13 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang1, No. 891. Sfe Scictactie Sou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefooo 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1-30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent. V Zedelijke schoonheid. I De haat van de Fransche kerkvervol- jgers schijnt niet uitgevierd te komen! Op last van den prefect is, ondanks het protest van den burgemeester en het (burgerlijk armbestuur, den zusters van |het weeshuis te Calais aangezegd, vóór [15 September de stad te verlaten en zich ïn het moederhuis te Chartes terug te trekken. Om geen manifestaties uit te lokken, zullen de religieuzen in stilte (vertrekken, teneinde op een andere plaats [het werk der naastenliefde te gaan uit oefenen om misschien ook weer daar vandaan te worden verjaagd! 't Is een beeld van zedelijke schoon heid. die zelf-getrapte en anderen-op<- jbeurende liefde! Wie nog open oog (heeft voor wat is waarlijk groot en edel, voor wat uitbeeldt in zijn majestueuse schoonheid den Christenadel, moet ge troffen worden door het gedrag der 'Fransche liefdezusters. Men weet wat pemeneeau en Combes gedaan hebben voor de berooving en verjaging der (religieuzen. En nog maar enkele maan den geleden klopte Clemeneeau en de (zoon van Combes bij de ziekenzusters [aan om verpleging en zij werden opgeno- jmen en verzorgd met de grootste liefde jdoor dezelfde personen, die zij -getroffen hadden in 'hun dierbaarsten werkkring en (tegen wie zij na hun vertrek uit het (ziekenhuis den strijd zouden voortzetten. [Als men de zusters uit een ziekenhuis iheeft verjaagd en men roept later weer (de hulp van eenige in, omdat de leeken- yerpleegsters niet aan de eischen vol doen, niet die zorg en dat geduld aan Iden dag leggen, welke de patiënten van hen verlangen, dan verschijnen zij, en.... gaan weer heen, als hun arbeid is ge daan. Een Fransch geneesheer, dr. Le (Bec, herinnerde de vorige week nog in de „Liberté" aan dergelijke feiten. Naast het treurige, diep-bedroevende, [dat er gelegen is in den strijd tegen de religieuzen, zijn zulke voorbeelden van zedelijke schoonheid van 'een verheffende en bezielende kracht, een heerlijke apo logie! 'Aan de kracht van die schoon heid zal men ,toch op den duur geen ^veerstand kunnen bieden, men zal zijn oogen openen en erkennen de W a a r beid, die alleen de bron kan zijn van zulk een buiten de Kerk onbekende zedelijke schoonheid, waarachtigen adel. ALGEMEEN overzicht. Wij hebben er eenigen tijd geleden melding van gemaakt, dat de drie kardi naals-aartsbisschoppen van de Vereenig- de Staten van New-York', Boston en Bal- timore, een schrijven van deelneming en sympathie hadden gericht aan biet zoo [zwaar beproefde Portugeesche Episcopaat Namens dit Episcopaat hebben de pa triarch van Lissabon en de aartsbisschop pen van Braga en Evora geantwoord met seen schrijven, waarin zij de Amerikaan-; sche kardinalen hun diepgevoelden dank betuigen voor hun blijk van genegenheid. Daarna geven de doorluchtige kerk voogden deze schets van de bittere ver volging, waaraan de Kerk in Portugal blootstaat: De hevige en afschuwelijke vervolging tegen de Kerk en haar be dienaren neemt dagelijks een nieuw en: noodlottiger karakter aan Verwoest, geplunderd heiligschen nend ontheiligd zijn anze kerken, ver beurd verklaard alle bisschoppelijke pa leizen en niet weinig pastorieën, verdre ven en verbannen een groot aantal gees telijken en anderen in de gevangenis gezet om binnenkort aan de berechting door militaire rechtbanken te worden on derworpen de geheele geestelijkheid, vooral die der groote steden, vervolgd, gekweld, blootgesteld aan de vernede rendste en schandelijkste plagerijen en de ergerlijkste lichaamsmishandelingen ,de meeste seminaries gesloten en opge heven en die nog bestaan tot de grootste ellende gedoemd en binnenkort mis schien ontvolkt, hetzij door het vooruit zicht der droeve toekomst voor de be dienaren