11 BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 889. Sfe £cictactve 6ou^a/nt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, !jf 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11 -50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke koning. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiEngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vrijdenkers- verdraagzaamheid. De ongeloovigen en vrijdenkers beschul digen ons voortdurend van „onverdraag zaamheid". Wij zijn niet breed, niet ruim [genoeg van opvatting. Wij denken en jhandelen, alsof heel de wereld Katholiek is, houden niet voldoende rekening met anderer denkbeelden en meeningen. En er worden werkelijk Katholieken gevonden, die, als hun zulke onwaarheden meteen aplomb van groote en dikke woorden ^worden voorgezet, meenen in hun schulp te moeten kruipen, daar er toch wel iets van waar zou kunnen zijnl En och, als Jsr iets van waar zou zijn, dan ligt niet de schuld bij de Katholieke leer geen ïeer predikt een diepere en meer waar achtige verdraagzaamheid! maar bij 'die Katholieken, die de Katholieke leer 'niet doorgronden en in haar consequenties toepassen. We zeggen „als er iets van waar zou zijn", want we durven bewe ren, dat geen enkele Katholiek op het :denkbeeld zou komen meeningen te ver kondigen, getuigend van zulk een felle en hatelijke onverdraagzaamheid, als die welke op het officieele vrijdenkerscongres te Miinchen zijn verkondigd! 't Kan wel eens zijn nut hebben op enkele van die uitspraken, gedaan op dat congres, de aandacht te vestigen. Eerstens hebben we dan een wapen tegen bovengenoemde beweringen, als zouden juist de Katholieken zoo onverdraagzaam zijn ofschoon het beste wapen is de kennis van ons geloof, hetwelk ons de liefde oplegt voor iederen mensch, geen enkele uitgezonderd Tweedenswe ten we dan, waar men op kan rekenen, als vrijdenkers het roer van het schip van staat sturen! Te Miinchen is onlangs wij hebben er reeds opgewezen een congres van vrijdenkers gehouden. Wij zouden het heel logisch vinden, wanneer daar door de congressisten was verklaard: „Wij kunnen niet gelooven, maar laten iedereen, die dat wel kan, vrij". Doch het was een heel andere toon, die daar heerschte Zoo b.v. verlangde de Belgische afge vaardigde Leon Furnemont de samen werking van liberalen, sociaal-democraten en anarchisten, want „Portugal heeft ons den weg gewezen, dien we moeten be wandelen". De Portugeesche gruwelen werden daar dus niet alleen goedgekeurd maar aan de vrijdenkers van andere landen voorgehouden als een navolgenswaardig voorbeeld In het licht van deze laatste verklaring, is het ons duidelijk, waarom heel de internationale liberale pers voor de gru welen, die wij in Portugal zien geschieden, geen enkel woord van protest overheeft, Terwijl, toen voor enkele jaren de Spaansche 'anarchist Ferrer ontegenzeggelijk volgens recht en billijkheid veroordeeld werd, die zelfde pers de geheele wereld in vuur en :Vlam zette. De gewillige lezers van de rliberale pers krijgen nu aan hun ontbijt berichten voor zich over de toestanden in Portugal, alsof alles wat daar geschiedt volmaakt in orde is. Dat er vierhonderd vijftig priesters in de gevangenis zijn Igezet 't is in dezen tijd van hooge 'pul tuur niet de moeite waard om daar tegen te protesteeren. Erkenning van menschen-waarde, eerbied voor menschen- rechten, dat is "niet de beschaving; dat zijn alle verouderde denkbeelden. Als ge zeggen kunt „niets, letterlijk niets, te gelooven", en vooral als ge daarbij in het gelukkig bezit zijt van een naar de eischen des tijds werkenden coupeur en coiffeur, dan zijt ge waar ge wezen moet: op het hoogste punt der cultuur. JEn van dat hoogste punt af de zaken beschouwend, is het te verklaren, dat de liberale pers niets doet om het publieke geweten wakker te schudden, de publieke meening te wapenen tegen dat „Azië in Europa", zooals we het tegenwoordige Portugal