BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. genieester Dr. Neumaijer, bijgewoond. Uit Madrid wordt aan de „Echo de Paris'* geseind, dat op 20 September de staking onder het spoorwegpersoneel te Paree!ona zal beginnen. De staking zal 5000 a 6000 man omvatten. De meerderheid van de werklieden, voelt echter niet veel voor de staking. Toch is men bevreesd, dat de beweging naar As-' turië zal overslaan. In de Adriatische zee heeft een ge weldige cycloon gewoed. Het zeil schip „Nicolas 11" verging op 3 K.M. van de kust. De bemanning, bestaande uit vier visschers. k\vam in de golven om'. Op de kust bij Raevnna zijn een aantal *isschersbooten vergaan. Te Droniheim wordt een haven foor torpedo en onderzecbooten aange- legd. Zondagavond heeft op het slagveld van Barodino, (Rusland) de plechtige onthulling plaats gehad van liet Fran- sche monument, ter eere van de Fran- schen, die daar in 18 12 gevallen zijn bij den Russischen veldtocht. Door de Katholieke geestelijkheid, werd een plechtige lijkdienst gehouden. Bij een w e d s t r ij d van motor fietsers te Newark, in den staat New- York is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. Een renner, zekere Eddy pasja wilde een tegenstander voorbijrijden, maar verloor daarbij zijn richting, reed door de omheining en kwam temidden van het publiek te land. Vier toeschou wers waren op slag dood, 20 anderen zwaar gekwetst. De motorfietser was ook dood en de man die vlak achter hem reed, brak ook den nek. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot secre taris van het college van curatoren van de Rijks-universiteit te Utrecht, jhr. mr. J. F. Hoofd Graafland aldaar is aan G. J. van Oort, een oil ontslag verleend als hoofdcommies bij het de partement van Binnenlandsche Zaken', met d.ankbetuiging voor de langdurige diensten door hem bewezen. is aan de adelborsten le kl. bij de' Kon. Marine reserve D. P. Jansen en W. Rauwerda eervol ontslag verleend1, zijn bij de Kon. Marine-reserve bevor derd tot luit. t. zee 2e kl. de adelborsten le kl. N. S. Hartog, en A. Bremer, en tot adelborst le kl. de Jjuitengewnoe ade'borst H. J. Ii. Meijer. Kamerverkiezingen in 1913. Naar de „Msb." verneemt, is er spra ke van dat bij de Kamerverkiezingen van het volgend jaar, in district Amster dam V van rechtsche zijde een Roomsdh Katholiek candidaat zal gesteld worden. 'Als zoodanig hoorden wij noemen mr. P. J. M. Aalberse, het tegenwoordig Ka merlid voor Almelo. Hoewel daartoe nog geen definitief besluit is genomen, kan reeds als zeker worden aangenomen dat de heer P. Nol- ting in district VIII, het district waar voor hij reeds vroeger zitting had, van vrijzinnige zijde candidaat zal worden gesteld. Naar bereids is gemeld, zullen de sociaal-democraten in dit district met den heer A. B. Klerekooper uitkomen. W etsontwerp-Aalberse. Naar het „Centrum" verneemt, zal vanwege verschillende bakkerspatroons- vereenigingen (evenals dit met het wets voorstel Talma het geval was), ook het aanhangig gemaakte wetsontwerp Aal berse c.s., op den nachtarbeid in het bakkersbedrijf bestreden wordenp. a. door de vereeniging ,van broodbakkers patroons uit de luxe, gemengde- en de middenbedrijven. Vele bakkerspatroons hebben groote bezwaren tegen de jn dit wetsontwerp voorgestelde invoering van het drieploe- jjenstelsel. Wanneer zou men eens geen bezwaren hebben Een vreemde ontslag-aanvrage. Men meldt aan het „Centrum" De heer Lauwe heeft heden eervol ontslag aangevraagd als