„Leidsche Beelden". BUITENLAND. 3e Jaargang. No. 886. Bureau OUDE SINGEL, 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. PIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering len liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 'f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ,'per post L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. (pït nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De linker verwarring. Terwijl we nog kort geleden mr. S. tvan Houten in een „Staatkundigen IBrief" hoorden jammeren over den kies- ■rechtoptocht, wijl deze de sociaal-demo craten de bondgenooteii van, straks l>— alweer in voor velen ,afsc!hrikwek ken den opspraak bracht, thans komt dr. ^Bronsveld in zijn „Stemmen voor .Waar heid en Vrede" de vrijzinnigheid waar schuwen voor de socialisten. „Willen de liberalen hun eigen graf deinen", zjop Schrijft hijs „laat hen dan optredén in herbond met de sociaal-democraten," Gulden woorden, welke den liberalen ;lwel even liefelijk in de ooren zullen 'klinken ais de waarschuwing aan iemand, i'die bepaald over een sloot moet, dat de [(eenige plank, welke daartoe te zijner ■Jbeschikkïng ligt gevaarlijk rot is. Wat -izal toch de vrijzinnigheid per slot van Rekening zonder haar roode bondgenop- jten beginnen 1 „O, zegt dr. Bronsveld geruststellend ;tot hen, komt maar hier, „bij de velen, Üie het gezag der coalitie gaarne zagen [•eindigen, doch niet er toe mee willen Werken, om ons land over te leveren Saan den h.h. Troelstra, Schaper en geest verwanten." En dan ontwikkelt de do minee een program voor de door hem Beoogde „middenpartij". R Maar ziet, dan treedt de verwarring Onmiddellijk weer aan 't licht. De heer ([Bronsveld zou toch eenerzijids willen jeischen, „dat de openbare school als •Voorwerp van staatszorg eerlijk bleef ge handhaafd, met erkenning van het rechf ;}eener relatieve neutraliteit", terwijl hij ^anderzijds in Zijn program schrijft: „Onnoodig is het hieraan toe te voe gen, dat' in onze Koloniën en het moe derland niet mag vergeten worden, dat wij een christen-natie zijn, met ejCn, ^verleden, dat ons hooge en heilige 'verplichtingen oplegt en waaraan wij de achting te danken hebben, welke tot heden de geheele wereld ons toer draagt." Eerw. heer, dit laatste is uitstekend,! Waar hoe rijmt u die „heilige verplichtin gen" met uw teedere zorg voor „relatie- Ce neutraliteit" En hoe rijmt u verder tnet de verplichtingen een er „Christen- Inatie" een onverschilligheid omtrent de godsdienstige denkwijze uwer evéntueele Jjcandidaten? U schrijft toch: ,yNu hebben wij in enkele trekken, naar wij meen en niet onduidelijk, het beeld geteekend van „liberalen", zoo- als wij hen kennen en tot onze vertö- genwoordigers begeeren. Gelooven zij Jbij dat alles in den Heiland, dan zijn zij ons lief meer dan wij zeggen kun- uenmaar indien hun politiek gelijk is XXI. <ff „Van de markt JUVan de markt.... [Want wat marktwezen betreft behoeft ponze dierbare veste nu niet bepaald te plagen. 'Behalv.e speciale mark'tlui dan, is er |ook' voor den .eerzamen meest gewonen pburger die van marktdrujkte en handel [houdt, binnen de muren zoo'n heele pwe.ek door genoieg van gading. immers, het marktleven hebben we Én Leiden in meerdere variaties, v ;Markten in onderscheidene soorten. f- 'Markten, afwisselend op bepaalde da ggen ,en tijden weerkeerend, op 't rijtje af. 'k Heb 'n kennis direct zij er bij figevoegd dat de mail zoo'n beetje rente- piert, jn ,alle geval op z'n slofjes de we pel d doors char relt die 'r een speciaal genoegen in vindt de tijd hééft-ie er rfmniers voor bijna 'al de onderscheide ne markten met een bezoek te vereeren. j. 