Maandag 26 Augustus 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang:, No 875. Ste C^iddoke Somcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. ÉT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering $ji het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco J>er post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratig bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Zedelijke opvoeding alleen? der meest toegejuichte sprekers op rtjiêt Congres voor Zedelijke Opvoeding, yWiens rede aanleiding was, dat de regle mentaire 4 spreekminuten voor 't ver- jyolg tot 7 werden uitgebreid, stelde o, m. jcle vraag: Zouden de godsdienstigen min derwaardig worden op zedelijk gebied, indien zij hun geloof verloren?, En hij [antwoordde welwillend: Neen, want zij •zouden tooh behouden het goede in zich zelf welk antwoord natuurlijk deze Zienswijze moest onderstreepenDat goede'volgen ook de ongodsdienstigen, [«oodat zij 't geloof wel kunnen missen. T H.et congres, dat over 't algemeen niet i^paarzaam was met applaus, vond deze [iredeneering praohtig. (Wij wagen het in- ptussqhen, haar met een kleine vergelij- llfeing aan te vallen. Gegeven een schilder met talent, wiens jfïoeken a'gemeen blevrondürd .worden. Die faian heeft in zich den scheppingsdrang, tfwelke hem in staat stelt de schoon heid in kleuren en lijnen vast te leggen, ipaat nu die artist louter te rade met I[zichzelf, prat op wat zjjn talent hem Segt? Sluit hij zich op'in zijn atelier, (jlouter studeérend op wat hij daar [maakte? Immers neen: hij gaat in de [vrije natuur om. haar te bestudeeren; hij 'laat modellen tot zich komen of arran- Jgeert stillevens, een en ander als hulp- limiddel voor nieuwe soheppingen. Hij i.voelt in zich den drang naar 'tschoone pen de krac[ht om dit uit te beelden. I^aar tevens gevoelt hij behoefte, om zijn [[talent te veredelen, door het te toetsen liaan de wetten van Gods natuur. Een schilder, die dit in eigenwaan niet Zou doen, waarlijk hij zou niet hooger Stijgen. Welnu, zoo heeft ook de mensch in i't algemeen noodig, zich te richten naar [[Gods wetten. En nu moge de volwassene ijin eigenwaan zeggen: „ik heb het goede iin mij zelf",' der jeugd dienen wij den Jstevigen basis van den godsdienst te [geven, opdat zij houvast hebben als de mensch el ijk e wijsheid en leiding haar ont zinken wat maar al te gauw het geval pleegt te zijn. algemeen overzicht. Met geen mogelijkheid is een touw Vast te knoopen aan de berichten uit Albanië f- Sommige berichten melden, dat alles in .orde is, terwijl andere doen vermoeden, 'jdat de Albaneezen bij hun tegenstand blij- jyen volharden. De Porte moet Ibrahim I pasja hare voldoening te kennen gegeven hebben over de wijze waarop hij de (onderhandelingen, met de Albaneezen tot lieen goed einde heeft weten te brengen. Een geheel ander bericht is het vol gende telegram aan de „Lok. Anzeiger": «Ongeveer 4 tot 5000 Albaneezen, die uit UDemonstatiin en Uskub naar Dzjakowa .terugkeerden, hebben de wapenmagazijl- tien der regeering bestormd en. geplun derd en de wapens en ammunitie onder FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean, NAAR HET. FRANSCH. 27) Ik begreep. Door goed ie luisteren jtaaartiet spel van hertog Jean had hij 'n ijbeetje muzikale kennis opgedaan, en om imij daarvan te vergewissen, hernam ik: I „Neuriede u daar juist niet een dier romances,.welke hertog Jean zong, en die |k gevonden heb in het kasteel op de ipiano van het atelier?" Hij ontkende het niet, en voegde er ne- iderig aan toe: „Ik moet toegeven, dat ik het wel •biecht 'zing. Gelukkig is mijn auditorium iiniet Veeleischend, zooals u hebt kunnen |zien." „Dus u geeft concert voor den kleinen jpanchenet", hernam ik, mjjn lachlust tiiet kunnende onderdrukken. „O, dat. is het zonderlingste wat ik [iooiit in mijn leven gezien heb," riep [broeder