schoolopziener van het arrondissement Rheden. Het aan den Minister gerichte ver zoekschrift houdt in: „De nu voor mijn gezondheid levensgevaarlijk geworden kwellingen :en beleedigingen, mij nog in de laatste dagen aangedaan, door den .schoolopziener in het district Arnhem, den heer van Rennesse. verplichten op dringend advies van mijn geneesheeren een ontslag aan te vragen op 1 Decem ber 1912, uit mijn ambt als arrondisse- ments-schoolopziener, dat ik op dien dag 19 jaar zal hebben bekleed. De bijzon derheden dier kwellingen en beleedigin gen zullen tevens als bijdragen van de geschiedenis van het Rijksschooltoezicht en schoolwezen in het district Arnhem na mijn ontslag door mij geschetst wor den in een Open Brief aan de leden; der Staten-Generaal. Krachtige cijfers. 1 In het Huisgezin schrijft J. K. Blijkens gegevens, mij door een zeer welwillende hand verstrekt, .werken er volgens de nieuwste tellingen in de mij nen van het Ruhrgebied 4989 Hollan ders. Van deze arbeiders werken er circa één vierde ondergronds en drie vierd'e bovengronds Onder het consulaat Duis burg— Ruhrort, ressorteeren 30000 Hol landers, onder het consulaat Essen 15000 Onder het consulaat Dortmund 8000, onder het consulaat Dusseldorp 16000, te zamen 69000. In heel Putschland zian .82000 ijk>llanders, Men kan gerust zeggen, dat er tijden van het jaar zijn, dat er, door het over groot getal seizoenarbeiders, meer dan 100.000 personen in Duitschland werk zaam zijn. Wat een arbeid is daaronder te ver richten. Hoe kostelijk is toch het systeem van den vrijhandel. Op straat gezet. Naar aanleiding van de mededeeling in den „N. Limb .Koerier" en in de „N. Koerier" dat een ambtenaar aan de mijn Oranje Nassau ontslagen was wegens zijn overgang tot het Katholicisme, schreef het „Vaderland": „Bij navraag bij de directie bleek ons, dat van de heele historie geen woord waar is. Nooit is aan de mijn Oranje-Nassau iemand uit geloofsovertuiging ontslagen." De „Nieuwe Koerier" heeft omtrent deze kwestie nadere inlichtingen inge wonnen, én het blijkt, dat van deze treu rige historie wel degelijk de hoofdza ken waar zijn. De ambtenaar in kwestie had na voor afgaand onderricht in den katholieken godsdienst besloten katholiek te worden. Dat hij kennis had met een Kataoliekj meisje, kan wel aanleiding zijn geweest om zich op de hoogte te stellen van' den katholieken godsdienst, maar tot den overgang tot het katholicisme is meer lioodig. Want het staat ter beoordeeling van de kerkelijke autoriteiten of een volwas sene tot den overgang tot het katholi cisme wordt toegelaten, en vooral in zul ke gevallen als hier aanwezig, wordt de hoogste omzichtigheid gebruikt, opdat niemand katholiek worde, tenzij uit op rechte en innige overtuiging. Nu werd naar ons uit zeer goedel bron wordt bevestigd, den betrokken ambtenaar door den heer Hooreman een der directeuren medegedeeld dat hij met 1 Juli kon vertrekken, zoo hij van de verkeering met het Katholieke meisje niet afzag. Maar uit schriftelijke mede- deelingen, aan andere personen gedaan blijkt dat dezelfde directeur geschreven heeft, dat het den bedoelden ambtenaar zijne beirekking zou kosten, als hij ka tholiek werd. Toen den ambtenaar dit bekend werd heeft hij vrijwillig ontslag gevraagd, om dat hij, met het oog op zijn toekomst,, het beter vond, ontslag te vragen, dan het ongevraagd te krijgen. Het ontslag was geteekend door de heeren Hooreman en Ha ex, directeuren. Maar de heer Haex gaat, naar mep ons