Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 14 September. De heer Corns. A. Bonten gedipl. muziekleeraar en organist alhier is be noemd tot muziekleeraar aan het Gym nasium te Katwijk. De algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Vee artsenijkunde heeft in verband met het 50-jarig bestaan der Maatschappij o. a. iot eerelid benoemd prof. dr. D. A. de jjong, buitengewoon hoogleeraar alhier. Na afloop van den boottocht te Rotterdam en een kort bezoek aan Vlaar- khngen hebben de leden van jhei 4de Internationaal Congres voor godsdienst geschiedenis gistermiddag aangezeten aan oen maaltijd in het hotei de Twee Steden te 's O ra ven h age. Er waren 150 deel nemers. Mr. A. J. Fokker, voorzitter der commissie van ontvangst, sprak het welkomstwoord, waarna de congres-voor zitter, prof. Chnntepie de - la Saussaye, een geestige toespraak in het Hollandsch hield, de eerste redevoering, die in onze taai werd uitgesproken. Prof. Carpenter, uit Oxford, huldigde aan het dessert prof. de la Saussaye. Hij dankte nog eens voor de goede ontvangst in Leiden, waar zelfs de trams ter vrije beschikking van de congresleden stonden, waar gezellige afiernoon-tea's waren aangericht, waar door men zijn Engelsch hart had ge wonnen; dan ook vooral voor de gast vrijheid, die velen in Lesdsche families hadden genoten. Tegen 9 uur was het maal geëindigd; groepjes Eiigelschen vertrokken om nog 's nachts over te stekende overigen bleven nog hier en daar gezellig na praten. Voor de afd. Gymnastiek der 3 Oc tober sportbetooging zijn nog 2 medailles beschikbaar gesteld en wel: 1 verguld zil veren medame voor die vereeniging die den besten indruk maakt door haar werk enz., en 1 zilv. medaille voor die vereeni ging die met het het grootste aantal leden aan de beiooging deelneemt. De Maria-vereeniging zal op Maan dag 23 September, in het gebornv van den Ned. R. K. Volksbond een feestelijke bijeenkomst houden, waarop haar o. a. een vaandel zal worden aangeboden. De bekende drankbestrijder, de W.Eervv. pa ter Borromeus de Greeve O. F. M., zal als spreker optreden, terwijl de dames Dora de Graaf (sopraan), Anna Bertels (alt), en Mien Pieck (piano) welwillend haar medewerking hebben toegezegd. De „N. Roti Ct" van gisteravond meldde, dat bij de directie van het open baar slachthuis het voornemen bestaat, aan B. en W. voor te stellen, de veror dening op den invoer van vleesch zooda nig te wijzigen, dat het mogelijk zal zijn dat vleesch, afkomstig uit steden, waar een openbaar slachthuis is gevestigd, te dezer stede kon worden ingevoerd. Drt bericht is niet volledig; volgens de verordening is het op het oogenblik verboden vleesch in te voeren zonder ver gunning van B en W. De wijziging, die m voorbereiding is, zal deze voorafgaan de vergunning opheffen voor dat vleesch dat uit steden met een openbaar slacht huis afkomstig is. Dit vleesch moeteven- wel op het Letdsch abattoir ook worden gekeurd. Zoodanige wijzigingen van de verorde ning, dat invoer van het z.g. Argen- tijnsch vleesch mogelijk is, worden, naar ons werd verzekerd, niet voorbereid. Invoer van dit vleesch zelfs bij kleine hoe veelheden zal hier dus wel verboden blij ven. Parkconcert. Het programma van het parkconcert op Dinsdag, 17 Sept, 8 uur 's avonds, te geven door het Leidsch Muziekkorps, directeur Joh. C. Geijp, vermeldt de vol gende nummers: No. 1. „Mit Ei di en laid)", marsch, von IBlon. 2. Ouverture „Fra Diavolo", 'Auber. 