Regimbertus uit, die zich onge- [merkt bij ons had gevoegd. En tegelijker tijd lettend op een groepje knapen, die met knikkers speelden, ging hij voort: „Zoudt u kunnen gelooven, dat deze kleine wilde passie [heeft voor muziek? elkaar verdeeld. Daarop trokken zij naar de gevangenissen, bevrijdden, alle gevan genen en ginjgen vervolgens naar hun dorpen terug. i Zop meldt ook een bericht uit Athe ne, dat de Albaneezen Berat bezet heb ben en optreden tegen, Wnlona. Even tegenstrijdig zijn de berichten over Montenegro Dsjavid pasja te Berana, aangekomen, meldt daar geen Montenegrijn,en meer te hebben aangetroffen. Die zijn, dus[ verdwenen als sneeuw voor de zonr Ech ter spreken berichten uit Turksche bron van 34000 man die Montenegro aan de grenzen heeft staan. Over de houding van weerskanten komen, geregeld com- muniqué's los, die elkaar trachten te lo genstraffen. Zoo loochent men, in amb telijke Konstantinopelsche kringen stel lig de verklaringen van Montenegro no pens de jongste voorvallen aan, de grens waarin Turkije verweten wordt de over eenkomst over de grensregeling njet te hebben willen ratificeeren. In regee- ringskringen merkt men op» dat het wij zigingsprotocol behoudens nadere goed keuring van de volksvertegenwoordiging voorloopig geteekend is. Het is te' be treuren, zoo voegt men daaraan toe, dat de gematigdheid die de Porte aan den dag heeft gelegd, te Cettinje als een teeken van aarzeling is opgevat. DeOt- tomaansche regeering is met de meest verzoeningsgezinde gevoelens bezield maar als de uittartingen van Montenegro voortduren, kunnen zij een conflict ont ketenen, die de Porte niet zoekt. Volgens de laatste berichten liet de Porte% mededeelen, dat het conflict zal worden bijgelegd. Het verzet in Ulster tegen de Home-Rule-wet neemt meer en meer een systematisch karakter aan. De leiders der beweging regelen den veldtocht en hebben nuv in groote lijnen reeds de groote campagne vastgesteld. Van 18 September af zal iederen dag op een andere plaats" een reusachtige protestmeeting gehouden worden, waar verschillende sprekers, lord Hugh Ce cil, sir Carson, de hertog van Devons hire, de markies van Londonderry, de hertog van Abercorn, enz. het woord zullen voeren. Den 28sten, September eindelijk zal het de grootste Ulsterdag zijn, die in alle plaatsen met een, groote godsdienstige plechtighheid zal worden ingewijd. Te Belfast zal dan de alge- meeting gehouden worden, waarop, zoo als men weet, de eed gezworen worden zal, het Dublin-parlement als 't komen mocht, niet erkennen, geen belastingen te betalen, door dat parlement opgelegd en niet te gehoorzamen aan, de wetten er door uitgevaardi.gd. De regeering zal intusschen haar maat regelen wel weten te nemenr De muiterij te Sebastöpol geeft, naar de Herald-correspondent te Odessa meldt, nog alles behalve reden voor gerustheid. In de stad is wel niet officieel de staat van beleg afgekon digd, maar in werkelijkheid wordt de krijlgswet er toegepast. Als reden voor deze ongewone maatregelen geeft men, hetzelfde aan als bij de afkondiging van, den staat van beleg in Kroonstad. Zoo wel onder de matrozen en officieren der Oostzee-vloot als die der Zwarte Zee- vloot hebben verscheidene arrestaties plaats gehad eri nog telkens plaats. De revolutionaire propaganda heeft blijk baar grootere uitbreiding genomen dan, eerst werd geloofd. De hoofdcommandant der Zwarte Zee- vloot, vice-admiraal Eberhardt, die zoo als men weet als zoodanig ontslag n,e- men moest, omdat hij van de revolutio naire beweging onder zijln; matrozen geen kennis droeg, heeft verlof gekregen zijln, post weer te bekleeden. Volgens de „Voss. Ztg." wordt jiiet alleen in Kroonstad en, Sebastopol de staat van beleg gehandhaafd, maar ook' in eenige andere Russische havensteden. Naar verluidt, zou men het bestaan ontdekt hebben van een, centraal comi