Koninginnedag. BUITENLAND. De Liturgie. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 880. 5)e C^icbelie Soti/tcmt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 31 Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15ceiij ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Wij, Katholieken, laten ons niet over treffen in liefde en aanhankelijkheid voor Kroon en Koningin! Men heeft ons willen beschuldigen niet nationaal, niet vaderlandslievend te zijn. Maar wij wijzen die grievende beschuldi ging verre van ons af, en eischen, dat men trachte de waarheid daarvan te be wijzen. Wij eerbiedigen in onze Ko ningin de draagster van het souvereine gezag, dat zijn oorsprong vindt in God, en Haar troon te onderstutten, beschou wen wij als onzen duren en on af wijs- ba reu plicht! En daarom juichen en jubelen wij mede op dezen waarlijk nation alen feest dag, wellke een uiting is van de één heid van^ons volk, de éénheid, die ge baseerd is op het gezag. Maar wij hebben oolk een. andere reden tot feestvreugde. In onze Koningin erkennen wij de Hooge Vrouwe, die een voorbeeld is voor ons volk in het vervullen harer moederlijke plichten, de Christelijke Souvereine, Öie medeleeft en medevoelt met haar volk, in ellende en ongeluk te hulp komt met echt-vrouwe- iijke teergevoeligheid, met waarlijk-vor stelijke edelmoedigheid! i Wij vieren feest vandaag, als alle anderen, maar wij doen nog meer. Mor gen zal in onze kerken opjubelen het „Te De urn laudamus", waarmede zal opstijgen het vurig gebed van duizen den en duizenden Katholieken tot den iKoning der koningen voor onze be minde Vorstinne. ALGEMEEN OVERZICHT. Een interessante mededeeling komt thans uit Italiaansche bron uit Tripolis over den oorlog Den 28sten meldde Stefani het volgen de uit Zoeara. Nu Zoeara en Regdaline, die de karavaanwegen beheerschen, voor goed bezet zijn, is het bezet houden van Sidi Said, welks ligging bezwaren, opleverde, een nuttelooze krachtverspil- jling. Daarom hebben de Italianen Sidi Said op 27 dezer ontruimd. Wat de draagkracht van het besluit is, zal wel later bekend worden. Naar de Daily Mail uit Beiroet ver neemt, zijn de. Italiaansche oorlogsche pen, die in 't begin dezer week1 voor de haven waren aangekomen, Donderdag vertrokken, zonder met de kust in ver binding getreden ie zijn. Voor het ver- -trek doorzochten mariniers, Engelsche,, '.JDostenrijksche en Russische schepen en maakten den Ottomaanschen driemaster Archaiigelas buit. De winkels zijn ge sloten en de inwoners vluchtten naar den Libanon. Buitenlandsche instellingen en consulaten hebben als teeken der neutra- IX. De Heilige Mis. iWij zijn in onze verklaringen van het jjheiüg Mis-offer gekomen tot die hoog- Üheilige handeling, welker grootschheid flen gewichtigheid in geen menschen- of (engelentaal is te omvatten, die eigen lijke offer-handelingde Consecratie. •jDe Consecratie, dat is de zonne van [.ons geloof, welker verrukkelijke heer lijkheid en schittering alle glanzen, alle 'aardsche schoonheid verbleekt, welker goddelijke kracht alle menschelijk pogen hmaakt tot iets ondeelbaar nietigs. De pConsecratie, het oogenblik, waarop het [Offerbrood en de offerwijn door de sacra- menteele woorden des priesters worden 'Veranderd in het aanbiddelijk Lichaam en Bloed des Heeren. Dc priester, de plaatsvervanger van ;den God-Mensch, spreekt de krachtwer kende woorden der Consecratie, welke [luiden ,,Die, aan den vooravond van Zijn lijden, het brood nam in Zijne heilige !en eerbiedwaardige handen, en de oogen ten Hemel geheven tot U, Zijn almach- liteit hun vlag geheschen. In de stad patrouilleeren Turksche troepen. Tegen alle anders luidende mededee lingen in kan met zekerheid bericht wor den, dat de tegenwoordige niet officiee- le onderhandelingen tusschen Italië