Uit Stad en Omgeving. gaan tot de stichting van een nationaal werkloozenfonds. De 2e voorzitter de lieer Windt, sprak nog een woord van dank aan den aftredenden voorzitter, va .u de vergadering werd gesloten. Voorbereiding. Naar een art kei in de „Goudsche Cou rant" te oordeelen, bespeuren de vrij zinnig-en het „gevaar" dat hen dreigt van de zijde der „clericalen" natuurlijk! en is er onder hen een beweging „die aan duidelijkheid niets te wenschen over laat." Hoofdbesturen der vrijz.nn:ge groe pen doen alles om tot een compromis te komen, een streven dat, op enkele elementen na, door gansch vrijzinnig Nederland wordt toegejuicht; de jon geren houden er de stemming in mei een aantal landdagen, waarvan de eer ste boven verwachting slaagden; in de pers bespeurt men haast den politie- ken komkommertijd niet en zelfs in 1 waar men geen stem in het Jca- p t ei heeft, gaat een poging van vrij zinnigen uit om onze actie financieel te steunen. Drt alles geeft hoop. De „Goudsche Courant" is dus wel te vreden. Maar de gevaren zijn dan ook groot! Wie ooren heeft om 'te hooien en oogen om te zien, hij zal erkennen dat de toestand thans kritieker is voor de vrijzinnigheid dan in de Kuyper-da gen", schrijft hei blad. Wij dachten dat zoo iets niet mogelijk was, maar het schijnt waar te zijn! Op een en ander mag daarom wel de aandacht gevestigd. Entevens op de pogingen, die nu reeds van de overzijde worden aange wend, om voor de oppositie het pad der victorie in 1913 ie effenen. Voor die waarschuwing kunnen wij de „Goudsche Courant" slechts dank baar zijn. (Centr.) Rijksgebouwen. Met het maken van een nieuw go- bouw van het Ministerie van Binn,en(- landsche Zaken op het Binnenhof te ;s Gravenhage, hoopt men binnen, twee jaar gereed te zijn, zoodat het zal kun nen worden betrokken voordat in, 1915 een groot deel van het thans in gebruik zijnde gebouw op het Buitenhof moet worden afgebroken ten behoeve van den, te verbreeden weg SpuiBuitenhof. Voor de bebouwing ten behoeve van den Rijksdienst van het terrein van, het voormalige Panorama aan het Bezuiden- hout, wordt naar men meldt, een geheel nieuw, ontwerp opgemaakt. Verder moet eerlang te verwachten zijn de aanbesteding voor de uitbreiding van het postkantoor te 's Gravenhage. KORTE KRONIEK. De Gemeenteraad van Haarlem heeft het primitief kohier van de .plaat selijke directe belasting over 1912 vast gesteld met een percentage van 4.9. De raad bepaalde voorts dat ir. de bestek ken voor gemeentewerken een min.imum1 uurloon zal worden voorgeschreven van 27 cent voor een volslagen ambachtsman en 22 cent voor een volslagen o-pperman of grondwerker. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft aangenomen het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een, overeen komst met de gemeente Rotterdam voor de levering van electriciteit. Op de gemeentesecretarie te Vli&- singen is thans de vrije Zaterdagmiddag! (sluiting 12 uur) ingevoerd; op de anr dere werkdagen zullen de kantoren in het vervolg in plaats van tot 4 tot 5 uur geopend zijn Op een Woensdagavond door de dagploeg van Van Deventer,'s glasfabrie ken te Schiedam gehouden vergadering, hebben zich 35 werklieden vóór, 23 te gen staking verklaard. Als gevolg hier van heeft een gedeelte van de dagplocig gistermorgen het werk neergelegd. LEIDEN, 16 Augustus. Aan den sergeant le kl. W. A. Beukman, van het 4e regiment infan.to- rie werd heden ochtend met de gebrui kelijke toespraak de bronzen medaille voor twaalfjarigen dienst uitgereikt. Bij Koninklijk Besluit is de heer J. K. T. Koch, adspirant reserve-off. van Gezondheid bij het 4e reg. Infanterie benoemd tot Reserverofficier van Gez. der 2e kl. bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst der Lan,dinacht.