té, dat de hoofdleiding had van de revo lutionaire organisatie bij de marine. In Marokko hebben de Franschen onder kolonel Man- gin, naar uit Casablanca gemeld wordt, een ontmoeting gehad met den khalief van El Hibba in den avond van 22 Aug. en hem zijn kamp, vaandels en 7000 patronen afgenomen. In den ochtend van 23 Aug. hervatte kolonel Mangin zijn opmarsch om de. samentreffing met kolonel Joseph te be werkstelligen. Gedurende vier uren werd de kolonel telkens aangevallen door troepenafdeelingen van den khalief. Het gecombineerde ;uur van artillerie en in fanterie deed eindelijk den vijand af deinzen; de samentreffing werd onder gunstige omstandigheden oltrokken. De geheele strijdmacht is thans vereenigd. Öp 22 Aug. hadden de Franschen een doode en drie gewonden; op 23 hadden zij 2 dooden en 22 gewonden. 9 Fran schen van Manokesj,. die een toevlucht hadden gezocht bij El Glaoui, zijn door deze uitgeleverd aan den pretendent El Hibba, die El Glaoui uitdrukkelijk be loofde, hen te doen eerbiedigen en hen. naar de kust te doen brengen. In de zóne van Zaeis dreef een afdee- ling van de colonne-Marchand de op standelingen terug, waarbij dezen 2 man verloren. GEMENGD. De gouverneur van Portugeesch Timor heeft geseind, dat de opstand der inboorlingen is gedempt. De oproer lingen hebben drieduizend dooden op het slagveld achtergelaten. Vierduizend zijn gevangen genomen. Soenjatsen is te Peking aan gekomen en ontvangen op een wijze, die in pracht wedijvert met de ontvangst van Joeansjikai, in. November van het vorige jaar. Er heeft nog geen zitting van de Nationale Vergadering plaats ge had door de geringe opkomst van de leden; van het in staat van beschuldi ging stellen van de regeering komt der halve voorshands niets. De muziek is zijn teere snaar. Broeder Claudius was de eerste, die het ontdekte, en met een lied of een muziekstukje op het harmonium Verkrijgt hij meer van het kind dan ik met al mijn strafwerk heb kunnen bereiken. Gij zult zien, dat hij er eindelijk toe 'zal kooien, hem te be- keeren." De zoogenaamde bekeering van den kleinen Gauchenqt was de minste van mijn zorgen. De nietige bezorgdheden van 'die ordinaire levens deden mij mee warig glimlaohen, vergeleken bij de nobele avonturen, waarmede mijn eigen geest zich onafgebroken bezighield, en partijtrekkende van het plotseling heen gaan van broeder Regimbertus, door een twist over knikkers naar het andere einde der speelplaats geroepen, stolde ik zonder omwegen aan broeder Claudius de vraag, welke mij zoozeer ter harte ging: „Was u er bij tegenwoordig, Broeder, op dien dag, toen hertog Jean te paard de „Roche-Coube" beklauterde?" De Broeder keek me verbaasd aan, als-t of zijn geest honderd mijlen ver van die vraag had verwijld; hij dacht vervolgens een oogenblik na, in zijn herinneringen snuffelend, en zei toen: „Ja, ik meen het me te herinneren...!'" „Waarom heeft u me nooit die helden daad vertelt?/2 hernajn Jk op een topn van verwijt. „Ik had ze zelf vergetenen boven dien, dat is weinig interessant." „Voor u wellicht. Maar ik, wien geen ennkele nobele handeling ongevoelig laat, ik zou wel graag eenige juiste bijzonder heden willen vernemen." Ik liet mijn vragenlijst de revue pas- seeren, on broeder Claudius beantwoord de ze met een lichtelijk spottende licht vaardigheid. Die man voelde beslist niets voor wat mooi en groot is. Alleen kwam er wat vuur in zijn woorden, wanneer hij sprak van het paard van hertog Jean, een goedig en wakker dier, dat „Ferragus" heette. Het overige liet hem koud, en de zaken veranderen zoozeer van aanblik naar gelang van de wijze, waarop ze worden voorgesteld, dat, toen het verhaal van broeder Claudius geëindigd was hertog Jean was gebracht tot de af metingen van 'n .gewoon mensch, en de „Roche-Courbe" tot die van een berg van den derden rang. „U zult toch niet ontkennen, dat 't ge vaarlijk is", hernam ik, vertoornd over die stelselmatige afbreking. „Alle bergen zijn gevaarlijk."