30 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 879. 3)c ftzidóche SouAont Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Tegen Katholieke vereènigin- gen. De vereeniging van politie-b'eambtem jte Leiden zal een, krachtige organisatie) .worden, tenzij „de groove vereeniging Zich splitst in verschillende kleinere ver- 'eenigingetjes." Wia dit geschreven heeft, kunnen, we (nog buiten, beschouwing latejn, maar voor 'in ieder, die eenigszins met de toestan den te Leiden, op de hoogte is, zal het duidelijk zijn, dat de schrijver van, deze fwoorden de nog jeugdige R. K. Po- ïitiebeambtenvereen,iging „een veeg uit 'den pan/' heeft willen geven, voor 'n ieder zal het duidelijk zijn, dat de schrif ver hier partij kiest voor ééne ma nier van, vereenigen, n.l. het vereenigen pp neutralen, grondslag, en dus de imeening van de Katholieken, dat zij zich op confessioneelen grondslag ver- leenigen moeten, niet erkent. Dat is zijn zaak, zal de lezer zeggen. Als de man er voor is, dat slechts ééne vereeniging be staat, de neutrale, en, de Katholieke of landere confessioneele vereênigingen als Wit de booze beschouwt, laat hij dan ikleur bekennen, dan weten we tenmin ste met wien we te doen, hebben. Juist, we weten dan, met wien wij te doen hebben, met een, vijand v&n Katholieke pf andere confessioneele vereenigingen. Maar nu... wie heeft die boven, weer gegeven en, aangehaalde woorden ge- Schreven? Wij vinden ze in hetneu trale hier ter plaatse verschijn en,d dag blad. Het neutrale, dus kleurlooze, blad heeft kleur bekend, het is n„l. tegen Andere, dan, neutrale vereenigingenhet (neutrale, dus partijlooze blad, heeft zich partij gesteld. De bewering zelf kunnen we nu weer niet gaan, weerleggen, we hebben dit i.L Woensdag npg gedaan. Maar deze vraag: meent de schrijver ernstig dat er zoovele „kleine vereenigingetjes" zul len ontstaan? Als zij die Jiet tot hun plicht rekenen, dat te doen, zich veree- nigen, op confessioneelen grondslag, zul len we dan. meer dan hoogstens drie) vereenigingen hebben En kunnen die drie vereenigingen, de neutrale, de chris telijke en de Katholieke, niet krachtig (federatief samenwerken,? 't Was ons alleen, te doen aan te too- nen„ aan welken invloed wij het te dan ken hebben, als ons Katholiek vereeni- gingsleven, niet bloeit, zoóals dat te wenschen, is. 't Zijin niet enkel socialisti sche geschriften of slechte lectuur ,die een nadeeligen invloed uitoefenen. Wij hebben hier een, andere vijand gesig naleerd. Gebrek aan argumenten. Gisteren hebben we ronduit onze mee- Tiing gezegd over het min-gelukkige feat .der voortzetting thans van den „Oranje- bloem"-verkoop, ditmaal een woordje (aan 't adres der Haagsche „jonge vrij zinnigen", die den drijfveer, welke tot dien verkoop leidde, verdacht trachtten te maken. De heertjes hebben een vrij fel mani- festje rondgestrooid, waarin zij niets meer of minder zeggen dan dit: die verkoop is ook alweer politieke scheurmakerij, want FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR HET FRANSCH. 31) Mijn vader stond op en liep met be zorgd uiterlijk op en neder in het ver strek. Zijn herinneringen stemden over een met die van moeder Crustaud. Hij ^herinnerde zich -volkomen, de enveloppe pp de schrijftafel te hebben laten liggen, jen ze er ook gezien te hebben gedu rende het eerste gedeelte van het bezoek. fïMen had er zich licht van meester ilkunnen maken in het gedrang, dat plaats had gehad, toen de troep zich naar het liatelier begaf. Hoe meer inijn vader na dacht, des te waarschijnlijker kwam hem Ide diefstal voor, en zijn anders zoo goe dig gezicht stond zeer norsch, toen hij, na nieuwe onderzoekingen en nieuwe overwegingen, met een diepen zucht ver klaarde: „In die zaak moet licht komen, en zoo spoedig .mogelijk, al ware het slechts om geen onbillijke vermoedens te blijven koesteren. Het verlies van