Ingezonden Mededeelingen Eerste Roomsch Katholieke na cat van Maandag o,p Dinsdag van langs gehad. 'tDeed .ie denken aan den beruchten stormnacht van Zaterdag 30 September 1911, en aan den Februari- nacht van zeven jaar geleden, toen de „Berlin''' verging. Je behoefde er ten minste niet veel phantasie voor noodig te hebben, als je den wind door de straten hoorde bulderen en de regen met een geweld als van hagelsteenen tegen je ramen kletterde. We hebben van de week in de courant een lange lijst onder de oogen gekregen van de boomen, die zijn omgekegeld, de dak pannen, die zijn weggeblazen, de schut tingen, die zijn opgenomen, de uithang borden, die zijn afgerukt, enz. enz. Je zoudt er nog wel een heele courant mee kunnen vullen! 'iErgste i dat de boom gaarden en tuinderijen er zooveel onder geleden hebben. Je kunt nu wel de eerste dagen appelen en peren eten, zoo goedkoop als je ze haast nog nooit gegeten hebt, want de massa's, die zijn afgewaaid, moeten natuurlijk gauw aan den man worden gebracht, maar dan is 'took afgcloopen, afgeloopen me. die heerlijkheid van de zomersche vruchten. 'tKan altijd nog erger zijn: de schade is zeker niet zoo groot als tengevolge van den stormnacht van 30 September jaar, maar ze is toch ont zettend. En dan de regen! Zooals ge mis schien al van den een of anderen tuinder of boer hebt gehoordalleen de koolge wassen groeien alskooi. Voor de aardappelen is'i a! erg gevaarlijk weertje. Door den regenval schieten de knoppen uit en groeien er knollen aan, ten koste van den aardappel. En de haver en de tarwe; 'tis er al niet veel beter mee gesteld. Bicten en knolrapen voelen zich heelemaal niei thuis in een kouden e:i natten bodem. En de vruchten. De kleine wondjes, die de insecten op ap pelen cn peren hebben veroorzaakt, zet ten zich uit, de vrucht barst, en de ver rotting begint. Dergelijke vruchten vallen gemakkelijk af, en vandaar dat na den voortdurenden regen de stormwind nog veel meer schade aanrichtte. Als morgen 'tis Vrijdag nu ik dit schrijf maar het Oranjezonnetje schijnt. 'tZou zoo goed zijn voor de bloempjes, die we dan op onze jas, mantel of japon dragen. Want welk bloempje ook we zullen zeker ons met een liefdadigheidsbloem sieren! Dat is nu eenmaal op den Koninginnedag een mooie gewoonte geworden, waaraan we ons niet kunnen en niet willen ont trekken. We hebben gelezen, dat de Koningin-zelf en ook het Prinsesje tuil tjes vlechten voor den bloemverkoop, de z.g. „heidebloempjes", ten voordede van de geteisterde bewoners van onze kolonie Curasao. Ook zullen er „Oranje- bloemen" aangeboden worden, van wel ker verkoop de baten ten goede komen aan de Christelijke tehuizen voor mili tairen. Als dit praatje u onder de oogen komt, behoort de Koninginnedag weer haast tot het verleden. Maar, wie weet, of u nog niet zoo'n bloemenverkoopster tegenkomt, en dan de gelegenheid niet wilt laten voorbijgaan om, zoo u het nog niet hebt gedaan, uw goed hart te toonen! En nu zou ik nog wat over de socia listen willen vertellen, maar dat gaat vandaag niei Dat bewaar ik tot een volgenden keer. JAN. Land- eri Tuinbouw. Voor Moes- en Bloemtuin enz. Ook in den winter wil men graag bloemen in de huiskamer hebben en daartoe leenen zich bijzonder de tulpen en hyacinthen, welke in potten worden geteeld om wat vervroegd te worden en in onze kamer te kunnen prijken. Wij wijzen er nu reeds op, maar komen er nader op terug. Zelfs de armste kan zich dit genot in den winter verschaffen, voor eenige centen is hij klaar. De Ducjes, zooals zij in de tuinmans taai heetenk dat zijn de Due van Tholl- tulpen, zijn algemeen bekend. Zoo'n ducje is net een ui. Uien en tulpen zijn dan ook familieleden; ze behooren •beide tot de Lelieachtigen of Liliaceeën. Uien bloeien ook en de bloempjes zijn net kleine tulpenbloemen. Wij spreken van een tulpenbol. Een bol is iels anders £an een knol; vele