BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, »*rvoort en de Koningin Eminaku.-c zak- gisteravond omstreeks halftwaalf t?en dame plotseling ineen. De dokter len gemeéntelijken eerstehnlpdienst A<i«»r,de den dood. 3 zijn alle bureaux van hei Binnenlandsche Zaken w op het Buitenhof over- ister komt in het laatst h Departement terug. 1= Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DtT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering $n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1/ 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco •per post L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 13 Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke rege. ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, mt bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1^-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. I^i* De commissie-vergaderingen op het Binnenhof. [De Idaagsche briefschrijver van De (Lijd gaat met ons al noemt hij ons jblad niet, wat In 't algemeen zijn (verre Jvan ongemakkelijke) methode is gaat ;ïnet ons accoord ten aanzien der wen- Ischelijkheid, dat ook onze pers stelsel- jlmatig op de hoogte worde gehouden fjvan het verhandelde in parlementaire [(commissievergaderingen, natuurlijk voor Rzooverre daar geen geheimhouding is [(voorgeschreven. [Hij zegt o. m.: „Blijkbaar is die geheimhouding bij 1de invaliditeitsregeling niet opgelegd 'len [hadden dus alle leden, daarbij tegenwoordig, het recht uit deze ver gaderingen in bevriende bladen mede- (deelingen te idoen. De fout zit hem (dus hierin, voor zoover men althans Ünaar buiten kan ootrdeelen, dat de gleden van andere partijen niet ge regeld en even stelselmatig mededee lingen verstrekken aan hun pers als de isocialisten. Er :is geen enkele reden, iwaarom hier een bescheidenheid zou jimoeten worden toegepast, die door niets is geboden. Ik erken het is lo.a. uit „De Tijd" gebleken..— iets is /reeds in dien geest gedaan, maar het jtwas, dunkt mij, veel te weinig. Het had .[veel «stelselmatiger en veel geregelder ihioeten gebeuren, dan door uwen in zender is gedaan, die slechts een paar ticeer iets van zich liet hooren, in stede ilvan, naar het voorbeeld van „Het '.{Volk", door „De Tijd" de katholieke lezers geregeld op de hoogte te doen houden. Mij dunkt, diit is niets meer (dan plicht tegenover onze pers." IPrecies onze meening, zooals onze lezers zich wellicht zullen herinneren. 'Het Volk het blad neme een onvriendelijkheid in ruil voor die, welke ■'tons schenkt is al bang voor zijn monopolie en zegt: Je moet niet denken, ']Üat wij met onze publicaties ophouden, ial komen 'er communiqués. Naast of {desnoods tegenover deze kleurlooze oFfi- [cieele mededeelingen zullen wij blijven [uitbazuinen de*heldenfeiten der sociaal democratische afgevaardigden. Het Re glement van Orde verzet zich daar heele- maal niét 'tegen. Braaf blad, ga je gang. Wij vragen iliets dan openbaarmaking der beknopte waarheid voor 'héél de pers tegelijk. Wat gij daar dan nog naast belieft te ver kondigen. kan ons koud laten. ALGEMEEN OVERZICHT. Steeds meer begint het te broeien over öe geheele uitgestrektheid van den Balkan (De Montenegrijnen 'leggen nog geenszins 'leen tegemoetkomende houding aan den fldag, n'en 'déplaise de bemoeiingen der /mogendheden, hetgeen ook bij het voort duren der grensmoeilijkheden niet te ver wonderen is. Het ambtelijke 'Montenegrijnsche blad FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR HET FRANSCH. i") „Het ontbijt is klaar", sprak hij. „Laten SVvij dus aan tafel gaan." En beleefd Lopende hij de deur van den refter. Ik' weet niet hoe het komt, maar ik ({herinner me nog Je geringste bijzonder heden van het tafreel.