en', Turkije te Montreux gevoerd worden. In Albanië is het volgens den correspondent der „Koln .Ztg." nog verre van rustig. Tus schen Werisowitz en Prisren hebben Ar- nauten den wachtpost overvallen en 'in) soldaat doodgeschoten. De gendarmerie geeft zich alle moeite om de in Uskub bevrijde gevangenen weer in de gevan genis terug te brengen. Het Engelsche parlementslid Herbert, zoo meldt de correspondent verder, is van Bosnië door het Sandjak naar Uskub gekomen. Hij werd in Senitza 12 uren lang door de Arnauten gevangen gehouden en kon zijïi reis naar Mitrowitza eerst vervolgen na dat vandaar 40 cavaleristen aankwamen. Issa Boijetinaz ried het hem af, Ipek te gaan bezoeken, daar hij dan weinig kans had levend terug te keeren. De Albaneezen uit den omtrek van Dzjakowa, die zich nog in grooten ge tale in die stad ophouden, hebben een. termijn van 24 uur gesteld voor de in williging van hun eisch tot vergoeding van de schade, hun door Turksche troe pen toegebracht. Zij dreigen zich van de staatskas meester te maken. De wa- fi van Uskub heeft volmacht gevraagd de eischen der Albaneezen in te willigen. Van Mitrowitsa vertrekt een regiment naar Ipek, waar troepenversterking drin gend noodig is. Van de Balkan blijven ook overigens kwade geruchten toestroomen. Bij een betooging te Sofia heeft een lid van de Bulgaarsche Kamer gezegd, dat voor koning Ferdinand het zelfde geldt als voor den prins van, Bat- tenberg, hij moet zich aan het hoofd van het leger stellen, of een locomotief nemen om naar de grens te vertrekken. Volgens den Bulgaarschcn correspondent van de Voss. Ztg. doet de Bulgaarsche regeering haar best, de regeeringen van de Triple Ente over te halen, te bevor- ren dat Bulgarije zal deelnemen aan de beraadslaging over het voorstel van graaf Berchtold. Rusland zou er zich reeds voor hebben verklaard. Tusschen Grieken en Turken hebben zich ook weer grensincidenten voorgei- daan. Turksche soldaten hebben een Grieksch blokhuis te Rgrypoelo en 2 andere in de buurt aangevallen. Zes Grieken werden gedood. In een andere schermutseling werden 2 Turken ge dood. De minister van oorlog heeft last gegeven de grensposten te versterken. Een ernstig onderzoek is ingesteld. Het gerucht loopt, dat de Grieksche onderluitenant Vrachnos tijdens de scher mutselingen aan de grens door Turken gedood is. Veel nieuws'is er niet aangaande de Franschen in Marokko Sjerif Omrani tracht van El Hiba den pretendent de in invrijheidstelling te verkrijgen van de Franschen, die in Ma tigen Vader, U dank brengend, dit ze gende, brak en Zijnen leerlingen gaf, zeggende:" En de Hostie met beide handen aan vattend, tusschen duim en wijsvinger, spreekt de priester zacht de woorden van de Consecratie: „Dit is Mjjn Lichaam." „Dc ure is 't van dat machtig zwijgen, al de hoofden neerwaard nijgen, stil is orgel, koor en kerk, en gewijde koperbelien gahsch alleen de ruste ontstellen." (Gezelle.) Christus is tegenwoordig op het al taar! De priesier is de eerste, die in aanbidding nederknielt. Dan heft hij de heilige Hostie tot het volk omhoog. Na wederom neergeknield te hebben en na dat hij de kelk heeft ontbloot, gaat de priester verder: ..Op gelijke wijze nam Hij na het offermaal ook dezen volheerlijken kelk in Zijne heilige en eerbiedwaardige han den U wederom dankzeggend, zegende Hij dien, gaf hem Zijnen leerlingen, ter wijl Hij sprak: Neemt en eet allen hieruit, want: Dit is de kelk mijns bloeds van het Nieuwe en E e uw i g e Ve r- rakesj gevangen gehouden worden. Op het oogenblik wordt er indirect onjder- handeld. De militaire overheid neemt maatregelen om Sjawia te dekken. Een medewerker van de Radical, die nog juist voor de aankomst .van El Hiba uit Marrakesj vluchten kon, meldt aan zijn blad, El Hiba beschikt over 15000 man, die met moderne geweren