BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 895. 3)e &McbeHe Sou/tornt Bureau OUDE! SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 18 September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Waarom wrevelig? Er spreekt een niet te onderdrukken wrevel uit de beschouwingen der liberale bladen over de troonrede, als zij er gewag van maken, dat de regeering de grond wetsherziening op haar program heeft geplaatst. Wel zegt b.v. de „Nieuwe Rott. Crt dat de indiening van ontwerpen betref fende de grondwetsherziening winst zal zijn „voor wie tegenover de regeering gezeten zijn", maar het blad voegt er dan ook in één adem bij „doch ook voor de anderen." in dat staartje zit het vergif, het vergif, dat heel de liberale pers een oogenblikje bedwelmt. Door de indiening van ontwerpen betreffende de grondwetsherziening zal toch aan dat ge deelte van het Nederlandsche volk, het welk prijs stelt op het behoud en op de gelijke berechtiging van de bijzondere school, duidelijk gemaakt worden, dat de christelijke regeering met zijn gerech tigde wenschen zal rekening houden. En dat gedeelte van het Nederlandsche volk is gelukkig nog zóó groot, dat het in staat is de liberale pers te imponeeren. En daarom vreest zij reeds in het voor uitzicht van de indiening van de ont werpen en maakt zij er de regeering een verwijt van dat deze, ofschoon het nog zoo kort voor 1913 is, de grondwets herziening aankondigt. Maar wie, die onpartijdig oordeelt, zal betwijfelen, dat het een recht van de regeering is, om, als de verkiezing nadert, aan de kiezers, die te beslissen hebben, in duidelijke woorden aan te geven, wat men van haar te verwachten heeft. V De groote trom. Boem 1 De groote trom is gisteren ge slagen. ';ls de laatste keer zoo ongeveer decreteerde mr. Pieter Jelles Troelstra dat wij op v r e e d z a m e wijze propa ganda maken -voor algemeen kiesrecht. L>e regeeringspartijen weten dus nu waar zij zich aan te houden hebben!Zij mogen nog zoo hard werken voor de totstandkoming van de sociale wetten, voor de grondwetsherziening, waarbij dan ook vanzelf de kiesrechtkwestie ter sprake komt, dat alles kan haar geen genade schenken in de oogen van mr. Pieter Jelles Troelstra en zijn volgelingen. Eerst en voor alles moeten zij hun zin hebben 1 De vraag van de menigten um sociale weigeving, om leniging in de oogen- blikkelijken nood' wordt overstemd door op de groote trom te slaan voor algemeen kiesrecht: Boem! Boem! En de „zelf bewuste" sociaal-democratische arbeiders trillen van begeestering voor algemeen kiesrecht en voor de obstructie, die hun vertegenwoordigers in hun belang in de Tweede Kamer drijven. T Fraaiste is nog dat ook in de partij zelf de obstructie aan de orde van de dag is. Zoo werd gisterenavond een ver gadering gehouden van de S. D. P. waar aan de S. D. A. P. ontzegd werd hetrechL waarvoor zij nota bene den geheelen dag in de weer waren geweest, om voor alge meen kiesrecht te ijveren! Dat moest het monopolie zijn van de S. D. P. 1 ALGEMEEN OVERZICHT. 1 't Is in ons land heel wat rustiger ge<- igaan bij de opening der Staten-Generaal dan in Hongarije jwaar gisteren dezelfde „plechtigheid" rwe mogen dat woord hier wel tusschen aanhalingsteekens plaatsen aan schouwd werd. Over de opening van het Hongaarsche parlement bevatten nl. de Berlijnsche bladen nog schilderachtige bijzonderhe den. Schoft, schurk, ellendige schooier behoorden tot de zachtste namen, die de president, graaf Tisza, van de oppo sitie te hooien kreeg. Ook1 de minister president Lukacs kreeg zijn deel. Hond, {laffe schurk, riepen ze hem toe. Tisza durft tenminste nog voor den dag te ko men, maar jij verschuilt je achter je 'bank, kom cr uit schoft. Al wat voor projectiel gebruikt kon worden, werd tevoren uit de za,al verwijderd, zelfs boe ken papier en inktkokers. Dat