het geld kan tne weinig schelen; m,aar uit moreel de opbrengst strekt louter ten voordeele der Christelijke Militaire Tehuizen. Maar jongelui, als iemand een eerlijke onderneming op touw zet, behoeft hij ■V>ch de opbrengst niet met z'n buurman te deelen, al oefent deze een geestver want vak uit. Hebt ge b.v. indertijd reden gevonden om van uw torentje alarm te blazen, toen de „Sobriëtas"-bloem louter ten bate der R. K. drankbestrijding ver kocht werd? Immers neen. Daar stak dan ook waarlijk niets achter. Misschien hebben eenigen uwer wel zelf zoo'n blauwe knoopsgatversiering gekocht, want ze flatteerde heel aardig. Maar waarom dan thans zoo'n verre van vrij zinnige drukte? Met den verkoop der „Oranjebloem" wordt ook een uitste kend doel beoogd, waar niemand iets tegen kan hebben. Integendeel, wie zal 'tniet goedkeuren, dat men jeugdigen militairen een tehuis biedt, waar omgang en inrichting bezield worden door den zelfden goeden geest, dien zij in eigen kring leerden waardeeren? En wat steekt er nu toch in vredesnaam voor politieks achter, wanneer men daarvoor wat geld tracht in te zamelen door langs den openbaren weg een bloempje te ver- koopen? O ja, „zekere Juni-gebeurtenis" nadert en dan moet men trachten overal poli tieke munt uit te slaan. Maar dan ver raadt het toch een leelijk gebrek aan argumenten, als daarvoor zelfs een on schuldige beweging als die der „Oranje- bloem" dienst moet doen. Dit hadden de Haagsche heertjes van te voren moeten bedenken, maar daar zijn ze niet beza digd genoeg voor. ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks alle officieele tegenspraak, blijft het berichten stroomen over de V redesonderhandelingen Nu komt weer de „Echo de Paris" beweren, op grond van inlichtingen, uit diplomatieke kringen ontvangen, dat de vrede veel spoediger te wachten staat dan de Italiaansche bladen willen doen gelooven. Immers, zoo zegt het blad, in waarheid hebben de officieuse ver tegenwoordigers van beide landen, die eergisteren te Eirau en Lausanne bijeen kwamen, in de moeilijkste kwesties een oplossing gevonden. Zij zijn het nl. over de volgende punten eens geworden: le. Italië zal voorkomen, dat het Ita- liaansch annexatie-decreet in het vredes verdrag genoemd wordt; 2e. er zal een wapenstilstand gesloten worden; 3e. Turkije zal een bijzondere erkeniing van zijn suzereiniteit over Tripolis eischen; 4e. Italië zal toestemmen, dat deTurken zich in een streek van Cyrenaica ver eenigen, waar zij vanaf den wapenstil stand tot 't sluiten van den vrede kunnen verblijven; 5e. Italië zal een hooge scha devergoeding betalen aan de z.g. domein goederen in Tripolis; 6e. Italië zal na afloop der vijandelijkheden de eilanden, die het in de Aegeïsche Zee bezet heeft, ontruimen, zoodra de voorwaarden daar toe zijn vastgesteld. oogpunt is het feit van gewicht. Léon, ga jij de zaak aan broeder Regimbertus vertellen, terwijl het nog tijd is om raad te plegen, en spreek er met nilemand over. Er moet vooral voorzichtigheid, kieschheid en, zoo noodig, toegevend heid getoond worden." De rol beviel me te goed om me niet te haastenzonder goed te luisteren naar de aanbevelingen mijns vaders, ging ik al heen. Evenwel waren reeds bijna alle leerlin- gen naar huis teruggekeerd, toen, ik in de school aankwam. Ik had den tijd gehad om mijn kleine toespraak in,een' te zetten, en mijn, mededeeling, in de' aandoenlijkste termen, gedaan, maakte een pijnlijk-levendigen indruk op den Broeder-overste, die ontsteld uitriep „Een dief onder onze kinderen Neen, dat is niet mogelijk.... Ik sta voor allen in als voor mij zelven, behalve...." Hij weifelde, inaar ik begreep zijn ge dachte. „Broeder Cisturnus, ga, als ik u ver zoeken mag, broeder Claudius ontbie den," ging broeder Regimbertus voort. Broeder Cisturnus, schier bezwijlmend, zoozeer was hij geschokt 'ging zijn collega halen. Op