3e Jaargang, No. 867. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering fen het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Al ernstiger "berichten komen van den Balkan, die ook van hoogerhand zoo ernstig worden ingezien, dat er sprakel is van tusschenkomst der mogenheden De Pesther Lloyd maakt een inlichting .„uit goed ingelichte Weensche kringjen openbaar, van den volgenden, inhoud: iWe meenen te weten, dat de leidende kringen het 'tijdstip gekozen achten, om Inopens den toestand in .Turkije met de (andere mogendheden van gedachten, te wisselen over middelen, die er toe zou- iden kunnen leiden, een algemeens ge»- jruststelling van de bevolking van Tur- 'Jcije, in het bijzonder van de natiotya- 'listen, teweeg te brengen, Het is <pr jniet om te doen tusschenbeide te komen 'doch slechts om door vrienüschappelij- ,ken raad de welmeenende gezindheid van de Porte aan het belang van de Bal- kanvolken en Turkije zelf ten n,utte te laten komen. In zake de kwestie met Montenegro is kolonel Alizira, voorzitter der com missie voor grensregeling benoemd tot zaakgelastigde te Cettinje. In afwach ting van de benoeming van, den gezant ïs hem opgedragen de reden te vragten .van de mobilisatie van Montenegro. In, ;een onderhoud, dat de Koning met de zaakgelastigde had, beklaagide de ko ming zich er over dat Turkije het pro tocol nopens de grensregeling npg niet geteekend had. Dat feit toonde volgens !den koning dat Turkije geen goede be trekkingen met Montenegro weuschtete Onderhouden. Gedurende het onderhoud met den onderminister van buiten,lanjd- sche zaken drong de Montenegrijn^che gezant aan op onderteekening van het protocol. Hij wees op den geprikkelden toestand van de bevolking, welke niet langer te bedwingen zou zijn als het protocol niet onderteekend werd. Ali zira heeft bij de Porte aangedrongein iop een spoedige regeling der kwestie. In Turkije werd echter den Montene- grijnschen zaakgelastigde verklaard dat het geschikte tijdstip voor ratificatie van het protocol niet daar was. Montenegro {heeft naar de mogendheden een omzeiiid- brief gericht waarin gezegd wordt dat, als de mogendheden niet tusschen bei de komen, Montenegro met eigen mid delen zal moeten handelen. Van het oorlogstooneel natuurlijk wei nig nieuws. Slechts wordt melding ge maakt van een protest van Turkije jlngediend bij het internationale comité van het Roode Kruis. Dit protest-tele- jram luidt als volgt: „Wij protesteeren met verontwaardi ging tegen het gebeurde op 9 Augustus toen uit een aeroplane op de zieken huizen van Benghasi die de vlag van {het Roode Kruis geheschen hadden, ge schoten werd." De president van de in ternationale commissie heeft dit protest FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR" HET FRANSCH. 19) Mejuffrouw Saint-Espérit waagde een |cleine sentimenteele vermaning. Zelfs de bleeke broeder Cisturnus vond feenige woorden van verontwaardiging, en [de kleine Gauchenet ging heen, overladen [met beschuldigingen en verwijten, toen jbroeder Claudius opnieuw tusschen bei- jden kwam en met allen gepasten eerbied 'zijn overste toevoegde: L „Het zou me leed doen, zoo het onge luk van dezen avond aanleiding gaf tot een maatregel van gestrengheid. Zoo u nog een weinig geduld wilde hebben...." 1 „Mijn geduld is ten einde", ant- .woordde broeder Reginibertuc. „Ik wil van dat slechte sujet in mijn klas niet meer weten." T „Maar ik, wiens geduld nog niet op ■1de proef werd gesteld, ik zou hem in de mijne kunnen nemen." f „Dat staat u vrij. Hij is overigens 'onwetend genoeg om hem bij de beginne lingen te zetten. Maar ik waarschuw Vooraf: hij heeft een hoofd van hout, aan het Italiaansche Roode Kruis ten onderzoek gezonden. Wann,eer het juist is, zal het Comité te Genève zich wen den tot de Italiaansche regeering. Nog een ander merkwaardig bericht wordt aangaande het tooneel