- Voor het examen Fransch L. O. is te 's Gravenhage geslaagd de heer P. Ouburg |r. van Oegstgeest. KATWIJK AAN ZEE. Op den publieken afslag waren de prijzen der haring: volle pekelharing f 17.25 a f 17.75, maatjes haring f 12.35 a f 12.85, steurharing f 23.53, makreel f 9,75 a f 10.40 per kantje. KOUDEKERK. Bij de Woensdag ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature Jac. Oppelaar (lib.) werden uitgebracht op de heeren J. van den Berg (a.-r.) 49, A. van Egmond (gesteld door een groep kiezers) 52 en A. Verburg (lib.) 24 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben de heeren van den Berg en Egmond. NOORDWIJK-BINNEN. Gisteravond hield de Oranje-vereeniging een leden vergadering in café „Poort van Kleef', ter bespreking van de feestviering op 31 Augustus. De voorzitter, de heer l,. -•"■!- de mede, dat het Bestuur een avondfeest te organiseer mede de vergadering instemde. v. achtte het Bestuur den Zaterdagavond (31 Aug. valt op Zaterdag) minder ge schikt, en stelde voor het feest op Maandagavond d.a.v. te houden. Na eeni*- ge bespreking, waarbij de bezwaren, om het feest op Zaterdagavond te vieren, niet overwegend bleken te zijn, werd met bijna algemeene stemmen besloten den avond van 31 Augustus voor de feestviering te bestemmen. Nu kwam de voorzitter met de plan nen ter tafei. Het bestuur had, behou deus goedkeuring der vergadering be sloten ie. Een étalage-wedstrijd te houden. Hiervoor zullen geldprijzen uit geloofd worden. Alleen leden van de Oranje-vereeniging kunn.en voor 'n prijs in aanmerking komen. De beoordeeling door de jury, waarvan de leden door bet Bestuur zullen worden aangewezen, zal des avonds, bij kunstlicht, plaats hebben. 2e. Een bioscoopvoorstelling in de openlucht, voor het Raadhuis. 3e. Verlichting van het Lindenpleirt 4e. Concert op het Lindenplein met muzikale wandeling door het dorp. Deze plannen van het bestuur von.den groote instemming bij de vergadering. Een voorstel van een der leden om van de deelnemers aan den étalagewedstrijd f 1 inleggeld te eischen, werd eenparig bei- streden. Nog werd besloten, dat de deelnemers zich een paar dagen van te voren moeten opgeven. De verdere re geling van de feestviering werd aan het Bestuur overgelaten. WASSENAAR. Bij Beschikking van den Minister van Oorlog, is aan de echtgenoote van den Milicien A. van, Biezen van het 4e regiment Infanterie vergoeding toegekend tot een bedrag van f 0.40 per dag. Duitsche Katholiekendag. (Van onzen eigen redacteur.) Aken, 14 Augustus 1912. Dezen morgen werden op de openbare vergadering de belangen besproken van de Duitsche Missiën. 'tWas opvallend en het pleit ongetwijfeld voor den geest, die onder de bezoekers van den Katholiekendag heerscht dat tot nu toe geen enkelen keer de Festhalle zoo over-vol was, als bij deze vergadering. Als spreker trad o.a. op de bisschop van Khartoem, die schetste het dringend ver langen naar en de diep in het hart der heidenen iiggende behoefte aan den Christelijken godsdienst en aantoonde, hoe den heidenen de beginselen van den Christel ijk en godsdienst en zedeleer zijn ingeprent. De eerste spreker in 'de avondvergade ring was de Rijks- en