menschen .weten niet het rechte onderscheid tus- schen die beide en verwarren die namen vaak. Toch is de zaak eenvoudig. Een bol kan men afpellen, een knol niet. Dus uien, welke men afpellen kan, zijn bollen, aardappelen zijn knollen. Pelt men een ui af, dan houdt men jn' 'tmidden een geel lichaampje over: ■dat is de jonge plant, waarin 't leven zit Als een ui „doorschiet", dan groeit dat lichaampje, de neus, uit. Ook een tulp kan men afpellen, dat gaat gauwer dan bij een ui, omdat de eerste minder schubben heeft. In die schubben of rokken zit het voedsel voor kle kleine plant, die dus het eerste voedsel, dat zij noodig heeft, vlak bij zich heeft. Is de natuur niet doelmatig, niet treffend schoon ingericht? Als wij het kiempje, den neus of, juister ge- heeten; den knop, doorsnijden, dan kunnen we daarin met behuip van een vergrootglas zeer duidelijk reeds een zeer klein bloempje aantreffen. Om dat bloempje tot volle ontwikke ling te brengen, moeten wij het helpen, Ia, als wij den bol droog op de tafel laten liggen, loopt hij gewoonlijk na enkele weken ook wel een beetje uit, maar verder brengt hij het niet, en ein delijk; zal hij, uit- en opgedroogd sterven. .Sterven van gebrek, v,au honger, terwijl de knop toch voedsel vlak bij zich had, in de schubben. Maar wat had het daaraan D^t voedsel kon het alleen krijgen, als het eerst werd opgelost. Opgelost in water. Water ontbrak den bol. In den wilden staat blijven de bollen in den grond, en daar vinden zij dan ook het ter oplossing van het reserve-voedsel noodige water. Wij halen ze uit den grond, omdat ze anders natuurlijk niet verhandeld konden wor den. Men geve dus den bol allereerst water om hem tot bloei te brengen. Ieder weet, dat men vooral hyacin then zonder veel moeite in z.g. hya- cinthen-glazen tot bloei kan brengen. Dat op glazen zetten doet men in Octo ber, niet eer, daar men anders gevaar loopt, dat de bollen gaan rotten. Tot vrij dient onder den iiais worden de glazen gevuld met helder regen- of leidingwater, nadat men ze eerst goed schoongemaakt heeft; een mespunt keu kenzout worde aan ieder glas toege voegd, dat is om den groenen aanslag (van Wieren) tegen te gaan. Na de vulling worden de bollen er opgezet: dicht boven, maar niet rakende aan het water, daar anders rotting intreedt. Men zie dus, als de bol is opgezet, of de waterstand goed is, en zörge ook, dat de bol sluit in den hals en dus vastzit. De aldus opgezette bollen ko men nu een paar maanden op een donkere plaats, in een Icelder of met te warme kast, te staan; in een hoek van het vertrek kan ook wel; met een papieren peperhuisje wordt de boi be dekt; ook worden de glazen wel van een gekleurd stuk papier voorzien om het water tegen de inwerking der zonne stralen te beschutten. Af en toe ver- nieuwe men liet water, om rotting te voorkomen; voorzichtig, om de wor.els, die zich ontwikkelen, niet te kneuzen of te breken. Doec men enkele stukjes grof houtskool in 't water, dan is ver nieuwing niet vaker dan om de 2 a 3 weken noodig. Het waier moei ook worden aangevuld, daar de wortels een deel opnemen en er ook wat verdampt. Wij zeggen nog eens: jje bol mag liet water niet raken. Men wake er ook voor, dat het >vater niet te sterk afkoele, en late daarom bij koud weer (ie glazen des nachts niet voor het raam staan. Als de wortels de boctem van het glas hebben bereikt, dan zette men den bol voor het venster, eerst nog enkele dagen door een peperhuisje tegen het zonlicht beschut. Zóó heeft men dan den enkel bo! op (door) water tot bloei gebracht. Maar 't ging langzaam, omdat nij in dat water zoo goed als geen voedingsstoffen vond. Meestal bloeit hij pas in Maart, en als hij later is uitgebloeid, dan is hij ook uitgeput, en doet men wel hem weg te werpen, daar hij toch, zoo men hem laat afsterven, droog bewaart en in 't najaar in pot of in den grond plant, geen