'En -'r zijn er méér zoo, naar die me ver geelt ert. Méér geregelde bezoekers, bij 'elke ^gelegenheid ziet-,ie dezelfde luidjes weer. 1 Die man nu heeft 'r een lijstje van j&angelegd. Daar staan ze alle 'o.p 'n rijtje. De vette /varkensmarkt de Vrijdagsche Vee- |tnarkt Bloem markt Boter- en Kaas- onze Zaterdagmiddag- en avond ami die welke wij van een geloovig christen verlangen dan zullen wij hen stemmen ,en bidden dat God hen zegenen moge." M. a. w.'als zij niet gelooven in den Heiland zijn ze den heer Bronsveld pok welkom, indien 'ze zijnl projgram maar onderschrijven. Nog éénshoe rijmt men dat te zaam I i 1 Men ziet: verwarring zonder eind, wat voor ons een aansporing is, vast te hou den aan de Christelijke coalitie, die pre cies weet wat zij wil en niet ini politiek doolhof wandelt. j V Gevaarlijke lectuur. ,,'tls ongelooflijk', welke resultaten wij meermalen waarnemen bij degenen, die maar alles lezen. Als wij hen niet in hun goede trouw lieten, zouden zij niet langer Katholiek zijn." Zoo ongeveer hoorden wij eenige maanden geleden een onzer priesters klagen, toen hij vanaf den preekstoel den gelooviigen het gevaar van de slechte lec tuur voor ocgen hield. Treurig is het, maar te verwonderen is het eigenlijk niet, dat verschillende Katholieken zich, zonder dat zij het be merken beislist on-Katholieke ideeën eigen maken, als wij eens nagaan, wat er al in de pers, de groote en de kleine, de liberale en neutrale, dagelijks ter markt wordt gebracht, en door zulke Katholieken wordt geslikt. En wie zal durven beweren, dat hun magen stevig genoeg zijn om dat alles te kunnen ver teren? Hij zou wijzer zijn dan onze Moeder de H. Kerk, die er heel anders over denkt en heusch niet alleen den zeer eenvoudig en, weinig onderlegden Katholieken dergelijke lectuur verbiedt. Wij hebben hier voor ons eenige op eenvolgende nummers van de Meer bode, een tweemaal per week te Aals meer verschijnend nieuws- en advertentie blad. Reeds meer dan eens hebben wij gewezen op de gevaarlijke strekking van dit blaadje, maar achten ons verplicht dat nog eens te herhalen, Zoo heeft het nu weer een tweetal artikelen ge schreven naar aanleiding van het con gres voor zedelijke opvoeding, waarin beweringen voorkomen als deze: „nie mand mag er op bogen de waarheid ge vonden te hebben" wij doen maar een greep, daar we ons niet ten doel stellen het geheele geschrijf te gaan ontleden. Als men nu in aanmerking neemt, dat zulke uitspraken neergeschreven worden in een samenhang van mooie woorden, waardoor men zoo gemakkelijk den lezer voor zich inneemt, dan lijdt het geen twijfel, otf iedereen moet tot de overtui ging klom en, dat zulke lectuur uiterst g ev a a r 1 ijk is. Wij durven ronduit verklaren, dat de Meerbode in geen Katholiek' huisgezin thuisbelioort, uit elk Katholiek huisgezin moet geweerd worden, omdat het blad gevaarlijke lectuur bevat. Op dat gevaar nog eens te wijzen, hebben wij onzen plicht geacht. markt Groenten- en 'Fruitveilingen „kleine"- en „groote" Vischmarkt, enz. enz. En de jaarlijksche groote „Lamme- renmarkien" en zelfs 't nieuwe, de „Vrije Paardenmarkt" jis niet vergeten. 'Aiwisseling genoeg dus. Geen wonder, dat de man het op zijn manier nog druk heeft, 'en op alle tijden van den dag en week' afwezig js, op z'n markttochtjes uit. Intusschen gelooven we wel 't genoeg lijke van die liefhebberij 'te begrijpen. Vooral voor hen die 'r den tijd voor heb ben. Elke markt heeft toch z'n speciaal eigen karakter. Elke marlet biedt, èn wat handel, èn wat verloop, èn wat 'bezoek' en bezoe kers betreft, andere bijzonderheden. En voor wie nu es niet zoo in z'n eiigen kringetje blijft, maar met wat zin voor humor en ernst onder de menschen gaat, worden die markttochtejs tot 'n bizon der soort genoegen. Daar heb je eerst 't afwisselende al. Zoio'n varkensmarkt b.v., met zijn knorrende, grommende en gillende koop waar, in houten omheiningen pf in lage kjap-manden onder de ijzeren overvvul- ving; met boerenwagens vol jong gebij te, met elkaar bedingende boeren en kooplui or omhenen De Veemarkt, als Vrijdagsochtends, heel jn de vroegte 