Landdagafgevaar digde Giesberts. Op deze belangrijke rede zullen we wat breedvoeriger ingaan. Spr. liet het licht vallen op het verschijnsel, dat er in de laatste jaren een geweldige verhuizing plaats vindt van het land naar de stad; veertig jaar geleden maakte de landelijke bevolking 50 pCt.'van het ge- heele Duitsche volk uit, en nu 30 pCt. Daarin ligt een groot gevaar voor den godsdienst. Om godsdienstig te zijn, als men blijft in de omgeving, waarin men is opgevoed, dat is zoo moeielijk niet, maar er is wilskracht voor noodig om, levend in geheel andere omstandigheden, godsdienstig te blijven. Als iemand van het land in de -stad komt, trachten dik wijls zijn nieuwe Vrienden 'hem af te trekken van den godsdienst, Worden hem sociaal-democratische geschriften in han den gestopt,, enz. enz. Als het groote middel, waardoor voorkomen wordt, 'dat ^die verhuizing van het platteland naar de stad ten n a-de el e Van den Katholieken godsdienst geschiedt, noemt spreker 'de Qezellenvereenigingen. Deze moeten zor gen een statistisch bureau te hebben, waardoor zij er van op de hoogte blijven, welke vreemdelingen er in 'de stad ko men. Zoo zij dezen niet in eigen huis een onderdak kunnen geven, moet er op gelet worden, waar en bij wie zij wonen. En spr. legde 'hier vooral den nadruk op men moet zorgen, dat zij een ka tholieke courant lezen. Dat gewichtige werk moeten de Gezelienvereenigingen aanpakken mei energie, beslistheid 'en zonder vrees. Nadat spr. zijn rede 'had geëindigd, wees de voorzitter er op, dat spr., wel licht uit bescheidenheid, niet genoemd had de vireenigingen, waarvoor 'hij zoo vee! ijvert, de arbeidersverenigingen. Aan onze arbeiders-verenigingen, op welke manier zij dan ook georganiseerd zijn, hebben wij onnoemelijk veel te danken. (Daverend applaus.) Spr. ver zocht een „Hoch!" voor alle leiders der arbeidersorganisaties, zoo geestdriftig, als er op dezen Katholiekendag nog geen weerklonken heeft! De tweede spreker, pasioor Knebel uit Mannheim, schetste geestdriftig de taak, die in dezen tijd de vrouw te ver vullen heeft; de vrouw 'bezit juist op gansch bijzondere wijze dat, wat in ons sociaal organisme maar al te veel ont breekt: de naastenliefde. Nadat nog door een derden spreker gewezen was op de noodzakelijkheid om de jeugd Katholiek op te voeden, werd deze hoogst practische vergadering gesloten. Eindelijk, eindelijk was het weer zoo gunstig, dat de illuminatie en het vuur werk op den Lousberg, plaats kon vinden. 'tWas een phaniastisch gezicht de lange lijnen witte lichten langs den groot eq gevel van het Concertgebouw en de hel lingen van den heuvel, de slangen roode ballons slingerend langs de paden van het bosch onder den heuvel, de roode schijn van het bengaalsch licht met het bleeke geschitter van 'de illuminatie tegen de donkere lucht, 'n Oogenblik raakte de menigte in ontroering; 'twas toen in hel licht tegen de zwarte lucht oprees het Kruisbengaalsch vuur werd ontsto ken, vuurpijlen knetterden en vonkten dc lucht in, de fanfares schetterden, duizen den menschen klapten en juichten. 