der Katholieke Kerk wegge legd, hetzéij als gevolg der wet die de ze bedienaren tot den krijgsdienst ver plicht; de eeredienst geketend, ver stoord of verboden, onze parochieën zon der herders en bijna verstoken van gees telijke hulp aan de geloovigen de broe derschappen opzettelijk te kort gedaan ni haar inkomsten en het haar onmoge lijk gemaakt vrome schenkingen te aan vaarden verboden en gestraft, of het een misdaad ware, het dragen van een geestelijk gewaad; verboden als een uit daging of misdaad het onderricht in de christelijke leerhet grootste en beste deel onzer geestelijkheid strijdende met de grootste moeite, om zich eèn fatsoen lijk bestaan te verschaffen, sommigen reeds kampende met groote ontberin gen en met den honger Dit alles zien wij weenende, en con- stateeren wij met droefheid in het hart en wat het meest ons herderlijk gemoed doorvlijmt is de droevige toestand, waar in wij genoodzaakt zijn al die euvelen te zien en al die beklagenswaardige rampen bij te wonen, zonder er iets aan te kunnen doen. Betreffende hef aannemen van staats pensioenen door de Portugeesche geestelijkheid verklaart de officieuse „Osservatore Ro mano", dat de jongste instructies van kardinaal Merry del Val aan de Portu geesche bisschoppen betreffende het aan- men van de staatspensioenen door de geestelijken, niet in strijd zijn met die van Juli 1911. waardoor aan de bis schoppen werd aangeraden geen straf fen op te leggen aan de priesters, die de pensioenen aannamen, maar waarbij de priesters in alle geval werden vermaand geen staatspensioenen aan te hemen. We hebben dus goed gedaan door achter het beridht, waarin er sprake van was, dat verscheidene geestelijken de staatspensionen zouden aannemen en tevens deze handelwijze reeds bestcVn- peld werd als een daad van ongehoor zame, een schisma voorbereidende pries ters, een vraagtedken te plaatsen, voor zooverre het betrof de laatste kwalifi- FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean, NAAR HET FRANSCH. 43) I Broeder Claudius zweeg. Noch een onderbreking,, noch zelfs een overweging was in mij opgekomen, (zoozeer was ik geheel en al in zijn' ver haal opgegaan. Die slaperigheid, die mij yrdoofde, ontnam niets aan mijne aan [dacht. Elk der door de kort afgebroken Stem van broeder Claudius gesproken iwoorden bereikte mijn ooren en mijn verstand, grifte zich iii mijn geheugen^ .waar ik ze nu terugvind met een onge looflijke juistheid van volgorde en tekst. Langzaam aan werd die historie voor mij een soort van droom. Een anjgstig gevoel jgreep mij aan, als ware ik tegenwoordig 'geweest bij een drama, als hadde ik er tie helden van gekend, hun! smarten had gedeeld, en het was me, of ilc het reute llen van Iden 'doodstrijd Van; Louis de! Som- tnerive en de snikken van! hertog Jeatt laan mijne zijde Jijoorde. Dat joeg mie! Vrees aan. Waarom schreide iemand in de [duisternis, terwijl de verhaler zweeg? lik wilde dadelijk .een einde maken aan catie .Het aannemen van staatspensioe nen wordt door de H. Stoel wel afge raden, maar niet verboden. De priesters die deze aannemen, zijn dus niet onge hoorzaam of de directe voorloopers van een schisma. De „Osservatore Romano" heeft een belangrijk artikel gepubliceerd over de houding, door de Fransche Katholieken aan te nemen met betrekking tot de politieke partijen. Het blad verklaart nadrukkelijk, dat de Fransche Katholieken zonder uitzon dering zich kunnen en moeten organi- seeren om den godsdienst te verdedigen, buiten de politieke partijen, en hun staat kundige en particuliere overtuiging, welke niemand zal miskennen. Is de dag van verkiezingen gekomen, dan kunnen de Katholieken zich in politieke comité's organiseeren en hun steun verleenen aan die candidaten, welke vóór alles bereid zijn, tie rechten van den godsdienst te verdedigen. Het staat den Katholieken vrij, al of niet verbonden te sluiten om invloed op de verkiezingen uit te oefenen, maar dit belet niet, dat