gebeurde naar Nieuw koop, waar de dieven vermoedelijk zouden passeeren. Nauwelijks was dit bericht hier aangekomen of de politie was op haar post en wachtte het tweetal op. Toen deze bij aankomst alhier zich ontdekt zagen, wierpen zij de fietsen weg en wilden over de straat en door het water vluchtten, wat hun niet gelukte. Zij werden achterna gezet, gegrepen en zaten nu spoedig achter slot en grendel. Land- en Tuinbouw. Uit de Bloembollenstreek, De export van bloembollen loopt ten: einde. Wel worden nog eiken dag kisten hyacinten, tulpen en narcissen verzon den, doch de eigenlijke campagne kan als afgeloopen beschouwd worden. De be-" stellingen 'uit het buitenland, die nog in.-" komen, worden met spoed uitgevoerd,' want voor de meeste bollen is de tijd van planten of opzetten reeds daar. Meer. en meer beginnen de kweekers de? par tijen, welke ze niet naar hun zin hebben: kunnen verkoopen, op te planten, zoo wel de hyacinten als de tulpen. Van de tulpen liepen gedurende het handelssei zoen alleen de prijzen van Proserpine (enkele vroege tulp) en Couronne d'Oc (dubbele vroege tulp) omhoog, terwijl de andere soorten dalende bleven. Werc| verleden jaar van verschillende soorten (Murillo, Salvator Rose, Leucretia, Le Matador, La Candeur, Rubrorum, Tour-- nesol, e.a.) het leverbare goed vrijwel' uitverkocht, thans kan nog aan alle aan vragen worden voldaan. Van de enkele, soorten bleken vooral de paarsgekieurde (Wouwerman en v. d. Neer) schaarsdf; tengevolge van (Ie enorme hoeveelheid! welke in 1910 was uitgevoerd. Dioor de lage prijzen van Murillosoorten werd in! het buitenland meer Murillo verlangd dan La Reine, vandaar dat de Jaatstef hoewel nog in groote massa's uitgevoerd in prijs is gedaald. Over 't algemeen! was de prijs der hyacinten hoog; mi-> niaturen (omvang van 1214 c.M.)yf welke voor korten tijd voor fl.75 pefl( honderd werden verkocht, brachten nu van f2.25 tot f2.50 op, vooral de kleuj rein enkel rood (Moreno), enkel wit (L'Innocence), enk-el blauw (Queen ol the Blues). De laatste blekep dit ja,a$ Yiii schaarst té zijn,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2