'tWas jammer, dat dit festoen van licht gestoord werd door den reeds vroeg in den avond neervallenden regen. Aken, 15 Augustus. De laatste dag. Tot nu toe is gebleven de enthousiaste stemming, liet drukke be zoek op de vergaderingen, zoowel de geslotene als de openbare, zoowel de al gemeene als die der afdeeliqgenis ge bleven de feestelijke en gemoedelijke sterrtmingi op de bevlagde en versierde straten, 'n Aardig staaltje van die eens gezinde stemming nam ik dezer dagen waar. Bij de Festhalle een Duitsche „Po- lized", met bruln-beglacéde handen en breede manchetten, om de nienschen- massa op eenn afstand te houden. Maar met donderende stem sprak hij zulke zoet-zachte woorden, dat ge er verwon derd over stond: „Bitte", „Haben Sie die Güte", „Seien Sie so freuiidiich" en der gelijke lieve woorden bromde hij door zijn snorrebaard. Doch als om zich te verontschuldigen, zeide hij dan tot de omstanders: „Hei is Katholieken dag, daarom moét alles in eensgezindheid verloopen." Op de sluitingsvergadering om tien uur bereikte de geestdrift het hoogte-punt, het werd een jubel, een glorieerende jubel. Vooral barstte de geestdrift los toen pater Cohausz, een Jezuiet, optrad met een doorwrochte rede, waarin hij klaar en duidelijk aantoonde, dat het Atheïsme, de godsdieiistioosheid, een ge vaar is voor de maatschappij; in hem be groette men de Jezuieten-orde. De voorzitter, dr .Schmitt, bracht in zijn sluitingswoord weer ter gprake de op dezen Katholiekendag zeer op den voor grond tredende kwestie van de uitsluiting van de geestelijke orden. Een Duitscher, zoo zeide hij o.a., zegt voor niemand bang te zijn dan voor God. Van sommige Duitschers is dat niet waar: zij zijn ook bang voor de Jezuïeten. "(Gelach.) En tochzij strekken niet alleen de Kerk, maar ook den Staat tot zegen. (Daverende toejuichingen.) Vervolgens wees de voor zitter op de noodzakelijkheid van onder linge éénheid, en eindigde onder een jïiet te beschrijven geestdrift der vergadering, me't te verklaren, dat het Katholieke Duitschland de op den Katholiekendag gesproken woorden zal omzetten in da den onder o n v o o r w a a r d e 1 ij k e ge hoorzaamheid aan de H. Stoel en de bisschoppen. En zoo was deze de lezer vergeve mij de conventioiieele uitdrukking heerlijk geslaagde Katholiekendag ten einde. Gemeenteraad van Alphen. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer C. Visser, burge meester. Aanwezig 8 leden afwezig de.- wethouder Los en de heeren Spreij en Streng. De eerste twee met kennisge ving. De Voorzitter opent de vergade ring, de rfbtulen der vorige vergadering, worden gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen zijn Missives van Ged. Staten ten geleide der goedgekeurde raadsbesluiten der vorige vergadering. Aangeboden wórdt de gemeentereke ning 1911 en gesteld in han,den van de desbetreffende commissie ter onderzoek. Een voorstel tot het 'brengen van een, wijziging in de verlichting van het ge deelte der Jullanastraat tusschen Rijn- steeg en Postbrug wordt zonder discus sie of hoofd, stemming aangenomen. In behandeling komt een voorstel van, B. en W. tot het vaststellen van veror deningen op de heffing en. invordering» van gelden voor het gebruik maken van de gemeentelijke los- laad- en opslag plaats. De verordening is aan de leden ter inzage toegezonden. Bij artikel op -de heffing meent de heer H erngreen dat de a.s. losplaats een losplaats moet bl.iiven maar geen opslagplaats daarom moet het geld ver schuldigd voor het laten liggen van goe deren op den tweeden dag verhoogd worden. De heer Dros meent dat een uniform tarief bezwaarlijk kan zijn. Klei ne roeibootjes b.v. zouden minder be- hooren te betalen, indien B. en, W. blijkt zijn bezwaren later wettig zijn, dan hoopt hij dat zij later een wijziging zul len aanbrengen. De heer v. d. Lin,den steunt liet voorstel van den heer Hern green. De Voorzitter meent, dat wanneer de verordening eenmaal vastge steld is, een wijziging bezwaarlijk kan aangebracht worden, hij verwacht daar om een voorstel van den heer Dros. De heer Dros zegt dat de grootte van schuiten ook moei cl ij': een norm kan zijn,, Hij wilde alieen zijn bezwaren aan B. en W. onder het oog voeren. De heer Smit vraagt of toegevoegd kan wor den dat B. en ,W. \n bijzondere geval len kunnen afwijken, van de verordening. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten zulk een verordening niet zullen, goed keuren. De heer Bes zegt dat daarbij een nadere bepaling gemaakt kiia-Won den indien het geldt verhuizingen; De heer H erngreen zegt, dat schuiten voor verhuizing meest beneden 10 ton blijven. Daarom kan bepaald worden dat zulke schuiten minder betalen. De Voorzitter stelt voor de stemming over dit voorstel tot een volgende verga dering aan te houden dan kan, de zaak in het college van B. en W. nogmaals besproken worden. Het amendement van den lieer Hernj- grelii (gesteund door den heer Smit en Bes), om opslaggeld voor tweede en ver- ctere dagen te verhoogen, wordt z. h. s. aangenomen. Het artikel wordt voorloopig vastge steld. Bij de verordening op de invordering spreekt de heer v. d. Linden bij artikel 2 over den opzichter, waarover aldaar gesproken wordt. Hii voelt er weinig voor dat een daartoe benoemd gemeente werkman meer salaris gaat vragen. De Voorzitter zegt het te zullen coupee ren. Beide verordeningen worden voorloo pig aangenomen. B. en W. stellen voor het maken van een afscheiding langs het terrein van. den tweeden watertoren onderhands te gunnen aan de laagste inschrijvers namelijk K. Tolk f 189 voor het met selwerkJ. Uljee f320 voor het smids- werk en de Graaf f 24 voor het schil derwerk. Aldus wordt besloten. Op de voordracht voor twee leden van het college van zetters worden geplaatst de heeren G. v. d. Meer, J. Eigeman, L. C. Jongenburger en H. F. v. d. Lin den. De Voorzitter deelt mede dat in de raadsvergadering van Oudshoorn de Voorzitter van dien raad, de burgemees ter, gezegd heeft dat de burgemeester van Alphen als voorzitter van een raads vergadering een onjuistheid heeft me degedeeld inzake het leggen van buizen voor de water- en gasleiding. Spr. noemt dit een unicum in Nederland. De Voor zitter van den raad van Oudshoorn heeft dit met voorbedachte rade gedaan. Spr. verdedigt zijn gedrag en mededeeliugen in deze. Hij zegt nogmaals dat hij niet mag gedoogen dat in een vreemde ge meenteraadsvergadering hem zaken won den ten laste gelegd, van hetgeen in, een raadsvergadering is geschied. Spr. doet vervolgens uitlegging van de feiten, ten, einde zich te verdedigen. Bij de rondvraag meent de heer Dros dat de burgemeester van Oudshoorn be voegd was een onderzoek in te stellen, en daar het resultaat van dit onderzoek anders was dan dat van den burgemees ter van Alphen, meent hij dat de burge meester van Oudshoorn ook bevoegd was het resultaat van dit onderzoek mede te deelen. Spr. doet nog eenige medede lingen omtrent dit punt, en. verdedigt de handelwijze der gascommissie. De Voorzitter heeft geen oordeel ge veld over de handelwijze der gascom missie. Den heer y. d. Linden spijt het dat de heer Spreij niet aanwezig is, door wien deze zaak in de wereld is gekomen. Na nog eenige discussie wordt dc be spreking over dit punt gesloten. De raad gaat daarop in geheime zit ting. Kerknieuws. H.H. Wijdingen. Z. D, H. de bisschop van Haarlem, heeft op 15 Augustus in de Kathedrale kerk te Haarlem, de H. Wijding van het Diakonaat toegediend aan de navolgende Eerwaarde Heeren: Th. J. van Galen, G. D. v. Emmerik, J, P. Verhaar, G. P. A. v. Zuylen en het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren: J. C. C. Groot, N. J. v. d. Weyden, L. J. M. Janssen Schmidt, Th. A. Vis, B. H. C. Hosman, W. F. Bemelman, G. Boos, H. J. F. M. v. d. Heuvel, C. A. Moons en Th. W. Taman. 