van den strijd door de „Magdeburgsche Ztg." uit Pera vernomen, hetwelk we met het noo- dige voorbehoud weergeven. Volgens dit bericht moeten tusschen Londen en, Kon- stantinopel onderhandelingen gaande zijn die ten doel hebben dat Turkije Barka aan Egypte zal afstaan. Italië zou van ieder recht op Barka afstand hebben ga- daan. Engeland zou als vergoeding Tur kije oorlogsschepen zenden. Sultan van Marokko is nu, na het aftreden van Moelai Ha- fiid geproclameerd zijn broeder, Moelai Joessel. Deze plechtigheid had eergis ter te Rabat plaats in de groote moskee in tegenwoordigheid van vele Marok- kaansche notabelen. Ter eere van den, nieuwen sultan werden talrijke kanon schoten gelost. Aan de proclamatie gingi de voorlezing vooraf van het schrijven van Moelai Hafid, waarin deze zijn af danking bekend maakt. De Fransche regeering deelde de aftre ding van Moelai Hafid en de benoeming van zijn opvolger mede aan de zaakge lastigden, geaccrediteerd bij de mogend heden, die de acte van Algeciras onder teekend hebben. De ex-sultan is gistermorgen te Mar seille aangekomen, waar hij door den prefect, namens de regeering werd ont vangen. Ook was een compagnie van, het 141ste regiment infanterie met vaan del en muziek ter zijner begroeting aan wezig. Na de ontvangst begaf Moelai Hafid zich naar zijn hotel, geëscor teerd door een escadron huzaren. Het Belgische koningspaar dat met de prinsjes en het prinsesje naar Antwerpen is gegaan voor de Conscience feesten en de onthulling van het gedenk- teeken van Larnbermont, den staatsman, die de Schelde hielp vrijmaken, is daar allerhartelijkst ontvangen. Het was een schouwspel, zegt het Hbld. v. Antw., zoo als nooit Antwerpen er een te bewon deren gaf. Vanwege de duizenden en duizenden menschen, die op de De Keyserlei achter de koorden stonden opgepropt van dezen morgen 8 ure; vanwege de duizenden menschen, die in de vensters, op de daken, op stoelen, ladders en tafels krioelden, was het één kreet van gejubel en gejuich, één wuiven met zakdoeken, één schouwspel van wecrgalooze geest drift. Klein en groot, arm en rijk, ieder voelde behoefte om lucht te geven aan zijn geestdrift; .en zoo geestdriftig kan Leopold II niet ontvangen zijn geweest in onze stad, of alles verbleekte bij het ont haal, dat heden de koninklijke familie bij de intrede in onze stad is te beurt ge vallen. Van de vrouwelijke toeschouwers, en niet minder vanwege de mannen was de koningin het voorwerp der ovaties; zij groetie minzaam en met een flinken hoofdknik hare juichende landgenooten waarin gij niets zult kunnen brengen." Broeder Regimbcrtus rolde met zijn oogen en sprak luide en heftig, maar in den grond der zaak was hij te vast houdend, om geheel en ai de bekeering van den kleinen Gauchenet op te geven, en gaarne gaf hij dus zijn toestemming voor een combinatie, die zijn waardigheid spaarde, zonder aan den schuldige alle hoop op verbetering te ontnemen. Den volgenden Maandag, toen wij de opening van de nieuwe klas gingen bij wonen, was het eerste voorwerp, dat onze blikken ontmoetten, de domme kop van den jongen Gauchenet, uitstekend boven dc groep dreumessen, die de tweede afdeeling vormden. Dezen zagen er wel koddig uit met hun kleine pantalons, hun zwarte katoenen voorschooten en de bij lange niet heele petten, welke allen droegen. Er waren zeer kleine kinderen onder, hoogstens vier of vijf jaar oud, die voor het eerst naar school "kwamen, nog niet meer ken nend dan hun vingers in hun neuzen steken. Een van hen dreinde een half uur, zeggende dat hij tandpijn had, en kwam eerst tot bedaren bij het knabbelen aan een appel, welke broeder Cisturnus hem gaf. Men liet alle leerlingen een gelegcnheidsliedje zingen, wat aan het tjilpen van musschen deed denkcnt— zoo en Hare Majesteit moet ten hoogste ge lukkig zijn geweest over die betoogingen. De koning groette ernstig