kon ech ter niet verhinderen, dat men elkaar toch iOp andere wijze wist te treffen. Maurits Esterhazy kreeg een beet in de rech terhand. In de korte pauze, die om kwart voor twaalven gehouden werd, haalde de oppositie allerlei levenmakende instru menten in de zaal, automobiejhorens, wekkers en groote bellen, zooals de koeien om den hals dragen. Zoodra on der de middagvergadering de president zijn bel zwaaide, kWamen ook alle bel len van de oppositie in beweging. Hier hield een lid een solo-voor dracht, elders weer zong men in koor cabaretliederen. Zoo ging het lieve leven den ganschen middag door. De commissaris van politie heeft de afgevaardigden der oppositie gesoim- meerd de zaal te verlaten en toen allei sommaties zonder uitwerking bleven, wierpen de politieagenten zich op de bedoelde afgevaardigden, die hevigen tegenstand boden. Er moesten afgevaar digden van den grond opgenomen en naar buiten gedragen worden. Een af gevaardigde kreeg een ontwrichten arm, een andere, die uit de handen der agen ten ontsnapt was, kwam in de banken der afgevaardigden ferug, waar hij in zwijm viel. Een derde viel bewusteloos in de wandelgangen na een wanliQpigen' tegenstand geboden te hebben. Apponyi werd ook gesommeerd te ver trekken. De afgevaardigden der oppositie smeekten hem vrijwillig heen te gaan. Ten slotte zag de commissaris ervan af om tegen hem op te treden. De afgevaardigden hadden in het ihe- micycle een barricade opgeworpen, die agenten moesten opruimen, alvorens hen te Kunnen oereiKen. Toen de politie de zaal binnendrong, begonnen de afgevaardigden der oppo sitie te schreeuwenCommissaris, waag het niet ons aan te raken. Wij zullen ons verzetten, als men ons de zaal uit wil zetten. Dikwijls waren 6 agenten niet vol doende om één afgevaardigde, die zich als een waanzinnige verdedigde, meester te blijven. De afgevaardigden der regerings partij hielden zich tijdens het tumult op een afstand. Er waren meer dan twee uur noodig om de uitzetting te bewerkstelligen. De gewezen minster van justitie Polo- nyi veroorzaakte groote moeitedei agenten konden hem eerst 11a heftigen tegenstand wegbrengen. Om in de lijn te bl,ijlven van boven staande mededeelingen laten wij hier een en ander volgen over den opstand Nicaragua De toestand wordt daar met den dag ernstiger en de weinige berichten de rebellen hebben de meeste telegraaf lijnen doorgesneden die uit verschil lende plaatsen komen, rechtvaardigen ten volle de zending der Noord-Ameri- k'aansche marine-soldaten. De grootste afdeeling dezer troepen .bewapend met geschut en machine-geweren, is op marsch naar Granada, waar de toestand van dien aard is, dat hulp dringend noo dig is. Hier worden talrijke onderdanen van de Vereenigde Staten en een onder- wijs-inrichting met een 60-tal dames studenten, een inrichting welke onder Fransch bestuur staat, sinds 2 maanden belegerd, en zullen van honger moeten omkomen, zoo de Noord-Amerikaansche soldaten haar niet spoedig zullen ont zetten. Het grootste gedeelte van het land schijnt overigens in handen van de rebellen ook de hoofdstad Managua is van de buitenwereld afgesneden en er heerscht groot gebrek aan levensinid delen. Ook hier ziet men de aankomst der Amerikaansche troepen .met verlan gen tegemoetde rebellen zullen daar wel geen hardnek'kigen tegenstand bie den, want reeds op het bericht dat de Amerikaansche Jantjes naderden, heb ben zij zich van de stad teruggetrokken. In Mexico is het niet veel beter gesteld. De Mexicaansche rebellen hebben we- iderom een Noord-Amerikaan, een mijn- directeur te Ét Trgre (Sonora) gevangen genomen. De troep, onder bevel van. generaal Salazna, deed een verwoeden aanval op de gebouwen der mijn, maak ten zich van alles meester en voerden: den directeur met 5 van zijn ondergje- schikten, als krijgsgevangenen, met zicji