- „En evenmin kunt u betwisten, dat hertog Jean bij deze gelegenheid een subliemen moed heeft aan den dag ge- legd'.' „Zeg ljevec egn dwaze niittelpoze De Amerika an sche kanon neerboot Vicksburg is van Santiago naar de westkust van Mexico gezon den, om- het leven en het bezit van de Amerikanen tegen de Zapatisten te be schermen. In verband met den toestand in het Zuidoosten van Mexico overweegt men te New-York om eenige Ameri- kaansche kanonneerbooten naar West- Indië te zenden. Het Engelsche stoomschip „Queen Alexandra", op weg van New- York' naar Yokohama, is met het Noor- sche stoomschip „Corona" in de nabij heid van Gibraltar in botsing geko men. Beide schepen werden zwaar be schadigd. Nadere bijzonderheden ont breken. Een telegram uit Kons tan tinto- pel dd. Zaterdag meldt: In de nabijheid van het Oostenrijk-Hongaarsche gezant schapsgebouw, gelegen wijk Jopschaneh, brak gisteravond brand uit, die op het oogenblik nog voortwoedt. Meer dan 80 houten huizen zijn reeds in de asch De Spaansche minister van finan ciën heeft een buitengewoon crediet van 800.000 peseta's aangevraagd, bestemd voor het onderhoud der Spaansche troepente Larasj en de omliggende streken. Naar de correspondent van de „N. R. Ct." verneemt, worden sedert eenigen tijd aan boord van de Duitsche mili taire luchtschepen proeven met een .machinegeweer genomen. Het betreft een automatisch schietwapen, dat, wegens het brandgevaar, dat het hulsel van den ballon dreigt, bij een afvuren van schoten geen vonken verspreidt. Met dit wapen wil men zich voornamelijk tegen vliegtuigen verdedigen, die in oorlogs tijd boven de ballons vliegen en ze trachten te vernietigen. De weken lang aanhoudende re gens maken, dat men voor den oogst in Duitschland van dit jaar het erg ste vreest. De uit alle streken van Duitschland inkomende berichten luiden troosteloos. In het voorgebergte, het vruchtbaarste gedeelte van W;est-Duitsch- land, is de landbouwer bezorgd voor zijn geheelen oogst. Indien er niet snel ver andering komt, zal men een volkomen misgewas moeten verwachten. Ook In de wijnbergen aan den Rijn ziet het er buitengewoon treurig uit. In het hoofdpostkantoor te Londen brak Zaterdagavond brand uit De telegrafisten verlieten op ordelijke wijze het gebouw. De brandweer slaagde er met eenige moeite in den brand te blusschen. Een gedeelte van het gebouw en de inrichting is zwaar beschadigd door water en vuur. Duizenden draden smolten, waardoor de verbinding met de provincie, het vasteland en Amerika ge heel verstoord werd. Gistermiddag had den de monteurs, na den geheelen nacht te hebben gewerkt, de meeste provinciale lijnen weder hersteld. De directie hoopte, dat de dienst heden weder zijn geregel- den gang zou gaan. Ned. R. K. Bond van Handels-Kantoor- en Winkelbedienden. Men schrijft ons: De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assisië" hield Zondag jL zijn jaarvergadering te 's Hertogenbosch, Bij de opening wees de voorzitter er op dat de bond steeds in aantal en ge halte van leden toeneemt, zoodat de groote zaal van het hotel „Noord-Brabant" nauwelijks voldoende is om al de af gevaardigden te bevatten. Buiten de afgevaardigden waren aanwezig de Eerw. heer Geestelijk-Adviseur Rector Stroomer, de heer Rechtskundig Adviseur Mr. Paul J. Reymer van Hilversum benevens de Eerw. heeren geestelijke adviseurs der afdeelingen Eindhoven en Den Bosch. Uit de door den secretaris en Penning meester uitgebrachte jaarverslagen blijkt dat met voldoening op het afgeloopen jaar kan worden teruggezien. Als hoofd-redacteur en redacteuren van het Bondsorgaan werden benoemd de heeren C. A. P. Dammers van Haarlem, P. Heemskerk van Leiden en H. Smeets van Roermond. Als propagandist van den bond werd