3. „Wer kann dafür", Wals Gilbert 4. Fantaisde uit „Alianora", •Vink. 5. a. Ferbelliner Reftermarsdi, iHenrion. b. „La Baya", Christine. 6. Fantaisie sur „La fille de Ma. Angot, Offenbach.''7. „Silent Heroes", marsch, iBrogand. i ROOMSCHE AGENDA. Zondag 8 uur 's avonds. Zita-Ver- «eniging, Noordeinde 52. Groot concert in den electrisch verlichten en versierden tuin. Woensdag 8i/2 uur 's avonds. jBondsgebouw, Rapenburg 10. Buitenge wone vergadering Propagan da club St Bonifacius. Spreker de Weleerw. heer |Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Waarom Propaganda Watervoorziening. In druk is verschenen en verzonden aan de raadsleden der betrokken ge- meenten het door den heer J. Schotel te Rotterdam samengestelde officieele rap port van de commissie belast met het on derzoek naar goed drinkwater, in ver band met eene eventueel te stichten wa terleiding voor de gemeenten Lisse, Hillegom en S assenhei m. Wij ontleenen aan dat rapport het volgende: In de eerste plaats moest een terrein voor den aanleg der prise d'eau worden gezocht. Op-drie plaatsen werden borin gen gedaan, te Hillegom en te Lisse. Op verschillende diepten zijn in die boorgaten proefputten met {filters ge steld om van die diepten watermonsters te kunnen onttrekken, weljce ter. onder zoek zijn opgezonden aan het Centraal- Laboratorium ten behoeve van het Staats toezicht op de Volksgezondheid te Utrecht. Op grond van de uitkomsten van de wateranalysen, welke aantoonen, dat het bij de grondboring te Hillegom (in de nabijheid van de gasfabriek) gevonden water in alle opzichten van bpter kwali teit is dan dat hetwelk in Lisse werd ge vonden, werd besloten te trachten daar ter plaatse de voor den aanleg van prise d'eau en zuiveringsinrichtingen benoo- digde gronden in handen te krijgen en, zoo deze pogingen met gunstigen uitslag bekroond werden, daarvan een avant- proejt met kostenberekening enz. op te maken. De pogingen werden met gunstigen uit slag bekroond. Uit het eerste watermonster bleel(, dat de scheikundige samenstelling van het water 700 is, dat het voor alle doeleinden kan gebruikt worden; het 2de watermon ster, hetgeen genomen was uit de hooger gelegen grondlaag, b'.eek echter van nog betere kwaliteit te zijn. Aan te nemen is dus, dat de putten voor de prise d'eau geplaatst zullen moe ten worden, haaks op den grond water stroom, derhalve in eene lijn, evenwijdig aan de duinenrij hetwelk in het onder havige geval wil zeggen langs den Loot- serweg te Hillegom. Als grondslag van het ontwerp dient het vermoedelijk waterverbruik der ge meente. Zoo men het metersysteem toe past, wordt het gebruik p~r jaar en per persoon berekend op 60 a 70 M3. Het vermoedelijk zielenaantal wordt in 1923 geschat voor Hillegom 11200 voor Lisse 9000, voor Sassenheim 4600 in 1938 resp. 15200, 14700, en 7000, daar geconstateerd is, dat de bevolking van genoemde gemeente in de jaren 1905—1911 resp. 2i/2> 35/s en 31/3 pCt. vooruitgang. In verband met deze cij- feros wordt het verbruik van de drie ge meenten geschat op 331200 kub. M. en in 1938 op 574700 kub. M. Het zal mogelijk zijn een dienst van waterlevering binnen elke gemeente' af zonderlijk in het leven te roepen en wel zoodanig, dat in dit opzicht elke gemeen te heer en meester op haar eigen gc'jied kan blijven. Het buizennet zal uit twee hoofddee- len bestaan nl. uit de hoofdaanvoerlei- ding en uit de afzonderlijke verdeelings- netien der drie gemeenten. Als plaats voor den watertoren, drager van 't hoog- reservoir, is aan te wijzen het terrein nabij ,den vcormaligen tol te Lisse. De globale raming van kosten bej- draagt 321000 gld. De ontwerper komt ten slotte tot de volgende conclusies le. Een naamlooze vennootschap zal zijn op te richten, waarvan de drie ge meenten de aandeelhouders zijn, welke zich ten doel stelt de aanleg en de ex ploitatie van de inrichtingen tot ver zameling, zuivering en levering van het water aan elk der drie gemeenten. 