mede; Generaal Salazna eischt van de stad Douglas (Arizona) voor de vrijlating der gevangenen, een losprijs van 100.000 dollar. Dit schijnt echter wel ihet eenig succes, dat de rebellen in de laatste dagen be haald hebben. Te Ojinaga, een stajd, die zij nog geen week in hun bezit hadden, werden zij door de regeerings- troepen verslagen en op de vlucht gedre ven. In Oaxaca gebeurde hetzelfde. De reb.ellen bezetten daarop San Fe lipe en Etla, maar ook hier werden zij door de regeeringstroepen niet met rust gelaten. Een hevig gevecht ontstond,/ waarbij de opstandelingen moesten wij ken en 150 dooden en verscheidene honderden gewonden op het slagveld moesten achterlaten. De bondstroepen hadden 41 dooden. Verder zouden, volgens berichten uit El Paso (Texas) de twee voornaamste leiders der revolutie nl. de Orozco's gevangen zijn genomen. Vader en zoon, zouden na het laatste gevecht met del regeeringstroepen op Amerikaansch grondgebied gevlucht zijn, waar zij door kapitein Mitcehll, den bevelhebber van de grenswacht der Vereenigde Staten te El Paso, werden gevangen genomen. En nu is, na al deze berichten over vechtpartijen en oproeren, een mededt'e- !ing betreffende den vrede rtusschen Italië en Turkije wel op haar plaats. Uit Constantinopel wordt aan de „Maiin" gemeld, dat de Oltomaansche minister van buitenlandsche zaken de volgende verklaringen heeft gedaan aan den bijzonderen correspondent van de Laat Europa gerust blijven en geen igeloof hechten aan bevestigingen, die een zekere strekking hebben. De oorlog tusschen Turkije en Bulgarije zal niet uitbreken. Wat betreft de voorloqpige vredes onderhandelingen, verklaarde de minis ter: Van beide zijden hebben wij op ions eerewoord beloofd, dat wij geen jmededeelingen zouden doen aangaande de vredesonderhandelingen. Alles wat ik u mag zeggen, kan ik in de volgende woorden samenvattenDe algeineene stand van zaken der onder handelingen is op den goeden weg. GEMENGD. Aan het „Beriiner Tagebiiatt" wordt geseind, dat de onrust onder de bevolking van het eiland Sa mos van dag tot dag toeneemt. Politieke moor den volgen elkander zeer snel op. Een bende roovers heeft de staatskas van Samos geplunderd en zich daarna in het gebergte verschanst. Gendarmes enTurk- sche troepen achtervolgden hen. Daarbij moet het tot een strijd gekomen zijn, waarvan de uitslag echter onbekend ge bleven is. De revolutionnaire beweging neemt hand over hand toe. De bevolking verlangt steeds uitdrukkelijker de terug trekking van 't Turksche garnizoen. Uit Kanton wordt gemeld, dat on der de voor de bewaking van de vreem- delingenwijk bestemde Indische troepen muiter ij is uitgebroken. Zij schoten ee,n Indisch officier neer en bedreigden de andere officieren. De troepen werden naar Hongkong teruggezonden en door nieuwe vervangen. Naar uit Petersburg aan de „Lokal Anzeiger" gemeld wordt, zijn te Sebas- topol opnieuw 16 matrozen van een der kruisers van de Russische Zwarte Zee-vloot wegens muiterij gevangen genomen. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Petersburg, dat te Blagoweschensk (Si berië), de directeur van de stedelijke bank, aldaar, Semeron, gevangen geno men is. Hij behoort tot een internationale bende van valsche munsters, die reeds een paar millioen valsche honderd- roebel-banknoten in omloop hebben ge bracht. De bende moet vertakkingen heb ben over geheel Siberië, Polen, Finland, en den Kaukasus. Achteraf verluidt dat in de laatste dagen dikwijls op militaire trei- 11 e n, die de soldaten van de manoeuvres in Baden naar hun garpizoen terug brachten, aanslagen gepleegd zijn. Naar den, militairen trein van het 114de regiment infanterie werd bij Lörrach met Steen en geworpen, teil gevolge waarvan de machinist zwaar gewond werd. Bij het station Schopfheim is öok met steenen naar een militairen trein