- Ik zie weer het Onauwe, donkere vertrek, met groenach tig geschilderde muren, hier en daar door Me vocht gevlakt, de op sommige plekken /losse, omhoog stekende vloerplavuizen, hen schoorsteen door een grijs-papieren ■scherm afgesloten, en daarboven een heel ^zwarte gravure, voorstellend den geluk zaligen De la Salie, den stichter der {{Orde, de lange tafel, waarlangs twee ^banken en, bij wijze van tafellaken; ge- ('lüekt met een oud wasdoek, waarop {sparen neergezet grove borden, ijzeren ^tafelgereedschappen, servetten van twij felachtige blankheid, een flesch wijn, een {{andere flesch, gevuld met water, een fjgrijsachtige soep in een gebarsten ter- Cirine, een bal zwart gehakt op een aarden bord, In schijven gesngden ^omkqnyners,. „Glas Tzjrnogorze" behandelt zeer uit voerig de Voorvallen aan de Jurksche grens en 'de oneenigheid, die daardoor ontstaan is. 'Het is moeilijk, zegt het blad, om te voorspellen, wat het eind van dit alles zal zijn; de regeering van Montenegro echter, ofschoon zij van vredelievende bedoelingen is doordron gen, zal 'zich er niet van onthouden om alles te ondernemen, wat zij noodzakelijk zal achten tot verdediging van haar rechten en Van de eer en de .waardig heid van Montenegro. In Bulgarije heerscht eveneens 'een steeds grootere vijandige gezindheid tegen Turkije, zich uitend in steeds groeiende opgewonden heid, naar aanleiding van het bloedbad te Katsjana. De nationalistische pers pre dikt den oorlog tegen Italië en zelfs het ministerieele blad „Mir" dringt aan op een gemeenschappelijk optreden der Bal- kanstaten, met 'het doel een einde te maken aan de regeeringloosheid in .Tur kije en verdere moordpartijen op de Bulgaren in 'Macedonië te verhoeden. Het iBulgaarsche kabinet heeft te Kon- stantinopel een krachtig protest tegen het gebeurde doen hooren. De Porte heeft daarop een bevredigend antwoord ^ge geven en de Bulgaarsche regeering heeft nu, in de hoop dat .Turkije de gegeven beloften gestand zal doen, besloten de vriendschappelijke betrekkingen met het Ottomaansche rijk te blijven handhaven. Nu gaan echter geruchten over Balkanverbonden Naar de „Neue Freie Presse" mede deelt, beweert men in Weensche poli tieke kringen, dat er sinds eenigen tijd tusschen Servië en Bulgarije, onder pa tronaat van Rusland, onderhandelingen gevoerd worden over het sluiten van een verbond. Verder wordt nog beweerd, dat •er ook tusschen Bulgarije en Montenegro een overeenkomst tot stand is gekomen, waarin beide rjjken in geval van een oorlog met Turkije elkaar wederzijdschen steun beloven. De Italiaansch-Turksche oorlog geeft echter in de- laatste dagen weinig stof tot spreken. Naar aanleiding van den tocht in de Dardanellen, waarvan de waarde ernstig verkleind wordt door een correspondentie in de „Times", zijn door de Italiaansche regeering aan de deel nemers onderscheidingen en bevorderin gen uitgedeeld. .Verder wordt melding gemaakt van de aanhouding door een Italiaanschen kruiser van een Duitsch stoomschip in de Aegeïsche Zee. Een eerste onderzoek bracht niets aan 'tlicht. De „Corriere della Sera"- beweert echter, dat de Ita liaansche autoritetien vernomen hadden, dat het bewuste schip een groote hoe veelheid wapens en ammunitie aan boord zou vervoerenmet bestemming' naar Stampalia. De toestand in Konstantinopel is wel eenigszins verbeterd doordat de ministerraad heeft besloten, daar den staat van beleg minder streng te hand haven. Mits het niet tot betoogingen in een bloemvaas, en op een tinnen schotel een soort van meelpap, die, ge loof ik, als tusschenspijs moest dienen. „De komst van broeder Claudius moet feestelijk gevierd worden", zei broeder Regimbertus verheugd, de handen vou wend voor het gebed, na een voldanen blik over het „weelderige" maal te heb ben laten glijden. Ik' wees de uitnoodiging, om er aan deel te nemen, af, en keerde terug naar het kasteel, waar men mij met ongeduld wachtte aan een ietwat beter voorziene tafel. 