voldoenden bloei meer zal geven, 'tls duidelijk, dat men voor het for- ceeren van bolLen op glazen goede exem plaren moet hebben, bollen van eerste kwaliteit, die veel reserve-voedsel be vatten. Bij aankoop zegge men dan ook, waarvoor ze moeten dienen. Enkel- bloemige soorten zijn hier meer geschikt dan dubbele. Hoe men op andere wijze bollen beter forceert dan op water, vertellen we in een volgend artikel. C. B. Gemeenteraad van Zoelenvoude. Voorzitter de heer A. A. van Gils, bur gemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer Rotteveel. Dg Voorzitter opent de vergade ring. De notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen zijn Schrijven van den heer Schotel, waarin eenige mededeelingen betreffende het w at er leid: ngsp 1 an Mededeeling dat bij de brandspuit van de Zuidbuurt benoemd zijn tot brand meester J. van Leeuwen, tot adj.-brand- meester Chr. van Meurs en tot comman deurs L. en G. Onderwater. Missives van Ged. Staten ten geleide der goedgekeurde raadsbesluiten der vo rige vergadering. Proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger, waarbij boeken en kas in orde werden bevonden. Schrijven van Ged. Staien, waarbij ken nis gegeven wordt dac de rijksuitkeering aan de gemeente bedraagt f 11.746',281/2» Adres van de Ned. Vereeniging van schoolartsen waarbij worde aangedron gen op een regeling voor het geval van ziekten van schoolkinderen en hunne huisgenooten. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. ter overweging. Dankbetuiging van den asch- en vuil nisophaler Straalhof voor de verhooging van salaris. B. en W. stellen voor wederom in 1913 aan A. van Amsterdam voor den tijd van 4 jaar ondershands aan te beste den het schoonmaken van vaarten voor de som van f202 per jaar. Aldus wordt besloten. Het kohier schoolgeld 2e kwartaal wordt vastgesteld tot een bedrag van f 151.80. Door J. Hoogervorst is een rekening ingediend voor bewezen diensten bij den brand van Van Rhijn aan den Hoogen Rijndijk, benevens voor een daarbij beko men ontvelling aan zijn voet,waardoor hij eenigen tijd zijn werkzaamheden niet ten volle kon volbrengen. De rekening bedraagt f 15. Wordt ter zijde gelegd, nadat de Voorzitter medegedeeld heeft, dat hij genoemden persoon naar den brandmees ter verwezen heeft. Op de voordracht ter benoeming van twee leden voor hec college van zetters worden geplaatst de heeren J. van Ko nijnenburg, a.'tr. en Rotteveel, M. Kom pier, aftr., en P. Paardekooper. B. en W. stellen voor om indien zij aan den Hoogen Rijndijk grond kunnen bekomen aan den heer van Rhijn toe te staan daarop een brandspui.huls te bou wen en het tegenwoordige brandspuit- huis aldaar af te breken. Twee st ikken grond zijn beschikbaar. B. en W. stellen voor het eene stuk in eigendom bij den heer de Graaf te ne men, daar bij de overname van liet 2de, in eigendom bij hei bisdom Haarlem, het beding gemaakt is dat de grond toe gestaan wordt tegen nader overeen te komen tijd, welke voorwaarde men moei ijk kan aamemen. De heer de Boer vraagt, of, daar laatstbedoeld stuk brt.r geschikt is, niet ge raagd kan wor den oi die voorwaarde in hei voordeel der gemeente kan veranderd worden, lieer Paarde koope r is er niet voor, dat de gemeente de kosten van opfroo- ging mo.t dragen, hij oordee l dat deze door van Rhijn moeten gedragen wor den. De Voorzitter zegt, dat de heer van Rhijn veel moeite heeft gedaa om terrein te krijgen, ook wordt de gemeente ontheven van een jaarlijksche be.aling van f3. De gemeente mag daarom ook wel in iets ter wille zijn. Het voorstel van B. en W., om het stuk grond van de Graat te koopen wordt aangenomen me, 7 tegen 4 stem men. Tegen t mden de heeren de Boer Paird.kojp.r, H ogev^en en Straa hoi. Ec .t.r za. niet meer gekocht worden dan strikt noodig is. De kosten zijn dan f 50. BesIcLn wo d. dal de heer van Rhijn de kosten van ophooging ad