'beginnend, met rug aan rug 't mooie hoornvee tusschen de palen ;e,n ,de jongere dieren, pjn >§n kajh ALGEMEEN OVERZICHT. De oud-minister van Binnenlandsche Zaken van Portugal, d'Almeida, die nu in Limoeiro-Bagno behandeld wordt als een gewonen misdadiger, heeft in zijn blad „Republica", welks titel reeds ge tuigenis aflegt van republikeinsche ge zindheid, den sluier afgetrokken van de onmenschelïjkheden die zich achter de muren van de Por- tugeesche gevangenissen, afspelen. Reeds vroeger hebben geestelijken, die daar hadden geleden, en Engelsché corres pondenten, die daarvan getuigen waren geweest, iets over die toestanden mede gedeeld, maar nu hebben we voor ons de getuigenis van een man, die de straf- methoden van zijn land kent, en die nu in krachtige woorden den overgang tot geciviliseerde toestanden eischt. In geen land van Europa, zelfs niet in Rusland wordt een politieke misdaad of misstap zoo onmenschelijk gewroken als in de Libertijnsche republiek, welke onder de leuze Vrijheid èn Vooruitgang aan de Portugeezen zou geschonken worden, maar waarin met de tegenstanders van de republikeinsche uitwassen ;erger wordt omgesprongen dan in eenige monarchis tische staat ter wereld. Zelfs voor ge wone misdadigers is het gevangenis-sys teem, zooals dat volgens de bepalingen van de Portugeesche republiek, is vast gesteld, iets onmenschelijks, waartegen in naam van het menschel ijk recht mo:et worden geprotesteerd. In deze.holen zonder licht en lucht waarin dot-i een kleine- opening spaar zaam zuurstof binnendringt, huizen in een kleediiig, welke in deze benauwde kerkerkrotten een bijna moorddadigen invloed op het gestel moet uitoefenen, de politieke gevangenen, die als samen zweerders tegen de jongt' republiek go- straft worden. Nemen wij eens aan, dat zij dat ook werkelijk geweest zijnWat hebben zij dan gedaan? Het jonge repu- bliikeinsahe regiemwaarop zelfs de vrienden genoeg kritiek hebben uit te oefenen, werd door hen bestreden, zij wilden weder de vroegere' regeerings- vorin herstellen of wilden dat niet eens, maar verlangden een verdraagzamer, vrij heidslievender republiek. Slechts van een heel klein gedeelte' dezer samenzweer ders kan gezegd worden, dat zij gewa penderhand hunne eischen wilden door zetten. Dat zijn de „gevaarlijke" samen- zlweerders. Maar verdienen zij, die de overrompeling der monarchie door de re publikeinen op omgekeerde wijze wilden navolgen een behandeling, gelijk aan die van moordenaars en brandstichters? En vooral verdienen zulk een behande ling die samenzweerders wien men slechts een passieve medewerking aan een samenzweering kan ten laste leg gen, die gevangen zijn genomen, voordat zij hunne plannen verwezenlijkten'. Maar het is nog erger. Het verklikkerssysteem veren apart en soms óók wel 'n enkel paard aan de lijn; 'de drukte dan al in omgeving, café's, koffiehuizen, brood- èn melkaffaires vol bezoek, en de speciale markttypen daartusschenmet boeren, verkoopers en slagers en al wat zoo'n markt meebrengt De ,Bloemmarkt, des Zaterdags, weer 'n héél ander tooneeltje, met héél andere bezoekers; rijkdom van allerhande Flo- ralia in standjes en schuiten, met „pot jes" „planten" „bouquet jes" en gebloemfce .naar ieders beurs en gading'. De .Boter- èn Kaasmarkt, waar je als „ingewijde" alleen maar de geheimen van kent, maar als leek al de file van wagens met kaaspartijèn die 'wicht en keuring afwachten, je aantrekt, en de drukte van het Waaggebouw De gewone wekelijksche Zaterdag- markt is alles en nog wat, met menschen- dromme'n en gewiekste „reclamespee- ehe'n" afstekende kooplui.,., en 's avonds in de bekende volksbuurt bij het schemer-fatitasme van pplaaiende walm- lampe'n, drukke nering van koek-, fruit en sigarenstandjes. De op verschillende tijden gehouden Groenten- en Fruitveilingen bij de mooie loods op de Boommarkt, óók vaak in het vroege ochtenduur .al, 't bij