gewa pend, zijn en nog over een leger vajni 25000 inboorlingen, dat minder goed gewapend is. Alien zipi echte .fanatiekers en tot het uiterste besloten. Deze troe pen zullen den Franschen nog veel moei lijkheden bezorgen. Ook de man van de „Radical" oordeelt een groote verster king noodzakelijk. In Marrakesj zijn, zoo meldt de „Ra dical", verder alle postkantoren op be vel van El Hiba gesloten. De postloo- pers worden aangehouden en al wat zij bij zich dragen, komt in de zakken van El Hiba terecht. De postloopcrs hebben order gekregen te staken, zoo ze het niet doen, zullen ze worden doodgescho ten. GEMENGD. Naar de „Metropole" vertelt is te Brussel een Katholiek inlich ting sbureau opgericht. Het bureau zal, als het geheel georganiseerd is, een politieke, een apologetische en een so ciale sectie omvatten. Aan de eerste sectie werken meerdere senatoren en afgevaardigden mede, voor de tweede sectie heeft men zich ver zekerd van den steun der kerkelijke autoriteiten, en voor de derde sectie van medewerking van verschillende leiders op het gebied der Katholiek sociale actie. - Het bureau staat in nauw contact met gelijksoortige instellingen te Parijs, Reims, Keulen (waarschijnlijk is Mün- chen-Gladbach bedoeld) en heeft dus een internationaal karakter. Het zal, altijd nog volgens de „Métropole", verschil lende Katholieke werken in België steunen, communiqué's sturen aan de pers en een speciaal blad uitgeven. J usth, de leider van den radicalen vleugel der Hongaarsche onafhankelijk- heidspartij, is ernstig ziek. Hij bevindt zich op zijn landgoed in Tornya. In New-York loopen geruchten, dat bij het eerste treffen tusschen de op standelingen van Nicaragua en de Amerilkaansche Jantjes 50 Amerikanen gedood zijn. Verdere bijzonderheden ont breken nog. Gisteren werd uit New-York aan het „Berl. Tagebiati" geseind: Admiraal Souther'and heeft het opper bevel over de Amerikaansche troepen in Nicaragua op zich genomen. Hij beschikt over 5000 matrozen en mariniers en heeft zijn troepen opgesteld langs de spoorlijn CorintoManagua om het treinverkeer te herstellen. Hij meldt, dat de toestand minder verontrustend is geworden en dat zijn troepen in staat zijn leven en eigen dom der vreemdelingen te beschermen. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van Nieuw-Zuid-Wales heeft den vertegenwoordiger van de Daily Telegraph den toegang tot de p er s- galerij ontzegd, omdat zijn blad in bond, het mysierie des geloofs, hetgeen voor u en voor velen zal vergoten worden tot ver giffenis der zonden." Nu is Christus ook aanwezig onder de gedaante van wijn. Het heilig Offer is voltrokken! De iweedeelige Conse cratie (van het brood en van den wijn) is de mystieke, smartelooze bloedvergie- ting van het Goddelijk Lam, Wiens Bloed in werkelijkheid gescheiden werd van Zijn Lichaam op den Berg der smarten, op Golgotha. Het heilig Offer is vol trokken „Hier bid! Laat 'tuur u niet ontglippen: De wonde bloedt... zet uwe lippen Aan dat voor u doorstooten Hart! Ken 't verblijden Van het lijden, Drink de goddelijke smart!" (Broere.) Als de priester de Consecratie-woor den over den wijn heeft uitgesproken, zegt hij de woorden, die ook Christus sprakde eerste Consecratie en waarin Zijne eigene handeling tot toonbeclu aan Kerk en Priester stelde: „Zoo dikwijls gij dit doen zult, zult gij het doen ter Mijner gedachtenis." Daarna heft hij ook den gewijden kelk tot Jiet volk omhoog. een hoofdartikel de daden van 3en voor zitter had gehekeld. Ook een opvatting van persvrijheid! In Santos duurt de staking nog altijd voort. Er liggen meer dan vijftig groote schepen in de haven op hét einde der staking te wachten; andere zijn echter met vracht of zonder vracht naar andere havens gestoomd. De schade aan den handel toegebracht, is zeergroot. In een dorp in het district Tsjer- nosjarsk zijn vijfpestgevallen voor gekomen met doodelijken afloop. Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 27 Aug. 1912 zijn bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw: Jhr. Mr. W. M. v. Weede v. Berencamp H. M. kamerheer in buitengew. dienst, buitengewoon gezant en gevolmachtgd Min. te Weenen; Jhr. Mr. S. Laman Trip, prs. van den Hoogen Raad der Ned. te "sHage; mr. T. J. Noyon, proc.-gen. bij den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's Gravenhage. Zijn bevorderd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw: mr. R. A. Fockema, president van het Gerechtshof te Leeuwarden; mr. D. R. B baron van .Lijnden, president der arr. rechtbank te Arnhem mr. K. M. Schram, de Jong, officier van justitie bij de arr. rechtbank te Tielmr. E. van de Velde griffier van den Hoogen Raad der Ne derlanden te 's Gravenhagemr. Th. De Haan Hugenholtz, deken der orde van advocaten, ie HaarlemL. Wagenaar, opperrabijn der Ned. Isr. gem. te Arn hem Ch. Miseroy, notaris te Amster dam voorzitter van de Broederschap der Notarissen in Nederland mr. J. R. H. v. Scha ik, voorz. van den voogdijraad te Arnhem, raadsheer in het Gerechts hof aldaarmr. A. I. M. J. baron v. W ij n b e r g e n, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Arnhem J. H. J. Beckers, lid van de Tweede Kaer der Staten-Generaal te Jabeek;D. W. P. Keuskamp, directeur der Steno- graphische inrichting van de beide Ka mers der Staten-Generaal te 's Graven hage J. A. Lindo, directeur der gemeen tewerken te 's Gravenhagedr. J. De Vreis, hoogleeraar aan de Rijks Unievr- siteit te Utrecht; dr. P. H. Schoute, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen H. J. Heuvelink, hoogleer aar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr .P. Zeeman, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam dr. R. H. Woltjer,-hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam mr. J. B. Roelvink, te Amsterdam, besturend vennoot van de Twentsche Bankvereeni- gingF. X. M. H. Keiler, te Amster dam, directeur van de Amsterdamsche BankJhr. Mr. G. C. von Weiier, ad ministrateur bij het Dep. van Financiën F. R. J. Dubois, ontvanger der succes sierechten te Amsterdam, gewezen voor zitter van commissiën voor het examen; van surnumerair der registratie en do meinen de generaal-majoors A. N. J. Waarom heft de priester eerst de H. Hostie en later den gewijden kelk om hoog? Drie verklaringen kan men van deze handeling geven 1. Opdat de geloovigen, de „mede offeraars" van den priester, hun God in dankbaarheid huldigen. 2. Als een teeken, dat het offer aan den Hemelschen Vader wordt aange boden. 3. Als een herinnering aan „Christus' verhóoging" aan het hout des kruises. 'tls naar onze meening vooral als men let op de eerste verklaring een niet zeer logische gewoonte van de geloovigen om ook tijdens de opheffing de hoofden gebogen te houden en de oogen neer te slaan. Het schijnt ons beter toe, dat de geloovigen voor zoo verre zij op het altaar kunnen zien, tijdens de opheffing in dankbaren eer bied de oogen richten op de heilige Hostie en den gewijden kelk, erkennend en aanbiddend hun verborgen God. Door de wijze, waarop de Consecratie plaats tieeft, worden wij er allerduide lijkst aan herinnerd, dat de persoon van den priester hier verdwijnt en de plaatsvervanger des Heeren han delt. De Kerk geeft aan de ceremoniën van de Consecratie niet [het karakter Fabius, en W. F. K. Bischoff v. Heemsr kerek, onderscheidenlijk van den groo» ten staf, commandant der Stelling vanl Amsterdam, tevens bevelhebber in de lei militaire afdeeling en van den staf der infanterie, inspecteur van dat wapen ;i de kolonels W .H. van Tarwisga, en Wj. J. H. de Veer, onderscheidenlijk van dem den generalen staf, belast met