zeker kunnen betitelen. Maar we komen terug op enkele mee dingen, die op dat congres werden ver kondigd. Men zou zoo denken, dat de vrij denkers voor scheiding van Kerk en Staat zijn om beide zich zelfstandig te laten ontwikkelen. Geen sprake van! DeDuit- sche sociaal-democraat Hoffmann, ver- Waarde, dat de scheuring van Kerk en £>taat moet worden doorgevoerd om de Kerk alle steun te ontnemen en haar dan te vernietigen 1 Men zou zoo denken, dat de vrijdenkers aan ouders, die anders denken, dan zij, zouden toestaan hun kinderen een opvoeding te geven, gelijk deze dat zelf wenschen. Niets is minderwaar! De Staat moet alle ouders dwingen aan hun kinderen een opvoeding te geven zonder God of Godsdienst; op geen e n- k e 1 e school mag worden gesproken over God! Aldus decreteerde de Fransche af gevaardigde Buisson. Een Hollander, dr. Frowein, verklaarde dat het geloof aan God immoreel is, dat wij het volk zijn geloof aan God moeten ontnemen, gelijk wij een dronkaard zijn flesch uit de hand rukken! Wie dus ge looft: hij is door de vrijdenkers veroor deeld! Anathema sit! Hij is in den ban! In het voorafgaande hebben wij willen aantoonen, dat de vrijdenkers, trots het schoone woord „vrij", van vrijheid niets willen weten en volstrekt niet verdraag zaamheid beoefenen, maar de grootste dweepers zijn. Wanneer men ieder, die andere opvattingen van godsdienst £en staatsbestuur heeft dan de Portugeesche revolutionairen, wanneer men al dezen vermoord of in een vuile natte gevange nis laat omkomen, dan beoefent men de beginselen der vrijdenkerij! Het congres te Miinchen heeft weer eens bewezen, dat er geen onverdraag zamer menschen zijn, dan zij, die ge regeld klagen over de onverdraagzaam heid van de Kerk! V Linker programs. Behalve ds. Bronsveld, heeft ook de heer Roodhuizen een linksch verkie- zingsprogram ontwikkeld, zoodat er keu ze komt voor onze tegenstanders. De afgevaardigde voor Brielle, doet het in zijn Vaderlander, waarin hij uiteenzet, dat de vrijzinnigen het best eens zullen kunnen worden over deze twee „onmisbare" punten: le het kies- rechtvraagstuk2e. de ouderdomsvoor ziening. Zijn HoogEdelGestrenge omschrijft deze punten als volgt: „De vrijzinnige candidaten zullen zich moeten kunnen vereenigen met Grondwetsherziening, om te komen tot algemeen kiesrecht. En wij verstaan dat in dien zin en we zouden den democraat wel eens willen zien, die het door ons gewenschte zou afwij zen algemeen kiesrecht voor man nen, zonder eenig correctief, dat daar van de beteekenis verzwakt, en de mo gelijkheid van invoering van vrouwen kiesrecht, waarbij de toekenning niet afhankelijk mag zijn van welstand, geen een sus-kiesrecht, om kort te gaan. „Daarnaast zal men moeten hebben eene 'Voorziening van den ouden dag, die welken naam ze ook drage, aan deze eischen allereerst zal moeten vol doen dat ze niet alleen de arbeiders omvat, maar allen, die daarvoor in de termen vallen; en dat de kosten daarvan gedragen worden door den Staat." 't Staat er zoo vierkant mogelijk, maar reeds aanstonds verklaart het Han delsblad: „de beide hoofdpunten, in De Vaderlander genoemd, hebben slechts matig onze sympathie." Het Amsterdamsche orgaan „gelooft niet dat algemeen kiesrecht ons een be tere volksvertegenwoordiging zal geven, en schenkt aan door den Staat gesub sidieerde vrijwillige verzekering, verbon den met beter en royaler geregelde ar menzorg voor ouden van dagen, de voor keur boven staatspensioen." Dat kan goed worden, vooral wijl er naast de richtingen van Vaderlander en Handelsblad nog heel wat meer zijn ter linkerzijde. De Nieuwe Cou rant, er op wijzende dat voor de over eenstemming de toenadering voorname lijk van de Vrije Liberalen zal moeiten' komen, toont alvast weinig bereidwil ligheid op dit punt. Hoe dan ooit een stevig r eg eer- program bijeen gekregen zal worden', is ons een raadsel. Eigenlijk begrijpen genoemde bladen dit ook niet, want het zal er vreemd