opbod verhandelen van schuiten vol sappigs en frisèh naar gelang van het seizoen, om zwermd van talrijke neringdoenden uit stad jen omgeving tusschen manden, ba- tea .sa teren. heeft daar complotten laten ontstaan, waar er in het geheel geen zijn, waar Portugeezen zich eenvoudig als monar chisten verklaren. Ook zulke tegénstan- ders van de republiek, aangebracht door Carbonarios, hebben twee of zelfs vier ajrige gevangenisstraf te ondergaan in de oiimenschelijke kerkers, om er niet meer levend uit te komen. De Republiéca zelf zegt het onomwonden, dat de gevange nisstraf een langzaam sterven is. In deze onmenschelijke moorddadige holen heeft men echter ook nog andere tegenstanders ondergebracht, welker be vrijding, tegelijk met die der andere} offers van de Loge-republiek, heel de Katholieke wereld eischen moet. In deze kerkerkrotten zijn minstens 400 Katholieke geestelijken gevangen, onder wie ook eenige prae- laten, die wel als „samenzweerders'' ge straft worden, maar die in het all en- ergste geval niets meer gedaan hébben, dan dat zij 'de anti-Katholieke wetten van de Loge-republiek in de kerk' heb ben gelaakt. Men moet het blad „Mun- do" gelezen hebben om te zien, hoé weinig er van den kant van; een geeste lijke voor noodig is om als „'samenzweer der" gevangen genomen te worden. Als vier Carbonarios op een plaats een gees telijke aanklagen als samenzweerder, dan is het ook zoo. Het is duidelijk', dat al leen godsdiensthaat, haat tegen de Ka tholieke keric, de oorzaak1 is van de ge^ vangenneming van honderdeu! priesters en niet liefde voor de republiek. Endaar- om moet de geheele katholieke wereld zoo besluit d' Almeida zijn schrijven protesteeren tegen dit gruwzaam Loge-vverk. Ook tegen de Derde Orde begint de Portugeesche regeering nu haar hatelijke vervolgings-campagne te richten. Ze heeft n.l. in de gemeenten! door de vrederechters doen bekend ma ken, dat de Derde Orde onder de op geheven congregaties wordt gerekend en dat aan de personen, die er toe behooren een termijn van 14 dagen wordt toege staan om een verklaring te doen, dat ze uit de congregatie treden. Een schitterend bewijs van de kracht dadige werking der Derde Orde in Por tugal De „Köln. Volksz." signaleert een verregaande onbeschaamdheid, die de Duitsche „Post" zich durft veroorloven tegen de Jezuïeten In een zijner laatste nummers verstout dit blad zich 'deze zoo verdienstelijke, geleerde en hoogstaande geestelijken op één lijn te stellen met dieven on moorde naars. Aanleiding daartoe geeft haar het bericht van een correspondentiebureau volgens hetwelk de rijkskanselier tegen elke uitzonderingswet, dus dok tegen de Jezuïetenwet is. Het blad schrijft: Is dan alleen de Jezuïetenwet een uit- De Vrijdagochtend-handel aan de stee- nen banken op de Vischmarkt van „moot jes"- „staarten" en „levendige waart* en de dito „kleine vischmarkt" op de Voldersgracht, waar 't dén nog wel het tierigste en levendigste toegaat, vol volks vrouwtjes om 'n mooi „bak-zoo-tje"- èn uitdagende, d'r klantjes kennende Kat- wijkschen Dan de jaarlijksche zoo heel aparte drukte der groote lammeren-markten, 'n week na ,de Texelsche, als heel de om geving, dagen te voren al, vervuld is van 'n klagend blér-geluid op .allerlei toonhoogten uit duizenden lammeren- keeltjes, en 's avonds tevoren reeds, en 's nachts, de groote veebooten met d'r luidruchtige Jading aanvarende bi- zondere levendigheid op de markt zelf, waar boven de in houten omheining el kaar overstemmende en bekopstootende dieren de borden 'met soort-naam uit prij ken. De drukte met op- en aflading, of verhuizing van 't eene naar het andere m.arktdeel soms, van heele 'kudden van 't jonge dartele goedje onder 't ge-poe- haU der drijvers Ot, zooals we er nu tweej met goed verloop, gehad hebbén, de „paarden markten". Valkenburg, Voorschoten, Rijnsburg, .alles in den omtrek had z'n paardén-markt. Meerdere steden, als Alk maar én Gouda zelfs heel bekende. En Utrecht z'n „Palm-paardenmarkt."