2e. Elke gemeente draagt binnen haar gebied zorg voor den aanleg en de ex ploitatie van het plaatselijk verdeelings- net, behoudens vaststelling van unifor me technische voorschriften in overleg met de N. V. 3e. Het aandeelenkapitaal {Ier N. V. zal ongeveer 260.000 gld. groot moeten zijn, waarvan het aandeel der gemeen ten Hillegom, Lisse en Sassenheim zal bedragen resp. 104000104000 en 52000 gulden. 4e. Voor den aanleg der plaatselijke netten zullen de volgende bedragen noo- dig zijn. Voor Hillegom 35000, voor Lisse 15000, voor Sassenheim 11000 gld.wel ke gedragen nog vermeerderd moeten worden met die, welke noodig zijn voor de aanschaffing van aansluitingsmate riaal en van watermeters. HILLEGOM. Gistermorgen viel de Eerw. zusier-overste Maria Radbodo plot seling neder, en hét bleek bij oogenblik- kelïjk geneeskundig onderzoek dat ze overleden was. Ruim 52 jaren was de Eerw. Zuster- overste alhier in het klooster van de orde van Amersfoort werkzaam. Bij haar 50- jarig jubileum ontving zij de koninklijke onderscheiding van benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zij heeft meer ,dan een geslacht op Hiliegom zien opgroeien ,en was, wij mogen het zonder eenig voorbehoud zeggen, algemeen hoog geacht en bemind. Dinsdag a.s. zal haar kerkelijke uit vaart gehouden worden en haar ter aarde bestelling plaats hebben. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag waren de prijzen der haring volle pekelharing f 19.30, maatjes pekel haring, f 17.40, steurharing f20.10, ma kreel f 10.95 per kantje. OUDE WETERING. Betreffende de ter gelegenheid van Koninginnedag al- hiei gehouden wedstrijden kan nog wor den medegedeeld, dat de prijzen voor de schoonste versiering werden behaald door T. L06, eerste prijs, A. Keizer, tweede prijs, en mej. HoekstraBaret, derde prijs. Bij de gondelvaart behaalde de eer ste prijs de gebr. Los, tweede prijs Uit- iendaal, derde prijs A. Keizer. Een woord van lof voor het welslagen der feestelijkheid, vooral der goiidelvaart, komt ongetwijfeld toe aan den heer dr. Melchior, den eere-voorzitter. SASSENHEIM. Bij testamentaire be- isc'.iiiviiing is door wijlen mevrouw Kruyff aan de Ned, L(erv.kerk alhier yerrnaakt f1000, aan de Diaconie f500 en aan de .Fröbelschool f 500. De verzending van postpakketten is •dit najaar van dien aard, dat tijdelijke uitbreiding van personeel noodzakelijk was. Uit Rotterdam is nu gezonden de heer Boslap, klerk. De heden alhier gehouden lo ting voor de Nationale Militie had den volgenden uitslag: C. A. Balken ende no. 2^ C. J. Binnekade no. 11; C. Borst no. 3; C. Bouman' no. 8; P. Burgmeijer no. 1; L. Elfring no. 4; A. Noort no. 10; C. R. Rotteveel no. 6; J. Spierenburg no. 12; J. van Tol no. 7; J. Th. v. d. Voort no. 9; C. Westerbeek 5. WARMOND. Den heer J. Juffermans, alhier, is de leverantie van brandstoffen opgedragen ten behoeve van de gemeen te. De heden alhier gehouden loting voor de Nationale Militie had den vol genden uitslag: Jacob v. d. Berg no. 1; H. Thijss-èn no. 2 C. v;. d. Voorn no. 3; C. van Velzen no. 4; A. van Schagen no. 5; Dirk Wilbrink no-. 