pLm. f20 za! betalen. Voor een aania. huizen aan den Zoeier woudschen weg wordt de rooi ijn vastge steld. Aan de orde komt een adrei van de Harddraverij vereeniging om subsidie voor de aanstaande volksfees en. B. en W. stellen voor een subsidie te geven zooals gewoonlijk van f50. Aldus '\vordi besloten. De toiale onkosten van eenige bran den van dit jaar bedragen f 1471.75. B. en W. st.llen voor in verband daar mede eenige af- en overschrijvingen te verrichten. Aldus besloten. Het hoofd van de brandweer heeft rapport ingezonden aangaande de brand- bluschmidd^len, sommige zaken zijn in orde, andere niet. Naar aanleidingdaar van vragen B. en W. machtiging nog eenige zaken te mogen aanschaffen. Aldus wordi besioien. De gemeenterekening 1911 wordt op voorstel van de beiref.e.ide commissie bij monde van den heer v. d. Poel, voorioopig vastgesteld. Bij de rondvraag zegt de heer d e Boer, dat hij er voor is om bij brand wel een eerste consumptie te vericenen, doch niet meer. Indien heele maal geen consumptie verleend wordr, dan zullen er riog minder opkomen. De Voorzitter voelt meer voor het ad vies van het hoofd der brandweer, die voor afschaf.ing is, het veroorzaakt veel last aan de brandmeesters. Sommige le den merken op dat den blusschers wel eenige consumptie ioekomi, daar som migen van hen geen tijd lot eten heb ben. Wethouder Kapt ei n merkt op, dat er veel misbruik van gemaakt wordt De Voorzitter zegt, dat B. en W.het denkbeeld van den heer de Boer zullen overwegen. Zij voelen echter veel voor de meening van het hoofd van de brand weer. Desnoods kan de vergoeding voor de manschappen verhoogd worden. De heer de Boer zegt dat de dikke boomen in de Weipoort e_*n gevaar zijn, vooral bij zulke stormen, als voor eenige dagen. Spr. zou wenschen, dat dergelijke ciik.vc bojirun g r old we den. Dj Vo or zitter zegt dit te zullen mededeelen aan den gemeente-opzichter. Dc heer v. Konijnenburg klaagt over het hout aan de Vlietr de heer v. d. Poe! over het houtgewas aan het be gin van de Weirjoort, snoeien is noodza kelijk. De Voorzitter zegt voor ge noemde zaken te zullen zorgen. De lieer Varkevisser klaagt nog maals over het gevaar bij de sloot en den heg aan den Steenen Muur. De Voorzitter zegt, dat over deze zaak gecorrespondeerd is, dit schijnt echter niet te helpen. Spr. zegt maatregelen toe. De heer Straathof klaagt over de gaten in den Stompwijkschen weg. De ze zijn ontstaan door den storm in het begin van deze week. De V oor zit- te r zegt dat de gemeente-opzichter reeds maatregelen treft.' Wethouder Kompier vraag:, of den Voorzitter iets naders bekend is omtrent electriciieitsvoorziening In de Weipoort. De Voorzitter zegt, dat officieel de kosten nog niet zijn opgegeven, binnen weinige dagen echter zal dit geschieden. De Raad gaat daarop in comité-gene raal. Gemeenteraad van Bodegraven. Voorzitter de heer H. Le Coultre, bur gemeester. Aanwezig alle leden. Jla opening door den Voorzittfer a 30 cent per regel. Levensverz. Alij. te Haarlem. Het verzekerd bedrag nadert de TWEE MILLIOEN. De jaarlijksche premie ZEVENTIG DUIZEND. Het aantal bestaande polissen overschrijdt reeds de TIEN DUIZEND. Een krachtige en gezonde vooruitgang als deze prikkelt sommige concurrenten in hooge mate en doet hen naar minder edel materiaal uitzien om deze instelling af te breken. Minderwaardige vakpersproducten leveren dit materiaal met succes. (4300) worden de notulen gelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen is procesverbaal van kas opname van den gemeente-ontvan'ger. Ontvangsten f 12771.27G» en uitgaven f 12456.01, alzoo in kas f 315.261/2» Missive van Ged. Staten, ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten. Verder is ingekomen een schrijven van de vereeniging van schoolartsen, hetwelk voor de leden ter visie zal worden ge legd een schrijven van de vereeniging van Handeldrijvenden