- jWaar- Om Leiden niet? "Die eerste, i.n den voorzomer, slaagde zonderingswet? Js ook' niet «de wet, die dieven, moordenaars en "bedriegers straf fen oplegt, eveneens èen uitzonderings wet, die alleen 'op diegenen betrekking heeft, welke schadelijk blijken voor de maatschappij. De staat is verplicht tegen alle elemen ten te waken, die de maatschappij of het staatsleven benadeel en of 'onmogelijk mé- ken. Even goed als hij wetten tegen die ven, moordenaars en landverraders .uit vaardigt, even goed kan hij wetten uit vaardigen tegen Meden, die hét rijk ten gronde richten icxf den godsdienstvrede willen verstoren. Het bovenstaande werpt wel een hel der en tevens een droevig licht op den haat, die sommige anti-clericale bladen tegen de J ezuïeten 'koesteren in wie ze in hun schuldige verblindheid niets anders zien dan gevaarlijke vijanden van den staat. i Betreffende de 'j mijnramp wordt medegedeeld, dat de moèdigé redders nog verschillende pogingen inj het werk hebben gesteld om tot de diep ste gangen door te dringen, in de hoop enkele ongelukkigen te kunnen reddönL Deze pogingen zijn helaas mislukt, eens deels door de ontploffingen, welke steeds nog plaats hébben en door de vergiftige gassen, die fle meeste mijin gangen vullen. Behalve den dapperen in genieur Dupont, die Woensdag het slachtoffer is geworden van zijn zelf opoffering, heeft de moed waarschijn lijk nog meer slachtoffers jreëischt. En kele redders, uit Liévin naar Clarence gekomen, drongen niettegenstaande het dreigend gevaar, de mijn binnen. Doch zij moesten hun poging spoedig staken. De vergiftige gassen dreigden hen te verstikken en, boven gebracht, was hun toestand van dien aard, dat zij naar het ziekenhuis moesten vervoerd worden. Daar verergerde hun toestand, zij had den te veel van het vergiftige gas ingfö- ademd en een hunner was gister reeds, stervende. t De lijst van slachtoffers luidt, voor, zoover tot nu toe bekend, als volgt 58 mijnwerkers gedood (29 lijken zijn reeds, opgehaald) 1 redder, ingenieur DuponL omgekomen 22 personen gekwetst daaronder zijn 3 redders. Van de ge wonden zijn er reeds 5 overleden. t Gisteren heeft in alle getroffen dor pen een plechtige lijkdienst plaats ge had. Mgr. Lobbedey, bisschop van Ar ras, heeft aan de betrokken families en de maatschappij zijn deelneming gezon den. Hij zal in de kerk van Divion een plechtige lijkdienst opgedragen en heeft last gegeven dat in alle kerken en kapel len van zijn bisdom pp Zondag 8 Sep tember de „De Profundis" zal gezongen worden. Van alle kanten wordt geldelijke hulp gezonden aan de getroffen families. Te Bern heeft de Duitsche Keizer tot den President van de Zwitsersche repu- naar wensch. De laatst gehoudene was alreeds be ter. En kijk die paardenmarkt was voor m'n rentenierende „bekende" nu weer eens heel iets anders. Zooi-ets had-ie, bij al z'n marktbezoek,, hier nu nog weer niet meegemaakt.y Eb hij deed 'n omslachtig relaas van al z'n bevindingen, vol klinkende „vak termen", hooren. 'En de rest kraste-ie bij z'n „aanteeke- ïiingen."- W.ant van al die marktbezoeken, van al z'n malrktgeslenter, en van wat-ie hoort, h.oudt-ie kofrte losse „aanteekeningetjes" 'Bij gelegenheid, wannéér we één of andére markt, z'ooals m'n tijddoodende „bekende" die bezoekt eens nader be handelen willen, heeft-ie me inzage be loofd. i "En dan zal 't wèl de moeite waalrd zijn ze in „Leidsche Beelden"-, uit te wérken 'n Kleine film „markt-beelden" rolden we snel even af. Intusschen, voor wie 'c tijd en gelegenheid voor heeft, is 'n markt bezloek wèl interessant. Daar is altijd wel wat te leeren, zéker !op het gebied) van menschenkennis En Leiden biedt wisselend marktleven^ zooals we zagen. Later gaan we daaji wel eens nader op in. KEES.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1