Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. SASSENHE1M. De Raad zal vergaderen op Vrijdag 13 Sept. 's namiddags 74 uur Op de agenda staat: Motor vaart in den Sassenheimervaart. Rekening-Courant Oisvoorziening. Wijziging verordening hondenbelasting. VOORSCHOTEN. De cursus 1912 1913 der Ambachtsteekenschool alhier zal aanvangen op Maandag 16 Sept. Er wordt onderwijs gegeven in het hand- rechtlijnteekenen, Meetkundig en Bouwkundig teeketien, kennis van Bouw materialen en bouwkundige constructie leer, Bouwkundig teekenen. Er is wederom gelegenheid tot kós- teiooze enting en herenting op Donder dag 12 Sept., 's nam. te 3i/2 uur óp het Raadhuis. Het torenuurwerk van de R. K. Kerk is voorzien van uur- en minuutwij zers. GEWESTELIJK GEMENGD. Diefstal. Door de recherche te Leiden zijn gisteravond eenige sigarenmakers aan gehouden, die gedurende eenigen tijd tabak hadden ontvreemd ten nadeele van hun patroon. Bij een anderen sigaren maker is een zak tabak in beslag ge nomen, die van diefstal afkomstig was. Zoowel tegen de daders als tegen den heler is proces-verbaal opgemaakt. Bij een kleine twist maakte de 16-jarige G. te Sassenheim zich zoo driftig dat hij den 15-jarigen P. Z. met een mes in den arm stak en wel zoo ernstig dat de dokter de wond moest verbinden. Van het een en ander is bij de politie aangifte gedaan. Zekere W. te Noordwijkerhout die wat onhandig met een geladen revol ver omging, had gisterenmiddag het ongeluk zichzelven in de hand te schieten. Hevig bloedend ging hij naar den dokter, die de deerlijk gehavende hand verbond. Kerknieuws. Het Eucharistisch Congres. Maandagavond is de pauselijke legaat, Z. Em. Kardinaal van Rossum te Pontafel aan de Oostenrijksche grens aangekomen. De legaat werd daar verwelkomd namens Z. M. den Keizer door graaf Thun—Ho- henstein en namens den Kardinaal-Aarts bisschop van Weenen door mgr. PflügerT Op beide toespraken antwoordde -Z.Em. Aan deze grensplaatsen stapte Z.Emi- nentie over in de keizerlijke trein, waarin hij overnachtte en den volgenden morgen de H. Mis opdroeg. Terwijl reeds gistermiddag om twaalf uur alle straten van Weenen, waardoor de stoet met den pauselijken legaat zou trekken, met een groote menschenmenigte gevuld waren, kwam de keizerlijke trein om half vijf het station te Weenen bin- nenstoomen. Onder geweldige toejui chingen van de menigte treedt de Kar dinaal uit den trein. De Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen dr. NagJ. treedt den kardinaal-legaat tege moet en spreekt hem toe in 'de Latijnsche en Dutische taal. Kardinaal Nagli begroet 'den pauselijken legaat als vertegenwoor digen van den gem eenschappel ijken Va der der (Christenheid, als 'n lid van die Congregatie die aan Wieenen den groo- ten "Apostel der nieuwere tijden, den hei ligen Clemens Maria Hofbauer heeft ge schonken als, den grooten bevorderaar van het Christelijk leven door middel van de Eucharistie. De kardinaal-legaat dankt, eveneens in het Latijn en in het Buitsch .voor de hartelijke ontvangst, terwijl zijn iwoorden worden begroet door enthousi aste toejuichingen. j Daarna verwelkomt dr. Joseph Neu- mayer, als burgemeester van Weenen, 'den kardinaal-legaat, j Vervolgens begeeft de kardinaal zich, omgeven door een schitterenden stoet geestelijke en wereldlijke hoogwaardig- |bekleeders naar den Dom, om er eenigen jtijd in gebed voor het Allerheiligste door [te brengen, waarna hij de menigte den 7 egen geeft en wederom de kerk verlaat [Om