te Bodegraven en Zwammerdam om een vastgesteld slui tingsuur volgens de Amsterdamsche ver ordening een schrijven van 20 verschil lende winkeliers om niet in te gaan op het verzoek der vereeniging van Han- deldïijvendcn, daar zij meenen door ver vroegde sluiting schade te zullen lijden in hun zaken; een schrijven van de ver eeniging van Handeldrijvenden te Bode graven en Zwammerdam om liet adres van Juli betreffende vervroegde winkel sluiting als niet gezonden te beschou wen, tot welk schrijven is besloten ten gevolge van de afwijzende beslissing der Gemeenteraad van Zwammerdam. Wordt goedgevonden aan dit laatste verzoek te voldoen. Nog is ingekomen een schrijven van A. de Beur, H. Stolwijk en C. Smit om vermindering Hoofd. Omslag. Wordtin handen gesteld der finantieeie commis sie. Een schrijven van J. Voorbergen en 20 mede ondergeteekenden, wijzende op het gevaar van het harde rijden van de automobielen in de bebouwde kom van Nieuwerbrug, verzoekende hier omtrent een nadere regeling. Daar deze regeling in verband staat met dé inoior- en rijwieiwet, wordt het adres in handen gesteld van B. en W. Aan de orde is voordracht Zetters. Bij stejnming worden benoemd: 1. K. Douwes Dekker, en P. Splinter; 2. L. Boer en B. van t Riet Az. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeenterekening 1911 is nagezien door de commissie, hiermede belast, en vraagt of een hunner hierover het woord wenscht. L>e neer W. v. d. G i e s e n zegt najmens de commissie, dat zij de rekening nage zien heeft en niet één op- of aanmerking daaromtrent heeft, waarna de rekening wordt vastgesteld en goedgekeurd. De. rekening 1911, in ontvangsten op f42,673,46 en uitgaven op f 43.028,98, na- deelig saldo f355,51, wordt goedgevon den en vastgesteld, en Ged. Staten aan geboden. De aangeboden begrooting 1913 wordt gesteld in handen van een commissie ad hoe. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering. Verslag der gemeente Leiden over 1911. III. VI. Medische politie. In de sa menstelling der commissie kwam geen verandering. De gemeentereiniging bleef, evenals vorige jaren, opgedragen aan den heer J, Blok te 's Gravendéel, volgens de voor waarden, door den Raad vastgesteld, tegen eene vergoeding van f21.940 's jaars, die zich naar behooren van zijn taak kweet. Het personeel bestond uit 70 man. Bij de inspecties, die elk kwartaal gerege'.d plaats vonden, bleek, dat het materiaai over het algemeen goed werd onderhouden, geschilderd en genummerd. Nieuw werden aangeschaft 1 overdekte vuilnisschuit, 1 vuilnis- en 2 straatveeg karren. Het werpen van asch en vuilnis in de stadsgrachten, poorten en stegen neemt niet af; vooral tijdens de winter maanden is dit goed zichtbaar. Afdoende maatregelen zijn daartegen niet wel doen lijk te nemen. Door den opzichter is zeven maal proces-verbaal tegen de over treders opgemaakt. Tengevolge van den buitengewoon drogen zomer werd dit jaar op 122 dagen gesproeid, dat is 42 dagen meer dan bij contract is bepaald, wat een uiigaaf vorderde van 42 maal f8 f336. Daar dit jaar in het geheele land mond- en klauwzeer onder het vee in hevige mate heerschie, werden buitenge wone voorzorgsmaatregelen gelast, en wel: de vette varkensmarkt werd van 25 April tot 23 Mei gesloten. De booten, die vee ter markt aanvoerden, werden alle onderzocht door de veeartsen. Bij de afsluitingen en ingangen der vee markt, alsmede bij elke veeboot werden emmers met een 3 pet. creoline-oplossing ten gebruike geplaatst. Voorts moesten alle hokken telkens na gebruik gereinigd worden met eenzelfde oplossing van creoline.; ook de veemarktterreinen on dergingen een gelijke bewerking. In 1911 werden aangevoerd 8260 varkens, wat een uitgave vorderde van f826 aan den pachter der geineemcreiniging, die be last is met de levering, plaatsing en op ruiming der hokken. Tengevolge van den maatregel om takken van