verzekert, hier vrij uit, wijl de dwang uitsluitend uitging van den heer Hoo reman. Uit de bovenstaande, ons uit de meest vertrouwbare bron verstrekte mededee- Jingen blijkt, dat hier wel ter dege ont slag zou gegeven zijn wegens den over gang van een ambtenaar tot het Kar tholicisme, indien deze ambtenaar niet de eer aan zich gehouden had en ont slag gevraagd. En zulks gebeurt in een groot mijn bedrijf door een der directeuren, die er niet het minste bezwaar in heeft als zij ne ambtenaren tot geen enkel kerkge nootschap behooren. Maar katholiek worden ja, dat is wat anders. Zóó verstaat de vrijzinnigheid hare zoo hoog geroemde .vrijheid. KORTE KRONIEK Gistermorgen hebben de patroons in het confectiebedrijf te Amsterdam de aangekondigde uitsluiting hunner werk lieden, ten uitvoer gebracht. Naar men weet is deze uitsluiting een gevolg van de weigering der werkliedenorganisatie om het verbod van werken voor de fir ma d'Ancona op te heffen. De vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal in het lokaal der Tweede Kamer voor de slui ting van het zittingjaar zal worden ge houden a.s. Zaterdag 14 September n.m'. 23/4 uur. De Eerste Kamer zal op Dinsdag 17 dezer des namiddags in vergadering bijeenkomen. De gewone audiënties van de minis ters van binnenlandsche zaken, van fi- ciën, van jus/titie en van koloniën zullen! deze week niet plaats hebben. Gistermorgen zijn 4 bataljons van het 10de regiment infanterie, uit Haar lem, Hoprn en Den Helder, met den trein te Baarn aangekolmen. Onder com mando van kolonel jhr. J. F. van Speng- ler werd naar Soestdijk gemarcheerd, waar om 11 uur gedefileerd werd voor H. M. de Koningin-Moeder. Tijdens het défilé bevond Hare Majesteit zich met Hare zuster, de Hertogin van Albany op het bordes en onderhield zich met kolonel Spengler. Na het défilé marcheerden de troepen naar d e legerplaats bij Zeist. Ondanks den regen, was er veel be langstellend publiek. LEIDEN, 11 September. Militaire plechtigheid. Gistermiddag om half 3 had- in de Morschpoortkazerne alhier voor 't front van het 4e regiment Infanterie de plech tige overgave plaats van. het regiments commando, door den kolonel C. D. de Roon, aan den nieuwbenoemden com mandant-kolonel W. H. van Terwisga. Op het vastgestelde tijdstip kwamen bei de kolonels te paard de poort der kazer ne binnen, waarbij de troep aan laatstge- genoemde werd voorgesteld. Het vaan del werd nu geplaatst tusschen de beide kolonels met het front naar den troep. Kolonel de Roon maakte bekend dat het H. M. ide Koningin behaagd had hem op zijn verzoek een eervol ontslag uit den dienst te verleenen, onder toe kenning van pensioen, met den rang van Generaal-A4ajoor. Spr. .hield daarna tot de soldaten, de korporaals de onderoffi cieren en de officieren afzonderlijk korte toespraken, hen dankend voor den onder vonden steun tijdens zijn vierjarig com mando van hen ondervonden. Vervolgens werd het vaandel aan den nieuwen commandant overgegeven, die daarop eenige woorden tot den troep sprak, hei als een groote eer beschouwen de het commando over het 4e regiment te hebben mogen aanvaarden. Ten slotte stelde de troepen zich op om met de muziek aan het hoofd voor het laatst voor den nu afgetreden chef te defileeren. Hiertoe werd, omdat de kazerneplaats te klein is, gemarcheerd langs Morsch- straat, Prinsessekade, Breestraat, Pape straat, naar het gebouw 's Gravenstein, alwaar kolonel de Roon zich had opge steld, om de troep langs zich te zien