gaan uitzien in de Tweede Kamer als ,.de kerkelijke 'meerderheid vernietigd" m'ocht wtorden. Reeds -acht met verrassende bescheiden heid, de heer Roodhuizen „het geval, dat de vrijzinnigen ,als meerderheid uit de stembus zouden kunnen kom'ein! a prio ri uitgesloten", terwijl .volgens het Han delsblad de Kajner dan „lippgst wmia. schijnlijk" als volgt zal samengestèld wezen: „geen vrijzinnige meerderheid, geen kerkelijke meerderheid, en een so cialistische fractie die ,naar vrije verp kiezing de macht in handen van regee- ringspartij of oppositie geven kan." Een alles behalve aangenaam ver schiet, maar wie daarover treurt, het H d b 1. geenszins. Het zegt ervan: „Dat is een heel wat betere toestand dan wanneer de kerkelijken meerder heid zijn, het ergste, dat de sociaal democraten doen kunnen, is dan in enkele gevallen den toestand in, het leven roepen, die ,er steeds is, wan neer de kerkelijken voortdurend de macht hebben." Welk een cynische erkentenis van eigen regeeringsonmacht. 't Is wel ver met 'het eens zoo oppermachtige libera lisme gekomen, dat een zijner organen aldus moet berusten in zijn krachteloos heid. Hoe 't ook zij, als de vrijzinnige hee- ren zoo slap gaan denken, zullen ze wel tot een verkiezings program metje kunnen komen. Het H b 1. spreekt trouwens al van „zelfverloochenende po litieke solidariteit", zoodat men inet rug- gegraatloos geven en nemen tot elkaar zal komen. Voor een regeer program is echter juist ruggegraat noodig en die ontbreekt links, zoodat 's lands belang een recht- sche overwinning behoeft. Het Maria-Congres. Dat moet gezegd zijn: ds. Bronsveld is veel pienterder dan mr. S. van Hou ten. Terwijl ia:v\dgenoemde, in politiek en angst uitziende naar een tegenwicht voor den rooden Dinsdag, in een Staat kundigen Brief de verzuchting slaakte: „Organiseerden de Bisschoppen maar eens een zwarten Dinsdag" daar heeft de Utrechtschë predikant terstond inge zien, dat het zoo prachtig geslaagde Maria-congres het prachtigste tegenwicht vormt, dat links ziah maar wenschen kan. Hulde voor zooveel scherpzinnigheid! En nu moet ge uit ds. Bronsveld's be kende Kroniek eens zien, hoe smakelijk ZijnEerw. het onderwerp uitbuit om de Protestanten van allerlei gading toch maar te waarschuwen tegen die Paap- sche afgodendienaars. Van alJ'es wordt er bij te pas gebracht; allerlei anti-papistiische paardjes worden ervoor van stal gehaald. De Roomsche geestelijkheid, de Room sche kloosters, de Roomsche Mis, de Roomsche IanÖen, onze Roomsche pro vincies, niets deugt. Zelfs de „revoluti onaire woelingen" in het Zuiden van Europa worden op rekening der Room sche kerk geschreven, waarna ter ver dere ophitsing dienst moeten doen het programma vanhet Maria-congres en 'een „Samenspraak" over de heiligen- Vereering van Erasmus, vioor deze ge legenheid geprezen als ,/een gloed zoon der Roomsche kerk." Het heden levert zeker voor ds. Brons veld geen argumenten genoeg op, dat hij ze van zooverre moet halen. Nu, daar is nog voorraad genoeg! Om iets te noemen„De Bijenkorf der Roomsche kerk"- van Marnix. Denk daar een vo'l- maal <eens om, Eerw. Heer. IntussChën, op .wien dit ophitsend ge schrijf in d'e „Stemmen voor Waarheid en Vrede" ,ook invloed moge hebben, op ons, Katholieken, zeer zeker niet. Wij zullen Maria en Gods Heiligen blijven eeren allo politici ten spijt. Wie daar geen genoegen ïtfède nOemt, welnu, hij ga links. ALGEMEEN OVERZICHT. De JKonstantinopelsche correspondent van de „Neue Freie Pressë", die een be richt over het sluiten van voorloopige vredesvoorwaarden overseint, zegt, het van een welingelicht persoon te hebben vernomen. Zonder bepaalden wapenstilstand zegt genoemde correspondent ver bindt Itatyë zich geen aanvallen meer te doen op de „Turksche kust en de eilanden, waartegenover .Turkije stilzwij gend den terugkeer van Italiaansche bal lingen als Duitsche beschermelingen goedkeurt. Het krijgsbedrijf in Libyë blijft