40-jarig priesterfeest van Mgr. A. J. Callier. Ondariks den triesten regen,dag gaf Haarlem gister 'n feestelijke» indruk. In alle straten en langs alle grachten, zag men de vaderlandsche driekleur uit de huizengevels wapperen met den stem mig paarsen wimpel. De stad van Sint Bavo \ierde net veertigjarig Priesterfeest van den regeerenden Bisschop. Ook uit de kathedraal wapperde gistermorgen reeds vroeg de vlag met den Biscchopsl- wimpel. De Feestmis. Te negen uur arriveerde de jubileeren- de Kerkvorst aan de hoofdkerk van het diocees. De tempel was 'geheel gevuld met geloovigen; hei middenpad was ver sierd met palmboomen omslingerd met paarskieurig doek. Toen Monseigneur, omringd van zijn Kanunniken binnentrad, hieven alle ge loovigen een feestlied aan, keurig ge dicht door den heer P. Schiphorst, en getoonzet op de wijze van het lied: „Aan U, o Koning der Eeuwen." Monseigneur droeg vervolgens een pontificale Hoogmis op, geassisteerd door Mgr. M. P. J. Möllmann, als presbyter assistens, Mgr. L. E. Jansen en Th. J. A. Bosman als troondialcens, en de Zeer- Eerw. heeren L. A. A. M. Westerwoudt en P. G. Groenen, professoren van War mond, als diakenen ad missam. Onder het H. Misoffer had de gebrui kelijke priesterwijding plaats van dezen feestdag. Hei koor zong de Mis van Groller. Na bet H. Misoffer .besteeg Monseig neur den kansel en hieid naar aanleiding van de woorden der prefatie „Qratias agamus Domino Deo nostro" een toe spraak op de talrijke geloovigen. Monseigneur wees op den dank, dien we in het algemeen aan God verschul digd zijn Voor alle gaven van Hem ont vangen. Vandaag echter, nu er weder om nieuwe priesters gewijd zijn, past een afzonderlijk dankgebed. Mgr. zelf had God onder het H. Offer gedankt voor de nieuwe helpers hem he den geschonken; ook de geloovigen dien- den zulks te doen. Immers zij moeten in ■den priester niet zien den mensch met aangename eigenschappen, maar hem beschouwen als een gave Gods, als den middelaar die voor hen het H. Offer op draagt en hen deelachtig maakt aan de genade der H. Sacramenten. Die dank echter moet niet in woorden alleen be staan, dat zou ijdel zijn, maar daadwerke lijk moeien de geioovigen toon en, hoe zij de gave van priesters te bezitten, op prijs stellen door deel te nemen zooveel mogelijk aan het H. Misoffer en zoo dik wijls mogelijk de H.H. Sacramenten te ontvangen. En op dezen mijnen feestdag, ver volgde Mgr., hoop ik dat de geloovigen het voornemen hebben gemaakt om hun dank aan God in de toekomst te betui gen door zoo mogelijk dagelijks de H. Mis bij te wonen en veelvuldig zoo dik wijls mogelijk, tot de H. Tafel te nade ren. Dat beschouwde 'Mêr- als- het beste feestgeschenk. Vervolgens gaf Mgr. den Pause!ij-ken zegen met vollen aflaat. Terwijl hij van den kansel daalde zetie het koor het „Te Deum Laudamus" in. De receptie. Des namiddags hield Mgr. receptie ten zijnen huize op de Nieuwe Gracht, waar de groote voorhal rijk met bloemen en planten doorslingerd mét bisschoppe lijk purper-doek was versierd. Vanaf twee uur stroomden honderden geestelijken uit het Bisdom samen om den hO'Ogen jubilaris te complimenteeren. De Vicaris, de Kanuniken, de heele geestelijkheid van Haarlem, talrijke pas toors uit het Bisdom, verscheidene verge zeld van 'hunne kapelaans, gingen teil paleize op. 