de waan neming van de functie, van sous-chefl van dien staf, en commandant vaa het 3e regiment veldartillerieH. J. Balfoort referendaris bij het Departement vaal oorlog; H. Wortman c.i. te Haarlem; hoofd-ingenieur directeur van den Rijks waetrstaat der 2de klasseC. Groll, c.i, te 's Gravenhage, Rijkscommissaris vooc spoorwegen met beperkte snelheidM. Mouw, te Zwolle, inspecteur der poste rijen en telegraphieW. A. Poeschmaonl te 's Gravenhage, inspecteur der telegra phie in algemeenen dienst; jhr. A. H. Jj Bowicr, te Amsterdam, directeur van het postkantoorde kapitein ter zee E. E. Dullemondde inspecteu-r van den ge* neeskundigen dienst der zeemacht dr, C. T. Humme; de inspecteur van denl marine stoomvaartdienst J. H. Gijzen,; F. J. H. Evers, Roomsch Kath. pas toor te Duivendrecht, lid van den Raad van Defensie; J. van Hasselt, c.i. voorzit ter van de commissie tot onderzoek vanl kalkzandsteen, te Haarlemmr. J. Ww Smidt, referendaris bij het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handeldr. J« H Pee.k, wiskundig adviseur aan de Rijksverzekeringsbank mr. J. v. Dave- laar, Oost-Ind. reichtelijk hoofdambten naar met verlof, benoemd tot president van het Hoog-gerechtshof in Ned.-Ind. J Bosman,.r esident van BesoekiG. L. Gongrijp., resident van RembangG. J. Oudemans, resident der Preanger re gentschappen J. P. Kruimel, hoofdinge nieur bij den Waterstaat en 's Lands Bur gerlijke openbare werken in Ned.-Indië, N. De Vicq, hoofdingenieur chef van den dienst van het stoomwezen in Ned.-lnd. J. de Groot, secretaris van het Dep. van Binnenl. bestuur in Ned.-Indië J« van Swieten, kolonel der infanterie, chef der le afd. van het Dep. van Oor log in Ned.-Indië; dr. W. M. Ottow, dirigeerend apotheker der le klasse (iuil kol.), directeur van het scheikundig la boratorium te Weltevreden M. Cohen Henriquez, lid van den raad van bestuur, der kolonie Curacao. zijn bevorderd of benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-N assau J. Hudig, ondervoorz. van de Com missie voor de Handelspolitiek te Rot terdam; J. B. v. d. Houwen v. Oordt, secretaris-generaal van het Departement van Koloniën; zijn bevorderd of benoemd tot officier in de orde van Oranje-N assau M. O. v. Kern en a de, not. teGeinert G. A. Bi est raten, pastoor te Gilze; Ph. M. v. d. Heuvel, kanunnik, regent van het Bisschoppelijk Seminarie- te St. Michielsgestel; B. Zweers, toonkunste naar te Amsterdam; dr. A. Diepen- brock, toonkunstenaar te Amsterdam; J. W. M. Kolkman, lid van den Ge meenteraad te Dordrecht; de kolonels J. C. H. A. Quack en jhr. E. C. Boogaert, commandanten onderscheidenlijk van het van een harer roerende gebeden, maar dat van een hoog, een goddelijk drama: deel voor deel nabeeldend die eerste Consecratie van den goddelijken Opper priester in de zaal van net laatste Avond maal. Want de priester neemt gelijk Christus zelve nam het brood in Zijne handen; heft ook zijne oogen ten Hemel; zegent eveneens het brood, en spreekt dezelfde hoog-heilige woorden, die Christus gesproken heeft. Bij deze grootsche gebeurtenis één Consecratie is in zich en in hare uit werkselen verhevener dan de arbeid van alle menschen-geslachten ie zamen! is de grootste en meest-treffende sober heid in acht genomen, 'tls de soberheid, die ons zoo treft in de H. Schrift, waar verhaald wordt de schepping van het licht, of waar wordt medegedeeld de verhevenste aller mededeelingen, de menschwording van den Zaligmaker in deze enkele woorden: „En het Woord is vleesch geworden." Gelijk de Zaligmaker het offer van Zichzelven opdroeg aan 2ijn Hemelschen Vader, zoo wijdt ook de priester, de plaatsbekleeder van Christus, onmiddel lijk na de Consecratie „de vernieuwing van dat offer'* toe aan den Hemelschen Vader.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1