tuinlieden in ontvangst te nemen, werd minder drij vend vuil in het water aangetroffen. Het aantal contractanten voor levering van duinwater, dat op 1 Januari 1911 7723 bedroeg, klom in den loop van 1911 tot 7753, zoodat in het jaar 1911 30 con tracten meer werden gesloten dan vér- vielen, waaronder 2 abonnementen en 28 metercontracten. Het water, dat uit het duinreservoir werd opgepompt, be droeg 1.382.187 kub. M. Van de open bare zwemplaats voor militairen en min vermogenden en van de bijzondere in richting voor warme baden werd ook weder dit jaar druk gebruik gemaakt. De gemeentelijke oritsmetiingsdieust breidt zich voortdurend uit. Het perso neel werd versterkt met vier man, zoo dat het thans is samengesteld uii cén hoofd- en acht huiponismetters. Ook het ontsmettingsmateriaal werd belangrijk, uitgebreid. Teneinde het gebruik van duinwater in het bedrijf van den melkverkooper te bevorderen, werd na eer.ig overleg door de Leidsche Duinwat^maatschappij besloten bij levering over den meter voor dit doel een reductie van 30 pet. op den gewonen prijs toe te staan. Nog werd besloten voor melkverkoopers dc gele genheid open te, stellen om ijs uit de ijs fabriek van het openbaar slachthuis te betrekken tegen een prijs, berekend op f 1 per 100 K.G. Aan de Stadstimmerwerf werden 4174 ratten bezorgd, waarvoor f208,70 aan premie w«rd uitbetaald (dus 5 cents voor iedere rat; een maatregel, bij een raadsbesluit van 4 Oct. 1900 ge nomen ter voorkoming van pestgevaar). De begraafplaats aan de voormalige Marepoort werd op 1 Augustus 1911 ge sloten. Het aantal lijken, op elke be graafplaats in het afgeloopen jaar begra ven, is als volgt: Israëlietische begraafplaats Begraafplaats aan de Groenesteeg 21 Begraafplaats aan de voormalige Marepoort 1' Begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest536 R. K. Begraafplaats 223 Totaal 781 In het ziekenhuis der Rijks-Universi teit werden opgenomen voor rekening der gemeente 1053 patiënten (359 man nelijke en 694 vrouwelijke) met 27302 verpleegdagenterwijl in 1910 werden opgenomen 1092 patiënten met 26313 verpleegdagen. Voor rekening der gemeente werdén! verpleegd in Endegeest 77 mannen en; 98 vrouwen, in „Bloemendaal" te Loos duinen 3 mannen ein 1 vrouw, in het St. Annagesticht te Venraij 1 vrouw ter wijl nog 16 patiënten in het idiotenge- sticht „Voorgeest" (geopend 1 Oct.) verpleegd werden, 2 in het gesticht voor idioten 'sHeerenloo, te Ermeio, 1 in het idiotengesticlit „Assisië" te Udenho'ut, en 1 in het idiotengesticht „Bethsesda" te Waijenborge. In het Hópital Wallon werden 374 patiënten verpleegd, van wie er 5 over leden. In het Diaconessenhuis aan de Wit te Singel werden 290 patiënëten ver pleegd. Het aantal verpleegdagen be droeg 10171. Ooik werden er 102 perso- betooningen hadden plaats in de poli kliniek. Aan vele aanvragen voor buiten- verpleging kon niet worden voldaan. In het St. Elisabethgesticht werden verpleegd 402 patiënten, van wie 21 overleden." Het aantal verpleegden be droeg 10171. Ook werden er 102 perso nen met het Röntgen apparaat behan deld. Nog 130 patiënten werden buiten1 het gesticht door de Zusters verpleegd, maar aan vele aanvragen voor huisver- pleging, zoowel binnen als buiten de stad, kon uit gebrek aan Zusters nietj worden voldaan. Verder werd er nog aan 156 patiëënten die kleine behande lingen onder gingen, hulp verleend. Van de barak voor besmettelijke ziekten werd gedurende het afgeloopen jaar dikwijls gebruik gemaakt. In de maand Februari meldden zich' ter secretarie aan 2351 personen vooi; kostelooze genees- en heelkundige hulp. terwijl zich in den loop des jaars nog 122 personen aanmeldden; 30 werden' afgewezen. i Aan een vijftal vereenigingen die zicH wijkverpleging ten doel stelden, werd 4000 gulden uitgekeerd. j Er hadden bi) 1121 kinderea inentiöh

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6