maar met den glimlach op het gelaat, terwijl de twee jonge prinsen in den beginne hun hoed afnamen, maar ten slotte, ziende dat het zoo ni^t kon blijven duren, het hoofd ontblootten, en maar werk hadden van te knikken, met jongensachtigen ernst. Wat het prinsesje betreft, het was aan genaam om te zien, en het was wel hare doenwijze die de toejuichingen, meest on der onze vrouwelijke stadgenooten, deed vermenigvuldigen. Met haar lief, licht, blond krullenbolleke, met haar schalk- schen lach, veroverde zij aller harten en, zonder een oogeriblik op te houden, knik te zij vriendelijk de overgroote juichende menigte toe, zij wilde voor hare moeder in vriendelijkheid niet onderdoen. Op de St. Jacobsmarkt werd met The- baansche trompetten van uit de vensters van het conservatorium, de koninklijke fa milie begroet. Van uit de vensters werd op ganscli de doortocht met bloemen geworpen met volle korven werden zij geworpen en in de smalle straten werd het koninklijke rij tuig onder den bloemenregen begraven. Dat is iets ongeziens in de geschiedenis van Antwerpen. GEMENGD. Volgens een bericht van de „Agen- zia Stefani" uit Massoea, zou sjeik Idriss de Turksche troepen na een gevecht van vijf dagen bij den berg! Shansum hebben verslagen en hun, aan zienlijke verliezen hebben toegebracht. Blijkens een..bericht uit Londen, heeft de „White Star Line" het volgend bekend gemaakt: „Met het oog op de buitengewone omstandigheden, die zich dit seizoen voordoen, wat betreft het ijsgevaar in den Oceaan, zijn alle stoomvaart maatschappijen, die bij de overeenkomst betreffende den te volgen koers zijn aan<- gesloten, van meening dat het onjglet- wenscht is met 15 Augustus te begin nen weer den noordelijken, koers te vol gen. Daarom is besloten, dat er geen wijzi ging zal gebracht worden in den koers, die thans gevolgd wordt, vóór 31 Augus tus a.s„ wanneer de zaak verder zal worden overwogen." Uit Madrid werden de volgende bijzonderheden over de gevolgen van den, storm in de Golf van Biskaje ger- seind: Het aantal verdronken visschers bedraagt 120, van wie 110 afkomstig zijn uit het dorp Bermeo bij Bilbao. Dc Koning van Spanje, die than,s te San, Sebastian is, heeft de familie der slacht offers groote geldsommen doen toeko men. De zeilwedstrijden bij San Sabash tian, waaraan de koning wilde deelne men, zijn afgelast. Dinsdagochtend is een paniek uitgebroken op het Fransche oor logsschip „Verité", dat in de haven van Toulon voor anker lag. Een matroos, meenende dat rook opsteeg uit een kruit magazijn, sloeg alarm en het grootste gedeelte van de bemanning, ongeveer 250 man, sprong over boord, of liet de zwak waren dc stemmetjes. Vervolgens begon de les. Wij hadden wel gaarne zeiven ons op de hoogte gesteld van de talenten van onzen onderwijzer, maar, hoewel hij ons goedig toelachte, deed een zeker jets ons gevoelen, dat wij te veel .waren. Hij had niet de volijverige voorkomendheden en de luidruchtige hartelijkheid van broeder Regimbertus. Hij gaf zich blijkbaar nog niet genoeg rekening van onze meerder heid, en zijn leerlingen, domme marmot ten, leverden ons nog niet dezelfde stof, om er ons mede bezig te houden, als die van broeder Regimbertus. Het was foei- vervelend hen te hooren blèren: „a.... a.... a... b... b...", zonder eenig teeken van be grip, en het vriendelijk geduld van broe der Claudius, steeds opnieuw zijn ver klaring beginnend, zonder moede te wor den, met dezelfde stem en op denzelfden toon, begon eindelijk op mijn zenuwen te werken. Voor de verandering verliet ik mijn eereplaats, en ging ik aan den minst vuile der kleine vragen, hoeveel twee maal twee was. Hij keek ine aan. en barstte los in snikken, met wijd-open mond en met zijn vuisten jn zijn oogen. Onnoozele dwaas!" riep ik uit, en dit maakte, dat hij nog luider begon te schreien. „Men moet geduld hebben met de booten zakken en trachtte met den meesten spoed de nabijgelegen „Dideh rot" of „République" te* bereiken. Het aan boord gebleven personeel zette daarop de magazijnen onder water. Bij nader onderzoek echter bleek, dat er niet de minste reden tot ongerustheid was geweest, daar de rook was veroor zaakt door de ketels van de stoomkraan. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is J. F. Blacquière te Dussen, benoemd tot hoofdopziener bij de rijksbemalingsinrichtingen en, de rijksstoomveren van de Bergsche Maas is J. H. de Vlieger, te Diemerbrug, benoemd tot opzichter van den rijks waterstaat 4e kl. is met intrekking van het kon. besluit van 20 April 1912, buiten bezwaar der schatkist benoemd tot vertegenwoordi ger van de Nederlandsche regeering op het van 24 tot 27 October 1912 te Ro me te houden vierde internationaal cofy- gres voor lichamelijke opvoeding: E. Deen, te 's Gravenhage is J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie te 's Gravenhage, opgedragen de regeering te vertegenwoordigen op het in 1912 te Antwerpen te houden XXXIIe Neder landsche taal- en letterkundig congres; is met ingang van 1 Sept. 1912 o.a. a. opgeheven de Rijkslandbouwschool te Wageningen b. benoemd tot directeur van en leer- aar aan de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer, dr. H. D. Tjeenk Willink, onder toekenry'ng van eervol ontslag als directeur der Rijks- landbouwschoo! te Wageningen. De Koningin te Zutphen. H. M. de Koningin, vergezeld van jhr. van Geen, baron Sirtema van Gro- vestins en jhr. van den Bosch, heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan de landbouwtentoonstelling te Zutphen,. De vierjarige freule van Limburg Sti- rum bood H. M. een bloemruiker aan. Eerst werd het bekroonde vee in den ring voorgebracht, daarna deed het ge zelschap een rondgang over de tentoonr stelling. H. M. bezichtigde alles met veel belangstelling, waarna het gezel schap om 11 u 55 weer vertrok. G rond wetsherziening. De regeeringsvoorstellen tot herzie ning van de Grondwet hebben, de mi- nisterieele bureau's verlaten en zijn bij dcii Raad van State aanhangig gemaakt. Pensionneering gemeente-ambtenaren Behalve de Indische en Staatsbegroo- ting voor 1913 is bij den Raad van State ter overweging aangaboden een ont werp betreffende de overneming van de pensionneering der gemeenje-ambtena- ren door het rijk. Dit ontwerp komt naar men nader meldt, hierop neer, dat het Rijk de pen sionneering geheel voor zijn rekenjngi neemt, de gemeente-ambtenaren voor eigen en weduwenpensioen, nagenoeg! do- zelfde premie storten als tegenwoordig kinderen", merkte broeder Claudius be daard op. Verstoutte hij zich, mij te willen criti- seeren? Ik keek hem uit de hoogte aan, maar zijn kalm uiterlijk ontwapende me, en hem aan zijn vervelende taak over latend, ging ik in den tuin broeder Cis turnus opzoeken, met wien ik eenige op merkingen over den nieuwgekomene wis selde, en ik bevond, dat zijn meening overeenstemde met de mijne. Broeder Claudius had blijkbaar niet de levendig heid, het verstand, de grondige kennis, die van broeder Regimbertus een der verdienstelijke leden van de Congregatie maakten. Het ontbrak hem aan scherp zinnigheid; daarvan had hij blijk gegeven bij den ondeugenden streek van den kleinen Gauchenet, wiens tastbare schuld door een helderen kop niet in twijfel had kunnen worden getrokken. Hij zou nooit de roem der instelling wordenzijn leef tijd overigens en zijn gezondheid hij liep moeilijk beperkten zijn kunnen tot weinig; maar het was een goed en vroom schepsel, wiens lichte arbeid vol doende was voor de nederige taak, hem door de wijsheid van den generalen over ste toebedeeld. Om al die redenen, eigenlijk schui lend in mijn gekrenkte eigenliefde daalde broeder Claudius verscheiden gra de burgerlijke rijksambtenaren en de ge meenten ieder 4 pet. over de tractemem- ten