gegooid, waar bij een cogpé getmfjjga werd.» waarin Of ficieren zaten. Een officier werd door glasscherven ernstig gewond. Ondanks een ijverig onderzoek is men er totnutoe niet in geslaagd, den dader te pakken te krijgen. In het dorp Grussen bij Pyrmont hebben spelende kinderen in dicht struik gewas een pot vol oude munten ge vonden, in het geheel niet minder dan 1800 stuks. Zij dagteekenen uit de 15e 16e en 17e eeuw. Het Engelsche stoomschip Barnes more te Saloniki zonder loods de haven willende binnenvaren, is op eein torpedo gestooten. Het schip is zwaar be schadigd. Verscheidene van de be manning zijn gewond. Te Ditton (Lancashire) heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. De berichten spreken van 12 dooden en 50 gekwetsten In de buurt van Plock, in Polen, bevindt zich het oude kasteel Wladimirs- ki, eens het eigendom van de baronnen van Liwecki-Pruss, De laatste van het geslacht, een barones Helene, stierf in 1855. Na haren dood verkochten de erf genamen het kasteel en de nieuwe eige naar maakte er een jeneverstokerij van. De meubels waaronder ook een oude schrijftafel was, wérden aan kooplie den verkocht. Een van hen ontdekte on langs in de schrijftafel een geheime berg plaats, waarin zich een vergeeld papier bevond met een plattegrond van 'tkas teel, bij een kamer was op een plaats aangeteekend dat zich daar „mijn groot ste en eenige schat" bevond. De koop man kocht den bouwval voor 5000 roe bels. Nu ging hij aan het zoeken naar den schat. Hij vond de aangegeven plaats, oraic aen muur open en stuine op een met zilver beslagen kistje. On der het geraamte van een klein hondje lagen een met briljanten, bezette hals band en een gelijksoortige ketting. Ken ners schatten hun waarde op 50.000 roe bels. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den adelborst le klasse bij de kon. marine-reserve 'C. Kromwijk eervol ontslag verleend; is aan den adelborst le kl. G. F. N. van Doorn eervol ontslag verleend; zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Rotterdam, le kantoor, C. R. J. Bentfort van Valkenburg, ontvan- ger-enireposeur der invoerrechten en ac cijnzen te Rotterdam; tot ontvanger der directe belastingen ■en accijnzen te Hoorn (buitengemeenten) C. A. de Vassy, ontvanger derzelfde mid delen te Hattem; te IJzendijke P. N. van Remortel, ontvanger der invoerr. te St. Pieter; te Domburg, K. N. Houtman, ontvanger derzelfde middelen te Hedel; te Blokzijl, F. C. B. F. Alpherfs, ontvan ger der directe belastingen invoerrechten en accijnzen te Ittervoort; is aan H. Smits, te Amsterdam, eervol ontslag verleend als bur eel ambten aar van den rijkswaterstaat 3e kl. is benoemd tot schoolopziener in "het district Deventer A. Rienks, thans school opziener in 'het district Ti el, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Hofbericht. Te 2 uur 47 min:, eenige minuten vroe ger dan was aangekondigd, hebben gis teren de Koningin en de Prins de resi dentie weer verlaten en zich begeven naar Soestdijk, uitgeleid door den burge meester jhr. mr. van Karnebeek en den gouverneur der residentie, generaal De Meester. Een talrijke menigte juichte het vor stelijke echtpaar in de Rijnstraat en bij het station toe. Ook bij de aankomst aan de halte Soestdijk, te 4 uur 10 min., heeft een talrijk publiek de Koningin en den Prins hartelijk toegejuicht. Unie R. K. Studenten-Vereenigingen. Na afloop der jaarlijksche retraite, die dit jaar wederom te Noordwijkeirhout werd gehouden, vergaderde de Unie der R. K. Studenten-Vereeniging in Neder- land in het Warmor.derhek te Warmond. Bij ontstentenis van het overig Unie- ibestuur opende de heer Jos. Spooren- berg de vergadering en hield een rede over: „Maria en de jonge man", welke door spr. ooj; op. het Maria-Congres te Maastricht was gehouden. De heer Aug< Ides, onderwijl, evenals Mr. P. A. Hal, aangekomen, dankte den spr. en, deed voorlezing var. het Jaarverslag. De voornaamst: p'riten waren: het' nieuwe contract vopr het „R. Stud.