in een keizerlijke staatsiekoets, die jdoor vier Arabische schimmel hengsten [getrokken wordt, naar het keizerlijk pa- leis te gaan. Voor den wagen en aan bei de zijden rijdt de keizerin-koninklijke lijfgarde te paard. Sport. Zeilen. In een zeilbootje om de we reld. Dezer dagen hebben drie Engelschen de haven van Yokohama verlaten met het plan een reis om de. wereld te maken in een zeilbootje, een kotter van onge veer 81/2 meter lengte. Het lijkt een ge waagde onderneming en het is ook de Eerste keer als wij 't wel hebben, dat de reis om de wereld op een dergelijke «wijze beproefd wordt. De Sea Queen, het schuitje, waarmee de ondernemende jonge m'enschen hun tocht hopen te volbrengen, is voor dit doel speciaal gebouwd naar het model ton de Seabird, het vaartuigje, waarin «en redacteur van the Rudder een jaar geleden den Atlantischen Oceaan over gestoken is. Kapitein Vos, de commandant is een «rvaren zeeman, en [heeft ook, al meer iets dergelijks aan de hand gehadmaar de wee anderen, die overigens goede zei tors zijn, hebben niet de minste ondervin ding van de zeevaart. zullen den volgenden weg nemen Yokohama, Marshall eilanden, Nieuw brid^n, Brisbane, Australische Juist langs Sydney, Melbourne, naar Tasma nia, Nieuw-Zeeland, Torresstraat, Suma tra, Colombo, Indische Oceaan, Roode Zee, Suez-Kanaal, Middellandsche Zee, Atlantische Oceaan naar Southampton. Van daar over het Panama-kanaal, daar door en langs de Zuid-Westkust naar de Cocos-eilanden. De boot kan voor twee maanden pro viand meenemen benevens 150 gallons water. I De tocht zal ongeveer drie jaar duren. (N. R. Ct.) Land- en Tuinbouw. 'Vaste Keuringscommissie. De September-keuring van bovenge noemde commissie had gisteren in de Koningszaal van „Artis" te Amsterdam plaats, en toen wij binnentraden sloegen wij de handen ineen over zooveel schoone bloemen, in het bijzonder Dahlia's. De heer Alb. Maarse Czn. te Aals meer, liet een staaltje van Cyclamen cultuur zien, en dat was schitterend. Het was een variëteit met witte bloemen en deze waren prachtig. De heer Jan Kriest Jzn., uit Leiden zond ter keuring een nieuwe Hydrangea, nl. H. Hortensia acuminata, met groote bloemtuilen van een paarse kleur. Een verbetering van het bestaande zien wij er niet in. „Rembrandt" is de naam van een nieuwe Pioen-Dahlia door den heer Kriest gewonnen en warm-geel van kleur; hiervoor werd hem een getuigschrift van verdienste toegekend. De vazen met rozen van den heer H. Bol Jzn. te A a 1 s m e e r, waren zeer goed, de stelen waren een meter lang en deze droegen aan den top een witte, half- ontloken roos. Het was de verscheidenheid Kaiserin Auguste Viktoria. „Hbld." Kunst en Wetenschappen. Ned. St. Gregorius-Vereeniging. Gistermorgen vervolgde de Weleerw. heer Kapelaan Th. M. Beukers zijn les over de voordrachi van het Gregori aans ch, en de hoogeerw. heer president J. A. S. van .S.chaick zijn rede over de Liturgie. Een kerkzanger is bij de uitoefening van zijn ambt aan bepaalde wetten ge bonden. Gebonden vooral aan den geest der Liturgie. Wanneer hij bij de viering der plechtigheden als kerkzanger optreedt heeft hij zich vooral stichtend te gedragen Spr. ging vervolgens aangeven wat men te doen heeft om een stichtend kerk koor te vormen. De organisten moeten breken met de opvatting, dat het hun op hooge feestdagen of in andere tijden geoorloofd is, zooveel en zoolang te spe len als zij willen. De zang des priesiers en der andere dienaren mag ni«et bege leid