heentrekken, waarmede de indrukwek kende plechtigheid was afgeloopen. De troepen marcheerden langs het Ra penburg weder naar de kazernes terug. Officieele bouwkunst. Jn de „N. R. Ct." wordt de aandacht erop gevestigd, dat door het gemeente bestuur de aesthetiek bij den bouw van nieuwe werken niet wordt vergeten. Als bewijzen hiervoor worden aangehaald de nieuwe Biiauwpocrisbrug, 'n prachtig stuk werk, en een nieuwe school voor onver mogend en, waar op voortreffelijke wij ze met kleuren is gewerkt. Jammer genoeg, vervolgt schr., zijn er in Leiden ook plekken, waar het ge zag der stedelijke overheid moet ophou den, omdat op Rijkseigendom een blijk bare anarchie mag heerschen. We zien het allereerst in den Hortus. Als men vroeger door het typische bin nenplein door de poort binnenkwam, wer den stadgenoot en vreemdeling getroffen door de prachiige boomgroep op het breede grasveld, door een reeks van gebouwijes omringd, dingen zonder pre tentie, een onaanzienlijke omgeving, die juist daardoor de weelde van deze boom groep te sterker deed uitkomen. Niet ten onrechte was dit voorgedeelte tot in het buitenland beroemd. Welnu, dit schitterend plekje is een voudig van rijkswege geschoffeerd! In het buitenland gaat men er meer en meer toe over, mooie, öude Bommen in eere te houden, men gaat begrijpen, dat ook zij met hun groei-van eeuwen be waard moeien blijven. Hier niet! In de zen boianischen tuin ruimt men met het overleg van -een plattelandsboer een prachtexemplaar op, om plaats te ma ken voor een gebouw, dat beter ach ter een dichte haag van lindeboom en verborgen kon blijven. Men verbaast zich over zulke feiten! Binnen enkele jaren komt het aangren zende, Eihnographiscbe Museum leeg te staan, een onbruikbaar Rijksgebouw, welks grond ruimte genoeg voor Labora torium en Herbarium kon bieden. Een mooi, historisch plekje ware dan ge spaard gebleven! En dat gebouw zelf! Een verbrok kelde muurvlakte met een staalkaart van vensters, waarin men vruchteloos naar sporen van bouwkunstig overleg zoekt. In een hoog leien dak een groot glazen gat, lichtvlak voor een photographisch atelier, naast kwasi oud-Hollandsche trapgevedtjes, weer bekroond met mo derne schoorsteentjes. In het rechterdeel groote, moderne vensters, twee breede gaten, waarboven smadle, Gothische raampjes staan, weer bekroond door een groot venster met Gothische traceerin gen en dat alles weer afgedekt met een trapgevel. Wat een begripsverwarring: Nu is het natuurlijk geen gemakke lijke opgave voor den Rijksbouwmees ter geweest, aan de wetenschappelijke eischen der inrichting te voldoen, maar hij is, en hlijft de verantwoordelijke man voor dezen gevel, had geen verminking van zijn werk mogen dulden. Met een ander rijksgebouw, liet nieu we Zoölogische Museum is het iets be ter gesteld. Alleen staat in den blinden muur aan de Raamsteeg de hinderlijk- gele kleur der verblendsteen, giftig en misplaatst in dezen baksteenmuur. De hoofdingang, kwasi grootsch op gevat, biedt plaats voor een benullig deurtje. Ook hier weer die onbegrepen stijlelementen. Om den korfboog van de deur streng Gothische versieringen, in hardsteen uitgevoerd. Dakspuiers, die de afwatering van een smal vlakje moeten bezorgen. Gothische venstertraceeringen als in den Hortus bekroond met een oud-Hollandschen trapgevel. Dat men kerken in ouden stijl bouwt, goed. 