aangesteld de heer A. A. van Hamers- veld van Amsterdam. In het leven werd geroepen een fonds tot uitkeering bij overlijden. Het Bondsbestuur werd met twee leden uitgebreid. De afdeelingen Arnhem en Eindhoven werden aangewezen om ieder uit haar midden, een bondsbestuurslid aan te wijzen. Aan het slotwoord bracht de voorzitter in herinnering dat het benoemen van een propagandist en het aanstellen van vaste Redacteuren voor het orgaan, voor. den Bond van groot belang zijn, waar door men niet alleen in staat zal zijn meer systematisch te werken, maar bo vendien al de lasterpraatjes te weerlèg- gen, welke door een dr zuster ganisaties, uit louter concurrentiehaat worden uitgestrooid, zooals onlangs in Den Haag gebeurde op de laatste groote propaganda vergadering ten gunste van vervroegde winkelsluiting en al zullen wij, aldus de voorzitter, niet in staat zijn den vloed van leuges te stuiten, toch zullen wij ze alle weer leggen, en daardoor ieder verstandig mensch, die niet door godsdienst haat of vooroordeel verblind is, doen zien en begrijpen wat hij te verwachten heeft van een organisatie die op zoo'n laagi moreel standpunt staat. Salaris- en Pensioenregeling bij de Landmacht. „Ons Belang", vereeniging van onder officieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderofficier bij de Neder- landsche landmacht, heeft zich met drie adressen tot den Minister van Oorlog gewend. In het eerste wordt gezegd, dat de vereeniging met groote instemming ken nis nam van het voornemen des Minis ters, om in de begrooting van 1913 del roekeloosheid." „Zwijgen wij daarover", antwoordde ik' gemelijk. „Ook wij zouden elkander niet kunnen begrijpen, want wij spreken niet dezelfde taal." Met al de majesteit, waarover ik kon beschikken, draaide ik op mijn hielen rond, en broeder Claudius nam die ge legenheid te baat, om zich bij broeder Cisturnus te voegen, die, op den rand der put leunend, tevergeefs poogde een voor zijn zwakke armen te zwaren emmer water naar boven te halen. „Beiden zijn niet veel meer waard", zei met zacht medelijden broeder Regimber tus, die, na den twist der knikkerenden te hebben bijgelegd, tot mij terugkeerde. „Maar enfin, zij doen wat zij kunnen. Een braaf man, die broeder Claudius; het ontbreekt hem eenigszins aan den geest van aanpakken, maar hij is goed, zacht en weet het goed met de kinderen te vinden, die hij vermaakt met zijn ver telseltjes en liedjes. Wat die laatste be treft, hoe denkt u, mijnheer Léon, die er verstand van hebt, over zijn muzikale talent en „Och, hij hamert wat." [Broeder Regimbertus peinsde een oogenblik. Vervolgens, alsof er verband lag tusschen beide gedachten, vroeg hij: „Houdt uw vader van muziek?" Jk hield de schoon e kpiistcn in tehooge eer om te bekennen, hoe weinig werk mijn vader ervan maakte, en jokte dus: „Zekerzeker." „Dat doet me pleLzier,'^ mompelde broeder Regimbertus, dien ik achterliet in mijmering, als iemand, die groote plan- nnen in zich omdraagt. ix. „Mijnheer", zei moeder Crustaud, ter wijl mijn vader gepantoffeld, en met een Turksche fez op het hoofd in zijn groot koopmansboek de uitgaven der week noteerde, „daar komen menschen aan in de laan, mijnheer." „Wat 'n menigte," riep mejuffrouw. Espérit uit, haar bijziende oogen wijd openzettend. „Men zou haast zeggen: een heel bataillon. Waarvoor, die ontwik keling van militaire krachten?'2 „Wel neen," zeide Meg, „het zijn maar de Broeders met hun kiein volkje. Wat moeten die hier komen doen?'-' „Ons wellicht vaarwel zeggen, omdat ik morgen vertrek", antwoordde de heep Ravenot goedmoedig, „of een wandeling) maken. Zorg, moeder Crustaud, dat zQ goed worden ontvangen en boterhammen met gelei krijgen." „Boterhammen met gelei?... Ze zijn minstens met hun, veertigen", bromde moeder Crustaud. i i k (Wordt Vervolgd.}

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1