worden. Ook moet men den priester zoo min mogelijk „aangeven". Is, om welke reden dan ook, het aangeven" toch Inoodig, dan geschiede dit zoo dis creet (mogelijk. De tusschenpoozen tus- schen ide verschillende 'deelen kunnen door orgelspel worden aangevuld. De Vespers kunnen onverwijld op elkaar vol gen. De organist moet er vooral aan den ken bij de begeleiding van het Gregori- aansch rekening te houden met de rytli- miek van den zang. En ide zangers moeten alles medezin gen, niet alleen de meerstemmige muziek, maar zeker en vooral het Gregoriaansch. Zijimoeten op het koor een passende hou ding aannemen. Vooral aan de wijze waar op de Responsoriums gezongen worden, kan men den min of meer kerkdijken geest van een kerkkoor erkennen. De zangers moeten zich ook oefenen in waardige voordracht van het psalm gezang ,en dat voordragen in twee onder scheiden koren. De cantor intoneert, het eerste koor neemt den toon over, het tweede volgt, enz. Tenslotte de directeuren. Dezen moe ten vóór alles het voorbeeld geven. Dit voorbeeld zal meer effect hebben dah de meest practische onderrichting. Zeker, een directeur moet een goed musicus zijn maar nog meer iemand, die den luister van Gods huis met geheel zijn mannelijk hart liefheeft. Hij moet trachten zich van het Liturgisch leven te bezielen; en het Gregoriaansch liefhebben. Alle overi ge muziek is slechts tweede-hands-litur gie. Met leen vurige opwekking tot de koor zangers, organisten en muziekdirecteu ren, om steeds indachtig te zijn, dat de Kerk bet huis van God is en niet een con certzaal, sloot s preker zijn daverend toe gejuichte rede. De heer Borrenberg zette zijn les voort over de begeleiding Van het Gregori aansch. Ook deze dag werd gesloten met een Lof in de Lieve Vrouwekerk. Rechtszaken. Lotisico tegen de Tijdgeest. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heb ben zich moeten verantwoorden: le de assuradeur G. D. v. d. B., wonende te Ginniken2e P. B. inspecteur van Lo tisico te Zaandam3e P. J. E. D., assu radeur te Vlissingen 4e J. L. S., assura deur te Rotterdam5e. J. J. B. v. B., in specteur van Lotisico'té Bergen op Zoom, j. C. D. bureauchef te 'sHage; 7e. J. J. C., bureau-anibtenaar van Lotisico te Rijswijk. Beklaagden is ten laste gelegd, dat zij een tweetal advertenties zouden hebben geplaatst, althans met hun medeweten en goedvinden zouden hebben doen plaatsen, waarvan de inhoud beleedigend voor den heer M. Iburg H.zn., directeur der maat schappij De Tijdgeest. De eerste advertentie verscheen onder de titel „Bedriegerij van de Tijdgeest", en waarschuwde tegen de unfaire prak tijken, welke door deze maatschappij zouden worden toegepast. De tweede advertentie droeg tot titel „Stommiteit van De Tijdgeest". Alvorens tot het verhoor van de bekl. werd overgegaan, stelde mr. W. vanTraa zich civiele partij voor den beleedigde, vorderend dat de beklaagden elk tot be taling van f 0.50 schadevergoeding ver oordeeld zouden worden. De drie eerstgenoemde beklaagden ontkenden tot plaatsing van de advertenties hun toestemming te hebben gegeven of ervan geweten te hebben. Bekl. J. L. S. gaf toe met de opneming van de laatste advertentie bekend geweest te zijn. Hij bezorgde de plaatsing daar van. Beklaagden K. J. B. v. B. enJ.J.C. sluiten zich bij de ontkentenis van de drie eerste beklaagden aanbekl. J. C. D. verklaarde van meening geweest te zijn, dat er te voren nog over plaatsing over leg gepleegd zou worden. Wel was hem de inhoud der advertenties