1 Meg was maar matig tevreden over mijn, toch zoo welwillend mogelijk rap port. Mijn oude Broeder, met sleejaen- penden tred en geschonden door de pok ken, kwam haar als een vrij magere aan winst voor, en toen ik aan de beschrijving van het feestmaal was gekomen, ver klaarde zij beslist, liever te willen ster ven dan zich dergelijk regiem te laten welgevallen. „Zeg dat niet, lief kind", merkte me juffrouw Espérit op, wier hooge moraal geen gelegenheid liet verloren gaan om zich te uiten. „De matige mensch ver lengt niet slechts zijn aardsch bestaan, maar de ijdele streelingen der zinnen met de voeten tredend, wordt hij toegan kelijker voiqr dq zaken van $en geest. De komt, mogen de erkende-politieke clubs weer vergaderen en het is weder veroor loofd zich na middernacht op straat te vertoonen. Te Saloniki echter worden de gewezen ministers Talaad en Dzjawid Bei en de andere leiders van het Jong-Turksche comité door de militaire overheid streng nagegaan. Zij vertoonen zich nergens. Alle clublokalen, ook die van de niet- politieke clubs, heeft de politie gesloten. Naar ingewijde kringen in Konstani- tinopel verzekeren, zijn eerlang wijzi gingen te wachten in het Turksche mi nisterie, waardoor Kiamil pasja grootvi zier zou worden en Ferid pasja de por tefeuille van binnenlandsche zaken, krijgt Een nieuwe staking dreigt weer uit te breken, nu nauwelijks de rust door de dokwerkersstaking in Londen verstoord, hersteld is. Ditmaal gaat echter de beweging niet uit van de eigenlijke havenarbeiders, doch van de scheepsofficieren. Hun vakvereeniging, de Nationale Bond van Scheepsofficieren, heeft aan verschillende reederijen den volgenden looneisch doen toekomen: op schepen van 3000 tot 5000 ton zal het loon van den kapitein 300 gulden, van, den lsten officier 170 gulden, van den 2den officier 144 gulden, van den 3en officier 120 gulden per maand moeten bedragenvoor schepen van meer dan 5000 ton luidt de eisch resp. 360, 180 156 en 132 gulden. Bovendien wordt voor overwerk 1.20 per uur gevraagd. De vertegenwoordigers der officieren- vakvereeniging hebben reeds met ver schillende ceders besprekingen gehou den, waarin dezen werd medegedeeld, dat wanneer bovengenoemde loon- eischen niet werden ingewilligd, het ver trek der schepen reeds deze week een aanmerkelijke vertraging zou ondervin den. GEMENGD. Gistermorgen en in den avond van eergisteren werden opnieuw lichte aardschokken in Turkije waarge- genomen. De bladen melden dat alle vaartuigen, die aan de oevers der Dar danellen gemeerd lagen, vernield zijn. De Rjetsj betoogt, dat de onder handelingen tusschen de Russische staatslieden en Poincaré over de wereldpolitiek en het Europeesch evenwicht slechts tot een voorloopigen uitslag kunnen leiden{'omdat de uitvoering de beoordeeling en de goedkeuring van het drievoudig verbond behoeft. De onder werpen van bespreking zullen zich ten deele voor een program van een Euro- peesche conferentie leenen, een oud denk beeld van de Russische diplomatie. Mis schien ontwikkelt zich de internationale toestand in een richting, die dit denkbeeld gunstig is. Uit dit gezichtspunt beschouwd, vormt het bezoek van Poincaré niet een tegenstelling met de ontmoeting te Baltisj- kiport, maar is het eene voortzetting daarvan. De Luxemburgsche staats courant maakt den tekst openbaar van de nieuwe liberale schoolwet. Naar men zich herinnert, had de Kamer den heilige kluizenaars hebben tot eenig voed sel vruchten en wortelen en rapen, en hun lichamen bevonden er zich niet min der wel bij dan hunne zielen." Bij die woorden verslond zij een ge duchte snede galantine, wat den invloed van haar aangehaalde voorbeeld wel wat verzwakte. Dit begrijpend ging ze haas tig voort: „Zoo mijn natuurlijke zwak heid en de voorschriften der geneeshee- ren zich er niet tegen hadden verzet, zou ik me hebben willen vergenoegen met de eenvoudigste spijzen. Wat groente, wat melkspijzen en helder bronwater zou den voor de soberheid van mijn smaak voldoende zijn geweest." „Groente, helder water, dat gaat nog", riep ik uit, niet in staat haar verder te volgen op den weg der offers. „Maar de keuken der goede Broeders?" „Ik wou u daar wel eens een proef mee willen zien nemen", zei Meg spot tend. Bij dit vooruitzicht verdween de geest