6. WOU BRUGGE. Als voorzorgsmaat regel waarschuwt de burgemeester dezer gemeeme de ingezetenen tegen het ver strekken van schadelijk drinkwater aan de militairen, die in de tweede helft dezer maand in deze gemeente in grooten ge tale worden ingekwartierd. Zij, die geen regenwater hebben, behooren het drink water te koken. ZOETERWOUDE. De inbreker P. F. dfie gisterennacht door de gemeentepoli tie alhier werd aangehouden, wegens diefstal van een dames-rijwiel onder Lei derdorp #n daarvoor in het arrestantenlo kaal alhier was opgesloten, heeft ge tracht in den afgeloopen nacht zijn afslui ting te vernielen om zoodoende te ont vluchten. Gelukkig werd dit gehoord op den weg, en werd de politie hiervan ken nis gegeven. Heden is hij overgebracht naar 's Ha- ge en ter beschikking der Justitie gesteld. De Raad zal bijeenkomen op Don derdag den 19 Sept., des voormiddags te 9V2 uur. Op de agenda staat: Voorstel tot nadere verplaatsing der brandspuit aan den Hoogen Rijndijk. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van een hoofdelijke 1 omslag. Aanbieding gemeentebegrooting 1913. Reclames in zake hoofd el ijk en omslag. GEWESTELIJK GEMENGD. Gisteravond is bij de politie te Leiden een valsch kwartje gedeponeerd, dat door een van de brugwachters bij het innen van havengeld in ontvangst was genomen. Gisteravond is een jongen aanv de Haven te Leiden te water geraakt. Hij dompelde onder, doch kwam spoe dig weer boven en kon door een aan/ den wal staande brugwachter bij de ha ren worden gegrepen. Spoedig had men hem weer op het droge gebracht en kon de Joiaap zich naar de ouderlijke wo ning aan de Mare begeven. In de Langestraat te Leiden kre gen twee jongens gisteravond twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een driekantige vijl een paar ver wondingen in de rechterzijde aanbracht. De geneesheer ,die den gewonde ver bond, oordeelde de wonden van geen ernstigen aard. De politie doet onder-, zoek. Door het uitsnijden van een ruit is hedennacht ingebroken in het kantoor van de Mattenfabriek aan de Os en Paar- denlaan te Leiden. Eenige ongebruik te postzegels, ter waarde, van pl.m. f2. alsmede enkele kleinigheden werden ont vreemd. Men vermoedt hier met kwa- jongenswerk te doen te hebben. De po litie stelt een onderzoek in. Toen de knecht van den Heer Sch., bierboitelaar te Alphen, met een wagen vol bierfleschjes, door het dorp Aar- landerveen reed, kreeg het paard een onweerstaanbare lust tot baden. De knecht stond bij het paard en hield het aan den teugel, doch toen hij het vooruit wilde trekken, werkte het paard natuur lijk full .speed achteruit en kwam in den sloot terecht. Ook de wagen plofte in het water. De voerman werd meegeslin- gerd in de modderdiepte. Gelukkig kwam hij er met een nat pak' of. Het paard raakte onder den wagen, maar werd door verscheidene helpe-rs er weer onder uit gewerkt, losgemaakt en op den kant ge haald. Ook de wagen was na een paar uur op het droge. Er waren een goede twintig fleschjes bier gebroken. Te ongeveer 12 uur kon de knecht met kar en paard huiswaarts keeren. De politie te Moordrecht heeft twee jongens van 11 en 13 jaar, uit Gouda die te Moordrecht veel geld verteerden, naar Gouda overgebracht, waar is ge bleken, dat ze aan eenige boeren op de Donderdagsche markt hun portemonnaies hadden ontrold. De oudste trachtte de portemonnaies machtig te worden, dc jongste bracht het gestolene in veilig heid. De portemonnaies werden weg gegooid en het geld versnoept. Een van de twee heeft reeds eerder kennis gemaakt met de justitie en eenige maanden in een tuchtschool doorgebracht. Kerknieuws. Gistermorgen arriveerde te Rotterdam het stoomschip „Noordam" met aan boord het lijk van den Eerw. pater Johannes Hendrikus Feyen' Pater Feyen, die van de missie te Ok lahoma (N.