en het voor nemen deze te publiceeren bekend. Bekl. J. L. S., nader ondervraagd, ver klaarde nadrukkelijk, dat de bedoeling der advertenties geen beleediging was, doch dat de stellers het publiek wil den waarschuwen voor de onsoliditeit van De Tijdgeest en tevens opkomen te gen de herhaalde aantijgingen van de zijde des heeren Iburg tegenover Lotisi co gedaan. Het O. M. noemde de houding der beklaagden, met uitzondering van J. L. S., kinderachtig. Voor den rechter-com- missaris hadden allen het ten laste ge legde bekend thans krabbelden zij terug. Hei: O. M. meende nochtans, dat het bewijs geleverd is en eischte tegen eik- der beklaagden f 10 boete, subs. 10 da gen hechtenis. De verdediger betoogde dat het be wijs uitgezonderd tegen J. L. S. niet was geleverd en kon zich niet verklaren hoe de heer Iburg, zidh door de adverten ties beleedigd kon gevoelen, waar hij zelf in de zijne ook geenszins een blad voor den mond nam. Daarenboven moet hem toch bekend zijn, dat in geschillen tusschen leden der financieele wereld lang niet altijd gekuischte taal wordt gebezigd. De verdediger concludeerde tot vrij spraak en overgaande tot beschouwing van den civielen eisch, meende hij, dat geen schadevergoeding zal kunnen wor den toegekend, aangezien de beleedigde* volgens eigen verklaring geen schade heeft geleden. Voor de Rotterdamsche Rëchtbank werd geëischt tegen P. S., hulpmonteur te Gou derak, die een winkelruit van een pand aan den Langen Tiendweg te Gouda ter waarde van f 120 vernielde, omdat hij ruzie had met den winkelier, 14 d. gevangenisstraf en tegen den recidivist A. W. B., zonder bekende woonplaats, die Gouda een horloge en een reticule met f22 heeft ontvreemd, twee jaar ge vangenisstraf. LEIDEN, 11 September. De heer Dee, de welbekende pedel bij de Leidsche Universiteit, hoopt 17 October zijn gouden jubilé als zoodanig te herdenken. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd met ingang van 16 Sept. tot Rijksklerk 3de kl. ter grif fie van het kantongerecht te Amster dam, A. Vilders, thans in gelijke func tie alhier werkzaam. Voor het examen politieaiploma met aanteekening is geslaagd de heer H. J. Heymans van Boskoop en voor het gewoon diploma de heer H. van der Veen van A1 p h e n. Wij lezen in de „Std." Zaterdagavond hield de afd. Leiden der S. D. A. P. eene vergadering in de Gehoorzaal, om de protesteeren tegen de weigering om den 17 Seipt. a.s. te be togen. Niettegenstaande twee sprekers optreden, waaronder de heer Spiekman, en een muziekcorps en een zangvereeni- ging de vergadering opluisterden, was er zeer weinig belangstelling. De voorzit ter deelde mede, dat ook in Leiden een optocht geweigerd was. De S. D. A. P. wilde hier op een Zondag een mee ting houden en om indruk te m'aken daar na een optocht met muziek door de stad houden en wel tusschen 12 en 2 uur. De Burgemeester had dit echter gewei gerd, en gezegd, daartoe geen vrijheid te kunnen geven vóór 's avonds na 8 uur. Zii zouden nu een verzoek in dien geest bij den Raad indienen. Maar al vast protesteerde de Voorzitter tegen de hou ding van den Burgemeester, welke hou ding Tiif reactionnair noemde. Toen hij vroeg om dat protest met applaus te bekrachtigen, werd daaraan gewillig vol daan. Hij verwachtte, gelijk hij mede deelde evenwel niet veel van den Raad. Wel was de meerderheid thans liberaal, maar hij achtte, dat maar een enkele voor het verzoek zou pleiten. Maar als de Raad het verzoek afwees, dan zouden de