't Is te begrijpen. Ook voor ons modern gevoel is Romaansch en vooral Gothisch de meest sprekende opvatting. Maar een museum is iets van den nieu wen tijd, vraagt om zijn groote behoefte aan lucht en licht, oin brandvrijheid, om een geheel type van bouwwerk en dat juist hleeft de bouwmeester ons niet ge geven. ,Het is een gebouw, dat den vak man in mfenig opzicht ergert, den leek koud laat Mlen schatte dit niet gering! Een on betekenend, een leeiijk woonhuis teil door zijn geringe gevel oppervlak min- dter mee, -i wordt in den loop der tilden Veranderd, verbouwd, verdijnt soms hee- Hemaal. Den rijksgebouw als dit niet! Het blijft .er eenvoudig staan als een eeuwig bewijs \an onze gecsielijke impotentie op (architectuurgebied, een sta-in-den- weg jVoor latere geslachten. Vooral jn Leiden hindert ons deze ach teloosheid ivan rijkswege. De mooiste, oude gebouwen in deze stad zijn a?ïe openbare gebouwen. Hei Stadhuis, de Wa'ag, (de Lakenhal, het Rijnlandshuis^ h'et .\yeetshuis, het zijn juweeltjes van bouwkunst, en meer dan de tegenwoor dige rijksbestuurders hebben die oude stadsbesturen en regenten begrepen, dat li'et plicht, zelfs hoogste plicht is, een blijvend gebouw ook blijvende waarde t'e geven. Deze conclusie uit de stijlgeschiede nis te trekken, ware beter geweest, dan 'enkele stijlfragmenten misplaatst aan te brengen. Nu er binnenkort aan een nieuw rijks gebouw van een half millioen begonnen wordt, moet hierop met nadruk gewe zen worden. Congres voor godsdienstgeschiedenis. Gistermiddag en hedenmorgen werden sectievergaderingen gehouden, waar v_r- schillende wetenschappelijke onderwerpen werden behandeld. Om 4 uur werd gis termiddag de - thee in Hortus gebruikt. ,s Avonds kwamen de congressisten op de studenten-societeit Minerva bijeen, waarvan conversatie- en billardzaal voor de ontvangst waren ingericht: op uit stekende wijze was alles door de voor treffelijke zorgen van de commissie van beheer geregeldaan 2 buffetten konden de gasten zich aan verschillende versna peringen te goed doen, waarvan een zich over de geheele lengte van de achterzaal uitstrekte. De eetzaal boven (ook met buffet voorzien) was allergezelligst als rookkamer voor de heeren ingericht. Nadat het organisatie-comité in de com missiekamer ontvangen was, heette de praeses van het L. S. C., de heer Doornbos, in een korte Fransche toespraak van af de tribune voor de muziek de gasten welkom op sociëteit Minerva. Het ver blijf aldaar moge de congresleden gerust doen zijn voor de toekomst van de universiteit waarvan het verleden hun welbekend is. De voorzitter van het comité van ont vangst, mr. A. J. Fokker, bracht daarop zijn dank aan de heeren studenten en vooral de commissie van beheer, die zoo goed was geweest de zalen ter beschik king van het comité te stellen. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat de Senaat niet tegenwoordig kon zijn. Verder dankte hij hartelijk voor de vriendelijke ontvangst en eindigde met het Vivat floreat erescat in aeternum civitas academica Lugdu- nensis Batavorum. Hedenmiddag twee uur hield prof. E. Guimet van Parijs een voordracht met lichtbeelden in de Schouwburgzaal. Na af loop begaf men zich in extra-trams naar Noordwijk, om daar in het Palace-hotel de thee te gebruiken. Bij den marsch van het 3e Bat. 4e regiment Infanterie van Gouda naar het kamp bij Katwijk, zal dat bataljon van af Leiden vergezeld worden door het mu ziekkorps van het regiment alhier. Dat korps zal zich daartoe morgen om 12 uur opstellen a.d. Hoogen Rijndijk even buiten de grens der gemeente. Heden kwamen reeds de kwartierma kers van de