zij zich vereenigen kunnen volgens een program van gods dienstverdediging, een verweer, dat ge organiseerd kan worden buiten de par tijen, ja buiten de parlementaire actie om. Vinden godsdienstige vraagstukken in de Kamer bestrijding, dan kunnen alle Katholieke député's, monarchistische en republikeinsche, samenwerken om een goede oplossing te verkrijgen, het beste door een parlementaire groep te vormen. Zal er fusschen Turkije en de Baïkanstaten oorlog komen? Dat is een vraag, waar op men bijna iederen dag een ander ant woord kan geven. Nu zijn de berichten zoo, dat men zou zeggen: een oorlog is onvermijdelijk; dan luiden ze weer geheel anders. Zoo wordt nu weer aan tie „Lokal Anzeiger" uit Sofia geseind, dat men in Bulgaarsche diplomatieke kringen, on danks de sterke oorlogszuchtige stem ming, niet aan een ernstig gevaar voor oorlog gelooft. Rusland wil niets weten van de poging van Bulgarije, om het voor zijn hervormingsplannen te winnen. Sa son of (Rusland) staat er op dat de vrede gehandhaafd wordt. Engeland blijft er bij om met Kiamil pasja, die na de evrkiezin- gen en na het sluiten van den vrede met Italië de regeering op zich nemen zal en die tie regeling van de Macedonische kwestie beloofd heeft, een laatste proef te nemen. Tegelijkertijd met haar onderhandelin gen met de groote mogendheden houdt de .Bulgaarsche regeering besprekngen met (Servië, Montenegro en Griekenland. Met ^Montenegro móet reeds een oor- logstionventie onderteekend zijn. De on derhandelingen met Griekenland en Ser vië moeten goed van stapel loopen. Het gisteren vermelde telegram waarin medegedeeld werd, dat vier mo gendheden onder welke de drie, die de Triple Entente vormen, Turkije hebben medegedeeld, dat zij aan het voorstel van Berchtold geen gevolg zouden geven de ongerustheid, die mij beklemde, en vroeg: „En hertog Jean,.... wat is er gewor den van hertog Jean Is ook' hij ge storven Ik meende een gesmoor den zucht te hooienvervolgens hernam broeder Claudius met zwakke, schier toonlooze stem, als een verre echo „[Hertog Jean is niet meer. Zijn naam1, zijn fortuin, zijn hoogmoed, zijn moed, alles wat hem op een dwaalweg had ge bracht, dat alles is verdwenen. Van hem zeiven heeft alleen zijn hart hem over leefd, en dat hart heeft hij geschonken aan God, hij heeft ihet gegeven aan de kleinen, de zwakken, de onwetenden. Hjj heeft voor dezen willen doen wat hij niet had gedaan voor zijn broeder, al dus zijn dwaling willen herstellen, en, door zielen te winnen, te pogen de ziel van Louis b ehulpzaam te zijn en zijne eigene ziel te redden." Mijn droom verwarde .mijn denkbeel den, en het' .verhaal van den BroedeiJ,f van de bekende gegevens afgeleid, werd onbegrijpelijk voor me. „Wat zegt ge stamelde ik'. Hertog is doodgevroren in de sneeuw...." „[Misschien hebt gij gelijk, mohfpeldej broeder Claudius, „misschien js hertog Jean doodgevroren, in ,de sneeuw....'' Dat waren de laatste woorden, w.ejke ik mij herinner. Mijn gedachten werden door den mij bevangenden slaap meer en meer verward. De geschiedenis van hertog Jean, mijn .eigen avontuur, alles doezelde weg lilt mijn geest. Een zonder linge zinsbegoocheling maakte zich van mijn brein móester, en voor mijn oogen, die zich sloten, gleed een vreemd spie gelbeeld. Die blankheid ,der sneeuw, wel ke mij omringde, .herinnerde mij aan de witte gordijnen en ,de lakens van mijn bed. ,Ik móende jn mijn kamer te bed te liggen. In den .vorigen winter had een lichte .aanval van bronchitis mij een acht tal dagen het .bed doen houden, en ik verbeeldde mij, dat moment weer te b leven, t;e meer .wijl ik, evenals toen, die loomheid gevóelde, weUce.de koorts geeft en ,-een beklemdheid, [welke mij belette te ademen. Het verbaasde jnij alleen, dat het zoo donker, zoo koud was, en ik slaakte ë'en klacht. Ik voelde dat men een deken op mij .wierp, vervolgens legde zich iets zvyaars op mijn voeten als een kus sen; ik had Jiet warm'er, ik gevoelde