georganiseerde arbeiders opgeroepen worden om recht te doen over hunne afgevaardigden in den Raad. 1 De Raad onzer gemeente kan dus een debat daarover wachten. Wie zal dan de pleitbezorger van het socialisme zijn, 200 vragen we ons af, want wij ontvin gen den indruk, dat hierbij een uitslui tend socialistisch belang is betrokken en tevens, dat het socialisme een verde diger in den raad heeft, zij het een zwakke. Het dreigement, dat de georganiseer de arbeiders recht zullen doen, kennen we. Dat beteek ent, als wij er niet kun nen komen, stemt dan op een vrijzinni ge, al is hij nog zoo conservatief. Dit is tenminste altijd in Leiden de practijk geweest van de S. D. A. P. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Getrouwd: A. Crania jm. enM. Nievaart jd. G. A. Meijers jm. en C. M. de Haas jd. S. van Oosten jm. en M. van der Kaaij jd. Boom jm. en C. J. van den Berg jd. W. F. Zwart jm. en J. Fasseur jd. J. Dubbelaar jm. en H. Neuteboom jd. H. J. van den Berg jm. en P. J. Hogenes jd.—P. w. Geuke jm. en J. J. van Putten jd. W. F. Zirkzee jm. en C. M. Kouwenberg jd. C. J. Bruinsma jm. en J. M. A. Coebergh jd. j. van der Togt jm. en E. M. Goossens jd. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De Prins zal 16 Sept. ongeveer halfeen namiddag per auto te Deventer aankomen ter opening van de koloniale Landbouwschool en ongeveer 3 uur 20 per trein vertrekken. Politiek in den Bond van Ned. Onderwijzers. De afdeeling 's-Gravenhage van den Bond voor Nederl. Onderwijzers besloot de stakende glasblazers te steunen met bedrag van f 50. Op de uitgezette lijsten wasvoor een bedrag van f86,50geteekend. De Afdeeling zal zich doen vertegen woordigen op de meeting voor algemeen kiesrecht, 17 dezer op Houtrust te houden. Uit de Staatsbegrooting voer 1913 zal blijken, dat de Regeering in afwach ting van nadere maatregelen reeds dade lijk gevolg wenscht te geven aan enkele der voorstellen, vervat in het rapport der Staatscommissie voor de inwendige orga nisatie van de Departementen van Alge meen Bestuur. Die voorstellen betreffenlo. de invoe ring van periodieke tractementsverhooging voor alle ambtenaren; 2o. een vastetor- matie van het ambtenaarspersoneel bij elke afdeeling aan de Departementen. Heden is te 's Gravenhage voor een verblijf van eenige weken aangeko men jhr. v. d. Staal van Piershil, gezant van H. M. te Brussel. De Koninklijke trein der Staatssp. Mij. wordt a.s. Maandag tegen kwart voor elven in den voormiddag uit Soest- dijk alhier verwacht en zal, nadat de Koningin de zitting der Staten-Generaal heeft geopend, Dinsdagmiddag tegen 3 uur de Kon. familie naar Soestdijk terug brengen. i 1 Beurs van Amsterdam. 11 September 1912. Vorige/Koers Nederland. Koerseneden. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 794 3 Cert. dito 794 2 4 dito 67% Hongarije. Goudl. 4%. 894 Oostenrijk. 5% Obl. April-Oct. 904 Dito 47o Jan-juii. 874 Portugal 44 Obl.Tabaksmon. 93% 3% OUL serie 64% Rusland. 44% Obl. 1909Ned .Ree. 954 44% dito Obl. 1909 954 4 dito bjj Hope ot Co. a. G. R. 125 864 4 dito De Emiss. 864 Servië 4 7© Obl. 1895 804 Mexico 5 7© Goudl. '99 100% Braziuê, F una. L. 1898 103ft Columbia 3 7„ uec. B. Schuld 504 Venezuela 3 7©Dipl. Sell. 1905 59% 47, Amsterdam 1900-01 100J% 370 Leiden 1896. 87 47o idem 1911. 1004/ Aand. N. West. dcPac.Hyp.B.C. jggljJ Amalg. Copper Cy. C. v. Aand. g7% Cert. v. Arner. Car «Si Found C. go% Ün, Cigar. M. C. v. A. 56% Cert.v.g.A. Ünit.Stat.SteelCorp. i 744 Cert. v. prei. Aand. dito 115% Aand. barge «x Moormann Qiq.) j(jy Amst. Cult. Mij. der Vorstenl. 