driftige offervaardigheid der goede da me onmiddellijk, en zij zuchtte: „Hun deugd overtreft de mijne..... en dan..... de gewoonte vermindert den na tuurlijken afkeer." „Het gros der menschen fs verstoken van onzen verfijnden smaak,'' merkte Mee? wiiseeeric: op. ..Zii bespeuren niet 25sten Juni deze wet. met 34 tegen 17 stemmen aangenomen. De Staatsraad had haar daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Maar tot nog toe had de groothertogin, haar nog niet onderteekend. Dit is nu evenwel Zaterdag toch geschied. Koninklijke besluiten. «Bij Kon. besluit is aan den len luit A. Terkuhle, van den staf der genie, eervol ontslag verleend; is aan den len luit. op non-activiteit G. ,W. de Bruijn, van het wapen der infanterie, eervol ontslag verleend; is benoemd tort ontvanger der regis tratie en domeinen te Lochem W. J. (C. de Koning, thans te Enkhuizen. Kamerverkiezingen 1913. Naar uit het district Ede gemeld wordt zouden de antirevolutionairen daar van zins zijn, het volgend jaar als candidaat uit te komen met den heer mr. A. baron van Heeckeren van Keil, sinds 1910 bur gemeester van Ede. Zooals bekend, verloren de antirevo lutionairen dit district, dat vele jaren een hunner afvaardigde, in 1909, toen bij herstemming de Chr.-hist. candidaat, jhr. Schimmelpenninck, het van ds. Rudolph won. De heer Van Heeckeren van Keil was bij de vorige periodieke Kamerverkiezin gen reeds candidaat der antirevolutio nairen in liet district Zutphen. Naar het „Volk" verneemt, heeft mr. Mendels, Zondag op de provinciale kies rechtmeeting te Leeuwarden sprekende, medegedeeld, dat hij, hoezeer aanvanke lijk geneigd ziéh alleen tot de candida- tuur in Amsterdam II te bepalen, na de bekende bestrijding in de „Klok", er niet meer aan dadht zich als candidaat voor Sdhoterland terug te trekken. Horlogemakers. Maandagavond vond te Nijmegen de 13e algemeene vergadering plaats van den Nederl. Bond van Horlogemakers. Een 60-tal afgevaardigden waren tegen woordig. Het woord werd gevoerd door den heer J. Prinsen, die er vooral op wees de boekhouding te verbeteren. De statuten werden gewijzigd. Verder werd besproken de examenkwestie en besloot men in 1913 te Tilburg te vergaderen. R.K. Werkliedenvereenigingen. Te Utrecht is Zondag jje Bondsbe- stuursvergadèring gehouden van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht. Een zestal nieuwe afdeetingen werden tot den Bond toegelaten. [Besloten werd aan den R. K. Bakkers- bond finandieelen steun te verleenen, ten einde den Bond in de gelegenheid te stellen actie te voeren voor afschaffing van den nachtarbeid. De heer A. C. van der Linden werd als secretaris herkozen. Aangenomen werd een voorstel van !het dagelijksch bestuur om dit jaar den bondsdag in Utrecht te houden en daar bij dan Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop eens iets van zekere ontberingen, welke zulke fijne en gedistingeerde organisaties als dé onze niet zouden kunnen dragen. Zij scheppen vermaak in ruwen arbeid, die onze krachten zouden breken." „Gelukkige beschikking", riep mejuf frouw Espérit uit, hare oogen ten hemel richtend en ze weer neerslaande met zalving op de perzikentaart, welke zij zonder eenige gewetenswroeging ver slond, toegevend aan de eischen van haar te teer gestel. Vervolgens bevoorrechte zij ons met met een kleine dichterlijke ontboezeming waarin ze ons gelijk steide met broeikas- planten met teere bloembladeren, en aetherischen geur, groeiend in een uitge lezen aarde, beveiligd door beschermen de boomwol, om éénmaal het sieraad der salons te worden. En broeder Claudius vergeleek zij met een zware groene kool, zonder voorzorgen geplant in een hoek van den moestuin, prijsgegeven aan weer en wind, om met zijn substantie den een- vopdigen dorpeling en den hongerigen arme te voeden. „Aldus besloot zij heeft iedereen zijn geschiktheden, en draagt, naar de mate van zijn krachten, bij tot de alge meene harmonie, het bewonderenswaar dig evenwicht van liet