-blad,'* dat zich in stevigen bloei mag verheugenj de internationale studentenmeeting te Maastricht, zoo schitterend geslaagd ei^ de Wageningsche quaestie, welke dej Unie-praeses getracht had op eenvoudige! wijze te vereffenen. De heer H. P. J. Koenen uitte den wensch, dat het volgend jaar de retraitej ook eens meer in het bereik van del zuidelijke studenten zou zijn. 1 Verder werd besloten, dat het Unie- bestuur aan het retraitehuis St. Clemens een dankbetuiging zou zenden. Zoowel' de leiding Van den Z.E. Pater Jansen, prof. theol. te iWittam, als de verdere zorgen waren boven allen lof. Aan de orde was nu de behandeling! van het, concept der statuten. Na een, ingewikkeld en heftig debat, waarin aan houdend te vergeefs op stemmen werd aangedrongen, kwam een motie van den, heer C. Prinzen in stemming. Deze be oogde, de behandeling van dit concept van de agenda af te voeren en eerst te! bespreken in de verschillende veret'ni- gingen. Amendementen vóór half Decern-, ber ingediend, zouden na schriftelijk^ gedachtenwisseling op een algemeene vergadering vóór half Februari behan deld worden. Per vereeniglng werd ge stemd Amsterdam, Delft en Leiden vóór, Utrecht blanco. Verder werd besloten, het R. S. B. bij wijze van proef voor den tijd van één ancfernvoonfteI"orrT'naa'r meeraêreJ1m werking der Vlaamsche studenten ta streven b.v. door een redactie te Leuven aan te zoeken, vond weinig bijval. De heer Aug. Ides hield nu als LJnie- praeses een afscheidsrede, constateerde? met genoegen, dat de Unie-idée veld won en bedankte zijn m ede-best uur sle- leden. Hierna werd de vergadering met ge* bed gesloten. Uitbreiding Staatsmijnveld. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Heerlen heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met het verzoek haar goedkeuring te onthouden aan de wets ontwerpen betreffende de uitbreiding van het Staatsmijnveld. Het wil adressant voorkomen, dat du door die omwerpen beoogde toevoeging van de zoogenaamde Maasveiden aan het Staatsmijnveld, niet alleen niet nood zakelijk, doch in menig opzicht zelfs hoogst onraadzaam te achten is, en dat door de aanneming van deze wetsontwer pen een verdere stap gezet wordt op den weg, ,die leidt tot Staatsmonopolie in dien zin, dat afgezien van de thans door particulieren geëxploiteerde weinig om vangrijke velden, de mijnbouw in Neder land overigens uitsluitend bij den Staat zal gebracht worden; door het vestigen van een Staatsmonopolie zal, volgens haar, het ontstaan van andere takken van nijverheid, met name van ijzer- industrie, worden tegengehouden. Interparlementaire Conferentie. De Algemeene Raad van de Interparle mentaire Unie, welke thans te Geneve! vergadert, besloot, dat de volgende alge meene vergadering in 1913 te 'sGraven- hage zal bijeenkomen. R. K. Militairen. Op de Staatsbegrooting voor 1913 Hoofdstuk VIII (Oorlog) is uitgetrokken een post van f5000 voor den bond van Ned. R. K. Militairenvereenigingen in Nederland. Eveneens vinden we in genoemd bo «d stuk vermeld, dat in een der parochies te Arnhem een geestelijke zal worden ge plaatst, speciaal belast me't de geestelijke verzorging van de Roomsch-Katholieke militairen en hunne gezinnen te Ede. Ter bestrijding van de u .vaan verbonden uitgaven, met inbegrip an reis- en ver blijfkosten, is thans op een bedrag van f2000 gerekend. Landweeroefeningen. In jiet jaar 1913 zuilen geen landweer- oefeningen gehouden worden. Wel zullen groote manoeuvres plaats hebben. Geheime Oorlogsuitgaven. Blijkens de Oorlogsbegrooiing voof 1913 vraagt de Minister een bedrag vaif f 2500 „geheime uitgaven" .aan» van weljj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1