zijne beurt op de hoog te van het gebeurde gesteld, had broeder Claudius eerst een ooeenblik van, piin- Ook de „Corriera della Sera"- geeft nu toe, dat er in Zwitserland onder handelingen begonnen zijn. Volgens het Milaneesche blad zouden die onderhan delingen sedert veertien dagen gevoerd gevoerd worden, voor Italië door den vroegeren minister Bertollini en den be kenden Venetiaanschen koopman Volpi, voor Turkije door de gezanten van dat rijk in Sofia en Cetiinje: Fahr-eddin bei en Nabi bei, Volgens de Corriera della Sera" gaan de onderhandeling nog niet zoozeer over bindende overeenkomsten, maar hebben er meer voorloopige bespre kingen plaats met het doel eikaars stand punt te leeren kennen. Vandaar dat de oorlog voor het oogenblik wordt voort gezet, zonder rekening te houden met liet samenkomen der woordvoerders. Van die voortzetting merken we anders niet veel, of het moest zijn uit het jongste bericht, dat een Italiaansch pantserschip met 4 kruisers en een torpedoboot voor Beiroet zijn aangekomen. Wat den oorlog in Tripolis aangaat, valt echter te vermelden, dat de com mandant, generaal Caneva, gisteren naar Italië vertrokken is, om daar zijn verlof door te brengen. Hieruit zou men kunnen ebsluiten, dat de Italianen op dit oogen blik de operaties willen opschorten en op een waepnstilstand wachten. De Marokko-kwestie dreigt weer op een geschil tusschen Spanje en Frankrijk urt te loopen. Minister Poincaré heeft gisteren met Geoffray, den gezant van Frankrijk te Madrid, die tijdelijk te Parijs vertoeft, gesproken over de houding van den Spaanschen consul te Mogador, die kort geleden tusschenbeide gekomen is ten gunste van den pretendent El Heiba, ten gunste dus van iemand, die tegen het Fransche gezag strijdt, den heiligen oor log tegen Frankrijk uitgeroepen heeft en negen Franschen te Marakesj gevangen houdt. De houding van den Spaanschen consul heeft der Fransche regeering reeds aanleiding gegeven door haar zaakgelas tigde te Madrid opheldering daaromtrent te laten vragen. De „Temps" meent te weten, dat de Fransche regeering thans vastbesloten is de SpaansTftie regeering tot een krachtige tusschenkomst bij haar ambtenaren te dwingen, zodat dezen bun anti-Franschgezind optreden staken. Wat den toestand in Marakesj aangaat, wordt zoo goed als niets bekend wegens de onmogelijkheid om de verbinding met de stad te onderhouden. Echter meldt de „Morning Post" het volgende: Boodschappers, die het vijfvoud van het gewone bodenloon ontvingen, heb ben te Mogador brieven uit Marakesj aangebracht, waarin gemeld wordt, dat honderden oproerlingen te Marakesj de eigendommen van de Europeanen zoo goed als die van de inboorlingen plun deren. Het komt er onophoudelijk tot botsingen, waarbij geschoten wordt, tus schen gewapende plunderaars onderling of tusschen dezen en de inwoners der stad De zee.r groote Joodsche bevolking, die in de Jodenwijk is opgesloten, ver keert in een beklagenswaardigen toe stand, want zij verkeert in de onmogelijk- lijke aandoening, maar vervolgens sprak hij met beslistheid: „Er is hier een vergissing in, het spel." Die loochening van, onze scherpzin nigheid 'kwetste mij diep. Mijn pralend gewicht deed me genoegen vinden in dit kleine drama, waarin ik een, zoo voor name ról speelde, en mijn, afkeer van broeder Claudius deed me bijna een schandaal verlangen dat hem onaange naam zou zijn. „Houdt u ons dan voor lasteraars vroeg ik scherp. „Neen, zeker niet, maar iedereen, kan zich vergissen." „Verklaar ons dan, hoe de bankbil jetten hebben kunnen verdwijnen?" „Daar weet ik niets van; maar wèl weet ik, dat geen enkel van, onze kinde ren ertoe in staat is, ze te hebben] ont vreemd." „Geen enkel vroeg ik' op spottenjden toon. „Daar is er minstens wel één, voor wien ik niet borg zou staanu on danks zijn bekeering sinds korten tijd." Broeder Regimbertus en broeder Clau