mij beter en sliep jn. V XIII. Van dat oogenblik af houden mijn her inneringen op zich aaneen te schakelen. £oe,n jk .wejer ,tot het bewustzijn kwam, en in de Turksche regeering vertrouwen stellen, dat deze zelf de noodige hervor mingen tot istand zal brengen, kan als een bevestiging worden beschouwd van de hier vermelde mededeelingen van de Lokal-Anzeiger." Betreffende de vredesonderhandelingen tusschen Italië en Turkije wordt uit Weenen aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat in uitstekend ingelichte kringen daar ter stede berichten zijn ont vangen, dat de Turksch-Italiaansche vre desonderhandelingen in Zwitserland in een buitengewoon gunstig stadium ge komen zijn. Men is tot eenstemmigheid gekomen over de souvereiniteitskwestie in Tripolis en Barka. Men verwacht dat de onderhandelingen zeer spoedig ten einde zullen zijn, misschien reeds in het begin der volgende week. GEMENGD. De Olympische spelen heb ben heel wat vreemdelingen in Zweden gebracht en zeker ook veel Zweden uit de provincie naar de hoofdstad gelokt. De dir.-gen. van de staatsspoorwegen schat de inkomsten van het jaar op 21 millioen kronen, de begrooting was 161/2 millioen. Juli de maand van de spelen heeft 750.000 kronen meer opgeleverd dan in het vorige jaar. Naar het heet, bouwt men voor het Engelsche leger in alle stilte 'n lucht schip, dat vier machinekanonnen, bom menwerpers en zoeklichten zal voeren. De bemanning zal uit tien koppen be staan. Een rijk Engelschman betaalt de helft der kosten. Over 8 maanden zal het schip gereed zijn. - Door de Taatste aardbeving in Turkije heeft het glas en cement, waar mede .twee jaar geleden de barsten in het dement van de Aya So f ia te Kon- stantinopel zijn .gestopt, losgelaten. De Times hoopt, dat onmiddellijk de noo dige maatregelen zullen worden geno men, aangezien de scheuren zeer beden kelijk zijn H et nieuwe ministerie in Servië is aldus samengesteld: Dasits, minister-president en buitenlandsche za ken Patsjoe, financiën, Doetnits, oor log, Frotis, binnenl. zaken, Pollcevits, justitie, Loeja Jowanovits, onderwijs, Jean Jowanovits, openbare werken Eto- janovits, handel. In de kolenmijn Westende, te Duis burg Meiderich, is Woensdagavond een m ijngasontp loff ing geweest. Van de zes mannen, "die in de buurt werkten, werden -er vijf gedood en een levensge vaarlijk' gewond. Op den electrischen spoorweg tus schen Menton en Sospei, in het FranL sche departement der Zee-Alpen, zijn een motorwagen en een goederenwagen i n een afgrond van 150 M. gevallen. De twee bestuurders werden gedood. Verder was er niemand in. Tusschen Moskou en Borodino kwam een automobiel in botsing met een trein. De inzittenden, de Kozakken-kapitein Sawserski, en 2 ge meenteraadsleden die van de feesten te Borodino terugkeerden, werden op slag gedood en de chauffeur doodelijk ger wond. Eigenaardig is het feit, dat op den kapitein een brief werd gevonden,, van zijn verloofde, die blijkbaar een voorgevoel had van het ongeluk en hem aanmaande op zijn autortochten toch vooral voorzichtig te zijn. Russische 'koopleiden die uit het Mongoolsche vorstendom Tschasatka, naar Kharbin zijn teruggekeerd, deelen mede, dat de Chineesche soldaten op ve le plaatsen een vreeselijk bloedbad hebben aangericht onder de Mongool sche vrouwen en kinderen. Geheele dor pen zijn ontvolkt. De Mpngolen moeten! over de onverschillige houding van Rusland zeer verstoord zijn. In het noordelijk deel van Noorwe gen heerscht sedert eenigen tijd deren- dierenpest. Verscheidene duizenden rendieren zijn reeds aan deze ziekte be zweken. Met het oog op het groote nut dat de bewoners van deze dieren hebben die er voor een groot deel het verkeer moeten in stand houden, beteekent de ziekte voor de bevolking een ware ramp. Ook in Zweden heeft ze reeds groo te schade onder de rendieren aangericht. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan mr. W. J. Berger eervol ontslag verleend als secre taris van het Centraal College voor de reclasseerïng, en is benoemd tot secretaris van genoemd college jhr. mr. F. G. W. J. Backer, commies bij het departement van Justitie; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Horst O. J. G. van der 'Sluys, thans oommies-titulair der posterijen en telegrafie; zijn benoemd: le. bij [bet wapen der infanterie tot 2e luitenant: bij het le reg. de sergean ten D. van El, G. E. JKies, A. J. K.Jacobs en [W> J. Lambert, onderscheidenlijk van het 8e, 7e, 5e en 6e reg.; bij het 2ereg. de sergeanten J. F. Wieijnman, C. ,W. Duijne, N. H. L. Epkema en ,C. J. Voigt, onderscheidenlijk van het 3e, 5e en 11e reg. en van het reg. grenadiers en jagers; bij het 3e reg. de sergeanten J. J. Harts, P. J. Fennema en J. 3- J- van Haagen, onderscheidenlijk van het 5e en ,9e reg. en van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5e reg. de sergeanten V. E. Nier- strasz. M- C. van Dijk en J. G. M. van de Plassche, onderscheidenlijk van het 4e, 8e en 3e reg.; bij het 6e reg. de sergeanten J. B. E. van Meir en J.G. N. Moon en, onderscheidenlijk van het 10e reg. en van het reg. grenadiers en jagers bij het 9e reg. de sergeanten L. C. van der Schee, T. M. Houwert, N. Tibo en H. A. M. E. Janssen, onderscheidenlijk van het 5e reg., van het reg. grenadiers en jagers en van het 5e en 6e reg.; bij het 10e reg. de sergeanten C. Elder- mans, D. Brouwer en J. H. J. Raat, onderscheidenlijk van het 4e, 7e en 10e reg.; bij het 11e reg. de sergeant J.W. L, Versteegh, van het reg. gren. en jagers; 2e. bij het dienstvak der militaire ad ministratie, bij het personeel der kwar- waren uren Verloopen, een nieuwe dag was aangebroken en reeds gevorderd, want de middagzon straalde. Ik lag nu werkelijk in mijn bed te Sommerive. Nog verbeeldde ik me de speelbal van een zinsbegoocheling tie zijn, maar de zoete warmte voelende, die ,tnij doordrong en nieuw leven in mij wekte, stelde mij ge rust, en ik keek om mij heen met de verrukking, die mien gevoelt, als men weerziet wat men gevreesd heeft nooit terug.te zullen zien. Alles is dan mooi, alles goed, 't is bet leven, dat zijn rechten herneemt. Ik hoor stemmen, onderscheid gedaan ten, ze schijnen me nog verre, vaag toe, van mij gescheiden door een wolk, zoo zeer zijn mijn gezicht en mijn gehoor verzwakt, maar toch herken ik ze. Mijn vader is daar, en hij houdt me bij de hand. Waarom is hij zoo bleek, zoo ontdaan, dat men hem tien jaren ver ouderd zou vinden? Meg heeft rood geschreide oogen, een bedroefd gezicht, haar haren zijn in wanorde en haar japon is verkeerd vastgemaakt. Nooit heb ik haar in zoo verwaarloosd toilet ge zien. Mejuffrouw Espérit loopt als een dolle met een beddepan in haar hand, 't geen een koddige tegenstelling vormt met haar majesteitelijke manieren. En moeder [Crujstaud is haar onafscheidelijke muts kwijtgeraakt. Er is ook een doctor aanwezig, de geneesheer van het dorp, die nu en dan het kasteel was komen bezoeken, onberispelijk gekleed en met een vriendelijken glimlach om de lippen. Nu echter staat hij in zijn overhemd, geheel en al verbouwereerd. Hij trekt een afschuwelijk gezicht, en ik geloof zelfSj dat hij tusschen zijn tanden bromt. Wat hebben die allen toch? Wat heeft aldus hun gelaatsuitdrukking totaal ver anderd, hun gewoonten op non-activiteit gezet, hen zoo geheel en al verschillend gemaakt van wie zij eenmaal voor mij geweest zijn Ik gaf mij den tijd niet om het te vragen. Mijn aandacht stond bij geen van hen stil. De laatste angstige gedachte, die me had gekweld, kwam weer over me, en ik vroeg: „Waar is broeder Claudius?" Mijn vader antwoordde „Hij rust uit." k[Is hij niet ziek? Lijdt hij niet?" vroeg ik weder. „Hij lijdt niet." Dat was mij voldoende. Ik' was nog te zeer terneergedrukt om langer na te den< ken. (Men liet mij iets drinken, waarna ik de oogen sloot en wedeir insliep. (Wordt .vervolgd.)!

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1