159 Ned. Handelsiupij.Rescoutre 5 Gew.aand.„Ketahoen"Mijnb.Mij. 32 Redjaiig LeDong Mijub.Mij.aanü. 264 Aaud. Great Cobars 1074 üec. HolL Petr. A. 2704 Aand. K. N. M t. expl. v. Petr. Br. a t 1000 52018 Aand. Moeara Enim Petr. Mij. ;2174 Aand. Sum Palemb. Petr. Mij. 190-?* üew.aanu. intern. Merc. Mar.Cy. 5 4, Pret. aand. dito. uiio. 20% Aand. Amsterdam Deli Corap. 705 Aand. Deli Cultuur Mij. 1354 Aana. ueli-Mij 6044 Aand. ün. Langkat PI. 515 Cert. v. Aand. Maxw. Land Gr. 4% Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. 12% Cert. v. Prei. aand. Corp. Lim. 51% Aand. iioli. ijz. Spoormij. 874 Aand. Mij. t. hxpi. v. btaatssp, 92 Gest.Obl. Boxtel-Wesel 1875-80 964 Aand. Warschau-Weenen Spw. jso Cert.v. aand. Atchison Topeka 110% Cert.v.aand. Chesapeake «xühio i 814 Cert.v.aand. Denv. «xRioür. Sp. 224 üew. aand. trie Sp. Mij. 35% 4 70General Lien Bonds dito 764 Gew. A. Kans. City South Kw. 274 Mexic.lntern.PriorLienObL4H7© 1004 CerL v. aand. Miss. Kans. «4 T. 294 4% le Hyp. Obl. dito 944 Gand. N.-Y.Ontario «4 Western 37 Cert. v. gew. aand. Rock Island 26% üew. aand. South Pacific 111% Afgest. gew. aand. South Rlw. 30,4 Cert.v.gew.aand. Union Pic.Klr. 1714 470 Goud Ooi. Union Pac. Rlr. 9;% Gew. aand. Wabagh 54 Leeningen Amsterdam a i 100 106% Paleis voor Volksvlijt 1869 1.35 Aand. Witte Kruis 804 24 Antwerpen 1887 80% 4% Hongaarsche Hypb. 1884 1214 5% Theiss. Kegulir. Ges. 1880 151 3y0 Staaisl. Oostenrijk 1860 160 4 /0 Madrid 1868 1 674 Turksche loten 1870 50 Congoloten 1888 37.50 v Panama-kanaal loten 65,— 3h 4%. 79% 79% 674 864 644 50 ,170 60% 56% 115% 1614 324 2644 1084 2184 «1904 5% 20% 00 137% 60S 516 12% 514 874 22% 75 H 99% 5% 106% 794 80% CT4 50,4 37.10 Aanbestedingen. 's-GRAVENHAGE. Door de directie der HolL IJzeren Spoorweg-Mij. is aanbesteedhet ma ken en stellen van den bovenbouw eenerover- dekte personen- en goederenbrugmetbijbehoo- rende overkappingen en het verlengen van de perronoverkapping op het stationsemplacemcnt. Alkmaar. Raming f40.200. Ingekomen 1 billet, van de firma Van Egmond Co., te Zoetcr- wo.ude, voor f41.400. Marktberichten. WOERDEN, 11 Sept. 1912. Aanvoer ter kaas markt 283 partijen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort f 31.— af 34.50, id. 2de soort f 28.a f 30,—, id. zwaardere f 35.— a f id. ge stempelde f 35.— a f Alles per 50 Kilog. Handel tamelijk vlug. LONDEN, 9 September. Vleesclimarkt. De aanvoer ter Central Meatmarket bestond heden uit 60 ton Schotsche runderen, 620 zijden uit Liverpool, alsmede 5600 achter- en voorbouten uit Argentinië. Bij kleinere aanvoer van runderen en regelmatigen handel waren de prijzen vaster. Schapen tamelijk traag en flauw. Varkens vast. Men noteert: runderen 2/7 a 5/4. Engelsche schapen 3/10 a 4Jo. Engelsche varkens 4/8 a 5/4 en Hollandsche varkens 4/8 a 5/2. Brandweeralarm. In het Am- sterdamsche gemeenteverslag 1911 wor den o«ok vermeld alle redenen voor liet alarmeeren van de brandweer. HetHbi. geeft er de volgende bloemlezing uit: In brand geraken of overkoken van een pan met vet, olie, eten, was, pik, meik suiker, visch, asfalt, mastiek of lijm 50 maal; baldadigheid, waarvan 21 maal aan de Raadhuisstraat-schel, 44 maal; hoogbranden of walmen van een petroleumlamp 11 maal; zien van een fel brandende kach-el 5 maal; vechtpartij of huiselijke twist 4 maai; zien fotografeeren met magnesiumlicht 3 maal; springen van een