bataljons uit Delft en Gouda in het tentenkamp bij Katwijk aan om een en ander nog gereed te maken voor die troepen, die op morgen het kamp zullen betrekken. Het Kerkpad te Noordwijkerhout. Zooals bekend, is A. Guldemond te Lisse bij de Koningin in beroep geko men tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om afvoering van het Kerkpad van den legger der we gen en voetpaden van de gemeente Noordwijkerhout Bij de behandeling van dit beroep hedenmorgen voor de Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, bleek uit het daarover door Staatsraad Mr. de Nerée van Babberich, uiigebracht rapport dat de heer Gulde mond zich indertijd bereid verklaarde aan de gemeente Noordwijkerhout uit te keeren voor kosten van verhar ding van den Schulpweg en den Gooiw.eg, een bedrag van duizend gulden indien het Kerkpad van den leg ger zou worden afgevoerd en dus niet meer voor publiek gebruik zou behoeven te dienen de beide andere genoemden, te verharden, wegen zouden dan moeten dienst doen voor het publiek verkeer ter vervanging van het Kerkpad. Hiermede had het gemeentebestuur aanvankelijk genoegen genomen. Toen nu evenwel daarna het verzoek van Guldemond tot afvoering van het Kerkpad bij Gedep. Staten, was inge diend, werden daartegen door een groot aantal belanghebbenden bezwaren inge diend .Ged. Staten achtten die bezwaren gegrond en wezen daarom het verzoek af. Verschillende panden zouden in waar de achteruitgaan indien het Kerkpad een doodloopende weg zou worden. Verder zou men verkrijgen een eenzame weg met struikgewas, minder geschikt ter be wandeling voor vrouwen en kinderen, ook uit een veiligheidsoogpunten ten slotte zouden door de verandering ver schillende neringdoenden worden getrof fen. Op grond van een en ander zou moe ten worden aangenomen, dat door den veranderden, loe&iand niet voldoejide in. de behoefte van het publiek verkeer wor den voorzien. Intusschen bleek ook nog dat het Gemeentebestuur aanvankelijk niet zooi gunstig voor het verzoek van Gulden mond zou hebben geadviseerd indien het met den omvang van de daartegen gere zen bezwaren ware bekend geweest. Over deze zaak werd ook het advies ingewonnen van den Hoofd-ingenieur. Directeur en den Inspecteur-Generaal in de 2e Inspectie van den Rijkswater staat. En deze beide autoriteiten gaven! handhaving van het besluit van Gedep. Staten in overweging. Het beroep van Guldemond werd nu voor den Raad van State mondeling toe gelicht door Mr. L. W. van Gigch, advo caat te Amsterdam. Deze deed vooral het licht vallen op de z.i. eigenaardige hou ding van het gemeentebestuur in deze. Hij herinnerde dat juist van dit gemeente bestuur het initiatief tot de onderwerpe- 1 ijk e wijziging van den legger is uitge gaan, en meende dat het ten slotte hier zou neerkomen op een dubbeltjeskwes tie. Men zou tot de conclusie zijn geko men dat de som van f1000 ontoereikend zoude wezen om de gewenschfe verhoo ging of wegsverbetering te behartigen. Wat nu dit punt aangaat, had dan even wel, meende gemachtigde, nader met ap pellant overleg knunen worden gepleegd. Ter bestrijding van aj>peliants verzoek1 waren nog verschenen, behaive het aan tal belanghebbenden, de burgemeester van Noordwijkerhout en de Jieer Mr. J. A. Loeft, advocaat te 's Gravenhage, als gemachtigde van het bestuur dier gemeen te. Deze .laatste het betoog van Mr. van Gigch bestrijdende, deed uitkomen dat appellants belang in deze zaak is een zui ver particulier belang, en voorts, dat het