geheel." .Jeder zijn ,vpk, en de Jcoei,en zullen uit te noodigen met het oog op het vierde lustrum van den bond. De Bonds dag zal een feestelijk karakter dragen.; Ook dit jaar zullen in verschillende ver- eenigingscentra tweedaagsche cursussen worden gehouden en wel einde October in Enschedé en half November in Hilver sum, alwaar behandeld zullen worden de onderwerpen; „Innerlijke administratie'4 en „Oprichting jeugdorganisaties in ver band met de sociale organisatie in del %ako rga nis ati es", i Mariacongres. Het programma van de feestviering! der Mariacongregaties en van den Eer sten Nederlandschen Directeurendag, on- der bescherming van Z. D. H. Mgr. J4 H. Drehmanns, bisschop van Roermond en onder voorzitterschap van mgr. dr. J. E. Menten, luidt als volgt: Donderdag, 15 Augustus: 11.30 H. Sacramentsprocessie. Vrijdag 16 Augustus, half 9 Plechtige Hoogmis in de kerk van het H. Hart,; Tongerschestraat 51, voor alle aanwe zige congreganisten, opgedragen door, den Hoogeerw. heer J. H. Adelmeijer, kanunnik en plebaan van; "s Hertogen bosch. Onder de H. Mis, feestrede: „De Congregatie, Maria's Legerschaar"^ door den Weleerw. heer P. van Dorp» congregatiedirecteur te Amsterdam. 10 uur. Eerste vergadering der E.E. H.H. directeuren. Verhandelingen1. De hooge b-eteekenis der Mariacongregatiesj voor onze tijden", Mgr. dr. J. E. Men ten. 2. „Het dubbel doel der Congre gatie" Zelfheiliging en Apostolaat, J„, H. Adelmeijer, 3. „Wie behooren in on ze dagen lid te zijn eener Mariacongre- gatie?" Fr. X. Bult. 4. „Nauwere aan eensluiting der verschillende Congrega ties onderling", K. de Temmerman, S.J. Lier. Half 3. Tweede vergadering der E.E. H.H. directeuren. Verhandelingen (ver volg) 5. „De taak der directeuren"^ dr. A. Smits, pastoor, Breda. 6. „De nieuwe Statuten", dr. R. v. Oppenraaij. S.J., Gymnasium,, Katwijk a.d. Rijn 7+ „De Mariacongregatie en de zelzorg", F. van Beukering, pastoor te Rotterdam. Half 8. Optocht van alle aanwezige congreganisten naar het heiligdom van O. L. Vrouw, Sterre der Zee. 8 uiuv Plechtig Lof en feestrede: „Trouw aan de Mariavaan", door den Z.Eervv. heef W. Stolte O. E. S. A. Congregatiedireo- teur te Utrecht. Daarna toewijding van; alle Mariacongregaties aan O. L. Vrouw! Sterre der Zee, en aanbieding van het huldeblijk door Mgr. dr. J. E. Menten. 9 uur. Gezellige bijeenkomst 'der L.d. H.H. directeuren in het lokaal der heo- r en congregatie, de St. Servatiussocieteif^ Breestraat. De Oranjebloem. Om alle misverstand te voorkomen brengt de Bond van R. K. Militairen-Ver- eenigingen ter kennis, dat de verkoop van de Oranjebloem op 31 Aug. e.k. zal geschieden ten behoeve derProtestantsche Militairen-Tehuizen, niet van de Roomsch- Katholieke Militairen-Vereenigingen. goed gehoed wórden", zei moeder Crus- taud, blijkbaar om de bedoeling van me juffrouw Espérit nader toe te lichten. ,Het beroep van broeder Claudius, of, om zoo te spreken, zijn bijdrage tot het evenwicht, moest vruchten dragen; want den volgenden dag, toen ik naar school terugkeerde, ditmaal vergezeld van Meg en haar gouvernante, waren de dingen al van gedaante veranderd. 'tWas op een. Donderdag, een vrijen dag, en broeder Regimbertus trok er partij van om de installatie van de tweede klas te voleinden, welke hij den daaivp- volgenden Maandag wilde openen. In afwachting van Jiet gereed komen van den nieuwen bouw, zou de refter der. Broeders dienst ,doen als tijdelijk lokaal, en sedert den vorigen dag arbeidde men aan de omvorming ervan tot dat doel. Oude banken, oude lessenaars waren reeds om een nieuwen wit-houten ca- tlieder geplaatst. Op de witte muren waren alplhabetsl opgehangen met letters zoo groot als een vuist, leien reeds versierd met model- schrift, de tafel van vermenigvuldiging in reusachtige cijfers, die der maten en go- wichten, aardrijkskundige kaarten, waar op de landen in teer roze, geel, groen o| oranje waren geteekend. {Wordt vervolgd.)/

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1