dius keken elkander aan, en schubden bezorgd het hoofd. „En toch zeg ik „neen,", hernam broe der Claudius„ofschoon de schijn te gen hem is, Pierre heeft dat niet ge daan." Tieid om zich van levensmiddelen te voor zien. GEMENGD. Volgens het Nowoje Wremja komt Sa son of, de Russische minister van buitenlan,dsche zaken, na Londen en Pa rijs ook te Berlijn, waar hij den, rijks kanselier en, den minister van buiten- landsche zaken, zal spreken. De Koln. Ztg. verneemt uit Bern, het program van de reis van den D u i t- schen keizer in Zwitserland. Voor den 3den en 4en September blijft het als vroeger vastgesteld. Donderdag den 5den komt de keizer met een extra trein op het manoeuvreterrein. Dienzelf den dag voor den middag, keert hij naar Zurich terug. Tot Vrijdagmiddag blijft hij daar. Dan gaat hij naar Bern, des avonds vertrek vandaar naar Konstanz. De nationale inschrijving voor de Fransche militaire luchtvaart heeft tot dusver 3.768.058 fr. opge bracht. De Duitsche revisionistische socia list Heine heeft op een, vergadering van socialisten te Dessau een, eigenaardige verklaring afgelegd. Alleen een domme droomer kan meenen, dat, als de oor log is verklaard, een algemeenjie staking dien, nog voorkómen kan. Worden wij door een inval bedreigd dan zal in alle standen der samenleving het instinct van het zelfbehoud alle theo rieën en de vurigste vredelievendheid op zij schuiven. Te Wanne bij Bochum, is een ze kere Hausner gevangen genomen, onder verdenking dat hij voor 12000 M. aan een vreemde mogendheid de spoorweg regeling voor de mobilisatie van, het Duitsche leger heeft willen verraden. Naar de Times uit Andriëwitsa ver neemt, hebben, de opstandeli ngen uit Berane den pasja geantwoord, dat zij alleen vrede kunnen sluiten, als er gelijke rechten aan, Christenen en Mo- hamedanen, worden verleend. Zij verlan gen voorts dat de verbrande huizen en schuren herbouwd en alle schade zal vergoed worden, op kosten van den staat dat de officieren aan, de grens terug geroepen zullen worden en dat de on schuld der Serviërs zal erkend en hun godsdienst geëerbiedigd zal worden,. Dinsdagmorgen hebben de troepen van Said I d r i s het kamp van het Arabische hoofd Hib Nihegi op 20 K.M. noordwaarts van Zora aangevallen. Het gevecht viel gunstig voor de 'troepen, van Said Idris uit. De Turken haddein 50 dooden verscheidene hoofden en par tijgangers van, Hib Nihegi werden ge vangen, genomen. Uit Keulen wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind: „De Pruisische doua ne heeft, om het smokkelen van sacharine tusschen Nederland en Duitschland tegen te werken, het toe zicht ove rde spoortreinen, die over de grens komen, aanzienlijk scherper ge maakt. De spoorwegbeambten, hebben, last de tolbeambten bij de visitatie te helpen. Spoorwegbeambten,, die smok kelaars betrappen, krijgen belooning in geld. Zijn stem was angstig, smeekenjd, diep ontroerd. Ik zag dat ik den spijker op den kóp had geslagen, en met het wreed genoe gen van een slechten triomf, ging ik voort „O, dat zou van hem hoegenaamd niet te verwonderen wezen. Dat kind heeft altijd een slechten aard gehad, en het zou zeker zijn eerste vergrijp niet zijn." „Hij is nog hier" zei broeder Regim bertus met een diepen zucht, „en het eenvoudigste is hem te ondervragen." „Gaan we niet zoo haastig te werk," hernam broeder Claudius levendig. „Zou men niet eerst nog eens nadenken, zoe ken, informeeren, alvorens een zoo ern stige aantijging te doen?" De Broeder-overste krabde verlegen z'n hoofd. „(Men kan niet te voorzichtig zijn in zulke zaken," merkte broeder Claudius zeer zenuwachtig, op. „Denk om de mo gelijke gevolgen van een, lichtvaardig uitgesproken vermoeden, aan de veront waardiging van het kind, als het onschul dig is, en als het schuldig is, wat ik niet geloof, aan de uitersten,, waartoe zijn wanhoop het zou kunnen brengen." „Als