-A.j op weg was naar zijn va derland, is op zee ziek geworden en overleden. Een toevallig aan boord zijnde Eerw. zuster uit Leiden heeft hem ver pleegd gedurende de reis, terwijl een priester hem nog de H. Bediening heeft uitgereikt. Bij aankomst te Rotterdam is het lijk door de zorgen der R.-K. Begrafenis-on derneming, dir. de heer J. J. Vielvoye, naar het Maassfation vervoerd om te wor den overgebracht naar de familie te Dalf- sen, waar het zal worden ter aarde besteld Het Eucharistisch Congres. Op de derde algemeenen vergadering, die gisteren gehouden werd, werd voor lezing gedaan van een telegram van Z. H. aan Kardinaal v. Rossum, hetwelk luidde als volgt: Diep geroerd door de schitterende ge- loofsmanifestatie, en eveneens bewogen door de hartelijke liefde, die gij Ons betuigd hebt, danken Wij van ganscher harte U en de andere Kardinalen, Onze zonen, de bisschoppen, en alle ons zoo innig geliefde geloovigen, die bijeen zijn om onzen Heer Jezus Christus en de Eucharistie te huldigen, en bidden God vurig, dat Hij allen om de verdiensten van het congres genadig zij, en verlee- nen als bewijs van Onze innige dank baarheid den hoogen beschermheer van het Eucharistisch oongres, Diens Keizer lijk Huis, en allen, die in den Heer verzameld zijn, den gevraagden Apostoli- schen zegen. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Dirkje d. van H.van Duijn en T. Kloos. Maarten z. van C. Guijt en Jac. van Duijn. Gerard z. van C.Kraijen- oord en D. v. d. Oever. Arie z. van A. Haas noot en D. van Duijvenbode. Aaltje d. van Zwanenburg en C. den Hollander. Ida Adriana d. van C. Houwer en P. Driebergen. Johanna Maria Gerarda d. van P. van Rijn en A. A. Aenhave. Alida d. van C. v. d. Oever en K. Schaap. Leuntje d. van A. Houwaart en L. van Rijn. Krijn z. van J. Dubbeldam en M. v. d. Plas. Jacoba d. van J. Groen en A. v. d. Plas. Jacob z. van J. van Duijn en A. W. v. d. Plas. Marinus z. van C. Zwar( en A. Vlieland. Janna d. van C. Zwaan en M. Star. Ondertrouwd: J. Hpasnoot jd. en J. van Reeuwijk jd. D. v. Duijn jm. en J. Durieux jd. Getrouwd: J. Durieux jm. en j. C. Haas noot jd. Overleden: Marinus Zwart 1 j. NOORDWIJK. Geboren: Petnndla Mar tina /Varia, d. van A. P. Caspers en M. Lange- rak. Koenraad Gerardus Hendrikus, z. van J. A. Engelsman en A. A. W. Wilmer. Aiida Petronella, d. van J. de Groot en W. Brouwer. Alida Johanna, d. van W. Rijken en A.J. de Rooij. Cornelis, z. van A. van Duijn en N. van der Wiel. Overleden: Catharina Waasdorp, 84 j. wed. van K. Plug. Daniel Arris Zwitser, 33 j. Maria Duivesteijn, 73 i. wed. van F. Vink. Leendert Haasnoot, 36 j. gehuwd met W. van der Wiel. VOORHOUT. Geboren: Maria d. van P. van der Lans en W. Berbée. Petronella He lena d. van J. van den Berg en C. Prins. Ondertrouwd: Adam Martinus Water reus jm. 25 j. van Hillegom en Clara Maria, de Roode jd. 24 j. Johannes Jacobus Boon, wedr. van Petronella Belt 44 j. en Johanna Leijten, wed. van J. de Hollander 52 i. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. raar waarnem.ngen verricht in den morgen van 14 Sept. 1912,medegedeeld door het Kon Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 773.9 Valencia. Laagste barometerstand 749.0 Bode. Verwachting tot den avond van 15 Sept.: zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke wind meest zwaarbewolkt, wellicht enkele re genbuien, zelfde temperatuur. Leger en Vloot. Nieuwe hoofddeksels en nieuwe sabels voor het leger. Bij de nieuwe uniformen zal ook een nieuw hoofddeksel worden ingevoerd. De Acs. Crt. meldt, dat de bestaande kepi voor de verschillende wapens ver valt en wordt vervangen door een schako voorzien van een metalen bal. Officieren dragen in groote tenue een pluim met afhangende veeren. Onderofficieren en minderen een afhangende pluim van paardenhaar. De schako is van achteren voorzien van een afhangende klepvan voren van een rechstaande kiep. in klein tenue dragen officieren een grijsgroene pet van het thans bestaande Duitsch model, doch iets hooger en van voren voorzien van een lauwerkrans en afhan gende klep. Voor onderofficieren is de pet van het zelfde model, doch in plaats van een lauwerkrans voorzien van het nummer van het regiment. Korporaals en minderen dragen in kleine lenue een muts, overeenkomende met het model bij het Indische leger in gebruik. Tevens worden twee nieuwe sabels ingevoerd en wel voor de officieren een z. g. vechtsabel en een wandelsabel. De vechtsabel wordt bij uitrukkende diensten gedragen en bestaat uit een klewangkling met sabelgevest voor hand dekking: daarbij behoort een zwarte schede De wandel- (salon) sabel is van zeer licht model, ongeveer geheel overeenko mende met de officierssabel. STATEN-GENERAAL. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 14 September 1912. tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. (Geopend te 3 uren.) De heer Schimmelpenninck van der tOye bekleedt den voorzitterszetel. De Voorzitter laat door den grif fier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. besluit van 5 September 1912, po. 38, waarbij de Minister van firnnen- landsche Zaken wordt gemachtigd heden te drie uren des namiddags zich te be geven naar de vergadering der Staten- Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering van de beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene com missie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. 9 De commissie bestond uit de he eren Baron van Voorst tot Voorst en d'Auma- le baron van Hardenbroek, leden van de Eerste Kamer; van den Berdi van Heem stede, van Asch van Wijck, Dolk en de Geer, leden van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de Minister, voor afgegaan door de commissie, de ver gaderzaal binnen. De Minister van Binnenland- s c h e Zaken, de heer Heemskerk, neemt plaats achter de Ministers taf el en •houdt de volgende rede: Mijne Heeren Het heeft Harer Majesteit de Konin gin behaagd mij op te dragen, de zit ting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Verschillende wettelijke voorzieningen kwamen in het afgeloopen zittingjaar, dank zij Uwe medewerking, tot stand. Goedkeuring werd gehecht aan een Additioneel protocol bij het Verdrag no pens de vestiging van een Internationeel Prijzenhof ;aan een verdrag met Frank rijk tot overneming van armlastige krank zinnige onderdanenaan eene te Parijs onderteekende internationale regeling tot beteugeling van de verspreiding van ontuchtige uitgavenaan een te Parijs gesloten internationaal verdrag met bij- behoorend slotprotocol tot bestrijding van den zoogenaamden handel in vrou wen en meisjesaan de te Rome geslo ten overeenkomst tot oprichting van een Internationaal Gezondheidsbureauaan het met België gesloten verdrag tot re geling