waterleiding 2 maal; zien vallen van een brandweerpaard 1 maal; zien bran den van een kaars 1 maal; zien verbran den van een schoteltje Eau dë Cologne 1 maal; een kind, dat een stuip kreeg, 1 maal; zien branden van een lampion in een telefoonpaal 1 maal; roepen van brand door een man, die niet wel bij het hoofd was, 1 maal; uitschieten van de kachelpijp uit de niisbus 1 maal; ruiken van privaatlucht 1 maal; verleenen van hulp aan een. te water gevallen paard 1 maal. Margarine in Hotels en Res taurants. Dr. Van Hamel Roos Harmens schrijven in hun „Maandblad tegen Vervalschingen" „Wij hebben reeds vele jaren geleden gewezen op het hoogst onbillijke van den clandestienen verkoop van margarine of in.'t algemeen vreemdevettenhouden- de natuurboter, door tal van hotel- en restaurant-houders, zonder dat onze te recht geprezen en overigens zoo gestren ge boterwet aan deze practijken een einde gemaakt heeft. „Het komt ons voor, dat voor de be ambten met de uitoefening dezer wet belast, in dezen een ruim veld ter bear beiding braak ligt. Zonder Tn het minst de propaganda van boter-surrogaten, die natuurlijk mits als zoodanig verkocht alle reden van bestaan hebben, te willen tegenwerken, achten wij den ver koop van margarine bij een gesmeerd broodje of bij een biefstuk waarbij door iedereen de aanwending van natuur boter bij de gewnoe café-prijzen ;- bedoeld wordt evenzoo in strijd met de boterwet als den terecht gestraften1 verkoop van vervalschte boter in plaats van echte, in winkels. In dezen „reistijd"' hebben zeker tal van personen in hotels of café's betwijfeld of de boter, die bij gesmeerde broodjes of in den vorm van jus of „botersaus'"' opgediend werd, wel eenige verre familieverwantschap had met het echte product van de koe, zon der dit vermoeden natuurlijk door be wijzen te kunnen staven. Wij hebben ons reeds vroeger de moei te gegeven een weinig van de bij het brood verstrekte „boter" mede te nemen ter -onderzoek, en konden deze als onver- valsdite margarine qualificeeren, waarna de restaurateur zijn leedwezen betuigde, uit het „verkeerde vaatje" bij vergissing! te hebben gestoken. Wij laten hierbij de beweerde 'eerlijkheid van dergelijke per sonen in het midden, doch dringen met klem aan op een juiste en billijke toepas sing der boterwet, en zijn overtuigd hier mede zoowel in het belang van het pu bliek te handelen, dat voor goed geld ech te en goede waren mag eischen, als van de degelijke hotels en restaurants, die wars zijn van de bedoelde knoeipractij- ken. Gelijkheid in totepassing der wetten voor iedereen is een rechtmatige eisch, dien ieder burger mag stellen, in casu dus: zoowel ,een bord met het margarine- opschrift voor margarine gebruikende ho tels en restaurants, die evengoed boter.-» verkoopers zijn, zij het ook in anderen vorm als voor de winkeliers, die dq boter als zoodanig verkoopen, en wie de wet strenge bepalingen voorschrijft om zeer terecht den kooper zooveel mogelijk tegen bedrog te beveiligen. Het ie in het algemeen belang ten zeerste vvenschelijk1, dai de beambten met de uitvoering der, boterwet belast, aan de door ons gesig naleerde wets-ontduikingen paal en perk stellen. „Landbouwers" jn uniform. Bij de leerlingen van de Koloniale Land bouwschool te Deventer bestaat, volgens het „Centr." het plan, unifofmkleeding tq dragen, grijs-groen van kleur, afgezet met groen laken. Op de linkermouw, is qea arapen aangebracht.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 3