prijzenswaardig en niet anders dan goed te keuren is, dat het gemeentebestuur, in gezien hebbende, dai zijn aanvankelijk in genomen standpunt verkeerd was, daar van later is teruggekomen. Mr. van Gigch betoogde nog, dat zijn cliënt, 'behalve zijn privé belang, bij het door 'hem gedane voorstel, ook wel de gelijk diende het algemeen belang. Men zou er in de gemeente door den nieuwen te verharden weg beter op worden, be toogde pleiter. Voorts meende hij, dat het gemeentebestuur zich ten onrechte door verschillende gemeentenaren er toe heeft 'laten brengen om van zijn eerst in genomen, 'volgens Mr. van Gigch zeer juist standpunt terug te komen. De Kon. beslissing volgt later. NOORDWIJK. Zooals wij vernemen is de afd. Noordwijk van de Alg. Ver eeniging voor Bloembollenteelt van plan een rijkstuinbouw-wintercursus op te richten en is zij reeds met de voorberei dende werkzaamheden begonnen. Ver leden jaar is er ook een dergelijke po ging aangewend en hoewel er zich reeds 20 leerlingen hadden aangemeld, is het plan toen niet tot uitvoering gekomen. Als nu velen, overtuigd van het groote, nut van een tuinbouw-wintercursus, zich! ten spoedigste bij den Secretaris van „Bloembollencultuur", den heer C. Ver- weij, tot het volgen van de lessen zullen1 aangeven zal de~oprichting dit jaar zeker een feit worden. NOORDWIJK AAN ZEE. Een be kende strandfiguur, Jan Cramer, die el- ken zomer met zijn zeilboot „Albatros", aanwezig is om te zeilen met badgasten, vierde dezen zomer zijn 25 jarige aanwe zigheid op het Noordwijksche strand. De thans 75 jarige oude zeeman, is als knaap van 12i/2 jaar gaan varen. Achtereenvolgens als scheepsjongen, als zeilenmaker, 16 jaar als stuurman en nog 31/2 jaar als kapitein, heeft hij een groot gedeelte van zijn leven op zee doorge bracht. Steeds is hij zijn oude liefde, de zeil vaart, getrouw gebleven. Groote reizen heeft hij gemaakt en h, alle richtingen heeft hij den aardbol doorkruist. Rusland, de Middellandsche Zee, Oost- en West-Indië, Amerika, zelfs Australië heeft hij op zijn reizen be zocht. Niet altijd heeft de wispelturigq zee Jan, haar ouden lijfknecht, zoo goed gunstig behandeld. Tweemaal zelfs heeft hij schipbreuk! geleden, de laatste maal in de Oostzee# waarbij de bemanning met groote moeite door de reddingsboot van Libau werd) gered. I Vóór drie jaar is de oude zeerob ge pensioneerd als bootsman van de red dingsboot door het Hoofdbestuur der; N. Z. Holl. Reddingsmaatschappij!. Oo'kj in deze hoedanigheid heeft J. C. zijhf, sporen verdiend. Ruim 17 jaar is hijt bootsman geweest en in dien tijd vel el; reddingen meegemaakt, o.a. die van dei „Offenbach" de ,,'Alba", de „van Lin,-* deren" enz. i Nu is Jan oud en stijf geworden énj de zee heeft hem zijn dienst opgezegd. Hij hoopt een plaatsje te krijgen in het Gasthuis. Iedereen zal ongetwijfeld denl ouden zeeman die zoovele jaren op dei woelige zee heeft rondgezworven en dief zijn leven zoo menigmaal voor zijn even- mensch heeft gewaagd, een rustig plaats^ je in de veilige haven, het gasthuis, vant harte toewenschen. Daarom is het tej hopen, dat de Raad zijn opname in het gasthuis goedkeure. Ij NOORDWIJKERHOUT. Van de 26 in geschrevenen voor de militie, lichting 1913, moeten er 17 deelnemen aan de loting op Maandag 23 September a.s., terwijl' er 3 zijn vrijgesteld wegens broeder- dienst, 1 voor één jaar wegens kostwin-* nerschap en 5 voor den dienst ongeschikt verklaard.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2