van het verkeer van gedistilleerd over de Belgisch-Nederlandsche grens, en aan het te Brussel geteekend Protocol tot verlenging der suikerconventie. De wet tot regeling van het Lager Onder wijs werd gewjijzigd tot het aanbren gen van eenige door de ervaring wen- schelijk gebleken aanvullingen en ver beteringen in de voorschriften betref fende het wachtgeld en het pensioen van onderwijzers en voorts tot verhoo ging van de Rijksbijdrage ter tegemoet koming in de kosten, om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen voor het bijzonder onderwijs. Regelen werden vastgesteld betrekkelijk den rechtstoe stand der van ouds genaamde „gemeenG heiden en weiden van Gooiland". Eene nieuwe wet betreffende het Armbestuur kwam tot stand. Begrootingen en bere keningen van Staatsbedrijven werden ge regeld. Bepalingen omtrent de vergel ding met pensioen van in dienst van ambtenaren, een college of eene instel ling oï van met dezen gelijkgestelde Commissiën of particulieren den Staat bewezen diensten, werden vastgesteld. Eene wederopenstelling van de gelegen heid tot inwisseling van muntbiljetten verwierf Uwe goedkeuring. De wet hou dende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistbiljetten werd nader gewij zigd. Een wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van de militie, mocht Uwe goedkeuring verwer ven. Nadere overeenkomsten met de bei de grootste spoorwegmaatschappijen be treffende de pensioensregeling voor haar, personeel erlangden wettelijke bekrach tiging. Ten behoeve van urtbredding en ontwikkeling van het spoorwegverkeer, werden onderscheidene wettelijke voor zieningen getroffen, in het bijzonder tot krachtige bevordering van den aanlegi van spoorwegen met beperkte snelheid in verschillende deelen des land. De Vis- scherijwet, de Merkenwet en de Arbeids wet, alsmede de Beroepswet en de \v*Jt van 24 Juli 1908 („Staatsblad" no. 268) tot wijziging van art. 22 dier wet, werden herzien. Bepalingen werden vast gesteld in verband met de bijzondere! gevaren voor veiligheid en gezondheid^ verbonden aan steenhouwersarbeid. Eene wet houdende machtiging tot het sluiten' van eene overeenkomst met de Konink lijke Paketvaart-Maatschappij! voor het onderhouden van een geregelden stoom vaartdienst tusschen Java en Australië! kwam tot stand. Het tarief van uitvoer- rechten in Nederlandsch-Indië werd aan gevuld door de heffing van een uitvoer recht van petroleum, benzine en gazo- line. Ten behoeve van den aanlegi van een spoorweg in Zuid-Sumatra werden gelden beschikbaar gesteld. Ter herziening van de regeling der kust vaart in Nederlandsch-Indië vond eene wijziging en aanvulling plaats van de wet tot regeling van de belangen der Ne- derlandsche Scheepvaart en werd teven® artikel 130 van het Indische Regeerings- reglement gewijzigd. De Indische Comp tabiliteitswet werd gewijzigd ter vaststel ling van de rechtspersoonlijkheid van Ne derlandsch-Indië. Een wetsontwerp tot kwijtschelding van de uitstaande vorde ringen der kolonie Suriname wegens ver leende voorschotten voor de uitoefening! van de bacovencultuur en van de daarop verschenen rente mocht Uwe goedkeu ring verwerven. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betui gen voor Uwen ijver en voor Uwe toe wijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe doofl Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting! der Staten-Generaal te zjjn gesloten. De Minister wordt door de (xm^hÜSêJGI

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2