voorshands buiten de afspraak, maar _ïal ïsgvssl .fese&tó «SfiiSfc We vermelden dit bericht, maar geloo ven, dat er wel weer gauw een tegen spraak op zal volgen. Het „Neue Wiener Journal" zegt, uit de beste bron te weten, dat de Porte een diplomatieke nota aan de groote mogendheden wil zenden om hun te ver zoeken, aan Bulgarije, Servië en Monte negro mee te deelen, dat zij in geval van een oorlog tegen Turkije er niet op moeten rekenën, dat een groote mogendheid hun te hulp zal komen. Een dergelijke kennisgeving, meent de Porte, zal voldoende wezen om alle gevaar voor oorlog op te heffen. Turkije's krijgsmacht is geheel voldoende om in eiken Balkanoorlog te zegevieren, wanneer maar 'Europa Van het oorlogs toon eel wegblijft. Een dreigend schisma? In de republikeinsche, and-elericale bladen van Portugal is een stuk gepubli ceerd, dat in zeer aanmatigenden toon gesteld en afkomstig is van de „staats- geestelijken", die de pensioenen, hun door de nieuwe bewindvoerders geboden, hebben aangenomen, ofschoon de H. Stoel dat verboden heeft. Aan den H. Stoel is een afschrift van dit treurig document gezonden. Uit verdere mededdeiingen in het do cument van deze afgedwaalden blijkt, dat in het diocees van den patriarch van Lissabon honderd pastorieën zonder geestelijke zijn tengevolge van het op treden der regeering. Ten slofte doen de „staatsgeesfcelijken" een beroep op de „oprechte Katholie ken", opdat deze voor hen op de bres zullen siaan en zorgen, dat „niets tegen hen zou kunnen worden ondernomen." De houding van deze geestelijken is inderdaad diep treurig 'en de gevolgen ervan zijn nog niet te overzien. De „Gazet van 'Antwerpen" heeft een aardig stukje over socialistische „hongerlijders" Het is een -algemeen bekend feit, dat sommige socialistenleiders attentie, zetter, niet met een ij, al zagen ze dit liever ondanks hun hartverscheurend en deerniswekkend geschreeuw om lots verbetering voor de „loonslaven" door „de kapitalisten, 'die zich ten koste dezer verdrukten te goed doen", het er zelf toch maar kostelijk van nemen. Gezel Vandervelde, dus schrijft het blad, na eene villegiatuur in Engeland, in België 'weergekeerd, moest ondervin den, dat :de temperatuur hier allesbehalve aangenaam was, :en ging eens kijken hoe het in Scandinavië wel mocht ge steld zijn. Wederom in België teruggekeerd, zag hij de menschen in de modder onzer straten plodderen. Vandervelde vond dat schouwspel weinig verkwikkend en be sloot eene derde maal een genadiger hemel dan den onzen op te zoeken. Doch, om den slechten indruk weg te nemen, welke die drievoudige vacantie op de gezellen maken kon, stak hij 'n half franksken 'in den offerblok voor de toekomstige algemeen e 'werkstaking. (Die offerblok bekleedt de eereplaats in zijn salon.) .Vandervelde is daarop met de beste Uieilwenschen van „Le Peuple,£ naar Spanje vertrokken. 'Hij gaat, schijnt het, conferentie houden in het Volkshuis te Madrid. De 'groote „lijder" zal spreken over het „arrem" volk, zijn lijden en zijne folteringen, over de uitdagende weelde der kapitalisten 'en rijkenen bovendien zal hij aan de Spaansche kame raden wijsmaken, 'hoe de Belgische werk man met zijn gezin rondkomen kan met 1.50 fr. 'daags. 'Ondertusschen is Destrée op villegia tuur te Venetië, Grimard, Furnémont en Terwagne zijn op school, om te leer en honger lijden Voor de groote zaak. Het is wel van belang na te gaan hoe het staat met het weer in het buitenland. We komen dan tot de gevolgtrekking, 'dat we hier nog niet het slechtste weer hebben. In Zuid-Duitschland en sommige ge westen van Oostenrijk dreigt waters nood. De Isar te Miinchen is van Zon dagavond 6 uur tot Maandagnamiddag ,een meter gestegen (van 1.95 op 2.95 M.). Men verwacht een verdere stijging. Op de Neckar is, luidens bericht udt Karlsruhe, de scheepvaart tengevolge van Jioogwaier gestrejnd. Op vele plaatsen trad de rivier buiten haar oevers, zoodal bruggen en steigers werden weggesla gen. Te Heidelberg en omtrek hebben dijkbreuken zware schade aangericht Ziegelhausen heeft een aardstorting stra ten en velden versperd. Die beken in het Zwartewoud stijgen ongemeen snel; vele? dreigen te overstroomen. De Murg ea Kinzig wiesen bijna 2 meter. Uit Essen wordt bericht, dat Ruhr, Lenne en Lippe sterk stijgen en wijde streken overstroomen. 