bijdragen. Vroegere rijksdienstjaren zouden in rekening worden, gebracht. Oud-Strijders. Vanwege het Fonds ter aanmoediging! en ondersteuning van, den Gewapenden Dienst in de Nederlanden genpten in het afgeloopen jaar aan gratificatiën 308 verminkten uit Oost-lndië fll.494.305, 699 infirmen f 28.307,73 en 1 oudstrijL der van België f 20, te zamen 1008 deel- gerechtigden f39,822.035. j Aan toelagen uit het geschenk van wijlen Z. M. den Koning on,tvingen 254 deelgerechtigde verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een gesneuvelde bjj At jeh een bedrag van f8164.63. De Schiedamsche verordening. Naar de „Tijd" uit Schiedam ver neemt is nog niet ingekomen, het bericht van Ged. Staten, waarvan art. 167 van de Gemeentewet spreekt aangaande de! veel gerucht makende verordening inzake het zitten en liggen langs glooiingen en dijken enz. 1 Toch zijn de in dat ,art. gestelde 14 dagen reeds nagenoeg verstreken. Een; en ander wijst er op, dat de Ged. Star ten genoemde verordening n.og in nar dere overweging hebben gehouden. Naar verluidt zal de verordening niet door Ged. Staten worden goedgekeurd, maar zullen dezen aan de Kroon vernietiging aanvragen, en wel op grond van art. 151 der Gemeentewet daar Ged. Staten meenen, dat dit onderwerp voldoende in een Rijkswet, n.l. de zedelijkheids wet is geregeld. R.K. Kalk- en Steenbewerkers. De Ned. R.-K. Kalk- en Steenbewerkers bond „St. Jan", hield te Amsterdajm zijn jaarvergadering. Aanwezig waren 29 afdeelingen, vertegenwoordigd door 35 afgevaardigden. Het jaarverslag van den vrijgestelde toonde aan dat het aantal afdeelingen was gestegen tot 35 tellende! 1080 leden, een vooruitgang van 45 pet. Het jaarverslag van den penningK meester gaf aan, dat weerstandskas, pro- pagandakas en fonds tot steun bij over lijden in gunstige omstandigheden, ver keerde. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Th. Tolhuizen, Arnhem, die tot voorzitter werd benoemd, daar de heer Allessie zich door drukke werkzaamhe den niet meer als zoodanig herkiesbaar stelde. Medegedeeld werd dat met het oog op de drukke werkzaamheden van den vrijgestelde de heer P. van de Gulik„' was aangesteld als verantwoordelijk re dacteur van het Bondsorgaan. Een concept-reglement voor het zie kenfonds werd in beginsel goedgekeurd. Met den R. K. Timrnerliedenbond zal worden onderhandeld in hoeverre de mot- gelijkheid bestaat om tot één bouwvakl- bond te geraken. Weder zal een jaar boekje worden uitgegeven. Het reisgeld voor leden werd verhoogd tot hoogstens1 f 5 per jaar. De samensmelting van ons vakblad met „Het Kath. Volk'' werd door de voorsteller ingetrokken. In be ginsel werd goed gevonden over te den in mijn achting, maar zonder mijn ongenade te beloopen. Voor de hechtheid van een maatschap pelijk gebouw is het uoodig, dat zekere wezens beneden worden geplaatst, en om dit feit alleen inoct men hen niet lastig vallen. Zijn bescherming over hen uit te strekken, hen te laten voortsukkelen is de grootmoedige plicht der sterken, der wakkeren, der uitstekenden. Zoo men onzen portier wilde gelooven, was wij len zijn oom overladen geworden met goedheden en geschenken door hertog Jean, die zelfs zoo ver ging, dien nederi- gen cn trouwen dienaar over heel wat zaken te raadplegen, en ik liep dus geen gevaar aan mijn waardigheid afbreuk te doen, door soms ai te dalen tot het peil. waarop Broeder Claudius stond. Evenwel gevoelde ik geen lust meef om me weer in zijn klas te vertoonen, maar den volgenden Zondag hem bij een pachthoeve van het kasteel ontmoetend waarheen hij, na de Vespers, twee heel kleine kinderen terugbracht, wij! hij waar schijnlijk bang was, dat zij den weg niet zouden kunnen vinden, ging ik tot hem,i want hij durfde mij niet aanspreken, en vroeg ik hem beleefd, hoe het ging met de bult op zijn hoofd. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1