hij onschuldig is, zal hij zich rechtvaardigen," zei ik brutaal, „en als hij schuldig is, dan kan 't me weinig Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het personeel van. den geneeskundigen dienst der landmacht tot paardenarts 2e kl. de veeartsen H. J. Weekenstroo en T. D. Sigling is aan de officieren machinist le kl. H. J. A. Lagaaij en G. P. W. van der. Klugt eervol ontslag verleend zijn bij den Marine-stoomvaartdieinst bevorderd tot officier-machinest le klasse G. A. Gall en K. C. W, E. Hantzsch; is aan den, luit. ter zeer 2e kl. in Oost-Indië T. C. baron van Aerssen Beijeren van, Voshol, eervol ontslag ver leend zijn bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. de adelborsten le kl. L. A. C. M; Doorman, J. W. Langeler, K. W. F. M. Doorman, P. de Booi, A. R. Meijer, C. J. baron van Asbeck, M. C. de Jong,1 H. L. Timmers Verhoeven, G. P. Wou ters, G. E. V. L. Beekman, G. A. Dag- nelie, J. T. Stroeve, P. A. Willemsen, N. A. Rost van Tonningen, J. P. Buys E. J. Voute, D. J. baron van Lyndeny J. P. Abbinga,. F. P. Snethlage, C. Noyon, J. M. Luden, J. W. D. Kuyl, L. F. Klaassen, J. Fruin, J. C. Knegt mans, J. W. Henny, W. H. G. Palm, en K. Muller, en tot officier van admi nistratie 2e kl. de adjunct-administra teurs F. A. Kuhn, J. W. Goossens en C. A. Huijsman. j De Prins en de ontginning. Gisteren heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden een bezoek gebracht aan de bebosschingen, van den Staat nabijl Kootwijk en Garderen, in hoofdzaak ge legen onder de gemeente Barneveld. Hij was daarbij behalve van zijn adj. Bijl de Vroe vergezeld van zijn opperhoutvester Tutein Nolthenius, den directeur-generaal van den landbouw van Hoek, de burge meester van Barneveld baron v. Nagell, den inspecteur van de staatsbosschen v. Dissel en den houtvester Hesselink. Het is bekend, dat de Prins bijzonder veel belang stelt in alles wat ontginning en boschwezen betreft. Dit toont Z. K. H.| door zelf op zeer groote schaal de be- bossching van honderden H.A. heide ter hand te nemen. Dat blijkt ook uit zijne talrijke bezoeken aan ontginningenin het bijzonder schijnt Z. K. H. zich te in teresseer en voor de bebossching van de uitgestrekte zandverstuivingen tusschen Barneveld en Apeldoorn, e-en reuzenwerk1 dat de Staat zich hier tot taak1 heeft ge steld. Jaarlijks komt de Prins den gang van het ontginningswerk dn oogenschouw nemen. Elk jaar hebben de frissche, jon ge dennen, langzaam maar zeker, meer veld gewonnen op het woeste terrein zijn' meer kleurige arbeidershuisjes afwisse ling komen, brengen in het landschap. Een subsidie-quaestie. In de gister gehouden vergaderinlg van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van, Bestuur lichtte Prof. schelen, wat hij doen zal." „Zoo, waarlijk!" zei de Broeder, mij strak aanziende. „Zou het u weinig kun nen schelen, als er een ongeluk ge beurd De nadruk, welken hij op die laatste! woorden legde, was zoo vreemd, dat ik onwillekeurig sidderde. Vervolgens kwam me het denkbeeld zoo ongerijmd, de ontroering van den grijsaard zoo on gegrond voor, dat ik, de schouders op halend, opmerkte: „Het belang, dat gij in uw gunsteling stelt, voert u wel wat ver, Broeder. Dus volgens u zou ik me moeten laten be stelen, om de teergevoeligheid van dien] kleinen deugniet te ontzien. Een dwaze opvatting van de gerechtigheid „De gerechtigheid vordert de kastij ding van den, schuldige, als er een schul dige is," antwoordde broeder Claudius met vaste stem. „Maar naast de justitie staat de goedheid, die nooit haar rechten verliest. Men kan veroordeelen met zachtheid, straffen met gematigdheid, medelijden hebben met de slechten,- God wil den dood des zondaars nietmnar dat hij zich bekeere en leve. En wie' van! oqs h^efj niet te eeniger tijd toegevend heid en medelijden npodig gehad?" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1