1 En het verschijnsel lijkt algemeent .want ook in de Bukowina spreekt men van een schade die in de "millioenea loopt. Twaalf spoorbruggen zijn inge stort en vele spoorwegdijken weggesla gen. De telegraaf- en telefoqnleidingep zijn over de heele Bukowina beschadigd.; Weggeslagen molens en 'dijken worden door den stroom meegevoerd. Pioniers zijn naar de geteisterde streek gezonden, In de Vogezen heeft het gesneeuwd. Je Hoheneck begon bet op 3 dezer ea op 6 dezer lag de sneeuw 3 tot 4 centi meters dik. Het sneeuwde in dikke vlok ken, zooals men anders slechts in het midden van den winter ziet. De tempe ratuur blijft laag. Te Heidelberg is Zondag de grootste hoeveelheid regen gevallen, die daar. sedert twintig jaar op één dag gemeten is, nl. 61,1 m.M. De Neckar is 80c.M, gewassen en dreigt buiten hare oevers, te treden. Het passagiersvervoer op de rivier is gestaakt. De bergstroomen richten in den omtrek groote verwoes tingen aan. Velden en tuinen hebben veel geleden. Ook aan de Roer, de Lenne en dd Lippe is de schade groot. De Engelsche ontdekkingsreiziger Ber nard 'Meekham is Zondagavond in ge zelschap van enkele Britsche kapitalisten naar Yucatan vertrokken, om in de Cara- bische zee naar verzonken schatten te zoeken. Hij meent daar de fabelachtig rijke, verzonken eilandengroep Atlantis te zullen vinden. Een groote staf inge nieurs, duikers en bemanning van t r- zecsche booten wachten hem daar en een half dozijn onderzeeërs, alsmede een reusachtig groot dok zullen dienen om de schatten te lichten. De expeditie wordt door Mexicaansche en Engelsche kapitalisten financieel gesteund. De eilandengroep Atlantis, welke in; de oudheid een deel van den Atlanti- schen Oceaan zou hebben ingenomen* moet een omvang gehad hebben, die veel grooter zou geweest zijn dan Klein-Azië en Libië te zamen. Het koninkrijk Atlan tis, dat volgens Plato oorlogen heeft gevoerd met Griekenland en Egypte, zou is één dag en één naoht in de diepten der zee verdwenen zijn. Latere schrij vers hebben echter al hetgeen wat Plate* omtrent het wonder-eiland vertelt, naar het land der sages verwezen. Meekham schijnt het toch weer met Plato te houden. GEMENGD. Naar de „G. v. A." verneemt, heeft de dochter van het echtpaar, dat 'thuis bewoont, waar Hendrik Conscien ce geboren werd, een hoogst vleiendeir brief van koningin Elisabeth ontvangen! waarbij een prachtige gouden (matte) borstspeld, met middenin de ingestren^ gelde letters A. en E., waarboven de koninklijke kroon. Het kleinood is in een rijk étui met koninklijke kroon, in goud versierd, bewaard. De kleindochter van bovenbedoeld echtpaar, die het prinsesje Marie José eenen schoonen ruiker bij het bezoekj ter hand stelde, ontving het portret der beminnelijke prinses, in een rijke lijst Een telegram uit de hoofdstad van Arizona Tucson, meldt dat Yaqui-I n- d i a n e n, in den Mexicaanschen staat Sonora, de wapens hebben opgenomen en zich bij de rebellen hebben aange sloten. Een bende Yaquis heeft de vori ge week een aanval gedaan op een Mexi- caansch dorp, waarbij vier boeren ge dood werden. Een afdeeling geregelde! Mexicaansche troepen versloeg echter de 100 man stetke bende, die op de vlucht ging, vijf dooden achterlatend. Te Weenen had gisteren de ope ningsvergadering plaats van het eerste internationaal congres voor Christel ij le e opvoeding, waaraan 450 afge vaardigden uit verschillende landen deel namen. Het congres werd door aartsbis schop Nagl en den minister van onder wijs, Hussarek, dsggde jjopt den bui-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1