'Allereerst ontving Mgr. om half drie het diocesaan comité der Katho lieke Sociale Act£e, hetwelk het plan had opgevat om Monseigneur een geschenk)' namens het geheele diocees aan te bitv den. Zooals men zich herinneren zal, be stond het voornemen de feestgave der geloovigen uit het Bisdom Haarlem een dotatie van het Fonds tot oprichting en ondersteuning van behoeftige parochiën, te doen vergezellen van een album. De wijze, waarop aan dit voornemen Uit voering is gegeven, verdient alleszins vermelding en lof, zoowel om de kunst zinnige teekening en, calligrafie der ver schillende pagina's, als het ongemeen»-' fraaie bindwerk, waarvan den heer Elias van Bommel te Amsterdam de eer toe komt. 1 Dat de uitvoering der opdracht en de verluchting der bladzijden zoo gelukkig) slaagden, zal evenmin verwondering ba ren indien men vern.eemt, dat dit veel vaardigheid en geduldeischend werk was toevertrouwd aan een drietal Eerw. Zus ters van het Pius-Gesticht aan de Kerk straat te Amsterdam, die het met piëteit en kunstzin in een, week volbrachten. De blinkend-wit maroquin-lederen band van het album, met fraai koper, beslag, draagt op de voorzijde in goud uitgevoerd het wapien van monseigneur, met het krachtig devies: „In fide nihil' haesitans". Dan volgen met lichtscham- pen-doorgloeide paars-zijden schildbla- den, die onmiddellijk de „Opdracht" voorafgaan. In sierlijke, rijk verluchte! letters uitgevoerd luidt deze opdracht als volgt: I Huldeblijk aan Z. D. Hoogwaardig heid Monseigneur Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem, Assistent-Bis schop bij den Pauselijken Troon, Ridder, in de Orde van den Nederlandsclie.il, Leeuw, aangeboden op Zijn Veertigja rig Priesterfeest namens de geloovigienl van Zijn Bisdom door het Bestuur van het Diocesane Comité voor de Katholieke Sociale Actie". Hierom loopt een breede rand, waarin, in zachte, fijn harmonieerende tin,ten ver schillende bloemmotieven zijn uitge voerd. Deze rand >vordt op de hoeken, en in het midden door een zestal me daillons onderbroken. Die in den, linker en rechtcr-bovenhoek bevatten resp. liet' wapen van Monseigneur en, dat der stad' Haarlem. Tusschen deze beide medail lons slingert zich een bandelier, waar op in teere letters de woordenJ}Tu es; sacerdos in aeternum". Die in het mid den dragen de heerlijk-uitgevoerde beel tenissen der Patroon-Heiligen van, den! jubileerenden Kerkvorst, n.l. St. Jozef en Si. Augusiinus. De beide onderste me daillons houden ieder een schild omslop ten, waarop in zilveren letters op rood-, en blauw fond de jaartallen 18721912 Daartusschen is wederom een bandelier aangebracht, vermeldend den datum van liet feest: 15 Augustus. Het tweede blacl prijkt aan het hoofd wederom het, nu in 't groot uitgevoerd; wapen, van Mgr. Callier. Daaronder,-.; volgt in omrankende versiering hét be stuur van het Diocesane Comité voor», de Katholieke Sociale Actie: rar. E. P. F; A. van den Bogaert, voorzitter, Amster dam dr. C. A. L. Rademaker, vico-voor- zitter, Amsterdam B. I. Grobben, secrek tads. DacdLÊfihti. EL Sermoen». -Me ssÜ

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2